تستولون (RAD140)
5

تستولون (RAD140)

  • سارم ها
  • ۱۹ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 40,142 بازدید
  • بدون دیدگاه

( RAD140 ) که با نام تستولون نیز شناخته میشود، یک داروی تحقیقاتی‌ جدید می‌باشد که در میان بدنسازان به شهرت رسیده است، که ادعا دارند این دارو میتواند به بهبود عضله سازی کمک کند. تستولون متعلق به گروهی از ترکیبات با نام تعدیل کننده‌های انتخابی گیرنده آندروژن یا سارم‌ها می‌باشد.

سارم‌ها به گیرنده‌های آندروژن که در سراسر بدن یافت میشوند، متصل میشوند. به شکل نرمال، این گیرنده‌ها با آندروژن‌ها در تعامل هستند، که گروهی از هورمون‌های استرویدی هستند. آندروژن‌ها نظیر تستوسترون، دی هیدرو تستوسترون و آندروستندیون به طور طبیعی در بدن تولید میشوند.

سارم‌ها و تستوسترون تاثیرات مشابه هم دارند زیرا هر دو روی گیرنده‌های مشابه کار میکنند. هدف سارم‌ها تحت تاثیر قرار دادن عضلات، استخوان‌ها و کبد می‌باشد.

سارم‌ها موضوع مورد علاقه محققان برای تحقیق میباشند، زیرا عملکرد آنها گزینشی می‌باشد. سارم‌ها عمدتا بافت‌های ماهیچه ای و استخوان‌ها را مورد هدف قرار میدهند و اینطور به نظر می‌رسد که دارای کمترین تاثیر روی پروستات و دیگر ارگان‌ها هستند. به همین دلیل، برخی‌ محققان معتقدند که سارم‌ها به طور بالقوه میتوانند راه درمان با عوارض جانبی کمتری برای مشکلات هورمونی و تحلیل عضلانی نسبت به دیگر روش‌های درمانی باشند، اما این یک فرضیه اثبات نشده بدون اطلاعات کافی‌ برای پشتیبانی از آن می‌باشد.

این پتانسیل باعث شده تا سارم‌ها به انتخابی محبوب تر نسبت به تستوسترون و استروید‌های دیگر برای بدنسازان تبدیل شوند. اگرچه تستوسترون و دیگر استروید‌ها باعث تقویت رشد عضلات میشوند، اما دارای عوارض جانبی ناخواسته ای روی پروستات و دیگر ارگان‌های تولید مثلی هستند، و همچنین دیگر عوارض جانبی.

خلاصه : تستولون (RAD140) یک سارم است که میتواند رفتار تستوسترون در بدن را تقلید کند اما عمدتا عضلات را هدف قرار میدهد، که این ویژگی به عقیده برخی‌ باعث شده تا عوارض جانبی آن به نسبت تستوسترون و دیگر استروید‌ها کمتر باشد. هیچ اطلاعات پشتیبان کننده این فرضیه موجود نمیباشد.

 

ویژگی‌های تستولون :

ممکن است باعث افزایش حجم عضلات شود

ممکن است باعث افزایش چربی‌ سوزی شود

ممکن است از سلول‌های مغز حفاظت کند

ممکن است برای برخی‌ انواع سرطان سینه مفید باشد

 

مواردی که با مصرف تستولون باید مد نظر قرار دهید :

ممکن است باعث سرکوب تولید تستوسترون شود

ممکن است باعث ریزش مو، خستگی‌ و نوسانات خلقی‌ شود

هیچ تحقیق انسانی‌ ای در مورد آن انجام نشده است

عوارض جانبی بلند مدت ناشناخته است

میزان ایمنی و عوارض جانبی کامل آن ناشناخته است

دوز مناسب نامشخص است

 

استفاده در بدنسازی

تستولون در بین مردان دارای کمبود سطح تستوسترون که خواهان انجام درمان جایگزینی تستوسترون نیستند، اما در عین حال خواهان حفظ عملکرد فیزیکی‌ و جنسی‌ مناسب خود هستند، محبوب می‌باشد. البته استفاده از این دارو در این مورد کاملا شخصی‌ می‌باشد و هیچ تحقیق پشتیبان کننده این امر وجود ندارد.

در واقع، بدون انجام تحقیقات کامل، درمان جایگزینی تستوسترون همچنان روشی‌ ایمن تر نسبت به استفاده از سارم‌ها نظیر تستولون می‌باشد. به یاد داشته باشید که ما چیزی در مورد میزان ایمنی این داروی آزمایشی و اثبات نشده نمیدانیم، در حالی‌ که روی اثرات تستوسترون به خوبی‌ مطالعه شده است و رفتار آن قابل پیش بینی‌ است.

تحقیقات در حال حاضر روی نقش احتمالی‌ تستولون در افزایش حجم عضلات، مبارزه با سرطان سینه و حفاظت از سلول‌های مغز در حال انجام است.

علیرغم فقدان تحقیقات انسانی‌ در تعیین میزان ایمنی این دارو، اما بدنسازان از تستولون برای افزایش قدرت و استقامت استفاده میکنند. تستولون غیر قانونی‌ نیست، اما مصرف آن در ورزش‌های حرفه ای ممنوع شده است. در کنار تمام سارم ها، تستولون نیز در لیست داروهای ممنوعه آژانس جهانی‌ ضد دوپینگ می‌باشد.

خلاصه : برخی‌ ورزشکاران معتقدند که تستولون میتواند باعث افزایش سطح تستوسترون، افزایش حجم عضلات و عملکرد ورزشی شود. مصرف آن در ورزش‌های حرفه ای ممنوع است و بدون انجام تحقیقات بالینی بیشتر، ما نمیتوانیم بگوییم که میزان کارایی و ایمنی آن چه میزان است.

 

مکانیزم عملکرد تستولون

تستولون از طریق تحریک گزینشی گیرنده‌های آندروژن عمل می‌کند. این دارو گیرنده‌های موجود در ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را هدف قرار میدهد و دارای تاثیر بسیار اندک یا بدون تاثیر روی ارگان‌های تولید مثلی می‌باشد.

این ترکیب از طریق بهبود رشد سلول‌های ماهیچه ای و پروتئین‌ها میتواند باعث رشد عضلات شود.

قابلیت انتخاب گزینشی سارم‌ها هنوز کاملا درک نشده است. بر اساس اعلام برخی‌ محققان، این امر ممکن است به شکل گزینشی باعث فعال سازی پروتئین‌های مختلفی‌ شود. این امر باعث میشود تنها برخی‌ گیرنده‌های آندروژن خاص فعال شوند (عمدتا در ماهیچه ها).

ساختار شیمیایی تستولون بسیار متفاوت از ساختار هورمون‌های استرویدی نظیر تستوسترون می‌باشد. بنابراین، مسیری که باعث تبدیل تستوسترون به دیگر هورمون‌ها (نظیر استروژن) میشود، روی تستولون تاثیری نخواهد داشت.

بر اساس یک تحقیق انجام شده روی موش ها، برخی‌ محققان اشاره کرده‌اند که تستولون میتواند باعث فعال سازی گیرنده‌ها در نواحی آسیب دیده مغز شود. در مغز موش هایی که به آنها تستولون داده شده بود، سطح (MAPK) افزایش پیدا کرد که این امر باعث حفاظت نورون‌ها از آسیب دیدگی میشود.

خلاصه : تستولون باعث فعال سازی گیرنده‌های آندروژن در ماهیچه‌ها میشود، اما در اکثر بافت‌های دیگر این اتفاق روی نمیدهد. برخی‌ محققان معتقدند که این امر باعث شده تا عوارض جانبی تستولون کاهش یابد (در مقایسه با تستوسترون و دیگر استرویدها)، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

 

تستولون vs اوستارین

اوستارین که با نام انوبوسارم نیز شناخته میشود، یک سارم محبوب بوده که در آزمایش‌های انسانی‌ محدودی نیز از آن استفاده شده است. در یک تحقیق بالینی، قابلیت اوستارین در جلوگیری از کاهش وزن شدید (کاشکسی) به واسطه بیماری‌های شدید، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت.

تستولون و اوستارین هر دو سارم هستند. محققان یافت کرده‌اند که تاثیر این دو روی پروستات و دیگر ارگان‌های تولید مثل حداقلی می‌باشد، اما بدون تحقیقات بالینی کافی‌ و با کیفیت، ما نمیتوانیم به طور قاطع این موضوع را تایید کنیم.

 

گزارش‌های نقلی

ادعاهای مطرح شده در مورد قابلیت‌های تستولون در زیر صرفا بر اساس گزارشات نقلی بوده و در هیچ یک از تحقیقات مرتبط مورد بررسی قرار نگرفته اند.

بر اساس گزارشات مردمی، تستولون و اوستارین در زمینه رشد عضلات و چربی‌ سوزی با هم تفاوت دارند. بر اساس اینگونه گزارشات از مردمی که مصرف کننده این سارم‌ها بوده‌اند، اوستارین دارای قدرت کمتری در زمینه عضله سازی بوده و برای چربی‌ سوزی بهتر است. انتخاب معمول برای دوره کات و همچنین یک عضله سازی متوسط اوستارین می‌باشد. اما از طرف دیگر، بسیاری از این گزارشات بیان کرده‌اند که تستولون سارم قوی تری می‌باشد و در زمینه رشد عضلات بهتر عمل می‌کند. بنابراین تستولون انتخاب محبوب تری برای دوره حجم می‌باشد.

به یاد داشته باشید که هیچکدام از این گزارشات مردمی در هیچ تحقیق بالینی ای مورد بررسی قرار نگرفته است، و باید این گزارشات را بسیار محتاطانه مد نظر قرار دهید. گزارشات مردم از تجربیات شخصی‌ خودشان میتواند جالب باشد، اما نمیتوانند جایگزین تحقیقات کنترل شده و با کیفیت توسط متخصصان باشند.

 

موارد استفاده احتمالی‌ از تستولون

 

۱ ) افزایش حجم عضلات

تستولون به دلیل قابلیت عضله سازی خود در دنیای بدنسازی محبوب می‌باشد. برخی‌ محققان معتقدند که همانند اکثر سارم ها، تستولون نیز ممکن است بتواند باعث افزایش رشد عضلات بدون بروز عوارض جانبی ناخواسته استروید‌های رایج شود.

علیرغم این میزان محبوبیت، شواهد علمی‌ در مورد تستولون مبهم است.

در حال حاضر، تنها در یک تحقیق حیوانی اثر عضله سازی تستولون مورد آزمایش قرار گرفته است. در این تحقیق، محققان دوز‌های مختلف را روی ۹ میمون تست کردند. آنها دریافتند که میمون‌های مصرف کننده تستولون پس از ۲۸ روز حجم عضلانی خالص بیشتری به دست آورده بودند.

تستولون هنوز در تحقیقات انسانی‌ مورد استفاده قرار نگرفته است.

 

۲ ) سرطان سینه

محققان در حال حاضر روی قابلیت تستولون در زمینه مقابله با سرطان سینه در حال تحقیق هستند.

یک فرم رایج سرطان سینه وجود دارد که با نام (AR/ER+) شناخته میشود و حساس به هورمون‌ها می‌باشد. دارو‌های تاثیر گذار روی این گیرنده ها، از جمله سارم ها، ممکن است پتانسیل مبارزه با این نوع سرطان را داشته باشند.

در یک تحقیق سلولی، تستولون باعث توقف رشد سرطان سینه (AR/ER+) از طریق خنثی کردن اثر استروژن شد.

به طور دقیق تر، تستولون ممکن است باعث سرکون ژن (ESR1) شود. این ژن مسول ایجاد گیرنده‌های استروژن می‌باشد. بدون مقادیر کافی‌ از این گیرنده ها، استروژن غیر فعال میشود.

 

۳ ) تاثیرات مغزی

آندروژن‌ها در حفاظت از مغز نقش مهمی‌ را ایفا میکنند. آنها میتوانند باعث افزایش رشد سلول‌های مغز، بهبود حافظه و کاهش تجمع آمیلوید-بتا شوند. پلاک‌های آمیلوید-بتا در میان دلایل اصلی‌ ایجاد بیماری آلزایمر هستند.

در یک تحقیق انجام شده روی موش ها، تستولون میتواند از آسب‌های مغز در مقابل آسیب‌های وارده از پلاک‌های آمیلوید-بتا محافظت کند. به علاوه، تستولون و تستوسترون در زمینه محافظت در برابر نوروتوکسین‌ها به یک میزان کارایی دارند.

برخی‌ مصرف کنندگان تستولون گزارش خواب بهتر را داده اند، اما در این زمینه تحقیق پشتیبان کننده ای وجود ندارد. همین امر در مورد اثر احتمالی‌ تستولون در بهبود عملکرد جنسی‌ نیز صادق است، اما می‌توان این اثر را به تقلید رفتار تستوسترون در بدن توسط تستولون ربط داد.

 

۴ ) کاهش وزن

برخی‌ مردم معتقدند که سارم‌ها میتوانند باعث افزایش حجم عضلات و کاهش چربی‌ بدن شوند.

تنها در یک تحقیق انجام شده روی میمون‌ها تاثیر عضله سازی و چربی‌ سوزی تستولون آزمایش شده است. در این تحقیق اگرچه این دارو توانست باعث افزایش حجم عضلات شود، اما اثر آن روی سطح چربی‌ بدن نامشخص اعلام شد.

در این تحقیق همچنین مشخص شد که تستولون میتواند باعث بهبود سطح کلسترول شود. به علاوه، افزایش بیشتر حجم عضلات میتواند باعث مصرف بیشتر انرژی شود که این امر نیز باعث بهبود چربی‌ سوزی میشود، اما این عوامل نشان دهنده تاثیر خاصی‌ روی کاهش چربی‌ بدن در این یک تحقیق نبودند. بنابراین، در حال حاضر شواهدی مبنی بر بهبود کاهش وزن با مصرف تستولون وجود ندارد.

 

محدودیت‌ها و موارد احتیاطی

اثرات تستولون در آزمایش‌های انسانی‌ هنوز میبایست مشخص شوند. این دارو تنها روی موش‌ها و میمون‌ها مورد آزمایش قرار گرفته است. اگرچه از تستولون به عنوان یک مکمل توسط ورزشکاران استفاده میشود، اما مزایا و عوارض جانبی بلند مدت آن روی انسان‌ها هنوز نامشخص است. تستولون یک داروی تائید نشده با شواهد بسیار اندک در زمینه ایمنی و کارایی می‌باشد. با این بیان، ما نمیدانیم که این دارو چقدر ایمن است و حتی اصلا موثر است یا نه.

 

ماده ای ممنوعه

تستولون، همانند تمام سارم‌های دیگر، در ورزش‌های حرفه ای توسط آژانس جهانی‌ ضد دوپینگ ممنوع شده است. محققان راهی‌ برای تشخیص تستولون در آزمایش‌های دوپنگ را یافته اند.

 

کیفیت محصول

مصرف کنندگان سارم‌ها هنگام خرید آنلاین محصول خود باید بسیار مراقب باشند.

در یک تحقیق انجام شده، محققان ۴۴ سارم مختلف موجود در بازار که به صورت آنلاین به فروش میرسیدند را مورد آزمایش قرار دادند. آنها دریافتند که تنها ۵۲% این محصولات واقعا حاوی سارم‌ها بودند.

به علاوه، ۳۹% این محصولات شامل یک داروی تایید نشده و ۲۵% آنها شامل موادی بودند که در روی لیبل محصول ذکر نشده بود.

 

عوارض جانبی تستولون

 

مرتبط با تستوسترون

تستولون یک ماده تحقیقاتی‌ جدید می‌باشد. ایمنی و عوارض جانبی آن هنوز در تحقیقات بالینی مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

بر اساس نوع عملکرد سارم ها، طرفداران آنها می‌گویند ک تستولون باید دارای عوارض جانبی کمتری نسبت به تستوسترون باشد، اما این گفته به هیچ وجه تایید نشده است. تستولون همچنان پتانسیل ایجاد عوارض جانبی مرتبط با تستوسترون را دارد. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

درد و رشد در بافت سینه مردان

رویش موی غیر نرمال در بدن زنان

تغییر در میل جنسی‌

ریزش مو

نوسانات خلقی‌، اضطراب و افسردگی

حالت تعوع و استفراغ

بدنسازان به صورت شایعی گزارش ریزش مو به عنوان عارضه جانبی را داده اند، که هنگام قطع مصرف تستولون دوباره شاهد معکوس شدن این روند بوده‌اند.

خلاصه : تحقیقات بالینی هنوز میزان ایمنی تستولون را مورد بررسی قرار نداده اند. علیرغم ادعاهای موجود، تستولون ممکن است باعث ریزش مو و رشد بافت سینه در مردان، تغییر در میل جنسی‌ و اختلال در رفتار شود.

 

تاثیرات روی تستوسترون و استروژن

سارم‌ها میتوانند باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در بدن شوند. تستولون ممکن است کمی‌ باعث افزایش سطح استرادیول در خون شود، همانند دیگر سارم ها. برخی‌ افراد مدعی این هستند که تستولون به استروژن تبدیل نمی‌شود یا نمی‌تواند باعث سرکوب تولید تستوسترون شود، اما هیچ تحقیق پشتیبان کننده ای در این زمینه وجود ندارد. به علاوه، نظرات مصرف کنندگان چیز دیگری را نشان میدهد.

چه از لحاظ تئوری و چه در عمل، تستولون به طور بالقوه میتواند باعث سرکوب تولید تستوسترون و افزایش سطح استروژن شود. این امر میتواند منجر به کاهش میل جنسی‌، افسردگی و خستگی‌ شود. مصرف کنندگان توصیه به استفاده از دوره پاکسازی (کلوماید یا نولوادکس) به منظور نرمال سازی سطح هورمون‌ها میکنند، که این امر خود احتمالا نشان میدهد که بر خلاف ادعاها، تستولون آن چنان هم گزینشی عمل نمیکند.

میزان شدت سرکوب تستوسترون یا افزایش سطح استروژن ممکن است در هر فردی متفاوت باشد، برخی‌ از مصرف کنندگان گزارش حساسیت بیشتر به آن را داده اند، در حالی‌ که این دارو روی دیگر افراد تاثیر زیادی در این زمینه نداشته است. دوز‌های بالاتر و طول دوره بیشتر در استفاده از هر ماده ای میتواند احتمال بروز عوارض جانبی را بیشتر کند، و تستولون نیز در این زمینه مستثنی نیست.

خلاصه : تستولون ممکن است باعث سرکوب تستوسترون و افزایش سطح استروژن شود که این امر میتواند منجر به کاهش میل جنسی‌، افسردگی و خستگی‌ شود. استفاده بلند مدت از دوز‌های بیشتر میتواند احتمال بروز عوارض جانبی را بیشتر کند.

 

تاثیر روی پروستات

یکی‌ از بزرگ‌ ترین مشکلاتی که در زمینه مصرف تستوسترون وجود دارد، تاثیر منفی‌ آن روی پروستات می‌باشد. تستوسترون باعث بزرگی‌ پروستات میشود و احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بیشتر می‌کند.

ماهیت گزینشی سارم‌ها به این معنی‌ است که تاثیر آنها روی پروستات میبایست بسیار اندک یا بدون تاثیر باشد. بر اساس تحقیقات حال حاضر، تستولون اینطور به نظر نمیرسد که باعث بزرگی‌ اندازه پروستات شود. اما به هر حال، تحقیقات انسانی‌ هنوز انجام نشده است و بسیاری از مصرف کنندگان نظرات ضد و نقیضی در مورد قابلیت گزینشی تستولون دارند. انجام تحقیقات کامل بالینی در آینده میتواند به طور کامل اثر این دارو روی پروستات را شرح دهد.

 

دوز‌های تستولون

هنوز دوز مشخصی‌ برای تستولون تعیین نشده است، زیرا هیچ تحقیق انسانی‌ ای برای آن وجود ندارد. تا زمانی‌ که تحقیقات بالینی کافی‌ روی این دارو انجام نشود، نمی‌توان هیچ دوز دقیق و ایمنی را تعیین کرد.

اما منابع بدنسازی معمولا توصیه به مصرف دوز ۱۰ تا ۳۰ میلی‌ گرم در روز برای مردان و ۵ تا ۱۰ میلی‌ گرم در روز برای زنان را دارند.

مصرف کنندگان معمولا از تستولون به مدت ۸-۱۲ هفته استفاده میکنند. زمان خارج از دوره میتواند متفاوت باشد. برخی‌‌ها توصیه میکنند که به اندازه طول زمان مصرف، باید مصرف قطع شود، در حالی‌ که برخی‌ دیگر گمان میکنند که تنها ۶-۸ هفته دوری از این دارو کافی‌ می‌باشد.

این دوز‌ها کاملا بر اساس تجربیات افراد می‌باشد و دارای هیچگونه پشتوانه علمی‌ نمیباشند.

تستولون اینطور به نظر می‌رسد که دارای جذب خوبی‌ در بدن می‌باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده در میمون ها، حدود ۷۰% این دارو هنگام مصرف جذب بدن میشود.

خلاصه : به دلیل فقدان تحقیقات بالینی، هیچ دوز مشخص و معتبری برای تستولون وجود ندارد. اما بدنسازان معمولا از آن در دوره‌های ۸-۱۲ هفته ای و با دوز ۱۰-۳۰ میلی‌ گرم در روز (۵-۱۰ میلی‌ گرم در روز برای زنان) استفاده میکنند.

 

استفاده ترکیبی‌

به منظور افزایش نتایج دریافتی، بدنسازان گاهی‌ اوقات تستولون را با دیگر سارم‌ها یا استروید‌ها مصرف میکنند. مصرف کنندگان گزارش استفاده تستولون با اوستارین، ایبوتامورن و استروید‌های رایج نظیر پریموبولان را داده اند. استفاده تستولون با اوستارین گزارش شده است که میتواند باعث بهبود ریکاوری شود. برای کات عضلانی یا افزایش استقامت، معمولا تستولون را با کاردارین استفاده میکنند.

نمیتوانیم به اندازه کافی‌ تاکید کنیم که این استفاده‌های ترکیبی‌ چه میزان میتواند خطرناک باشد. هر کدام از این دارو‌ها تعیین نشده هستند و تحقیقات کافی‌ روی آنها انجام نشده است. هیچکدام از آنها دارای پروفایل ایمنی کاملی نیستند. ما به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم که هیچ کدام از این مواد را استفاده کنید، چه برسد به استفاده ترکیبی‌ دو تا سه مورد از آنها با هم.

 

دوره پاکسازی

استفاده از سارم‌ها و استروید‌ها میتواند باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در بدن شود. اکثر مصرف کنندگان با تجربه توصیه به استفاده از دوره پاکسازی پس از پایان دوره مصرف تستولون دارند.

دوره پاکسازی معمولا شامل مصرف نولوادکس و کلوماید به منظور نرمال سازی سطح هورمون‌ها می‌باشد. طول دوره مطلوب برای پاکسازی بستگی به میزان طول دوره استفاده از سارم دارد. مصرف کنندگان معمولا گزارش داده اند که طول دوره پاکسازی آنها چیزی بین ۳ تا ۴ هفته بوده است.

خلاصه : مصرف کنندگان اغلب تستولون را دیگر سارم‌ها یا استروید‌ها مصرف میکنند. اکثر آنها توصیه به استفاده از دوره پاکسازی شامل مصرف نولوادکس و کلوماید برای ۳-۴ هفته پس از پایان هر دوره میکنند. اما به هر حال، بدون تحقیقات بالینی واقعی، راهی‌ ایمن برای مصرف اینگونه دارو‌ها نمیباشد.

 

جمع بندی

تستولون یک داروی تحقیقاتی‌ محبوب به واسطه عملکردش در زمینه عضله سازی می‌باشد. تستولون یک سارم می‌باشد که ممکن است باعث افزایش حجم عضلات شود. تحقیقات در حال حاضر روی اثرات این دارو بر سلامتی‌ انسان در حال انجام است، زیرا میزان ایمنی، کارایی، عوارض جانبی و خطرات بلند مدت مصرف این دارو در انسان‌ها ناشناخته است. از جمله عوارض جانبی گزارش شده توسط مصرف کنندگان می‌توان به ریزش مو، کاهش میل جنسی‌ و نوسانات خلقی‌ اشاره کرد.

همانند تمام سارم‌های دیگر، مصرف تستولون در ورزش‌های حرفه ای ممنوع می‌باشد و تست‌های ضد دوپینگ برای شناسایی آن در بدن نیز انجام میشود. مصرف کنندگان همچنین هنگام خرید آنلاین تستولون نیز میبایست بسیار هوشیار باشند، بسیاری از محصولات دارای آن ماده تبلیغ شده نیستند. بر اساس گزارشات مردمی این دارو میتواند دارای تاثیرات شدیدی باشد، به همین دلیل ما مصرف تستولون را به شما پیشنهاد نمیدهیم. استفاده از درمان جایگزینی تستوسترون زیر نظر پزشک روشی‌ بسیار بهتر از استفاده از سارم‌های غیر تست شده می‌باشد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات