گلوتامین
4.8

گلوتامین

  • مکملهای ضروری بدنسازی
  • 15 ژانویه 19
  • سایت بدنسازی مکملها
  • 5,496 بازدید
  • بدون دیدگاه

گلوتامین چیست؟

فراوانترین آمینو اسید در عضلات گلوتامین است.الگلوتامین باعث افزایش حجم سلول عضلانی ،افزایش ترشح هورمون رشد، افزایش توان سیستم ایمنی بدن ،کاهش آمونیاک از بدن و … میشود.
چندین دهه دانشمندان مجذوب کارکرد های مهم و کاربرد های متعدد بسیاری از مکمل های آمیتو اسیدی شده بودند.از اوایل دهه ۸۰ میلادی بدنسازان نیز در تلاش برای به دست آوردن ماهیچه بیشتر با این مصالح ساختمانی پروتئین ها کلنجار میرفتند.مکمل های مد روز بسیاری از آمینو اسید های مختلف در طول سالها آمدند و رفتند ،اما مصرف مکمل آمینو اسید Glutamine ،در سالهای اخیر فوقولعاده محبوبیت یافته است و به درستی که این محبوبیت ،محبوبیت کاملا بجایی است.

گلوتامین یکی از آمینو های اساسی است.

اگر از نقطه نظر فنی بخواهیم صحبت کنیم .به نظر متخصصان تغذیه ،گلوتامین معمولا به عنوان یک آمینو اسید ضروری در نظر گرفته نمیشود.این ماده میتواند از یک تعداد آمینو اسید دیگر که بطور فابل توجهی گلوتامیک اسید، والین و ایزو لوسین جزو این آمینو اسید ها هستند.اما در مواقع مریضی و فشار(تمرین ورزشی یک نوع فشار میباشد) بخش های معینی از بدن نیازمند بیشتری به گلوتامین هستند که پیشسازهای glutamine نمیتوانند پاسخگوی نیاز این مقدار glutamine باشند.

در حقیقیت در بیمارستان های اروپایی با آمینو اسید glutamine مانند یک دارو رفتار میکنند.این ماده بطور عادی برای بیماران تجویز میشود که از فشار و یا لزوما جراحی ،سوختگی ،مریضی و غیره ..)رنج میبرند..مطالعات نشان داده است مصرف این نوع از glutamine میتواند از تحلیل ماهیچه جلوگیری کند.این ماده اثر ضد کاتابولیکی قوی ایجاد میکند.

یقینا بدن ما همه روزه مقادیر زیادی glutamine میسازد.به عنوان مثال برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی،کلیه ها ،لوزولمعده،مثانه و کبد(اساسا دل و روده)نیاز به مقادیر عظیم glutamine دارند.

گلوتامین نیز یک انتقال دهنده ضروری نیتروژن میباشد..این ماده به آمونیاک اجازه میدهد تا از بعضی از مناطق بدن زدوده شود.۰مخصوصل مغز و شش ها)و در بعضی از ساختمان ها برای ساختن آنتی اکسیدانی که احتمالا قویترین آنتی اکسیدان بدن است گلوتاتیون استفاده میشودکه گلوتاتیون از glutamine ،سیستئین و گلایسین ساخته میشود.

به منظور دخیره سازی مناسب گلیکوژن در ماهیچه ها نیز glutamine به نظر مهم میرسد.به عنوان یک مزیت افزون تر،glutamine نیز یکی از چند آمینو اسیدی است که موجب آزاد شدن فوقولعاده هورمون رشد میشود.

در حقیقت نشان داده شده است که فقط ۲ گرم دوز افزایشی خوراکی glutamine موجب افزایش چهار برابر سطح هورمون رشد میشود.آیا اینکه این افزایش هورمون رشد اثر بخشی بر روی ترکیبات بدن را دارد یا نه تا کنون میبایستی تعیین میشد،اما یقینا نمیتواند اثر آسیب زایی داشته باشد.

در هر حال به دلایل بسیاری از جمله متابولیسم مناسب ماهیچه ای نیاز به مقدار زیادی از گلوتامین دارد.

تمامی این گلوتامین از کجا می آید؟

بدن شما مقدار نسبتا عظیمی از ذخایر گلوتامین را در بافت ماهیچه ای نگه میدارد-در محل عضله ذخیره glutamine  ذخیره شده است،در حقیقت ۶۰% آمینو اسید های آزاد شناور در هر یک از سلول های اسکلتی عضلات ساخته شده از glutamine است.وقتی که روده ها، سیستم ایمنی و دیگر ((قسمت های حریص به گلوتامین)نتوانستند به آن دسترسی یلبند.این آمینو اسید حیاتی از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی به دست نمی آید،و نه آن را میتوانند تهیه کنند،بنا بر این انها glutamine عضلات را میسوزانندو هر موقع این کار اتفاق افتاد ، شما اساسا وارد کاتابولیسم یا (تجزیه ماهیچه ای) میشوید.

یک دلیل برای به وقوع پیوستن این اتفاق به خاطر این است که glutamine به حفظ مناسب آبدار شدن سلولی یا حجیم شدن سلولی کمک میکند.وقتی سطح گلوتامین ماهیچه پایین میفتد،حجم سلول کاهش میابد،که همان عمل کاتابولیک است.

بتا آلانین چیست و چه کاربردی دارد ؟

واضحا، ما میخواهیم کاری کنیم تا آن را از این اتفاقمصون داریم،بنا بر این مصرف مکمل glutamine یقینا به میتواند مهم باشد اما، صرفا دوز های عظیمی از گلوتامین را خوردن،به این امید که به سمت عضلات اسکلتی راه یابد،شاید بهترین راه حل ممکن نباشد.

مطالعات نشان داده است که بین ۵۰% و ۸۵% از یک دوز بزرگ glutamine ، که به صورت خوراکی خورده میشود،در جریان خون قرار نمیگیرد.مقدار زیادی از آن قبل از اینکه بتواند به عضلات برسد به طور حریصانه ای مصرف میشود.

اصل حفظ پروتئین

دقیقا پس از تمرین فشرده و یا قبل از اینکه به خواب بروید میتوانید کمک کنید تا از طریق مصرف دقیق مکمل،(گرسنگی)دل و روده و سیستم ایمنی به مقادیر عظیم glutamine بر طرف کنید.

بدین ترتیب،سطح کلوتامین در عضلات حفظ میگردد .اگر شما گلوتامین مورد نیاز دل و روده و سیستم ایمنی را تهیه نمایید ،این سیستم ها نمیبایستی ذخایر glutamine را نزد خود(فرا خوانند)-بدن شما نباید از گلوتامین ذخیره شده که حجم سلول و متابولیسم مناسب سلول را پشتیبانی میکندبرداشت نماید.(این تئوریپشت سر محصولی است به نام GKGT ،یا سیستم حفظ glutamine ،که آنتونی آلمادا در سال ۱۹۹۳ آن را توسعه داد.عملا GKG  اولین مکملی بود که به عنوان (حجیم کننده سلولی) ارائه شد.(واژه ای که امروزه به طور گسترده ای در مواد تغذیه ای ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد)فرمول ویژه حفظ گلوتامین آلمادا نه فقط مشتمل بر مقادیر گرم گلوتامین است بلکه مشتمل بر پیش ماده های گلوتامین(ترکیباتی که تشکیل گلوتامین را در بدن حمایت مینمایند)،همانند آلفا- کتو گلوتارات(AKG ) و کو فاکتور های (یا عوامل مشترک) مهم سنتز گلوتامین میباشد.این مشتمل بر منگنز معدنی و مخمر RNA است ، که همچنین به حمایت از سیستم ایمنی کمک میکنند،که گاهی توسط تمریناتی با شدت زیاد ضعیف میشوند.

چه مقدار گلوتامین مورد نیاز ورزشکاران است؟

هرچند مطالعات علمی مقدار دقیق glutamine مورد نیاز را برای حفظ مطلوب متابولیزم ماهیچه ای معین نکرده است، اما شکش نیست که،در میان متخصصان علمی و بدنسازان مختلف،مصرف مکمل گلوتامین مهم است.برای پشتیبانی متابولیسم ماهیچه ای مطلوب،ارتقاء حجم سلول، و حمایت از سیستم ایمنی،اینکه دقیقا چقدر glutamine برای یک بدنساز مورد نیاز است(یعنی منظور بیماران بیمارستانی دارای بیماری وخیم نمیباشد،چونکه بیشتر تحقیقات درباره گلوتامین بر روی اینگونه افراد متمرکز شده است)که هنوز بایستی تحقیق شود.با این وجود علاوه بر یک رژیم غذایی غنی از پروتئین با کیفیت بالا بدنسازان با مصرف دست کم ۱۰ گرم گلوتامین بیشتر هر روز از آن بهره ببرند.یک نکته عملی دیگر این است که این احتمال وجود دارد با بارگیری glutamine در ترکیب با یک کربوهیدرات آزاد کننده قوی انسولین به مدت ۷ روز ممکن است به افزایش حجم سلول ماهیچه ای کمک کند.

اگر تاکنون مکمل glutamine  را استفاده نکرده اید،در نظر داشته باشید مه یک بار آن را امتحان کنید- در شواهد دنیای واقعی و اطلاعات علمی نظر متخصصان به مصرف مکمل glutamine ما را کاملا وادار به مصرف آن مینمایند.

مزایای ورزشی مصرف گلوتامین

* افزایش حجم عضلات

*افزایش قدرت عضلات

*افزایش استقامت عضلات

*افزایش تمرکز و توان فکری

*تسریع بهبودی زخم ها و علائم جراحی

*بهبودی سریع سوختگی ها

*افزایش توان سیستم ایمنی بدن

مزایای دارویی مصرف glutamine

دیابت:یکی از مهمترین نقش های glutamine در بدن کنترل قند خون است.

پرتو درمانی:با مصرف مکمل glutamineمیتوان اثرات مخرب پرتو درمانی را کاهش داد.

افسردگی:از راهکارهای جدید و پیشرفته در درمان انواع افسردگی استفاده از ال- گلوتامین میباشد.

 آرتروز: glutamine تا حد زیادی به درمان بیماری آرتروز کمک میکند و موجب بازسازی بافت غضروف های آسیب دیده بر اثر تمرینات ورزشی و یا کهولت سن میشود.

دستگاه گوارش:یکی از موثر ترین روش های درمانی برای اختلالات دستگاه گوارش، مانند:اسهال و ضعف جهاز هاضمه است.

آگماتین سولفات : مزیت ها + نکات مهم که باید بدانید!

ازبرترین شرکت های تولید کننده glutamine میتوان به شرکت ام اچ پی با محصول GLUTAMINE SR  با قابلیت جذب بالا و گلوتامین میکرونیزه شرکت های آلمکس نوتریشن،اپتیموم و آ اس تی (AST) اشاره کرد.

گلوتامین یکی از اسیدهای آمینه موجود در بدن انسان می‌باشد. گلوتامین جزو اسیدهای آمینه ضروری نمی‌باشد با این حال در برخی موارد به مانند بعضی از بیماری‌های گوارشی و یا برای ورزشکاران می‌تواند ضروری باشد. اسید آمینه glutamine از ترکیب گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری‌فسفات تشکیل می‌شود. این ماده در خون انسان، فراوان‌ترین اسید آمینه آزاد می‌باشد.

وظایف

ساخت پروتیین

تنظیم تعادل اسید و باز در کلیه به وسیله ساخت آمونیوم

منبع انرژی برای یاخته‌ها

در فراگشت به عنوان دهنده نیتروژن

در چرخه کربس به عنوان دهنده کربن

منتقل کننده غیرسمی آمونیاک در گردش خون

تولید

glutamine توسط آنزیم سازنده گلوتامین از گلوتامات و آمونیاک ساخته می‌شود. بیش‌ترین درصد ساخت glutamine در عضلات صورت می‌گیرد اما به صورت جزئی از مغز و شش‌ها نیز آزاد می‌گردد.

مصرف

بیش‌ترین مصرف glutamine توسط یاخته‌های روده صورت می‌گیرد. glutamine توسط سلول‌های ایمنی نیز مصرف می‌شود. glutamine نقش مهمی در کاهش زمان ترمیم زخم دارد. همچنین با مصرف گلوتامین زمان بستری شدن بیمار بعد از عمل جراحی در بیمارستان کاهش می‌یابد.

منابع غذایی

گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، شیر، لبنیات، گندم، کلم، چغندر، لوبیا، اسفناج و جعفری حاوی glutamine می‌باشد.

تاثیر گلوتامین بر ورزشکاران

گلوتامین باعث افزایش سنتز پروتیین در عضلات اسکلتی شده که منجر به رشد عضلات می‌گردد. رشد عضلات منجر به افزایش توان میوفیبرها برای انقباض می‌شود. این اسید آمینه توسط بسیاری از ورزشکاران وزنه‌برداری، بدن‌سازی و ورزش‌های استقامتی استفاده می‌گردد. glutamine باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می‌گردد.

عکس گلوتامین‬‎

ساختار ال-گلوتامین، چپ و دی-گلوتامین، راست

عکس گلوتامین‬‎

بسته‌بندی گلوتامین برای مصارف ورزشی

glutamine میتواند از تخریب عضلات جلوگیری کرده،عضله سازی را توسعه داده،سیستم ایمنی بدن راتقویت کرده وذخایر گلیکوژن را زیاد میکند. سوال اینجاست اصلا گلوتامین چیست؟

گلوتامین به عنوان یک آمینو اسید غیر ضروری طبقه بندی شده، چرا که به آسانی میتواند توسط بافت های مختلف نظیر عضلات مخطط ، کبد و بافت چربی سنتز و تولید شود glutamine فراوانترین آمینو اسیدموجود در جریان خون بوده که %۶۱ از منابع آمینو اسیدهای آزاد درون سلولی را شامل میشود( فراوانترین آمینو اسید داخل بافت عضله )،در حالی که آمینو اسید های شاخه ای ( BCAA) فقط ۸/۴ درصداز این منابع را شامل میشوند.ساختار منحصر به فرد گلوتامین ،با دو شاخه نیتروژن متصل به هم که حاوی %۱۹ نیتروژن میباشد این آمینو اسید را تبدیل به اصلی ترین انتقال دهنده نیتروژن به درون سلول های عضلانی کرده است

 چرا بدن شما به گلوتامین نیاز دارد؟

 برای اینکه کااملا متوجه شوید که چرا گلوتامین برای بدن مفید می باشد کمی باید دروس زیست شناسی را به اتفاق مرور کنیم.بدن برای انتقال آمونیاک به سراسر بدن از glutamine استفاده می کند،بنابراین بدن سعی می کند تا مقادیر گلوتامین موجود در خون را ثابث نگه دارد.گلوتامین توسط تارهای عصبی سیستم گوارشی وسیستم ایمنی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از بدنسازان مقادیر بسیار زیادی پروتئین مصرف کرده، ولی به کافی از هضم گوشت ودیگر پروتئین ها گاوتامین به دست نمی آورند.

سلول های عضلانی انبارهای عظیمی از glutamine می باشسند.تحت شرایط خاص ،مثلا حین تمرینات سخت بدنسازی،بافت های بدن به گلوتامین بیشتری از آنچه که توسط رژیم غذایی وسنتز طبیعی تامین می شود،نیازدارند.هنگام استرس های مخرب،ممکن است که سطح glutamine درون سلولی تا بیش از %۵۰ کاهش

پیداکرده وغلظت پلاسما هم تا %۳۰ پایین آید.تحت این شرایط است که استفاده از glutamine به عنوان مکمل ضروری می شود.عضلات مخطط حاوی بیشترین غلظت گلوتامین درون سلولی می باشند،به طوریکه حدود%۶۰ ازکل ذخایر گلوتامین بدن رادربرداشته وبه عنوان اصلی ترین انبارذخیره glutamine دربدن شناخته می شوندواز اینرو صادرکننده عمده گلوتامین به دیگربافت ها می باشد.در زمان استرس های مخرب،گلوتامین واردجریان خون شده وبه بافت هایی که به ان نیازدارندمنتقل می شود.غلظت گلوتامین درون سلولی عضلات مخطط به وسیله تهدیداتی نظیرآسیب دیدگی،مسمومیت،استرس های طولانی مدت وگرسنگی تحت تاثیر قرارمی گیرد.درکنارعضلات مخطط،شش ها دومین  تولید کننده بزرگ glutamine می باشند.

دی اسپارتیک اسید و مزایای زیاد آن

گلوتامین بویژه بعد تمرین مفید میباشد، زمانیکه مواد مغذی تا زمان ریکاوری در سطح پایینی میباشند . تحقیقات نشان داده که در این شرایط سطح glutamine به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده بطوریکه ممکن است یک ماه طول بکشد تا به سطح اولیه برگردد! در ورزشکاران گلوتامین به عنوان شاخصی برای تعیین تمرین زدگی مورد استفاده قرار میگیرد. این کاهش سطح گلوتامین برای بافت های عظلانی مخرب میباشد. در این شرایط آمینو اسید های شاخه ای ( BCAA  ) که حدوداً %۳۷ از کل عضله را تشکیل میدهند،از عضلات مخطط جدا شده و مولکول های حاصله به جهت سنتز glutamine مورد استفاده قرار میگیرند.

در وضعیت کاتابولیک ( تخریب عضلانی ) ، glutamine اولین آمینو اسیدی است که برای جبران کمبودها مورد استفاده قرار میگیرد.glutamineپروتئین را به سمت سلول های عضله روانه میکند ، جایی که پروتئین به جهت رشد در آن سنتز میشود .  این بدان معنا است که در طول دوره های پر استرس ، نظیر تمرینات پر شدت که دلیل ایجاد شرایط مخرب بوده و ثابت شده است که به طور یکنواخت باعث کاهش سطح گلوتامین تا %۵۰ شده و چندین ساعت طول خواهد کشید تا این میزان به سطح طبیعی خود برگردد، مصرف glutamine اضافی ضروری میباشد. بعلاوه ، ال –گلوتامین همچنین فروپاشی پروتئین ( تخریب BCAA ) را کاهش داده که نتیجه آن سلول های عضلانی بزرگتر و قوی تر خواهد بود.

مزایا ومعایب احتمالی مصرف مکمل گلوتامین

درسالهای اخیر،تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل glutamine برای انسان بی خطراست.با این وجود،اطلاعات کمی درمورد مصرف طولانی مدت مکمل glutamine (بیش از چندهفته) دردست می باشد.بعلاوه،برای بررسی امنیت استفاده از مکمل گلوتامین در مقادیری که باعث افزایش ذخیره نیتروژن در عضلات شده نیاز به تحقیقات بیشتری میباشد.به طور کلی ،مصرف هریک ازآمینواسیدها به صورت تکی در مقادیرزیادمی تواندمانع جذب آمینواسیدهای دیگرشده چراکه آمینواسیدها تمایل دارندتا برای عبورازمیان دیواره داخلی روده باهم رقابت کنند.هرچند،مطالعات انجام شده نشان می دهند که گلوتامین به شکلی موثر در روده کوچک جذب می شود.تحقیق دیگری نشان می دهد. که مصرف مقادیر زیاد از آمینو اسید های آزاد ممکن است موجب ناراحتی های روده شود مثلاً ( شکم درد و اسهال ).

قیمت و مقدار استفاده گلوتامین

گلوتامین وال-گلوتامین بصورت مکمل قابل خریداری می باشند.همچنین مکمل های دیگر مثل پودرهای پروتئین نیز حاوی glutamine وال-گلوتامین می باشند.می توان گلوتامین راهمراه با مکمل پروتئینی مصرف نمود.اغلب بدن سازان ترجیح می دهند که گلوتامین را به همراه مکمل پروتئینی شان مصرف کنند.گلوتامین وال-گلوتامین غالباً بدون مزه می باشند.هزینه خریدیک مکمل گلوتامین یا ال-گلوتامین معمولاً بین ۲۰تا۷۰ هزارتومان بوده به صورت پودرویاکپسول ژله ای تولید می گردد. ازانجایی که گلوتامین به صورت مایع نسبتاً ناپایدار می باشد،بنابراین پودر گلوتامین بلافاصله بعداز مخلوط شدن با مایعات باید مصرف شود. برخی از تولیدکنندهای مکمل توصیه می کنند که مصرف گلوتامین درطول روز در چند نوبت تقسیم شود. همچنین پیشنهاد می شود که گلوتامین اندکی قبل از خواب وبعد ازبیدار شدن نیزمصرف گردد.توصیه می شودکه حداقل ۵گرم ۳۰دقیقه قبل وبعدازتمرین،گلوتامین مصرف شود. بطور کلی ۵گرم آنرا بعد بیدار شدن از خواب ۵گرم آن را بعد تمرین و۵گرم آن را قبل خواب بصورت تنها یا با پروتئین های دیگر میل نمایید.

ایا مصرف گلوتامین عوارض جانبی دارد ؟

مصرف گلوتامین کاملاً بی خطر است وتاکنون عوارض جانبی ای برای آن اعلام نشده است.

منابع غذایی گلوتامین

گلوتامین

گلوتامین

خرید انواع گلوتامین از فروشگاه مکملهای بدنسازی
  • 195000 تومان
  • 220000 تومان
سفارش محصول
آواتار سایت بدنسازی مکملها
نویسنده:
سایت بدنسازی مکملها
امتیاز شما به این مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات