مکمل های غذایی (گین آپ)
4.8

گین آپ

  • مکملهای ضروری بدنسازی
  • 12 نوامبر 14
  • محمدرضا امیدی
  • 39,838 بازدید
  • 1 دیدگاه

گین آپ مکمل پروتئینی – کربوهیدراتی است که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی نیز می باشد . این محصول برای افزایش وزن بسیار مفید بوده و به همین علت این مکمل برای کودکان و افراد بالغ قابل استفاده است . به علت اینکه طیف وسیعی از گروههای سنی 2-18 سال و گین آپ مخصوص گروههای سنی 18 سال به بالا به طور جداگانه طراحی شده اند و به این محصولات از نظر محتوا نیز تفاوت های اندکی با هم دارند تا برای مصرف گروههای مختلف سنی و ورزشکاران مناسب باشند .

الف ) گین آپ مخصوص افراد 2-18 سال : این محصول در قوطی های فلزی 300 گرمی و با طعم های شکلاتی ، وانیلی ، موزی ، و توت فرنگی ، عرضه می شود .

موارد مصرف

پروتئین موجود در این محصول ارزش بیولوژیکی بالایی داشته و به خوبی توسط سلول های بدن مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین میزان هضم و جذب کربوهیدرات های گین آپ بسیار بالا است و آنزیم های افزوده شده به این محصول نیز به هضم و جذب بهتر مواد مغذی کمک زیادی می نماید . این گین آپ حاوی اسید آمینه لیزین است که محرک ترشح هورمون رشد بوده و به رشد قدی افرادی که در سن رشد هستند نی زکمک می کند .

مقدار و طریقه مصرف

مصرف این محصول بر اساس گروه سنی مشخص می شود :

گروه سنی 2-5 سال : 1 پیمانه در یک چهارم لیوان آب یا شیر .

گروه سنی 6-13 سال : دو پیمانه در نصف لیوان آب یا شیر .

گروه سنی 14-18 سال : سه پیمانه در یک لیوان آب یا شیر .

میزان تاثیر

میزان اثر بخشی این محصول به عوامل مختلف مانند میزان متابولیسم بدن ، شدت فعالیت ، سن و جنس بستگی دارد . برای حصول نتیجه مثبت از مصرف این مکمل در افزایش وزن ، باید ابتدا علت کمبود وزن مشخص شده و نسبت به رفع آن اقدام شود . به عنوان مثال باید از سلامتی فعالیت غده تیروئید و عدم وجود انگل ها ، نداشتن استرس های شدید و بیش فعالی (در کودکان ) اطمینان حاصل کرد . چنانچه کمبود وزن علت خاصی نداشته باشد و بیشتر مربوط به عدم کفایت رژیم غذایی باشد می توان از این مکمل نتیجه مطلوبی گرفت .

نکات قابل توجه در مصرف گین آپ

1-    بهتر است دوز مصرفی روزانه گین آپ را به چند قسمت تقسیم کنید و به صورت میان وعده صبح ، عصر یا بعد از شام مصرف کنید تا هضم آن آسانتر شده و اثر بخشی ان افزایش یابد . توجه کنید که این مکمل را نباید قبل از وغذایی مصرف کرد .

2-    در صورت بروز حساسیت از مصرف این محصول خوداری کرده و با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید .

3-    مصرف این مکمل در کودکان زیر 2 سال مجاز نمی باشد .

4-    در صورت استفاده از این مکمل ، مقدار آب مصرفی روزانه را افزایش دهید تا مواد زاید حاصل از متابولیسم پروتئین ها از بدن دفع شود . به این منظور باید به ازای مصرف هر پیمانه از گین آپ یک لیوان اب مصرف کنید .

5-    این محصول حاوی اسید آمینه فینل آلانین می باشد و بیماران مبتلا به فینل کتونوری نباید از این مکمل استفاده کنند .

6-     مصرف این مکمل در افرادی که از داروهای آنتی پیرین و تئوفیلین استفاده می کنند مجاز نیست .

7-    در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی مصرف این مکمل مجاز نمی باشد .

8-    مصرف بیشتر از 3 پیمانه از این نوع گین آپ مجاز نمی باشد .

گین آپ بزرگسالان 

ب ) گین آپ مخصوص افراد 18 سال به بالا : این محصول در قوطی های 1800-2200 گرمی و 4400 گرمی با طعم های شکلاتی ، وانیلی ، موزی و توت فرنگی عرضه می شود .

موارد مصرف

گین آپ به علت داشتن کالری بالا و مجموعه ویتامین ها و مواد معدنی به افراد با فعالیت عادی دچار کمبود وزن شدید هستند ، کمک می کند تا به وزن ایده آل برسند . مجموعه آنزیمی موجود در آن نیز به هضم و جذب بهتر مواد مغذی کمک می کند .

مقدار و طریقه مصرف

مقدار مصرف در افراد لاغر برای افزایش وزن : این افراد می توانند حداقل 2 پیمانه و حداکثر 4 پیمانه از مکمل را با آب ، شیر یا آبمیوه مخلوط کرده و به صورت میان وعده مصرف نمایند .

میزان تاثیر

میزان اثر بخشی این محصول به شدت فعالیت ، میزان متابولیسم بدن و مقدار مصرف شده از محصول بستگی دارد و بهترین تاثیر آن زمانی است که مقدار توصیه شده به طور کامل مصرف شود .

نکات قابل توجه

1-    افراد عادی بهتر است دوز مصرف روزانه این مکمل را به چند قسمت تقسیم کنند و به صورت میان وعده صبح ، عصر یا بعد از شام مصرف کنند تا هضم آن آسانتر شده و اثر بخشی آن افزایش یابد .

2-    در صورت بروز حساسیت از مصرف این محصول خوداری کرده و با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید .

3-    در صورت استفاده از این مکمل ، مقدار آب مصرفی روزانه را افزایش دهید تا مواد زاید حاصل از متابولیسم پروتئین ها از بدن دفع شود.به این منظورباید به ازای مصرف هر پیمانه از گین آپ یک لیوان آب به مصرف روزانه اضافه کنید .

تقویت کننده سطح تستوسترون | تست بوستر | پاراهورمون | پروهورمون
خواندن

4-    گین آپ حاوی ا سید آمینه فنیل آلانین میباشد و بیماران مبتلا به فنیل کتونوری نباید از این مکمل استفاده کنند .

5-    مصرف این مکمل در افرادی که از داروهای آنتی پیرین و تئوفیلین استفاده میکنند مجاز نیست .

6-     در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی مصرف این مکمل مجار نمی باشد .

گین آپ 900 گرمی

این محصول با فرمولاسیون متفاوت برای تمام افراد جامعه اعم از کودکان ، ورزشکاران ، افراد لاغر و کلیه کسانی که نیاز بیشتری به پروتئین دارند قابل استفاده است .

ویزگی های اصلی این محصول عبارتند از :

–         پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا به میزان بیش از 22% شامل مخلوطی از پروتئین های Whey  ، شیر و سفیده تخم مرغ که نسبت متعادلی از انواع اسید آمینه های ضروری و غیر ضروری را برگرفته و تامین کننده بخش عمده ای از نیاز روزانه فرد به پروتئین است .

–         اینولین یک فیبر غذایی محلول است و یک ترکیب پربیوتیک محسوب می شود . این فیبرر غذایی در دستگاه گوارش توسط باکتری های موجود روده بزرگ تجزیه و تخمیر شده و به رشد و تکثیر باکتری مفید روده کمک کرده و از تشکیل کلونی باکتری های بیماری زا جلوگیری می نماید . افزایش تعداد باکتری های مفید به ویژه بیفتید و باکترها علاوه بر افزایش سطح مقاومت و ایمنی بدن منجر به افزایش سنتز ویتامین هایی مانند ویتامین K و ویتامین های گروه B    می شود . همچنین اینولین هنگامی که در قسمت ابتدایی روده بزرگ تخمیر می شود . با کاهش PH  در این منطقه ، حلالیت عناصر دو ظرفیتی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن را افزایش داده و به جذب بیشتر این املاح کمک می کند ، ثابت شده است مصرف مواد غذایی حاوی اینولین و سایر فروکتوالیگو ساکارید ها سبب افزایش دانسیته و تراکم استخوانی به ویژه دردوران نوجوانی و پیش از بلوغ می شود .  اینولین همانند سایر فیبرهای غذایی موجب افزایش فعالیت دستگاه گوارش و در نتیجه کاهش شیوع یبوست می گردد .

–         کلسیم استخراج شده از شیر : در فرمولاسیون گین آپ از یک مجموعه املاح استخراج شده از شیر استفاده شده است . اصلی ترین و بیشترین ملح موجود در شیر به ویژه به صورت ملح سیترات در این مجموعه یافت می شود .  ویژگی مهم این مجموعه زیست دسترسی بسیار زیاد املاح شیر است که نقش موثری درافزایش دانسیته و استحکام استخوان ها و سلامت بدن ایفا می کند . همچنین نسبت کلسیم به فسفردراین مخلوط 1: 2/2 است که سبب حداکثر جذب کلسیم می شود .

–         مجموعه ویتامین ها و مواد معدنی : علاوه بر کلسیم طبیعی استخراج شده از شیر ، فرمولاسیون گین آپ از یک مجموعه ویتامینی شامل 12 نوع ویتامین های محلول در آب و چربی به همراه املاحی مانند آهن ، روی و ید استفاده شده که تامین کننده بخشی از نیاز روزانه بدن به این ریزمغذی ها به ویژه در دوران رشد و یا افزایش وزن است .

روش مصرف

باتوجه به جدول درج شده بر روی برچسب ، میزان توصیه شده روزانه برای گروه های سنی مختلف را در آب ، شیر یا ابمیوه حل نموده و پس از وعده های غذایی میل نمایید .

شکلات گین آپ

گین آپ بار مکمل پروتئینی – کربوهیدراتی به شکل بار شگلاتی است که انرژی بالایی نیز دارد .

موارد مصرف

فرمولاسیون گین آپ بار مانند پودر گین آپ کودکان طراحی شده است اما برای استفاده آسانتر کودکان و تمایل بیشتر آن ها به مصرف مکمل ها به فرم شکلات تهیه شده است .

طعم این شکلات بسیار دلپذیر بوده و به راحتی قابل حمل و نقل است و می تواند در برنامه غذایی دانش آموزان قرار گیرد .

شکلات گین اپ بار با فرمولاسیون ویژه دارای بیش از 16 درصد پروتئین های شیر و وی ( آب پنیر ) می باشد که میزان جذب بالایی داشته و به دلیل تعادل میان اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری به خوبی تامین کننده نیازهای دوران رشد و افزایش وزن می باشد . اسید آمینه لیزین در این محصول به مقدار بیشتری لحاظ شده زیرا سبب افزایش ترشح هورمن رشد شده و در نتیجه به تشکیل بافت های جدید و رشد کودکان کمک می کند .

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این محصول می تواند قسمت عمده ای از نیاز روزانه بدن به ریزمغذی ها را برای رشد و افزایش وزن بدن تامین می کند .

مقدار و طریقه مصرف

میزان مصرف بر حسب سن و جنس متفاوت است .

نکات قابل توجه

1-    در صورت بروز حساسیت از مصرف این محصول خودداری کرده و با متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید .

2-    مصرف این مکمل در کودکان زیر 2 سال مجاز نمی باشد .

3-    در صورت استفاده از این مکمل ، مقدار آب مصرفی روزانه راافزایش دهید تا مواد زاید حاصل از متابولیسم پروتئین ها از بدن دفع شود .

4-    این محصول حاوی اسید آمینه فنیل آلانین می باشد و بیماران مبتلا به فینل کتونوری نباید از این مکمل استفاده کنند .

5-    مصرف این مکمل در افرادی که از داروهای آنتی پیرین و تئوفیلین استفاده می کنند مجاز نیست .

6-     در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی مصرف این مکمل مجاز نمی باشد .

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
4.8/5 - (26 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات