آندارین
4.8

آندارین

  • سارم ها
  • ۱۵ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 21,741 بازدید
  • بدون دیدگاه

آندارین که با نام‌های سارم اس-۴ یا آندارین اس-۴ نیز شناخته میشود، یک تعدیل کننده انتخابی گیرنده آندروژن می‌باشد که میتواند باعث جلوگیری از تجزیه عضلات و حمایت از رشد بافت عضلانی شود تا شما به بدنی حجیم، سخت و کم چرب دست یابید.

از بسیاری جهات، این سارم همانند استروید‌های آنابولیک عمل می‌کند، اما با عوارض جانبی کمتر. نه تنها آندارین یک سارم با عمل سریع و افزایش دهنده عضلات در یک بازه زمانی‌ کوتاه تر می‌باشد، بلکه یک ترکیب به شدت قدرتمند نیز می‌باشد.

با اتصال به گیرنده‌های موجود در عضلات و استخوان ها، این سارم میتواند باعث رشد عضلات و در نتیجه افزایش قدرت شود (هرچه عضله بیشتری داشته باشید، قدرت شما نیز به تبع آن افزایش خواهد یافت).

اما آندارین همانند دیگر سارم‌های نرمال نمیباشد، زیرا دارای قدرت بیشتری می‌باشد. با توجه به اینکه این سارم دارای عوارض جانبی کمتر (به دلیل اتصال گزینشی به گیرنده‌ها و اینطور نیست که با هر گیرنده ای در مسیر خود اتصال برقرار کند) می‌باشد و آنابولیک نیز می‌باشد، شما با ترکیبی‌ روبرو هستید که میتوانید با آن عضله سازی خوبی‌ داشته باشید.

با دانستن این موضوع، مشخص می شود که چرا بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان از آندارین استفاده میکنند. این ترکیب ساده به صورت بالقوه توانایی ایجاد تحول در دوره کات شما را داراست.

با این حال، این سارم کاملا هم بی‌ عیب و نقص نیست …

اول اینکه، روی آندارین دیگر تحقیقی انجام نمی‌شود. بنابراین اگرچه تحقیقات قبلی‌ نشان دهنده قدرت بالقوه این سارم در زمینه درمان بیماری‌های تحلیل عضلانی می‌باشد، اما تمام تحقیقات در حال حاضر رها شده‌اند.

دوم اینکه، اگرچه از این سارم در آزمایش‌های انسانی‌ نیز استفاده شده است، اما هیچکدام از این تحقیقات منتشر نشده اند. اما چرا؟ این را نمیدانیم، اما این امر باعث شده تا اثبات ادعا‌ها در مورد مزیت‌های این سارم سخت تر شود. بنابراین پایه تمام اظهارات ما در مورد این سارم بر اساس اطلاعات محدود موجود میباشد که شامل دوز روزانه آندارین و تاثیرات مثبت آنابولیک آن روی عضلات و استخوان‌ها می‌باشد.

سوم اینکه، اگرچه آندارین ممکن است خطر کمتری نسبت به استروید‌های آنابولیک داشته باشد، اما همچنان میتواند دارای عوارض جانبی باشد، بنابراین باید مراقب باشید.

 

مزایای استفاده از آندارین چیست؟

برخی‌‌ها این ادعا را دارند که آندارین یکی‌ از منعطف‌ ترین سارم‌های موجود می‌باشد که دلیل آن کاربردی بودن این سارم در هر برنامه ای از جمله اهداف ورزشکاری یا بدنسازی می‌باشد. این سارم را بدون هیچ عارضه جانبی منفی‌ دیگر می‌توان با دیگر ترکیب‌ها استفاده کرد.

اما آندارین چه کاری میتواند انجام دهد و چه نتایجی‌ را از آن می‌توان انتظار داشت؟

علاوه بر قدرت جذب بالا، آندارین ثابت کرده است که در دوز‌های پایین نیز میتواند موثر باشد.

همچنین میتواند دارای مزیت‌های زیر باشد :

سخت کردن عضلات

آندارین تا یک هفته پس از مصرف، میتواند عضلات را سخت تر، خشک تر و باعث برجستگی بیشتر رگ‌ها شود، به این معنی‌ که یک ترکیب ایده آل برای آمادگی‌ ورود به مسابقات می‌باشد. مصرف کنندگان آن پیشنهاد میدهند که این سارم را در ۶-۸ هفته آخر دوره کات خود اضافه کنید، تا بتوانید به بدنی کاملا تفکیک شده و خوش فرم برسید. این سارم همچنین میتواند باعث ایجاد دم عضلانی ای شود که تمام روز میتواند دوام داشته باشد و نه فقط هنگام تمرین با وزنه.

 

افزایش قدرت

تا دو هفته پس از مصرف آندارین، شما متوجه تغییر در سطح قدرت و استقامت خود خواهید شد. در حقیقت، برخی‌ مصرف کنندگان گزارش داده اند که تا هفته پنجم دوره خود توانستند بهترین رکورد‌های قبلی‌ خود را بشکنند.

 

چربی‌ سوزی

کاملا مشخص نیست که آندارین چگونه میتواند به چربی‌ سوزی کمک کند، اما تئوری اصلی‌ در این زمینه اینطور بیان میدارد که آندارین میتواند باعث سرکوب تولید (HSL) شود، هورمونی که مسول تنظیم متابولیسم چربی‌‌های ذخیره شده می‌باشد (از طریق ارسال سیگنال مبنی بر استفاده از چربی‌‌های ذخیره شده برای افزایش سطح انرژی). همچنین برخی‌ مصرف کنندگان پس از ۶ هفته مصرف با دوز ۵۰ میلی‌ گرم از آندارین، گزارش چربی‌ سوزی تا ۷ پوند و همچنین افزایش حجم خالص عضلانی را داده اند.

 

افزایش حجم عضلات

در مورد قابلیت عضله سازی آندارین نظرات متفاوتی وجود دارد. اما به هر حال، دو تحقیق بالینی وجود دارند که نشان میدهند آندارین میتواند در دوره حجم به افزایش حجم عضلات کمک کند، حتی اگر دوز دریافتی آندارین پایین باشد، و همچنین میتواند به حفظ عضلات در دوره کات کمک کند.

مصرف کنندگان دوز ۵۰ میلی‌ گرم از آندارین (در دوره حجم و دریافت کالری مازاد) در پایان دوره ۸ هفته ای خود شاهد عضله سازی به میزان ۶-۸ پوند بوده‌اند. اما نکته این است که این افراد در چند هفته ابتدایی تنها از دوز ۲۵ میلی‌ گرم در روز استفاده کرده بودند.

آندارین باعث ایجاد احتباس آب نیز نمی‌شود. به لطف تاثیرات آنابولیک بالای آن، شما میتوانید بدون نگرانی از پف کردگی و آب دار شدن بدن عضله سازی کنید. با ایجاد یک محیط آنابولیک پایدار در بدن، شما با اطمینان میتوانید از دیگر ترکیبات استفاده کنید، زیرا آندارین باعث جلوگیری از فعالیت آنها در بدن نمی‌شود. آندارین را می‌توان به شکل کارامدی در دوره حجم، کات و بهبود ترکیب بدنی استفاده کرد.

 

عوارض جانبی بالقوه آندارین چه می‌باشد؟

همانطور که میدانید، برای هر چیز قدرتمندی هزینه ای نیز میبایست پرداخت شود و این امر در مورد آندارین نیز کاملا صادق است. علیرغم تمام مزیت‌های این سارم، آندارین بدون خطر نمیباشد.

گزارش‌های نقلی زیادی وجود دارند که بیان میدارند آندارین میتواند روی دید تاثیر بگذارد و باعث شود تا فرد رنگ‌ها را به درستی‌ نبیند. دلیل این امر اتصال این سارم به گیرنده‌های موجود در چشم می‌باشد (ویژگی ای که دیگر سارم‌ها اینطور به نظر نمیرسد که داشته باشند). در بدترین حالت، این سارم میتواند باعث ایجاد حساسیت به نور و نابینایی محیطی‌ شود، که این امر روی دید واضح شما در شب تاثیر میگذارد (که امری خوشایند هنگام رانندگی‌ نمیباشد).

شواهد نشان میدهند که این تغییر در دید یک عارضه جانبی شخصی‌ می‌باشد و معمولا در افرادی ایجاد میشود که از دوز‌های بیش از حد آندارین استفاده کرده‌اند. اینطور فرض میشود که این عارضه جانبی پس از پایان دوره مصرف از بین برود و نیازی به اقدامات پزشکی‌ به منظور درمان نخواهد بود، اما به هر حال باید روی این عارضه جانبی بسیار فکر کنید.

برای مثال، باید از خود بپرسید که آیا هرگونه ریسکی‌ هر چند کوتاه مدت به منظور تقویت رشد عضلات ارزشش را دارد؟ به شخصه اینطور گمان نمیکنم. اما به هر حال همه اینطور فکر نمیکنند. در واقع، با توجه به اینکه این عارضه جانبی قابل مدیریت می‌باشد، بسیاری از مصرف کنندگان با خوشحالی آن را می‌پذیرند.

اما مشکل در اینجاست …

آیا این عارضه جانبی میتواند از کنترل خارج شده و خطرناک شود؟ پاسخ این سوال بستگی به دوز مصرفی دارد. هرچه بیشتر و پایدارتر از دوز حداکثری ۵۰ میلی‌ گرم در روز استفاده کنید، خطر بروز عوارض جانبی خطرناک نیز بیشتر میشود.

حتی در دوز‌های پایین نیز احتمال بروز این عارضه جانبی خاص وجود دارد، بنابراین باید بسیار مراقب باشید.

در مورد عوارض جانبی دیگر چه؟

تا آنجایی که ما میدانیم، این اختلال در دید تنها عارضه ای است که شما واقعا باید نگران آن باشید. اگرچه با مصرف این سارم امکان سرکوب خفیف تولید تستوسترون نیز وجود دارد اما این مشکل با اجرای دوره پاکسازی و کوتاه کردن دوره (۶-۸ هفته) قابل حل است.

از همه مهم تر، آندارین باعث بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه، احتباس آب یا ریزش مو نمی‌شود.

 

دوز‌های آندارین

در بالا به طور خلاصه در مورد احتیاط درباره دوز‌های آندارین صحبت کردیم، تا بتوانید باعث جلوگیری یا کاهش عوارضی نظیر سرکوب تستوسترون و اختلال در دید شوید. اما با این حال دوز دقیق آندارین چه میزان می‌باشد؟

خبر خوب این است که برای دریافت نتایج مثبت شما نیازمند دوز بالایی نیستید. دوز‌های کم تا متوسط کاملا کافی‌ می‌باشد زیرا فعالیت آنابولیک این سارم بسیار بالا می‌باشد.

به طور متوسط، اکثر مصرف کنندگان پیشنهاد ۲۵ میلی‌ گرم آندارین در روز به مدت ۶ هفته را قبل از افزایش تدریجی‌ دوز مصرفی میدهند (هیچگاه بیشتر از ۵۰ میلی‌ گرم در روز مصرف نکنید). اگر دید شما تحت تاثیر قرار نگرفت، سپس این امکان وجود دارد که بتوانید دوز ۵۰ میلی‌ گرم در روز را مصرف کنید.

این دوز میبایست در روز به ۲-۳ قسمت تقسیم شود (یک دوز در صبح و یک دوز در وعده قبل از تمرین)، زیرا نیمه عمر این سارم تنها ۴-۶ ساعت می‌باشد.

 

استفاده ترکیبی‌

شما میتوانید آندارین را به راحتی‌ با دیگر سارم‌ها مصرف کنید. محققان توصیه میکنند که این سارم را با اوستارین مصرف کنید، زیرا آنها با هم میتوانند اثر یکدیگر را تقویت کنند (مخصوصا اگر در شرایط کمبود کالری باشید) و میتوانند به حفظ عضلات در دوره کات به شما کمک کنند. همچنین، میتوانید آندارین را با کاردارین (اگر خواهان افزایش استقامت هستید) مصرف کنید. برای افزایش حجم، ۵-۱۰ میلی‌ گرم لیگاندرول با ۲۵ میلی‌ گرم آندارین توصیه میشود. به شخصه، ما فکر نمی‌کنیم که نیاز باشد آندارین را با دیگر سارم‌ها مصرف کنید زیرا این ترکیب به خودی خود قدرتمند می‌باشد. اما به هر حال، به منظور کاهش خطر ایجاد اختلال در دید میتوانید با دیگر ترکیبات آن را مصرف کنید.

حجم/کات : خبر خوب این است که آندارین در هر دو دوره میتواند عملکرد خوبی‌ داشته باشد. مخصوصا در دوره کات این سارم میتواند به شما کمک کند تا به بدنی کم چرب، سفت و با رگ هایی برجسته دست یابید و در عین حال چربی‌ سوزی مناسبی را داشته باشید. در دوره حجم نیز این سارم آن قدری توان دارد که بتواند به میزان مناسبی باعث افزایش حجم عضلات شما شود (حتی در حالت دریافت کالری کمتر).

طول دوره : هیچگاه از این سارم بیش از ۸ هفته استفاده نکنید.

 

میزان کارایی آندارین در مقایسه با دیگر سارم‌ها چه میزان است؟

آندارین اغلب با دیگر ترکیبات استرویدی نظیر وینسترول، آناوار و اوستارین مقایسه میشود.

آندارین VS اوستارین : اوستارین در زمینه افزایش حجم عضلانی، کات عضلات ، بهبود ترکیب بدنی و بهبود آسیب دیدگی‌ها بسیار کارامد در نظر گرفته میشود اما به اندازه آندارین قدرتمند نمیباشد. از بین این دو، آندارین کمی‌ دارای عوارض جانبی بیشتری می‌باشد.

آندارین VS وینسترول : در مجموع هر دو این ترکیبات از لحاظ قدرت یکسان در نظر گرفته میشوند، اگرچه آندارین معمولا خفیف تر از وینسترول در نظر گرفته میشود. هر دو این ترکیبات میتوانند به سفتی، برجستگی رگ‌ها و خشکی بدن در هفته اول مصرف کمک کنند. اما از آنجایی که اثر آندارین روی گیرنده‌های آندروژن به شکل گزینشی می‌باشد، عوارض جانبی آن کمتر از وینسترول است.

آندارین VS لیگاندرول : از بین این دو در زمینه عضله سازی، لیگاندرول به شکل قابل توجهی‌ قوی تر می‌باشد. اما از طرف دیگر آندارین در دوره کات یا چربی‌ سوزی میتواند علاوه بر حفظ عضلات، به عضله سازی بیشتر نیز کمک کند.

آندارین VS آناوار : مشابه وینسترول، آندارین و آناوار نیز در زمینه عضله سازی و چربی‌ سوزی، قدرت‌شان یکسان در نظر گرفته میشود.

 

آیا به شکل قانونی‌ می‌توان آندارین را خریداری کرد؟

اگر بخواهیم صادق باشیم نه، نمیتوانید. قطعا میتوانید در اینترنت، سایت‌های زیادی را پیدا کنید که مدعی فروش آندارین اصل هستند. اما به هر حال، واقعیت این است که منابع فروش آندارین اصل و با کیفیت بسیار اندک هستند. اما چرا؟ زیرا همانند تمام سارم ها، مصرف آندارین نیز ممنوع اعلام شده و استفاده از آن در ورزش‌ها و رقابت‌های حرفه ای غیر قانونی‌ می‌باشد.

 

جمع بندی

به فرض اینکه هیچ انتخاب دیگری جز مصرف سارم‌ها نداشته باشید، از میان آنها آندارین گزینه بهتری محسوب میشود.

آیا این سارم میتواند حین چربی‌ سوزی باعث عضله سازی قابل قبولی شود؟ بله. آیا این سارم میتواند در دوره کات یا چربی‌ سوزی باعث حفظ عضلات شود؟ بله، این سارم به دلیل محافظت شما در برابر تحلیل عضلانی ساخته شده است. آیا آندارین دارای عوارض جانبی می‌باشد؟ بله و اینجاست که اوضاع کمی‌ پیچیده تر میشود.

بر خلاف استروید‌های آنابولیک و برخی‌ از سام‌های دیگر، آندارین باعث احتباس آب، ریزش مو یا بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه نمی‌شود. اثر سرکوب آن در تولید طبیعی تستوسترون در بدن نیز به نسبت استروید‌ها خفیف می‌باشد و میتواند با یک دوره پاکسازی اصلاح شود.

اما این سارم یک عارضه جانبی مهم دارد که واقعا میبایست به آن اهمیت داد و آن تاثیر گذاری روی دید شما می‌باشد. درست است که این تاثیر روی دید پس از قطع مصرف از بین میرود و درست است که این عارضه تنها با مصرف دوز‌های بالا ممکن است ایجاد شود، اما این واقعیت که این سارم دارای چنین عارضه جانبی ای میتواند باشد، ما را کمی‌ نگران می‌کند. همچنین تاثیر آن در کاهش دید واضح در شب و حساسیت به نور چیزی نیست که باعث هیجان زدگی ما شود و مسلما نمی‌تواند ما را به استفاده از این مکمل ترغیب کند.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.7/5 - (4 امتیاز)

برچسب‌ها

اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات