مزایای ویتامین k2 : همه ی موارد مهم که باید بدانید!
5

مزایای ویتامین k2 : همه ی موارد مهم که باید بدانید!

 • سلامتی
 • ۱۱ آذر ۹۹
 • حسام رضائی
 • 2,342 بازدید
 • بدون دیدگاه

مزایای ویتامین k2  چیست؟! ویتامین k در کمک به لخته سازی خون و خون ریزی بیش از حد دارای نقشی‌ حیاتی می‌باشد. بر خلاف بسیاری دیگر از ویتامین ها، ویتامین k اساسا به عنوان یک مکمل غذایی استفاده نمی‌شود. ویتامین k در واقع گروهی از ترکیبات می‌باشد. مهم‌ ترین این ترکیبات اینطور که به نظر می‌رسد ویتامین k1 و ویتامین k2 هستند. ویتامین k1 از سبزیجات برگ دار و دیگر سبزیجات به دست میاید. ویتامین k2 نیز گروهی از ترکیبات بوده که عمدتا از منابعی نظیر گوشت ها، انواع پنیر و تخم مرغ به دست میاید.

ویتامین k2 یک ویتامین ضروری می‌باشد و بیشتر مردم در مورد آن چیزی نشنیده اند تا زمانی‌ که اولین فرزند آنها به دنیا آمده باشد و پرستار بخواهد یک تزریق ویتامین k انجام دهد. متاسفانه، این ویتامین ضروری مورد غفلت واقع شده است. این ویتامین در تمام مراحل زندگی‌ مهم می‌باشد، نه فقط برای نوزادان یا خانم‌های باردار.

دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنی نظیر ویتامین دی، منیزیم و کلسیم به اندازه اهمیت شان به آنها پرداخته شده است، اما ویتامین k2 اغلب از آن غفلت شده است. اکنون بیائید ببینیم چه چیزی باعث شده تا ویتامین k2 برای یک زندگی‌ سالم بسیار مهم باشد.

 

[lwptoc]

ویتامین k چه می‌باشد؟

ویتامین k یک ویتامین ضروری محلول در چربی‌ می‌باشد که در سلامت استخوان‌ها و قلب دارای نقش مهمی‌ باشد. ویتامین k یکی‌ از مهم‌ ترین ویتامین‌های دخیل در افزایش تراکم مواد معدنی استخوان‌ها و لخته شدن خون می‌باشد، به علاوه میتواند به حفظ مناسب عملکرد مغز ، متابولیسم سالم و حفاظت در برابر سرطان نیز به ما کمک کند.

بنا بر اعلام محققان انستیتو قلب بیمارستان سنت لوک آمریکا، تحقیقات نشان داده‌اند که ویتامین k یک آنتی کلسیفیکاسیون، ضد سرطان، تشکیل دهنده استخوان و بهبود دهنده حساسیت سلول‌ها به انسولین می‌باشد. خواص فراوان حفاظتی آن باعث شده است تا ویتامین k به یکی‌ از بهترین ویتامین‌ها برای مردان و زنان بالغ تبدیل شود.

ویتامین k بیشتر به دلیل کمک به استخوان سازی و لخته سازی خون شناخته میشود. خون بدون ویتامین k نمی‌تواند لخته شود زیرا ویتامین k باعث فعال شدن پروتئین مسول ایجاد لخته در خون است.

ما در مورد مزایای فراوان اسید‌های چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدان‌ها نظیر ویتامین ث و ویتامین ای در جلوگیری از بیماری‌های قلبی شنیده ایم، اما تحقیقات اخیر نشان میدهند که ویتامین k نیز همچنین یکی‌ از ویتامین‌های ضروری در جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی می‌باشد.

تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که از طریق رژیم غذایی خود ویتامین k بیشتری دریافت میکنند کمتر احتمال بروز بیماری‌های قلبی عروقی و سکته در آنها وجود دارد. این یکی‌ از دلایلی است که جلوگیری از ایجاد کمبود ویتامین k از طریق داشتن یک رژیم غذایی سالم میتواند بدن را بسیار محافظت کند.

 

انواع ویتامین k

چندین فرم از ویتامین k وجود دارد که مهم‌ ترین آنها ویتامین k1 و k2 هستند، اگرچه هر کدام از آنها دارای نقش متفاوتی در بدن میباشند :

 • ویتامین k1 : فرم طبیعی یافت شده در سبزیجات می‌باشد که توسط کبد برای ایجاد لخته در خون استفاده میشود.
 • ویتامین k2 : یک فرم از ویتامین k با قابلیت جذب بیشتر بوده که در برخی‌ مواد غذایی تخمیر شده و مکملها یافت میشود و توسط بافت‌های نرم استفاده شده و برای سلامت استخوان ها، بافت قلب و دیگر ارگان‌ها مفید می‌باشد.
 • ویتامین k3 : فرم مصنوعی‌ ویتامین k می‌باشد. این ویتامین در واقع همان فرمی است که به نوزادان تازه متولد شده تزریق میشود و برخی‌ تحقیقات خبر از پتانسیل سمی بودن این فرم از ویتامین k میدهند.

فعالیت اصلی‌ ویتامین k اصلاح پروتئین‌ها به منظور قابلیت اتصال به کلسیم می‌باشد. ویتامین k1 عمدتا توسط کبد استفاده شده تا پروتئین‌های متصل شونده به کلسیم دخیل در ایجاد لخته‌های خونی را فعال کند، در حالی‌ که ویتامین k2 در جهت فعال سازی پروتئین هایی استفاده میشود که تصمیم میگیرند کلسیم در نهایت کجا به مصرف برسد.

 

مزایای ویتامین k2

مزایای ویتامین k2

 

ویتامین k2 ممکن است در جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند

تجمع کلسیم در سرخرگ‌های اطراف قلب یک خطر جدی در ایجاد بیماری‌های قلبی می‌باشد. به همین دلیل، هر چیزی که بتواند از تجمع کلسیم جلوگیری کند ممکن است بتواند از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری کند. اعتقاد بر این است که در چنین موقعیتی ویتامین k میتواند از طریق جلوگیری از تجمع کلسیم در سرخرگ‌ها کمک کند.

در تحقیق روتردام، افرادی که بالا‌ترین میزان ویتامین k2 را دریافت کرده بودند به میزان ۵۲% احتمال افزایش تجمع کلسیم در سرخرگ‌ها کاهش پیدا کرده بود و همچنین احتمال مرگ آنها توسط بیماری‌های قلبی در طول یک بازه زمانی‌ ۷ تا ۱۰ ساله نیز ۵۷% کاهش پیدا کرده بود.

 

در یک تحقیق دیگر انجام شده روی ۱۶۰۵۷ خانم اینطور مشخص شد، افرادی که بالا‌ترین مقادیر ویتامین k را مصرف کرده بودند احتمال بروز بیماری‌های قلبی در آنها به شدت کاهش پیدا کرده بود. برای هر ۱۰ میکرو گرم ویتامین k2 که آنها در روز مصرف کرده بودند، احتمال بروز بیماری‌های قلبی ۹% کاهش پیدا کرده بود. لازم به ذکر است که ویتامین k1 در هیچ کدام از این دو تحقیق دارای هیچ تاثیری نبود.

 

منابع ویتامین k2

چگونه ویتامین k2 را به دست آوریم

انسان‌ها در بدن خود تا حدودی میتوانند ویتامین k1 را به ویتامین k2 تبدیل کنند. بر اساس اعلام مرکز ملی‌ اطلاعات زیست فناوری، ویتامین k2 همچنین توسط باکتری‌های دستگاه گوارش درون روده بزرگ نیز تولید میشود و برخی‌ شواهد نشان میدهند که طیف وسیعی از آنتی بیوتیک‌ها میتواند منجر به کمبود ویتامین k2 شود. ویتامین k2 را می‌توان در مواد غذایی ای نظیر پنیر، زرده تخم مرغ، کره، غذا‌های تخمیر شده و جگر یافت.

 

ویتامین k2 و استفاده از تستوسترون

در یک تحقیق منتشر شده در (The American Journal of Clinical Nutrition)، مصرف ویتامین k2 میتواند احتمال بروز سرطان پروستات را ۳۰% کاهش دهد، در حالی‌ که ویتامین k1 چنین تاثیری ندارد. فرم هایی از ویتامین k2 که اکثرا انسان‌ها دچار کمبود آن هستند عبارتند از (MK-7) و (MK-4).

 • (MK-7) درون دستگاه گوارش ما ساخته میشود. همچنین میتوانیم (MK-7) را از غذا‌های تخمیر شده نیز دریافت کنیم. همچنین مصرف (MK-7) در فرم مکمل نیز بسیار کارامد در نظر گرفته میشود، زیرا میتواند تا ۳ روز در جریان خون باقی‌ بماند.
 • (MK-4) درون بدن توسط آنزیم‌ها سنتز میشود. مقدار آن در مغز و اندام‌های تولید مثل بسیار بالا می‌باشد. ما میتوانیم (MK-4) را از طریق رژیم غذایی و مصرف گوشت حیواناتی که از علف تغذیه کرده‌اند به دست آوریم (گوشت حیوانات تغذیه کننده از غلات دارای این فرم از ویتامین k نیستند). همچنین میتوانید مکمل (MK-4) را مصرف کنید، اما تنها میتواند حدود ۸ ساعت در جریان خون باقی‌ بماند.
 •  (MK-4) برای تولید استروید در بیضه مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات انجام شده روی موش‌ها نشان میدهند که یک رژیم تامین کننده (MK-4) به میزان ۷۵ میلی‌ گرم به ازای هر کیلو از وزن بدن میتواند سطح تستوسترون در بدن را افزایش دهد.

 

جمع بندی مزایای ویتامین k2

ویتامین k2 نشان داده است که میتواند در پاکسازی کلسیم از دیواره رگ‌های خونی کمک کند و دوباره میتواند آن کلسیم را برای استفاده در استخوان‌ها هدایت کند. اگر دچار کمبود ویتامین k2 باشید، این فرایند به خوبی‌ انجام نخواهد شد و این امر میتواند منجر به مشکلات قلبی عروقی و استخوانی شود. بسیاری از متخصصان برای افرادی که از قبل از مکمل‌های تقویت کننده استخوان نظیر ویتامین دی، کلسیم و منیزیم استفاده میکنند، ویتامین k2 را نیز تجویز میکنند که مطمئن شوند کلسیم به همان جایی انتقال داده خواهد شد که قرار بوده است منتقل شود، یعنی‌ استخوان‌های شما.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات