دیانابول
4

مزایا و عوارض جانبی احتمالی‌ دیانابول

 • استروئیدها, مقالات بدنسازی
 • 20 سپتامبر 18
 • حسام رضائی
 • 6,874 بازدید
 • 12 دیدگاه

دیانابول یکی‌ از شناخته شده‌ ترین نام‌های تجاری داروی بر پایه تستوسترون متاندروستنولون می‌باشد که در برخی‌ کشور‌ها با نام متاندینون نیز شناخته میشود. متاندروستنولون حاوی تستوسترون اصلاح شده به منظور کاهش خواص آندروژنیک آن و در عین حال حفظ خواص آنابولیک به منظور عضله سازی می‌باشد. به دلیل سطح پایین خواص آندروژنیک تستوسترون در این دارو، دیانابول به عنوان “ آنابولیک “ دسته بندی میشود، اگرچه این استرویید دارای برخی‌ خواص آندروژنیک قدرتمند نیز می‌باشد .دیانابول به منظور مصرف خوراکی طراحی شده بود، اما می‌توان آن را در بسیاری از دامپزشکی‌ها در فرم تزریقی نیز پیدا کرد. دیانابول پر مصرف‌ ترین استرویید آنابولیک خوراکی به منظور بهبود فیزیک بدنی و بهبود عملکرد ورزشی می‌باشد.

دیانابول دارای فرمول مولکولی (C20H28O2) و نام شیمیایی آن (17a-methyl-17b-hydroxy-1, 4-androstadien-3-one) می‌باشد. این دارو تا ۵-۶ هفته در بدن قابل تشخیص است و دارای نیمه عمر ۴.۵ تا ۶ ساعت می‌باشد. به دلیل خوراکی بودن آن، مصرف دیانابول بسیار آسان و کارامد می‌باشد. محبوبیت دیانابول را می‌توان به دلیل خواص اثبات شده قدرتمند آنابولیک آن و همچنین میزان خواص آندروژنیک متوسط آن قلمداد کرد.

تاریخچه دیانابول

اولین توصیفات در مورد متاندروستنولون به تاریخ ۱۹۵۵ بر میگردد. داروسازی سیبا برای تولید آن از خدمات دکتر زیگلر بهره برد، پزشک مشهوری که حتی به چندین تیم المپیکی ایالات متحده آمریکا برای گسترش استفاده آسان از این دارو خدمات خود را ارائه کرده بود. اولین بار دکتر زیگلر در بازی‌های جهانی‌ ۱۹۵۶ شاهد تاثیر استرویید‌ها بود، جایی که ورزشکاران روسی با سو مصرف تستوسترون عملکرد ورزشی خود را بهبود میدادند. او مشاهده کرد که مصرف بیش از حد این استرویید‌ها چه عوارض جانبی جدی ای را در ورزشکاران ایجاد می‌کند. هدف تحقیقات دکتر زیگلر در سیبا حذف این عوارض جانبی خطرناک از طریق اصلاح تستوسترون بود.

سیبا داروی ساخته شده خود را مورد تست قرار داد. این دارو دارای خواص آندروژنیک کمتری از تستوسترون بود، اما میتوانست خاصیت عضله سازی آن را حفظ کند. این دستاورد از طریق ایجاد تغییر در ساختار شیمیایی تستوسترون به منظور تغییر مناسب متابولیسم آن در بدن به دست آمد. با کمک دکتر زیگلر داروسازی سیبا توانست دیانابول را گسترش دهد، دارویی که محبوب‌ ترین نوع خوراکی استرویید‌ها می‌باشد.

موفقیت این دارو فراتر از آن چیزی بود که تصور میشد، مخصوصا در حیطه ورزش‌های مختلف. بلافاصله پس از اینکه دیانابول به بازار‌های تجاری آمریکا وارد شد، ورزشکاران با استفاده از خواص بهبود دهنده عملکرد دیانابول توانستند پیشرفت‌های زیادی را به دست آورند. البته پس از مدتی‌ سو استفاده از دیانابول بین ورزشکاران زیاد شد. در حالی‌ که دکتر زیگلر بر اساس نیاز ورزشکار و منبع استرویید آنابولیک دوز پیشنهادی را بین ۵ تا ۱۵ میلی‌ گرم تعیین کرده بود، توصیه‌های او مورد غفلت قرار گرفتند. ورزشکاران شروع به طراحی دوز‌های از پیش خود کردند و شهرت این دارو پس از مدتی‌ به شدت زیر سوال رفت.

تمرین با کش بدنسازی :۱۰ دلیل برای اعتقاد به کش‌های مقاومتی
بخوانید

در سال ۱۹۶۵، سازمان غذا و دارو آمریکا از سیبا خواست تا استفاده‌های پزشکی‌ دیانابول را شفاف سازی کند. کمپانی نیز در جواب ذکر کرد که از این دارو در درمان استخوان‌های ضعیف و کمک به افرادی که از ضعف عمومی‌ رنج میبرند استفاده میشود. سازمان غذا دارو در سال ۱۹۷۰ کارایی دیانابول به عنوان یک داروی پزشکی‌ را مورد تائید قرار داد و اعلام کرد که این دارو احتمالا در درمان کوتولگی و پوکی استخوان پس از یایسگی میتواند کارامد باشد. کمپانی سیبا در دهه ۷۰ اجازه ادامه فروش دیانابول را دریافت کرد. اما سرانجام آنها نتوستند از انحصار اختراع خود مراقبت کرده و فورمول ساخت آن در اختیار دیگر کمپانی‌های عظیم نظیر راگبی، بلار، بار و پار قرار گرفت و آنها نیز نسخه‌های عمومی‌ خود را عرضه کرده و بازار فروش سیبا را کاهش دادند.

با توجه به تاییدیه قبلی‌، سازمان غذا و دارو به جمع‌ آوری اطلاعات خود از سیبا ادامه داد و سرانجام با شروع دهه ۸۰ میلادی آنها موضع خود را تغییر داده و عنوان “ احتمالا کارامد “ را در مورد اثر گذاری دیانابول در درمان‌های پزشکی‌ رد کردند. متعاقبا، سیبا نیز مجبور شد که در سال ۱۹۸۳ از تولید دیانابول دست بکشد. با توجه به ابلاغیه سازمان غذا و دارو، تمام فرم‌های عمومی‌ دیانابول در بازار آمریکا در سال ۱۹۸۵ جمع‌ آوری شد. بسیاری از کشور‌های غربی نیز از این ابلاغیه پیروی کرده و مصرف رسمی‌ دیانابول را کنار گذاشتند. امروزه تولید متاندروستنولون تنها در کشورهایی که از لحاظ تجویز دارو ضعیف عمل میکنند ادامه دارد. اما استرویید‌های آنابولیک در بازار‌های زیر زمینی‌ در بسیاری از کشور‌ها از جمله ایالات متحده به راحتی‌ در دسترس هستند.

 

تفاوت‌های ساختاری بین دیانابول و تستوسترون باعث کارایی آن شده است

متاندروستنولون چیزی نیست جز یک مشتق تستوسترون یا تستوسترون اصلاح شده. در ادامه تفاوت‌های ساختاری متاندروستنولون و تستوسترون ذکر شده است :

 • متاندروستنولون دارای یک گروه متیل اضافه در کربن ۱۷ آلفا می‌باشد. این گروه اضافه متیل هنگام مصرف خوراکی دارو از تستوسترون محافظت می‌کند.
 • متاندروستنولون و تستوسترون به دلیل وجود یک پیوند دوگانه کربن بین (C1) و (C2) با هم تفاوت دارند. این پیوند دوگانه مسول کاهش نسبی‌ خواص آندروژنیک دارو می‌باشد.

دلیل وجود این تفاوت‌های ساختاری ایجاد یک استروییدی می‌باشد که به شکل قابل توجهی‌ از جهت اتصال به گیرنده‌های آندروژن ضعیف تر از تستوسترون باشد و همچنین دارای نیمه عمر بیشتری نیز باشد. یکی‌ دیگر از مزایای این تغییرات ساختاری کاهش به وابستگی پیوند پروتیینی پلاسما می‌باشد. این ویژگی‌‌ها و چند ویژگی‌ دیگر باعث شده است تا متاندروستنولون تبدیل به یکی‌ از قوی‌ ترین استرویید‌های آنابولیک شود.

۵ راه برای افزایش حداکثری از مزایای کافئین
بخوانید

 

خواص شیمیایی دیانابول

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، دیانابول در کربن ۱۷ خود دارای یک گروه متیل اضافه می‌باشد. این آلکیل دار کردن شما را قادر میسازد تا با مصرف خوراکی دیانابول باز هم بتوانید اثرات قابل توجه آن را تجربه کنید. بدون آلکیل دار کردن، دیانابول نمی‌تواند از متابولیسم کبد سالم خارج شود و تاثیرات خود را ارائه دهد. یک نتیجه مستقیم آلکیل دار کردن این دارو و همچنین پیوند دوگانه اضافه بین اولین و دومین اتم کربن، نیمه عمر بیشتر دیانابول نسبت به تستوسترون می‌باشد.

اصلاحات در ساختار دیانابول طوری بوده است که این استرویید میتواند از طریق اتصال گلوبین/پروتیین به صورت موقتی خود را غیر فعال کند که این ویژگی‌ تاثیر زیادی در تبدیل دیانابول به یک استرویید آنابولیک به شدت قدرتمند داشته است. همچنین بسیار جالب است که اثر این استرویید روی گیرنده‌های آندروژن نسبت به تستوسترون بسیار کمتر است. اما این موضوع دلیلی‌ نمی‌شود که بگوییم دیانابول یکی‌ از کارامد‌ ترین استرویید‌های آنابولیک موجود نمیباشد.

 

عوارض جانبی دیانابول

عوارض جانبی متاندروستنولون میتوانند در دسته بندی‌های زیر قرار بگیرند :

 • استروژنیک : از آنجایی که دیانابول توسط آنزیم آروماتاز به راحتی‌ میتواند تبدیل به استرادیول شود، متاندروستنولون را می‌توان به میزان متوسط استروژنیک در نظر گرفت. تبدیل این استرویید به استروژن میتواند باعث بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه در مردان و احتباس آب در بدن شود. مخصوصا اگر دوز‌های مصرفی زیاد باشد بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه میتواند یکی‌ از مشکلات احتمالی‌ باشد. همچنین احتباس آب میتواند به شکل قابل توجهی‌ از طریق افزایش سطح چربی‌ و آب تفکیک عضلات را کاهش دهد. بسیاری از مواقع از آنتی استروژن‌ها نظیر پروویرون و نولوادکس برای کنترل سطح استروژن استفاده میشود. مهار کننده‌های آروماتاز نظیر آریمیدکس نیز میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین باید به یاد داشته باشید که خود مهار کننده‌ها نیز میتوانند چندین عارضه جانبی دیگر را ایجاد کنند.
 • آندروژنیک : برای دیانابول چندین عارضه جانبی آندروژنیک وجود دارد. از عوارض جانبی رایج دیانابول می‌توان به پوست چرب، رویش بیش از حد موی صورت و بدن و همچنین آکنه اشاره کرد. هنگام استفاده از دیانابول الگوی ریزش موی مردانه نیز میتواند تشدید شود. در زنان نیز چندین عارضه جانبی نظیر به هم ریختگی چرخه قاعدگی، کلفتی‌ صدا، رویش موی صورت و بدن، بزرگی‌ کلیتوریس و تغییر در بافت پوست مشاهده شده است.
 • سمیت کبد : حضور گروه متیل اضافه در اتم کربن ۱۷ باعث حفاظت دیانابول در برابر متابولیسم کبد میشود. بنابراین از این طریق پس از مصرف خوراکی دارو بخش قابل توجهی‌ از دیانابول میتواند وارد جریان خون شود. استرویید‌های آلکیل دار شده در کربن ۱۷ میتوانند سمیت کبد ایجاد کنند که برای سلامت کبد مضر است. در موارد نادر این آسیب به کبد ممکن است زندگی‌ فرد را نیز تهدید کند. افرادی که از دیانابول استفاده میکنند، ملزم هستند تا در دوره‌های زمانی‌ مشخص وضعیت سلامت کبد خود را با مراجعه به پزشک مربوطه ارزیابی کنند.
 • قلب و عروق : دیانابول میتواند دارای تاثیرات جدی روی سطح کلسترول خون باشد. این دارو میتواند باعث کاهش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL-C) شود و در همین حال میتواند باعث افزایش سطح کولسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C) شود. در اینجا تعادل بین این دو نوع کلسترول به سمت کلسترول بد از بین میرود و در نهایت با افزایش سطح (LDL) احتمال ابتلا به تصلب شرایین افزایش میابد. متاندروستنولون دارای تاثیرات قدرتمندی روی نحوه مدیریت کبد در کنترل سطح کولسترول دارد، زیرا در برابر تجزیه شدن مقاومت به خرج میدهد. دیانابول همچنین دارای تاثیرات شدید روی فشار خون و بهبود افزایش حجم عضلات می‌باشد که همین امر میتواند باعث افزایش احتمال ابتلا به حملات قلبی و دیگر بیماری‌های قلبی عروقی شود.
 • سرکوب تستوسترون : مصرف دوز‌های بالای دیانابول و همچنین دوره‌های طولانی مدت مصرف آن، میتواند تولید طبیعی تستوسترون در بدن را سرکوب کند. متاندروستنولون دارای اثر قوی روی محور هیپوتالاموس‌-هیپوفیز‌-بیضه می‌باشد و در برخی‌ موارد میتواند منجر به هیپوگونادیسم شود.
چگونه میزان ساخت اسید لاکتیک در عضلات را کاهش دهیم
بخوانید

 

دوز‌های دیانابول

افرادی که برای بار اول میخواهند از استرویید‌های آنابولیک /آندروژنیک استفاده کنند، احتمالش زیاد است که برای دوره اول خود به سراغ دیانابول بروند. این استرویید میتواند به صورت خوراکی مصرف شود بنابراین استفاده از آن راحت تر از استرویید‌های تزریقی می‌باشد و همین امر دلیل محبوبیت دیانابول را بین مصرف کنندگان توجیه می‌کند.

معمولا به مصرف کنندگان مبتدی توصیه میشود که برای دیانابول از یک دوره ۴-۶ هفته‌ای با دوز‌های ۳۰-۵۰ میلی گرم در روز استفاده کنند. برای افرادی که نسبت به مصرف این استرویید تازه کار هستند، مصرف ۳۰-۴۰ میلی‌ گرم کارامد در نظر گرفته میشود و میتواند باعث افزایش حجم و افزایش قدرت قابل توجهی‌ شود. حفظ این دوز‌ها و عدم افزایش آنها همچنین عوارض جانبی احتمالی‌ را نیز محدود می‌کند.

مصرف کنندگان با تجربه میتوانند از دوز‌های کمی‌ بیشتر نیز استفاده کنند. اما همانند دیگر استرویید ها، تاثیرات دیانابول نیز فراتر از یک دوز مشخص دیگر افزایش پیدا نمیکند و اکثریت مصرف کنندگان با تجربه دوز‌های خود را زیر ۷۰-۸۰ میلی‌ گرم در روز حفظ میکنند. اما آنها میتوانند خواص آنابولیک دیانابول را با مصرف ترکیبی‌ دیگر استرویید‌های عضله ساز تقویت کنند. دکا دورابولین و تستوسترون انانتات دو استروییدی هستند که میتوانند اثر دیانابول را تقویت کنند. همچنین در طول دوره استفاده از دیانابول، مصرف کالری فراوان و مواد مغذی کافی‌ نیز بسیار مهم می‌باشد. این استرویید آنابولیک/آندروژنیک دهه هاست که مورد علاقه بدن سازان میباشد و هنگامی که در دوز‌های پیشنهادی همراه با یک رژیم غذایی مناسب همراه شود میتواند عضله سازی بسیار قابل توجهی‌ را برای شما داشته باشد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
دیدگاه کاربران 12

 • امیر 22 سپتامبر 18

  سلام وقت بخیر

  واقعا عالی بود مثل همیشه..این مقالات سایت شما بینظیر هستن
  امیدوارم که این روند عالی ادامه داشته و روز افزون باشد

  با آرزوی سلامت و موفقیت برای تمامی عوامل سایت

  پاسخ
  • حسام رضائی 22 سپتامبر 18

   نظر لطف شماست دوست عزیز

   پاسخ
 • iman 08 اکتبر 18

  سلام شما دیانابول رو برای فروش دارین؟یا اگه ندارین فروشگاه یا سایت معتبری برای خریدش میشه معرفی کنین؟

  پاسخ
  • محمدرضا امیدی 09 اکتبر 18

   میتونید از این وبسایت خریدادری کنید
   https://steroidfa.com

   پاسخ
 • سعید 09 اکتبر 18

  با سلام و خسته نباشید و همچنین تبریک بهتون واسه این سایت عالیتون
  دوز مصرفی قرص دیانابول در روز یک عدد چه زمانی مصرف شود و جوابگوئه
  و در کنار دیانابول قرص آنابول هم به همون مقدر مصرف شود تاثیر دارد

  پاسخ
 • گیوی ایفون 19 مه 19

  سلام مطلبتون عالی بود
  تشکر

  پاسخ
 • سید 15 فوریه 20

  سلام هسته نباشید آقا من تازه میخوام این دوره رو شروع کنم و توی طول دوره قصد بوه دار شدن دارم ایا مشکلی داره ؟ضرر احتمالی نداره؟

  پاسخ
 • hadisomaghi 02 ژوئن 20

  پس از اتمام دوره عضلات بدن کاهش میابد و حجم از بین میرود
  برای جلوگیری از این اتفاق چیکار کنیم؟

  پاسخ
  • حسام رضائی 04 ژوئن 20

   با استفاده از یک پروتکل مناسب پاکسازی بدن، باید سریع در راستای برگرداندن تولید طبیعی تستوسترون بدن اقدام کنید تا تجزیه عضلات به کمترین مقدار ممکن برسه

   پاسخ
 • رضا 18 سپتامبر 20

  واسه حجم به دست اومده از این دوره، باید چه دوره ای یا چه چیزی مصرف کنیم تا حجم به دست اومده از بین نره؟ لطفا جواب بدین، یه مکمل یا استروئید معرفی کنید که بعد از دوره ی دیانابول حجم به دست اومده رو حفظ کنه

  پاسخ
  • حسام رضائی 19 سپتامبر 20

   دوست عزیز دیانابول استروئیدی است که احتباس آب نسبتا زیادی داره و معمولا ۲۰-۳۰% افزایش حجم حاصل از مصرف دیانابول آب هست که پس از قطع مصرف این حجم به مرور از بین میره و مابقی حجم رو با رژیم و تمرین مناسب میتونید حفظ کنید برای اینکه درصد بیشتری از حجم خودتون رو حفظ کنید میتونید از استروئیدهایی که احتباس آب کمتری دارن استفاده کنید اما در مجموع نمیشه پس از قطع مصرف ۱۰۰% حجم به دست آمده رو حفظ کرد و طبیعتا یک بخشی از حجم کاهش خواهد یافت

   پاسخ
 • رضا 18 سپتامبر 20

  لطفا یک مکمل یا استروئد معرفی کنید که حجم به دست اومده از دیانابول رو حفظ کنه و بعد از دوره ی دیانابول بتونیم از اون استفاده کنیم

  پاسخ