دوره استروئید : ۱۷ دوره برتر استروئیدها که نباید از دست بدهید!
4.1

دوره استروئید : ۱۷ دوره برتر استروئیدها که نباید از دست بدهید!

  • استروئیدها
  • ۷ تیر ۹۹
  • حسام رضائی
  • 40,651 بازدید
  • 3 دیدگاه

دوره استروئید : هنگامی که فردی در زمینه مصرف استروئید‌ها تصمیم خود را بگیرد، باید بداند که چگونه باید از آنها استفاده کند تا بیشترین پیشرفت و کمترین عوارض جانبی را متحمل شود.

زیرا اگر به دلیل مصرف استروئید‌ها قرار باشد که سلامت شما به خطر بیفتد، پس ساختن بدنی خوش فرم از این راه توجیهی‌ ندارد.

قبل از شروع هر دوره استروئیدی، فرد مصرف کننده باید موارد زیر را بداند :

۱ . دوز مصرفی

۲ . نحوه استفاده ترکیبی‌ از استروئید ها

۳ . مدت زمان دوره

۴ . چگونگی‌ به حداقل رساندن عوارض جانبی

در زیر بهترین دوره ‌های استروئیدی برای مبتدیان و همچنین دوره‌های حجم و کات برای شما ذکر خواهد شد.

 

بهترین دوره‌های استروئید برای مبتدیان

هنگامی که یک مبتدی برای دوره اول خود برنامه ریزی می‌کند، مهم‌ترین نکته این است که استروئید‌های مناسبی را مصرف کند.

اگر یک مبتدی از ترکیبی‌ استفاده کند که برای بدنش بیش از حد سمی یا خشن باشد، آنها تجربه عوارض جانبی شدیدی را خواهند داشت. استفاده از چنین استروئیدهایی در همان اول کار همانند پریدن به عمیق‌ترین قسمت استخر برای یادگیری شنا می‌باشد.

در زیر لیستی از استروئید‌های آنابولیک بیان شده است که برای دوره اول مبتدیان مناسب میباشند :

۱ . آناوار

۲ . تستوسترون

۳ . دیانابول

 

آناوار

آناوار ایمن‌ترین استروئید برای مبتدیان می‌باشد، که میتواند باعث یک چربی‌ سوزی فوق‌العاده و عضله سازی قابل قبول شود. مردان و زنان مصرف کننده آناوار به ندرت تجربه هرگونه عارضه جانبی از مصرف آناوار را دارند، به همین دلیل مصرف این استروئید برای مصارف پزشکی‌ مورد تائید سازمان غذا و دارو قرار گرفته است.

تنها عارضه جانبی قابل ذکر آناوار این است که میتواند به شکل خفیفی تولید طبیعی تستوسترون در بدن را کاهش دهد. البته تولید طبیعی تستوسترون کاملا سرکوب نخواهد شد، اما کاهش خواهد یافت. این کاهش سطح معمولا چند هفته پس از پایان دوره جبران خواهد شد.

عضله سازی با آناوار در مقایسه با دیگر استروئید‌های این لیست آنچنان قابل توجه نیست، اما به هر حال اگر هدف اصلی‌ شما افزایش حجم نیست، یک دوره تکی‌ آناوار شما را ناامید نخواهد کرد.

دوره تکی‌ آناوار بین افرادی که از عوارض جانبی استروئید‌ها ترس دارند رایج می‌باشد و معمولا توسط کسانی‌ مصرف میشود که در مجموع از مصرف استروئید‌ها هراس دارند (اما از آناوار به دلیل پروفایل ایمنی بالا استفاده میکنند).

 

دوره تکی‌ آناوار

هفته ۱ : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

 

دوز‌های ذکر شده پایین ‌ترین دوز‌ها برای مردان در دوره اول می‌باشد. در دوره‌های بعدی آناوار، می‌توان مصرف دوز ۲۰ میلی‌ گرم را از همان هفته اول شروع کرد و طول دوره را نیز می‌توان تا ۸ هفته افزایش داد.

دوره پاکسازی : به دلیل اینکه آناوار یک استروئید ضعیف می‌باشد، دوره پاکسازی ضروری نیست، زیرا مصرف کنندگان معمولا دچار مشکل حادی نمیشوند. بنابراین، سطح هورمون‌های بدن معمولا پس از چند هفته از پایان دوره به سطح نرمال باز خواهند گشت.

 

تستوسترون

تستوسترون محبوب‌ترین و توصیه شده ‌ترین استروئید برای مبتدیان می‌باشد.

زیرا تستوسترون در زمینه افزایش حجم و قدرت، یک استروئید قدرتمند می‌باشد و در عین حال فشار زیادی به بدن وارد نمیکند.

با مصرف این استروئید سطح کلسترول بیش از حد افزایش پیدا نمیکند و فشار روی کبد نیز اندک است، زیرا تستوسترون یک استروئید تزریقی می‌باشد. مزیت‌های این استروئید بسیار بیشتر از عوارض جانبی آن است و بنابراین یک دوره لذت بخش برای بسیاری از مبتدیان تلقی‌ میشود. مصرف کنندگان معمولا پس از دوره تستوسترون، حدودا ۲۰ پوند افزایش حجم پیدا میکنند.

 

دوره تکی‌ تستوسترون

هفته ۱ : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲ : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳ : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۴ : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۵ : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۶ : ۳۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۷ : ۳۵۰ میلی‌ گرم

 

تستوسترون سیپیونات و انانتات معمولا در دوره اول مصرف میشوند.

زیرا آنها استرهایی با عمل کند هستند و بنابراین در هفته نیازمند تزریق‌های متعدد نخواهید بود. در نتیجه، دو تزریق در هفته به منظور حفظ سطح حداکثری تستوسترون در جریان خون کفایت می‌کند.

استفاده از تزریق‌های کمتر ممکن است باعث افزایش/کاهش شدید سطح تستوسترون شود به جای اینکه سطح آن را با ثبات حفظ کند. نوسانات شدید در سطح تستوسترون میتواند عوارض جانبی بیشتری را به همراه داشته باشد که این امر ایده آل نیست، مخصوصا برای مبتدیان.

دوره پاکسازی : از کلوماید به عنوان یک تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) در طول دوره تستوسترون می‌توان استفاده کرد تا از بروز ژینکوماستی جلوگیری شود. در تحقیقات بالینی، از ۲ دوز ۲۰۰ میلی‌ گرمی‌ در روز استفاده شده است. از کلوماید همچنین می‌توان در دوره پاکسازی به منظور بازگرداندن سطح طبیعی تستوسترون استفاده کرد.

به همین ترتیب، از ۲ دوز ۱۰-۲۰ میلی‌ گرمی‌ نولوادکس نیز می‌توان روزانه استفاده کرد، که یک (SERM) محبوب دیگر بین بدنسازان می‌باشد. اما به هر حال، توصیه میشود که از این (SERM) در طول دوره تستوسترون استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث افزایش فشار خون شود (به دلیل کاهش سطح استروژن).

 

دیانابول

دیانابول قوی‌ترین استروئید در این لیست می‌باشد و مطمئنا میتواند برای مبتدیان بیشترین افزایش حجم را به همراه داشته باشد. اما به هر حال، دیانابول بهترین استروئید در زمینه ایمنی بالا برای مبتدیان نمیباشد.

علیرغم مقداری عوارض جانبی، دوره دیانابول بین مصرف کنندگانی که خواستار تزریق به خود نیستند، اما به دنبال افزایش حجم هستند، بسیار رایج می‌باشد.

دیانابول یک استروئید (c-17 alpha alkylated) می‌باشد و بنابراین میتواند به کبد فشار وارد کند. اما در صورت مصرف دوز‌های متوسط، نباید زیاد در این مورد نگران شد. نگرانی بزرگ تر افزایش قابل توجه سطح فشار خون هنگام مصرف دیانابول می‌باشد که دلیل آن احتباس آب اضافه و بر هم خوردن تعادل سطح کلسترول (HDL/LDL) می‌باشد. بنابراین هنگام مصرف دیانابول، مهم است که همیشه حواس تان به فشار خون خود باشد و در طول این دوره تمرینات هوازی را نیز انجام دهید.

 

دوره تکی‌ دیانابول

هفته ۱ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

 

دوز‌های بالا برای افراد مبتدی نسبتا زیاد می‌باشد و مناسب افرادی است که برای افزایش حجم بیشتر، مشکلی‌ با کنار آمدن با عوارض جانبی کمی‌ بیشتر ندارند. مبتدیان معمولا با دوره بالا میتوانند انتظار افزایش حجم به میزان حدودا ۲۵ پوند را داشته باشند. برای به حداقل رساندن آسیب به کبد میبایست در طول دوره از مکمل (TUDCA) کنید. همچنین از کلوماید در طول دوره و پس از آن نیز به منظور جلوگیری از ژینکوماستی و کمک به بازگرداندن سطح طبیعی تستوسترون میتوانید استفاده کنید (۲ دوز ۲۰۰ میلی‌ گرمی‌ در روز).

نکته : از دکا دورابولین نیز میتوانید در دوره اول خود استفاده کنید، زیرا بدن بسیاری از مصرف کنندگان واکنش خوبی‌ به آن نشان میدهد. اما به هر حال، دوره تکی‌ دکا دورابولین عموما توصیه نمی‌شود، زیرا مصرف آن به تنهایی‌ آنچنان کارامد نمیباشد. نتایج دکا دورابولین زمانی‌ قابل توجه میشود که همراه دیگر استروئید‌های قدرتمند عضله ساز مصرف شود.

 

بهترین دوره‌های استروئید افزایش حجم

دوره‌های حجم زمانی‌ به کار گرفته میشوند که یک بدنساز به دنبال بیشترین مقدار عضله سازی ممکن است. دوره حجم معمولا به دو روش انجام میشود، ۱) افزایش حجم تا جایی‌ که امکان دارد یا ۲) افزایش حجم خالص عضلانی، بدون هرگونه احتباس آب و حفظ بدنی کم چرب و خوش فرم.

بهترین استروئید‌ها برای حجم عبارتند از :

آنادرول

دیانابول

تستوسترون

ترنبولون

دکا دورابولین

 

آنادرول

آنادرول در این لیست قدرتمند‌ترین استروئید افزایش حجم می‌باشد که میتواند باعث افزایش حجم و قدرت فوق‌العاده ای در افراد مصرف کننده شود، اما همچنین دارای چندین عارضه جانبی نیز می‌باشد.

فشار خون و سمیت کبد دو مساله نگران کننده هنگام مصرف آنادرول هستند و از آنجایی که آنادرول یک استروئید خوراکی می‌باشد، میتواند دارای تاثیر مخربی روی سطح کلسترول باشد.

آنادرول قطعا برای مبتدیان مناسب نیست، اما اگر فردی قبلا سابقه مصرف تستوسترون و یا دیانابول را داشته است و مشکلی‌ در این زمینه نداشته، این افراد ممکن است در زمینه استفاده از دوره آنادرول با دوز‌های متوسط واجد شرایط باشند.

آنادرول میتواند به تنهایی‌ استفاده شود، اما می‌توان به شکل ترکیبی‌ آن را با دیگر استروئید‌های تزریقی نظیر ترنبولون، دکا دورابولین یا تستوسترون مصرف کرد. توصیه نمی‌شود که آنادرول را همراه دیگر استروئید‌های خوراکی نظیر دیانابول مصرف کنید، زیرا فشار روی کبد بیش از حد خواهد شد و وضعیت کلسترول نیز بیش از پیش بدتر خواهد شد.

 

دوره تکی‌ آنادرول

هفته ۱ : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

 

دوره بالا برای افرادی است که خواهان افزایش حجم قابل توجه می‌باشد، اما قبلا سابقه مصرف آنادرول را نداشته است. بنابراین، دوز‌ها محتاطانه انتخاب شده‌اند تا این ماده سمی به آرامی به بدن معرفی‌ شود.

افراد با تجربه که بدنشان به خوبی‌ آنادرول را تحمل می‌کند میتوانند طول دوره را به ۸ هفته و دوز مصرفی را تا ۱۰۰ میلی‌ گرم افزایش دهند.

 

دوره آنادرول و دکا دورابلین

هفته ۱) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

 

هنگامی که فردی دوره آنادرول را قبلا رفته باشد و خواهان دوره ای قوی تر اما بدون عوارض جانبی بیشتری باشد، دکا دورابولین یک گزینه خوب برای استفاده کنار آنادرول می‌باشد، زیرا یک استروئید ضعیف می‌باشد.

اگرچه در این دوره سرکوب تولید طبیعی تستوسترون بیشتر خواهد شد و احتباس آب نیز ممکن است افزایش یابد، اما افزودن دکا به این دوره به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش عوارض جانبی آنادرول نمی‌شود. همچنین معروف‌ ترین عارضه جانبی دکا دورابولین، اختلال در نعوظ می‌باشد. بخشی از این امر به این دلیل است که دکا دورابولین باعث کاهش سطح دی هیدرو تستوسترون میشود، که برای تولید نیتریک اکسید و حفظ جریان خون در آلت تناسلی ضروری می‌باشد. بنابراین، از آنجایی که آنادرول مشخصا یک استروئید آندروژنیک می‌باشد، میتواند از وقوع این عارضه جلوگیری کرده و سلامت جنسی‌ را ارتقا دهد.

عملکرد جنسی‌ معمولا حدود هفته سوم مصرف دکا دورابولین رو به کاهش میگذارد، بنابراین در همین زمان آنادرول به دلیل ویژگی‌های آندروژنیک خود به دوره افزوده میشود. دکا دورابولین یک استروئید با عمل کند می‌باشد، بنابراین اغلب از آن در دوره‌های ۱۰ هفته ای استفاده میشود، تا زمان کافی‌ برای رسیدن به پیک خود در جریان خون را داشته باشد تا بتواند اثر گذار باشد.

 

دوره آنادرول و تستوسترون

هفته ۱) آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۴) آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۵) آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۶) آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۵۰ میلی‌ گرم

 

دوره آنادرل و تستوسترون دوره ای قوی تر از دوره آنادرول و دکا دورابولین می‌باشد.

در این دوره فشار خون به شکل قابل توجهی‌ افزایش پیدا می‌کند، احتباس آب نیز قابل توجه خواهد شد و تولید طبیعی تستوسترون تقریبا به طور کامل سرکوب خواهد شد. سمیت کبد نیز با توجه به حضور آنادرول همچنان یک نگرانی محسوب میشود و بروز ژینکوماستی در افراد مستعد نیز بسیار محتمل است (افرادی که از یک SERM در طول دوره استفاده نمیکنند).

بنابراین، این دوره برای بدنسازان حرفه ای است که از قبل سابقه چندین بار مصرف موفق آنادرول را دارند (در زمینه مدیریت عوارض جانبی). افزایش حجم و قدرت حاصل از این دوره استثنایی خواهد بود.

 

دوره آنادرول، ترنبولون و تستوسترون

هفته ۱) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۴) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۵) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۶) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۷) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۸) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۹) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۰) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۱) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

 

دوره آنادرول، ترنبولون و تستوسترون را شاید بتوان بهترین دوره حجم دانست. افزایش حجم حاصل از این دوره دارای سه استروئید، فوق‌العاده قابل توجه خواهد بود. اما به هر حال، عوارض جانبی این دوره نیز بسیار قابل توجه می‌باشد، حتی برای افراد با سابقه در زمینه مصرف استروئید ها. بنابراین، نهایت هوشیاری را در این دوره باید به خرج داد و در طول دوره به شکل منظم باید توسط دکتر چکاپ شوید و به طور مستمر سطح فشار خون را در خانه باید تحت نظر داشته باشید. همچنین تمرینات هوازی زیادی را نیز باید انجام دهید.

دوز‌های این دوره بالا انتخاب شده است، زیرا فرض در اینجا این است که فرد استفاده کننده از این دوره تجربه کافی‌ را دارد. به طور خلاصه، دوز‌های بالا برای مصرف کنندگان با تجربه مورد نیاز است تا سطح بدن خود را ارتقا دهند. این دوره به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود و به نوعی باید آن را خطرناک در نظر گرفت.

 

دیانابول

دیانابول بسیار به آنادرول شباهت دارد، یک استروئید خوراکی بوده و میتواند مقدار قابل توجهی‌ باعث احتباس آب در بدن شود و به همان اندازه نیز استروژنی می‌باشد.

تفاوت اصلی‌ بین دیانابول و آنادرول این است که دیانابول قدرت آندروژنی کمی‌ دارد، در حالی‌ که قدرت آندروژنی آنادرول بالا می‌باشد. بنابراین، احتمال ریزش مو و ایجاد آکنه با مصرف دیانابول بسیار کمتر از آنادرول می‌باشد. تفاوت مهم دیگر این است که دیانابول نسبت به آنادرول کمتر سمی می‌باشد، زیرا دیانابول در دوز‌های بسیار کوچک تری مصرف میشود.

بنابراین، عوارض جانبی دیانابول قابل تحمل تر از آنادرول می‌باشد و به همین دلیل است که یک استروئید حجم دهنده محبوب می‌باشد، علیرغم اینکه میزان افزایش حجم آن کمی‌ کمتر از آنادرول می‌باشد.

اینطور گفته میشود که دیانابول استروئید مصرفی شماره ۱ بدنسازان بزرگی‌ همانند آرنولد، فرانکو کلومبو، لو فریگنو و دیگران بوده است. امروزه نیز از این استروئید به شکل گسترده توسط بدنسازان حرفه ای (IFBB) استفاده میشود که سایز و حجمی عظیم به آنها بخشیده است.

 

دوره دیانابول و دکا دورابولین

هفته ۱) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۹) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۱۰) دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم، دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

 

دوره بالا دارای عوارض جانبی کمتری نسبت به دوره آنادرول و تستوسترون می‌باشد، اما از لحاظ افزایش سایز و قدرت تقریبا به همان اندازه کارایی دارد.

در این دوره فشار خون باید به شکل مستمر چک شود و به منظور بازگرداندن سطح طبیعی تستوسترون، دوره پاکسازی مورد نیاز است. در زمینه دوره‌های ترکیبی‌ حجم، این دوره یکی‌ از بهترین دوره‌ها در زمینه عوارض جانبی می‌باشد.

اینطور گمان میشود که این دوره محبوب آرنولد بوده است و به او کمک کرده تا ۷ بار قهرمان مستر المپیا شود. با این دوره عضلاتی حجیم و پر تضمین شده است.

 

دوره دیانابول و تستوسترون

هفته ۱) دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۴) دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۵) دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۶) دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، تستوسترون : ۳۵۰ میلی‌ گرم

 

این یک دوره حجم بسیار قدرتمند می‌باشد که در آن از دو استروئید بسیار کارامد در زمینه افزایش حجم استفاده شده است.

افزایش حجم حاصل از این دوره احتمالا بهتر از دوره دیانابول/دکا خواهد بود، زیرا تستوسترون ترکیبی‌ قویتر از دکا دورابولین می‌باشد. اما به هر حال، این دوره دارای عوارض جانبی بیشتری می‌باشد از جمله افزایش احتمال بروز ژینکوماستی، افزایش فشار خون، سرکوب تولید طبیعی تستوسترون و احتباس آب.

اما استفاده ترکیبی‌ از دیانابول و تستوسترون ایمن تر از استفاده دیانابول با دیگر استروئید‌های خوراکی قدرتمند نظیر آنادرول یا وینسترول می‌باشد.

 

دوره دیانابول و آنادرول

هفته ۱) دیانابول : ۳۰ میلی‌ گرم در روز، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲) دیانابول : ۳۰ میلی‌ گرم در روز، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳) دیانابول : ۳۰ میلی‌ گرم در روز، آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴) دیانابول : ۳۰ میلی‌ گرم در روز، آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵) دیانابول : ۳۰ میلی‌ گرم در روز، آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶) دیانابول : ۳۰ میلی‌ گرم در روز، آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

 

این دوره پیشنهاد نمی‌شود زیرا دارای دو مورد از قوی‌ترین استروئید‌های خوراکی در یک دوره می‌باشد. بنابراین، این دوره به شدت سمی می‌باشد و میتواند باعث افزایش شدید فشار خون و افزایش شدید احتباس آب شود. همچنین آسیب کبدی کوتاه مدت نیز قطعی‌ خواهد بود (اگرچه احتمالا پس از پایان دوره برگشت پذیر خواهد بود).

بنابراین، اگرچه دیانابول یا آنادرول به شکل جدا از هم به وفور استفاده میشوند، اما برخی‌ افراد به طمع افزایش سایز فوق‌العاده تصمیم میگیرند از این دو کنار هم استفاده کنند.

اگر فردی قصد استفاده از این دوره حجم را دارد، قطعا باید از مکمل‌های حمایت کننده از کبد نظیر (TUDCA) استفاده کنند. این افراد همچنین باید مقادیر زیادی از چربی‌‌های اشباع نشده به منظور جلوگیری از افزایش بیش از حد سطح کلسترول استفاده کنند. همچنین این افراد باید تمرینات هوازی منظم را به منظور بهبود جریان خون به قلب انجام دهند.

دوز‌های ذکر شده در این دوره بالا می‌باشد، که مناسب افراد بسیار با تجربه می‌باشد (تنها افرادی که میبایست اجرای چنین دوره ای را مد نظر قرار دهند).

 

تستوسترون

تستوسترون از لحاظ قابلیت افزایش قدرت و حجم عضلات، شبیه دیانابول می‌باشد. اما قدرت آنابولیک آن کمتر بوده، بنابراین دیانابول در اینجا کمی‌ برتری دارد.

اما از آنجایی که تستوسترون یک استروئید تزریقی می‌باشد، بنابراین عوارض جانبی کمتری دارد و همچنین عوارض جانبی آن قابل تحمل تر از دیانابول می‌باشد.

ما در بالا دوره تکی‌ تستوسترون که مناسب افراد مبتدی است و همچنین دوره ترکیبی‌ با دیانابول و آنادرول را ذکر کردیم. اما از تستوسترون به شکل کارامدی می‌توان همراه دکا دورابولین و ترنبولون برای افزایش حجم بیشتر استفاده کرد.

 

دوره تستوسترون و دکا دورابولین

هفته ۱) تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۴) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۵) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۶) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۷) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۸) تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم، دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

 

این دوره را می‌توان ایمن‌ترین دوره حجم در نظر گرفت. استفاده از دکا دورابولین در کنار تستوسترون بیش از پیش باعث افزایش قدرت و سایز میشود و یک ترکیب بسیار کارامد است، زیرا تستوسترون میتواند باعث کاهش شدت برخی‌ عوارض جانبی دکا دورابولین شود (نظیر اختلال در نعوظ و کاهش میل جنسی‌). چنین عوارض جانبی شدیدی میتوانند به واسطه کاهش سطح دی هیدرو تستوسترون در بدن روی دهند که دکا دورابولین عامل آن است. اما از آنجایی که تستوسترون آندروژنیک می‌باشد، این اثر را خنثی کرده و باعث ارتقا سلامت جنسی‌ و عملکرد در طول دوره دکا دورابولین میشود. دکا دورابولین همچنین استروژنیک نمیباشد، بنابراین احتمال ژینکوماستی با افزودن آن به این دوره افزایش پیدا نمیکند.

 

دوره تستوسترون و ترنبولون

هفته ۱) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۴) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۵) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۶) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۷) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۸) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۹) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۰) تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۱) تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

 

تستوسترون و ترنبولون بهترین دوره موجود در این لیست برای افزایش حجم خالص عضلانی می‌باشد. منظور از افزایش حجم خالص این است که تقریبا ۱۰۰% افزایش وزن شما از ماهیچه خواهد بود، بدون هیچ مقدار آب اضافه.

تستوسترون قابلیت تبدیل به استروژن را دارد و بنابراین در این دوره احتمال احتباس آب به میزان اندک وجود دارد. اما، احتباس آب حاصل از آن به هیچ وجه به اندازه استروئیدهایی نظیر دیانابول و آنادرول نمیباشد.

اما ترنبولون به استروژن تبدیل نمی‌شود، بنابراین تنها باعث رشد خالص عضلات میشود. اگر فردی بدن کم چربی‌ داشته باشد و از ترنبولون استفاده کند، تقریبا میتواند به بدنی کاملا تفکیک شده و عضلانی برسد. ترنبولون همچنین اثر تحریک کنندگی نیز دارد و میتواند در دوره حجم باعث بهبود چربی‌ سوزی شود. بنابراین، در این دوره فرد مصرف کننده نه تنها میتواند مقدار زیادی عضله سازی کند، بلکه میتواند چربی‌ سوزی نیز بکند.

عیب این دوره در این است که ترنبولون دارای ماهیت بسیار خشنی است، بنابراین افزایش فشار خون و سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در بدن میتواند شدید باشد. در این دوره همچنین از دوز‌های بالایی استفاده شده است، که تنها مناسب مصرف کنندگان حرفه ای استروئید می‌باشد.

 

بهترین دوره‌های استروئید کات

دوره کات زمانی‌ است که هدف اصلی‌ بدنسازان چربی‌ سوزی و در عین حال حفظ حجم عضلات می‌باشد.

دوره کات زمانی‌ حیاتی می‌باشد، که در آن بدنسازان سخت تلاش میکنند تا عضلات به دست آمده در دوره حجم را حفظ کنند.

استروئید‌های کات باعث افزایش چربی‌ سوزی میشوند و میتوانند بدون افزایش آب بدن، به حجم خالص عضلانی بدن بی افزایند.

بهترین استروئید‌ها برای کات عبارتند از :

۱ . آناوار

۲ . وینسترول

۳ . پروویرون

۴ . ترنبولون

 

آناوار

آناوار همانطور که ذکر شد، استروئیدی بسیار ضعیف می‌باشد که دارای هیچگونه عارضه جانبی شدیدی نمیباشد. این استروئید به استروژن تبدیل نمی‌شود که این امر آن را انتخابی عالی‌ برای دوره کات کرده است.

آناوار به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش چربی‌ سوزی میشود، آب اضافه را از بدن خارج می‌کند و باعث افزایش حجم خالص عضلانی میشود. میزان عضله سازی آناوار در دوره کات حداقلی می‌باشد، اما قطعا میتواند محیطی‌ آنابولیک در بدن ایجاد کند و عضلات را از شرایط تحلیل خارج کند.

آناوار همچنین یک استروئید بسیار کارامد در زمینه افزایش قدرت می‌باشد که یک ویژگی منحصر به فرد برای یک استروئید کات می‌باشد. بنابراین، اگر مصرف کننده بخواهد به تمرینات سنگین و ثبت رکورد‌های خود در دوره کات هم ادامه دهد، آناوار میتواند این امر را محقق کند.

 

دوره تکی‌ آناوار

هفته ۱ : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

 

این ایمن‌ ترین دوره استروئیدی است که مصرف کنندگان میتوانند اجرا کنند و قطعا میتواند چربی‌ سوزی را در دوره کات بهبود دهد. در دوره کات همچنین می‌توان آناوار را در کنار تستوسترون استفاده کرد، که این امر باعث افزایش حجم بیشتر و در عین حال کم چرب شدن بدن میشود.

 

وینسترول

وینسترول یک استروئید کات قدرتمند می‌باشد و همانند آناوار دارای خواص چربی‌ سوزی و عضله سازی می‌باشد. یک استروئید خوراکی بوده و به استروژن تبدیل نمی‌شود که همین امر باعث ایجاد بدنی خشک و کاملا تفکیک شده میشود.

وینسترول را می‌توان در کنار ترنبولون بهترین استروئید کات دانست. اگرچه سایز عضلات هنگام مصرف وینسترول افزایش پیدا می‌کند، اما میتوانند کاملا تخت یا تهی به نظر برسند، که دلیل آن به واسطه تخلیه موقتی آب درون سلولی می‌باشد. این آب از دست رفته پس از دوره باز خواهد گشت و عضلات دوباره ظاهری پر پیدا میکنند.

تفاوت اصلی‌ بین وینسترول و آناوار این است که وینسترول کمی‌ در زمینه عضله سازی برتر است و همچنین دارای عوارض جانبی بدتری می‌باشد.

هنگام مصرف وینسترول سطح کلسترول بسیار افزایش پیدا می‌کند که باعث افزایش قابل توجه فشار خون میشود. از آنجایی که وینسترول یک استروئید خوراکی (C-17 alpha alkylated) می‌باشد، همچنین میتواند فشار زیادی را به کبد وارد کند.

وینسترول همچنین بسیار آندروژنیک می‌باشد، بنابراین ایجاد آکنه و پوست چرب محتمل است و همچنین امکان ریزش موی سر هم وجود دارد.

برخی‌ افراد ممکن است وینسترول را به آناوار ترجیح دهند، زیرا آناوار قیمتی بالا دارد، اما وینسترول نسبتا ارزان تر است.

 

دوره تکی‌ وینسترول

هفته ۱ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

 

دوز‌های وینسترول در دوره بالا خوب هستند، اما اگر می‌خواهید دوره وینسترول را با عوارض جانبی کمتری انجام دهید، میتوانید به مدت ۶ هفته از دوز ۸-۱۰ میلی‌ گرم استفاده کنید.

 

دوره ترنبولون و وینسترول

هفته ۱) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۴) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۵) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۶) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۷) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۸) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

 

در این دوره، ترنبولون میتواند اثرات چربی‌ سوزی و خشک کنندگی وینسترول را بیش از پیش تقویت کند که نتیجه آن بدنی کاملا تفکیک شده می‌باشد.

عضله سازی نیز در این دوره ترکیبی‌ بهتر از مصرف تکی‌ وینسترول خواهد بود.

اما به هر حال، وینسترول و ترنبولون دو مورد از خشن‌ترین استروئیدهایی هستند که میتوانید مصرف کنید. بنابراین، عوارض جانبی این دوره میتواند شدید باشد، مخصوصا در زمینه سرکوب تولید تستوسترون و افزایش فشار خون. استروژن میتواند به تنظیم فشار خون کمک کند، اما وینسترول و ترنبولون هیچکدام به استروژن تبدیل نمیشوند.

به طور کلی‌، نیازی به مصرف این دو استروئید با هم در دوره کات نمیباشد، زیرا چربی‌ سوزی را تنها از طریق رژیم نیز می‌توان انجام داد، به جای اینکه بخواهید استروئید‌های سمی را وارد بدن خود کرده که در بلند مدت میتوانند اثرات منفی‌ ای را روی سلامتی شما داشته باشند.

بنابراین، اگر قرار باشد که از ترنبولون استفاده کنید، بهتر است از آن در دوره‌های حجم استفاده کنید، جایی که اثر آن در افزایش حجم خالص عضلانی به حداکثر می‌رسد. اما به هر حال، مصرف کنندگانی که استثنا هستند و بدنشان به خوبی‌ ترنبولون را تحمل می‌کند و از بابت مسائل سلامتی نیز نگرانی ندارند، میتوانند از این استروئید در دوره کات نیز استفاده کنند.

 

پروویرون

پروویرون یک استروئید آنابولیک قدیمی‌ می‌باشد که برای اولین بار در دوره طلایی بدنسازی استفاده شد و همچنان نیز از آن در دوره‌های استروئید کنونی نیز استفاده میشود.

پروویرون بیشتر به عنوان یک عامل تقویت کننده اثر دیگر استروئید‌ها عمل می‌کند، که این امر به دلیل توانایی آن در افزایش سطح تستوسترون‌های آزاد می‌باشد.

بنابراین، این استروئید را می‌توان همراه دیگر استروئید‌های حجم نظیر دیانابول به منظور افزایش قدرت آنابولیک آن مصرف کرد که نتیجه این کار افزایش بیشتر حجم عضلات می‌باشد.

اما به هر حال، از پروویرون در دوره‌های کات نیز استفاده میشود که دلیل آن خواص آنتی استروژنی پروویرون می‌باشد که نتیجه آن ایجاد بدنی خشک و کاملا تفکیک شده می‌باشد.

پروویرون خیلی‌ سریع عمل می‌کند و تقریبا بلافاصله پس از مصرف میتواند آب بدن را تخلیه کند.

پروویرون از طریق اتصال به (SHBG) عمل کرده که نتیجه آن آزاد سازی بیشتر تستوسترون در بدن و در نتیجه ایجاد محیطی‌ آنابولیک در بدن می‌باشد. اما پروویرون آنچنان آنابولیک نیست و ممکن است باعث بلاک گیرنده‌های آندروژن در بافت‌های ماهیچه ای شود. بنابراین، پروویرون در صورت مصرف تکی‌، نمی‌تواند در زمینه عضله سازی کارامد باشد.

اما اگر پروویرون همراه استروئید‌های کات مصرف شود، چربی‌ سوزی و عضله سازی بیشتری روی خواهد داد که دلیل این امر افزایش سطح تستوسترون‌های آزاد و فعال می‌باشد. اما مصرف تکی‌ پروویرون بعید است که بتواند تاثیر زیادی روی ترکیب بدنی داشته باشد.

هنگامی که پروویرون همراه استروئید‌های تبدیل شونده به استروژن مصرف شود، احتمال بروز ژینکوماستی را بسیار کاهش میدهد، زیرا از تبدیل تستوسترون به استروژن جلوگیری می‌کند. همچنین پروویرون میتواند باعث افزایش فشار خون شود، بنابراین در زمینه مسائل قلبی عروقی باید احتیاط‌های لازم را انجام دهید.

یک ویژگی منحصر به فرد پروویرون این است که باعث کاهش یا سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در دوز‌های متوسط نمی‌شود. از این جهت پروویرون شبیه دیگر استروئید‌ها نمیباشد که باعث میشوند پس از دوره تولید طبیعی تستوسترون کاهش یا سرکوب شود. اما تحقیقات نشان میدهند که در صورت مصرف دوز‌های بسیار بالا از پروویرون (+۳۰۰ میلی‌ گرم در روز)، احتمال کاهش تولید تستوسترون وجود دارد.

پروویرون با اینکه یک استروئید خوراکی می‌باشد، فشار زیادی را به کبد وارد نمیکند. اما استروئیدی بسیار آندروژنیک می‌باشد، بنابراین احتمال بروز الگوی ریزش موی مردانه، آکنه و پوست چرب وجود دارد.

اگرچه پروویرون را می‌توان با هر استروئیدی به صورت ترکیبی‌ مصرف کرد، اما عموما از آن همراه دیگر استروئید‌های قدرتمند استفاده میشود که بیشترین بهره برداری از آن صورت گیرد.

معمولا از پروویرون همراه آناوار استفاده نمی‌شود، زیرا بسیاری از افراد، آناوار را به دلیل ماهیت ضعیف آن مصرف میکنند، در حالی‌ که پروویرون استروئیدی قدرتمند است و میتوانند تغییرات قابل توجهی‌ در سطح کلسترول و فشار خون ایجاد کند.

 

دوره پروویرون و وینسترول

هفته ۱) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

 

این دو استروئید خوراکی در کنار هم میتوانند بدنی تفکیک شده، خشک و با رگ‌های برجسته ایجاد کنند.

این دوره یک دوره قدرتمند برای قبل از رقابت میبباشد و باعث میشود آب خارج از عضلات کاملا تخلیه شود و پوستی‌ کاغذی برای مصرف کننده ایجاد می‌کند.

عیب این دوره این است که میتواند سطح کلسترول را بسیار افزایش دهد که این امر نیز باعث افزایش سطح قابل توجه فشار خون میشود. دلیل این امر این است که هر دو این استروئید‌ها خوراکی هستند و باعث افزایش قابل توجه سطح تستوسترون میشوند (بدون افزایش سطح استروژن). به همین دلیل، از این دوره تنها باید در شرایط خیلی‌ خاص استفاده کرد. برخی‌ ممکن است از این دوره تنها برای شرکت در یک مسابقه یا رویدادی خاص استفاده کنند و دوره ای نیست که به شکل معمول بتوان از آن استفاده کرد زیرا به شکل اجتناب ناپذیری فشار زیادی را به قلب وارد می‌کند.

 

دوره وینسترول، پروویرون و ترنبولون

هفته ۱) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۲) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۳) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۴) وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۵) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۶) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۷) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۸) وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز، پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز، ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

 

این دوره شاید قوی‌ترین دوره کات استروئیدی برای یک بدنساز باشد.

مصرف کنندگان میتوانند انتظار چربی‌ سوزی سریع ای را داشته باشند و در عین حال افزایش حجم خالص عضلانی نیز قابل توجه خواهد بود.

اما، هر سه این استروئید‌ها به شدت سطح کلسترول را افزایش میدهند، بنابراین هر کسی‌ که در زمینه سطح کلسترول یا فشار خون دارای کوچک‌ترین مشکلی‌ می‌باشد، نباید به این دوره فکر کند.

هر سه این استروئید‌ها میتوانند بدنی کاملا تفکیک شده با رگ‌های بسیار برجسته ایجاد کنند. به منظور دیدن اثر واقعی این دوره، فرد باید از قبل بدن کم چربی‌ داشته باشد.

بهترین زمان برای اجرای این دوره در میانه یا اواخر دوره کات می‌باشد. با این روش گردش خون فرد مطلوب خواهد بود و فشار خون بعید است که افزایش پیدا کند (به دلیل چربی‌ کمتر بدن). همچنین، در صورت بالا بودن چربی‌ بدن فرد، اثر خشک کنندگی این دوره به حداقل می‌رسد، زیرا چربی‌ اضافه در بدن ظاهری نرم را جلوه میدهد.

این دوره قابلیت تبدیل بدنی کم چرب به بدنی کاملا تفکیک شده و خشک را دارد. البته در صورت پیروی از یک رژیم غذایی مناسب با ایجاد کمبود کالری برای بدن و انجام تمرینات هوازی منظم.

در آخر نیز باید گفت که بدنسازان در دوره‌های کات خود همچنین از چربی‌ سوز‌ها و دارو‌های تیروئید نیز استفاده میکنند تا چربی‌ سوزی آنها بیشتر شود. دو مورد از محبوب ‌ترین این ترکیبات کلنبوترول و سایتومل (T3) می‌باشد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.1/5 - (14 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات