۸ راه تهیه مرغ رژیمی : از یکنواختی خارج شوید
5

۸ راه تهیه مرغ رژیمی : از یکنواختی خارج شوید

  • تغذیه
  • 26 جولای 23
  • حسام رضائی
  • 430 بازدید
  • بدون دیدگاه

تهیه مرغ رژیمی :بدنسازی بدون مرغ همانند بدنسازی بدون استفاده از دمبل است. تصور چنین چیزی هم حتی سخت می‌باشد .

هدف چه عضله سازی باشد یا چربی‌ سوزی ، تنها ماده مغذی ای که هرگز نمیتوانید از رژیم خود حذف کنید پروتئین می‌باشد. به همین دلیل است که حذف کردن یک منبع پروتئینی کم چربی‌ نظیر مرغ همانند این است که بدنسازی مثل دورین یتس از وزنه ای سبک تر از وزن خودش (حتی برای سرشانه پشت) استفاده کند .

اما همانند هر غذا یا حرکت ثابتی در برنامه تان، یکنواختی و تکراری شدن آن میتواند به بدترین دشمن شما بدل شود .

اگر تنها با یک روش مرغ را آماده سازی می‌کنید و دیگر از آن خسته شده اید، پس زمان آن رسیده که اوضاع را تغییر داده و چیز جدیدی را امتحان کنید .

مرغ را به سرعت و آسانی می‌توان آماده سازی کرد و همچنین می‌توان آن را به روش‌های مختلفی‌ تهیه کرد، که این امر به شما کمک کرده تا یکنواختی را از رژیم حذف کرده، عاملی که باعث شده تا بسیاری از ما از برنامه‌های غذایی مان خارج شویم .

هر کدام از هشت متد پخت مرغ لیست شده در زیر عالی‌ می‌باشد، بنابراین وقتی‌ از روش پخت همیشگی‌ خسته شدید، میتوانید یکی‌ از روش‌های زیر را امتحان کنید !

 

تهیه مرغ رژیمی

تهیه مرغ رژیمی

۱ . استفاده از ماریناد در تهیه مرغ رژیمی

یکی‌ از سریع‌ ترین و راحت‌ ترین روش‌های خوشمزه کردن مرغ استفاده از ماریناد می‌باشد. اگرچه میتوانید ماریناد‌های از پیش آمده را از فروشگاه خریداری کنید، اما در اغلب موارد آنها سرشار از سدیم، شکر و کالری هستند. راه بهتر احتمالا این است که ماریناد مخصوص به خود را تهیه کنید .

تهیه ماریناد سریع و آسان می‌باشد و تنها کاری که میبایست انجام دهید این است که آنها را روی سینه مرغ مالیده و اجازه دهید تا چند ساعت به خورد آن برود تا مرغ شما قبل از پخت کاملا مزه دار شود .

اگر میتوانید مارینادی را تهیه و از شب قبل آن را با مرغ مخلوط کنید، سینه‌های مرغ شما در روز بعد که می‌خواهید آنها را گریل کنید دارای بهترین طعم خواهند بود .

 

  • ماریناد Teriyaki: متشکل از سس سویا، آب، شکر قهوه ای، سرکه سفید، روغن نباتی، پیاز سبز و سیر.
  • ماریناد آناناس: با سس سویا، عسل، سرکه سیب، سیر ساطوری، پودر زنجبیل و پودر میخکماریناد لیمو و رزماری: با روغن زیتون، سیر، نمک و فلفل
  • ماریناد بره یونانی: متشکل از لیمو، روغن زیتون، سیر ساطوری، پونه کوهی، آویشن، برگ بو، نمک دریایی و فلفل سیاه.

 

تهیه مرغ رژیمی

تهیه مرغ رژیمی

۲ . تهیه برگر مرغ  رژیمی

سینه مرغ معمولا پر مصرف‌ ترین بخش مرغ می‌باشد، اما همچنین از سینه مرغ چرخ شده نیز غافل نشوید. اگر به دنبال یک منبع کم چربی‌ هستید، سینه مرغ چرخ شده میتواند یک گزینه عالی‌ پروتئینی باشد که روح تازه ای به رژیم شما بخشیده و از یکنواختی آن را نجات دهد .

تهیه برگر مرغ آسان بوده و میتواند برای کسانی‌ که تمرکز‌شان روی عضله سازی است و خواهان کربوهیدرات اضافه هستند با رول غلات کامل سرو شود. برای آنهایی که خواهان چربی‌ سوزی هستند، این برگر را می‌توان با کاهو و گوجه، بدون نان سرو کرد .

فقط اطمینان حاصل کنید که به جای خرید برگر‌های مرغ از پیش آماده خودتان آنها را درست کنید، زیرا در اغلب موارد این برگر‌های کارخانه ای دارای مقادیر بسیار بالای چربی‌، کالری و نگهدارنده‌ها میباشند .

۳ . استیر فرای (سرخ کردن) در تهیه مرغ رژیمی

استیر فرای مرغ یک روش به شدت محبوب دیگر برای درست کردن این منبع پروتئینی می‌باشد که دارای انواع بسیار متفاوتی می‌باشد. استیر فرای برای زمانی‌ که کمبود وقت دارید و به دنبال افزودن سبزیجات بیشتر به رژیم خود هستید عالی‌ می‌باشد .

اطمینان حاصل کنید که در تهیه مرغ به این روش، حتما سس استیر فرای که می‌خواهید از آن استفاده کنید را دقیق بررسی کنید، زیرا بسیاری از این سس‌ها به شدت دارای شکر بالایی هستند .

همیشه مواد تشکیل دهنده هر کدام از این سس‌های از پیش آماده را بررسی کنید و در حالت بهتر، خودتان این سس‌ها را آماده کنید. از افزودن سبزیجات تازه یا ادویه‌ها نیز غافل نشوید تا بتوانید بدون استفاده از این سس‌های پر کالری طعم غذا را افزایش دهید .

تهیه مرغ رژیمی

تهیه مرغ رژیمی

۴ . مرغ آب دار

پخت سینه مرغ آب دار همیشه یک روش خوب و نسبتا آسان قلمداد میشود. سینه مرغ را با مقداری سبزیجات و ادویه قبل از قرار دادن در سینی فر یا تابه مزه دار کنید و سپس کمی‌ آب مرغ کف ظرف اضافه کرده تا مرغ شما را در تمام فرایند پخته شدن رطوبت خود را حفظ کند .

اگر مقداری سیب زمینی‌ شیرین ریز شده، فلفل دلمه، کرفس، هویج و پیاز نیز به آن اضافه کنید، به سرعت یک وعده غذایی کامل را در اختیار خواهید داشت .

فقط اطمینان حاصل کنید که حین پخت از مواد غذایی کم کالری تر استفاده کنید و از مصرف کره و پنیر دوری کنید، زیرا هر دو به شکل قابل توجهی‌ کالری غذا را افزایش میدهند .

تهیه مرغ رژیمی

تهیه مرغ رژیمی

۵ . کباب کردن

کباب کردن راه بعدی تهیه سینه مرغ بوده و متدی سریع برای زمانی‌ که کمبود وقت دارید می‌باشد .

قبل از کباب کردن، میتوانید سینه‌های مرغ را مزه دار کرده، زیرا این فرم از پخت و پز میتواند باعث خشکی مرغ شود و استفاده از ماریناد میتواند از این امر جلوگیری کند .

به علاوه، کباب کردن میتواند باعث شود تا بخش بیرونی مرغ خیلی‌ سریع بسوزد، بنابراین هنگام کباب کردن سینه‌های مرغ باید کاملا حواس تان جمع باشد تا از این اتفاق جلوگیری کنید .

تا زمانی‌ که حین فرایند پخت توجه کافی‌ را داشته باشید، از سوختن مرغ میتوانید جلوگیری کنید .

۶ . پخت آرام

پخت آرام یکی‌ دیگر از متد‌های آشپزی بوده که بسیاری از افراد اغلب آن را فراموش میکنند و انجام آن بسیار آسان بوده و میتواند مرغ را به شدت ترد کند. از آنجایی که در این روش مرغ در دمای پایین برای چندین ساعت پخته میشود، بنابراین واقعا میتواند به بهبود طعم آن بدون ریسک سوختگی کمک کند .

رسیپی‌های بی‌ شماری وجود دارد که شما میتوانید آنها را با آرام پز درست کنید، از سوپ گرفته تا تاس کباب تا سینه مرغ با سبزیجات و سیب زمینی‌ شیرین، بنابراین همیشه چیزی جدید برای امتحان کردن وجود دارد. مواد غذایی را صبح در آرام پز قرار داده و تا زمانی‌ که به خانه باز میگردید، غذای شما آماده خواهد بود .

۷ . مصرف به شکل سرد

بسیاری از ما دچار این عادت هستیم که همیشه مرغ را به شکل گرم سرو کنیم، اما می‌توان آن را به شکل سرد به عنوان بخشی از سالاد یا ساندویچ نیز سرو کرد .

اسلایس کردن سینه مرغ گریل شده و ترکیب آن با سالاد به همراه مقداری سیب یا کرنبری راهی‌ فوق‌العاده برای دریافت مقداری پروتئین با کیفیت و کربوهیدرات‌های سالم می‌باشد. اگر مقداری سس تهیه شده با روغن زیتون نیز اضافه کنید میتوانید چربی‌ سالم را نیز به این ترکیب افزوده و یک وعده غذایی کامل را تهیه کنید .

اگر سینه مرغ را از قبل پخته و فریز کنید، سپس میتوانید زمانی‌ که به یک وعده غذایی سریع نیازمند هستید، آنها را پس ذوب یخ، ریز کرده و درون ظرف سالاد بریزید .

تهیه مرغ رژیمی

تهیه مرغ رژیمی

۸ . تهیه سوپ

آخرین گزینه برای سرو مرغ و کمک به دریافت پروتئین کافی‌ که اغلب از آن نیز غفلت میشود، تهیه سوپ با سینه مرغ می‌باشد. سوپ برای کسانی‌ که در یک رژیم چربی‌ سوزی هستند عالی‌ می‌باشد، زیرا که این مایع داغ میتواند اشتهای شما را کاهش داده زیرا با حجم بالایی که دارد شما را سریع سیر می‌کند .

اینکه بخواهید از یک سوپ ساده سبزیجات با مرغ استفاده کنید یا بخواهید به آن دیگر مواد غذایی غنی از کربوهیدرات نظیر برنج، پاستا، سیب زمینی‌ شیرین یا جو اضافه کنید، بستگی به شما دارد . اما تهیه سوپ راهی‌ بسیار سریع و آسان برای مصرف مرغ مورد نیاز روزانه تان می‌باشد .

تهیه مرغ رژیمی

تهیه مرغ رژیمی

بنابراین دفعه بعدی که از دستور پخت همیشگی‌ سینه مرغ تان خسته شدید، تغییر آن را مدنظر قرار دهید. استفاده از هر کدام از تکنیک‌های بالا بسیار خوب جواب میدهد و میتواند تنوع را به رژیم شما اضافه کند، تا دیگر برای تامین پروتئین روی به مصرف همبرگر نیاورید !

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (5 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات