سارم S23
4.8

سارم S23

  • سارم ها
  • ۲۴ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 58,990 بازدید
  • 1 دیدگاه

برخی‌ بلاگ‌های بدنسازی شناخته شده مدعی این هستند که (S23) دارویی دارای قدرت مشابه استروید‌ها در زمینه رشد عضلات و چربی‌ می‌باشد، اما عوارض جانبی آنها را دارا نمیباشد، اما این گفته‌ها کاملا اشتباه هستند. (S23) یک داروی تایید نشده می‌باشد که پتانسیل بالایی در آسیب زدن به بدن دارد. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در مورد این دارو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

(S23) چه می‌باشد؟

(S23) متعلق به گروه جدیدی از دارو‌ها با نام تعدیل کننده‌های انتخابی گیرنده آندروژن یا به اختصار سارم‌ها می‌باشد. سارم‌ها تقلید کننده اثر تستوسترون از طریق اتصال به گیرنده‌های هورمونی در برخی‌ مناطق خاص بدن میباشند.

مشابه تستوسترون و دیگر سارم ها، محققان اینگونه فرضیه سازی کرده‌اند که (S23) میتواند با هدف قرار دادن بافت‌های ماهیچه ای و استخوان‌ها باعث بهبود رشد عضلات و سلامت استخوان‌ها شود. برخی‌ بلاگ ها، تحقیقات حیوانی ای را استناد قرار میدهند که در آنها (S23) توانسته باعث کوچک شدن سایز پروستات شود. اما به هر حال، هیچ آزمایش بالینی وجود ندارد که پشتیبان کننده اینگونه ادعا‌ها باشد.

در واقعیت، تئوری عملکرد گزینشی سارم‌ها ممکن است کاملا غلط باشد. این امر هیچگاه ثابت نشده است و سارم هایی نظیر (S23) هیچگاه به طور مناسبی آزمایش‌های بالینی را پشت سر نگذاشته اند. سارم‌ها ممکن است از آنچه تا کنون در مورد آنها فکر میکردیم، بسیار خطرناک تر باشند.

استفاده از (S-23) در جوامع بدنسازی در حال افزایش است و به داروی محبوب تبدیل شده است. این دارو ظاهرا در زمینه افزایش حجم عضلات و کاهش توده چربی‌ بدن با کمترین عوارض جانبی کارامد می‌باشد. اما مصرف (S-23) میتواند کاملا تولید تستوسترون بدن را سرکوب کند که این امر به این معنی‌ است که پس از پایان دوره مصرف این دارو، نیازمند دوره پاکسازی خواهید بود.

این سارم به دلیل پتانسیل خود در کنترل باروری مردان توانسته توجهات زیادی را به خود جلب کند. در موش ها، مصرف (S-23) باعث شد تا ۱۰۰% موش‌ها نابارور شوند. البته این ناباروری موقتی بود و پس از قطع مصرف روند آن کاملا معکوس شد.

محققان همچنین روی اثر (S23) در افزایش انگیزه جنسی‌ در زنان نیز مطالعاتی داشته اند. از جمله موارد استفاده احتمالی‌ این دارو می‌توان به جلوگیری از تجزیه عضلات و افزایش تراکم استخوان‌ها اشاره کرد.

لازم به ذکر است که در هیچ تحقیق انسانی‌ از (S23) استفاده نشده است و برای مصارف انسانی‌ مورد تایید قرار نگرفته است. در حال حاضر، تمام سارم‌ها در ورزش‌های حرفه ای توسط آژانس جهانی‌ ضد دوپنگ ممنوع شده‌اند.

 

مزایای احتمالی‌ (S23) :

افزایش حجم خالص عضلانی

کاهش توده چربی‌ بدن

دارای پتانسیل بالا در زمینه کنترل باروری مردان

ممکن است باعث افزایش قدرت استخوان‌ها شود

ممکن است باعث افزایش انگیزه جنسی‌ در زنان شود

 

مواردی که باید مد نظر داشته باشید :

دارویی تایید نشده

عدم وجود تحقیقات انسانی‌

خطرات کوتاه مدت و بلند مدت ناشناخته

سرکوب تستوسترون

کوچک شدن بیضه ها

ایمنی و سمیت نامشخص

دارای پتانسیل بالا در آسیب به بدن

وضعیت تداخل دارویی نامشخص

 

(S23) چگونه عمل می‌کند؟

در مورد سارم‌ها اینگونه فرضیه سازی شده است که آنها به طور گزینشی میتوانند به گیرنده‌های آندروژن ماهیچه‌ها و استخوان‌ها متصل شوند و تاثیر آنها روی پروستات یا دیگر ارگان‌ها بسیار اندک می‌باشد. اینطور فرض میشود قابلیت انتخاب گزینشی هر سارمی با سارم دیگر متفاوت می‌باشد (بر اساس ساختار شیمیایی آنها). این قابلیت گزینشی آنها در انتخاب گیرنده‌های آندروژن هیچگاه در انسان‌ها به اثبات نرسیده است.

در تحقیقات سلولی نشان داده شده که (S-23) میتواند پیوند‌های بسیار قدرتمندی با گیرنده‌های آندروژن ایجاد کند، که این امر (S-23) را در حال حاضر تبدیل به یکی‌ از قوی‌ترین سارم‌ها کرده است.

نحوه عملکرد (S-23) در ماهیچه‌ها و استخوان‌ها پیچیده می‌باشد. در مجموع، هنگامی که یک سارم به یک گیرنده آندروژن متصل میشود، باعث افزایش فعالیت ژن هایی میشود که وظیفه تولید پروتئین در ماهیچه‌ها را دارند. گیرنده‌های فعال شده همچنین میتوانند با ارسال سیگنال هایی باعث افزایش فعالیت سلول‌های استخوان ساز شوند.

تاثیر ضد باروری (S23) به دلیل قابلیت آن در سرکوب (FSH) و (LH) می‌باشد که دو هورمون کلیدی در تولید اسپرم هستند. اما به هر حال، این تاثیر در دوز‌های بالا از بین میرود.

نیمه عمر (S23) در موش‌های نر حدود ۱۱.۹ ساعت بوده است. هنگامی که (S23) از طریق دهان مصرف شود، حدود ۹۶% آن جذب میشود و پس از ۴ ساعت از دریافت دوز، سطح آن به بالا‌ترین حد خود می‌رسد. میزان جذب این دارو در انسان‌ها نامشخص است.

 

موارد استفاده احتمالی‌ از (S23)

(S23) یک داروی تحقیقاتی‌ می‌باشد. تا به امروز، هیچ تحقیق انسانی‌ استفاده کننده از (S23) منتشر نشده است.

بنابراین، ما نمیدانیم که این دارو ممکن است چه میزان خطرناک باشد. میزان کارایی آن در انسان‌ها نیز ناشناخته است. این یعنی‌ این دارو پتانسیل بالایی در آسیب زدن دارد و مصرف آن به هر دلیلی‌ به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 

تاثیرات روی عضله سازی و کاهش چربی‌ بدن

محبوبیت (S23) به این دلیل است که مصرف کنندگان آن مدعی این هستند که این دارو میتواند باعث افزایش حجم عضلات و چربی‌ سوزی شود، چیزی شبیه استرویدها. این ادعا‌ها به هیچ وجه پایه علمی‌ ندارد، زیرا هیچگونه تحقیق بالینی ای در مورد (S23) وجود خارجی‌ ندارد.

در یک تحقیق انجام شده روی موش ها، (S23) توانست به طور متوسط باعث کاهش وزن و توده چربی موش‌ها شود. به منظور افزایش احتمال جفتگیری، به موش‌ها همچنین استروژن (استرادیول بنزوات) داده شد که این امر باعث کاهش حجم عضلات آنها شد. (S23) قادر بود تا اثر استروژن را خنثی کند و باعث افزایش حجم خالص عضلانی شود.

(S23) بسته به میزان دوز میتواند باعث کاهش توده چربی‌ نیز شود، به این معنی‌ که هرچه میزان دوز بالاتر باشد، میزان چربی‌ سوزی نیز بیشتر میشود.

در یک تحقیق دیگر روی موش ها، (S23) توانست از اثر گلوکوکورتیکوید‌ها در کاهش حجم عضلات جلوگیری کند. گلوکوکورتیکورد‌ها داروی ضد التهاب هستند، که مصرف بلند مدت آنها میتواند باعث کاهش قابل توجه حجم عضلات شود. (S23) توانست باعث حفظ سایز فیبر‌های ماهیچه ای تند انقباض (قدرت) و کند انقباض (استقامت) پس از مصرف بلند مدت گلوکوکورتیکوید‌ها شود.

 

کنترل باروری مردان

محققان در حال انجام تلاش بسیاری در زمینه توسعه یک قرص ضد باروری برای مردان هستند، آنها به دنبال ماده ای هستند که هم ایمن و هم کارامد باشد. (S23) به عنوان یک داروی ضد باروری برای مردان امید بخش بوده است زیرا میتواند باعث سرکوب هورمون هایی (LH و FSH) شود که برای تولید اسپرم بسیار مهم هستند.

هنگامی که (S23) به موش‌های نر داده شد، تعداد اسپرم در آنها به شدت کاهش پیدا کرد، که این امر باعث ناباروری ۱۰۰ درصدی آنها شد. اما پس از قطع مصرف (S23)، تعداد اسپرم‌ها به حالت نرمال بازگشت. در نتیجه، موش‌ها توانستند با ۱۰۰% قدرت باروری دوباره جفت گیری کنند. نکته مهم این است که اثر ضد باروری (S23) موقتی می‌باشد.

به شکل جالبی‌، دوز کارامد (S23) برای کنترل باروری بسیار اندک می‌باشد، به این معنی‌ که دوز‌های بالا دارای اثر معکوس هستند و در واقع از تولید اسپرم پشتیبانی نیز میکنند. به موش هایی که بالاترین دوز از (S23) داده شده بود، تعداد اسپرم در آنها مشابه موش هایی بود که از این دارو استفاده نکرده بودند.

اگرچه در این تحقیق (S23) به صورت تزریقی به موش‌ها داده شده بود، اما این امکان وجود دارد که آن را به صورت قرص نیز تولید کرد. دیگر تحقیقات نشان میدهند که قرص (S23) نیز به خوبی‌ جذب بدن میشود.

 

قدرت استخوان ها

هورمون‌های جنسی‌ نظیر تستوسترون و استروژن نقش مهمی‌ در حفظ سلامت و قدرت استخوان‌ها دارند. زنان در دوره پسا یائسگی خود استروژن بسیار اندکی‌ تولید میکنند و به شکل ویژه ای در معرض ابتلا به بیماری‌های استخوانی نظیر پوکی استخوان هستند. اگرچه بهبود تراکم مواد معدنی استخوان‌ها حیاتی می‌باشد، به همان اندازه افزایش حجم عضلات در زمینه جلوگیری از شکستگی‌های استخوانی و افزایش سرعت ریکاوری مهم می‌باشد.

سارم هایی نظیر (S23) به لطف عملکرد دوگانه خود ممکن است دارای مزیت‌های سلامتی‌ منحصر به فردی برای استخوان‌ها باشند. (S23) میتواند باعث فعال سازی سلول‌های استخوان ساز و افزایش قدرت ماهیچه‌ها شود. در تحقیقات حیوانی، (S23) توانست باعث افزایش تراکم مواد معدنی استخوان‌ها و حجم عضلات شود.

بر خلاف اثر این دارو در زمینه باروری، (S23) میتواند جدایی از میزان دوز مصرفی باعث افزایش تراکم استخوان‌ها شود (دوز‌های پایین یا بالا دارای یک تاثیر در این زمینه هستند).

 

انگیزه جنسی‌ بانوان

کاهش سطح طبیعی هورمون‌های جنسی‌ پس از یائسگی باعث کاهش میل جنسی‌ و برانگیختگی در زنان میشود. کاهش انگیزه جنسی‌ شدید در زنان با عنوان (HSDD) یاد میشود، که این اختلال معمولا با تستوسترون درمان میشود. اما به هر حال، تستوسترون ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سرطان سینه شود.

(S23) بدون خطرات تستوسترون میتواند باعث افزایش میل جنسی‌ زنان شود. در یک تحقیق انجام شده روی موش هایی که در دوره پسا یائسگی به سر میبردند، اکثر سارم‌ها قادر به افزایش سطح فعالیت‌های جنسی‌ بودند. مخصوصا (S23) توانست باعث افزایش انگیزه جنسی‌ و همچنین حفظ سایز رحم و دیواره آن شود.

 

نظرات در مورد مصرف (S23) در بدنسازی

(S23) در هیچ تحقیق بالینی ای تست نشده است. در زمینه ارزیابی میزان عملکرد و عوارض جانبی این دارو نمی‌توان به تحقیقات حیوانی استناد کرد. بر اساس اطلاعات موجود، تاثیرات این دارو در انسان‌ها نامشخص است و پتانسیل بالایی در آسیب زدن به بدن دارد.

نکته : تمام اطلاعات ذکر شده در زیر نقلی هستند و بر پایه تجربیات شخصی‌ مصرف کنندگان (S23) میباشند. ما نمیتوانیم صحت این اطلاعات را تضمین کنیم. همچنین نمیتوانیم بگوییم که این تجربیات، چه میزان آن حاصل مصرف دیگر سارم‌ها یا دیگر دارو‌ها یا مکمل‌ها بوده است. همچنین ما به هیچ وجه در مورد محتویات و کیفیت محصولات ارائه شده تحت عنوان (S23) که به وفور در اینترنت یافت میشوند اطمینان نداریم.

محبوبیت سارم‌ها در دنیای بدنسازی علیرغم عدم وجود تحقیقات کافی‌ در زمینه ایمنی آنها، در حال افزایش است. بدون عوارض جانبی استروید ها، سارم‌ها وجهه ای بسیار خوب و رضایت بخش از خود نشان داده اند. (S23) نیز در این زمینه مستثنی نیست و به عنوان یکی‌ از قوی‌ترین سارم‌های موجود در بازار شناخته میشود.

(S23) به منظور ایجاد بدنی کاملا تفکیک شده و سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد که چنین بدنی لازمه شرکت در مسابقات بدنسازی می‌باشد. یک استراتژی محبوب این است که نزدیک پایان دوره تمرینی، (S23) را اضافه میکنند تا به بدنی در سطح مسابقات دست یابند.

برخی‌ مصرف کنندگان گزارش استفاده ترکیبی‌ (S23) با دیگر سارم‌ها را داده اند. استفاده ترکیبی‌ از چندین داروی تایید نشده کار خطرناکی می‌باشد. این امر احتمال آسیب به بدن را افزایش میدهد، زیرا در مورد تاثیرات، عوارض جانبی و تداخلات این دارو با هم هیچ تحقیقی انجام نشده است. حتی خطرات مصرف بلند مدت این دارو‌ها کمتر شناخته شده است.

بسیاری از نظرات، ستایش کننده تاثیر (S23) هستند. چندین مصرف کننده (S23) را با دوز‌های بالایی از استروید‌ها نظیر وینسترول و آناوار مقایسه کرده‌اند. آنها گفته‌اند (S23) در دوره کات توانسته باعث جلوگیری از تجزیه عضلات آنها شود.

اما از طرف دیگر، مصرف کنندگان بسیار زیادی گزارش داده اند که (S23) میتواند همانند تستوسترون باعث پرخاشگری شود. بر اساس گفته برخی‌ ها، این دارو همچنین میتواند باعث ریزش مو و تیره شدن رنگ ادرار شود.

مصرف کنندگان در سراسر جهان اتفاق نظر دارند که پس از پایان دوره مصرف (S23)، استفاده از دوره پاکسازی ضروری است زیرا این دارو میتواند باعث سرکوب تولید تستوسترون در بدن شود. به منظور جلوگیری از عدم تولید تستوسترون، بسیاری از مصرف کنندگان به منظور بازیابی این هورمون از دوره پاکسازی استفاده میکنند.

هیچ دوز ایمن یا کارامد برای (S23) وجود ندارد زیرا (S23) یک داروی تایید نشده می‌باشد و روی انسان‌ها مورد مطالعه قرار نگرفته است.

اکثر وب سایت‌های بدنسازی می‌گویند که مردان میبایست از این دارو ۱۰-۳۰ میلی‌ گرم در روز در دو دوز جداگانه استفاده کنند، با فرض اینکه نیمه عمر (S23) نسبتا کوتاه بوده و تنها ۱۲ ساعت می‌باشد. مبنای این چنین دوز‌ها بر اساس تجربیات فردی خطرناک می‌باشد. مصرف هر مقدار (S23) ممکن است دارای عوارض خطرناکی باشد.

بنابراین، ما به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم که از این دارو استفاده کنید. توصیه ما این است که با پزشک خود در مورد تغییرات در سبک زندگی‌ یا روش‌های درمانی تائید شده به منظور رسیدن به اهداف تان صحبت کنید.

 

عوارض جانبی (S23)

عوارض جانبی (S23) نامشخص می‌باشد.هیچگونه تحقیق بالینی روی این دارو انجام نشده است. این دارو پتانسیل بالایی در آسیب زدن به بدن دارد. بنابراین از آنجایی که پروفایل ایمنی این دارو هنوز مورد تحقیق واقع نشده است، مصرف آن میتواند به شدت خطرناک تلقی‌ شود.

اطلاعات در مورد عوارض جانبی (S23) از تحقیقات حیوانی کافی‌ نیستند و نمی‌توان از آنها به یک جمع بندی کامل رسید.

در یک تحقیق، (S23) توانست باعث کاهش سطح تستوسترون و (FSH) و (LH) شود. سرکوب تستوسترون در موش‌ها منجر به کاهش سایز بیضه‌ها و پروستات شد. با قطع مصرف (S23)، اندازه بیضه‌ها به حالت نرمال بازگشت، اما سایز پرستات کوچک تر باقی‌ ماند.

شواهد نقلی حاصل از نظرات مصرف کنندگان، بیانگر عوارض جانبی بیشتری هستند. از جمله این عوارض احتمالی‌ می‌توان به پرخاشگری در کنار تیره تر شدن رنگ ادرار اشاره کرد. چند گزارش نیز در مورد ریزش مو وجود دارد، که این عارضه را در مورد (S23) می‌توان جدی در نظر گرفت، زیرا معمولا دیگر سارم‌ها باعث ریزش مو نمیشوند.

بزرگ‌ ترین عارضه جانبی از دیدگاه بدنسازی میتواند سرکوب کامل تستوسترون در بدن باشد. این امر مصرف کنندگان را مجبور خواهد کرد تا از دوره پاکسازی استفاده کنند.

 

(S23) در برابر دیگر سارم ها

گفته میشود که (S23) قوی‌ترین سارم موجود می‌باشد. اما پشتوانه علمی‌ ای برای این ادعا وجود ندارد.

اوستارین و لیگاندرول نیز سارم هایی قوی در بدنسازی در نظر گرفته میشوند. تحقیقات سلولی نشان میدهد که قدرت پیوند (S23) قوی تر از اوستارین و هم اندازه قدرت پیوند لیگاندرول می‌باشد. اما به هر حال، دیگر فاکتور‌ها نیز در قدرت آنها دخیل هستند و تحقیقات بیشتری برای یک مقایسه قابل اعتماد نیاز است.

هنگامی که بحث عضله سازی و چربی‌ سوزی در میان باشد، مصرف کنندگان (S23) را قابل مقایسه با اوستارین و لیگاندرول می‌باشد. گزارش عوارض جانبی مشابه می‌باشد، اگرچه اینطور به نظر می‌رسد که (S23) بیشتر باعث سرکوب تستوسترون میشود. بر اساس نظرات، چیزی که (S23) را متمایز کرده است میزان سفتی عضلات بدن در جهت تفکیک بیشتر آنها می‌باشد.

 

دوز‌های (S23)

دوز‌های غیر رسمی‌ که معمولا در بدنسازی استفاده میشوند چیزی بین ۱۰-۳۰ میلی‌ گرم در روز می‌باشد، که به دلیل نیمه عمر ۱۲ ساعته این دارو، این دوز به دو قسمت تقسیم میشود. اما به هر حال، سرعت پاکسازی این دارو بر اساس تحقیقات حیوانی بوده و احتمالا در انسان‌ها دقیق نمیباشد.

 

جمع بندی

اگرچه بسیاری از نظرات مردمی بیانگر این است که (S23) یک سارم قدرتمند می‌باشد، اما هیچ تحقیق انسانی‌ برای تعیین میزان ایمنی و کارایی این دارو در انسان‌ها انجام نشده است. تنها چند تحقیق حیوانی در این زمینه انجام شده است.

احتمال سرکوب تولید تستوسترون با مصرف (S23) همچنان وجود دارد، در حقیقت شدت این سرکوب ممکن است حتی از دیگر سارم‌ها نیز قوی تر باشد.

بدون تحقیقات بالینی، (S23) همچنان یک ماده تایید نشده و خطرناک تلقی‌ میشود.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.8/5 - (6 امتیاز)

برچسب‌ها

اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات