دیانابول
4.2

مزایا و عوارض جانبی احتمالی‌ دیانابول

  • استروئیدها, مقالات بدنسازی
  • 27 جولای 21
  • حسام رضائی
  • 9,212 بازدید
  • 13 دیدگاه

دیانابول یکی‌ از شناخته شده‌ ترین نام‌های تجاری داروی بر پایه تستوسترون متاندروستنولون می‌باشد که در برخی‌ کشور‌ها با نام متاندینون نیز شناخته میشود. متاندروستنولون حاوی تستوسترون اصلاح شده به منظور کاهش خواص آندروژنیک آن و در عین حال حفظ خواص آنابولیک به منظور عضله سازی می‌باشد. به دلیل سطح پایین خواص آندروژنیک تستوسترون در این دارو، Dianabol به عنوان “ آنابولیک “ دسته بندی میشود، اگرچه این استرویید دارای برخی‌ خواص آندروژنیک قدرتمند نیز می‌باشد .


دیانابول به منظور مصرف خوراکی طراحی شده بود، اما می‌توان آن را در بسیاری از دامپزشکی‌ها در فرم تزریقی نیز پیدا کرد. این هورمون پر مصرف‌ ترین استرویید آنابولیک خوراکی به منظور بهبود فیزیک بدنی و بهبود عملکرد ورزشی می‌باشد.

 

دیانابول دارای فرمول مولکولی (C20H28O2) و نام شیمیایی آن (17a-methyl-17b-hydroxy-1, 4-androstadien-3-one) می‌باشد. این دارو تا ۵-۶ هفته در بدن قابل تشخیص است و دارای نیمه عمر ۴.۵ تا ۶ ساعت می‌باشد. به دلیل خوراکی بودن آن، مصرف این استروئید بسیار آسان و کارامد می‌باشد. محبوبیت متاندرستنولون را می‌توان به دلیل خواص اثبات شده قدرتمند آنابولیک آن و همچنین میزان خواص آندروژنیک متوسط آن قلمداد کرد.

 
نام شیمیایی 17a-methyl-17b-hydroxy-1, 4-androstadien-3-one
نام علمی متاندرستنولون متاندینون
نام‌های تجاری دیانابول دانابول آوربول  دی بول
 نوع مصرف خوراکی / دهانی
قدرت آنابولیکی قدرت آندروژنی
210 60
فرمول C20H28O۲ 
نمیه غمر 4.5 الی 6 ساعت
 قدرت 🟢🟢🟢🔘🔘
عضله سازی  🟢🟢🟢🔘🔘
چربی سوزی     🔘🔘🔘🔘🔘  
حفظ عضله 🟢🟢🟢🔘🔘
عوارض 🟢🟢🟢🔘🔘

 

در حال بارگذاری...

 

تاریخچه دیانابول

اولین توصیفات در مورد متاندروستنولون به تاریخ ۱۹۵۵ بر میگردد. داروسازی سیبا برای تولید آن از خدمات دکتر زیگلر بهره برد، پزشک مشهوری که حتی به چندین تیم المپیکی ایالات متحده آمریکا برای گسترش استفاده آسان از این دارو خدمات خود را ارائه کرده بود. اولین بار دکتر زیگلر در بازی‌های جهانی‌ ۱۹۵۶ شاهد تاثیر استرویید‌ها بود، جایی که ورزشکاران روسی با سو مصرف تستوسترون عملکرد ورزشی خود را بهبود میدادند. او مشاهده کرد که مصرف بیش از حد این استرویید‌ها چه عوارض جانبی جدی ای را در ورزشکاران ایجاد می‌کند. هدف تحقیقات دکتر زیگلر در سیبا حذف این عوارض جانبی خطرناک از طریق اصلاح تستوسترون بود.

 

سیبا داروی ساخته شده خود را مورد تست قرار داد. این دارو دارای خواص آندروژنیک کمتری از تستوسترون بود، اما میتوانست خاصیت عضله سازی آن را حفظ کند. این دستاورد از طریق ایجاد تغییر در ساختار شیمیایی تستوسترون به منظور تغییر مناسب متابولیسم آن در بدن به دست آمد. با کمک دکتر زیگلر داروسازی سیبا توانست دیانابول را گسترش دهد، دارویی که محبوب‌ ترین نوع خوراکی استرویید‌ها می‌باشد.

 

دیانابول بالکان فارما

دیانابول بالکان فارما

تفاوت‌های ساختاری بین دیانابول و تستوسترون باعث کارایی آن شده است

متاندروستنولون چیزی نیست جز یک مشتق تستوسترون یا تستوسترون اصلاح شده. در ادامه تفاوت‌های ساختاری متاندروستنولون و تستوسترون ذکر شده است :

  • متاندروستنولون دارای یک گروه متیل اضافه در کربن ۱۷ آلفا می‌باشد. این گروه اضافه متیل هنگام مصرف خوراکی دارو از تستوسترون محافظت می‌کند.
  • متاندروستنولون و تستوسترون به دلیل وجود یک پیوند دوگانه کربن بین (C1) و (C2) با هم تفاوت دارند. این پیوند دوگانه مسول کاهش نسبی‌ خواص آندروژنیک دارو می‌باشد.

دلیل وجود این تفاوت‌های ساختاری ایجاد یک استروییدی می‌باشد که به شکل قابل توجهی‌ از جهت اتصال به گیرنده‌های آندروژن ضعیف تر از تستوسترون باشد و همچنین دارای نیمه عمر بیشتری نیز باشد. یکی‌ دیگر از مزایای این تغییرات ساختاری کاهش به وابستگی پیوند پروتیینی پلاسما می‌باشد. این ویژگی‌‌ها و چند ویژگی‌ دیگر باعث شده است تا متاندروستنولون تبدیل به یکی‌ از قوی‌ ترین استرویید‌های آنابولیک شود.

 

خواص شیمیایی دیانابول

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، دیانابول در کربن ۱۷ خود دارای یک گروه متیل اضافه می‌باشد. این آلکیل دار کردن شما را قادر میسازد تا با مصرف خوراکی متاندرستنولون باز هم بتوانید اثرات قابل توجه آن را تجربه کنید. بدون آلکیل دار کردن، Dianabol نمی‌تواند از متابولیسم کبد سالم خارج شود و تاثیرات خود را ارائه دهد. یک نتیجه مستقیم آلکیل دار کردن این دارو و همچنین پیوند دوگانه اضافه بین اولین و دومین اتم کربن، نیمه عمر بیشتر این استروئید خوراکی نسبت به تستوسترون می‌باشد.

 

اصلاحات در ساختار دانابول طوری بوده است که این استرویید میتواند از طریق اتصال گلوبین/پروتیین به صورت موقتی خود را غیر فعال کند که این ویژگی‌ تاثیر زیادی در تبدیل دیانابول به یک استرویید آنابولیک به شدت قدرتمند داشته است. همچنین بسیار جالب است که اثر این استرویید روی گیرنده‌های آندروژن نسبت به تستوسترون بسیار کمتر است. اما این موضوع دلیلی‌ نمی‌شود که بگوییم دانابول یکی‌ از کارامد‌ ترین استرویید‌های آنابولیک موجود نمیباشد.

 

دیانابول چیست

ساختار هورمون دیانابول

عوارض جانبی دیانابول

عوارض جانبی متاندروستنولون میتوانند در دسته بندی‌های زیر قرار بگیرند :

👩‍🦱 استروژنیک : از آنجایی که دیانابول توسط آنزیم آروماتاز به راحتی‌ میتواند تبدیل به استرادیول شود، متاندروستنولون را می‌توان به میزان متوسط استروژنیک در نظر گرفت. تبدیل این استرویید به استروژن میتواند باعث بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه در مردان و احتباس آب در بدن شود. مخصوصا اگر دوز‌های مصرفی زیاد باشد بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه میتواند یکی‌ از مشکلات احتمالی‌ باشد. همچنین احتباس آب میتواند به شکل قابل توجهی‌ از طریق افزایش سطح چربی‌ و آب تفکیک عضلات را کاهش دهد.
بسیاری از مواقع از آنتی استروژن‌ها نظیر پروویرون و نولوادکس برای کنترل سطح استروژن استفاده میشود. مهار کننده‌های آروماتاز نظیر آریمیدکس نیز میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین باید به یاد داشته باشید که خود مهار کننده‌ها نیز میتوانند چندین عارضه جانبی دیگر را ایجاد کنند.

 

🏋️‍♀️ آندروژنیک : برای دیانابول چندین عارضه جانبی آندروژنیک وجود دارد. از عوارض جانبی رایج دانابول  می‌توان به پوست چرب، رویش بیش از حد موی صورت و بدن و همچنین آکنه اشاره کرد. هنگام استفاده از این هورمون الگوی ریزش موی مردانه نیز میتواند تشدید شود. در زنان نیز چندین عارضه جانبی نظیر به هم ریختگی چرخه قاعدگی، کلفتی‌ صدا، رویش موی صورت و بدن، بزرگی‌ کلیتوریس و تغییر در بافت پوست مشاهده شده است.

 

🤢 سمیت کبد : حضور گروه متیل اضافه در اتم کربن ۱۷ باعث حفاظت دیانابول در برابر متابولیسم کبد میشود. بنابراین از این طریق پس از مصرف خوراکی دارو بخش قابل توجهی‌ از این هورمون میتواند وارد جریان خون شود. استرویید‌های آلکیل دار شده در کربن ۱۷ میتوانند سمیت کبد ایجاد کنند که برای سلامت کبد مضر است. در موارد نادر این آسیب به کبد ممکن است زندگی‌ فرد را نیز تهدید کند. افرادی که از متان استفاده میکنند، ملزم هستند تا در دوره‌های زمانی‌ مشخص وضعیت سلامت کبد خود را با مراجعه به پزشک مربوطه ارزیابی کنند.

 

🫀 قلب و عروق : دیانابول میتواند دارای تاثیرات جدی روی سطح کلسترول خون باشد. این دارو میتواند باعث کاهش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL-C) شود و در همین حال میتواند باعث افزایش سطح کولسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C) شود. در اینجا تعادل بین این دو نوع کلسترول به سمت کلسترول بد از بین میرود و در نهایت با افزایش سطح (LDL) احتمال ابتلا به تصلب شرایین افزایش میابد. متاندروستنولون دارای تاثیرات قدرتمندی روی نحوه مدیریت کبد در کنترل سطح کولسترول دارد، زیرا در برابر تجزیه شدن مقاومت به خرج میدهد. این هورمون همچنین دارای تاثیرات شدید روی فشار خون و بهبود افزایش حجم عضلات می‌باشد که همین امر میتواند باعث افزایش احتمال ابتلا به حملات قلبی و دیگر بیماری‌های قلبی عروقی شود.

 

💧 سرکوب تستوسترون : مصرف دوز‌های بالای دیانابول و همچنین دوره‌های طولانی مدت مصرف آن، میتواند تولید طبیعی تستوسترون در بدن را سرکوب کند. متاندروستنولون دارای اثر قوی روی محور هیپوتالاموس‌-هیپوفیز‌-بیضه می‌باشد و در برخی‌ موارد میتواند منجر به هیپوگونادیسم شود.

مشخصات خرید و قیمت دیانابول

مشخصات خرید و قیمت دیانابول

 

دوز‌های مصرف دیانابول برای بدنسازی

افرادی که برای بار اول میخواهند از استرویید‌های آنابولیک / آندروژنیک استفاده کنند، احتمالش زیاد است که برای دوره اول خود به سراغ دیانابول بروند. این استرویید میتواند به صورت خوراکی مصرف شود بنابراین استفاده از آن راحت تر از استرویید‌های تزریقی می‌باشد و همین امر دلیل محبوبیت متاندرستنولون را بین مصرف کنندگان توجیه می‌کند.

 

معمولا به مصرف کنندگان مبتدی توصیه میشود که برای دیانابول از یک دوره ۴-۶ هفته‌ای با دوز‌های ۳۰-۵۰ میلی گرم در روز استفاده کنند. برای افرادی که نسبت به مصرف این استرویید تازه کار هستند، مصرف ۳۰-۴۰ میلی‌ گرم کارامد در نظر گرفته میشود و میتواند باعث افزایش حجم و افزایش قدرت قابل توجهی‌ شود. حفظ این دوز‌ها و عدم افزایش آنها همچنین عوارض جانبی احتمالی‌ را نیز محدود می‌کند.

 

مصرف کنندگان با تجربه میتوانند از دوز‌های کمی‌ بیشتر نیز استفاده کنند. اما همانند دیگر استرویید ها، تاثیرات متاندرستنولون نیز فراتر از یک دوز مشخص دیگر افزایش پیدا نمیکند و اکثریت مصرف کنندگان با تجربه دوز‌های خود را زیر ۷۰-۸۰ میلی‌ گرم در روز حفظ میکنند. اما آنها میتوانند خواص آنابولیک DIANABOL را با مصرف ترکیبی‌ دیگر استرویید‌های عضله ساز تقویت کنند. دکا دورابولین و تستوسترون انانتات دو استروییدی هستند که میتوانند اثر متان را تقویت کنند.


همچنین در طول دوره استفاده از این هورمون ، مصرف کالری فراوان و مواد مغذی کافی‌ نیز بسیار مهم می‌باشد. این استرویید آنابولیک/آندروژنیک دهه هاست که مورد علاقه بدن سازان میباشد و هنگامی که در دوز‌های پیشنهادی همراه با یک رژیم غذایی مناسب همراه شود میتواند عضله سازی بسیار قابل توجهی‌ را برای شما داشته باشد.

 

بهترین برند های دیانابول برای خرید

درحال حاضر برند های بیشماری در باران ایران وجود دارند که اکثر آنها تقلبی میباشند . در ادامه به بهترین برند های مجود در بارار ایران که کیفیت قابل قبولی دارند اشاره خواهیم کرد. البته لازم به ذکر میباشد که استفاده از استروئیدها به هیچ عنوان توصیه نمیشه.

 

دیانابول بالکان فارما

این محصول یکی از با کیفیت ترین هورمونهای خوراکی میباشد که از دیر باز در بازارهای جهانی یافت میشده اس برند بالکان فارما واقعا محصولات باکیفتی دار که میتوان Dianabol این برند را یکی از بهترین محصولات آن نامید که در دوزهای 10 میلی گرم و 50 میلیگرم در بازار موجود میباشد. روش تشخیص اصلی یا تقلبی بودن محصولات بالکان فارما بسیار ساده میباشد , به این صورت که روی هر ورق آن چک کد منحصر به فرد دارد و با 1 بار چک کردن غیر فعال میشود.

دیانابول بالکان فارما

دیانابول زد پی اچ سی

یکی دیگر از بهترین برندهای متان موجود در بازار ایران میتوان به برند پر طرف دار ZPHC اشاره کرد که کیفیت خوبی دارد . علاوه برکیفیت ساخت خوب مواد از کیفیت بسته بندی عالی و قابل قبولی نیز برخوردار است. و در دو بسته بندی قوطی و ورقه ای  به بازار عرضه میشود این برند دارای نمونه های تقلبی بسیار در ایران میباشد اما به راحتی نمنه اصلی از تقلبی قابل شناسایی است . کافی است وارد وب سایت ZPHC.HK شوید و محصول را آنجا چک نمائید.

دیانابول زد پی اچ سی

دیانابول اسپکتروم

این محصول هم همانند زد پی اچ سی میباشد ولی در بسته بندی های 100 عددی و قوظی ای در بازار موجود است و همانند دیگر محصولات دارای چک میباشد و به راحتی از سایت قابل پیگیری است. کافی است روی چک کد این را بخراشید و آن را وارد نمائید تا از اصالت محصول مطلع شوید.

دیانابول اسپکترام

دیانابول مدیتک

یکی از بهترین برندهای بازار بدون شک این برند میباشد محصولات آن بسیار باکیفیت میباشند اما متسفانه نمونه های فیک بسیار زیاد آن باعث شده که عام مردم نسبت به آن بدبین بشن.اما باز این محصول هم چک کد داره و میتوانید تو سایت اصلی برند چک کنید از این وب سایت

دیانابول

سوال های پر تکرار

🔍 آیا دیانابول کبد را سمی میکند ؟

🟢  استرویید‌های آلکیل دار شده در کربن ۱۷ میتوانند سمیت کبد ایجاد کنند که برای سلامت کبد مضر است.

🔍دوزمصرف دیانابول برای بدنسازی چند میلی گرم است ؟

🟢معمولا به مصرف کنندگان مبتدی توصیه میشود که برای دیانابول از یک دوره ۴-۶ هفته‌ای با دوز‌های ۳۰-۵۰ میلی گرم در روز استفاده کنند. 

🔍بهترین ترکیب دوره حجم با دیانابول چه میباشد ؟

🟢دکا دورابولین و تستوسترون انانتات دو استروییدی هستند که میتوانند اثر متان را تقویت کنند.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest
13 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات