بیکینی vs ولنس : کدام دسته را باید انتخاب کرد؟
5

بیکینی vs ولنس : کدام دسته را باید انتخاب کرد؟

  • بدنسازی بانوان
  • ۹ اردیبهشت ۰۳
  • محمدرضا امیدی
  • 131 بازدید
  • بدون دیدگاه

بیکینی و ولنس : آیا به دنبال رقابت در یک مسابقه فیتنس هستید اما فرق بین دسته بیکینی و ولنس را نمیدانید؟ تصمیم گیری درست در این حالت دشوار است، مخصوصا که هر کدام از این دسته‌ها شامل رژیم، تمرینات و تیپ بدنی مختلفی‌ میشوند. در این مقاله، دسته‌های بیکینی و ولنس، خاستگاه آنها، محبوبیت، ویژگی‌های کلیدی و موارد مورد نیاز برای شرکت در هر کدام از این دسته‌ها شرح داده خواهد شد.

 

همچنین شما را راهنمایی خواهیم کرد که چطور بر اساس ارزیابی اهداف و تیپ بدنیتان یکی‌ از این دو دسته را انتخاب کنید. پس اگر آماده تبدیل شدن به یک ورزشکار رقابتی‌ هستید و می‌خواهید بدانید که کدام دسته برای شما مناسب تر است، به خواندن ادامه دهید .

درک دسته‌های بیکینی و ولنس

تمرکز دسته بیکینی روی دستیابی به بدنی خوش فرم و فیزیکی‌ کم چرب می‌باشد، اما تمرکز دسته ولنس روی توسعه قوی تر پایین تنه و عضلانی بودن در مجموع می‌باشد. در هر دو دسته رقابت کنندگان روی استیج حاضر شده تا ویژگی‌های زنانگی خود را به نمایش بگذارند. رقابت کنندگان بیکینی دارای شکم‌ها و باسن هایی کمی‌ تفکیک شده هستند، اما رقابت کنندگان ولنس تفکیک در عضلات چهار سر و همسترینگ را به نمایش میگذارند.

 

هنگام تصمیم گیری برای اینکه کدام یک از این دسته‌ها مناسب اهداف و فیزیک بدنی شما هستند، درک تفاوت‌های این دو دسته بسیار مهم است. با در نظر گرفتن این فاکتور‌ها شما میتوانید یک انتخاب آگاهانه انجام دهید و وارد دنیای بدنسازی شوید .

خاستگاه و محبوبیت دسته بیکینی

دسته بیکینی به دلیل درخواست برای ایجاد دسته ای مناسب تر برای بدنسازی زنان ایجاد شد و به دلیل تاکید آن روی فیت بودن و حفظ فیزیکی‌ زنانه توانست به سرعت محبوبیت زیادی را به دست آورد. رقابت کنندگان بیکینی که در مجموع به دلیل داشتن بدنی روی فرم و متقارن تحسین میشوند، همچنین در ناحیه شکم و باسن نیز کمی‌ تفکیک عضلانی دارند.

 

این دسته به شکل جهانی‌ توسعه یافته و اکنون فدراسیون‌های بسیار زیادی دسته بیکینی را نیز به رقابت‌های خود افزوده اند. این دسته توانسته طیف وسیعی از زنان با پیشینه‌های مختلف به خود جذب کند، از جمله مشتااقان به فیتنس و ژیمناست‌های سابق، که میخواهند در این پلتفرم نتیجه سخت کوشی و تعهد خود را در دنیای بدنسازی به نمایش بگذارند .

ظهور و پذیرش دسته ولنس

همچنان که تقاضا برای ساخت پایین تنه ای قوی تر در بدنسازی زنان بیشتر میشد، دسته ولنس نیز در پاسخ به این درخواست ایجاد شد. در این دسته که فیزیک‌های بالانس و ورزشکاری در آن معیار است، توانست مقبولیت کافی‌ را بین رقابت کنندگان و طرفداران پیدا کند.

رقابت کنندگان ولنس به دلیل توسعه عضلانی و داشتن پایین تنه هایی قوی تر شناخته میشوند که این امر این فرصت را مهیا کرده تا زنان با حجم عضلانی بیشتر نیز نتیجه سخت کوشی خود را به نمایش بگذارند. به منظور ایجاد عدالت در رقابت، در دسته ولنس همچنین فاکتور قد نیز لحاظ میشود و بر این اساس رقابت کنندگان دسته بندی میشوند.

این دسته نیز واقعا توانسته اثر خود را در دنیای بدنسازی بگذارد و زنانی که هم برای قدرت و هم زیبایی ارزش قائل هستند را به سمت خود جذب کند .

ویژگی‌های کلیدی دسته‌های بیکینی و ولنس

دسته‌های بیکینی و ولنس جز دسته‌های محبوب در بدنسازی و فیتنس رقابتی هستند که هر کدام دارای ویژگی‌های کلیدی منحصر به فرد خود هستند. این دسته‌ها در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی به دست آورده اند و این فرصت را در اختیار زنان قرار داده‌اند که علاوه بر نمایش فیزیک بدنی روی دیگر جنبه‌های زیبائی و سلامت عمومی‌ نیز تمرکز کنند. در اینجا ویژگی‌های کلیدی هر کدام از این دسته‌ها ذکر خواهد شد :

دسته بیکینی

 

فیزیک : در دسته بیکینی در مقایسه با دیگر دسته‌های بدنسازی نظیر فیگور یا فیزیک زنان، تمرکز بیشتر روی بدنی نرم تر و با عضله کمتری می‌باشد. رقابت کنندگان میبایست بدنی خوش فرم، کم چرب و با برجستگی‌های مناسب باشند با تاکید بر اینکه فیزیک بدنی آنها حالت ساعت شنی‌ نیز داشته باشد .

 

توسعه عضلات : اگرچه رقابت کنندگان دسته بیکینی دارای عضلانی خوش فرم و برجسته هستند، اما به اندازه دیگر دسته‌های بدنسازی آنها عضلاتی بسیار توسعه یافته یا حجیم ندارند. هدف در این دسته داشتن بدنی بالانس با ظاهری زنانه می‌باشد .

 

فیگور گیری : رقابت کنندگان بیکینی فیزیک بدنی خود را با چندین فیگور مخصوص به نمایش میگذارند تا برجستگی‌ها و زیبایی کلی‌ بدن آنها نمایان شود. فیگور‌ها اغلب شامل چرخش یک چهارم، فیگور جلو و پشت و فیگور “ بیکینی “ میشود که پایین تنه را برجسته سازی می‌کند .

 

لباس : رقابت کنندگان از یک بیکینی دو تکه استفاده میکنند که میبایست از لحاظ استایل و رنگ مطابق با راهنمای رقابت‌ها باشد. بیکینی میبایست زیبا بوده و تکمیل کننده زیبایی فیزیک رقابت کننده باشد .

 

معیار‌های داوری : داوران رقابت کنندگان را بر اساس فیزیکی‌ بدنی آنها شامل خوش فرمی عضلات، بالانس، تقارن، وقار و متانت و نوع حضور روی استیج ارزیابی میکنند. اعتماد به نفس و داشتن ظاهری سلامت نیز همچنین ضروری می‌باشد .

 

دسته ولنس :

 

فیزیک : دسته ولنس جدید تر به بدنسازی رقابتی‌ اضافه شده است و در مقایسه با دسته بیکینی، تاکیدش روی فیزیک ورزشکاری با عضله بیشتری می‌باشد. رقابت کنندگان در این دسته میبایست پاها و باسنی کاملا توسعه یافته داشته باشند و در عین حال در مجموع فیزیکی‌ بالانس و سالم را ارائه دهند .

 

توسعه عضلات : رقابت کنندگان ولنس در مقایسه با دسته بیکینی دارای توسعه عضلانی بیشتری هستند، مخصوصا در پایین تنه. در این دسته تاکید ویژه ای روی تفکیک کاملا مناسب عضلات چهارسر، همسترینگ و باسن وجود دارد .

 

فیگور گیری : رقابت کنندگان ولنس از فیگورهایی استفاده میکنند که توسعه عضلانی آنها را برجسته سازی کند، مخصوصا پایین تنه را. فیگور‌های رایج شامل چرخش یک چهارم، فیگور از جلو و عقب و همچنین فیگور‌های مخصوص پا و باسن میشود .

 

لباس : مشابه دسته بیکینی، رقابت کنندگان ولنس نیز از یک بیکینی دو تکه مطابق مقررات استفاده میکنند. این بیکینی میبایست تکمیل کننده فیزیک بدنی و توسعه عضلانی را برجسته کند .

 

معیار‌های داوری : داوران رقابت کنندگان ولنس را بر اساس توسعه عضلانی کلی‌، تقارن، بالانس، تفکیک عضلانی، حضور روی استیج و اعتماد به نفس ارزیابی میکنند. اگرچه افراد در این دسته میبایست عضله بیشتری نسبت به دسته بیکینی داشته باشند، اما ظاهر آنها در مجموع میبایست همچنان زنانه و متناسب باشد .

 

هر دو دسته بیکینی و ولنس به دلیل ترویج ظاهری سالم و فیت شناخته میشوند، اما از لحاظ عضلانی بودن و تاکید بر بخش‌های مختلف بدن، با هم تفاوت دارند. رقابت کنندگان در این دسته‌ها برای رسیدن به ظاهر مدنظر خود به شکل متفاوتی از هم تمرین و تغذیه میکنند و موفقیت آنها بستگی به این دارد که تا چه اندازه بدن‌شان مطابق معیار‌های داوری هر دسته باشد البته که فراموش نشود بسیاری از آنها عمل های متعدد زیبایی را نیز انجام داده اند .

 

بیکینی و ولنس

شناسایی ویژگی‌های یک رقابت کننده ولنس

در زیر چند ویژگی ذکر شده است که ممکن است با آنها بتوانید یک رقابت کننده دسته ولنس را شناسائی کنید :

اشتیاق برای سلامتی : یک اشتیاق واقعئ برای سلامتی اغلب برجسته‌ترین ویژگی افراد این دسته می‌باشد. آنها واقعا علاقمند و متعهد به اصول سلامتی و تان درستی‌ هستند .

با دانش : رقابت کنندگان ولنس دارای درک عمیقی از جنبه‌های مختلف تندرستی‌ شامل تغذیه، فیتنس، سلامت ذهن و درمان هولیستیک (طب کل نگار) هستند. آنها به طور مستمر خود را آموزش داده و پیگیر آخرین تحقیقات و ترند‌ها هستند .

 

روش هولیستیک یا کل نگار : افراد دسته ولنس، به دنبال تندرستی‌ به روش هولیستیک هستند و به هم پیوستگی سلامت فیزیکی‌، روانی‌ و احساسی‌ را درک کرده‌اند. آنها تنها روی یک جنبه تمرکز نمیکنند بلکه تمرکز‌شان روی ایجاد بالانس و هارمونی در تمام جنبه‌های زندگی‌ است .

 

تناسب سبک زندگی‌ : سبک زندگی‌ آنها بسیار متناسب با ارزش‌های تندرستی‌ می‌باشد. آنها تغذیه سالم، ورزش منظم، مدیریت استرس و کیفیت خواب را روتین روزانه‌شان در اولویت قرار میدهند .

 

تاب آوری : آنها تاب آوری ذهنی‌ و احساسی‌ مناسبی در جهت غلبه بر پسرفت‌ها و چالش‌ها دارند. رقابت کنندگان ولنس درک کرده‌اند که شکست جزیی از مسیر است و باید از آنها به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کنند .

 

طرفدار خود مراقبتی : آنها خود مراقبتی را در اولویت قرار داده و اهمیت صرف زمان برای خودشان به منظور شارژ مجدد و جوان سازی را درک کرده‌اند .

 

رهبری : رقابت کنندگان ولنس اغلب قدرت رهبری دارند. آنها الهام بخش و انگیزه دهنده دیگران برای اتخاذ سبک زندگی‌ سالم تر هستند و اغلب در جوامع خود به عنوان رهبر دیده میشوند .

 

بهبود مستمر : آنها همیشه به دنبال راه هأیی برای بهبود اقدامات در جهت تندرستی‌ خود هستند و همیشه برای انجام روش‌ها و تکنیک‌های جدید پیش قدم هستند .

 

هدف محور : رقابت کنندگان ولنس برای خود اهداف شفاف و قابل دسترسی‌ تعیین میکنند. آنها پیشرفت خود را زیر نظر داشته و استراتژی‌های خود را در صورت نیاز برای رسیدن به اهداف‌شان تغییر میدهند .

 

هم دلی‌ و شفقت : آنها نسبت به دیگران در مسیر تندرستی‌ خود هم دلی‌ و شفقت دارند. آنها حاضر به حمایت، راهنمایی و تشویق افرادی هستند که خواهان این موارد باشند .

 

متفکر‌های نوآور : رقابت کنندگان ولنس اغلب متفکر‌های نوآوری هستند که روش‌های جدید تندرستی‌ را اکتشاف و یافته‌های خود را با دیگران به اشتراک میگذارند .

 

ذهنیت مثبت : آنها ذهنیت مثبت خود را حفظ کرده و تمرکز‌شان روی مزایای ولنس بوده و به محدودیت‌ها و موانع فکر نمیکنند .

 

مشارکت در اجتماع : بسیاری از رقابت کنندگان ولنس به شکل فعالی‌ در جوامع ولنس، چه به صورت آنلاین و چه آفلاین، حضور دارند. آنها با افراد هم فکر خود معاشرت داشته و تجربیات و دانش خود را به اشتراک میگذارند .

 

تطابق پذیری : آنها تطابق پذیر بوده و حاضر به تغییر محیط خود هستند. آنها میتوانند بر اساس مراحل مختلف زندگی‌ یا چالش‌های غیر منتظره، روتین ولنس خود را تنظیم کنند .

 

به یاد داشته باشید که این ویژگی‌ها در هر فردی متفاوت می‌باشد و هر رقابت کننده ولنسی همه این ویژگی‌ها را ندارد. به علاوه، ونلس دنیای وسیعی است، بنابراین برخی‌ افراد ممکن است تنها در برخی‌ جنبه‌های ولنس تخصص داشته باشند، نظیر تغذیه، فیتنس، سلامت ذهن یا دارو‌های جایگزین. شناسایی این ویژگی‌ها در یک رقابت کننده ولنس میتواند به شما کمک کرده تا با آنها ارتباط گرفته و از تجربیات‌شان استفاده کرده و به طور بالقوه در پروژه‌های مرتبط با ولنس همکاری کنید .

 

چگونه از بین بیکینی و ولنس یکی‌ را انتخاب کنیم؟

انتخاب از بین دسته بیکینی و ولنس در دنیای بدنسازی و فیتنس عمدتا بستگی به اهداف شخصی‌، فیزیک و علایق شما دارد. هر دو دسته بیکینی و ولنس در دنیای بدنسازی دسته‌های رقابتی هستند، اما از لحاظ فرم بدنی با هم متفاوت هستند. هنگام تصمیم گیری خود در این زمینه میتوانید فاکتور‌های زیر را لحاظ کنید :

 

فیزیک بدنی : تیپ بدنی خود و همچنین فیزیکی‌ که می‌خواهید به آن دست یابید را مدمنظر قرار دهید. رقابت کنندگان بیکینی معمولا بدنی نرم تر و خوش فرم دارند و مقداری نیز روی پایین تنه تمرکز میکنند، در حالی‌ که رقابت کنندگان ولنس تمرکز‌شان روی پایین تنه ای با عضلات و برجستگی‌های بیشتر و کمری باریک تر است .

 

علأیق تمرینی : سبک تمرینی و علأیق شما نقش بسیار مهمی‌ را ایفا میکنند. اگر از تمرینات قدرتی‌ لذت می‌برید و خواهان داشتن پایین تنه ای عضلانی هستید پس دسته ولنس ممکن است برای شما بهتر باشد، اما اگر ترجیح شما فیزیکی‌ با بالانس بیشتر و سایز عضلانی کمتری می‌باشد، دسته بیکینی میتواند انتخاب مناسب شما باشد .

 

بدن خام : فرم مادر زادی و طبیعی بدن خود و همچنین ژنتک تان را مدنظر قرار دهید. رقابت کنندگان ولنس معمولا بدن هأیی با تیپ بدنی مزومورف دارند در حالی‌ که رقابت کنندگان بیکینی اغلب دارای بدن هایی اکتومورف یا مزو‌-اکتومورف هستند .

 

رژیم و تغذیه : علأیق غذایی و میزان تمایل شما به پایبندی به یک تغذیه سختگیرانه بسیار مهم است. هر دو دسته نیازمند رژیم دقیق است، اما سطح سختگیری و فیزیکی‌ که خواهان آن هستید ممکن است با هم متفاوت باشد .

 

معیار‌های داوری : خود را با معیار‌های خاص داوری هر دسته آشنا کنید. ساخمان‌ها و رقابت‌های مختلف ممکن است دارای استاندارد‌های کمی‌ متفاوت از هم باشند پس اطمینان حاصل کنید که داوران واقعا به دنبال چه چیزی هستند .

 

هزینه و تعهدات : رقابت در هر کدام از دسته‌ها میتواند گران و وقت زیادی از شما بگیرد. پس هزینه و وقت کافی‌ را لحاظ کنید از جمله برای تمرینات، مربی‌، کلاس‌های فیگور، هزینه ورودی و هزینه مسافرت .

 

زیبایئ مدنظر شما : دسته ای را انتخاب کنید که مطابق سلیقه شما از لحاظ زیبایی بدن باشد به طوری که وقتی‌ روی استیج حاضر میشوید از نمایش بدن خود احساس اعتماد به نفس و راحتی‌ کنید .

 

مربی‌ و راهنمایی : اغلب توصیه میشود با یک مربی‌ یا تمرین دهنده مخصوص به دسته خودتان تمرین کنید. آنها میتوانند تغذیه، تمرینات و فیگور‌های لازم برای دسته بیکینی یا ولنس را برای شما پوشش دهند .

 

اهداف بلند مدت : به اهداف فیتنسی و رقابتی بلند مدت خود فکر کنید. برخی‌ رقابت کنندگان در یک دسته شروع کرده و سپس با تکامل فیزیک و علأیق‌شان به یک دسته دیگر میروند .

 

جمع بندی

در مجموع، انتخاب از بین دسته بیکینی و ولنس بستگی به اهداف، تیپ بدنی و علأیق شما دارد. دسته بیکینی به دلیل تمرکزش روی بدنی زیبا، کم چرب و خوش فرم توانسته محبوبیت زیادی کسب کند. از طرف دیگر، دسته ولنس در پاسخ به تشکیل دسته ای با بدن هأیی عضلانی تر و ورزشکاری همراه حفظ ظاهر زنانه، ایجاد شد .

 

ضروری است که اهداف، تیپ بدنی و آنچه که در مورد فیتنس و رقابت از آن لذت می‌برید را قبل از انتخاب دسته ارزیابی کنید. به یاد داشته باشید که هر دو دسته نیازمند تمرین و رژیم متعهدانه و پایبندی به اصول است. دسته ای را انتخاب کنید که هم راستا با دید و اشتیاق شما برای بدنسازی باشد و از طی‌ مسیر برای رسیدن به اهداف تان لذت ببرید .

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات