لندا مورای : بیوگرافی جامع
5

لندا مورای : بیوگرافی جامع

  • جهان, قهرمانان
  • ۲۶ اردیبهشت ۰۱
  • حسام رضائی
  • 1,091 بازدید
  • بدون دیدگاه

در هر ورزشی، ورزشکارانی هستند که به بالا‌ترین درجه میرسند و دستاوردهایی را کسب میکنند که هیچگاه فکر رسیدن به آنها را نیز نمی‌کردند. در بدنسازی زنان، افراد بسیار اندکی‌ فرصت انجام چنین کاری را داشته اند. اما، لندا مورای توانست از فرصت‌های به دست آمده بیشترین استفاده را کند که همین امر منجر به ثبت رکورد خیره کننده ۸ عنوان قهرمانی میس المپیا برای او شد.

نام کامل : لندا مورای

وزن : ۶۸-۷۴ کیلوگرم

قد : ۱۶۵.۱ سانتیمتر

تاریخ تولد : ۲۲ فوریه ۱۹۶۲

ملیت : آمریکایی

لندا مورای که متولد دیتروید، میشیگان، در سال ۱۹۶۲ می‌باشد، از دوره جوانی همیشه روحیه ورزشکاری داشت. در دبیرستان هنری فورد، او چرلیدری (هلهله چی‌) سطح بالا محسوب میشد و حتی در آن زمان رکوردهایی را نیز به ثبت رساند. سپس او به کالج میشیگان غربی وارد شد و ادامه تحصیل داد.

پس از کسب مدرک علوم سیاسی، لندا برای مدتی‌ کوتاه برای تیم میشیگان پانترز به عنوان چرلیدر فعالیت کرد. پس از آن از او برای حضور در تیم دالاس کابویز دعوت به عمل آمد که چیزی نمانده بود جز تیم شود. اما پس از عدم موفقیت در این زمینه، لندا تصمیم گرفت تا تمرکز بیشتری را روی کار در باشگاه قرار دهد، تا بتواند ران‌های خود را کم حجم تر و قلمی تر کند. اما او اصلا نمیدانست که این امر شروع فصل جدیدی در دوره ورزشی او محسوب میشود.

دوره بدنسازی لندا مورای

در ۲۲ سالگی، لندا مورای در باشگاه پاورهوس در میشیگان ثبت نام کرد و حق عضویت گرفت، تا بتواند برای فعالیت خود به عنوان چرلیدر، بدنش را به شرایط مطلوبی برساند. اما به سرعت دریافت که اشتیاق واقعی او در چیز دیگری است. با توصیه یکی‌ از دوستانش، لندا کار با وزنه را شروع کرد، با این هدف که شانس خود در بدنسازی را امتحان کند.

اولین رقابت آماتور لندا مورای، (Michigan State Championships) در سال ۱۹۸۵ بود که توانست رتبه چهارم را کسب کند. این امر باعث شد تا لندا عشق عمیقی به این ورزش پیدا کند و در نهایت خود را واقعا وقف انجام تمرینات کند. چند سالی‌ نیاز بود تا لندا فیزیک بدنی خود را به خوبی‌ توسعه دهد و به اصطلاح به روی غلطک بیفتد، و در همین راستا عملکرد‌های متفاوتی را از خود در سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ نشان داد.

در آغاز سال ۱۹۸۸، مهارت لندا موری در این ورزش خود را واقعا نشان داد، به طوری که او توانست دومین مسابقه خود تا آن زمان را پیروز شود. این امر اعتماد به نفس لندا را به قدری افزایش داد تا او برای دریافت کارت حرفه ای خود در سال ۱۹۸۹ اقدام کند. کمی‌ بعد، او در اولین رقابت حرفه ای خود در سال ۱۹۸۹، یعنی‌ رقابت (Junior Nationals)، شرکت کرد و با کسب عنوان اول توانست هیاهویی به پا کند.

لندا مورای : بیوگرافی جامع

لندا مورای : بیوگرافی جامع

لندا موری و میس المپیا

پس از شرکت در اولین مسابقه حرفه ای و ۵ سال سابقه در بدنسازی، لندا مورای به اولین رقابت میس المپیا در سال ۱۹۹۰ وارد شد. این موفقیتی عظیم برای او محسوب میشد و بزرگ‌ ترین رقابتی بود که میتوانست توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد. اما، لندا توانست یک عملکرد بی‌ نقص از خود نشان داده و پس از چند سال قهرمانی کوری اورسون افسانه ای، عنوان اولی‌ را کسب کند.

اگرچه این پیروزی بسیار ارزشمند و مهم بود، اما این تازه شروع کار مورای بود. در ۵ سال بعد از آن، مورای هر ساله قهرمانی میس المپیا را کسب کرد و توانست با داشتن سایزی فوق‌العاده و تفکیکی حیرت برانگیز، به سلطه در این رقابت مهم ادامه دهد.

پیروزی‌های متوالی‌ او ادامه داشت تا زمانی‌ که لندا به المپیا ۱۹۹۶ رسید، جایی که پس از ۶ سال سلطه در نهایت رقابت را به کیم چیزوسکی‌-نیکولز واگذار کرد که پکیجی کامل تر را نسبت به او به نمایش گذاشت و توانست تاج را از سر لندا مورای بردارد.

پس از باخت دوباره به کیم در سال ۱۹۹۷، مورای تصمیم به کناره گیری از این ورزش و اعلام بازنشستگی از المپیا گرفت. اوضاع به همین منوال ادامه داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۲ او دوباره به دنیای بدنسازی بازگشت. پس از این بازگشت، او به رقابت مستقیم با آیریس کایل پرداخت و توانست عنوان اولی‌ را کسب کند، که این امر او را تبدیل به موفق‌ ترین بدنساز زن تا آن زمان کرد.

🔷 در سال ۲۰۰۳ نیز مورای عنوان اولی‌ را کسب کرد، و در مجموع توانست با کسب ۸ عنوان قهرمانی المپیا، جایگاه خود به عنوان یکی‌ از بزرگ‌ ترین بدنسازان زن را مستحکم کند.

در سال ۲۰۰۴، پس از کسب عنوان دومی‌ و شکست در برابر آیریس کایل، این ورزشکار ۴۲ ساله در آن زمان برای همیشه از بدنسازی خدافظی‌ کرد. لازم به ذکر است که آیریس کایل پیروزی‌های خود در المپیا را ادامه داد تا در نهایت توانست رکورد لندا موری در تعداد عناوین قهرمانی میس المپیا را بشکند.

زندگی‌ خارج از بدنسازی

در طول دوران سلطه بر میس المپیا، لندا مورای ثابت کرد که در نقش مفسر در شبکه (ESPN) فردی با دانش و با شخصیت است. او از این توانایی و مهارت پس از بازنشستگی خود در جهت کمک به مردم استفاده کرد. لندا ویدئو‌ها و دستورالعمل هایی را تهیه میکرد تا به دیگران کمک کرده تا به حداکثر پتانسیل خود برسند.

◼ علاوه بر آن، لندا روی به مربی‌ گری نیز آورد و کشتی‌ کج کاران حرفه ای را تمرین میداد.

◼ او حتی پس از بازنشستگی اولیه خود در سال ۱۹۹۷ تلاش کرد تا به یک کشتی‌ کج کار حرفه ای تبدیل شود.

لندا مورای : بیوگرافی جامع

لندا مورای : بیوگرافی جامع

◼ پس از پایان دوره حرفه ای، مورای زمان زیادی را به دور از دنیای فیتنس سپری نکرد. او باشگاهی را به نام (Fitness Firm) افتتاح کرد، اما در سال ۲۰۰۵ آن را بست.

◼ در سال ۲۰۱۵ نیز لندا در هالیوود حاضر، و به ایفای نقش کوچکی در فیلم (Ridiculous 6) پرداخت.

◼ در سال ۲۰۱۰، لندا به تالار مشاهیر (IFBB) و سپس در سال بعدی به تالار مشاهیر (National Fitness) وارد شد.

◼ در سالهای اخیر لندا به عنوان سفیر تشکیلات (Wings of Strength) فعالیت کرده، تا بدنسازی زنان را بیش از پیش به جلو ببرد.

◼ او همچنین مروج و سازمان دهنده رقابتی با نام (Lenda Murray Bodybuilding Figure and Bikini Championships) می‌باشد، که یک رویداد سالانه (NPC) بوده که در دانشگاه ایالتی‌ نورفولک برگزار میشود.

تمرینات و رژیم غذایی لندا مورای

در مبحث تمرینات بدنسازی، لندا مورای همیشه اهمیت گوش فرا دادن به نیاز‌های بدن را احساس میکرده است. او گفته است که به همین دلیل در دوران بدنسازی خود هیچگاه از هیچ آسیب دیدگی جدی ای رنج نبرده است. حتی با اینکه اکنون سن بالایی دارد، او همچنان به روشی‌ تمرین می‌کند که برای بدنش بهترین باشد، و نه لزوما گوش دادن به حرف آن کسانی‌ که می‌گویند فلان تکنیک بهتر از دیگری است. لندا از انجام هر کاری که احساس کند او را در معرض آسیب دیدگی قرار میدهد خودداری می‌کند.

در زمینه تقسیم بندی جلسات تمرینی، مورای ۴ روز در هفته تمرین می‌کند، به طوری که هر جلسه حدودا ۹۰ دقیقه به طول می انجامد. او ۲ روز تمرین پشت سر هم و یک روز استراحت دارد و هر روز یک جلسه ۳۰ دقیقه ای تمرین هوازی انجام میدهد. او تقسیم بندی گروه‌های عضلانی خود را به شکل زیر توصیف کرده است :

روز ۱ : سینه و جلو بازو

روز ۲ : چهارسر و همسترینگ

روز ۳ : استراحت

روز ۴ : پشت و ساق پا

روز ۵ : سرشانه و پشت بازو

روز ۶ : استراحت

روز ۷ : استراحت

مهم‌ ترین چیز برای لندا گوش فرا دادن به نیاز‌های بدن است. با در نظر داشتن این موضوع، او اغلب هر ست را با ۱۲ تا ۱۵ تکرار انجام میدهد، و هیچگاه از سوپرست یا جاینت ست استفاده نمیکند. او معمولا بین هر ست ۹۰ ثانیه استراحت می‌کند، اما اگر در رسیدن به ۱۲ تکرار دچار مشکل شود، به منظور اجتناب از آسیب دیدگی زمان استراحت خود را تنظیم می‌کند.

رژیم و تغذیه همیشه برای مورای چیزی بوده است که با آن مشکل داشته، مخصوصا در دوره آماتوری خود. او عاشق کربوهیدرات بود اما برای اینکه از یک چرلیدر به بدنساز تبدیل شود، مجبور بوده مقداری که مصرف می‌کند را تنظیم کند. با این بیان، لندا توانسته راهی‌ برای تنظیم تغذیه خود برای بدنسازی و مدیریت دریافت کالری کافی‌ پیدا کند. او اکنون رژیمی‌ منظم و با قاعده دارد و تنها گهگداری از وعده‌های جایزه استفاده می‌کند.

چه چیزی میتوانیم از لندا مورای بیاموزیم

دوره ورزشی لندا مورای تنها سلطه او را نشان میدهد، اما او در این مسیر مشکلاتی هم داشته است. او شروعی آهسته داشت، و مدتی‌ طول کشید تا قلق رژیم غذایی و مهارت‌های لازم روی استیج را کسب کند. اما زمانی‌ که روی غلطک افتاد، لندا تقریبا غیر قابل توقف بود.

لندا مورای : بیوگرافی جامع

لندا مورای : بیوگرافی جامع

اگرچه رکورد لندا در تعداد عناوین کسب شده میس المپیا پایدار نماند، اما او همچنان یکی‌ از بزرگترین بدنسازان زن می‌باشد که رکوردی فوق‌العاده ثبت کرده است.

زندگی‌ لندا نمونه ای عالی‌ از این است که مدتی‌ طول خواهد کشید تا دریابید در کدام رشته ورزشی میتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

لندا ابتدا گمان میکرد که سرنوشت او همیشه تبدیل شدن به یک چرلیدر می‌باشد، اما در نهایت دست سرنوشت او را به دنیای بدنسازی وارد کرد.

در ابتدای شروع دوره خود، لندا افرادی نظیر کوری اورسون را الگوی خود قرار میداد. اگرچه این دو فرصت رقابت در مقابل یکدیگر را پیدا نکردند، اما شباهت‌های بسیاری در فرم بدنی و سبک تمرینی بین آنها وجود داشت. جالب میشد اگر میدیدیم که کدام یک از این دو در رقابت با هم، پیروز میشد.

شما میتوانید پایان دوره لندا مورای را همچنین پایان یک دوره از بدنسازی زنان در نظر بگیرید. او و لی هنی بسیار با هم مورد مقایسه قرار میگرفتند، و با توجه به شباهت‌های بسیار، سخت است که چنین مقایسه هایی را زیر سوال ببریم.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (2 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات