لیگاندرول (LGD-4033)
4.2

لیگاندرول (LGD-4033)

  • سارم ها
  • ۶ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 31,098 بازدید
  • 15 دیدگاه

لیگاندرول (LGD-4033) :این سارم خوراکی (تعدیل کننده انتخابی گیرنده آندروژن) محبوب با نام‌های زیادی در دنیای بدنسازی شناخته میشود از جمله لیگاندرول، آنابولیکوم و (LGD-4033). اما چیزی که در مورد این تعدیل کننده بسیار جالب است این است که میتواند کارهای مختلفی‌ را در بدن انجام دهد.

برای مثال، در ابتدا لیگاندرول توسط داروسازی لیگاند به منظور جلوگیری از تجزیه عضلات (حاصل از سرطان) و افزایش تراکم استخوان‌ها در افراد مبتلا به پوکی استخوان ساخته شد.

با اتصال تنها به گیرنده‌های آندروژن درون عضلات و استخوان‌ها (بدون اتصال به گیرنده‌های موجود در پروستات، کبد، سیستم تولید مثل و سیستم غدد درون ریز)، لیگاندرول میتواند به چربی‌ سوزی شما کمک کرده و به یک حجم عضلانی خشک برسید. همچنین میتواند باعث تقویت یا بهبود استخوان‌ها و افزایش قدرت نیز شود.

در حقیقت، این سارم برای افرادی که میخواهند اولین دوره خود را شروع کنند ایده آل می‌باشد، زیرا توسط بدن به خوبی‌ پردازش میشود، قابلیت جذب بالایی در بدن دارد، باعث سرکوب شدید تولید تستوسترون نمی‌شود، به استروژن تبدیل نمی‌شود و باعث بزرگی‌ نامتعارف سینه در مردان نمی‌شود و همچنین یکی‌ از معدود سارم هایی است که به شکل موفق آزمایش‌های بالینی را پشت سر گذاشته است و نتایج امیدوار کننده ای ثبت کرده است.

تنها نکته منفی‌ در مورد این سارم این است که علیرغم اینکه تقریبا بدون عارضه جانبی می‌باشد، اما مصرف لیگاندرول در ورزش‌های حرفه ای ممنوع شده است، به این معنی‌ که اگر هر مقدار از آن را در نمونه خون یا ادرار شما مشاهده کنند، باید از رقابت کردن خداحافظی کنید.

 

نحوه عملکرد لیگاندرول چگونه است؟

بهترین چیز در مورد سارم‌ها این است که آنها در مورد چگونگی‌ اتصال به گیرنده‌های آندروژن، گزینشی عمل میکنند. به این معنی‌ که به جای اتصال به گیرنده ای که به آن برخورد کنند، تمرکز آنها تنها روی اتصال به گیرنده‌های خاصی‌ می‌باشد.

این امر مخصوصا در مورد لیگاندرول صدق پیدا می‌کند، زیرا تنها به گیرنده‌های موجود در استخوان‌ها و بافت ماهیچه ای متصل میشود و تاثیری روی کبد و غدد چربی‌ ندارد.

لیگاندرول در این گیرنده ها، اثر آندروژن‌ها را تقلید می‌کند و به شما کمک می‌کند تا عضله سازی بیشتری را انجام دهید، افزایش قدرت داشته باشید، ریکاوری خود را سریع تر کنید و کیفیت زندگی‌ خود را بالا ببرید.

در تحقیقات بالینی، اینطور یافت شد که لیگاندرول میتواند باعث افزایش فعالیت‌های آنابولیکی در ماهیچه‌ها و استخوان‌ها شود و در عین حال میتواند باعث کاهش تجزیه عضلات و استخوان‌ها در افرادی شود که از تحلیل عضلانی، پوکی استخوان، افزایش سن و سرطان رنج میبرند.

همچنین، گزارش شده است که این سارم میتواند باعث کاهش درصد چربی‌ بدن، بهبود عملکرد ورزشی و ترمیم و تقویت استخوان‌ها شود.

اگرچه تمام این ویژگی‌ها برای هر ورزشکار یا بدنسازی رویایی به نظر می‌رسد، اما لیگاندرول ۱۰۰% عالی‌ و بی‌ نقص نیست.

درست است که میتوانید از آن به شکل کارامدی برای افزایش حجم، چربی‌ سوزی و بهبود ترکیب بدنی خود استفاده کنید و درست است که به راحتی‌ می‌توان آن را به صورت ترکیبی‌ با دیگر سام‌ها استفاده کرد، اما در سال ۲۰۰۸ مصرف این سارم توسط سازمان جهانی‌ ضد دوپینگ ممنوع شده است که مساله مهمی‌ است، به این معنی‌ که اگر آزمایش شما مثبت اعلام شود، به احتمال بسیار زیاد حق شرکت در مسابقات و رقابت‌های حرفه ای را نخواهید داشت.

 

لیگاندرول در چه مواردی میتواند استفاده شود؟

یک نکته جالب در مورد تمام سارم‌ها از جمله لیگاندرول این است که علیرغم غیر استرویدی بودن، اما آنها میتوانند همان اثرات مشابه استروید‌ها را با عوارض جانبی بسیار کمتر عرضه کنند.

همانطور که میتوانید حدس بزنید، این امر سارم‌ها را نزد ورزشکاران بسیار جذاب کرده است، علیرغم اینکه مصرف اکثر سارم‌ها ممنوع اعلام شده است.

در حقیقت، با توجه به مزیت‌های ذکر شده در زیر، سارم‌ها به شدت دارای محبوبیت بالایی هستند :

۱ : سارم‌ها تعاملی با آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز یا آروماتاز ندارند، بنابراین هنگام مصرف، آنها تبدیل به دی هیدرو تستوسترون (یک متابولیت تستوسترون) یا استروژن نمیشوند. مطمئنا شما نیز خواهان افزایش سطح بیش از حد سطح استروژن در بدن خود نیستید، مگر اینکه عاشق داشتن یک جفت سینه بسیار حجیم و آویزان باشید (که مطمئنا خواهان آن نیستید). همچنین حتما خواهان افزایش بیش از حد دی هیدرو تستوسترون نیز نمیباشد که میتواند باعث افزایش موی بدن، آکنه، کلفتی‌ صدا و مشکل در پروستات شود.

۲ : سارم‌ها از تجزیه عضلانی جلوگیری میکنند. بزرگ‌ ترین مشکل در دوره کات و قرار دادن بدن در شرایط کمبود کالری، تجزیه عضلات می‌باشد. لیگاندرول از طریق هدف قرار دادن گذرگاه‌های آنابولیک (بدون عوارض جانبی آندروژنیک) میتواند از تجزیه عضلات جلوگیری کند. در یک آزمایش بالینی انجام شده روی ۷۶ مرد سالم، آنها در طول ۳ هفته از یک دوز کم شروع کرده و سرانجام به دوز ۱ میلی‌ گرم در روز از مصرف لیگاندرول رسیدند. این مقدار اینطور یافت شد که ایمن می‌باشد، توسط بدن به خوبی‌ پردازش میشود و به اندازه ای کافی‌ است که بتواند باعث افزایش حجم خالص عضلات در افراد تا ۳ پوند (به علاوه بهبود عملکرد تمرینی آنها در طول انجام حرکت پرس پا) شود. در یک تحقیق دیگر نیز اینطور یافت شد که افراد میتوانند از دوز ۲۲ میلی‌ گرمی‌ در روز به شکل ایمن و بدون عارضه جانبی استفاده کنند.

۳ : کاشکسی فرمی از تجزیه عضلانی شدید (که شامل کاهش وزن شدید، تجزیه عضلانی، خستگی‌ و کمبود اشتها میشود) می‌باشد که در بین بیماران مبتلا به ایدز، سرطان، بیماران کلیوی، سپتیسمی و سوختگی شدید می‌باشد. سارم‌ها از جمله لیگاندرول در زمینه مقابله با کاشکسی در این بیماران کارامد در نظر گرفته میشوند، زیرا آنها دارای عوارض جانبی تستوسترون (افزایش احتمال بروز سرطان پروستات، عدم تعادل در گلبول‌های قرمز و تاثیر منفی‌ روی ارگان‌های جنسی‌) و استروید‌های آنابولیک (سمیت کبد و بروز صفات مردانه در زنان) نیستند. در عوض، از سرم‌ها می‌توان به منظور کمک به افزایش حجم عضلات بدون داشتن تاثیر مخرب روی پروستات استفاده کرد و این مورد برای افراد مبتلا به کاشکسی مهم می‌باشد، زیرا لیگاندرول میتواند استقامت این افراد در درمان‌های شدید نظیر پرتودرمانی و شیمی‌ درمانی را افزایش دهد.

۴ : اگرچه سارم‌ها اولین خط دفاع در مقابله با پوکی استخوان و شکستگی‌ها نمیباشند، اما قابلیت آنها در زمینه جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها و افزایش تشکیل استخوان میتواند آنها را به مهره ای ارزشمند تبدیل کند. با اتصال سارم‌ها به گیرنده‌های آندروژن و فعال کردن آنها، این امر میتواند به افزایش تراکم مواد معدنی استخوان‌ها کمک کند و باعث تحریک فرایند ساخت استخوان‌های جدید شود (واکنش پریوستیال). و در حین انجام این کار، شما قادر خواهید بود تا توده استخوانی خود را حفظ و از از شکستگی یا آسیب دیدگی، خود را ریکاوری و ترمیم کنید.

۵ : اگرچه تحقیقات بیشتری در زمینه تاثیر سارم‌ها روی مغز مورد نیاز است، اما به خوبی‌ میدانیم که تستوسترون میتواند روی رفتار‌های جنسی‌ و شناختی‌ تاثیر بگذارد. درست است که قرار بوده سارم‌ها تنها روی گیرنده‌های استخوان و ماهیچه‌ها عمل کنند، اما به منظور انجام این کار آنها باید وارد مغز شوند که همین امر توضیح دهنده قابلیت آنها در تاثیر گذاری روی سطح میل جنسی‌ و حالات خلقی‌ می‌باشد. بر اساس اعلام تولید کنندگان لیگاندرول (داروسازی وایکینگ)، آنها مدعی این هستند که این سارم خاص میتواند باعث بهبود عملکرد شناختی‌، میل جنسی‌ و سطح انرژی شما شود و همچنین میتواند باعث افزایش سطح استقامت و بهبود حس تندرستی شود. اگرچه لازم به ذکر است در این موارد باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

۶ : برخی‌ سارم‌ها هستند که به صورت بالقوه می‌توان از آنها در جهت کاهش باروری مردان استفاده کرد، زیرا آنها میتوانند باعث سرکوب گونادوتروپین‌ها از غده هیپوفیز (FSH و LH) شوند و نه پروستات. آنها همچنین میتوانند تاثیر مثبت روی سطح میل جنسی‌ داشته باشند.

 

اما همه این موارد چه چیزی را به ما میگوید؟

از این موارد درمیابیم که استفاده از لیگاندرول تنها محدود به حوزه ورزشی و بدنسازی نمی‌شود و بسیار فراتر می‌باشد. این سارم همچنین دارای مزیت‌های بسیار زیاد در افراد مبتلا به ایدز، پوکی استخوان و آتروفی عضلات می‌باشد.

 

نتایج قابل انتظار از مصرف لیگاندرول

طبیعی است که برایتان سوال ایجاد شود که از مصرف لیگاندرول چه نتایجی‌ را میتوانید انتظار داشته باشید. آیا واقعا میتواند باعث به ثمر نشستن تلاش‌های شما در زمینه بدنسازی شود؟ یا دارویی با قدرتی‌ محدود می‌باشد؟

در زمینه نتایج مرتبط با بدنسازی، در واقع تنها یک آزمایش بالینی انجام شده وجود دارد. مابقی تحقیقات علمی‌ انجام شده روی این سارم‌ها مرتبط با مزایای آن در دیگر زمینه‌ها می‌باشد.

به همین دلیل، به منظور دادن یک پاسخ دقیق تر در زمینه نتایج مورد انتظار از لیگاندرول، ما نتایج حاصل از مصرف آن را بر پایه حجم زیادی از نظرات افراد مصرف کننده در اینترنت جمع بندی کرده ایم.

نکته : این اطلاعات همگی‌ نقلی و بر پایه تجربیات شخصی‌ افراد می‌باشد. ما نمیتوانیم دقیق بودن این اطلاعات را مورد تایید قرار دهیم. تنها کاری که ما انجام داده ایم، جمع آوری مرتبط‌ ترین و پر تکرار‌ترین اظهارات از مصرف کنندگانی است که ۵ میلی گرم لیگاندرول در روز را به مدت ۸ هفته مصرف کرده‌اند.

۱ : اکثر مصرف کننده‌ها از لیگاندرول به تنهایی‌ استفاده کرده بودند و آن را با دیگر سارم‌ها به شکل ترکیبی‌ مصرف نکرده بودند. هنگام تصمیم در زمینه مصرف ترکیبی‌، آنها اغلب آن را همراه کاردارین، اوستارین و تستولون استفاده کرده بودند.

۲ : لیگاندرول معمولا اولین سارمی است که ورزشکاران، مدل ها، بدنسازان و مشتاقان در باشگاه‌ها از آن در اولین دوره خود استفاده میکنند.

۳ : به طور متوسط، مصرف کنندگان تجربه افزایش حجم خشک به میزان ۵-۱۰ پوند در ماه را داشته اند.

۴ : استفاده از دوز‌های کمتر از ۵ میلی‌ گرم به افراد مصرف کننده کمک کرده بود تا آسان تر حجم به دست آمده را حفظ کنند.

۵ : مصرف کنندگان تجربه چربی‌ سوزی آسان تر، افزایش استقامت و میل جنسی‌، ریکاوری سریع تر از تمرینات و آسیب دیدگی‌ها و درد کمتر را داشته بودند.

۶ : تا هفته سوم مصرف کنندگان تجربه افزایش وزنه‌های تمرینی و بهبود قدرت هوازی خود داشته بودند (که این امر طبیعی است، زیرا هرچه عضله بیشری داشته باشید، قوی تر خواهید شد).

۷ : مصرف کنندگان گزارش افزایش برجستگی رگ‌ها و دم عضلانی شدید را داده بودند.

۸ : مصرف کنندگان از افزایش حس تندرستی بهره برده بودند بدون اینکه تجربه نوسانات خلقی‌ را داشته باشند.

۹ : مصرف کنندگان پی برده بودند که لیگاندرول برای افزایش حجم بهترین نتیجه را در پی دارد و در زمینه بهبود ترکیب بدنی میتواند مفید واقع شود.

۱۰ : برای دوره کات و چربی‌ سوزی، مصرف کنندگان معمولا از لیگاندرول در کنار کاردارین استفاده کرده بودند.

۱۱ : میزان پف کردگی بدن، آسیب کبدی، تغییرات در سطح کلسترول یا فشار خون و افزایش بیش از حد رویش موی بدن یا ریزش موی سر در بین مصرف کنندگان بسیار حداقلی بوده است.

۱۲ : مصرف کنندگان معمولا از هفته ۲-۳ به بعد شاهد بروز نتایج مثبت لیگاندرول بوده‌اند.

۱۳ : مصرف کنندگان در پایان دوره گزارش سرکوب تولید تستوسترون بدن را نداده بودند، بنابراین همه آنها از دوره پاکسازی استفاده نکرده بودند.

۱۴ : تا چهار هفته پس از پایان دوره، اکثر مصرف کنندگان توانسته بودند بخش اعظمی از حجم به دست آمده را حفظ کنند.

۱۵ : نظر مصرف کنندگان این بود که در مجموع لیگاندرول قوی تر و قدرتمند تر از اوستارین می‌باشد.

 

تحقیقات چه می‌گویند؟

تحقیق ۱ : یک تحقیق انجام شده روی ۷۰ فرد شرکت کننده سالم اینطور یافت کرد که هنگام مصرف لیگاندرول، افراد قادر بودند که عضله سازی بیشتری را انجام دهند و در این حالت سطح آنتی ژن‌های خاص در پروستات نیز به میزان بسیار اندکی‌ تغییر پیدا کرده بود.

تحقیق ۲ : چندین تحقیق نشان دهنده تاثیر مثبت لیگاندرول هنگامی که از آن به میزان ۱ میلی‌ گرم در روز استفاده شود، میباشند. آنها شاهد افزایش حجم به میزان ۳ پوند در ۳ هفته بودند.

تحقیق ۳ : در این تحقیق تاثیر دوز‌های مختلف روی ۷۶ شرکت کننده مورد تحقیق قرار گرفت و اینطور یافت شد که مصرف لیگاندرول در دوز‌های پایین، ایمن می‌باشد. اما این امکان وجود دارد که تحت نظارت بتوان تا دوز ۲۲ میلی‌ گرم در روز بدون بروز عوارض جانبی شدید استفاده کرد.

 

در مورد دیگر دوره‌ها چطور؟ چه نتایجی‌ می‌توان انتظار داشت؟

بهبود ترکیب بدنی : شما میتوانید لیگاندرول را با کاردارین به منظور رسیدن به بدنی خشک، ماهیچه هایی سخت و کاهش حداکثری احتباس آب در بدن مصرف کنید. قابلیت بهبود یافته این سارم در زمینه چربی‌ سوزی میتواند شما را قادر سازد تا به بدنی آماده رقابت در مسابقات برسید.

افزایش حجم : لیگاندرول برای افزایش حجم عالی‌ می‌باشد، و برای این هدف نیازی نیست که آن را به صورت ترکیبی‌ با دیگر سارم‌ها مصرف کنید.

دوره کات : لیگاندرول از تجزیه عضلات جلوگیری می‌کند و شما را قادر میسازد تا مدت‌ها پس از پایان دوره بتوانید عضلات خود را حفظ کنید. در صورت پیروی از یک رژیم غذایی کنترل شده و محدود در کالری، میتوانید این سارم را با کاردارین مصرف کنید.

 

عوارض جانبی لیگاندرول

در زمینه عوارض جانبی لیگاندرول مباحثی را مطرح کردیم، اما در این قسمت اطلاعات اضافی در زمینه عوارض جانبی این سارم برای شما ذکر خواهد شد.

حتی در دوز ۲۲ میلی‌ گرم در روز، لیگاندرول دارای عوارض جانبی حداقلی می‌باشد.

عوارض جانبی رایج آن نسبتا خفیف می‌باشد از جمله خشک شدن دهان، حالت تعوع، خستگی‌ و سردرد خفیف و معمولا پس از قطع مصرف این سارم این علائم نیز از بین میروند.

پایین‌ترین دوز لیگاندرول که ۱ میلی‌ گرم می‌باشد که میتواند باعث سرکوب خفیف شود (این دوز ۱۰ برابر کمتر از دوزهایی است که بدنسازان معمولا استفاده میکنند)، به یاد داشته باشید که از دوز‌های بالای لیگاندرول برای مدت طولانی استفاده نکنید، مثلا ۴۰ میلی‌ گرم در روز به مدت ۸ هفته، زیرا انجام این کار میتواند باعث سرکوب تولید تستوسترون و دیگر هورمون‌ها شده و شما را نیازمند دوره پاکسازی می‌کند.

لیگاندرول دارای نیمه عمر ۲۴-۳۶ ساعت می‌باشد و میتواند پس از ۷ روز از آخرین دوز مصرفی، در نمونه ادرار تشخیص داده شود. متابولیت‌های آن نیز میتوانند تا ۲۱ روز پس از آخرین دوز مصرفی شناسایی شوند. این بازه زمانی‌ میتواند با مصرف دوز‌های بیشتر، گسترده تر شود.

اما از جنبه مثبت، لیگاندرول تبدیل به استروژن نمی‌شود و نمی‌تواند هیچگونه عارضه جانبی استروژنیک ایجاد کند. همچنین نمی‌تواند باعث ایجاد کچلی، سمیت کبد و تورم پروستات شود.

 

دوز‌ها و دوره‌های لیگاندرول

یکی‌ از مهم‌ ترین نکات در مورد لیگاندرول این است که به منظور دستیابی به نتایج مناسب، نیازمند مصرف دوز‌های بالایی از آن نیستید. در حالت ایده آل، شما تنها نیازمند دریافت ۵ میلی‌ گرم در روز خواهید بود و حتی دوز ۱ میلی‌ گرم نیز میتواند نتایج نسبتا خوبی‌ داشته باشد. اما به هر حال، اکثریت مصرف کنندگان لیگاندرول از دوز ۵ میلی‌ گرم عبور کرده و برای دوره‌های حجم و کات خود از دوز‌های ۵-۱۰ میلی‌ گرم در روز استفاده میکنند.

نمونه هایی را در زیر مشاهده می‌کنید :

مردان معمولا در روز ۱۰ میلی‌ گرم استفاده میکنند، در حالی‌ که زنان معمولا ۵ میلی‌ گرم در روز استفاده میکنند.

برخی‌ از ورزشکاران تا دوز ۲۰ میلی‌ گرم در روز نیز استفاده میکنند، اما اکثریت آنها توصیه میکنند که از دوز ۱۰ میلی‌ گرم بیشتر استفاده نکنید.

از آنجایی که نیمه عمر لیگاندرول چیزی بین ۲۴-۳۶ ساعت می‌باشد، توصیه میشود که دوز روزانه خود را یک جا در وعده صبحانه مصرف کنید، زیرا سطح غلظت این سارم در خون با گذر زمان افزایش پیدا می‌کند.

 

دوره‌های لیگاندرول :

حجم (۳-۶ هفته) : شما میتوانید با افزایش ظرفیت بدن بیشتر به سمت ۶ هفته مایل شوید. اما اکثر مصرف کنندگان معمولا ۴ هفته مصرف دارند و ۴ هفته مصرف را قطع میکنند تا تولید تستوسترون بدن به حالت نرمال باز گردد.

کات (۸-۱۲ هفته)

بهبود ترکیب بدنی (۴-۶ هفته)

دوره پاکسازی : نظرات متفاوتی در زمینه استفاده از دوره پاکسازی پس از پایان دوره لیگاندرول وجود دارد. آنهایی که از دوره پاکسازی استفاده کرده بودند، به منظور کمک به افزایش تولید تستوسترون، از کلوماید یا نولوادکس استفاده کرده بودند و برخی‌ دیگر نیز تنها به مصرف مکمل‌های تستوسترون بوستر بسنده کرده بودند،

نکته : اگر طول دوره شما زیاد بوده است، مثلا مصرف ۱۰ میلی‌ گرم در روز برای ۱۲ هفته، شما نیازمند دوره پاکسازی خواهید بود، اما اگر دوره شما شامل مصرف روزانه ۵ میلی‌ گرم به مدت ۸ هفته بوده است، پس احتمالا بدون دوره پاکسازی نیز مشکلی‌ نخواهید داشت (اگرچه همیشه بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کنید).

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.2/5 - (14 امتیاز)

برچسب‌ها

اشتراک
اطلاع از
guest

15 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات