اچ ام بی چیست ( HMB ) و در بدنسازی چه کار بردی دارد؟
4.4

اچ ام بی چیست ( HMB ) و در بدنسازی چه کار بردی دارد؟

 • مکملهای ضروری بدنسازی
 • ۲ شهریور ۰۰
 • محمدرضا امیدی
 • 43,547 بازدید
 • 7 دیدگاه

اچ ام بی : اغلب افرادی که در سال های اخیر بدنسازی کار کرده اند و از مکمل های غذائی ورزشی استفاده می کنند حتماً با نام HMB ،Beta hydroxy beta methyl butyrate و تبلیغاتی که زمانی در مورد این مکمل در جهت افزایش کارآئی ورزشی و عضله سازی انجام می شد آشنا هستند.

اچ ام بی (HMB) یکی از مکمل های نسبتاً قدیمی است که وقتی در اوایل دهه ۹۰ به طور تجاری عرضه شد هیاهوی بسیاری برپا  کرد و تبلیغات بسیاری از سوی شرکت های مکمل سازی در مورد آن انجام شد. ولی متأسفانه نتایج مثبتی که در آزمایشگاه ها از این مکمل به دست آمده بود در دنیای واقعیت آنطور که باید تحقق نیافت و امروزه توجه بسیار کمتری به سمت این مکمل وجود دارد. اما دلایل این عدم موفقیت در چه بود؟ برای پاسخ به این پرسش بهتر است نگاهی داشته باشیم به ساختار و نحوه عملکرد HMB.

 

خرید اچ ام بی

📃 لیست بهترین مارک اچ ام بی برای خرید 

ردیف نام محصول قیمت حدودی بازار عکس ارزش خرید امتیاز
1 HMB OLIMP MEGACAPS 1500 590,000 تومان خرید و قیمت اچ ام بی 🟢🟢🟢🟢🟢 9.2
2 HMB NUTREX 1000 450,000 تومان مکمل بدنسازی اچ ام بی 🟢🟢🟢🟢🟢 9.1
3 CKEAR MUSCLE MUSCLETECH 1,880,000 تومان اچ ام بی ماسل تک 🟢🟢🟢🟢🟢 9.0

❓ مکمل بدنسازی اچ ام بی (HMB) چیست؟

مکمل بدنسازی اچ ام بی
🔍 در واقع اچ ام بی ماده ای است که از متابولیزه شدن آمینواسید ال لیوسین در بدن تولید می شود. ال لیوسین یکی از سه آمینواسیدی است که به عنوان آمینواسیدهای شاخه دار یا BCAA معروف هستند (ایزولیوسین و والدین دو آمینواسید دیگر این گروه هستند). بدن شما هر روز حدود ۲/۰ تا ۴/۰ گرم از این مکمل بسته به پروتئین دریافتی روزانه می سازد. با به عبارت دقیق تر بسته به کل مقدار لیوسین دریافتی از رژیم غذائی.

 

🔍طبق تحقیقات مشخص شده که BCAA نقش اساسی در ساخت و حفظ عضلات در شرایط کاتابولیک بر عهده دارد. به نظر می آید از سه آمینواسید BCAA ال لیوسین مهمترین نققش را در حفظ حجم عضلات به دنبال تمرینات سنگین و بیماری ها عهده دار است.

 

⚠️ مشکل اصلی در مورد ال لیوسین این است که باید مقدار زیادی از این آمینواسید برای کسب نتایج مثبت مصرف شود که این مستلزم هزینه بالائی است. در اصل بسیاری از تحقیقاتی که اثر مثبت ال لیوسین را نشان داده بودند از نوع تزریقی این ماده به مقدار ۵ گرم ال لوسیون در هر ساعت استفاده کرده بودند که این نوع مصرف برای افراد عادی امکان پذیر نبود.

 

✅ بنابراین تئوری هائی مبنی بر اینکه باید ماده متابولیزه شده ای از ال لیوسین وجود داشته باشد که مسئول سهم عمده ای از آثار مثبت آن باشد و در ضمن بتوان در دز بسیار کمتری از آن نتیجه گرفت. به نظر می آمد این ماده این مکمل  است.

 

اچ ام بی ماسل تک

🔍 تحقیق بر روی حیوانات نشان دهنده تأثیر بسیار بالای اچ ام بی بود. در شرایط پراسترس که حیوانات وزن خود را از دست می دادند یا به شدت بیمار می شدند و حتی برخی می مردند، وقتی به حیوانات مکمل اچ ام بی داده شد. درصد مرگ و میر در آنها تا حد زیادی کاهش یافت و افزایش حجم عضلانی و بهبود در فعالیت های ایمنی مشاهده شد.

 

🔍مطالعات مختلف در انسان ها هم امیدوارکننده بود. تعدادی از مطالعاتی که بر روی افرادی با فعالیت ورزشی یا بدون فعالیت ورزشی انجام شد نشان دهنده افزایش وزن عضلانی و کاهش چربی بود. در افرادی که تنها سه گرم از این مکمل در روز مصرف کرده بودند.

 

 

 

 

🔴 به طور متوسط بین ۱ تا ۲ کیلوگرم وزن عضلانی افزوده و همین مقدار از وزن چربی در طول چهار هفته کاسته شده بود. محققان دریافتند این ماده به طور مثبتی روی فعل و انفعالات بیوشیمیائی به دنبال تمرینات شدید که باعث تحلیل عضلات می شوند مؤثر است و در اصل خاصیت ضدکاتولیک و افزایش سرعت ریکاوری را دارد. اگر این طور است پس مشکل کجا است؟
مشکل اصلی این است که نتایجی که در دنیای واقعیت تجربه شد با آنچه در تحقیقات حاصل شده بود تفاوت داشت.

 

🟣علاوه بر این تعدادی از مطالعات بعدی که روی این ماده در افراد مختلف انجام شد نشان دهنده اثر مثبتی نبود. عکس العمل افرادی هم که مکمل بدنسازی اچ ا بی مصرف کردند متفاوت بود. برخی از نتایج حاصل شده راضی بودند در حالی که برخی دیگر ادعا می کردند اثر مثبتی دریافت نکرده اند و مصرف آن پول هدر دادن است

.

⚠️ولی دلیل این موارد ضد و نقیض در چه بود؟ آیا مقدار در مصرفی اشکال داشت؟ آیا رژیم غذائی فرد روی اثر این مکمل مؤثر بود؟ یا چگونگی تمرینات؟ یا شاید همه اینها؟
به هر حال هنوز جواب این مسئله به طور دقیق مشخص نشده.مطالعات بعدی انجام شده در این زمینه روی دو مسئله تأکید بیشتری دارد.

 

🟣 ۱. آثار مثبت مصرف مکمل اچ ام بی در افرادی که تحت تمرینات شدید هستند محسوس تر است.
🔴 ۲. دز مصرفی ۳ گرم در روز برای افراد پیشرفته کافی نیست و برای کسب نتایج مثبت به مصرف ۱۰ تا ۱۲ گرم در روز نیاز است (که البته این مقدار مستلزم هزینه بالائی است و برخی هم ادعا می کنند باز هم مصرف بیش از این مقدار لازم است).

 

🟢 در صورتی که قصد مصرف این مکمل را دارید سه وعده در روز هر بار یک گرم به همراه غذا مصرف کنید این مقدار برای شروع کافی است و در صورت عدم کسب نتایج مثبت می توانید مقدار مصرف را به تدریج دو تا سه برابر افزایش دهید.

 

🟡 به هر حال با توجه به هزینه مصرف و نتایج حاصل شده مکمل های مهمتری هستند که در الویت قرار دارند. چنانچه موارد مهمی مانند مکمل های پروتئینی و کراتین مصرف می کنید و باز هم از نظر مالی امکان صرف هزینه بیشتری را دارید و در ضمن تمرینات مرتب و شدیدی را دنبال می کنید. این مکمل ارزش امتحان کردن را دارد.

 

 

خرید و قیمت اچ ام بی

⭐ مزارای بی شمار مکمل اچ ام بی قرصی و پودری

 

 🏅 بهبود عملکرد قدرتی‌ و ورزشی

 

⭐ قرص اچ ام بی به انگیلیسی ( HMB ) عموما به عنوان یک مکمل غذایی فروخته میشود که هدف آن کمک به عضله سازی، بهبود عملکرد ورزشی و بهبود ریکاوری پس از ورزش می‌باشد.

🔍یک مرور سیستماتیک روی صد‌ها تحقیق مرتبط به این مکمل بدنسازی انجام شده و ۱۸ تحقیق بالینی با تمرکز روی ورزش و عضله سازی یافت شد. بر اساس این تحقیق مروری، مزیت‌های بالقوه این ماده عبارت است از :

 

🔴 افزایش حجم عضلانی
🟡 افزایش قدرت
🟢 کاهش آسیب عضلانی
🟣 افزایش عملکرد هوازی و بی‌ هوازی
⚪ افزایش توده بدون چربی‌ بدن

 

⚠️ انجمن بین الملنی تغذیه ورزشی (ISSN) نیز یک آنالیز دقیق روی تحقیقات علمی‌ انجام داده است. (ISSN) مزیت‌های این محصول را به صورت زیر جمع بندی کرده است :

 

⚪ بهبود ریکاوری عضلات پس از ورزش هم در افراد مبتدی و هم با تجربه
🔴 عملکرد مناسب در صورت مصرف در زمان‌های نزدیک به تمرین
🟣 عملکرد آن زمانی‌ که ۲ هفته قبل از شروع تمرینات سنگین مصرف آن آغاز شود بهتر است
🟢 افزایش توده بدون چربی‌ بدن و بهبود عملکرد در افراد مسن

 

❌ اما به هر حال، هر دوی این تحقیقات مروری همچنین یک سری هشدار مهم نیز میدهند.
تحقیقات پیشنهاد میدهند که افراد سالمی که ورزش نمیکنند، ممکن است از مصرف این مکمل هیچ مزیتی نبینند. این یعنی‌ افراد غیر ورزشکار شاهد هیچگونه تغییر در ترکیب بدنی یا عملکرد ورزشی خود نبودند.

 

🔍 برخی‌ تحقیقات همچنین نشان میدهند که این مکمل دارای تاثیر اندکی‌ روی ورزشکارانی است که از قبل تمرینات قدرتی‌ را انجام میداده اند. اما به هر حال، افراد تمرین دیده نیز ممکن است در صورتی‌ که فشار تمرین به اندازه کافی‌ بالا باشد، از مصرف این مکمل سود ببرند.

 

❌خلاصه کلام این است که مکمل بدنسازی اچ ام بی ممکن است باعث افزایش حجم عضلانی، افزایش قدرت و بهبود عملکرد ورزشی در افراد مبتدی ای شود که تازه تمرینات منظم خود را شروع کرده‌اند.

 

⚠️ورزشکاران قدرتی‌ نیز همچنان ممکن است از این مکمل سود ببرند، اما تنها پس از انجام تمرینات پر حجم یا پر فشار.
اما این محصول احتمالا بدون انجام ورزش کارامد نخواهد بود.

 

💪 جلوگیری از تحلیل عضلات

 

🟢 در تعدادی از تحقیقات بالینی مشخص شده است که اچ ام بی ممکن است باعث کمک به جلوگیری از تحلیل عضلانی از طریق ایجاد چندین شرایط شود.

 

🟢 برای مثال، تحلیل عضلانی حاصل از افزایش سن (سارکوپنیا) تا ۱۰% افراد مسن را تحت تاثیر قرار میدهد. این تحلیل عضلانی میتواند منجر به ضعف و افزایش احتمال زمین خوردن میشود.

 

🟢 در یک مرور سیستماتیک روی ۷ آزمایش بالینی شامل ۲۸۷ فرد مسن اینطور یافت شد که این مکمل  ممکن است به جلوگیری از تحلیل عضلانی کمک کند، و در عین حال به طور بالقوه میتواند باعث افزایش قدرت پا و پنجه دست شود.

 

🟢 در همین تحقیق مروری پیشنهاد میشود که مصرف اچ ام بی ممکن است باعث جلوگیری از تحلیل عضلانی حاصل از استراحت‌های طولانی نیز شود.

 

🟢 همچنین شواهدی وجود دارند که نشان میدهند این ماده ممکن است به بهبود نزاری نیز کمک کند، که به تحلیل عضلانی و کاهش وزن حاصل از برخی‌ بیماری‌ها (نظیر سرطان و ایدز) گفته میشود.

 

🔍 بر اساس یک تحقیق مروری سیستماتیک روی ۱۳ آزمایش بالینی، این مکمل ممکن است از چندین طریق به بهبود نزاری کمک کند که عبارتند از :

 

🟡 افزایش توده بدون چربی‌ بدن
🟣 بهبود وضعیت ایمنی بدن
🔴 کاهش ریسک مرگ
🟢 کاهش احساس ضعف

 

🔍 این تحقیق همچنین پیشنهاد میدهد که مصرف (HMB) مخصوصا در بهبود نزاری حاصل از سرطان، مصرف استروئید‌ها و بی‌ تحرکی کمک کننده باشد.

 

⚠️ اما به هر حال، یک سری نکات دیگر نیز در مورد این تحقیقات وجود دارد که باید بیان شود.
بسیاری از این تحقیقات از دیگر مکملها نظیر پروتئین و آمینو اسید نیز استفاده کرده‌اند.
همچنین، این نتایج در همه تحقیقات مشاهده نشدند، در برخی‌ تحقیقات بالینی دیگر هیچ مزیتی نسبت به مصرف دارونما مشاهده نشد.

 

🥩 بهبود کلسترول بالا

 

✅ در یک مرور سیستماتیک روی ۹ تحقیق بالینی اینطور یافت شد که مصرف این ماده ممکن است باعث کاهش کلسترول کل، کاهش فشار خون و کاهش (LDL) شود.

 

🫀 بهبود سلامت قلب

 

⚠️ همانطور که در بالا ذکر شد، اچ ام بی ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند. این امر باعث شده تا محققان روی اثرات این ماده در زمینه بیماری قلبی نیز تحقیق کنند.

 

🔍 یک تحقیق اینگونه جمع بندی کرده که مصرف دوز‌های بالای (این مکمل همراه با انجام تمرینات مقاومتی نتوانست بیش از تمرینات مقاومتی به تنهایی‌ باعث کاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی شود. به عبارت دیگر، اثر محافظتی (HMB) روی قلب ممکن است به دلیل افزایش فعالیت‌های ورزشی باشد تا تاثیر مستقیم خود مکمل.

 

⚠️ اما به هر حال، محققان همچنین بیان کرده‌اند که تعداد تحقیقات بالینی محدود است.
تحقیقات نشان داده اند که ( Beta hydroxy beta methyl butyrate ) دارای تاثیرات آنتی کاتابولیکی، آنابولیکی و احیا کننده روی ماهیچه‌ها می‌باشد.

 

♨️بدن انسان به طور مستمر در حال تجزیه و ساخت پروتئین در ماهیچه‌ها می‌باشد. این فرایند پیوسته چگونگی‌ حفظ متابولیسم و انرژی توسط بدن انسان را نشان میدهد.

 

✅ هنگامی که بدن انسان در شرایط ساخت باشد، اصطلاحا به آن با عنوان آنابولیسم اشاره میشود. از طرف دیگر، هنگامی که بدن در حال تجزیه مولکول‌ها باشد، به آن کاتابولیسم گفته میشود. هنگامی که شدت آنابولیسم بیشتر از کاتابولیسم باشد، میزان ساخت پروتئین‌ها در ماهیچه افزایش میابد.

 

😟 اثرات آنتی کاتابولیکی

 

🔍 چندین تحقیق نشان داده اند که اچ ام بی ممکن است به کاهش سرعت کاتابولیسم و تحلیل عضلات کمک کند.
اچ ام بی ممکن است از طریق بلاک پروتئازوم‌ها (پروتئین هایی که باعث تجزیه دیگر پروتئین‌ها میشوند) باعث کاهش سرعت کاتابولیسم شود. این امر توضیح میدهد که چرا این مکمل بدنسازی میتواند به طور ویژه در شرایط کاتابولیک مفید واقع شود شرایطی نظیر روزه داری، کهولت سن و بیماری ها.

 

💉 اثرات آنابولیک

 

✅ اچ ام بی در مقیاس کمتر ممکن است تاثیرات آنابولیک نیز داشته باشد.
تحقیقات نشان داده اند که این مکمل میتواند باعث تحریک تولید پروتئین در ماهیچه‌ها از طریق افزایش سطح هورمون رشد، فاکتور رشد شبه انسولین ۱ و (mTOR) شود.

 

🆘 دیگر اثرات

 

🔍 تحقیقات همچنین نشان میدهند که این مکمل ممکن است باعث بهبود رشد سلول‌های ماهواره ای شوند، که پیش ساز سلول‌های ماهیچه ای میباشند. این امر ممکن است تا حدودی توضیح دهنده اثرات احیا کننده اچ ام بی روی ماهیچه‌ها باشد.
اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی این ماده نیز ممکن است مرتبط با سیتوکین‌ها باشد. به طور ویژه، اچ ام بی نشان داده است که میتواند باعث تغییر اثرات (TNF-alpha) و (IFN-gamma) شود.

 

 

https://youtu.be/jAUe5ibtCCA

⌚ بهترین زمان ونحوه مصرف اچ ام بی در بدنسازی

✅ مکمل به دو شکل موجود است: قرص یا پودر. این به انتخاب شخصی بستگی دارد که شما چه فرمی را انتخاب می کنید. این پودر به طور کلی کاملاً ملایم و بی طعم است، بنابراین می توان آن را با کوردیال یا آب میوه مخلوط کرد تا یک نوشیدنی با طراوت ایجاد شود.

✅ در اینجا زمان خاصی برای مکمل ها وجود ندارد، زیرا بسته به زمان تمرین شما می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، مصرف مکمل های HMB حدود یک ساعت قبل از شروع ورزش توصیه می شود.

✅ با این حال، اگر اول صبح ورزش کنید، این تفاوت متفاوت خواهد بود – در این مثال، می توانید درست قبل از ورزش از HMB استفاده کنید.

✅ همچنین می‌توانید بلافاصله بعد از تمرین برای تکمیل سطوح HMB، و در یک عصر یا بازه زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، مکمل HMB مصرف کنید. باز هم، این کاملاً به زمان تمرین شما بستگی دارد.

✅ موضع انجمن بین المللی تغذیه ورزشی (ISSN) در مورد استفاده از HMB به عنوان یک مکمل غذایی، ایمنی آن را به پایان می رساند، اما اگر در مورد مصرف مکمل HMB نگرانی دارید، مشکلات پزشکی دارید یا در یکی از گروه های آسیب پذیر قرار دارید. ، توصیه می شود قبل از مصرف مکمل با پزشک عمومی خود صحبت کنید.

 
Community Verified icon


❓ سوال های پرتکرار راجب اچ ام بی

سوال های پرتکرار راجب مکمل اج ام بی
 • ❓ آیا اچ ام بی میتواند به عضله سازی سریع تر شما کمک کند؟

  🟢 ماهیچه‌ها از پروتئین ساخته شده‌اند، و به همین دلیل است که سنتز پروتئین (ساخت پروتئین) یک اصل مهم در فیزیولوژی رشد عضلات می‌باشد.

  🟢 به ما گفته شده است که مصرف این مکمل میتواند باعث بهبود سنتز پروتئین در بدن شود که نتیجه آن کمک به رشد سریع تر عضلات می‌باشد.

  🟢 اما تحقیقات نشان داده اند که باید به این ادعا شک کرد.
  در یک تحقیق مشخص شد که این مکمل میتواند باعث افزایش سرعت سنتز پروتئین شود، اما کارایی آن در مقایسه با دوز مشابه لوسین (مولکول والد) بسیار کمتر می‌باشد و دیگر تحقیقات نیز کلا چنین مزیتی را یافت نکردند.

  بنابراین، هنگام بررسی تمام شواهد موجود، مجبوریم نتیجه گیری کنیم که این مکمل یک عضله ساز قدرتمند نمیباشد.

 • ❓ آیا اچ ام بی میتواند باعث بهبود استقامت بی‌ هوازی شود؟

  🟢 دو نوع استقامت وجود دارد، استقامت هوازی و بی‌ هوازی و تفاوت اصلی‌ بین این دو وجود یا عدم وجود اکسیژن است.

  🟢 هنگامی که شما با شدت نسبتا کمی‌ تمرین می‌کنید، نظیر پیاده روی یا دوی نرم، بدنتان میتواند نیاز ماهیچه‌ها به اکسیژن را تامین کند. به این ورزش هوازی می‌گویند و تکیه آن به سیستم هوازی بدن به منظور تامین انرژی مورد نیاز می‌باشد.

  🟢 اما هنگامی که با شدت بیشتری تمرین کنید، نظیر دوندگی سریع یا کار با وزنه‌های سنگین، بدن شما نمی‌تواند کاملا نیاز ماهیچه‌ها به اکسیژن را تامین کند. به این ورزش بی‌ هوازی گفته میشود و تکیه آن به سیستم بی‌ هوازی بدن برای تامین انرژی می‌باشد که میتواند بدون اکسیژن انرژی تولید کند.

  🟢 اکنون گاهی‌ اوقات اینطور ادعا میشود که این مکمل میتواند باعث افزایش استقامت بی‌ هوازی و در نتیجه بهبود عملکرد در تمرین شود، اما تحقیقات این ادعا‌ها را رد میکنند.

  🟢 اینطور به نظر می‌رسد که این مکمل در زمینه بهبود عملکرد در دوندگی‌های سریع کارایی بیشتری نسبت به دارونما ندارد.
   

 • ❓ آیا اچ ام بی میتواند به ریکاوری ما کمک کند ؟

  🟢 هرچه بهتر بتوانید از تمرینات خود ریکاوری کنید، بهتر میتوانید عضله سازی کنید و عضلات خود را با فراوانی‌ بیشتری میتوانید تمرین دهید که این امر نیز در گذر زمان باعث رشد بیشتر آنها میشود.

  🟢 به همین دلیل است که بسیاری از بدنسازان می‌گویند که عضلات در خارج از باشگاه ساخته میشوند. تمام کارهایی که شما در جهت ریکاوری عضلات انجام میدهید نظیر تغذیه صحیح، خواب کافی‌ و دیگر موارد، چیزهایی هستند که بدن را قادر میسازند عضله سازی انجام شود.

  🟢 اکنون، در مورد (HMB) باید گفت که این مکمل شاید بتواند به ریکاوری شما کمک کند و شاید هم نتواند.

  🟢تنها دو تحقیق هستند که مستقیما این فرضیه را تست کرده‌اند و یکی‌ از آنها مثبت بوده است اما دیگری شاهد نتیجه مثبت خاصی‌ در زمینه ریکاوری نبوده است.

  برای قضاوت صحیح و کامل باید ببینیم که در آینده تحقیقات بیشتر چه چیزی را به ما نشان میدهند.

 • ❓ آیا مصرف اچ ام بی میتواند باعث افزایش توان خروجی شود؟

  🟢 “ توان خروجی “ عبارتی جالب به نظر می‌رسد و در جوامع فیتنس بسیار از آن استفاده میشود، اما بسیاری از مردم واقعا نمیدانند که معنی‌ آن چه می‌باشد. پس ابتدا بیایید ببینیم که تعریف آن چه می‌باشد.

  🟢 به بیان ساده، توان خروجی عبارت است از مقدار کار انجام شده در یک بازه زمانی‌ مشخص، و منظور ما از کار در اینجا به کارگیری نیرو به منظور غلبه بر فشار وارده می‌باشد.

  🟢 برای مثال، ایجاد انقباض در عضله جلو بازو را در نظر بگیرید. نیروی تولید شده توسط انقباض در عضلات باید هم به مقاومت درونی‌ (اصطکاک) و هم مقاومت بیرونی (جاذبه) غلبه کند تا شما به شکل موفقیت آمیزی دست خود را خم کنید.

  🟢 اگر بتوانید میزان نیروی لازم برای منقبض کردن عضله جلو بازوی خود را اندازه گیری کنید، پس میتوانید به توان خروجی مورد نیاز برای آن حرکت دست یابید.

  🟢 اکنون شما میتوانید از طریق افزایش قدرت و یا افزایش مدت زمانی‌ که میتوانید یک انقباض شدید را در عضله هدف حفظ کنید، میتوانید توان خروجی عضلات خود را افزایش دهید.

  🟢 هدف پایه انجام تمرینات مقاومتی همین است یعنی‌ افزایش توان خروجی عضلات مختلف در گذر زمان.
  اما متاسفانه تحقیقات نشان میدهند که (HMB) در این زمینه نمی‌تواند به شما کمک کند. به بیان ساده، این مکمل نمی‌تواند باعث افزایش توان خروجی شود.
   

 • آیا اچ ام بی میتواند سرعت تجزیه عضلات را کاهش دهد؟

  🟢 و سرانجام برایتان یک خبر خوب داریم :
  شواهد خوبی‌ وجود دارند که نشان میدهند (HMB) قطعا میتواند تجزیه عضلات را کاهش دهد که این مزیت میتواند هنگام انجام تمرینات در حالت روزه داری به ما کمک کند.

  🟢 به طور خلاصه، (HMB) میتواند سرعت تجزیه پروتئین در بدن را کاهش دهد که این امر شما را قادر میسازد تا از مزیت چربی‌ سوزی تمرینات در حالت روزه داری استفاده کرده و در عین حال تجزیه عضلات را نیز به حداقل برسا

 • ❓ آیا اچ ام بی دارای عارضه جانبی هم می‌باشد؟

  🟢بالا‌ترین دوز از یک ماده که شما میتوانید به یک حیوان قبل از بروز عوارض جانبی شدید دهید با عنوان (NOAEL) شناخته میشود.

  🟢 تحقیقات حیوانی نشان میدهند که میزان (NOAEL) برای (HMB) در انسان‌ها بسیار بالا می‌باشد : ۵۵۸ میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن برای مردان و ۶۶۵ میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن برای زنان.

  🟢 بنابراین می‌توان با اطمینان خاطر گفت که مصرف چند گرم در روز قرار نیست که هیچگونه عارضه جانبی ناخواسته ای داشته باشد.

اچ ام بی

اچ ام بی

خرید اچ ام بی از این فروشگاه مکملهای بدنسازی
 • 688,000 تومان
سفارش محصول
نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
4.4/5 - (29 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

7 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات