همه چیز در مورد اپی آندروسترون
0.0

همه چیز در مورد اپی آندروسترون

  • مکمل های بدنسازی
  • ۱۲ آذر ۰۰
  • حسام رضائی
  • 368 بازدید
  • بدون دیدگاه

برای مردان و زنانی که به دنبال افزایش حجم هستند، اپی آندروسترون به عنوان یک مکمل بدنسازی آزمون پس داده معرفی‌ شده است. اما آیا این مکمل مشتق شده از دی هیدرو تستوسترون در حد نام و آوازه خود انتظارات را براورده می‌کند یا تنها یک مکمل عضله ساز دیگر است که عوارض جانبی آن بیشتر از فوایدش می‌باشد؟ بیایید در مورد مزایا، عوارض جانبی و جایگزین‌های اپی آندروسترون صحبت کنیم.

آیا هدف شما یک افزایش حجم عضلانی جدی است؟ آیا چندین ماه روی این هدف کار کرده، اما همچنان نتایجی که خواهان آن بودید را مشاهده نمیکنید؟ مکملهای عضله ساز میتوانند یک برتری بیشتر را فراهم کرده، و شما را قادر سازند تا به سطح جدیدی از قدرت، چربی‌ سوزی و البته عضله سازی برسید. یک مکمل عضله ساز بسیار معروف اپی آندروسترون می‌باشد.

اپی آندروسترون همچنین با نام اپی-آندرو نیز شناخته میشود، و یک هورمون استروئیدی بوده که در دسته استروئید‌های دیزاینر طبقه بندی میشود، زیرا قانونی بوده، بدون نسخه به فروش می‌رسد و دارای آن اثرات آندروژنیک حاصل از مصرف استروئید‌های آنابولیک نمیباشد.

اما آیا اپی آندروسترون ارزش خرید را دارد؟ بیایید نگاهی‌ دقیق به مزایا و عوارض جانبی احتمالی‌، و همچنین جایگزین‌های طبیعی اما قدرتمند آن بیندازیم.

اپی آندروسترون چیست؟

1200px Epiandrosterone 1

اپی آندروسترون (3β-androsterone, 3β-hydroxy-5α-androstane-17-one) به عنوان یک مشتق دی هیدرو اپی آندروسترون (DHEA) در نظر گرفته میشود. به عبارت دیگر، اپی-آندرو از (DHEA) گرفته میشود، و دارای همان سطح از مزایا می‌باشد. حتی میتوانید این مکمل را با نام دی هیدرو اپی آندروسترون نیز یافت کنید.

از آنجایی که اپی آندروسترون دقیقا یک استروئید آنابولیک نظیر دکا دورابولین نمیباشد، بیشتر اوقات اغلب به عنوان یک پروهورمون طبقه بندی میشود. نام برندی که اغلب آن را مرتبط با اپی آندروسترون خواهید یافت آندرووار می‌باشد، که در ادامه مقاله بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

نحوه عملکرد اپی آندروسترون

پس از مصرف، اپی آندروسترون به ترکیبی‌ به نام دی هیدرو تستوسترون در بدن تبدیل میشود، که خود یک متابولیت حاصل از تستوسترون می‌باشد. دی هیدرو تستوسترون در مقایسه با تستوسترون دارای واکنش آندروژنیک و آنابولیک بسیار قوی تری می‌باشد. اما اهمیت آندروژنیک تر بودن دی هیدرو تستوسترون نسبت به تستوسترون چیست؟

هنگامی که یک ترکیب آندروژنیک باشد، به این معنی‌ است که میتواند از فرایند هایی که منجر به عضله سازی و چربی‌ سوزی میشوند حمایت کند. افزایش غلظت دی هیدرو تستوسترون در خون به افزایش جذب آمینو اسید‌ها که واحد‌های سازنده بافت‌های ماهیچه ای هستند کمک کرده، و در عین حال از ماهیچه‌های موجود در برابر کاتابولیسم یا تحلیل محافظت می‌کند.

نحوه مصرف اپی آندرو – دوزها

اگر قرار باشد از اپی-آندرو استفاده کنید، چه میزان میبایست مصرف کنید تا نتایج خوبی‌ بگیرید؟ دوز رایج اپی آندروسترون چیزی بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌ گرم در روز می‌باشد. اگر قبلا هیچگاه از اپی آندروسترون استفاده نکرده اید، توصیه من شروع با دوز پایین تر (۲۵۰ میلی‌ گرم) و افزایش آن بر طبق واکنش بدنتان می‌باشد. از ۵۰۰ میلی‌ گرم در روز بیشتر مصرف نکنید.

یک دوره اپی آندروسترون میبایست ۴ هفته باشد. مصرف کنندگان با تجربه تر این ماده میتوانند تا ۶ هفته نیز دوره خود را افزایش دهند. توصیه من ۴ هفته مصرف، سپس حداقل ۴ هفته دوره پاکسازی قبل از شروع یک دوره دیگر اپی آندروسترون می‌باشد.

لازم به ذکر است که به یاد داشته باشید که اگرچه تبدیل اپی آندروسترون به دی هیدرو تستوسترون سریع می‌باشد، اما ممکن است تا حداقل دو هفته متوجه تغییر خاصی‌ در سطح عملکرد ورزشی یا عضله سازی خود نشوید. برخی‌ مصرف کننده گان حتی گزارش داده اند که نتایج قابل لمس را در دوره دوم تجربه کرده‌اند.

نتایج مصرف اپی آندروسترون

با توجه به دانستن نحوه عملکرد اپی-آندرو، آیا میتواند عضله سازی قابل توجهی‌ برایمان انجام دهد؟ آیا قابل مقایسه با یک استروئید قوی تر می‌باشد؟

متاسفانه، در حال حاضر هیچ تحقیق انسانی‌ ای وجود ندارد که به بررسی میزان عضله سازی با مصرف اپی آندروسترون پرداخته باشد. اگر خواهان نظارت دقیق روی میزان عضله سازی خود هستید، تنها میتوانید به خواندن نظرات افراد مصرف کننده دیگر اکتفا کنید تا ببینید چه نتایجی‌ با مصرف اپی آندروسترون قابل انتظار است.

تعداد نسبتا قابل توجهی‌ از نظرات مثبت برای مصرف اپی-آندرو وجود دارد. اکثر مصرف کننده گان گزارش افزایش قدرت و عضله سازی را میدهند. اما میزان عضله سازی صرفا با افزایش سطح دی هیدرو تستوسترون در خون، هرگز قابل مقایسه با آن بدنسازان مصرف کننده استروئید‌های آنابولیک نمیباشد.

به علاوه، با توجه به عوارض جانبی آن، نتایج حاصل از مصرف اپی آندروسترون که ممکن است تجربه کنید، دندان گیر نمیباشد. به عبارت دیگر، کفه ترازو برای عوارض جانبی آن بسیار سنگین تر از مزایای آن می‌باشد.

download

عوارض جانبی اپی آندروسترون

علیرغم قدرت عضله سازی بالقوه، که نیازمند یک برنامه تمرینی کامل و کارامد نیز می‌باشد، اما عوارض جانبی اپی آندروسترون معمولا مردم را از خود دور می‌کند.

ممکن است عوارض جانبی خفیف نظیر سردرد و حالت تهوع برایتان مورد خاصی‌ نباشد، اما اپی آندروسترون دارای دو عارضه جانبی جدی می‌باشد که باید به خاطر داشته باشید. اگرچه اپی-آندرو نمی‌تواند در بلند مدت همانند استروئید‌های آنابولیک باعث آسیب کبدی شود، اما دارای دو عارضه جانبی زیر است :

1. تاسی‌

همان ترکیبی‌ که ممکن است باعث رشد عضلات در شما شود، همچنین میتواند احتمال ریزش موی مردانه را نیز افزایش دهد. تحقیقات نشان میدهند که دی هیدرو تستوسترون یکی‌ از فاکتور‌های مسئول در توسعه تاسی‌ می‌باشد. هنگامی که تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون تبدیل شود، این ماده میتواند خود را به فولیکول‌های مو متصل کرده، باعث کوچکی آنها شده، موها را نازک کرده و در نهایت رشد آنها را کاملا متوقف کند.

بنابراین، اگرچه دی هیدرو تستوسترون ممکن است کمی‌ در عضله سازی شما کمک کند، اما از طرفی‌ ممکن است به قیمت از دست دادن آن موهای زیبا و شاداب تان تمام شود. این امر مخصوصا در افرادی صدق می‌کند که کچلی در خانواده‌شان وجود دارد یا از قبل متوجه شده‌اند که در حال تاس شدن هستند. اگر از قبل در حال تاس شدن باشید و هم زمان سطح دی هیدرو تستوسترون را نیز افزایش دهید، همانند این است که سوخت جت را روی آتش بریزید. در این حالت احتمالا متوجه خواهید شد که ریزش موی تان بسیار افزایش یافته است.

2. مشکلات پروستات

به عنوان یک ترکیب آندروژنیک، دی هیدرو تستوسترون به رشد بیشتر ارگان‌های جنسی‌ مردانه مخصوصا پروستات کمک می‌کند. اگرچه این هورمون برای مردان جوان به منظور رشد مناسب پروستات مهم می‌باشد، اما اگر به عنوان یک فرد بالغ مقادیر بیش از حدی دی هیدرو تستوسترون در بدن تان جریان داشته باشد، این امر میتواند منجر به ایجاد چندین مشکل پزشکی‌ مرتبط با پروستات شود. تحقیقات نشان میدهند که مقادیر بیش از حد دی هیدرو تستوسترون مرتبط با تورم پروستات، مشکل در ادرار و سرطان پروستات می‌باشد.

اگرچه عوارض جانبی اپی آندروسترون ممکن است به شدت استروئید‌های آنابولیک نباشد، اما همچینن میتوانند مشکل آفرین باشند، با توجه به اینکه نتایج حاصل از مصرف آن نیز ممکن است اصلا درخور توجه نباشند.

آندرووار چیست؟

muscle addiction epiandro 2275 0

یک برند معروف اپی آندروسترون، آندرووار نام دارد. هر سروینگ آن حاوی ۱۰۰ میلی‌ گرم اپی آندروسترون می‌باشد، این یعنی‌ بسته به سطح تجربه شما در مصرف اپی-آندرو، نیازمند دریافت دو تا پنج سروینگ در روز هستید.

آندرووار همچنین حاوی ۲۵ میلی‌ گرم برگاموتین می‌باشد، که این امر جذب بیشتر اپی آندروسترون را از طریق بلاک آنزیمی به نام (CYP3A4) تضمین می‌کند. (CYP3A4) که در کبد متابولیزه میشود، معمولا خود را به اپی آندروسترون متصل کرده تا آن را دفع کند. هنگامی که (CYP3A4) بلاک شود، این امر میتواند به جذب بیشتر اپی آندروسترون کمک کند.

جایگزین‌های اپی آندروسترون چه هستند؟

ما اطمینان داریم که شما میتوانید  نتایج مشابه (یا بهتر) را از طریق مصرف مکملهای طبیعی و نه از طریق افزایش سطح دی هیدرو تستوسترون و افزایش احتمال بروز تاسی‌ و مشکلات پروستات دریافت کنید. در زیر چند جایگزین برای اپی آندروسترون معرفی‌ میشود که میتوانید مدنظر قرار دهید :

۱ . پروتئین وی

پس از مصرف، پروتئین وی میتواند تامین کننده آمینو اسید‌های شاکه دار (واحد‌های سازنده بافت ماهیچه ای) برای بدن باشد. تحقیقات نشان میدهند که پروتئین وی روشی‌ امتحان پس داده برای بهبود رشد عضلات می‌باشد.

۲ . کراتین

مصرف کراتین مونوهیدرات راهی‌ به صرفه و کارامد برای بهبود عملکرد ورزشی و رشد عضلات می‌باشد. مصرف ۵ گرم در روز نشان داده است که میتواند باعث افزایش قدرت خروجی و بهبود ترکیب بدنی شود.

۳ . بتا آلانین

بتا آلانین که اغلب در مکمل‌های قبل از تمرین (پمپ) یافت میشود، میتواند باعث بهبود عملکرد و کمک به انجام حجم تمرینی کافی‌ برای رسیدن به اهداف عضله سازی تان شود.

اپی آندروسترون : عضله سازی اندک، عوارض جانبی بزرگ

اگرچه اپی آندروسترون با تبدیل شدن به دی هیدرو تستوسترون میتواند ترکیب آنابولیک تری نسبت به تستوسترون را در اختیار بدن قرار دهد، اما این امر همچنین تمام عوارض جانبی مرتبط با افزایش بیش از حد سطح دی هیدرو تستوسترون را نیز در پی خواهد داشت. افزایش سطح بیش از حد دی هیدرو تستوسترون در بدن میتواند به معنی‌ خداحافظی با موهایتان باشد. در بدترین حالت ممکن نیز، این امر میتواند به شکل منفی‌ روی پروستات تاثیر گذاشته و احتمال بروز مشکلات مثانه و سرطان پروستات را افزایش میدهد.

اپی آندروسترون به عنوان یک مکمل عضله ساز مطرح میشود، اما قطعا عوارض جانبی آن بیشتر از مزایای بالقوه آن است. توصیه ما استفاده از مکملهای طبیعی است، آنهایی که آزمون خود را پس داده اند، نظیر کراتین، بتا آلانین و پروتئین وی. اطمینان حاصل کنید که برنامه تمرینی شما با هدف عضله سازی به خوبی‌ طراحی شده باشد، در غیر این صورت، مکملها کار خاصی‌ را برای شما انجام نمیدهند. 

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
امیتاز بدید

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات