۱۰ دلیل برای اعتقاد به کش بدنسازی
5

۱۰ دلیل برای اعتقاد به کش بدنسازی

  • مقالات بدنسازی
  • ۱۵ اسفند ۹۹
  • حسام رضائی
  • 1,518 بازدید
  • بدون دیدگاه

کش بدنسازی : هم یکی از پیشنهاداتی است که می توانید در خانه هم آن را انجام دهید. هنگامی که اوضاع از کنترل ما خارج میشود، گاهی‌ اوقات مجبوریم خلاقیت در تمرینات به خرج دهیم. این میتواند شامل یافتن راه هایی برای انجام تمرینات در خانه هنگام بسته بودن باشگاه باشد یا یافتن روش‌های تمرینی جدید پس از یک آسیب دیدگی یا دوری طولانی‌ مدت از تمرینات.

اگر شما نیز با چنین شرایطی روبرو هستید، یا تنها به دنبال روشی‌ جدید برای انجام تمرینات خود هستید، کش‌های مقاومتی ابزاری هستند که شما نیازمند افزودن آنها به برنامه خود هستید. این کش‌ها دارای مزایای بسیار زیادی هستند که حتی حرفه ای ‌ترین ورزشکاران را به سرمایه گذاری روی آنها راضی‌ کرده است.

در این مقاله ۱۰ دلیل برای تمرین با کش بدنسازی برای شما ذکر خواهم کرد :

 

دلایل استفاده از کشهای مقاومتی برای تمرین با آنها

 

۱ . کش‌ها سطوح مقاومتی مختلفی‌ را برای شما مهیا میکنند

همانند وزنه ها، کش‌ها نیز سطوح مقاومتی مختلفی برای ارائه دارند، از حالت کم فشار برای بازپروری گرفته تا انجام بارفیکس‌های پر فشار و سنگین. حتی تنها یک کش هم اگر آن را به شکل دو لایه در دست بگیرید، مقاومت آن دو برابر میشود.

هنگام کار با کش ها، شما تنها محدود به یک سایز از آنها برای انجام تمام حرکات نیستید. میتوانید سایز‌های مختلف با سطح مقاومت مختلفی‌ را خریداری نمایید. از کش‌های سبک تر میتوانید برای گروه‌های عضلانی کوچک تر نظیر جلو بازو و پشت بازو و از کش‌های بزرگ تر برای تمرین دادن عضلات پا یا پشت استفاده کنید.

 

۲ . تمرین با کش بدنسازی : اقتصادی!

یک مزیت عالی‌ دیگر کش‌های مقاومتی این است که نیازی به هزینه زیادی برای خریداری آنها ندارید. تا زمانی‌ که سطوح مقاومتی شما برای انتخاب محدود باشند، میتوانید بدون هزینه زیادی تعداد زیادی از حرکات را انجام دهید. از آنجایی که این کش‌ها تقریبا از هر جهتی‌ مقاومت ایجاد میکنند، سرمایه گذاری روی چند کش تمرینی قطعا از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه تر از خرید دستگاه‌های بدنسازی چند کاره و یا خرید انواع دمبل و هالتر می‌باشد.

کش‌ها همچنین با دیگر تجهیزاتی که شما از قبل در اختیار دارید نیز میتوانند استفاده شوند، به این معنی‌ که نیازی نیست تجهیزات قدیمی‌ خود را دور انداخته تا فضا باز شود، زیرا این کش‌ها فضایی اشغال نمیکنند. کش‌ها همچنین در هر سبک تمرینی به خوبی‌ استفاده میشوند.

 

۳ . کش‌ها به بهبود انعطاف پذیری کمک میکنند

بسیاری از ما میتوانیم از مزیت‌های بهبود انعطاف پذیری بهره‌ مند شویم، مخصوصا آنهایی که کار با وزنه انجام میدهند. کش‌ها در زمینه ایجاد کشش در ماهیچه‌های سفت و خشک میتوانند بسیار کمک کننده باشند و به افزایش دامنه حرکتی‌ آنها کمک کنند. فراتر از مزیت‌های تمرینی، انعطاف پذیری و پویایی بهتر میتواند تاثیر مثبتی روی سلامت عمومی‌ و تندرستی شما داشته باشد.

 

تمرین با کش بدنسازی

۴ . با کش‌ها میتوانید به شکل کارامدی بدن خود را گرم کنید

یکی‌ از بهترین راه‌ها برای گرم کردن بدن، تقلید حرکات اصلی‌ تمرینی با وزنه‌های سبک تر می‌باشد. کش‌ها در زمینه گرم کردن و افزایش جریان خون به عضلات بسیار کمک کننده هستند و به همین دلیل است که از آنها در پشت صحنه مسابقات بدنسازی برای دهه‌ها به شکل مستمری استفاده شده است.

برای گرم کردن با کش، تنها کافی‌ است حرکت با دستگاه یا وزنه آزادی که می‌خواهید در تمرین اصلی‌ انجام دهید را با کش تقلید کنید. برای مثال، اگر قصد انجام حرکت پرس سرشانه را دارید، یک سر کش را در یک دست بگیرید، روی سر دیگر کش بایستید و برای هر دست تکرار‌های لازم را انجام داده تا عضلات سرشانه گرم شده تا آمادگی لازم برای تحمل حجم و فشار تمرینی پیش رو را داشته باشند.

 

 

۵ . کش‌ها با فشار اندک روی مفاصل انقباض قوی تری ایجاد میکنند

هنگامی که شما با یک کش انقباض ایجاد می‌کنید، این امر تنشی ایجاد کرده که ماهیچه را وادار می‌کند همچنان که کش بیشتر منبسط میشود، عضله حتی بیشتر منقبض شود. این یعنی‌ برای حفظ این انقباض شما نیازمند تلاش سخت تری هستید. در صورت استفاده صحیح، افزودن کش به حرکات جلو بازو و پرس سینه سطحی جدید از سختی و فشار تمرینی را به وجود می آورد.

به علاوه، این مقاومت افزوده شده از طریق کش آن فشاری که با جابجایی دمبل‌ها و وزنه‌های سنگین تر روی مفاصل ایجاد میشود را ایجاد نمیکند.

 

حالت آرامش بخش هنگام برگشتن کش به جایگاه اولیه خود به این معنی‌ است که به سرعت فشار از روی مفاصل برداشته خواهد شد که وزنه‌های آزاد دارای چنین مزیتی نیستند. با استفاده از کش شما میتوانید حجم کار انجام شده روی عضلات را افزایش دهید و در عین حال فشار منفی‌ را از روی زانو ها، سرشانه‌ها و کمر (بسته به نوع حرکت) کاهش دهید.

 

۶ . کش‌ها در انجام حرکات با وزن بدن میتوانند به شما کمک کنند

یکی‌ از حرکاتی که بسیاری از افراد در انجام آن دچار مشکل هستند، بارفیکس می‌باشد. یکی‌ از محبوب ‌ترین روش‌ها در بهتر شدن در انجام این حرکت با وزن بدن، بهره مندی از یک کمک اضافه می‌باشد، که این کمک معمولا از طریق انجام بارفیکس با دستگاه یا داشتن یک حریف تمرینی برای نگه داشتن پاهای شما محقق میشود.

اما تمام باشگاه‌ها دارای دستگاه بارفیکس کمکی‌ نیستند و همه هم حریف تمرینی ندارند. اگر تسلط کامل روی حرکت بارفیکس هدف شما می‌باشد، تنها کافی‌ است کش را دور میله بارفیکس بیندازید و زانو‌ها یا پاهای خود را در انتهای پایینی کش قرار داده تا بتوانید بارفیکس را انجام دهید. این کش میتواند دقیقا زمانی‌ که شما نیازمند کمک برای انجام تکرار خود هستید به کار شما آید.

 

۷ . کش‌ها میتوانند تامین کننده مقاومت بیشتر باشند

البته در حرکت بارفیکس از کش‌ها می‌توان به روش دیگری نیز استفاده کرد. اگر یک سر کش را به دور بدن خود ببندید و سر دیگر را به انتهای جایگاه بارفیکس گره دهید، در این حالت هنگامی که شما می‌خواهید خود را به بالا بکشید کش منبسط شده و شما را مجبور می‌کند برای رسیدن به بالا‌ترین نقطه حرکت تلاش بیشتری را انجام دهید. شنا، اسکات، دیپ و … کش‌ها شما را قادر میسازند تا در تمام حرکات محبوب خود مقاومت بیشتری را اضافه کنید.

کاربرد آنها به همینجا ختم نمی‌شود. کش‌ها میتوانند به آسانی مقاومت دینامیک به وزنه‌های آزاد و دستگاه‌ها بیفزایند. تنها کافی‌ است که هر انتهای کش را به دستگیره دستگاه بسته به طوری که میانه کش در مرکز قرار بگیرد. این راهی‌ سریع و آسان برای افزودن تنش بیشتر هنگام لیفت وزنه می‌باشد. یا میتوانید یک کش را به پشت میز پرس قلاب کرده و هر سر آن را به دمبلی در پایین میز گره دهید و سپس به انجام پرس سینه تخت یا بالا سینه بپردازید. در این حالت بخش منفی‌ حرکت بسیار سخت تر خواهد شد.

تمرین با کش بدنسازی

۸ . کش‌ها در انجام حرکات نیازمند مهارت میتوانند راه‌های جدیدی را پیش روی شما بگذارند

کش‌ها راه‌های جایگزینی را برای انجام حرکاتی که شما ممکن است با انجام آنها مشکل داشته باشید به شما ارائه میکنند. یک مثال حرکت سلام ژاپنی می‌باشد. حرکت سلام ژاپنی به شکل سنتی‌ اینگونه انجام میشود که شما از ناحیه لگن به جلو خم شده به طوری که یک هالتر در راستای سرشانه‌های شما قرار گرفته تا بتوانید عضلات پشتی‌ بدن را تقویت کنید.

برخی‌ افراد اما به دلیل اینکه انعطاف پذیری کافی‌ را ندارند در نگه داشتن هالتر در مکان صحیح روی سرشانه‌ها مشکل دارند و همچنین نگه داشتن هالتر هنگام خم شدن باعث ایجاد کمر درد در آنها میشود.

اما انجام این حرکت با کش باعث میشود بروز این مشکلات به حداقل برسد. استفاده از کش فشار کمتری را به سرشانه‌ها برای نگهداری کش در مکان صحیح وارد می‌کند و سطح مقاومت در پایین‌ترین بخش حرکت به کمترین حد می‌رسد که در این حالت فشار حداقلی روی کمر خواهد بود.

شما همچنین میتوانید از کش‌ها برای انجام حرکات تک مفصلی استفاده کنید که سختی انجام آنها برابر با انجام این حرکات با وزنه‌های آزاد می‌باشد، نظیر جلو بازو. سنگینی‌ دمبل در پایین‌ترین بخش حرکت جلو بازو به همان میزان سنگینی‌ دمبل در بالا‌ترین بخش آن می‌باشد، این یعنی‌ دست ضعیف تر شما معمولا زودتر به ناتوانی‌ می‌رسد.

اما لیفت کش از پایین‌ترین بخش حرکت آسان تر می‌باشد و در بخش بالایی به مقاومت آن افزوده میشود، این دقیقا مطابق الگوی قدرت جلو بازو‌هایتان می‌باشد و شما را قادر میسازد که هر دو دست را بدون تنظیم وزنه بتوانید به شکل بهتر و کارامدتری تمرین دهید.

 

۹ . کش‌ها برای اجرای حرکات پایانی تمرین عالی‌ هستند

همانطور که قبلا ذکر شد، کش‌ها خون زیادی را به عضلات وارد میکنند. به علاوه، مقاومت دینامیک آنها چالش استقامتی شدیدتری را پیش روی شما قرار میدهد، که این امر آنها را به ابزاری فوق‌العاده برای اجرای حرکات پایانی تمرین تبدیل کرده است.

یک انتخاب مطلوب به عنوان حرکت پایانی با کش میتواند تمرین روی سرشانه پشتی‌ با کش باشد. هر سر کش را به طوری که دست‌هایتان در روبرو و صاف می‌باشد بگیرید. اکنون همچنان که دست‌ها صاف می‌باشد آنها را از هم تا جایی که میتوانید باز کرده تا عضلات سرشانه پشتی‌ درگیر شوند.

سپس در این موقعیت یک ثانیه مکث کرده و دوباره به حالت اولیه بازگردید. در تمام طول حرکت در برابر فشار کش استقامت کرده تا تنش را روی عضله هدف حفظ کنید. حرکت را آن قدر انجام دهید تا به ناتوانی عضلانی برسید.

 

۱۰ . کش‌ها را همه جا می‌توان استفاده کرد

یکی‌ از بهترین مزیت‌های شناخته شده کش‌ها این است که آنها قابل حمل هستند.هنگامی که شما به طور کامل آموختید که چگونه از کش‌ها در برنامه خود استفاده کنید، این یعنی‌ دیگر همه چیز را برای انجام یک تمرین فوق‌العاده در هر جایی در اختیار دارید.

میتوانید قبل از سفر به راحتی‌ یک ست کش را در چمدان خود قرار دهید یا میتوانید در ساک باشگاه خود یک ست کش قرار داده تا همیشه در طول تمرینات آنها را در اختیار داشته باشید. کش‌ها فضای زیادی را نمیگیرند و وزن زیادی هم ندارند و اکثر حرکات با کش را می‌توان در اتاق هتل، گاراژ یا گوشه باشگاه انجام داد. اگر باشگاه شما تعطیل باشد یا نتوانید به آنجا بروید، در صورت داشتن کش همیشه میتوانید در هر جایی تمرین خود را انجام دهید. امیدواریم این مقاله از مکمل ها در خصوص تمرین با کش بدنسازی برای شما مفید واقع شده باشد. با نظرات خود تیم تولید محتوای ما را یاری کنید. 😉😎

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات