YK-11
4.3

YK-11

  • سارم ها
  • ۱۶ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 33,417 بازدید
  • 1 دیدگاه

اکثر بدنسازان گمان میکنند که (YK-11) کلید رسیدن سریع به عضله سازی با کمترین عوارض جانبی می‌باشد. (YK-11) به عنوان یک سوپر سارم شناخته میشود، اما این دارو تایید نشده است، شناخت از آن کم است و احتمالا خطرناک می‌باشد. اما خطرات این دارو چه می‌باشد؟ در ادامه ذکر خواهد شد.

هشدار : ما قویا مصرف (YK-11) را برای هرگونه هدفی‌ منع می‌کنیم. (YK-11) یک داروی تایید نشده می‌باشد که در چند آزمایش محدود انجام شده روی آن، عوارض جانبی شدیدی را از خود نشان داده است. برخی‌ از خوانندگان ما مصرف کننده این دارو بوده‌اند و بنابراین درخواست مقاله ای درباره آن داشتند و ما نیز صرفا اطلاعاتی‌ که در چندین مقاله و آزمایش علمی‌ در مورد این دارو یافتیم را برای شما ذکر خواهیم کرد.

به دلیل بروز عوارض جانبی جدی، سازمان غذا و دارو آمریکا در مورد مصرف (YK11) و دیگر مواد شیمیایی مشابه تحقیقاتی‌ هشدار داده است.

 

(YK-11) چیست؟

(YK11) یک استروئید مصنوعی جدید بر پایه دی هیدرو تستوسترون می‌باشد که هورمونی است که به طور طبیعی در بدن انسان یافت میشود. دی هیدرو تستوسترون فرم قوی تر تستوسترون می‌باشد که گیرنده‌های آندروژن در پروستات، ارگان‌های جنسی‌، مو و کبد را هدف قرار میدهد.

(YK11) در میان بدنسازان محبوبیت زیادی کسب کرده است و اعتقاد دارند که این دارو میتواند با کمترین عوارض جانبی باعث افزایش سرعت عضله سازی در آنها شود، اعتقادی که در هیچ کدام از تحقیقات علمی‌ ردی از آن نیست. مولکول (YK) دارای وجه مشترک بیشتری با استروید‌ها می‌باشد تا سارم ها، البته اغلب به اشتباه از آن با عنوان یک سارم غیر استرویدی یاد میشود.

بر اساس تحقیقات سلولی مقدماتی، (YK11) ممکن است بتواند باعث افزایش حجم عضلات و بهبود سلامت استخوان‌ها شود.

برخی‌ از بدنسازان مصرف کننده (YK11) گزارش عضله سازی قابل توجه و چربی‌ سوزی را با کمترین عارضه جانبی داده اند. اما به هر حال، در حال حاضر حتی تحقیق حیوانی ای نیز در مورد این دارو وجود ندارد و میزان ایمنی آن نامشخص است. مصرف مواد شیمیایی تحقیقاتی‌ که شناخت بسیار کمی‌ از آنها وجود دارد، به شدت خطرناک می‌باشد. ما به هیچ توصیه نمی‌کنیم که به هر منظوری از (YK11) استفاده کنید.

در کنار تمام استروید‌ها و سارم ها، مصرف (YK11) نیز در تمام ورزش‌های حرفه ای توسط آژانس جهانی‌ ضد دوپینگ ممنوع شده است.

خلاصه : (YK11) یک استروید مصنوعی با خواص سارم‌ها می‌باشد که به عنوان دارویی برای عضله سازی سریع در میان مردم جا افتاده است. روی این دارو تحقیقات خوبی‌ انجام نگرفته و مصرف آن در ورزش‌های حرفه ای ممنوع شده است. به دلیل عدم مشخص بودن میزان ایمنی و همچنین عوارض جانبی نامشخص، این دارو به شدت خطرناک در نظر گرفته میشود.

 

خواص این دارو :

ممکن است باعث افزایش حجم عضلات شود

ممکن است باعث بهبود چربی‌ سوزی شود

ممکن است باعث افزایش قدرت استخوان‌ها شود

 

مواردی که باید آنها را مد نظر قرار دهید :

اطلاعات زیادی مبنی بر تشخیص میزان ایمنی این دارو وجود ندارد

دارای ساختار استرویدی (یک سارم معمولی‌ نمیباشد)

سرکوب کننده تستوسترون

عدم وجود تحقیقات انسانی‌ یا حیوانی

عوارض جانبی بلند مدت آن نامشخص است

عدم اطلاعات کافی‌ در مورد میزان ایمنی آن

ممکن است دارای چندین عارضه جانبی ناشناخته اضافه نیز باشد

 

آیا (YK-11) یک سارم است؟

بدنسازان و محققان گاهی‌ اوقات از (YK11) به عنوان یک سارم (تعدیل کننده انتخابی گیرنده آندروژن) یاد میکنند. این گفته میتواند گمراه کننده باشد، زیرا (YK11) با دیگر سارم‌ها متفاوت می‌باشد.

(YK11) یک استروید می‌باشد که از طریق ایجاد تغییرات در ساختار شیمیایی دی هیدرو تستوسترون تولید شده است. اما دیگر سارم‌ها دارای ساختار غیر استرویدی هستند. نحوه عملکرد (YK11) و دیگر سارم‌ها در بدن متفاوت از هم می‌باشد و ممکن است عوارض جانبی متفاوتی هم داشته باشند.

خلاصه : بر اساس نوع فعالیت و ساختار شیمیایی، ممکن است بهتر باشد که (YK11) را یک استروید مصنوعی بنامیم تا یک سارم.

 

نحوه عملکرد (YK-11) چگونه است؟

ساختار شیمیایی (YK11) مشابه دی هیدرو تستوسترون می‌باشد و به همان طریق نیز به گیرنده‌های آندروژن متصل میشود. دی هیدرو تستوسترون هورمونی است که به طور طبیعی در بدن تولید میشود و برای رشد مو، سلامت پروستات و رشد مناسب بدن در دوره بلوغ ضروری می‌باشد.

بر اساس برخی‌ منابع بدنسازی، (YK-11) یکی‌ از قوی‌ترین سارم‌های موجود می‌باشد، اما تحقیقات نشان داده اند که (YK11) تنها تا حدودی باعث فعال سازی گیرنده‌های آندروژن میشود. این میزان فعال سازی محدود میتواند باعث افزایش فعالیت ژن‌های کاتابولیک (تحلیل عضلات) شود.

یک تحقیق جدید سلولی انجام شده روی (YK-11) از مکانیزم منحصر به فرد عضله سازی آن پرده برداشته است. این دارو میتواند از طریق افزایش سطح فولیستاتین عضله سازی را افزایش دهد. فولیستاتین یک پروتئین طبیعی تولید شده در بدن می‌باشد که باعث سرکوب میوستاتین میشود. میوستاتین از افزایش حجم بیش از حد عضلات جلوگیری می‌کند. از لحاظ مقایسه، هیچ کدام از سارم‌های دیگر توانایی سرکوب میوستاتین را از خود نشان نداده اند.

بر اساس دیگر تحقیقات سلولی انجام شده، (YK-11) ممکن است بتواند باعث رشد استخوان‌ها نیز شود. اما در حال حاضر مشخص نیست که آیا این مکانیزم در حیوانات زنده و سیستم بدنی انسان دارای همین اثر می‌باشد یا خیر.

خلاصه : برخی‌ دانشمندان اینگونه فرضیه سازی کرده‌اند که (YK-11) ممکن است از طریق تقلید رفتار دی هیدرو تستوسترون و فعال سازی گیرنده‌های آندروژن در ماهیچه‌ها و استخوان‌ها عمل کند. اما در حال حاضر تحقیقات به اندازه کافی‌ انجام نشده است تا از این موضوع کاملا مطمئن شویم.

 

در حال حاضر روی ویژگی‌های (YK-11) که در زیر بیان شده است تحقیقاتی‌ در حال انجام است :

 

۱) سایز عضلات

بر اساس تحقیقات سلولی انجام شده، (YK11) میتواند از طریق افزایش سطح فولیستاتین و بنابراین مهار میوستاتین باعث افزایش حجم عضلات شود. (YK11) هنوز در تحقیقات حیوانی یا انسانی‌ مورد استفاد-ه قرار نگرفته است. بنابراین، مدارک کافی‌ مبنی بر مصرف (YK11) برای هر هدفی‌ وجود ندارد.

 

۲) ممکن است باعث تقویت استخوان‌ها شود

هورمون‌های جنسی‌ در زمینه حفظ سلامت استخوان‌ها نقش بسیار مهمی‌ دارند. (YK-11) ممکن است بتواند به گیرنده‌های آندروژن موجود در استخوان‌ها متصل شده و باعث تقویت آنها شود، همانند استروید‌ها و سارم ها. (YK-11) میتواند باعث افزایش سطح پروتئین کیناز-بی‌ فعال شده شود. پروتئین کیناز-بی‌ فعال شده نیز میتواند سیگنالی مبنی بر افزایش رشد استخوان‌ها صادر کند.

تحقیقاتی‌ مبنی بر مزیت‌های بالقوه (YK11) و دیگر سارم‌ها روی افزایش سلامتی‌ استخوان‌ها در حال انجام است. ممکن است این دارو بتواند مورد استفاده افراد مسن تر که با مشکلات عضلانی و استخوانی دست و پنجه نرم میکنند باشد. اما لازم به ذکر است که در حال حاضر هیچگونه تحقیق انسانی‌ و حتی حیوانی برای پشتیبانی از این مزایا وجود ندارد.

 

(YK-11) در بدنسازی

 

گزارش مصرف کنندگان

به یاد داشته باشید که (YK11) در هیچگونه تحقیق انسانی‌ یا حیوانی مورد استفاده واقع نشده است. ما در اینجا تجربیات برخی‌ مصرف کنندگان را گرد آوری کرده ایم تا در مورد چرایی مصرف (YK11) بحث کنیم و بر اساس شواهد نقلی به توضیح عوارض جانبی محتمل و شدید آن بپردازیم. هیچکدام از این اطلاعات نمی‌تواند جایگزین آزمایش‌های بالینی مناسب باشند.

سارم‌های جدید همیشه یک بحث داغ در بدنسازی بوده‌اند.

نظرات مثبت در مورد (YK11) بیانگر افزایش قابل توجه حجم عضلات در کمترین زمان ممکن می‌باشد. اما با توجه به دوز‌های مصرفی، طول دوره‌ها و استفاده ترکیبی‌ (YK11) با دیگر سارم ها، این ادعا‌ها را زیاد نمی‌توان معتبر دانست. دیگر مصرف کنندگان گزارش هیچگونه مزیتی را نداده اند.

برخی‌ عنوان داشته اند که مزایای (YK11) نیز مشابه دیگر سارم‌ها بوده است. بسیاری ترجیح داده اند که از سارمی با پشتوانه علمی‌ بهتر استفاده کنند تا مزایای مشابه (YK11) را دریافت کنند.

بدنسازان از (YK11) هم در دوره کات و هم دوره حجم استفاده کرده‌اند. برخی‌ از مصرف کنندگان مدعی عملکرد فوق‌العاده این دارو هم در زمینه عضله سازی و هم چربی‌ سوزی بوده‌اند.

تمام این ادعا‌ها چیزی جز شواهد نقلی نیستند. مصرف کنندگان باید بدانند که اطلاعات موجود در مورد ایمنی و عوارض جانبی بلند مدت (YK11) کم میباشند و هیچگونه تحقیق انسانی‌ در این مورد انجام نشده است. استفاده از ترکیباتی نظیر (YK11) که کاملا تست نشده هستند، به شدت خطرناک می‌باشد. ما استفاده از (YK11) را برای هیچ هدفی‌ توصیه نمی‌کنیم.

خلاصه : برخی‌ بدنسازان مدعی این هستند که (YK11) گزینه ای نسبتا ایمن در زمینه عضله سازی و چربی‌ سوزی می‌باشد، اما دیگر افراد مزیتی را از مصرف آن گزارش نداده اند. به علاوه، هیچگونه تحقیقی که بتواند این ادعا‌ها را پشتیبانی کند وجود ندارد و ما نمیدانیم که (YK11) ایمن یا کارامد می‌باشد یا خیر.

 

دوز ها

بر اساس گزارشات نقلی، دوز پیشنهادی و رایج چیزی بین ۱۰-۱۵ میلی‌ گرم می‌باشد، که میبایست به دو قسمت در روز تقسیم شود. اما هیچ دوز ایمن و کارامدی برای (YK11) وجود ندارد، زیرا هیچ تحقیق بالینی با کیفیتی در زمینه تعیین دوز مناسب وجود ندارد.

بدنسازان گزارش استفاده از دوز هایی بین ۵ میلی‌ گرم و ۳۰ میلی‌ گرم را داده اند و طول دوره آنها نیز چیزی بین ۴ تا ۸ هفته بوده است. زنان نیز گزارش مصرف روزانه ۰.۵-۲ میلی‌ گرم را داده اند. این دوز‌ها بر مبنای هیچ اطلاعات علمی‌ ای نیستند، زیرا هیچ اطلاعات علمی‌ ای در این زمینه وجود ندارد.

اکثر مصرف کنندگان (YK11) را از طریق دهان مصرف میکنند اما برخی‌ آن را به ماهیچه‌های خود تزریق میکنند.

برخی‌ مصرف کنندگان گزارش استفاده ترکیبی‌ لیگاندرول یا (RAD140) را با دوز‌های پایین تر (YK11) داده اند، اغلب چیزی حدود ۵-۱۰ میلی‌ گرم در روز. استفاده از یک ماده شیمیایی تایید نشده به خودی خود خطرناک می‌باشد، اما استفاده از دو یا چند داروی تایید نشده و تحقیقاتی‌ خطرناک تر نیز می‌باشد. نه تنها ما در مورد پروفایل ایمنی هیچکدام از این دارو‌ها چیزی نمیدانیم، بلکه نمیدانیم که این دارو‌ها در بدن چگونه رفتار میکنند. ما مصرف تکی‌ هیچکدام از این دارو‌ها را نیز توصیه نمی‌کنیم، چه برسد به مصرف چندتای آنها با هم.

خلاصه : هیچ دوز ایمن و کارامدی از (YK11) وجود ندارد زیرا تحقیقات کافی‌ به منظور تعیین چنین دوزی انجام نشده است.

 

استفاده در ورزش‌های حرفه ای

مصرف عامل‌های آنابولیک، از جمله تمام سارم ها، توسط آژانس جهانی‌ ضد دوپینگ در ورزش‌های حرفه ای ممنوع شده است. مهم نیست چه اسمی روی (YK11) گذاشته شود، چه به عنوان یک سارم یا استروید آنابولیک، این دارو برای مصرف در رقابت‌های ورزشی ممنوع شده است.

تست‌های دوپینگ در حال حاضر انجام میشوند و میتوانند متابولیت‌های (YK11) را تا ۲ روز پس از مصرف شناسایی کنند.

 

محدودیت‌ها و هشدارها

تحقیقات موجود در مورد (YK11) ناکافی میباشند. این دارو در تحقیقات انسانی‌ یا حیوانی مورد استفاده قرار نگرفته است. تمام تحقیقات سلولی انجام شده روی (YK11) توسط گروهی محقق از ژاپن انجام شده‌اند.

تنها زمانی‌ که تحقیقات بیشتری انجام شود، می‌توان در مورد ایمنی و کارامدی این دارو ارزیابی‌های لازم را انجام داد. استفاده از یک داروی شیمیایی تحقیقاتی‌ تایید نشده و غیر ایمن که تقریبا چیزی در مورد آن نمیدانیم، به شدت خطرناک می‌باشد. ما به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم که با مصرف این دارو، سلامت خود را به خطر بیندازید.

 

عوارض جانبی

ایمنی نامشخص

(YK11) تنها تا کنون در تحقیقات سلولی مورد استفاده قرار گرفته است. در مورد عوارض جانبی آن هیچگونه اطلاعات بالینی وجود ندارد. حتی تا کنون هیچگونه تحقیقات حیوانی نیز انجام نشده است.

در یک تحقیق سلولی، (YK11) توانست باعث افزایش سطح فولیستاتین شود. افزایش سطح فولیستاتین میتواند باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان مری، معده، پوست و پروستات شود. از طرف دیگر، در یک تحقیق انسانی‌ اینطور ذکر شده است که افزایش سطح فولیستاتین ممکن است برای درمان سرطان سینه مفید باشد.

ساختار شیمیایی (YK11) بسیار شبیه استرویدهایی است که برای کبد سمی هستند. بنابراین (YK11) نیز ممکن است دارای تاثیرات سمی روی کبد باشد.

از لحاظ تئوری، این امر ممکن است روی پروستات، رشد مو، جنس صدا و دیگر ارگان‌ها نیز تاثیر گذار باشد.

خلاصه : هیچگونه تحقیق بالینی انسانی‌ یا حیوانی برای ایمنی (YK11) انجام نشده است. این دارو ممکن است باعث افزایش سطح فولیستاتین شود، که ممکن است خطر ابتدا به برخی‌ سرطان‌ها را افزایش دهد. دیگر عوارض جانبی شبه استرویدی نیز ممکن است روی دهند.

 

فراسوی دانش

با توجه به محدود بودن تحقیقات، در جوامع آنلاین بدنسازی میتواند خطراتی را در مورد این دارو دید و در واقع گزارش شده است که (YK11) دارای برخی‌ عوارض جانبی مرتبط با استرویدها می‌باشد، از جمله :

افزایش پرخاشگری

درد مفاصل

کمبود انرژی

سرکوب خفیف تستوسترون

ریزش مو

آکنه خفیف

(YK-11) به طور بالقوه برای کبد سمی می‌باشد و سرکوب خفیف تستوسترون با مصرف آن محتمل است. تقریبا در تمام منابع بدنسازی پس از پایان دوره مصرف (YK-11)، توصیه به استفاده از دوره پاکسازی شده است. از جمله دارو‌های رایج مورد استفاده در دوره پاکسازی می‌توان به نولوادکس (تاموکسیفن) و کلوماید (کلومیفن) اشاره کرد.

خلاصه : اکثر بدنسازان گزارش عوارض جانبی ای نظیر پرخاشگری، درد مفاصل، خستگی‌، ریزش مو و سرکوب تستوسترون را داده اند. اکثر منابع توصیه به استفاده از دوره پاکسازی پس از اتمام مصرف (YK11) میکنند.

 

جمع بندی

(YK-11) یک ترکیب جدید استروید-سارم می‌باشد. (YK-11) دارای ساختار استرویدی بوده و قابلیت انتخاب گزینشی گیرنده‌های آندروژن همانند سارم‌ها را داراست. تا کنون، تنها تحقیقات سلولی تایید کننده قابلیت عضله سازی این دارو از طریق سرکوب میوستاتین میباشند.

برخی‌ مصرف کنندگان گزارش پیشرفت‌های قابل توجه در دوره‌های حجم و کات خود (۴-۸ هفته) را داده اند، به طوری که کمتر سارمی چنین تاثیری را میتواند داشته باشد. اما از طرف دیگر، (YK-11) ممکن است باعث سرکوب تولید تستوسترون در بدن، درد مفاصل و ریزش مو شود. بر اساس گزارش اکثر مصرف کنندگان با تجربه، استفاده از یک دوره پاکسازی یک ضرورت می‌باشد.

علیرغم تاثیرات امیدوار کننده این دارو، نیازمند تحقیقات حیوانی و انسانی‌ به منظور تعیین میزان ایمنی و تاثیرات (YK-11) هستیم.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.2/5 - (8 امتیاز)

برچسب‌ها

اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات