گلوتامین
4.8

گلوتامین چیست و چه کاربردی دارد

 • مکملهای ضروری بدنسازی
 • 15 ژانویه 19
 • محمدرضا امیدی
 • 5,735 بازدید
 • بدون دیدگاه

فراوانترین آمینو اسید در عضلات گلوتامین است.
ال -گلوتامین باعث افزایش حجم سلول عضلانی ،افزایش ترشح هورمون رشد، افزایش توان سیستم ایمنی بدن ،کاهش آمونیاک از بدن و … میشود.
چندین دهه دانشمندان مجذوب کارکرد های مهم و کاربرد های متعدد بسیاری از مکمل های آمیتو اسیدی شده بودند.
از اوایل دهه ۸۰ میلادی بدنسازان نیز در تلاش برای به دست آوردن ماهیچه بیشتر با این مصالح ساختمانی پروتئین ها کلنجار میرفتند.
مکمل های مد روز بسیاری از آمینو اسید های مختلف در طول سالها آمدند و رفتند ،اما مصرف مکمل آمینو اسید Glutamine ،در سالهای اخیر فوقولعاده محبوبیت یافته است و به درستی که این محبوبیت ،محبوبیت کاملا بجایی است.

گلوتامین ماسل تک

گلوتامین یکی از آمینو های اساسی است.

اگر از نقطه نظر فنی بخواهیم صحبت کنیم .به نظر متخصصان تغذیه ،گلوتامین معمولا به عنوان یک آمینو اسید ضروری در نظر گرفته نمیشود.این ماده میتواند از یک تعداد آمینو اسید دیگر که بطور فابل توجهی گلوتامیک اسید، والین و ایزو لوسین جزو این آمینو اسید ها هستند.اما در مواقع مریضی و فشار(تمرین ورزشی یک نوع فشار میباشد) بخش های معینی از بدن نیازمند بیشتری به این مکمل هستند که پیش سازهای این مکمل نمیتوانند پاسخگوی نیاز این مقدار آن باشند.

در حقیقیت در بیمارستان های اروپایی با این آمینو اسید مانند یک دارو رفتار میکنند.این ماده بطور عادی برای بیماران تجویز میشود که از فشار و یا لزوما جراحی ،سوختگی ،مریضی و غیره ..)رنج میبرند..مطالعات نشان داده است مصرف این نوع مکمل میتواند از تحلیل ماهیچه جلوگیری کند.این ماده اثر ضد کاتابولیکی قوی ایجاد میکند.

یقینا بدن ما همه روزه مقادیر زیادی از این ماره میسازد.به عنوان مثال برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی،کلیه ها ،لوزولمعده،مثانه و کبد(اساسا دل و روده)نیاز به مقادیر عظیم این مکمل دارند.

گلوتامین نیز یک انتقال دهنده ضروری نیتروژن میباشد..این ماده به آمونیاک اجازه میدهد تا از بعضی از مناطق بدن زدوده شود.
(مخصوصل مغز و شش ها)و در بعضی از ساختمان ها برای ساختن آنتی اکسیدانی که احتمالا قویترین آنتی اکسیدان بدن است گلوتاتیون استفاده میشودکه گلوتاتیون از مکمل ،سیستئین و گلایسین ساخته میشود.

به منظور دخیره سازی مناسب گلیکوژن در ماهیچه ها نیز این مکمل به نظر مهم میرسد.به عنوان یک مزیت افزون تر،گلوتامین نیز یکی از چند آمینو اسیدی است که موجب آزاد شدن فوقولعاده هورمون رشد میشود.

در حقیقت نشان داده شده است که فقط ۲ گرم دوز افزایشی خوراکی این پودر موجب افزایش چهار برابر سطح هورمون رشد میشود.
آیا اینکه این افزایش هورمون رشد اثر بخشی بر روی ترکیبات بدن را دارد یا نه تا کنون میبایستی تعیین میشد،اما یقینا نمیتواند اثر آسیب زایی داشته باشد.

در هر حال به دلایل بسیاری از جمله متابولیسم مناسب ماهیچه ای نیاز به مقدار زیادی از گلوتامین دارد.

گلوتامین 400 گرمی آلمکس

گلوتامین چگونه ساخته میشود و درکجا ذخیره

بدن شما مقدار نسبتا عظیمی از ذخایر گلوتامین را در بافت ماهیچه ای نگه میدارد.در حقیقت ۶۰% آمینو اسید های آزاد شناور در هر یک از سلول های اسکلتی عضلات ساخته شده از این  مکمل است است.
وقتی که روده ها، سیستم ایمنی و دیگر ((قسمت های حریص به این محصول )نتوانستند به آن دسترسی یابند.این آمینو اسید حیاتی از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی به دست نمی آید،و نه آن را میتوانند تهیه کنند،بنا بر این انها گلوتامین عضلات را میسوزانندو هر موقع این کار اتفاق افتاد ، شما اساسا وارد کاتابولیسم یا (تجزیه ماهیچه ای) میشوید.

یک دلیل برای به وقوع پیوستن این اتفاق به خاطر این است که این محصول به حفظ مناسب آبدار شدن سلولی یا حجیم شدن سلولی کمک میکند.وقتی سطح گلوتامین ماهیچه پایین میفتد،حجم سلول کاهش میابد،که همان عمل کاتابولیک است.

واضحا، ما میخواهیم کاری کنیم تا آن را از این اتفاق مصون داریم،بنا بر این مصرف این مکمل یقینا به میتواند مهم باشد اما، صرفا دوز های عظیمی از گلوتامین را خوردن،به این امید که به سمت عضلات اسکلتی راه یابد،شاید بهترین راه حل ممکن نباشد.

مطالعات نشان داده است که بین ۵۰% و ۸۵% از یک دوز بزرگ این مکمل ، که به صورت خوراکی خورده میشود،در جریان خون قرار نمیگیرد.مقدار زیادی از آن قبل از اینکه بتواند به عضلات برسد به طور حریصانه ای مصرف میشود.

پودر گلوتامین

بهترین زمان مصرف مکمل بدنسازی گلوتامین

دقیقا پس از تمرین فشرده و یا قبل از اینکه به خواب بروید میتوانید کمک کنید تا از طریق مصرف دقیق مکمل،(گرسنگی)دل و روده و سیستم ایمنی به مقادیر عظیم این مکمل بر طرف کنید. بدین ترتیب،سطح کلوتامین در عضلات حفظ میگردد .

اگر شما گلوتامین مورد نیاز دل و روده و سیستم ایمنی را تهیه نمایید ،این سیستم ها نمیبایستی ذخایر GLUTAMINE را نزد خود (فرا خوانند) بدن شما نباید از آمینو اسدی ذخیره شده که حجم سلول و متابولیسم مناسب سلول را پشتیبانی میکندبرداشت نماید.

(این تئوریپشت سر محصولی است به نام GKGT ،یا سیستم حفظ این آمینو اسید ،که آنتونی آلمادا در سال ۱۹۹۳ آن را توسعه داد.
عملا GKG  اولین مکملی بود که به عنوان (حجیم کننده سلولی) ارائه شد.(واژه ای که امروزه به طور گسترده ای در مواد تغذیه ای ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد) .
فرمول ویژه حفظ گلوتامین آلمادا نه فقط مشتمل بر مقادیر گرم گلوتامین است بلکه مشتمل بر پیش ماده های این آمینو اسید (ترکیباتی که تشکیل این آمینو اسید را در بدن حمایت مینمایند)،همانند آلفا- کتو گلوتارات ( AKG ) و کو فاکتور های (یا عوامل مشترک) مهم سنتز این ماده میباشد.
این مشتمل بر منگنز معدنی و مخمر RNA است ، که همچنین به حمایت از سیستم ایمنی کمک میکنند،که گاهی توسط تمریناتی با شدت زیاد ضعیف میشوند.

چه مقدار گلوتامین مورد نیاز ورزشکاران است؟

هرچند مطالعات علمی مقدار دقیق مورد نیاز را برای حفظ مطلوب متابولیزم ماهیچه ای معین نکرده است،
در میان متخصصان علمی و بدنسازان مختلف،مصرف مکمل گلوتامین مهم است.برای پشتیبانی متابولیسم ماهیچه ای مطلوب،ارتقاء حجم سلول، و حمایت از سیستم ایمنی.

اینکه دقیقا چقدر گلوتامین برای یک بدنساز مورد نیاز است که هنوز بایستی تحقیق شود.با این وجود علاوه بر یک رژیم غذایی غنی از پروتئین با کیفیت بالا بدنسازان با مصرف دست کم 20 گرم از این آمینو هر روز از آن بهره ببرند.

اگر تاکنون مکمل گلوتامین  را استفاده نکرده اید،در نظر داشته باشید مه یک بار آن را امتحان کنید.

مزایای ورزشی مصرف گلوتامین

 • 1 افزایش حجم عضلات
 • 2 افزایش قدرت عضلات
 • 3 افزایش استقامت عضلات
 • 4 افزایش تمرکز و توان فکری
 • 5 تسریع بهبودی زخم ها و علائم جراحی
 • 6 بهبودی سریع سوختگی ها
 • 7 افزایش توان سیستم ایمنی بدن
گلوکزآمین چیست؟
خواندن

مزایای ورزشی مصرف گلوتامین

 مزایای دارویی مصرف گلوتامین

دیابت:یکی از مهمترین نقش های این آمینو اسید در بدن کنترل قند خون است.

پرتو درمانی:با مصرف این مکمل میتوان اثرات مخرب پرتو درمانی را کاهش داد.

افسردگی:از راهکارهای جدید و پیشرفته در درمان انواع افسردگی استفاده از این مکمل بدنسازی میباشد.

 آرتروز: این مکمل تا حد زیادی به درمان بیماری آرتروز کمک میکند و موجب بازسازی بافت غضروف های آسیب دیده بر اثر تمرینات ورزشی و یا کهولت سن میشود.

دستگاه گوارش:یکی از موثر ترین روش های درمانی برای اختلالات دستگاه گوارش، مانند:اسهال و ضعف جهاز هاضمه است.

بیش‌ترین مصرف این آمینو اسید توسط یاخته‌های روده صورت می‌گیرد. این آمینو اسید توسط سلول‌های ایمنی نیز مصرف می‌شود. این مکمل نقش مهمی در کاهش زمان ترمیم زخم دارد. همچنین با مصرف این مکمل زمان بستری شدن بیمار بعد از عمل جراحی در بیمارستان کاهش می‌یابد

 

منابع غذایی برای دریافت گلوتامین

گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، شیر، لبنیات، گندم، کلم، چغندر، لوبیا، اسفناج و جعفری حاوی glutamine می‌باشد.

تاثیر گلوتامین بر ورزشکاران

گلوتامین باعث افزایش سنتز پروتیین در عضلات اسکلتی شده که منجر به رشد عضلات می‌گردد. رشد عضلات منجر به افزایش توان میوفیبرها برای انقباض می‌شود. این اسید آمینه توسط بسیاری از ورزشکاران وزنه‌برداری، بدن‌سازی و ورزش‌های استقامتی استفاده می‌گردد. glutamine باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می‌گردد.

عکس گلوتامین‬‎

 

 چرا بدن شما به گلوتامین نیاز دارد؟

 برای اینکه کااملا متوجه شوید که چرا گلوتامین برای بدن مفید می باشد کمی باید دروس زیست شناسی را به اتفاق مرور کنیم.
بدن برای انتقال آمونیاک به سراسر بدن از این ماده استفاده می کند،بنابراین بدن سعی می کند تا مقادیر این ماده موجود در خون را ثابث نگه دارد.

گلوتامین توسط تارهای عصبی سیستم گوارشی وسیستم ایمنی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از بدنسازان مقادیر بسیار زیادی پروتئین مصرف کرده، ولی به کافی از هضم گوشت ودیگر پروتئین ها گاوتامین به دست نمی آورند.

سلول های عضلانی انبارهای عظیمی از ماده می باشند.تحت شرایط خاص ،مثلا حین تمرینات سخت بدنسازی،بافت های بدن به گلوتامین بیشتری از آنچه که توسط رژیم غذایی وسنتز طبیعی تامین می شود،نیازدارند.

هنگام استرس های مخرب،ممکن است که سطح این ماده درون سلولی تا بیش از %۵۰ کاهش پیداکرده وغلظت پلاسما هم تا %۳۰ پایین آید.تحت این شرایط است که استفاده از این ماده به عنوان مکمل ضروری می شود.

عضلات مخطط حاوی بیشترین غلظت از این ماده درون سلولی می باشند،به طوریکه حدود%۶۰ ازکل ذخایر گلوتامین بدن رادربرداشته وبه عنوان اصلی ترین انبارذخیره این ماده  دربدن شناخته می شوند و از اینرو صادرکننده عمده این ماده به دیگربافت ها می باشد.

در زمان استرس های مخرب،گلوتامین واردجریان خون شده وبه بافت هایی که به ان نیازدارندمنتقل می شود.غلظت این ماده درون سلولی عضلات مخطط به وسیله تهدیداتی نظیرآسیب دیدگی،مسمومیت،استرس های طولانی مدت وگرسنگی تحت تاثیر قرارمی گیرد.
درکنارعضلات مختلف ،شش ها دومین  تولید کننده بزرگ این آمینو اسید می باشند.

 چرا بدن شما به گلوتامین نیاز دارد؟

گلوتامین بویژه بعد تمرین مفید میباشد، زمانیکه مواد مغذی تا زمان ریکاوری در سطح پایینی میباشند . تحقیقات نشان داده که در این شرایط سطح این مکمل به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده بطوریکه ممکن است یک ماه طول بکشد تا به سطح اولیه برگردد!.

در ورزشکاران این آمینو اسید به عنوان شاخصی برای تعیین تمرین زدگی مورد استفاده قرار میگیرد. این کاهش سطح این مکمل برای بافت های عظلانی مخرب میباشد.

در این شرایط آمینو اسید های شاخه ای ( BCAA  ) که حدوداً %۳۷ از کل عضله را تشکیل میدهند،از عضلات مخطط جدا شده و مولکول های حاصله به جهت سنتز این آمینو اسید مورد استفاده قرار میگیرند.

در وضعیت کاتابولیک ( تخریب عضلانی ) ، این ماده اولین آمینو اسیدی است که برای جبران کمبودها مورد استفاده قرار میگیرد.این آمینو اسید پروتئین را به سمت سلول های عضله روانه میکند ، جایی که پروتئین به جهت رشد در آن سنتز میشود .

این بدان معنا است که در طول دوره های پر استرس ، نظیر تمرینات پر شدت که دلیل ایجاد شرایط مخرب بوده و ثابت شده است که به طور یکنواخت باعث کاهش سطح گلوتامین تا %۵۰ شده و چندین ساعت طول خواهد کشید تا این میزان به سطح طبیعی خود برگردد، مصرف اضافی آن ضروری میباشد.
بعلاوه ، این محصول همچنین فروپاشی پروتئین ( تخریب BCAA ) را کاهش داده که نتیجه آن سلول های عضلانی بزرگتر و قوی تر خواهد بود.

مزایا ومعایب احتمالی مصرف مکمل گلوتامین

درسالهای اخیر،تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل گلوتامین برای انسان بی خطراست.با این وجود،اطلاعات کمی درمورد مصرف طولانی مدت این مکمل (بیش از چندهفته) دردست می باشد.
بعلاوه،برای بررسی امنیت استفاده از این مکمل در مقادیری که باعث افزایش ذخیره نیتروژن در عضلات شده نیاز به تحقیقات بیشتری میباشد.
به طور کلی ،مصرف هریک ازآمینواسیدها به صورت تکی در مقادیرزیادمی تواندمانع جذب آمینواسیدهای دیگرشده چراکه آمینواسیدها تمایل دارندتا برای عبورازمیان دیواره داخلی روده باهم رقابت کنند.

هرچند،مطالعات انجام شده نشان می دهند که گلوتامین به شکلی موثر در روده کوچک جذب می شود.تحقیق دیگری نشان می دهد. که مصرف مقادیر زیاد از آمینو اسید های آزاد ممکن است موجب ناراحتی های روده شود مثلاً ( شکم درد و اسهال ).

مکمل گلوتامین

قیمت و مقدار استفاده گلوتامین

گلوتامین  بصورت مکمل قابل خریداری می باشند.همچنین مکمل های دیگر مثل پودرهای پروتئین نیز حاوی این ماده می باشند.
می توان این ماده راهمراه با مکمل پروتئینی مصرف نمود.اغلب بدن سازان ترجیح می دهند که این مکمل را به همراه مکمل پروتئینی شان مصرف کنند.
این مکمل غالباً بدون مزه می باشند.

قیمت خرید مکمل گلوتامین معمولاً بین ۲۰تا۷۰ (سال 95) (سال 1400) بین 350 تا 550 هزارتومان بوده و به صورت پودرویاکپسول ژله ای تولید می گردد. ازانجایی که مکمل به صورت مایع نسبتاً ناپایدار می باشد،بنابراین پودر این ماده بلافاصله بعداز مخلوط شدن با مایعات باید مصرف شود.
برخی از تولیدکنندهای مکمل توصیه می کنند که مصرف گلوتامین درطول روز در چند نوبت تقسیم شود. همچنین پیشنهاد می شود کهاین مکمل اندکی قبل از خواب وبعد ازبیدار شدن نیزمصرف گردد.

توصیه می شودکه حداقل 10 گرم ۳۰دقیقه قبل وبعدازتمرین،این مکمل مصرف شود.
بطور کلی 10گرم آنرا بعد بیدار شدن از خواب 10گرم آن را بعد تمرین و 10گرم آن را قبل خواب بصورت تنها یا با پروتئین های دیگر میل نمایید.

ایا مصرف گلوتامین عوارض جانبی دارد ؟

مصرف گلوتامین کاملاً بی خطر است وتاکنون عوارض جانبی ای برای آن اعلام نشده است.

بهترین مارک گلوتامین

از جمله بهترین برندهای این مکمل میتوان به  ماسل تک , گاسپاری , ام اچ پی , اپتیموم اشاره کرد.

4.7/5 - (8 امتیاز)
گلوتامین

گلوتامین

خرید انواع گلوتامین از فروشگاه مکملهای بدنسازی
 • 195000 تومان
 • 220000 تومان
سفارش محصول
نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
4.7/5 - (8 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات