بررسی کامل مکمل لیپوزین
1.5

بررسی کامل مکمل لیپوزین

  • برسی تخصصی مکملهای بدنسازی
  • ۸ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 19,605 بازدید
  • بدون دیدگاه

فهرست محتوا

لیپوزین : به عنوان انسان، همه ما به طور غریزی به دنبال بستن قرارداد‌های خوب، میانبر‌ها و راه حل‌های سریع هستیم.

بنابراین، جای تعجبی ندارد که با همین روش مشابه در زمینه کاهش وزن عمل کنیم.

اغلب مردم نمیخواهند بشنوند که راز موفقیت کاهش وزن موفق بهبود ترکیب بدنی از طریق ایجاد کمبود کالری برای بدن و انجام تمرینات با وزنه می‌باشد.

به جای آن، آنها خواهان قرص‌ها و پودرهایی هستند که بتوانند بدون تغییر در عادات غذایی و تمرینی خود، چربی‌‌های اضافه خود را آب کنند.

و اگر بخواهیم صادق باشیم، چه کسی‌ است که خواهان این امر نباشد؟

با فرض اینکه یک مکمل کاهش وزن ایمن، کارامد و با صرفه اقتصادی باشد، چرا نخواهیم که به جای انجام تمرین یا تغییر رژیم غذایی مان، از آن استفاده کنیم؟

این دقیقا همان قولی‌ است که اکثر کمپانی‌های تولید مکمل به شما میدهند و به همین دلیل است که مصرف کنندگان در ایالات متحده آمریکا تقریبا سالیانه دو میلیارد دلار را صرف خرید مکمل‌های کاهش وزن میکنند.

یکی‌ از این مکمل‌های معروف لیپوزین می‌باشد که بنا بر ادعای تولید کننده، این مکمل میتواند “ باعث کاهش وزن بدون تغییر در سبک زندگی‌! “ شود.

اما آیا این امر درست است؟

آیا لیپوزین سرآمد تمام مکمل‌های کاهش وزن است و آیا میتواند بدون کمتر خوردن یا انجام ورزش یا هیچگونه عارضه جانبی شدیدی باعث کاهش وزن شود؟

به خواندن ادامه دهید تا دریابید.

 

لیپوزین چیست؟

لیپوزین به عنوان یک مکمل کاهش وزن با پشتوانه علمی‌ تبلیغ میشود که میتواند به کاهش اشتها کمک کند.

بر اساس اعلام کمپانی تولید کننده لیپوزین یعنی‌ (Obesity Research Institute)، این مکمل میتواند به کاهش وزن شما کمک کند و در عین حال میتوانید تمام غذاهایی که دوست دارید را مصرف کنید و نیازی نیست که تغییری در روند غذایی یا ورزشی خود ایجاد کنید.

ماده اصلی‌ موجود در لیپوزین، گلوکومانان می‌باشد که یک فیبر محلول در آب است که اغلب در محصولات غلیظ کننده استفاده میشود. این فیبر از ریشه درخت کونیاکو گرفته شده است. در واقع، این فیبر تنها ماده فعال موجود در لیپوزین می‌باشد.

گلوکومانان باعث جذب آب در سیستم گوارش میشود که این امر باعث افزایش حس سیری و در نهایتا کمک به تغذیه کمتر میشود.

اگرچه گیاه کونیاکو ممکن است نامی‌ عجیب و ناآشنا برای شما باشد، اما سالیان است که از آن در محصول کاهش وزنی دیگر به نام (shirataki noodles) استفاده میشود، که یک جایگزین کم کالری برای پاستا می‌باشد که ممکن است آن را دیده باشید.

خلاصه : لیپوزین یک مکمل کاهش وزن محبوب دارای گلوکومانان می‌باشد، که نوعی فیبر محلول در آب است که میتواند باعث کاهش اشتها شود.

 

نحوه عملکرد لیپوزین چگونه است؟

لیپوزین تنها یک نام تجاری شیک برای یک نوع فیبر می‌باشد.

بر اساس اطلاعات مشاهده ای، ما میدانیم افرادی که فیبر بیشتری مصرف میکنند، کمتر دچار اضافه وزن یا چاقی میشوند. به علاوه، مصرف فیبر بیشتر دارای چندین مزیت سلامتی‌ بیشتر نیز می‌باشد.

بنابراین، منطقی‌ به نظر می‌رسد که لیپوزین نیز دارای مزایای مشابه دیگر انواع فیبر باشد.

بنابراین اینجا این سوال پیش میاید که چرا به جای استفاده از یک مکمل کاهش وزن گران قیمت نظیر لیپوزین، از طریق مصرف جو، سیب و برنج قهوه ای، فیبر بیشتری را دریافت نکنیم؟

بر اساس اعلام سازنده لیپوزین، محصول آنها دارای یک مزیت کاهش وزن منحصر به فرد به دلیل ماهیت ژل مانند آن می‌باشد. گلوکومانان، ماده فعال موجود در لیپوزین، میتواند تا ۲۰۰ برابر وزن خود آب جذب کند. با این بیان، یک گرم گلوکومانان میتواند تا ۲۰۰ گرم آب جذب کند).

از لحاظ مقایسه، فیبر موجود در سیب، موز و پرتقال یعنی‌ پکتین تنها میتواند تا حدود ۱۰ برابر وزن خود آب جذب کند.

یک سروینگ از لیپوزین دارای ۱۵۰۰ میلی‌ گرم گلوکومانان می‌باشد، که میتواند تا ۳۰۰ گرم آب در معده را جذب کند.

این ژل حاوی گلوکومانان و آب دو کار را در بدن انجام میدهد :

۱ : باعث افزایش حجم معده میشود

۲ : باعث کاهش سرعت تخلیه معده میشود

به عبارت دیگر، گلوکومانان باعث افزایش حجم معده میشود، و باعث فعال سازی گیرنده‌های موجود در دیواره معده که مسول ارسال سیگنال سیری به مغز میباشند میشود. همچنین باعث افزایش طول اثر این کار از طریق کاهش سرعت تخلیه معده میشود.

و هرچه پس از مصرف یک وعده غذایی احساس سیری شما بیشتر باشد، احتمال مصرف غذا در طول روز کمتر خواهد شد که این امر میتواند به کاهش وزن منجر شود.

قبل از اینکه بیش از حد هیجان زده شوید، مهم است بیان شود که تنظیم اشتها یک سیستم پیچیده می‌باشد که تنها متکی‌ به میزان پر بودن معده یا میزان کندی سرعت تخلیه معده نمیباشد.

چندین فاکتور دیگر از جمله سطح هورمون‌های لپتین، گرلین، انسولین و (PYY) و (GLP-1)، میزان دلپذیر بودن غذای‌ مصرفی، محیطی‌ که در آن غذا میخورید و فاکتور‌های بسیار دیگری نیز میتوانند روی میزان حجم غذایی که در یک وعده مصرف می‌کنیم تاثیر بگذارند.

اما نتیجه چیست؟

تنها افزایش میزان غذای موجود در معده تضمین کننده کمتر خوردن شما نیست.

همچنین شواهدی وجود دارند که نشان میدهند گلوکومانان ممکن است با اتصال به چربی‌‌ها باعث کاهش مقدار انرژی جذب شده در روده کوچک شود، که این امر نیز باعث کاهش میزان دریافتی کالری میشود. اگرچه، احتمالا اندازه این اثر آن قدری کوچک است که نمی‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد، و میتوانید شاهد همین اثر مشابه با مصرف بیشتری فیبر از میوه ها، سبزیجات، آجیل ها، دانه‌ها و غلات کامل باشید.

یک نکته جالب دیگر در مورد فیبر‌های محلول در آب نظیر گلوکومانان این است که میتوانند باعث تغذیه باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش شوند. این باکتری‌ها نیز با تولید اسید‌های چرب زنجیره کوتاه ممکن است بتوانند روی سطح اشتها تاثیر گذار باشند. هنوز تحقیقات کافی‌ در مورد میزان کارایی این امر در زمینه کاهش اشتها و کاهش وزن انجام نشده است، اما احتمالا دارای نقش می‌باشد.

خلاصه : لیپوزین از طریق جذب آب در معده و کاهش سرعت هضم غذا عمل می‌کند، که این امر باعث ارسال سیگنالی به مغز مبنی بر سیر بودن فرد میشود، بنابراین این فرایند میتواند به تغذیه کمتر در طول روز کمک کند.

 

آیا لیپوزین میتواند به کاهش وزن شما کمک کند؟

چیزی که روی کاغذ خوب می‌باشد، معمولا در دنیای واقعی زیاد خوب از کار در نمیاید.

به علاوه، اگر حتی یک مکمل کاهش وزن در کوتاه مدت موثر باشد، این به آن معنا نیست که میتواند در بلند مدت هم موثر باشد.

کاهش وزن یک فرایند دراز مدت است و حفظ وزن کم شده یک تلاش مادام العمری است، بنابراین چیزی که اهمیت دارد این است که یک مکمل کاهش وزن چطور میتواند به کاهش وزن کمک کرده و باعث شود که بتوانیم وزن کم شده در بلند مدت را حفظ کنیم.

بنابراین، لیپوزین در این زمینه چگونه عمل می‌کند؟

در یک تحقیق ۵ هفته ای، محققان انستیتو پزشکی‌ بالینی نروژ به مقایسه اثر مکمل‌های فیبر تجاری (گلوکومانان، گوارگام و آلژینات) روی کاهش وزن در افراد سالم دارای اضافه وزن پرداختند.

در این تحقیق، به ۱۷۰ مرد و زن یک رژیم غذایی با ۱۲۰۰ کالری در روز تجویز شد و به شکل تصادفی هر کدام در یکی‌ از سه گروه زیر جای داده شدند :

۱ : گروه یک مصرف کننده مکملی حاوی ۴۳۲۰ میلی‌ گرم گلوکومانان به علاوه ۹۰۰ میلی‌ گرم گوارگام و ۹۰۰ میلی‌ گرم آلژینات در روز بود.

۲ : گروه دو از یک مکمل حاوی ۱۲۴۰ میلی‌ گرم گلوکومانان در روز استفاده میکرد.

۳ : گروه سه از یک مکمل ترکیبی‌ حاوی ۴۲۰ میلی‌ گرم گوارگام و ۴۲۰ میلی‌ گرم گلوکومانان استفاده میکرد.

۴ : به گروه چهار، دارونما داده شده بود.

به همه افراد این گروه‌ها گفته شده بود که ۱۵ دقیقه قبل از هر وعده غذایی در روز مکمل فیبر یا دارونمای خود را در سه نوبت با ۲۵۰ میلی‌ لیتر آب مصرف کنند.

محققان همچنین هر هفته تمام افراد را وزن میکردند و از افراد شرکت کننده خواسته شده بود که به منظور اثبات اینکه مکمل را مصرف کرده‌اند، ظرف مخصوص آن را تحویل دهند.

اما نتیجه چه بود؟

پس از ۵ هفته، افراد مصرف کننده مکمل گلوکومانان به طور متوسط نسبت به افراد مصرف کننده دارونما ۳.۷ پوند بیشتر وزن کم کرده بودند.

البته چندین دلیل وجود دارد که می‌توان به این نتایج با دیده شک نگاه کرد.

اول از همه، گروه مصرف کننده دارونما به طور متوسط ۵.۳ پوند وزن کم کرده بود و تمام گروه‌های دیگر چیزی بین ۸ تا ۱۰ پوند وزن کم کرده بودند، که زیاد با عقل جور در نمی آید.

برای مثال، علیرغم اینکه گروه یک ۱۰ برابر بیشتر گلوکومانان نسبت به گروه سه مصرف کرده بود، اما میزان کاهش وزن در هر دو گروه تقریبا مشابه هم بود. از طرفی‌ می‌توان گفت که گلوکومانان میتواند به کاهش وزن کمک کند، اما مصرف دوز‌های بیشتر از یک مقدار معین نمی‌تواند باعث کاهش وزن بیشتر شود.

از طرف دیگر، توضیح منطقی‌ تر این است که رژیم غذایی افراد شرکت کننده مسول ایجاد چنین تفاوت هایی در زمینه کاهش وزن بین گروه‌ها بوده است. در این تحقیق قرار بوده که هر فرد روزانه ۱۲۰۰ کالری مصرف کند، اما به احتمال بسیار زیاد برخی‌ گروه‌ها پایبندی بهتری به مصرف این مقدار نسبت به گروه‌های دیگر داشته اند.

اگرچه محققان در زمینه پایبندی به رژیم غذایی هشدارهایی را داده بودند، اما هیچکس نظارت دقیقی‌ روی میزان تغذیه یا آماده سازی وعده غذایی این افراد نداشته است، که در این حالت ممکن است گروه دارونما نسبت به دیگر گروه‌های دیگر بیشتر تغذیه کرده باشد.

اما از طرفی‌، ممکن است گروه مصرف کننده گلوکومانان احساس گرسنگی کمتری کرده باشد که این امر آنها را قادر کرده تا بهتر بتوانند به کالری مشخص شده برای آنها پایبند بمانند.

lipozene reviews

با این اوصاف، قبل از اینکه سریع اقدام به خرید لیپوزین کنید، به یاد داشته باشید که چنین ادعایی برای معتبر بودن باید در چندین تحقیق دیگر تکرار شوند.

و مشکل در مورد لیپوزین نیز همین است، زیرا این نتایج در دیگر تحقیقات تکرار نشده است.

در یک مرور سیستماتیک و متا-آنالیز انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه کانکتیکات، آنها پس از پنج هفته تنها مزایای اندکی‌ با مصرف گلوکومانان را شاهد بودند. در این زمینه، افراد مصرف کننده مکمل‌های گلوکومانان نظیر لیپوزین تنها شاهد کاهش وزن به میزان ۱.۵ پوند در طول ۵ هفته نسبت به گروه مصرف کننده دارونما بودند یا چیزی حدودا ۰.۳ پوند در هفته.

دوباره لازم به ذکر است که تشخیص اینکه چه میزان از این کاهش وزن واقعا به دلیل مصرف مکمل گلوکومانان بوده یا تغییر در سبک رژیم غذایی و تمرینی در طول تحقیق، سخت می‌باشد.

دیگر تحقیقات حتی نشان دهنده نتایج ناامید کننده تری هستند.

در یک آزمایش رندوم کنترل شده که اخیرا توسط دانشمندان دانشگاه پزشکی‌ ورشو انجام شده است، آنها دریافتند که مصرف ۳ گرم گلوکومانان در روز به مدت ۱۲ هفته دارای هیچ تاثیری در زمینه کاهش وزن در کودکان و افراد بالغ دارای اضافه وزن نبوده است.

در یک تحقیق مشابه دیگر انجام شده توسط دانشمندان دپارتمان فیزیولوژی بالینی و پزشکی‌ حرفه ای در سوئد آنها دریافتند که علیرغم کاهش سطح کلسترول و فشار خون، افرادی که به میزان ۴ گرم گلوکومانان در روز به مدت چهار هفته مصرف کرده بودند، شاهد هیچگونه کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه مصرف کننده دارونما نبودند.

در آخر، در جدید‌ترین مرور سیستماتیک انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه پزشکی‌ ورشو، آنها اینگونه نتیجه گیری کرده‌اند، “ در افراد بالغ دارای اضافه وزن یا چاق، شواهد بسیار محدودی وجود دارد که نشان دهد مصرف گلوکومانان میتواند در زمینه کاهش وزن کمک کننده باشد. “

با در نظر گرفتن کلیات این شواهد علمی‌، میبینیم که دلایل بسیار اندکی‌ مبنی بر کمک لیپوزین در کاهش وزن قابل توجه وجود دارد.

همچنین لازم به ذکر است که اکثر تحقیقاتی‌ که نشان میدهند گلوکومانان (لیپوزین) توانسته باعث کاهش وزن شود، تنها حدود ۵ هفته یا کمتر به طول انجامیده اند، در حالی‌ که تحقیقاتی‌ که نشان دهنده عدم کاهش وزن با مصرف این فیبر هستند حدود ۱۲ هفته به طول انجامیده اند. این امر نشان میدهد که احتمالا افراد با مصرف بیشتر این فیبر در گذر زمان، بدنشان به اثر سیر کنندگی گلوکومانان عادت می‌کند.

خلاصه : اکثر تحقیقات نشان میدهند که گلوکومانان (لیپوزین) میتواند در جهت کاهش تغذیه کمی‌ به شما کمک کرده و باعث کاهش وزن در کوتاه مدت شود، اما محتمل است که این اثر در گذر زمان کمرنگ تر شود. حتی در تحقیقاتی‌ که نشان دهنده کاهش وزن با مصرف این فیبر هستند، این کاهش وزن در طول ۴ تا ۵ هفته معمولا چیزی حدود یک یا دو پوند بیشتر بوده است.

 

عوارض جانبی لیپوزین چیست؟

یکی‌ از اصلی‌‌ ترین مزیت‌های لیپوزین بر خلاف برخی‌ دیگر از مکمل‌های کاهش وزن در گذشته نظیر هودیا این است که لیپوزین دارای عوارض جانبی منفی‌ بسیار اندکی‌ می‌باشد.

اگرچه اکثر تحقیقات گزارش هیچگونه عارضه جانبی جدی ای را نداشته اند، اما برخی‌ از آنها ذکر کرده‌اند که برخی‌ افراد شرکت کننده دچار مشکلات گوارشی نظیر نفخ، افزایش باد معده و اسهال شده بودند که این امر هنگامی که افراد ناگهانی میزان مصرف فیبر خود را افزایش میدهند، کاملا طبیعی و رایج می‌باشد.

 

۳ مکمل کاهش وزن بهتر از لیپوزین

حقیقت این است که هیچ مکملی وجود ندارد که بتوانید با آن بدون تغییر در عادات غذایی و تمرینی خود، عضله سازی یا چربی‌ سوزی داشته باشید.

با این بیان، اما تعدادی مکمل وجود دارند که با ترکیب آنها همراه با یک رژیم غذایی و برنامه تمرینی مناسب، میتوانند باعث افزایش چربی‌ سوزی یا افزایش عضله سازی شوند.

هنگامی که بحث کاهش وزن در میان باشد، در اینجا سه مکمل ذکر میشود که میتوانید آنها را مد نظر قرار دهید :

 

۱: کافئین

کافئین از طریق افزایش سطح کاتکولامین‌ها در جریان خون میتواند به افزایش سرعت چربی‌ سوزی کمک کند، که این امر از طریق تجزیه ذخایر چربی‌ و استفاده از آنها به عنوان انرژی صورت می‌پذیرد. این مواد شیمیایی همچنین باعث افزایش سرعت متابولیسم پایه بدن شده که این امر نیز میتواند به کالری سوزی بیش از پیش کمک کند.

کافئین همچنین دارای اثرات سرکوب کنندگی اشتها نیز می‌باشد که این امر ممکن است بودن در شرایط کمبود کالری را آسان تر کند.

به منظور مصرف کافئین در بلند مدت، میتوانید ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌ گرم را دو بار در روز (۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌ گرم در روز) مصرف کنید.

افرادی که تا کنون مصرف کافئین نداشته اند میبایست از کمترین دوز ذکر شده شروع کنند. همچنین بهترین کار این است که این میزان کافئین را در ابتدای روز مصرف کنید تا مطمئن شوید در خواب شبانه شما اختلال ایجاد نخواهد شد. برای مثال، دوز اول را میتوانید در ۷ صبح و دوز دوم را ۱۱ صبح مصرف کنید.

 

۲ : (5-HTP)

(5-HTP) یک پیش ماده سروتونین می‌باشد، که یک انتقال دهنده عصبی می‌باشد که باعث القا حس شادی در فرد میشود و ثابت شده است که میتواند هنگام مصرف با وعده‌های غذایی، باعث افزایش حس سیری شود.

همچنین این ماده ممکن است باعث کاهش هوس مصرف کربوهیدرات‌ها شود. هرچه میزان هوس مصرف کربوهیدرات‌ها کمتر و ضعیف تر باشد، معمولا این امر منجر به کاهش کلی‌ میزان مصرف غذا و در نتیجه کاهش وزن احتمالی‌ میشود.

 

۳ : اپیگالوکاتچین گالات (EGCG)

در آخر، شما میتوانید مصرف مکمل (EGCG) را مد نظر قرار دهید. (EGCG) فراوان‌ ترین کاتچین (نوعی فیتوکمیکال) موجود در چای می‌باشد و نحوه عمل آن از طریق بهبود تاثیر گذاری مولکول‌های چربی‌ سوز طبیعی تولید شده در بدن می‌باشد.

مخصوصا (EGCG) میتواند از طریق مهار (COMT) عمل کند، که آنزیمی می‌باشد که در زمینه تخریب کاتکولامین‌ها عمل می‌کند، که همانطور که ممکن است به یاد داشته باشید، کاتکولامین‌ها در زمینه تجزیه ذخایر چربی‌ بدن میتوانند کمک کنند.

این سرکوب آنزیم (COMT)، کاتکولامین‌ها را قادر میسازد تا در بلند مدت بتوانند ذخایر چربی‌ را آزاد سازی کنند و در نتیجه شانس استفاده از این اسید‌های چرب به عنوان منبع سوخت بیشتر خواهد شد. این مکمل همچنین نشان داده میتواند در کاهش ذخایر چربی‌ شکمی نیز کمک کننده باشد.

 

جمع بندی در مورد لیپوزین

اینطور گفته شده است که لیپوزین دارای نوع خاصی از یک فیبر محلول در خود می‌باشد که میتواند بدون تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی‌ شما، باعث کاهش وزن تان شود.

اما حقیقت، همانطور که ممکن است حدس زده باشید، کاملا متفاوت می‌باشد.

لیپوزین از طریق جذب آب در معده و کند کردن فرایند هضم غذا عمل می‌کند، که این امر سیگنالی را مبنی بر سیر بودن فرد به مغز ارسال می‌کند، بنابراین میتواند باعث شود تا شما در طول روز تغذیه کمتری داشته باشید.

به هر حال، این فلسفه پشت مصرف این مکمل می‌باشد.

اگرچه لیپوزین نشان داده است که میتواند در کوتاه مدت در مقادیر اندک باعث کاهش وزن شود (حدود ۱-۲ پوند چربی‌ سوزی در طول ۴-۵ هفته)، اما تحقیقات نشان میدهند اینطور به نظر نمیرسد که این مکمل بتواند باعث ایجاد هیچگونه کاهش وزن قابل توجهی‌ در بلند مدت (۱۲ هفته) شود.

به علاوه، حتی در تحقیقاتی‌ که اینطور به نظر می‌رسد لیپوزین باعث کاهش وزن شده است، این امکنن وجود دارد که در واقع دیگر فاکتور‌ها در این نتایج دخیل بوده‌اند.

با این بیان، این مکمل ممکن است دارای اندکی‌ مزیت نیز باشد.

بنابراین سوال این است که آیا باید به جای مصرف دیگر مواد غذایی و دریافت نتایج مشابه، به سراغ خرید یک مکمل دارای قرص فیبر دار برویم؟

گمان نمیکنم.

تعداد بسیار زیادی مواد غذایی سالم، خوشمزه و سیر کننده وجود دارند که علاوه بر اینکه دارای فیبر‌های محلول نظیر گلوکومانان هستند، بلکه دارای بسیاری دیگر از مواد مغذی نیز هستند. با پیروی از رژیم غذایی دارای فیبر محلول بالا از طریق مصرف مقادیر زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل‌ها و دانه ها، شما میتوانید از اکثر یا تمام مزیت‌های مکمل لیپوزین بهره‌مند شوید.

خلاصه کلام این است که لیپوزین نمی‌تواند در زمینه کاهش وزن برای شما جوابگو باشد. شما برای کاهش چربی‌ بدن، همچنان نیازمند ایجاد کمبود کالری برای بدن خود هستید.

و بهترین راه برای انجام این کار پیروی از یک رژیم غذایی سالم و کار با وزنه می‌باشد. اگر از قبل در حال انجام این کار‌ها هستید، به منظور تسریع در فرایند چربی‌ سوزی خود میتوانید از مکمل‌های مفیدی نظیر کافئین و (5-HTP) و (EGCG) نیز استفاده کنید.

کافی‌ است برای چند ماه این روند را ادامه دهید و از نتایج آن کاملا راضی‌ خواهید بود.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
1.5/5 - (2 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات