کاردارین (GW501516)
4.3

کاردارین (GW501516)

  • سارم ها
  • ۷ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 25,856 بازدید
  • بدون دیدگاه

کاردارین یک سارم منحصر به فرد (فعال کننده PPAR-delta) می‌باشد که در ابتدا توسط دانشمندان به منظور جلوگیری از تشکیل تومور در روده بزرگ، پروستات و بافت سینه تولید شد.

با انجام تحقیقات بیشتر، خیلی‌ زود مشخص شد که این سارم دارای قابلیت افزایش سرعت متابولیسم، کاهش چربی‌ بدن، کاهش زمان ریکاوری، بهبود سلامت قلب و رگ‌های خوبی‌، افزایش حجم عضلات، درمان التهابات و دیابت، افزایش استقامت و توان می‌باشد.

 

آیا کاردارین قانونی‌ است؟

به طور خیلی‌ خلاصه نه، قانونی‌ نیست. با توجه به آزمایشات انجام شده روی حیوانات مصرف کاردارین برای انسان‌ها مورد تایید واقع نشده است. دلیل این امر عوارض جانبی آن می‌باشد.

اما در بسیاری از فروم‌های مربوط به بدنسازی در مورد عوارض جانبی کاردارین آنطور که باید و شاید صحبتی‌ نمی‌شود و بیشتر به جنبه قدرت آن در بدنسازی پرداخته میشود. اما به هر حال، با توجه به سطح بالای سمیت آن برای بدن، این سارم را نمی‌توان ایمن دانست.

در نتیجه، هرچیزی که شما در اینترنت با عنوان کاردارین یافت می‌کنید، یا غیر قانونی‌ است و در بازار سیاه تولید میشود یا تنها باید به عنوان ماده ای برای انجام تحقیق فروخته شود (و نه یک محصول بهبود دهنده عملکرد).

 

آیا کاردارین یک سارم است؟

آیا به یاد دارید که در ابتدای مقاله ذکر شد کاردارین یک سارم منحصر به فرد است؟ بله، کاردارین منحصر به فرد است زیرا در واقع یک سارم نمیباشد. سارم مخفف عبارت تعدیل کننده انتخابی گیرنده آندروژن می‌باشد. آنها با تقلید رفتار تستوسترون در بدن عمل کرده و باعث فعال سازی گیرنده های آندروژن در مناطق خاص (نظیر استخوان‌ها و ماهیچه ها) میشوند. و به این ترتیب، میتوانند باعث افزایش حجم عضلانی شما شوند.

اما کاردارین یک سام نمیباشد، بلکه یک فعال کننده (PPAR-delta) می‌باشد که مستقیما روی گیرنده‌های آندروژن تاثیر نمیگذارد.

 

به چه منظور از کاردارین استفاده میشود؟

کاردارین ممکن است که یک سارم واقعی نباشد اما میتواند نظیر یک سارم عمل کند زیرا نتایج مشابه آنها را دارد.

در واقع، چندین بررسی و تحقیق انجام شده نشان دهنده استفاده از cardarine برای اهداف زیر می‌باشد :

۱ : تامین سوخت بدن. از طریق افزایش جذب گلوکز، کاردارین بدن را وادار می‌کند تا به عنوان منبع سوخت اولیه خود از گلوکز استفاده کند که این امر شما را قادر میسازد تا کار بیشتری را انجام دهید (به واسطه افزایش سطح انرژی).

۲ : چربی‌ سوزی. کاردارین از سه طریق باعث چربی‌ سوزی میشود. ۱) از طریق تحریک گلوکز که باعث کمک به افزایش قابلیت چربی‌ سوزی بدن میشود، ۲) استفاده از ذخایر چربی‌ بدن به جای کربوهیدرات‌ها و ۳) فعال سازی ژن‌های چربی‌ سوزی و کارنیتین (ABCA1 و CPT1).ترکیب این موارد میتواند به کم چرب حفظ کردن بدن شما کمک کند.

در یک تحقیق روی ۱۳ مرد، هنگام مصرف کاردارین محققان متوجه کاهش سطح تریگلیسیرید، اسید‌های چرب و پروتئین‌های (VLDL) شدند. در دو تحقیق مجزا از هم که افراد شرکت کننده در آن ۵-۱۰ گرم cardarine را در یک دوره ۱۲ هفته ای مصرف کرده بودند، محققان متوجه افزایش سطح کلسترول (HDL) در ۳۰۵ شرکت کننده و کاهش سطح (LDL) و (APOB) شدند.

۳ : دوره‌های حجم و کات. کاردارین اغلب با دیگر سارم‌ها و دارو‌های بهبود دهنده عملکرد مصرف میشود تا در دوره کات باعث جلوگیری از تجزیه عضلات شود و در دوره حجم بتواند حجم خالص عضلات را افزایش دهد.

۴ : مغز. کاردارین میتواند رگ‌های مغزی را در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت کند و این کار را از طریق حفظ جریان خون در مغز انجام میشود. کاردارین میتواند باعث تقویت و توسعه سلول‌های عصبی شده و در عین حال دارای خواص ضد التهابی نیز می‌باشد.

۵ : چاقی. در یک تحقیق انجام شده روی ۶ داوطلب دچار اضافه وزن، آنها پس از مصرف ۲.۵ یا ۱۰ میلی‌ گرم cardarine در روز در بیش از ۲ هفته، آنها شاهد کاهش علائم سندروم متابولیک و همچنین شاهد افزایش چربی‌ سوزی و افزایش سطح کارنیتین در ماهیچه‌های خود بودند. کاردارین همچنین توانست سطح چربی‌ کبد را ۲۰%، سطح انسولین را ۱۱% و سطح چربی‌ خون را ۲۳-۳۰% کاهش دهد و همچنین توانست از طریق فعال سازی (PPAR delta) در بافت‌های چربی‌، از فعالیت‌های مواد التهاب زا جلوگیری کند. این امر توانست در زمینه کاهش التهابات شدید و مقاومت انسولینی حاصل از چاقی کمک کند.

۶ : رگ‌های خونی و قلبی. عقیده بر این است که کاردارین با پیشگیری از ایجاد آسیب اکسیداتیو، میتواند تاثیر مستقیم روی رگ‌های خونی داشته باشد. این امر میتواند از تشکیل پلاک‌ها در شریان‌ها را کاهش دهد و در عین حال باعث افزایش سطح نیتریک اکسید شود. دوز‌های پایین کاردارین میتواند باعث کاهش آسیب بافتی و التهاب در شریان‌ها شود که این امر احتمال بروز بیماری قلبی را کاهش میدهد.

۷ : کلیه ها. کاردارین میتواند از طریق کاهش فعالیت (MCP-1) که مسول ایجاد بیماری‌های کلیوی است، باعث کاهش التهابات در کلیه‌ها شود.

۸ : آسیب کبدی. یکی‌ از اصلی‌‌ترین ارگان هایی که کاردارین آن را هدف قرار میدهد، کبد می‌باشد. دلیل این امر این است که کبد ارگانی‌ حیاتی در زمینه ذخیره سازی، سوزاندن و آزاد سازی چربی‌‌ها درون بدن می‌باشد. از طریق فعال سازی (PPAR-delta) کبد میتواند منبع سوخت خود را از گلوکز به اسید‌های چرب تغییر دهد. کاردارین همچنین میتواند باعث جلوگیری از مقاومت انسولینی در سلول‌های کبد شود و هنگامی که در کوتاه مدت مصرف شود میتواند کبد را در برابر آسیب محافظت کند.

۹ : رشد عضلات و استقامت. با فعال سازی (PPAR-delta)، کاردارین میتواند باعث افزایش رشد فیبر‌های ماهیچه ای، افزایش سطح انرژی و استقامت تقریبا تا دو برابر شود.

۱۰ : بیماری‌های پوستی‌. فعال سازی (PPAR-delta) میتواند باعث کاهش التهابات در سلول‌های پوست شود که این التهابات حاصل بیماری‌های پوستی‌ نظیر پسوریازیس می‌باشد.

۱۱ : ترمیم زخم ها. با افزایش سطح نیتریک اکسید، جریان خون میتواند بهبود پیدا کند که این امر نیز میتواند باعث بهبود وضعیت ترمیم زخم‌ها شود.

 

نحوه عملکرد کاردارین به چه صورت است

کاردارین از یکی‌ از دو روش پیش رو عمل می‌کند ۱) با اتصال و فعال سازی (PPAR-delta) در سلول‌ها (عمدتا در ماهیچه ها) و ۲) از طریق تحریک ژن‌های مسول در زمینه استفاده انرژی.

به این ترتیب کاردارین میتواند باعث افزایش سطح انرژی، افزایش سرعت متابولیسم، افزایش چربی‌ سوزی، افزایش عضله سازی، بهبود وضعیت کلسترول، سلامت قلب و افزایش عملکرد فیزیکی‌، معکوس کردن دیابت نوع ۲ و کاهش حضور لیپید‌ها در خون شود.

اما نحوه عملکرد کاردارین به چه صورت است؟ دانش آن به این قرار است :

۱ : سوزاندن چربی‌ ها. کاردارین میتواند باعث جلوگیری از تسهیل زنجیره‌های اسید چرب شود که این امر باعث میشود تا بدن ذخیره چربی‌ را متوقف کند. این امر بدن را مجبور می‌کند تا همانند زمانی‌ که در حالت قحطی زدگی قرار دارد، از ذخایر چربی‌ موجود خود برای تامین انرژی استفاده کند.

اما بر خلاف حالت قحطی زدگی واقعی که در آن بدن هم از ذخایر چربی‌ استفاده می‌کند و هم عضلات را کاملا نابود می‌کند، کاردارین در اینجا نشانی‌ از تجزیه عضلانی ندارد، به این معنی‌ که شما بدون قربانی کردن عضلات خود میتوانید چربی‌ سوزی کنید.

۲ : ریکاوری عضلات. تحقیقات نشان داده اند که کاردارین میتواند باعث افزایش اکسیژن مصرفی در فیبر‌های ماهیچه ای کند انقباض در ماهیچه‌ها شود که این امر میتواند به بهبود عملکرد و ریکاوری کمک کند. این امر به این معنی‌ است که شما در حالت تمرینی با فشار کمتر میتوانید زمان بیشتری را کار کنید.

اگرچه این سبک تمرینی برای افراد مبتدی مفیدتر می‌باشد، اما میتواند باعث افزایش حجم عضلات و حفظ ثبات مفاصل هنگام انجام حرکات شود. این امر در کنار قابلیت کاردارین در زمینه بهبود ریکاوری عضلات، شما را قادر میسازد تا از مزایای بلند مدت عضله سازی بهره‌مند شوید (بدون ایجاد استرس بیش از حد روی بافت‌های ماهیچه ای).

۳ : انرژی. با اتصال به گیرنده‌های آگونیست (PPAR)، کاردارین میتواند روی میزان خروجی انرژی تاثیر گذار باشد.

 

نحوه استفاده کاردارین در بدنسازی (دوز ها، دوره‌ها و استک کردن آن)

کاردارین هم برای دوره حجم و هم دوره کات عالی‌ می‌باشد. دوز مورد نیاز از کاردارین برای شما، بستگی به این دارد که در چه دوره ای به سر می‌برید.

در حالت نرمال شما تنها میبایست ۱۰-۲۰ میلی‌ گرم کاردارین را در روز مصرف کنید و آن هم در دو دوز مجزا از هم. دلیل این امر این است که cardarine تنها دارای نیمه عمر ۱۶-۲۴ ساعت می‌باشد.

به یاد داشته باشید که برای چربی‌ سوزی مطلوب، دوز ۲۰ میلی‌ گرم را میبایست به دو دوز ۱۰ میلی‌ گرم تقسیم کنید و آن را حدودا ۳ ساعت قبل از تمرین مصرف کنید.

 

طول دوره کاردارین چقدر می‌باشد؟

همانند تمام سارم ها، طول دوره cardarine نهایتا ۱۲ هفته می‌باشد و پس از آن میبایست فرد به مدت ۴-۶ هفته مصرف را قطع کند. این امر شما را قادر میسازد تا بدون دوره پاکسازی بتوانید بیشترین نتیجه ممکن را بگیرید (اگرچه توصیه شخصی‌ ما این است که پاکسازی همیشه باید انجام شود).

 

استفاده ترکیبی‌ (استک کردن) کاردارین

یک مورد خوب در مورد کاردارین این است که میتوانید تقریبا آن را با هر چیزی مصرف کنید. اما اکثر بدنسازان معمولا آن را با (LGD 4033) و (MK 2886) مصرف میکنند.

۱ : استفاده تکی‌. شما میتوانید به تنهایی‌ از کاردارین استفاده کنید که در این حالت میتوانید ۱۰-۲۰ میلی‌ گرم را در روز مصرف کنید.

۲ : با استروید‌های آنابولیک. کاردارین میتواند اثرات منفی‌ برخی‌ از استروید‌های آنابولیک خشن تر را کاهش دهد (مخصوصا ترنبولون).

۳ : دیگر سارم ها. این امکان وجود دارد که برای چربی‌ سوزی کاردارین را با سارم‌های دیگر نظیر تستولون و آندارین مصرف کنید و برای چربی‌ سوزی و استقامت آن را در کنار اوستارین و لیگاندرول استفاده کنید.

 

دوره حجم

کاردارین برای یک افزایش حجم تمیز و حفظ عضلات بسیار خوب می‌باشد. تنها کافی‌ است دوز ۲۰ میلی‌ گرم را به دو دوز مساوی تقسیم کرده و مصرف کنید.

 

دوره کات

با استفاده ترکیبی‌ کاردارین با وینسترول، تورینابول، آناوار، مسترون یا ترنبولون، این سارم میتواند باعث چربی‌ سوزی بیشتر شود.

 

دوره پاکسازی

کاردارین در دوره پاکسازی یک گزینه بسیار محبوب به حساب میاید، زیرا میتواند از بازگشت چربی‌‌ها پس از پایان دوره جلوگیری کرده و همچنین میتواند باعث جلوگیری از کاهش کارامدی و استقامت فرد پس از پایان دادن دوره خود شود.

 

خطرات محتمل و عوارض جانبی کاردارین چیست؟

در اینجاست که اوضاع کمی‌ پیچیده میشود، زیرا اساسا در مورد کاردارین هیچ عارضه جانبی منتشر نشده است. دلیل این امر میتواند این باشد که به سختی می‌توان تحقیقی را در این مورد یافت کرد و همچنین مصرف آن توسط انسان غیر قانونی‌ اعلام شده است.

اما این امر به این معنی‌ نیست که کاردارین کاملا بی‌ خطر و بدون عوارض جانبی می‌باشد.

درست است که کاردارین سرکوب گر نیست و غیر هورمونی می‌باشد و درست است که برخی‌ تحقیقات نشان دهنده تاثیر آن در بهبود دیابت نوع ۲، چاقی و سطح کلسترول بالا میباشند، اما بدون تحقیقات بلند مدت در زمینه اثرات آن، ما نمیتوانیم ۱۰۰% مطمئن شویم که این سارم بدون عارضه جانبی می‌باشد.

البته یک سری داستان ضد و نقیض در مورد رابطه کاردارین و کبد وجود دارد. درست است که امکان دارد کاردارین در زمینه استفاده از چربی‌‌های بدن به جای گلوکز به کبد کمک کند (افزایش چربی‌ سوزی)، اما همچنین آن را مرتبط با افزایش مرگ سلول‌های کبدی میدانند، که این امر میتواند باعث ایجاد آسیب‌های کبدی شود.

البته باید گفت که این نتیجه تحقیقات انجام شده روی موش‌ها می‌باشد که از لحاظ بیولوژیکی با ما متفاوت هستند. اما اگر بخواهیم صادقانه با موضوع برخورد کنیم، این حقیقت که کاردارین میتواند چنین تاثیری را روی موش‌ها داشته باشد را نباید دست کم بگیریم.

 

کاردارین و سرطان

در این زمینه نیز حرف‌های ضد و نقیضی وجود دارد، از یک طرف تحقیقاتی‌ هستند که نشان میدهند کاردارین میتواند باعث مهار سلول‌های سرطانی در روده بزرگ، بافت سینه و درون دیگر ارگان‌های بدن شود، اما از طرف دیگر، یک سری افراد دیگر معتقدند که cardarine میتواند خود عامل ایجاد سرطان باشد.

اما گفته کدام گروه صحیح است؟

چیزی که ما میدانیم به شرح زیر است :

تئوری ایجاد سرطان توسط کاردارین از یک واقعه در سال ۲۰۰۷ نشات می‌گیرد که در آن کمپانی (GSK) به دلیل رشد سریع تومور‌های سرطانی در چندین ارگان حیوانات، تولید cardarine را متوقف کرد.

لازم به ذکر است که این اتفاق تنها در موش‌ها روی داد. اما با توجه به اینکه هیچگونه آزمایش انسانی‌ در این زمینه انجام نشده است، شما نمیتوانید به طور کامل این اطلاعات را نادیده بگیرید.

از طرفی‌، این عقیده که cardarineمیتواند از بروز سرطان جلوگیری کند نیز دارای پشتوانه علمی‌ بسیار اندکی‌ می‌باشد و در این زمینه تحقیقات اشاره دارند که قدرت ضد سرطانی کاردارین در بهترین حالت، حداقلی می‌باشد.

به همین دلیل است که ما توصیه می‌کنیم که این اطلاعات اندک و ضد و نقیض را با دیده شک بنگرید و حقیقت این است که ما نمیدانیم کدام این اظهارنظر‌ها در مورد کاردارین و سرطان درست است یا غلط.

 

از کجا کاردارین را خریداری کنیم؟

باید با تاکید فراوان ذکر کنیم که اکثر محصولات تحت عنوان کاردارین فیک و تقلبی هستند. بله کاملا فیک! کاردارین اساسا برای مصرف انسانی‌ خطرناک در نظر گرفته شده است و فروش آن غیر مجاز می‌باشد.

به این معنی‌ که هرچه شما در اینترنت تحت نام کاردارین پیدا می‌کنید احتمالا تقلبی می‌باشد و تنها یک محصول مشابه است که در بازار سیاه با مواد اولیه بدون کیفیت تولید شده است.

و اگر هم اثبات شود که محصول واقعا cardarine می‌باشد نباید با عنوان بهبود دهنده عملکرد فروخته شود، زیرا کاردارین موجود برای فروش تنها برای مقاصد تحقیقاتی‌ می‌باشد و نه برای استفاده، نه برای بدنسازی، بلکه برای تحقیقات.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.3/5 - (7 امتیاز)

برچسب‌ها

اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات