بیوگرافی سامسون داودا
5

بیوگرافی سامسون داودا

  • جهان, قهرمانان
  • ۲۰ مهر ۰۲
  • محمدرضا امیدی
  • 6,506 بازدید
  • 2 دیدگاه

مستر المپیا ۲۰۲۲ به عنوان رقابتی در تاریخ ثبت خواهد شد که توانست چهره‌های جدید بسیاری را معرفی‌ کرده و تغییرات فراوانی‌ را در دسته آزاد مردان ایجاد کند. سامسون داودا بدنساز نیجریه ای-بریتانیایی یکی‌ از رقابت کننده گانی است که توانست در این رقابت‌ها تاثیر گذار ظاهر شود.

در طول چند سال گذشته، داودا پیشرفت‌های تدریجی‌ و ثابتی را در فیزیک بدنی خود تجربه کرده که این امر از نتایج کسب شده مشخص است .

در حال بارگذاری پخش کننده...

این شیر نیجریه ای که المپیا ۲۰۲۲ اولین حضورش در این رقابت‌ها بود، توانست با عنوان ششمی از روی استیج پایین بیاید و پشت سر قهرمان دو دوره مستر المپیا، ممدوح ال سبیای (بیگ رمی) قرار بگیرد و جامعه بدنسازی را تحت تاثیر خود قرار دهد. در ادامه بیوگرافی، تمرینات و رژیم غذایی و همچنین مشخصات او به طور کامل شرح داده خواهد شد .

نام کامل سمسون داوداشیر نیجریه ای
وزناف سیزن : 150مسابقه : 120 کیلوگرم
قد180.44 cm5’11”
سن30
ملیتنیجریه ایبریتانیا

سمسون داودا در مسترالمپیا2022

سال‌های نخستین سامسون داودا

سامسون داودا که متولد نیجریه می‌باشد، به بریتانیا مهاجرت کرد و اکنون نیز ساکن همانجا است. در ابتدا راگبی ورزش مورد علاقه دوادا بود. اما هم تیمی‌هایش او را به سمت بدن سازی سوق دادند.

اما به هر حال، هنگامی که یک مالک باشگاه محلی به نام کریس جونز روند آماده سازی برای یک مسابقه بدنسازی را برای داودا شرح داد، او از این کار منصرف شد.

تا سال ۲۰۱۳ داودا واقعا علاقه خاصی‌ برای دنبال کردن بدنسازی به عنوان یک حرفه نداشت. در مستر المپیا ۲۰۱۳ داودا به شدت تحت تاثیر فیزیک بدنی فیل هیث قرار گرفت و تصمیم گرفت که بدنسازی را به عنوان حرفه خود انتخاب کند .

سمسن داودا وارد دنیای بدنسازی شد و در سال ۲۰۱۴ در اولین رقابت خود شرکت کرد. او در آن رقابت پیروز شد و مسیر خود برای تبدیل شدن به یکی‌ از برجسته‌ ترین بدنسازان این دوره را آغاز کرد .

شغل و رقابت

سامسون داودا تا سال ۲۰۱۷ تنها در رقابت‌های اروپایی شرکت میکرد. اما با پیروزی در رقابت IFBB Amateur Diamond Cup در روم در دسته مثبت ۹۰ کیلو و همچنین کسب عنوان اورال توانست کارت حرفه ای IFBB خود را به دست آورد.

سمسون داودا در مسترالمپیا2022
داودا در اولین حضورش به عنوان یک حرفه ای توانست عنوان پنجم را در سال ۲۰۱۸ در رقابت EVLS Prague Pro Showdown به دست آورد.

پس از چند نمایش ضعیف، این بدنساز نیجریه ای‌-بریتانیایی توانست در سال ۲۰۱۹ در رقابت گرند پریکس بریتانیا عملکرد فوق‌العاده ای داشته باشد و مقام دوم را پس از ناتان دی آشا کسب کند و در این مسیر افرادی نظیر جیمز هالینگشد را شکست دهد .

سامسون داودا پس از کسب مقام دومی‌ در آرنولد کلاسیک بریتانیا در سال ۲۰۲۱ توانست توجه جامعه بدنسازی را به عنوان یک بدنساز جدی به خود جلب کند که در این رقابت نیز ناتان دی آشا عنوان اولی‌ را کسب کرد.

اما به هر حال، فیزیک بسیار بهبود یافته و تفکیک فوق‌العاده داودا تحسین همگان را بر انگیخت. داودا تا این لحظه در مسیر حرفه ای خود به شکل تجریجی و ثابت پیشرفت کرده است.

پس از کسب چند جایگاه خوب، داودا پس از پیروزی در رقابت EVLS Prague Pro در سال ۲۰۲۱ توانست به شکل مستقیم جواز حضور در مستر المپیا ۲۰۲۲ را کسب کند. اما به هر حال، او پس از کمی‌ فاصله تصمیم به شرکت در رقابت Romania Muscle Fest Pro در سال ۲۰۲۱ نیز گرفت که توانست عنوان دومی‌ را کسب کند .

سمسون داودا

داودا در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۲ به عنوان رقابت کننده ای کمتر شناخته شده حضور پیدا کرد. علارغم سر صدای زیاد در مورد دیگر بدنسازان نامدار، سامسون داودا توانست پیش بینی‌ نزدیکی‌ از نتایج این رقابت داشته باشد .

سامسون داودا اینگونه نتایج این رقابت را پیش بینی‌ کرد : “ مشخصا برندون کوری در رتبه اول قرار می‌گیرد. این را نمی‌شود انکار کرد … ویلیام بوناک قطعا یا دوم خواهد شد یا برای دومی‌ خواهد جنگید. من می‌خواهم که سوم شود.

بعد از آن باید بگویم ریگان گرامز در بین ۵ نفر اول خواهد بود … و استیو کوکلو نیز همینطور . “

پیش بینی‌ داودا تا حدود زیادی درست از آب در آمد و او نیز تقریبا رتبه مدنظرش را کسب کرد و توانست در دسته آزاد مردان این رقابت در رتبه چهارم قرار بگیرد .

با اطمینان از حضور در رقابت المپیا، سامسون داودا پس از کسب یک مقام چهارمی دیگر در رقابت بوستون پرو ۲۰۲۲، شروع به آماده سازی خود برای رقابت مستر المپیا ۲۰۲۲ کرد .

سایز داودا در رقابت المپیا پیش رو بزرگ‌ ترین برگ برنده او بود و وزن او در فصل خارج از مسابقات به عدد خیره کننده ۳۳۰ پوند میرسید.

در مستر المپیا ۲۰۲۲ همچنین استعداد‌های نو ظهوری نظیر اندرو جکد و مایکل کریزو نیز اولین حضور خود را تجربه کردند. اگرچه سامسون داودا پیشرفت فوق‌العاده ای در فیزیک بدنی خود ایجاد کرده بود، اما افراد زیادی نبودند که اعتقاد داشته باشند که او در دسته آزاد مردان یک تهدید جدی به حساب بیاید.

اما به هر حال، بدنسازان کارکشته ای نظیر کریس کورمیر پتانسیل داودا را پیش بینی‌ کردند و اظهار کردند که اگر سامسون داودا بتواند بخش میانی بدن خود را کنترل کند، قطعا میتواند یک تهدید جدی در المپیا ۲۰۲۲ باشد .

این بدنساز نیجریه ای‌-بریتانیایی در مقابل مجموعه ای از سخت‌ ترین رقبای موجود در چند سال اخیر المپیا روی استیج رفت. با شگفتی بسیار، داودا به شکل فوق‌العاده ای خوب عمل کرد و توانست مسابقات را با عنوان ششمی ترک کند و با اختلاف بسیار کمی‌ نتوانست جز پنج نفر اول قرار بگیرد.

سمسون داودا

بدنساز بازنشسته مایلوس سارکوو مدعی شد که سامسون داودا میبایست به جای نیک واکر در رتبه سوم قرار میگرفت. اما داودا این نتیجه را به فال نیک گرفت و در یک پست اینستاگرامی قدردانی‌ خود را بابت این نتیجه ابراز کرد .

“ به هیچ وجه در شیرین‌ ترین خواب هایم هم تصور نمیکردم ششمین بدنساز برتر جهان شوم، آن هم در اولین حضورم در مستر المپیا! کلمات نمیتوانند توصیف کننده احساسم و اینکه چقدر به این دستاورد افتخار می‌کنم، باشند . “

تا زمان نگارش این مقاله، سامسون داودا در حال آماده سازی برای شرکت در رقابت مسترالمپیا 2023 می‌باشد. با توجه به پیشرفت‌های مستمری که او تا کنون داشته، یقینا داودا را می‌توان دوباره یک رقیب سر سخت برای افرادی نظیر نیک واکر، اندرو جکد،‌درک لانسفورد  و هانترلابرادا در استیج  دانست .

تاریخچه رقابت ها و دست آوردهای سامسون داودا

2015 IFBB Amateur Olympia UK – 8th

2017 IFBB Arnold Classic Amateur Europe – 5th

2017 UKBBF British Championships – 2nd

2017 IFBB Amateur Diamond Cup Rome (Over 90 kg) – 1st

2017 IFBB Amateur Diamond Cup Rome (Overall) – 1st (Won the IFBB Pro card)

2018 EVLS Prague Showdown – 5th (Pro Debut – Men’s Open)

2018 George Farah Classic Pro Italy – 9th

2018 Romania Muscle Fest Pro – 11th

2019 British Grand Prix – 2nd

2019 Chicago Pro – 7th

2019 Vancouver Pro – 8th

2019 Portugal Pro (Mr. Big Evolution) – 5th

2020 Monsterzym Pro – 2nd

2020 Europa Pro – 5th

2020 British Grand Prix Pro – 6th

2021 Arnold Classic UK – 2nd

2021 Yamamoto Cup Pro – 3rd

2021 KO Pro Egypt – 3rd

2021 EVLS Prague Pro – 1st

2021 Romania Muscle Fest Pro – 2nd

2022 Arnold Classic – 4th

2022 Boston Pro – 4th

2022 Olympia – 6th

2023 Arnold Classic – 1st

برنامه تمرین سامسون داودا

روتین تمرینی سامسون داودا مشخصا کارامد می‌باشد و فیزیک عضلانی او خود گواه این امر است. تقسیم بندی روز‌های تمرینی او شامل روز تمرین پا، پشت، دست، سینه و سرشانه میشود.

تمرکز تمرینات داودا روی تمرین دادن ایزوله هر گروه عضلانی با حرکات مخصوص برای توسعه همه جانبه می‌باشد. داودا با کانال یوتیوبی Hosstile YouTube channel نیز همکاری دارد و در این کانال یوتیوبی تمرینات خود را در چندین نوبت به اشتراک گذاشته است. خلاصه ای از تمرینات سامسون داودا به شرح زیر است .

سمسون داودا

برنامه تمرین پا سامسون داودا

تمرین پای سامسون داودا شامل تعداد زیادی از حرکات نمی‌شود. در عوض، او چهار یا پنج حرکت تک مفصلی و چند مفصلی پا را برای تمرین دادن کامل عضلات پایین تنه انجام میدهد.

اگرچه در نگاه اول شاید اینطور به نظر برسد که این تعداد حرکت کافی‌ نمیباشد، اما داودا با رعایت دقیق حجم و وزنه تمرینی، اطمینان حاصل می‌کند که تک تک عضلات در بالا‌ترین سطح تحریک به رشد میشوند.

نیاز به گفتن نیست که تمرینات پایین تنه او با سوپرست‌ها به سخت‌ ترین و پر فشار‌ترین حالت ممکن می‌رسد. برنامه پای او به این شکل است :

پشت پا دستگاه روی زانو سوپرست با پشت پا دستگاه خوابیده

هک اسکات لینیر سوپرست با جلو پا دستگاه

پرس پا دستگاه

برنامه تمرین پشت سامسون داودا

اگرچه حرکات کششی عمودی نظیر لت سیمکش و بارفیکس پشت پهنی را برای شما میسازند، اما حرکات کششی افقی نظیر حرکات پارویی نیز ضخامت عضلات پشت را بهبود میدهند.

برنامه تمرین پشت سامسون داودا ترکیبی‌ از هر دو مدل این حرکات می‌باشد و عضلات پشت پهن و ضخیم او خود گواه این امر است. در مجموع، برنامه پشت داودا به این شکل است :

لت سیمکش دست باز

زیربغل قایقی سیمکش

رک پول

زیربغل چکشی دستگاه

لت سیمکش دست جمع سوپرست با پلاور با طناب

برنامه تمرین دست سامسون داودا

در برنامه تمرینی دست سامسون داوداتمرکز اغلب روی کار با دستگاه می‌باشد تا وزنه‌های آزاد. او اطمینان حاصل می‌کند که عضلات جلو بازو و پشت بازو از زوایای مختلف تمرین ببینند. او همچنین از طریق حجم تمرینی بالا و انجام آهسته و کنترل شده حرکات سعی‌ می‌کند حداکثر نتیجه را بگیرد. برنامه تمرینی دست او به شرح زیر است :

جلو بازو لاری دستگاه

جلو بازو لاری دستگاه تک دست

پشت بازو سیمکش با طناب

جلو بازو دمبل چکشی

دیپ دست جمع زانو زده روی دستگاه پشت پا

پشت بازو سیمکش تک دست

شراگ هالتر

سمسون داودا

برنامه تمرین سرشانه سامسون داودا

هدف قرار دادن بخش جلویی، میانی و پشتی‌ عضلات دلتوئید برای ساختن سرشانه هایی کامل مهم می‌باشد. در برنامه سامسون داودا اهمیت کافی‌ به هر سه سر سرشانه از طریق انجام حرکات مخصوص داده شده و اطمینان حاصل میشود که آنها به خوبی‌ تحریک میشوند. برنامه سرشانه او به شکل زیر است :

پرس سرشانه نشسته دستگاه اسمیت

نشر جانب با صفحه وزنه

نشر جانب نشسته خم با دمبل

کول هالتر

پک دک فلای معکوس

نشر جلو سیمکش تک دست مچ معکوس

برنامه تمرین سینه سامسون داودا

تمرین سینه سامسون داودا با حجم بالا می‌باشد. محوریت این تمرینات بر پایه ۳ حرکت ساده سینه می‌باشد و اولویت آن بهبود قابلیت پرس شدن عضلات سینه در طول حرکات پرسی و قفسه سینه می‌باشد. این برنامه به شکل زیر است :

پرس بالا سینه دستگاه اسمیت

پرس سینه دستگاه

پک دک فلای

رژیم سمسون داودا

رژیم غذایی سامسون داودا

سامسون داودا یک بدنساز غول پیکر بوده و از لحاظ سایز تنها می‌توان او را با بیگ رمی، قهرمان دو دوره مستر المپیا، مقایسه کرد. در فصل خارج از مسابقات و همچنین زمان مسابقه وزن او بین ۲۷۵ پوند تا ۳۳۰ پوند متغیر است.

فیزیک بدنی فوق‌العاده داودا حاصل یک برنامه غذایی منظم با غذاهای با کیفیت بالا می‌باشد. رژیم او عمدتا شامل غذاهای بسیار ساده نظیر مرغ، استیک، برنج و جو میشود. به علاوه، داودا همچنین استک مکمل هایی که استفاده می‌کند را نیز به اشتراک گذاشته است .

رژیم فصل خارج از مسابقات

در فصل خارج از مسابقات، روز سامسون داودا با یک صبحانه کامل شامل جو، تخم مرغ و شیک پروتئین آغاز میشود. در مابقی روز، داودا معمولا چهار وعده با استیک و یک وعده با مرغ مصرف می‌کند.

علاوه بر این مواد پروتئینی، او در کنار آنها از برنج یا پاستا و دیگر مواد غذایی نظیر سیب زمینی‌ شیرین، اسموتی یا نوشیدنی‌‌های بر پایه ماست استفاده می‌کند. در مجموع او در طول روز از شش وعده کوچک استفاده می‌کند. هدف اولیه یک رژیم بدنسازی سخت، سوخت رسانی به منظور رشد عضلات می‌باشد و تاکید خاصی‌ روی طعم و مزه غذا وجود ندارد.

اما به هر حال، داودا در فصل خارج از مسابقات از موادی نظیر انواع سس‌ها و روغن زیتون برای طعم دهی‌ بیشتر به غذاها استفاده می‌کند. یک روز کامل تغذیه داودا در فصل خارج از مسابقات به شرح زیر است :

وعده ۱

جو دو سر پرک   ۱۳۰ گرم

پروتئین وی ایزوله   ۱ اسکوپ

۵ تخم مرغ کامل سرخ شده در کاره و مقداری شیر، همراه سس

۱.۵ اسکوپ آمینو اسید‌های ضروری

وعده ۲

سیب زمینی‌ شیرین   ۴۰۰ گرم

استیک   ۲۰۰ گرم

اسموتی سیب و کیوی

وعده ۳ (وعده قبل تمرین)

پاستا   ۲۰۰ گرم

گوشت گاو چرخ کرده با سس   ۲۰۰ گرم

شیک پس از تمرین

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ

موز   ۱ عدد

وعده ۴

برنج سفید   ۲ پیمانه با مقداری روغن زیتون و سس

سینه مرغ   ۲۵۰ گرم

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ (۲۰ دقیقه پس از اتمام وعده)

وعده ۵

گوشت گاو چرخش شده کم چرب   ۲۰۰ گرم

برنج سفید   ۲ پیمانه

سس گوجه فرنگی‌

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ (۲۰ دقیقه پس از اتمام وعده)

وعده ۶

استیک   ۲۰۰ گرم

برنج مکزیکی تند   ۱ بسته

دوغ

رژیم دوران آماده سازی مسابقات

رژیم دوران آماده سازی مسابقات داودا شبیه همان رژیم فصل خارج از مسابقات است که مقداری در سایز سهمیه‌های غذایی تغییر ایجاد شده است. او چاشنی‌‌ها و مواد طعم دهنده نظیر سس را از اکثر وعده‌های غذایی خود حذف می‌کند. در مجموع، یک روز کامل تغذیه او برای آمادگی‌ مسابقات به شرح زیر است :

وعده ۱

اوتمیل   ۹۰ گرم

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ

تخم مرغ کامل   ۵ عدد

وعده ۲

سیب زمینی‌ شیرین   ۲۵۰ گرم

استیک   ۲۰۰ گرم

وعده ۳ (وعده قبل تمرین)

برنج   ۱.۵ پیمانه

سینه مرغ   ۲۵۰ گرم

سس جرک

نوشیدنی‌ حین تمرین

پودر قبل تمرین   ۱ اسکوپ

پودر حین تمرین   ۱ اسکوپ

بتا آلانین   ۱ اسکوپ

کراتین مونوهیدرات   ۱ اسکوپ

گلوتامین   ۱ اسکوپ

سیترولین   ۱ اسکوپ

مکمل‌های پس از تمرین

پروتئین وی ایزوله   ۱ اسکوپ

پودر کلاستر دکسترین   ۱ اسکوپ

وعده ۴ (وعده پس از تمرین)

برنج   ۱.۵ پیمانه

سینه مرغ   ۲۵۰ گرم

وعده ۵

برنج   ۱.۵ پیمانه

سینه مرغ   ۲۵۰ گرم

وعده ۶

سالمون   ۲۰۰ گرم

زندگی‌ شخصی‌ سامسون داودا

سامسون داودا که خانواده دوست است، با زنی‌ به نام مارلنکا ازدواج کرده است. او در حفظ لایف استایل بدنسازی سمسون نقش مهمی‌ را ایفا می‌کند. مارلنکا دوست دارد برای سمسون غذاهای سالم بپزد.

زن سمسون داودا
او همچنین به تمام مسائل روزانه توجه کرده تا سمسون تنها تمرکزش روی دستیابی به هدف نهایی یعنی‌ بردن عنوان مستر المپیا معطوف شود. تا کنون، این زوج هیچ فرزندی ندارند. اما به هر حال، سگ سمسون به نام سربروس جزئی از زندگی‌ این خانواده بوده و در طول روز سمسون را همراهی می‌کند .

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (2 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات