همه چیز در باره افدرین
4.3

همه چیز در باره افدرین

 • مکملهای ضروری بدنسازی
 • 27 سپتامبر 14
 • محمدرضا امیدی
 • 11,369 بازدید
 • بدون دیدگاه

افدرین

افدرین
افدرین
افدرین
نام آیوپاک(R*,S*)-۲-(methylamino)-۱-phenylpropan-۱-ol
شمارهٔ CAS۲۹۹-۴۲-۳
فرمول شیمیاییC10H15NO
جرم مولی (گرم بر مول)۱۶۵٫۲۳
نیمه عمر۳ تا ۶ ساعت
متابولیسمکبدی [حداقل]
دفعکلیوی ۲۲ تا ۹۹درصد
زیست فراهمی۸۵٪
مکانیسم اثراثر برونکودیلاتور از طریق تحریک گیرندهB۲ آدرنرژیک، اثر وازوپرسور از طریق تحریک گیرنده B۱آدرنرژیک، اثر ضد احتقان بینی از طریق تحریک گیرنده‌های آلفا-آدرنرژیک در عروق خونی مخاط بینی
عوارض جانبیسرگیجه، توهم، هیپرتانسیون، دیس ریتمی، تهوع، استفراغ، احتباس ادراری، پریاپیسم
موارد مصرفدرمان هیپوتانسیون، برونکواسپاسم حاد و شدید، گشاد کننده برونش، ضد احتقان
راه استعمالخوراکی، تزریقی
اشکال داروییقرص روکش دار ۲۰ میلی گرمی، آمپول ۵۰ میلی گرم در سی سی
مصرف در بارداریگروهC (ویکی انگلیش:گروهA)

افدرین به انگلیسی: Ephedrine

نام‌های تجارتی: C.A.M.- Vicks Vatronol – Aderin – Ectasule Minus – Efedron – Ephed ll- Slo .Fedrin

طبقه بندی فارماکولوژیک : آدرنرژیک (سمپاتومیمتیک)

طبقه بندی درمانی : گشادکننده برونش، برطرف کننده احتقان بینی، تنگ کننده عروق(در فرم تزریقی)

اشکال دارویی: قرص روکش دار ۲۰ میلی گرمی، آمپول ۵۰ میلی گرم در سی سی(قبلاً آمپول ۲۰ میلی گرم در سی سی نیز وجود داشت)

 

محتویات

 • ۱ مکانیسم اثر
 • ۲ موارد مصرف
 • ۳ طریقه مصرف
 • ۴ موارد منع مصرف
 • ۵ عوارض جانبی
 • ۶ جستارهای وابسته
 • ۷ منابع

مکانیسم اثر

اثر برونکودیلاتور از طریق تحریک گیرنده هایβ۲ آدرنرژیک اعمال می‌شود، اثر وازوپرسور از طریق تحریک گیرنده‌های B۱آدرنرژیک اعمال می‌گردد، و اثر ضد احتقان بینی از طریق تحریک گیرنده‌های آلفا-آدرنرژیک در عروق خونی مخاط بینی می‌باشد.

لازم به توضیح است که بر اساس نوشته کتاب کاتزونگ، به طور کلی مکانیسم عمل سمپاتومیمتیک‌ها بدین شرح می‌باشد که :

 • اثرات رسپتور آلفا-یک با واسطهٔ پروتئین Gq جفت شونده انجام می‌شود و Ip۳(اینوزیتول تری فسفات) و DAG از غشاء رها می‌شود و بدنبال آن، کلسیم رها شده و آنزیم‌ها فعال می‌شوند.
 • رسپتور(گیرنده) آلفا-دو سبب مهار آدنیلیل سیکلاز از راه پروتئین Gi جفت شونده می‌گردد.
 • رسپتورهای بتا (بتایک- بتادو- بتاسه) از راه پروتئین Gs جفت شونده آدنیلیل سیکلاز را تحریک می‌نمایند و غلظت cAMP درون سلولی را افزایش می‌دهند.
 • و در مورد رسپتورهای دوپامینی : رسپتور D۱، آدنیلیل سیکلاز را در نورون‌ها و عضلهٔ صاف عروق فعال می‌نماید و رسپتور D۲ در مغز مهم است.

موارد مصرف

افدرین در مواردی که نیاز به اصلاح هیپوتانسیون یا هیپوتانسیون ارتوستاتیک در بالغین و کودکان وجود دارد، همچنین در برونکواسپاسم حاد و شدید و نیز به عنوان برونکودیلاتور(گشادکنندهٔ برونش) در درمان علامتی آسم و در اسپاسم برگشت پذیر برونش ناشی از برونشیت مزمن، آمفیزم و سایر بیماریهای انسدادی ریه و نیز به عنوان برطرف کنندهٔ احتقان بینی(ضد احتقان) استفاده می‌شود. [قبلاً به عنوان محرک CNS و در درمان نارکولپسی و حالتهای افسردگی نیز کاربرد داشت، اما این کاربرد هم اکنون تقریباً منسوخ شده‌است.]

دی اسپارتیک اسید و مزایای زیاد آن
بخوانید

طریقه مصرف

 • اصلاح هیپوتانسیون:

در بالغین : ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم از راه عضلانیIm و یا از راه زیرجلدیSc یا ۱۰ تا ۲۵ میلی گرم از راه تزریق آهسته وریدی تجویز می‌شود.در صورت نیاز می‌توان ۵۰ میلی گرم دیگر از راه عضلانی یا ۲۵ میلی گرم دیگر از راه وریدی تجویز نمود. دوز مجدد وریدی باید در خلال ۵ تا ۱۰ دقیقه تجویز شود. حداکثر دوز روزانه ۱۵۰ میلی گرم است.

و درکودکان: روزانه ۳ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن از راه زیرجلدی و یا ۱۰۰ میلی گرم به ازای هر مترمربع سطح بدن از راه وریدی و منقسم در چهار تا شش دوز تجویز می‌شود.

 • در هیپوتانسیون ارتوستاتیک :

در بالغین : ۲۵ میلی گرم از راه خوراکی یک تا چهار بار در روز تجویز می‌شود.

در کودکان : روزانه ۲ تا ۳ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یا ۱۰۰ میلی گرم به ازای هر مترمربع از راه خوراکی، منقسم در چهار تا شش دوز تجویز می‌شود.

 • بعنوان برونکودیلاتور(گشادکننده برونش) و ضداحتقان:

در بالغین : ۲۵ تا ۵۰ میلی گرم خوراکی هر ۳ تا ۴ ساعت، درصورت نیاز تجویز می‌شود.

در کودکان : ۲ تا ۳ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یا ۱۰۰ میلی گرم به ازای هر متر مربع از سطح بدن، از راه خوراکی منقسم در ۴ تا ۶ دوز تجویز می‌شود.

 • در برونکواسپاسم حاد و شدید:

در بالغین ۱۲٫۵ تا ۲۵ میلی گرم از راه عضلانی، زیرجلدی یا وریدی تجویز می‌شود.

موارد منع مصرف

این دارو در گلوکوم زاویه بسته (گلوکوم زاویه باریک)، در خلال بیهوشی عمومی با هالوتان و نیز در سایکونوروزها نباید مصرف شود.

ضمناً در موارد ابتلا به هیپرتانسیون و هیپرتیروئیدی و نیز در بیماران مسن، بیماران دیابتی و بیماران قلبی از این دارو باید با احتیاط استفاده کرد.

عوارض جانبی

 • در دستگاه عصبی مرکزی : عصبی شدن، اضطراب، آژیتاسیون، تحریک پذیری، بی قراری، بی خوابی، ضعف، سرگیجه، ورتیگو، ترمور، رفلکس‌های هیپواکتیو، کنفوزیون، هذیان، سرخوشی.
 • در قلب و عروق : هیپرتانسیون، تپش قلب، تاکیکاردی، دیس ریتمی، درد پره کوردیال.
 • در دستگاه گوارش : تهوع، استفراغ، دیسترس اپی گاستریک خفیف، بی اشتهایی.
 • در دستگاه ادراری : احتباس ادراری، اشکال در ادرار کردن، پریاپیسم.
 • سایر عوارض : تب، رنگ پریدگی، خشکی دهان و حلق و بینی، اشکال در تعریق، تاکی فیلاکسی.
EAA's چیست؟
بخوانید

منابع

 • راهنمای جیبی کاربرد داروهای ژنریک ایران، دکتر رامین خدّام، چاپ هفتم:تابستان۸۸، صفحهٔ:۳۴۷ تا ۳۴۹
 • داروهای ژنریک ایران و دسته بندی داروها، دکتر مصطفی صابر، چاپ هفتم، صفحات: ۱۷
 • فرهنگ جیبی داروهای ژنریک، دکتر حجت الله اکبرزاده پاشا، چاپ اول، صفحهٔ:۸۲
 • فارماکولوژی کاتزونگ، فصل ۸ (سمپاتومیمتیک‌ها) [مکانیسم اثر از این کتاب برداشت شده‌است.]
 • ویکی انگلیسی [جدول با استفاده از این منبع تکمیل شده‌است.]

افدرین

موارد مصرف‌: افدرین‌ برای‌ درمان‌ علامتی‌آسم‌ نایژه‌ای‌ و انسداد برگشت‌پذیرراههای‌ تنفسی‌، رفع‌ احتقان‌ بینی‌ یا محرک‌سیستم‌ عصبی‌ مرکزی‌ مصرف‌ می‌شود.

مکانیسم‌ اثر: افدرین‌ یک‌ مقلد سمپاتیک‌است‌ که‌ به‌طور مستقیم‌ و غیرمستقیم‌برگیرنده‌های‌ آلفا و بتا آدرنرژیک‌ اثرمی‌کند. این‌ دارو باتحریک‌ گیرنده‌های‌ بتادو آدرنرژیک‌، عضلات‌ صاف‌ نایژه‌ را شل‌می‌کند و با برطرف‌ نمودن‌ اسپاسم‌خفیف‌نایژه‌، ظرفیت‌ حیاتی‌ را افزایش‌می‌دهد و عمل‌ تهویه‌ را بهبود می‌بخشد.

فارماکوکینتیک‌: متابولیسم‌ دارو کبدی‌ است‌و پس‌ از تزریق‌ عضلانی‌ یا زیرجلدی‌به‌سرعت‌ جذب‌ می‌شود. دفع‌ دارو کلیوی‌است‌. اثر دارو 20ـ10 دقیقه‌ پس‌ از تزریق‌داخل‌ عضلانی‌ شروع‌ و 60ـ30 دقیقه‌ پس‌از تجویز 50 ـ 25 میلی‌گرم‌ باقی‌ می‌ماند.

هشدارها: 1 ـ در صورت‌ وجود بیماریهای‌قلبی‌ ـ عروقی‌ شامل‌ آنژین‌ صدری‌، آریتمی‌قلبی‌، نارسایی‌ عروق‌ کرونر، پرکاری‌تیروئید، دیابت‌، بیماری‌ ایسکمی‌ قلبی‌،افزایش‌ فشارخون‌، نقص‌ عملکرد کلیوی‌باید بااحتیاط مصرف‌ شود.

2 ـ این‌ دارو در مقایسه‌ با به‌ محرکهای‌گیرنده‌ بتادوآدرنرژیک‌ عوارض‌ جانبی‌بیشتری‌ دارد و به‌دلیل‌ بروز آریتمی‌ وسایر عوارض‌ جانبی‌، کمتر مناسب‌ است‌.از این‌ رو، حتی‌الامکان‌ باید از مصرف‌ این‌دارو خودداری‌ گردد.

3 ـ در صورت‌ وجود هیپرتروفی‌پروستات‌ مصرف‌ دارو ممکن‌ است‌ باعث‌احتباس‌ حاد ادرار شود.

4 ـ تداخل‌ دارو با مهارکننده‌های‌ منوآمین‌اکسید از نظر بالینی‌ اهمیت‌ فراوان‌ دارد.

عوارض‌ جانبی‌: تاکی‌ کاردی‌، اضطراب‌،آریتمی‌، زبان‌ خشک‌ شده‌، بیقراری‌ وبی‌خوابی‌ از عوارض‌ شایع‌ افدرین‌می‌باشند.

تداخل‌های‌ داروئی‌: مصرف‌ همزمان‌کلروفرم‌، یا هالوتان‌ با افدرین‌ ممکن‌ است‌خطر آریتمی‌ شدید بطنی‌ را به‌ویژه‌ دربیماران‌ دارای‌ سابقه‌ بیماری‌ قلبی‌ افزایش‌دهد. مصرف‌ همزمان‌ این‌ دارو بامسددهای‌ بتاممکن‌ است‌ بااثرگشادکنندگی‌ برونش‌ افدرین‌ مقابله‌ نماید.مصرف‌ همزمان‌ افدرین‌ با مسددهای‌ بتاممکن‌ است‌ باخطر افزایش‌ فشارخون‌ وبرادیکاری‌ شدید بااحتمال‌ ایست‌ قلب‌همراه‌ باشد. مصرف‌ همزمان‌ افدرین‌ بامهار کننده‌های‌ منوآمینواکسیداز ممکن‌است‌ اثرات‌ تحریک‌ قلبی‌ ـ عروقی‌ افدرین‌ رادر نتیجه‌ آزادشدن‌ کاتکولامین‌ها طولانی‌ وتشدید نماید. مصرف‌ همزمان‌ این‌ دارو باگلیکوزیدهای‌ دیژیتال‌ ممکن‌ است‌ خطرآریتمی‌ قلبی‌ را افزایش‌ دهد.

 

نکات‌ قابل‌ توصیه‌:

1 ـ برای‌ به‌حداقل‌رسانیدن‌ احتمال‌ بی‌خوابی‌، دارو چندین‌ساعت‌ قبل‌ از خواب‌ مصرف‌ شود.

2 ـ در صورت‌ سابقه‌ حساسیت‌ نسبت‌به‌مقلدهای‌ سمپاتیک‌ یا وجود بیماریهای‌قلبی‌ ـ عروقی‌ این‌ دارو بااحتیاط مصرف‌شود.

بتا آلانین
بخوانید

3 ـ مصرف‌ همزمان‌ دارو با مسدددهای‌بتاآدرنرژیک‌، کدئین‌، گلیکوزیدهای‌دیژیتال‌، مهارکننده‌های‌ منوآمینواکسیدازو داروهای‌ ضدافسردگی‌ سه‌ حلقه‌ای‌ بایدبا احتیاط صورت‌ پذیرد.

مقدار مصرف‌

بزرگسالان‌: مقدار 25ـ 12/5 میلی‌گرم‌ ازدارو به‌صورت‌ داخل‌ عضلانی‌، داخل‌وریدی‌ یا زیرجلدی‌ تزریق‌ می‌شود ومقادیر بعدی‌ برحسب‌ پاسخ‌ بیمار تنظیم‌می‌شود. حداکثر مقدار مصرف‌ دارو 150میلی‌گرم‌ در هر 24 ساعت‌ می‌باشد.

کودکان‌: mg/kg 3 یا mg/m2 100 سطح‌ بدن‌به‌صورت‌ داخل‌ وریدی‌ یا زیرجلدی‌ درروز، در 6ـ4 مقدار منقسم‌ تجویز می‌شود.

 

قرص های چربی سوز اغلب دارای کافئین و افدرین هستند و براساس این دو ماده باعث افزایش مصرف کالری می شوند.

افدرین (EPHEDRINE) باعث انبساط (باز شدن) ریه ها می شود و بعنوان دارو در بیماری آسم و سرماخوردگی تجویز می شود. این ماده باعث افزایش اکسیژن رسانی به خون می شود. هنگامی که مقدار اکسیژن در خون بیشتر باشد، انرژی بیشتری در سلول ها تولید می شود ، یعنی انرژی بیشتری می سوزد.

همچنین ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد و باعث گرم شدن بدن در حین ورزش می شود. باعث کاهش اشتها می شود و مانند یک دیورتیک عمل می کند ، یعنی باعث افزایش دفع ادرار می شود.

اگر شما آسپرین یا یک نوع داروی قلبی یا نوع دیگری از داروی ضد آسم (غیر از افدرین) را مصرف می کنید، یا اینکه نسبت به کافئین حساسیت دارید، نباید از قرص های چربی سوز استفاده کنید، زیرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک می شود.

کافئین به همراه افدرین باعث افزایش تولید گرما در بدن می شوند. تحقیقات نشان داده اضافه کردن آسپرین به مواد حاوی کافیئن و افدرین، تولید گرما را بیشتر می کند. هنگامی که دمای قسمت مرکزی بدن افزایش یابد، شما به طور خودکار انرژی بیشتری می سوزانید.

داروهای چربی سوز به علت کاهش سریع وزن، خیلی استفاده می شوند ، ولی باید بگویم که بعضی افراد به این داروها خوب پاسخ نمی دهند. اگر شما آسپرین یا یک نوع داروی قلبی یا نوع دیگری از داروی ضد آسم (غیر از افدرین) را مصرف می کنید، یا اینکه نسبت به کافئین حساسیت دارید، نباید از قرص های چربی سوز استفاده کنید، زیرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک می شود.

پس در مصرف اینگونه داروها احتیاط کنید و از مصرف بی رویه و خودسرانه آنها اجتناب کنید و تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه این داروها را مصرف کنید.

 

 

 

 

 

محتوای این مقاله محافظت شده میباشد
نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
پیشنهاد می‌کنیم بخوانید