بیوگرافی وسلی ویسرز
5

بیوگرافی وسلی ویسرز

 • جهان, قهرمانان, متقرقه
 • ۱۲ اردیبهشت ۰۳
 • محمدرضا امیدی
 • 99 بازدید
 • بدون دیدگاه

وسلی ویسرز یک بدنساز حرفه ای IFBB است که در دسته فیزیک کلاسیک رقابت می‌کند. او با پیروزی در رقابت آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴ به شهرت رسید. در این مقاله به طور کامل پروفایل، بیوگرافی، روتین تمرینی، تغذیه و مشخصات او مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

مشخصات وسلی ویسرز
وزن Off-season Weight قد
98 kg 104 kg ۱۸۸ سانتیمتر
سن تاریخ تولد ملیت
۲۷ سال ۶ می ۱۹۹۳ هلندی

سال‌های اولیه

وسلی ویسرز متولد ۶ می ۱۹۹۳ در اوسترهاوت، هلند می‌باشد. او در ۱۴ سالگی شروع به انجام تمرینات کرد و سرانجام تصمیم گرفت بدنسازی را به عنوان حرفه خود برگزیند. اما به هر حال، پیشرفت در سال‌های اولیه مطلوب نبود به طوری که ویسرز مطمئن نبود که آیا میتواند دوره ای حرفه ای در بدنسازی را داشته باشد یا خیر. او در این مورد میگوید :

“ اما پس از چند سال، متوجه رشد عضلات در بدنم شدم  و اینجا بود که داستان برایم جذاب شد زیرا ناگهان شما متوجه میشوید که هنگام تمرین در باشگاه واقعا تغییراتی‌ در حال رخ دادن است. پس من به رفتن به باشگاه ادامه دادم، قوی تر شدم و این خود به مرور زمان روی هم جمع شد. “

پس از فارغ التحصیلی در رشته تغذیه از دانشگاه هان، ویسرز بدن سازی را به طور جدی دنبال کرد زیرا پیشرفت او در این ورزش باعث شد تا گمان کند آینده روشنی در این ورزش خواهد داشت .

وسلی ویسرز همیشه تحسین کننده فیزیک‌های بدنی دوره طلایی بدنسازی بوده است که مشخصه آنها بدن‌های ورزشیده و ورزشکاری و متقارن بوده است. به علاوه، بدن‌های آن دوران به چشم نیز زیبا تر میامدند زیرا هدف اصلی‌ در آن زمان و شاخصه اصلی‌ برای پیروزی روی استیج رقابت، حجم نبود .

در بدنسازی امروزی، دسته فیزیک کلاسیک نزدیک‌ ترین فرم را به بدن‌های دوره طلایی بدنسازی دارد. ویسرز خواهان ساخت فیزیک‌های مشابه آن دوران بود و همیشه احساس میکرد که دسته فیزیک کلاسیک این فرصت را برای او فراهم خواهد کرد .

اما اوضاع همیشه آنطور که شما می‌خواهید پیش نمی‌رود و زمان زیادی برای ویسرز طول کشید تا او بتواند در این دسته رقابت کند .

وسلی ویسرز

دوره بدنسازی وسلی ویسرز

پس از تقریبا هفت سال تمرین، وسلی ویسرز دوره بدن سازی خود را با پیروزی در رقابت فلکس کاپ دسته آزاد مردان در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ شروع کرد .

او به رقابت در دسته آزاد مردان و سنگین وزن در اروپا برای سالیان بعد نیز ادامه داد زیرا که دسته فیزیک کلاسیک هنوز به این قاره ورود نکرده بود. اما به هر حال، بلوط هلندی زمانی‌ که فرصتش مهیا شد توانست بیشترین بهره را ببرد .

وسلی ویسرز توانست کارت حرفه ای IFBB خود را با پیروزی در رویال لندن پرو در سال ۲۰۱۸ در دسته فیزیک کلاسیک کسب کند. بر اساس گفته او، این اولین مسابقه فیزیک کلاسیکی بود که در اروپا برگزار میشد. بلوط هلندی در مورد تغییر و ورود به دسته فیزیک کلاسیک اینچنین میگوید :

“ این یک فرصت بسیار عالی‌ برای رفتن از دسته سنگین وزن بود تا بتوانم کاری که واقعا می‌خواهم را انجام دهم که همان حضور در دسته فیزیک کلاسیک بود که بسیار عالی‌ هم جواب داد . “

اولین رقابت بدنسازی حرفه ای مهم برای ویسرز حضور در رقابت شیکاگو پرو ۲۰۱۸ بود که او بسیار درخشان ظاهر شد و توانست پیروز رقابت شود. او در سال ۲۰۲۰ اولین حضورش در مستر المپیا را نیز تجربه کرد که توانست رتبه یازدهمی را کسب کند .

اگرچه او نتوانست رتبه مناسبی را کسب کند، اما ویسرز توانست تجربه لازم برای رقابت در عالی‌‌ترین استیج بدنسازی دنیا را کسب کند. او با کسب عنوان سومی‌ در رقابت Mr. Big Evolution Pro و عنوان اولی‌ در رقابت Battle of the Champions Pro در سال ۲۰۲۱ توانست قویتر از قبل برگردد .

این بدنساز هلندی توانست طی‌ سالیان بعد قویتر ظاهر شده و برنده چندین مسابقه حرفه ای و بهبود رتبه خود در مستر المپیا شود. در سال ۲۰۲۳، ویسرز توانست در مستر المپیا رتبه هفتمی را کسب کند .

اینطور به نظر می‌رسد که وسلی ویسرز در فصل رقابتی ۲۰۲۴ در حال رسیدن به اوج آمادگی‌ فیزیکی‌ و ذهنی‌ خود می‌باشد. قهرمان آرنولد کلاسیک فیزیک سال ۲۰۲۳ یعنی‌ رامون روچا کیروش چهره محبوب و بزرگی‌ بود که نگاه‌ها در رقابت ۲۰۲۴ را نیز به خود جلب کرده بود .

اما به هر حال، ویسرز با شکست کیروش و دیگر رقبای برجسته نظیر اورس کالسینسکی و برئون آنسلی توانست قهرمان آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴ که یکی‌ از بزرگ‌ترین رویداد‌های بدنسازی است شود. برای حدودا بیش از پنج سالی‌ است که دسته فیزیک کلاسیک روی شاخ بدنسازانی نظیر کریس بامستد، برئون آنسلی، رامون روچا کیروش، اورس کالسینسکی و ترنس رافین میچرخد. اضافه شدن وسلی ویسرز به این ترکیب این رقابت‌ها را بیش از پیش جذاب خواهد کرد .

وسلی ویسرز

تاریخچه رقابت های  وسلی ویسرز

 • 2024 Arnold Classic – 1st place
 • 2023 Romania Muscle Fest Pro – 1st place
 • 2023 Mr. Olympia – 7th place
 • 2023 Dubai Pro – 3rd place
 • 2023 Europa Pro – 1st place
 • 2022 Mr. Olympia – 8th place
 • 2022 Yamamoto Pro Cup France – 1st place
 • 2022 Arnold Classic UK – 3rd place
 • 2021 Mr. Olympia – 11th place
 • 2021 Battle of Champions Pro Poland – 1st place
 • 2021 Mr. Big Evolution Pro Portugal – 3rd place
 • 2020 Mr. Olympia – 11th place
 • 2019 Romania Muscle est Pro – 1st place
 • 2019 Arnold Classic – 10th place
 • 2018 Mr. Olympia – 16th place
 • 2018 Chicago Pro – 1st place
 • 2018 Royal London Pro – 1st place (Earned the IFBB Pro Card)
 • 2017 Juliette Bergman Grand Prix (Men’s Open) – 1st place
 • 2017 Pepa Grand Prix (Men’s Open) – 4th place
 • 2017 Mr. Golden Era, NSP Online Competition – 1st place
 • 2016 Juliette Bergman Grand Prix, Junior Division – 1st place
 • 2016 Arnold Classic Europe, Junior Division – 1st place
 • 2014 Juliette Bergman Grand Prix, Junior Division – 1st place
 • 2014 Ironman and Ironmaiden, Junior Division – 2nd place
 • 2014 FlexCup (Men’s Open) – 1st place
 • 2013 FlexCup (Men’s Open) – 1st place

تمرینات وسلی ویسرز

وسلی ویسرز برای ساخت و حفظ فیزیکی‌ بدنی در سطح جهانی‌ از یک سبک تمرینی به شدت ساده اما کارامد استفاده می‌کند. او هم از حرکات تک مفصلی و هم چند مفصلی با وزنه‌های آزاد و دستگاه‌ها استفاده می‌کند .

در مبحث تمرینات او توجهی‌ به فلسفه‌های تمرینی عجیب غریب و پیچیده ندارد و سعی‌ می‌کند از بهترین متد‌های تمرینی برای دریافت بیشترین نتایج استفاده کند .

برای اکثر حرکات، ویسرز با وزنه‌های نسبتا سبک شروع کرده و سپس در ست‌های بعد وزنه را سنگین تر می‌کند. از لحاظ تکنیک نیز این بدنساز هلندی تمرکزش روی انقباض و کشش کامل در هر تکرار می‌باشد. بر اساس گفته او، این بهترین متد برای برقراری ارتباط ذهنی‌ عضلانی و همچنین افزایش هایپرتروفی می‌باشد .

اگرچه او از تکنیک هایی نظیر دراپ ست، سوپر ست و دیگر تکنیک‌ها برای افزایش فشار تمرینی استفاده می‌کند، اما ویسرز همچنین اتکای زیادی به انجام حرکات یک طرفه (حرکات با یک دست یا پا) دارد. او در این مورد اینگونه میگوید :

“ به عقیده من، انجام حرکات یک طرفه نیازمند تمرکز و در واقع تلاش بیشتری نسبت به انجام حرکات دو طرفه دارد زیرا در این حرکات شما واقعا نیازمند تمرکز بسیار بیشتری روی انقباض عضلانی هستید. “

دور از آسیب ماندن برای یک بدنساز حرفه ای از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمان از دست رفته برای ریکاوری از آسیب دیدگی‌ها میتواند از رسیدن به اوج آمادگی‌ فیزیکی‌ جلوگیری کرده و دوره بدنسازی ورزشکار را خالی‌ تر از افتخارات کند. وسلی ویسرز در زمینه جلوگیری از آسیب دیدگی‌ها به شدت با احتیاط عمل می‌کند. این بدنساز ۳۰ ساله زمان قابل توجهی‌ را صرف گرم کردن بدن قبل از انجام تمرینات می‌کند .

در کنار گرم کردن داینامیک بدن، ویسرز در اکثر حرکات قبل از رفتن به سراغ ست‌های سنگین تر همیشه ست‌های گرم کردنی انجام میدهد. او اغلب برای گروه‌های عضلانی بزرگ تر در دامنه ۱۰ تا ۱۲ تکرار تمرین می‌کند. اما برای عضلات کوچک تر نظیر دست‌ها و ساق، دامنه تکرار‌ها میتواند بالاتر نیز برود .

تمرکز تمرینات وسلی ویسرز در طول دوره حجم روی عضله سازی، بهبود فیزیک بدنی و افزایش بیش از پیش زیبایی بدنش می‌باشد. اما نوع روش تمرینی در فصل مسابقات کاملا متفاوت میشود .

ویسرز معتقد است که تا زمانی‌ که شما بتوانید قدرت را در طول دوره آمادگی‌ برای مسابقات – مخصوصا ۳ تا ۴ هفته آخر – حفظ کنید نیازی نیست که نگران از دست رفتن حجم عضلانی خود باشید. در طول دوره آمادگی‌ برای مسابقات تمرکز ویسرز صرفا روی حفظ عضلات و کاهش چربی‌ بدن می‌باشد .

وسلی ویسرز

روز حرکات پرسی

در روز تمرینات پرسی، وسلی ویسرز از انواع حرکات پرسی با شیب مثبت و منفی‌ استفاده کرده تا تمام عضلات پرسی بالا تنه از جمله سینه، سرشانه و پشت بازو‌ها را تمرین دهد و صرفا تمرکزش روی عضلات سینه نیست .

استفاده از انواع حرکات پرسی با شیب مثبت و منفی‌ کمک می‌کند تا قسمت‌های مختلفی‌ از عضلات تحت تمرین قرار بگیرند و این امر آنها را قادر میسازد تا بالانس تر و رشد کامل تری پیدا کنند. جدایی از این امر، ویسرز از حرکات تک مفصلی نظیر قفسه سینه سیمکش و پشت بازو سیمکش نیز استفاده کرده تا هایپرتروفی بیشتری را در این عضلات ایجاد کند.

در مجموع، برنامه تمرینی شامل حرکات زیر است :

پرس زیر سینه دستگاه   ۳ (۱۶۰ کیلو با ۱۳ تکرار، ۱۴۰ کیلو با ۱۴ تکرار، ۱۳۰ کیلو با ۱۵ تکرار)

پرس بالا سینه دستگاه اسمیت   ۳ (۱۳۰ کیلو با ۱۱ تکرار، ۱۱۰ کیلو با ۱۴ تکرار، ۱۱۰ کیلو با ۱۱ تکرار)

قفسه سینه سیمکش   ۲ (۲۵ کیلو با ۱۴ تکرار، ۲۵ کیلو با ۱۱ تکرار)

پشت بازو سیمکش   ۳ (۹۸ کیلو با ۱۵ تکرار، ۹۸ کیلو با ۱۴ تکرار، ۹۲ کیلو با ۱۶ تکرار)

پشت بازو سیمکش از بالای سر   ۲ (۳۱.۵ کیلو با ۱۶ تکرار، ۳۱.۵ کیلو با ۱۴ تکرار)

نشر دمبل یک طرفه خوابیده روی میز شیب دار   ۳ (۱۰ کیلو با +۱۵ تکرار، ۱۰ کیلو با +۱۵ تکرار، ۱۰ کیلو با +۱۵ تکرار)

روز پشت

ویسرز معمولا روز پشت خود را با یک حرکت پارویی با ارتفاع شروع می‌کند. بر خلاف حرکات پارویی افقی یا عمودی، حرکات پارویی با ارتفاع با یک زاویه مشخص انجام میشوند. ویسرز احساس می‌کند که این حرکت انقباض بهتری در عضلات ایجاد کرده و به افزایش حجم عضلات پشت کمک می‌کند .

او ترکیبی‌ از حرکات پشت افقی و عمودی را به کار می‌گیرد تا به عضلات پشتی‌ عریض و حجیم دست یابد. یکی‌ از جنبه‌های قابل توجه تمرینات پشت ویسرز این است که او همچنان از دستگاه بارفیکس کمکی‌ به جای انجام بارفیکس معمولی‌ با وزن بدن استفاده می‌کند. اگرچه اکثر بدنسازان سطح بالا قادرند که بارفیکس را بدون کمک انجام دهند، اما آنها اغلب از دستگاه استفاده کرده تا از حرکت بدن حین انجام تمرین جلوگیری کنند .

اگرچه اکثر حرکات پشت ویسرز شامل حرکات چند مفصلی میشوند، اما او چند حرکت تک مفصلی کارامد نظیر پول اور سیمکش را نیز برای تمرین دادن بخش‌های خاصی‌ از عضلات استفاده می‌کند. او احساس می‌کند که حرکات پشت پایینی نظیر هایپراکستنشن با وزنه و پل باسن به او کمک کرده تا بدون اینکه دیگر گروه‌های عضلانی تحت تاثیر قرار بگیرند بتواند عضلات پشت پایینی خود را بسازد .

برای جلو بازوها، ویسرز با استفاده از حرکت جلو بازو سیمکش تک دست با ارتفاع ارتباط ذهنی‌ عضلانی را ایجاد می‌کند. این بدنساز هلندی همچنین از چند حرکت شکم نظیر کرانچ سیمکش و زیرشکم خلبانی‌ نیز در روز حرکات پشت برای کار روی بخش مرکزی بدن استفاده می‌کند .

در مجموع، برنامه تمرین پشت او به شکل زیر است :

زیربغل سیمکش از بالا   ۲ (۱۴۳ کیلو با ۱۰ تکرار، ۱۴۳ کیلو با ۱۳ تکرار)

زیربغل سیمکش تک دست سینه تکیه به میز   ۲ (۸۵ کیلو با ۱۴ تکرار، ۸۵ کیلو با ۱۴ تکرار)

بارفیکس کمکی‌ دستگاه   ۳ (۳۵ کیلو با ۱۲ تکرار، ۳۵ کیلو با ۱۲ تکرار)

پول اور سیمکش   ۲ (۹۲ کیلو با ۱۶ تکرار، ۹۲ کیلو با ۱۶ تکرار)

هایپراکستنشن با وزنه   ۲ (۳۰ کیلو با ۱۴ تکرار، ۳۰ کیلو با ۱۴ تکرار)

جلو بازو سیمکش تک دست از بالا  ۲ (۲۷ کیلو با ۱۴ تکرار، ۲۷ کیلو با ۱۴ تکرار)

کرانچ سیمکش   ۲ (۱۰۳ کیلو با ۱۴ تکرار، ۱۰۳ کیلو با ۱۰ تکرار)

وسلی ویسرز

روز پا

با ۱۸۸ سانتیمتر قد، وسلی ویسرز یکی‌ از قد بلند‌های دسته فیزیک کلاسیک است. در نتیجه او باید توجه ویژه ای به پایین تنه خود داشته باشد که نه بیش از حد حجیم شود و نه بیش از حد ضعیف باشد. برای مدت‌های طولانی، همسترینگ جز عضلات ضعیف تر این بدنساز هلندی بود که او توانست با تمرین بیشتر آنها را بالا بیاورد .

حتی اکنون نیز ویسرز تمرینات پایین تنه خود را با پشت پا دستگاه خوابیده شروع می‌کند. جدایی از تمرین دادن همسترینگ، این حرکت برای گرم کردن مفصل زانو که جزئ حیاتی‌ در انجام اکثر حرکات پایین تنه می‌باشد عالی‌ می‌باشد. ویسرز در این مورد میگوید :

“ این یکی‌ از بهترین حرکات همسترینگی است که وجود دارد، دامنه حرکتی‌ کامل و کشش کامل در اینجا بسیار مهم است و همچنین انقباض کامل . “

به علاوه، این بدنساز ۳۰ ساله معتقد است که اختصاص دادن انرژی برای بخش‌های ضعیف تر بدن در ابتدای تمرین میتواند مفید تر باشد. ویسرز سپس چند حرکت چند مفصلی و تک مفصلی نظیر جلو پا دستگاه و پرس پا را برای رشد عضلات پا انجام میدهد.

در مجموع، تمرین او شامل حرکات زیر میشود :

پشت پا دستگاه خوابیده   ست‌های گرم کردنی : ۴، ست‌های اصلی‌   ۳ (۱۲، ۱۰، ۱۶)

جلو پا دستگاه   ست‌های گرم کردنی : ۳، ست‌های اصلی‌   ۲ (۱۲، ۱۶)

بلت اسکات   ست‌های گرم کردنی : ۴، ست‌های اصلی‌   ۳  (۹، ۷، ۱۵)

پرس پا دستگاه   ست‌های گرم کردنی : ۲ ، ست‌های اصلی‌   ۳  (۸، ۸، ۱۱)

ساق با دستگاه پرس   ست‌های گرم کردنی : ۰  ، ست‌های اصلی‌   ۲ (۱۷، ۹)

رژیم وسلی ویسرز

رژیم وسلی ویسرز

وسلی ویسرز روز خود را با یک وعده بالانس شامل سهم سالمی از چربی‌، کربوهیدرات و پروتئین شروع می‌کند. برنامه شلوغ روزانه وسلی به او این اجازه را نمیدهد در طول روز وعده‌های کاملی را داشته باشد، بنابراین این بدنساز هلندی از شیک‌ها و اسنک‌ها نیز در رژیم خود استفاده کرده تا نیاز‌های روزانه اش تامین شود .

در فاز‌های مختلف تمرینی و رژیم، وسلی ویسرز به منابع غذایی متفاوتی اتکا می‌کند. اما در طول فازی که باید حجم خشک خود را حفظ کند، این بدنساز ۳۰ ساله اتکای زیادی به پروتئین وی به عنوان منبع اصلی‌ پروتئین در رژیم اش دارد. او در این مورد میگوید :

“ برای من پروتئین وی یک منبع غذایی می‌باشد برای مثال همانند مصرف چهار وعده مرغ، ماهی‌، گوشت و … وی نیز تنها یک گزینه دیگری است که میتوانید انتخاب کنید. وی یک منبع کامل پروتئین است بنابراین تمام آمینو اسید‌های ضروری برای رشد عضلات حضور دارند. وی هیچ مشکلی‌ ندارد مخصوصا در فازهایی که هضم یا اشتهای شما کمی‌ کاهش پیدا کرده است . “

در طول این فاز، ویسرز بخش اعظمی از کربوهیدرات، فیبر، ویتامین و دیگر ریز مغذی‌های خود را در ابتدای روز مصرف می‌کند. وعده هایی که در آخر روز مصرف میشوند بیشتر حاوی چربی‌ و پروتئین هستند. ویسرز میگوید که این امر باعث میشود تا او نفخ نکند و شکمی صاف تر داشته باشد .

در زیر نمونه تغذیه در یک روز کامل در فاز حفظ حجم خشک وسلی ویسرز آورده شده است :

وعده ۱

رایس کرم   ۱۵۰ گرم

بلوبری   ۱۵۰ گرم

شکلات تلخ   (۸۵ درصد)

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ (۶۰ گرم)

(انرژی ۹۳۸ کالری، کربوهیدرات ۱۲۰ گرم، چربی‌ ۱۸ گرم، پروتئین ۶۸ گرم)

وعده ۲ (شیک قبل از تمرین)

اوتمیل   ۱۵۰ گرم

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ (۶۰ گرم)

(انرژی ۸۱۴ کالری، کربوهیدرات ۱۰۴ گرم، چربی‌ ۱۲ گرم، پروتئین ۷۱ گرم)

وعده ۳ (وعده پس از تمرین)

رایس کرم   ۱۶۰ گرم

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ (۶۰ گرم)

موز   ۱ عدد

شکلات تلخ  (۸۵ درصد)  ۱ عدد

(انرژی ۱۰۵۲ کالری، کربوهیدرات ۱۵۳ گرم، چربی‌ ۱۷ گرم، پروتئین ۶۵ گرم)

وعده ۴

برنج طلایی   ۱۵۰ گرم

مرغ کبابی

سبزیجات

روغن زیتون

(انرژی ۹۱۴ کالری، کربوهیدرات ۱۲۱ گرم، چربی‌ ۲۰ گرم، پروتئین ۶۱ گرم)

وعده ۵

کوارک فرانسوی بدون چربی‌   ۳۰۰ گرم

پروتئین وی ایزوله   ۲ اسکوپ

اوتمیل با شکلات تلخ

شکلات تلخ   ۲۵ گرم

بلوبری   ۱۲۵ گرم

(انرژی ۶۹۵ کالری، کربوهیدرات ۶۶ گرم، چربی‌ ۱۸ گرم، پروتئین ۶۲ گرم)

وعده ۶

پروتئین وی کنسانتره   ۲ اسکوپ (۶۵ گرم)

کره بادام زمینی‌   ۴۰ گرم

(انرژی ۴۷۷ کالری، کربوهیدرات ۶ گرم، چربی‌ ۲۳ گرم، پروتئین ۵۹ گرم)

مجموع دریافت کالری و درشت مغذی‌ها در یک روز :

انرژی : ۴۸۹۰ کالری

کربوهیدرات : ۵۷۰ گرم

چربی‌ : ۱۰۸ گرم

پروتئین : ۳۸۶ گرم

جمع بندی

وسلی ویسرز پتانسیل این را دارد که یکی‌ از برجسته‌ ترین بدنسازان اروپایئ در طول تاریخ شود. ظهور او در دسته فیزیک کلاسیک قطعا نشان دهنده این است که نسل جوان و تشنه موفقیت آماده رقابت برای گرفتن جایگاه قهرمان فعلی‌ این دسته، کریس بامستد هستند .

 

 

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات