رامون روچا کیروش
5

رامون روچا کیروش

  • جهان, قهرمانان
  • ۲ آبان ۰۲
  • حسام رضائی
  • 3,066 بازدید
  • بدون دیدگاه

رامون روچا کیروش که همچنین با نام رامون دینو نیز شناخته میشود، یکی‌ از شرکت کنندگان در حال پیشرفت دسته فیزیک کلاسیک از لیگ حرفه ای IFBB می‌باشد.

این بدنساز برزیلی که در المپیا ۲۰۲۲ توانست رتبه دوم را کسب کند، اکنون یک تهدید جدی برای قهرمان فعلی‌ دسته فیزیک کلاسیک، کریس بامستد، است.

در این مقاله بیوگرافی، تاریخچه رقابت ها، رژیم، برنامه تمرینی و همچنین اطلاعات او شرح داده خواهد شد .

نام کاملرامون روچا کیروش
شغلبدنساز فیزیک کلاسیک
وزن۱۰۴ کیلوگرم
قد۱۸۰.۴۴ سانتیمتر
سن۲۸
تاریخ تولددوم سپتامبر ۱۹۹۵
ملیتبرزیلی

سال‌های نخستین رامون روچا کیروش

رامون روچا کیروش که بیشتر با نام روی استیج خود یعنی‌ رامون دینو شناخته میشود، در آکره، برزیل متولد شد.

اما او بزرگ شده پرتقال می‌باشد و سال‌های نخستین زندگی‌ خود را آنجا سپری کرده است.

پس از اتمام تحصیلات در یک مدرسه خصوصی، رامون تمرکز خود را روی تبدیل شدن به یک بدنساز حرفه ای قرار داد.

او زندگی‌ خود را تنها وقف تبدیل شدن به یه بدنساز حرفه ای نخبه کرده است که نتایج کار او نیز برای همه ما قابل مشاهده است !

رامون روچا کیروش

دوره و رقابت ها رامون روچا کیروش

دسته فیزیک کلاسیک اکنون تبدیل به دسته ای شده که در آن جوان‌ ترین رقابت کنندگان در حال رشد هستند و رامون دینو نیز نامی‌ برجسته متعلق به همین دسته است. او نسبتا در جامعه بدنسازی حرفه ای جدید محسوب میشود. اما به هر حال، این بدنساز برزیلی جایگاه خود به عنوان یکی‌ از برترین رقابت کنندگان این دسته محکم کرده است. گواه این امر این است که اغلب استعداد او با بزرگانی نظیر کریس بامستد و دیگر رقابت کنندگان برتر نزیر اورس کالسینسکی، ترنس رافین و برئون آنسلی مقایسه میشود .

دوره حرفه ای بدنسازی رامون دینو از المپیا آماتور برزیل در سال ۲۰۱۸ شروع شد. او برنده این رقابت شد و توانست کارت حرفه ای IFBB خود را دریافت کند. اما به هر حال این بدنساز ۲۷ ساله در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به دلایل نامعلوم از مسابقه دادن دوری کرد. اما او در سال ۲۰۲۱ با موفقت به مسابقات باز گشت و از آن به بعد روند رو به پیشرفت خود را ادامه داده است .

رامون روچا کیروش

اولین رقابت حرفه ای رامون روچا کیروش

رامون اولین رقابت حرفه ای بسیار مورد انتظار خود را در اروپا پرو ۲۰۲۱ انجام داد و توانست در دسته فیزیک کلاسیک پس از فابین مایر عنوان دومی‌ را کسب کند. دو نفر برتر هر دسته در این رقابت توانستند جواز حضور مستقیم در المپیا ۲۰۲۱ را کسب کنند. به این ترتیب، این استعداد برزیلی توانست تنها با انجام یک رقابت حرفه ای جواز حضور در اولین المپیای خود را دریافت کند. اما مهم تر از آن، رامون دینو توانست به واسطه فیزیک بدنی زیبایش توجه‌ها را به سمت خود جلب کند .

المپیا ۲۰۲۱ یک رویداد ویژه برای دسته فیزیک کلاسیک بود زیرا که در آن دو رقابت کننده برتر یعنی‌ اورس کالسینسکی و رامون روچا کیروش حضور داشتند. رامون توانست در اولین المپیا خود عنوان پنجمی را کسب کند. این عملکرد به او اعتماد به نفس و تجربه لازم لازم برای رقابت در بالا‌ترین سطح را داد. دینو سپس در رقابت Muscle Contest Brazil در سال ۲۰۲۱ نیز شرکت کرد و سال موفق خود را با پیروزی در این رقابت پربارتر کرد .

در سال ۲۰۲۲ رامون دینو به عنوان یک تهدید جدی برای قهرمان فیزیک کلاسیک کریس بامستد ظهور کرد. این پدیده برزیلی در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۲ شرکت کرد و توانست بعد از ترنس رافین، قهرمان دو دوره آرنولد کلاسیک در دسته فیزیک، عنوان دومی‌ را کسب کند. در این رقابت او شرکت کنندگان برتری نظیر اورس کالسینسکی و قهرمان سابق فیزیک کلاسیک المپیا برئون آنسلی را شکست داد. آرنولد کلاسیک ۲۰۲۲ اولین رقابت حرفه ای سال بود و رامون با عملکرد قوی توانست شروع خوبی‌ را داشته باشد .

به چالش کشیدن کریس بامستد در المپیا ۲۰۲۲

 

در حال بارگذاری پخش کننده...

این بدنساز برزیلی سپس آماده سازی برای بزرگ‌ ترین فرصت دوران ورزشی خود را شروع کرد. او آماده سازی برای مسابقه را با شدت بسیاری شروع کرد تا بتواند به هدف خود یعنی‌ کسب مقام اول فیزیک کلاسیک المپیا برسد .

تغییرات جدید ایجاد شده در بدن رامون چند هفته از قبل از المپیا ۲۰۲۲ نشان دهنده بهبود‌های قابل توجهی‌ نسبت به بدنش در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۲ بود. دست‌ها و پشت او اینطور به نظر میرسید که قوی‌ترین بخش‌های بدن او در کنار تفکیک عالی‌ هستند. بر اساس گفته برخی‌ کارشناسان بدنسازی، رامون طوری به نظر میرسید که میتوانست چالش‌های زیادی را برای کریس بامستد ایجاد کند و تبدیل به یک مشکل جدی برای کسب چهارمین قهرمانی فیزیک کلاسیک المپیا شود .

رامون دینو توانست در کنار کریس بامستد و اورس کالسینسکی استیج رقابت‌ها را از آن خود کند. او توانست عنوان دومی‌ رقابت را کسب کرده و نسبت به مسابقه قبلی‌ سه پله جایگاه خود را بهبود بخشد. در این رقابت او بدنسازان برجسته ای نظیر اورس کالسینسکی، ترنس رافین، برئون آنسلیی و مایک سامرفیلد را شکست داد. اگرچه این بدنساز برزیلی نتوانست ساندو را با خود به خانه ببرد، اما توانست خود را جدی‌ترین تهدید برای سلطه بامستد در این دسته معرفی‌ کند .

کسب عنوان اولی‌ آرنولد کلاسیک ۲۰۲۳

رامون روچا کیروش به مسیر خود برای رسیدن به هدف نهایی ادامه داد و توانست در سال جدید عنوان اول آرنولد کلاسیک دسته فیزیک را در سال ۲۰۲۳ کسب کند. این رقابت از ۳ تا ۵ مارس در کلومبوس، اوهایو برگزار شد و رامون توانست با شکست اورس کالسینسکی عنوان اول مهم‌ترین رقابت بدنسازی حرفه ای پس از المپیا را کسب کند. او اکنون منتظر سومین فرصت حضور خود در المپیا برای کسب عنوان اولی می‌باشد .

رامون روچا کیروش

روچا کیروش در مسترالمپیا 2023

روچا کیروش در مسترالمپیا 2023

تاریخچه رقابت

2018 Olympia Amateur Brazil – 1st place (Earned the IFBB Pro card)

2021 Europa Pro – 2nd place

2021 Olympia – 5th place

2021 Muscle Contest Brazil – 1st place

2022 Arnold Classic – 2nd place

2022 Olympia – 2nd place

2023 Arnold Classic – 1st place

2023 Olympia – 2nd place

برنامه تمرینی رامون روچا کیروش

رامون دینو دوست دارد تمریناتش را ساده اما پر فشار حفظ کند. این بدنساز برزیلی دوست دارد با استفاده از وزنه‌های سنگین، حجم بالا و زمان‌های استراحت کوتاه تر بین حرکات، شدت تمرینات خود را افزایش دهد .

رامون دینو اطمینان حاصل می‌کند تا تک تک عضلات به شکل ایزوله تحت تمرین قرار بگیرند تا بتواند فیزیک بدنی خود را به شکل کاملی رشد دهد. او همچنین بر استفاده از حرکات چند مفصلی نظیر ددلیفت، پرس سینه و حرکات پارویی تاکید دارد تا علاوه بر هماهنگی‌ عضلانی، قدرت فانکشنال خود را نیز بهبود دهد. حرکات تک مفصلی نیز به او کمک کرده تا جزئیات و تفکیک بهتری را در عضلات خود ایجاد کند .

در فصل خارج از مسابقات، تمرکز رامون روی عضله سازی بیشتر است و در اکثر اوقات تمرکزش روی کار با وزنه می‌باشد. اما در زمان آماده سازی برای مسابقات، داستان کاملا فرق می‌کند. رامون روچا کیروش از تمرینات هوازی استفاده کرده تا بدون از دست دادن حجم عضلانی، بتواند بدنی کاملا تفکیک شده بسازد .

تقسیم بندی تمرینات رامون دینو به شکل جلسات تمرینی جداگانه برای دست ها، پا ، سرشانه، پشت و سینه می‌باشد. تمام جلسات تمرینی شامل ترکیبی‌ از حرکات تک مفصلی و چند مفصلی با وزنه‌های آزاد و همچنین دستگاه می‌باشد .

وزنه‌های روی دستگاه در یک مسیر فیکس شده حرکت میکنند و بنابراین در اینجا نیاز به کنترل وزنه از معادله حذف میشود. در نتیجه، احتمال آسیب دیدگی با دستگاه بسیار کاهش میابد. رامون دینو در فاز حساسی از دوره حرفه ای بدنسازی خود به سر میبرد و نمی‌تواند در صورت بروز آسیب دیدگی زمان زیادی را صرف ریکاوری خود کند. بنابراین او حرکات بسیار زیادی را با دستگاه انجام میدهد. به طور معمول، روتین هفتگی رامون روچا کیروش چیزی شبیه برنامه زیر است :

رامون روچا کیروش

برنامه سرشانه

پرس سرشانه دستگاه

نشر جانب دمبل

نشر جانب دستگاه

نشر جلو هالتر

پک دک معکوس

نشر پشت دستگاه خوابیده

تمرین پا

جلو پا دستگاه

هیپ پرس تک پا

پرس پا دستگاه

بلت پرس

تمرین سینه و پشت

پک دک فلای

پرس سینه دستگاه

لت سیمکش دستگاه

زیربغل دمبل خم روی میز شیبدار

زیربغل قایشی سیمکش

تمرین دست

جلو بازو دمبل روی میز شیبدار به شکم

جلو بازو دمبل نشسته میز شیبدار

جلو بازو لاری دستگاه

پشت بازو سیمکش با باند

پشت بازو دیپ

پشت بازو سیمکش از بالای سر

تمرین پشت

زیربغل تک دمبل خم روی میز شیبدار

زیربغل هالتر خم

زیربغل سیمکش قایقی

زیربغل قایقی دستگاه

لت سیمکش دستگاه دست باز

زیربغل دمبل خم خوابیده روی میز شیبدار

رژیم و تغذیه رامون روچا کیروش

رژیم، تمرین و استراحت سه جز مهم در زندگی‌ یک بدنساز حرفه ای بوده و اگر رژیم به درستی‌ اجرا نشود دو جنبه دیگر نیز کارایی خود را از دست میدهند. رامون روچا کیروش از یک رژیم سختگیرانه اما ساده پیروی می‌کند. او دوست دارد وعده‌های خود را از قبل آماده کند و کار را به دقیقه نود واگذار نمیکند و همچنین در صورت نیاز ترجیح میدهد از سرویس‌های ارائه دهنده غذای آماده استفأه کند. اما به هر حال، او بسیار عاشق غذایی است که مادرش تهیه می‌کند و بسیار قدردان این موضوع است که این امر رژیم بدنسازی را برایش بسیار مفرح کرده است .

رامون در یکی‌ از ویدئو‌های یوتیوبش میگوید “ من آشپزی را بلدم. اما ترجیح میدهم تا مادرم آشپزی کند زیرا غذاهای او خوشمزه تر بوده و اینکه بی‌ نهایت ارزشمند است! “

در فصل خارج از مسابقات رژیم رامون روچا کیروش شامل شش وعده در روز میشود. اکثر غذاهأیی که او مصرف می‌کند شامل موادی میشوند که در همه خانه‌ها یافت میشود. گوشت کم چرب و مرغ اصلی‌‌ ترین منابع پروتئین رژیم رامون هستند. منابع کربوهیدراتی او شامل برنج سفید، نان و سیب زمینی‌ و منابع چربی‌ او شامل ماست، آووکادو و آجیل میشوند .

معمولا، یک روز کامل تغذیه رامون روچا کیروش در فصل خارج از مسابقات چیزی شبیه برنامه زیر است :

وعده ۱

رامون روز خود را با یک وعده بالانس شامل تخم مرغ کامل و نان غلات کامل شروع می‌کند. نان غلات کامل عموما سالم تر از نان سفید می‌باشد. اما به هر حال، این برنده آرنولد کلاسیک ۲۰۲۳ نان غلات کامل را از روی علاقه مصرف می‌کند و نه مزایای سلامتی آن .

در مجموع، اولین وعده روز شامل موارد زیر میشود :

۵ تخم مرغ کامل

۴ تکه نان

۱ پیمانه ماست

وعده ۲

دو وعده بعدی شامل گوشت و برنج شده تا میزان پروتئین دریافتی روزانه بیشتر شود. رامون معمولاً مرغ و گوشت را به صورت خورشتی مصرف می‌کند و برنج را نیز در پلو پز آماده می‌کند .

۲۰۰ گرم مرغ خورشتی

۱ پیمانه برنج پخته

وعده ۳

۱۸۰ گرم گوشت پخته

۱ پیمانه برنج

وعده ۴

رامون به منظور افزایش پروتئین دریافتی در این وعده از مکمل پروتئین وی ایزوله استفاده کرده تا چهارمین وعده او در روز مصرف شود .

شیک پروتئینی حاوی ۵۰ گرم پروتئین وی ایزوله

وعده ۵

سیب زمینی‌ آبپز یا برنج یکی‌ از ارکان پنجمین وعده رامون دینو در روز می‌باشد .

۲۰۰ گرم مرغ

۳۰۰ گرم سیب زمینی‌

وعده ۶

برنده آرنولد کلاسیک ۲۰۲۳ روز خود را با صرف وعده ای شامل موارد زیر به پایان می‌رساند :

۵۰ گرم پروتئین وی ایزوله

۸۰ گرم جو پرک

سیب

رامون روچا کیروش

زندگی‌ شخصی‌

رامون روچا کیروش با ویتوریا ویانا کیروش ازدواج کرده است. این زوج دارای دختری به نام کلارینا هستند و همچنین دختر دیگری نیز در آستانه ورود به زندگی‌ آنها می‌باشد. این زوج قصد دارند که نام او را راوی بگذارند. ویتوریا طی‌ سال‌ها از رامون حمایت کرده و خوشحالی خود را از پیروزی همسرش در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۳ در یک پست اینستاگرامی احساسی‌ به این شکل بروز داده است :

“ همینه قهرمان!!! من هنوز اینجا در حال جمع جور کردن خودم هستم و بسیار خوشحالم که بخشی از داستان زیبایی هستم که تو در حال نوشتن آن هستی‌. این بزرگی‌ و شایستگی همه از آن توست عشقم!! با توجه به جایی که تو از آن آمده ای، تنها اراده و ایمان به خودت و رویاهایت، تو را از قبل یک برنده کرده و برای من همیشه شماره یک خواهی‌ ماند!! امیدوارم که همیشه آن قلب زیبا و فروتنت را حفظ کنی‌!! دوستت دارم. رامون اکنون میتوانی‌ برگردی، کلارینا و راوی منتظر تو هستند . “

رامون ترجیح میدهد زندگی‌ شخصی‌ اش یک امر خصوصی باقی‌ بماند و در پلتفرم‌های عمومی‌ از جزئیات آن حرفی‌ نزند، اگرچه این رسانه‌ها اکنون بیشتر او را مورد توجه قرار میدهند. او توانسته تمرکز مصاحبه‌ها را تنها روی زندگی‌ حرفه ای خود حفظ کند. برای جمع بندی، رامون دینو در یک مسیر رو به رشد در دوره خود قرار دارد و او تمام چیز‌های ضروری برای تبدیل شدن به قهرمان المپیا در آینده را دارد. موفقیتی که او در دوره خود تا کنون کسب کرده نتیجه اخلاق کاری و نظم بسیار زیاد در تمرینات و رژیم غذایی می‌باشد .

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات