هر آنچه که در مورد رژیم گروه خونی میبایست بدانید
5

هر آنچه که در مورد رژیم گروه خونی میبایست بدانید

  • تغذیه, سلامتی
  • 20 جولای 22
  • حسام رضائی
  • 1,934 بازدید
  • بدون دیدگاه

رژیم گروه خونی‌ یک برنامه غذایی می‌باشد که توسط پزشکی‌ نچروپات به نام پیتر دی آدامو محبوب شده است.

دی آدامو مدعی است که نوع گروه خونی شما تعیین می‌کند که بدنتان چه غذایی را میبایست مصرف و چه غذایی میبایست از رژیم تان حذف شود.

بر اساس گفته او، با تغذیه بر اساس این الگو، میتوانید سلامی تان را ارتقا داده و از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات در امان بمانید.

اما آیا این گفته صحیح است؟ آیا واقعا میتوانید با استفاده از رژیمی‌ بر پایه گروه خونی تان، سلامتی خود را ارتقا دهید؟

پاسخ این سوال را در ادامه مقاله خواهید خواند.

رژیم گروه خونی چیست؟

رژیم گروه خونی به رژیمی‌ گفته میشود که شما را تشویق کرده تا بر اساس نوع گروه خونی تان تغذیه داشته باشید.

این رژیم در اواسط دهه ۹۰ میلادی توسط پزشکی‌ نچروپات به نام پیتر دی آدامو (پزشک نچروپات به فردی گفته میشود که با راهکار‌های طبیعی به بدن کمک کرده تا خودش را درمان کند) محبوب شد،

که کتابی با عنوان Eat Right 4 Your Type منتشر کرد که در آن به شرح اصول تئوری این رژیم و نحوه پیروی موفقیت آمیز از آن پرداخته شده است.

بر اساس کتاب دی آدامو، ما میبایست از گروه خونی مان استفاده کرده تا تعیین کنیم اجداد مان با مصرف چه مواد غذایی تکامل یافته اند، و سپس همان مواد غذایی مشابه را استفاده تا به همان شکلی‌ که اجداد مان شکوفا شدند، ما نیز پیشرفت کنیم.

در این کتاب همچنین ادعا شده که عدم انجام این کار منجر به آگلوتینه شدن گلبول‌های قرمز شده، که میتواند باعث ایجاد چندین مشکل پزشکی‌ شود.

 

رژیم گروه خونی

در رژیم گروه خونی چه چیزهایی باید مصرف کرد

گروه خونی شما ارثی بوده (توسط ژن هایی که از والدین تان به شما رسیده تعیین میشود) و معمولا با دو سیستم طبقه بندی میشود : سیستم ABO و سیستم Rh.

سیستم ABO گروه‌های خونی را در چهار دسته طبقه بندی می‌کند : A, B, AB, O .

اما سیستم Rh گروه‌های خونی را به دو زیر مجموعه دیگر نیز طبقه بندی می‌کند – منفی‌ یا مثبت (برای مثال -A). بنابراین، هنگامی که شما این دو سیستم را با هم ترکیب کنید، هشت گروه خونی محتمل وجود خواهد داشت.

در توصیه‌های رژیم گروه خونی، سیستم Rh لحاظ نشده است. در این رژیم تنها از سیستم ABO  برای ارائه چهار برنامه غذایی استفاده شده است : رژیم گروه خونی A ، رژیم گروه خونی B، رژیم گروه خونی AB و رژیم گروه خونی O.

 

 

 

رژیم گروه خونی A

دی آدامو به افراد با گروه خونی A از عنوان “ کشاورزان “ یا “ پرورش دهنده گان “ یاد می‌کند.

این افراد مستعد بیماری نظیر بیماری قلبی، سرطان و دیابت هستند و میبایست تنها از برخی‌ میوه ها، سبزیجات، آجیل ها، غذاهای دریایی، دانه ها، حبوبات، لوبیا و غلات استفاده کنند.

بر اساس گفته دی آدامو، افراد پیروی کننده از رژیم گروه خونی A میبایست تقریبا به طور کامل از مصرف محصولات لبنی خودداری کرده تا از بروز “ واکنش انسولینی “ جلوگیری کنند، همچنین میبایست از مصرف گوشت نیز اجتناب کرده زیرا مقدار پایین اسید معده آنها به این معنی‌ است که آنها گوشت را به عنوان چربی‌ در بدن ذخیره خواهند کرد. آنها همچنین میبایست مصرف گندم را نیز محدود کرده، وگرنه بافت ماهیچه ای آنها بیش از حد اسیدی خواهد شد.

دی آدامو همچنین به افراد پیروی کننده از رژیم گروه خونی A پیشنهاد می‌کند که ورزش‌های آرامش بخش نظیر یوگا و تای چی‌، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری انجام دهند و از انجام ورزش‌های پر فشار اجتناب کنند زیرا حساسیت بالای سیستم عصبی آنها به تدریج باعث از کار انداختن آنتی بادی‌های محافظتی حساس در بدن آنها میشود.

رژیم گروه خونی A

 

رژیم گروه خونی B

دی آدامو به افراد با گروه خونی B از عنوان “ صحرا نشین “ استفاده می‌کند.

این افراد قادرند در برابر اکثر بیماری‌ها “ مقاومت “ نشان داده و در صورت ابتلا جان سالم به در ببرند، اما مستعد اختلالات سیستم ایمنی هستند نظیر سندروم خستگی‌ مزمن، ام اس و لوپوس.

آنها میتوانند از اکثر میوه ها، سبزیجات، غذاهای دریایی، محصولات لبنی و گوشت (به غیر مرغ بنا به دلایلی) و برخی‌ آجیل ها، دانه ها، لوبیا، حبوبات و غلات استفاده کنند.

بر اساس گفته دی آدامو، افراد دارای گروه خونی B میبایست ورزش هایی کنند که نه از لحاظ هوازی بیش از حد سنگین باشد و نه کاملا روی آرامش ذهنی‌ متمرکز باشد، نظیر پیاده روی، دوچرخه سواری، ورزش‌های رزمی با خشونت کمتر، تنیس و ایروبیک.

 

رژیم گروه خونی B

 

رژیم گروه خونی AB

دی آدامو افراد دارای گروه خونی AB را با عنوان “ معما “ یاد می‌کند.

رژیم AB پیچیده‌ ترین رژیم در بین رژیم‌های گروه خونی کتاب دی آدامو می‌باشد، زیرا ترکیبی‌ از گروه خونی A و B می‌باشد.

گروه خونی AB میبایست از خوردن تمام گوشت‌ها به استثنای بره، خرگوش، بوقلمون، قرقاول و مقداری جگر اجتناب کند، اما از بسیاری از غذاهای دریایی میتوانند لذت ببرند. آنها همچنین میتوانند اکثر میوه ها، سبزیجات و غلات و تعدادی از آجیل ها، محصولات لبنی و لوبیا مصرف کنند.

در زمینه ورزش، گروه AB نیز میبایست از همان برنامه گروه A پیروی کند و عمدتا روی انجام یوگا و تای چی‌ تمرکز داشته باشند.

 

رژیم گروه خونی AB

رژیم گروه خونی O

دی آدامو افراد دارای گروه خونی O را با عنوان “ شکارچی “ خطاب می‌کند.

افراد دارای گروه خونی او با پروتئین‌های حیوانی پیشرفت میکنند (به استثنای بیکن، غاز، ژامبون و خوک) اما میبایست از مصرف محصولات لبنی و غلات اجتناب کنند.

آنها همچنین میتوانند از اکثر میوه‌ها و سبزیجات و مقداری از انواع لوبیا، آجیل‌ها و دانه‌ها نیز مصرف کنند.

دی آدامو معتقد است که بهترین راه برای افراد گروه خونی O برای مقابله با استرس و حفظ وزن سالم، تعادل احساسی‌ و افزایش اعتماد به نفس انجام منظم ورزش‌های سنگین نظیر کار با وزنه، هنر‌های رزمی، پله نوردی و ورزش‌های با درگیری فیزیکی‌ می‌باشد.

 

رژیم گروه خونی O

ارتباط پیشنهادی بین گروه خونی و رژیم غذایی

دی آدامو معتقد است که گروه خونی شما به نوع خاصی‌ از پروتئین‌های موجود در مواد غذایی به نام لکتین واکنش نشان میدهد.

لکتین‌ها دسته ای از مولکول‌های پروتئینی هستند که به برخی‌ کربوهیدرات‌های خاص نظیر گلوکز (قند خون)، ساکاروز و سلولوز (فیبر) متصل میشوند. آنها تقریبا در تمام موجودات زنده حضور دارند، از گیاهان گرفته تا حیوانات و میکرو ارگانیزم‌ها نظیر باکتری ها، ویروس‌ها و قارچ ها.

بر اساس ادعای دی آدامو، هنگامی که شما لکتینی را مصرف کرده که سازگار با گروه خونی تان نمیباشد، این لکتین‌ها ارگان یا یک سیستم بدنی را هدف قرار داده و شروع به تجمع سلول‌های خونی در آن ناحیه می‌کند، که منجر به ایجاد لیست طویلی از عوارض شدید نظیر سندروم روده تحریک پذیر، سیروز کبدی، یا کاهش گردش خون در کلیه‌ها میشود.

گروه خونی تان تعیین می‌کند که بدن نسبت به انواع غذاها و لکتین موجود در آنها چگونه واکنش نشان دهد. در نتیجه، دی آدامو توصیه می‌کند که شما میبایست رژیم تان را بر اساس گروه خونی تعیین کرده تا از آسیب احتمالی‌ لکتین‌های مضر به بدن تان جلوگیری کنید.

رژیم گروه

 

آیا بر اساس نوع گروه خونی تان میبایست رژیم تان را تغییر دهید؟

خیر.

هیچ تحقیقی در پشتیبانی از ادعاهای دی آدامو در مورد رژیم گروه خونی وجود ندارد، و در نتیجه این گفته‌ها تنها مجموعه ای از نظرات او در مورد چگونگی‌ تغذیه کردن می‌باشد، و نه روشی‌ علمی‌ در مورد رژیم غذایی.

برخی‌ افراد که ذهنیت بازتری در پذیرش رژیم‌های مد روز دارند ممکن است بگویند که رد کردن رژیم گروه خونی بی‌ انصافی است، زیرا تحقیقاتی‌ در رد ادعاهای دی آدامو وجود ندارد. و در واکنش به این گفته من میگویم که روال کار علم به این شکل نیست.

یکی‌ از ارکان مهم یک متد علمی‌ این است که ادعاهای خارق العاده نیازمند مدارک خارق العاده مطابق با آن نیز هستند، و اگر این مدرک موجود نیست، فرض بر این است که این ادعا معتبر نمیباشد (که اساسا آن را با عنوان “ فرض صفر “ میشناسند).

در حداقلی‌ ترین حالت، شما این انتظار را دارید که دی آدامو یک سری از شواهد قوی توضیح دهنده چرایی کارامد بودن این رژیم را ارائه دهد (برای مثال، نشان دادن تجمع سلول‌های خونی گروه B در لوله آزمایشگاهی)، اما او همین کار ساده را نیز انجام نداده است.

دی آدامو همچنین در دو کتابش که در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۴ منتشر کرده مدعی شده است که شواهد علمی‌ حمایت کننده از رژیم او وجود دارد، اما تا این زمان، شواهد علمی‌ بسیار اندکی‌ در مورد این رژیم موجود بوده، که هیچ کدام از آنها امید بخش نیست.

برای مثال، در یک تحقیق مروری که توسط دانشمندان صلیب سرخ فلاندر بلژیک انجام شد، به بررسی هزاران تحقیقی که ممکن بود سر نخ هایی در مورد چگونگی‌ اثر گذاری نوع گروه خونی روی سلامتی در اختیار آنها قرار دهد، پرداختند. پس از گرد آوری ۱۴۱۵ تحقیق مرتبط، آنها دریافتند که تنها ۱۶ تحقیق به نحوی طراحی شده بودند که میتوانست پاسخ‌های مفیدی را مهیا کند و تنها در ۴ مورد از این تحقیقات از رژیمی‌ مشابه رژیم گروه خونی استفاده شده بود.

همچنان که محققان عمیق تر بررسی میکردند، مجبور شدند ۳ تحقیق دیگر دارای مشکلات روش شناختی‌ را نیز حذف کنند و در تنها تحقیق باقیمانده (از بین تقریبا ۱۵۰۰ تحقیق)، پروتکل به کار رفته تفاوت فاحشی با رژیم گروه خونی داشت (در آن تحقیق به بررسی چگونگی‌ تغییر کلسترول LDL هنگامی که افراد با گروه‌های خونی مختلف از یک رژیم کم چربی‌ پیروی میکردند پرداخته شده بود که در آن از سیستم گروه خونی MNS استفاده شده بود نه سیستم ABO).

همانطور که مشخص بود، محققان اینطور جمع بندی کردند که، “ در حال حاضر هیچگونه مدرکی‌ برای اعتبار بخشی به مزیت‌های ادعایی مرتبط با رژیم‌های گروه خونی وجود ندارد. “

یک تحقیق مشاهده ای جدید تر انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه تورنتو دلایل بیشتر مبنی بر زیر سوال بردن مزایای ادعایی رژیم گروه خونی مهیا کرده است.

در این تحقیق نشان داده شد افراد پیروی کننده از رژیم گروه خونی A شاهد بهبود چندین نشانگر سلامتی در خود بودند نظیر BMI، دور کمر، فشار خون، کلسترول و تریگلیسیرید. افرادی که از رژیم‌های AB و O استفاده کرده بودند نیز شاهد مقداری تغییرات مثبت بودند، اما آنچنان قابل توجه نبود.

اما در اینجا یک پیچیدگی‌ وجود دارد. اگرچه برخی‌ رژیم‌های گروه خونی مرتبط با بهبود سلامت کاردیومتابولیک هستند، اما این ارتباط مستقل از گروه خونی هر فرد می‌باشد.

به عبارت دیگر، هر فرد پیروی کننده از رژیم گروه خونی A، رژیم AB و رژیم O شاهد بهبود در وضعیت خود بود، جدایی از اینکه آنها از رژیم منطبق با گروه خونی خود پیروی کرده بودند یا خیر.

و این نتیجه عقلانی به نظر می‌رسد.

اکثر آمریکایی‌ها رژیم‌های غذایی فوق‌العاده افتضاحی دارند. بنابراین اگر شما یکی‌ از این افراد را انتخاب کرده و رژیم اش را با یکی‌ از رژیم‌های گروه خونی دی آدامو جایگزین کنید که سرشار از مواد غذایی سالم نظیر میوه‌ها و سبزیجات، گوشت‌های با فراوری حداقلی، لبنیات، غلات و تخم مرغ می‌باشد، می‌بینید که آنها جدایی از نوع گروه خونی شان، شاهد بهبود سلامتی خود خواهند بود.

بنابرین “ راز “ واقعی افزایش سلامتی، تغذیه بر اساس نوع گروه خونی تان نمیباشد – بلکه استفاده از یک رژیم حاوی غذاهای مغذی و با فراوری حداقلی می‌باشد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات