همه چیز در مورد مفاهیم استروئید‌ها
4.7

همه چیز در مورد مفاهیم استروئید‌ها

  • استروئیدها
  • ۳ دی ۹۸
  • حسام رضائی
  • 36,003 بازدید
  • 19 دیدگاه

استروئید‌ها :به عنوان یک مبتدی نسبت به استفاده از دوره‌های استروئید، بسیار حیاتی است که در مورد باید‌ها و نباید‌های این دوره‌ها اطلاعات کافی‌ را داشته باشید. این مقاله صرفا به منظور اطلاع رسانی و آموزش شما نگارش شده است و به هیچ وجه نباید آن را مرجعی برای توصیه‌های حرفه ای پزشکی‌ قلمداد کرد.

در این راهنمای کامل و جامع شما مطالب زیر را خواهید آموخت :

آشنایی با استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک

استروئید‌های تزریقی و خوراکی

از کدام استروئید‌ها میبایست در دوره اول استفاده کرد؟

نیمه عمر استروئید‌ها چیست؟

شرح دوره و استفاده ترکیبی‌ از استروئید ها

طول دوره ها

دوره‌های استروئید مبتدی

دوره‌های استروئید حرفه ای

عوارض جانبی استفاده از استروئید ها

دوره پاکسازی پس از دوره اول استروئید

سوال و جواب‌های رایج در مورد دوره‌های استروئید

آشنایی با استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک

 

هنگام شنیدن کلمه “ استروئید “ ، شما نیز احتمالا همانند بسیاری دیگر از افراد تنها به آن استروئید‌های عضله ساز و قدرتمند فکر می‌کنید.

اما در واقع، انواع بسیار زیادی از استروئید‌ها وجود دارد، در واقع، یک استروئید یک ترکیب ارگانیک می‌باشد که شامل هورمون‌های مختلفی‌ میشود و حتی شناخته شده‌ ترین ویتامین موجود، یعنی‌ ویتامین دی، نیز در واقع یک استروئید می‌باشد.

هنگامی که بحث بدنسازی و عملکرد ورزشی در میان باشد، منظور ما عمدتا از استروئید، همان استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک (AAS) هستند.

این استروئید‌ها هم دارای آندروژن‌های طبیعی و هم مصنوعی هستند که یا بر پایه تستوسترون یا مشتقی از آن میباشند.

بخش آنابولیک این استروئید‌ها مرتبط با افزایش رشد عضلات می‌باشد، در حالی‌ که بخش آندروژنیک آنها مرتبط با گسترش ویژگی‌های مردانه ای است که تستوسترون مسول آن است. در زیر قدرت آنابولیک و آندروژنیک برخی‌ از رایج‌ ترین استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک را مشاهده خواهید کرد :

 

نام ترکیب : تستوسترون

قدرت آنابولیک : ۱۰۰

قدرت آندروژنیک : ۱۰۰

نام ترکیب : سوستانون ۲۵۰

قدرت آنابولیک : ۱۰۰

قدرت آندروژنیک : ۱۰۰

نام ترکیب : دیانابول

قدرت آنابولیک : ۹۰-۲۱۰

قدرت آندروژنیک : ۴۰-۶۰

نام ترکیب : آنادرول ۵۰

قدرت آنابولیک : ۳۲۰

قدرت آندروژنیک : ۴۵

نام ترکیب : دکا دورابولین

قدرت آنابولیک : ۱۲۵

قدرت آندروژنیک : ۳۷

نام ترکیب : پروویرون

قدرت آنابولیک : ۱۰۰-۱۵۰

قدرت آندروژنیک : ۳۰-۴۰

نام ترکیب : مسترون

قدرت آنابولیک : ۶۲-۱۳۰

قدرت آندروژنیک : ۲۵-۴۰

نام ترکیب : هالوتستین

قدرت آنابولیک : ۱۹۰۰

قدرت آندروژنیک : ۸۵۰

نام ترکیب : پریموبولان

قدرت آنابولیک : ۸۸

قدرت آندروژنیک : ۴۴-۵۷

نام ترکیب : بولدنون

قدرت آنابولیک : ۱۰۰

قدرت آندروژنیک : ۵۰

نام ترکیب : تورینابول

قدرت آنابولیک : +۱۰۰

قدرت آندروژنیک : ۰

نام ترکیب : ترنبولون

قدرت آنابولیک : ۵۰۰

قدرت آندروژنیک : ۵۰۰

نام ترکیب : آناوار اکساندرلون

قدرت آنابولیک : ۳۲۲-۶۳۰

قدرت آندروژنیک : ۲۴

نام ترکیب : وینسترول

قدرت آنابولیک : ۳۲۰

قدرت آندروژنیک : ۳۰

نام ترکیب : کلنبوترول

قدرت آنابولیک : نامعلوم

قدرت آندروژنیک : نامعلوم

نکته : کلنبوترول یک آگونیست بتا-آدرنرژیک می‌باشد و نه یک استروئید آنابولیک آندروژنیک.

 

استروئید‌های تزریقی و خوراکی

برخی‌ از استروئید‌ها تنها در فرم تزریق قابل استفاده هستند، در حالی‌ که مابقی استروئید‌ها در فرم خوراکی عرضه میشوند. تعداد بسیار اندکی‌، نظیر وینسترول، هم در فرم خوراکی و هم در فرم تزریقی موجود میباشند.

به طور مشخصی‌، به عنوان یک مبتدی در زمینه مصرف استروئید ها، ممکن است شروع کار با استروئید‌های تزریقی برایتان ترسناک باشد، یا شاید هم کلا دوست نداشته باشید از استروئید‌های تزریقی استفاده کنید و تنها خواهان استفاده از فرم خوراکی آنها هستید. اما این کار گزینه‌های انتخاب شما را محدود به چند استروئید نظیر آناوار و دیانابول می‌کند.

استروئید‌های آنابولیک خوراکی :

متاندروستنولون (دیانابول، دانابول)

اکساندرولون (آناوار، اکساندرین)

اکسیمتولون (آنادرول)

استانوزولول (وینسترول)

کلنبوترول (کلن)

هالوتستین (فلوکسی مسترون)

تورینابول (تی بول)

مسترولون (پروویرون)

 

استروئید‌های آنابولیک تزریقی :

ناندرولون دکانوات (دکا دورابولین)

متنولون انانتات (پریموبولان)

مسترون (دروستانولون، دروموستانولون)

تستوسترون (سیپیونات، انانتات، پروپیونات)

سوستانون ۲۵۰

هورمون رشد انسانی‌

ترنبولون

بولدنون

استانوزولول (وینسترول)

 

یکی‌ از بزرگ‌ ترین معایب استروئید‌های خوراکی سمی بودن آنها برای کبد می‌باشد. میزان سمیت هر استروئید بسته به نوع آن، دوز‌های مصرفی، طول دوره و واکنش بدن فرد متفاوت می‌باشد.

در صورت مد نظر قرار دادن استروئید‌های تزریقی، شما با گزینه‌های بسیار بیشتری روبرو خواهید بود. استروئید‌های خوراکی به دلیل نیمه عمر کوتاه تر معمولا به صورت روزانه مصرف میشوند، در حالی‌ که استروئید‌های تزریقی ممکن است به بیش از یک تا دو بار تزریق در هفته نیازی نداشته باشند.

از چه استروئیدی باید در دوره اولم استفاده کنم؟

به یاد داشته باشید، هنگامی که بحث مصرف استروئید‌ها در میان باشد، مبتدیان همیشه باید سادگی‌ دوره خود را مد نظر قرار دهند. این حفظ سادگی‌ در مورد تمام دوره‌های استروئید صادق است. در زیر در مورد محبوب‌ ترین استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک توضیحات مختصری ارائه خواهد شد که هر کدام از آنها ممکن است (یا ممکن نیست) برای دوره اول شما کارامد باشند.

 

تستوسترون (سیپیونات، انانتات، پروپیونات)

تستوسترون‌های استر‌های مختلفی‌ از جمله سیپیونات، انانتات و پروپیونات وجود دارد. برای دانستن اینکه کدام فرم برای شما بهتر است نیازمند داشتن مدرک شیمی‌ نیستید، اما داشتن این دانش میتواند به شما در زمینه درک بهتر تفاوت‌های آنها کمک کند.

تستوسترون انانتات یک استروئید به شدت محبوب می‌باشد و با نام‌های تجاری زیادی عرضه میشود. از این استروئید برای درمان کمبود تستوسترون استفاده میشود و میتوانید تمام اثرات مورد انتظار از یک تقویت کننده سطح تستوسترون را از آن داشته باشید از جمله، عضله سازی و افزایش قدرت در کنار بهبود ویژگی‌های جنسی‌ مردانه.

ورزشکاران از این استروئید به منظور بهبود عضله سازی، کمک به چربی‌ سوزی و تسریع فرایند ریکاوری استفاده میکنند. تستوسترون پروپیونات برای دوره‌های کوتاه تر ایده آل می‌باشد زیرا آزاد سازی آن در بدن کند و دارای نیمه عمر کوتاهی‌ است.

بین تستوسترون سیپیونات و انانتات یک تفاوت کوچک وجود دارد و آن این است که فرم سیپیونات دارای نیمه عمر بیشتری می‌باشد. با توجه به ویژگی‌های مشابه، اغلب تستوسترون انانتات و سیپیونات را مشابه هم میدانند. تمام انواع تستوسترون تنها در فرم تزریقی موجود میباشند.

 

سوستانون ۲۵۰ (تستوسترون پروپیونات/فنیل پروپیونات/ایزوکاپروات/دکانوات)

سوستانون ۲۵۰ یک تستوسترون مصنوعی محبوب و یک استروئید آنابولیک آندروژنیک می‌باشد که معمولا از آن برای مقاصد درمانی نظیر حل مشکل کمبود تستوسترون در مردان استفاده میشود.

در سوستانون ۲۵۰، چهار تستوسترون استر مختلف وجود دارد و به محض تزریق سوستانون ۲۵۰ به بدن تمام این مواد فعال در بدن تبدیل به تستوسترون میشوند.

از آنجایی که تستوسترون یک آندروژن می‌باشد، این استروئید میتواند باعث تقویت ویژگی‌های مردانه در آقایان شود اما ممکن است به دلیل افزایش سطح هورمون دی هیدرو تستوسترون در بدن برخی‌ آقایان دچار ریزش مو شوند. همچنین این استروئید باعث تحریک تولید گلبول‌های قرمز میشود که برای عضله سازی یک ویژگی بسیار مهم می‌باشد.

بدنسازان به منظور افزایش حجم و عضله سازی، بهبود ریکاوری، افزایش استقامت و انرژی و حفظ شرایط آنابولیک در بدن از سوستانون ۲۵۰ استفاده میکنند.

 

دیانابول (متاندروستنولون)

دیانابول یک استروئید کاملا شناخته شده از گروه استروئید‌های متاندروستنولون می‌باشد و اولین استروئید آنابولیک آندروژنیکی بود که در دهه ۵۰ میلادی عرضه شد و در آن زمان به منظور افزایش حجم و قدرت عضلات به کار میرفت، همان طور که تا به امروز نیز به همین مقاصد مصرف میشود.

دیانابول در زمینه افزایش حجم و رشد عضلات در طول یک بازه زمانی‌ کوتاه بسیار کارامد می‌باشد. دیانابول همچنین قابلیت تبدیل شدن به استروژن در بدن را دارد و میتواند سطح این هورمون را افزایش دهد که این امر میتواند باعث ایجاد برخی‌ عوارض جانبی بالقوه نظیر بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه و احتباس آب در بدن شود.

 

ترنبولون (ترن)

ترنبولون یک استروئید آنابولیک آندروژنیک می‌باشد که از آن در جهت افزایش رشد عضلات احشام استفاده میشد. امروزه تنها فقط برخی‌ از ترنبولون استر‌ها یافت میشوند و خود ترنبولون موجود نمیباشد. در دامپزشکی از فرم ترنبولون استات استفاده میشود. از جمله ترنبولون استر‌های دیگر می‌توان به فرم انانتات و هگزاهیدروبنزیل کربونات اشاره کرد.

ترنبولون استات در زمینه تاثیر گذاری سریع‌ ترین فرم می‌باشد که به همین دلیل مورد علاقه بدنسازان می‌باشد، به طوری که تنها پس از چند روز مصرف می‌توان نتایج قابل توجه آن را بدون احتباس آب در بدن مشاهده کرد، در حالی‌ که ترنبولون انانتات به منظور بروز نتایج خود به چندین هفته زمان نیاز دارد.

ترنبولون یکی‌ از قوی‌ترین استروئید‌های موجود در نظر گرفته میشود، به طوری که از لحاظ قدرت و کارآمدی ۵ برابر قوی تر از تستوسترون می‌باشد.

 

وینسترول (استانوزولول)

استانوزولول یک استروئید آنابولیک آندروژنیک مصنوعی می‌باشد که از دی هیدرو تستوسترون مشتق شده است.

وینسترول بیشتر به دلیل قدرتش در زمینه افزایش قدرت شناخته میشود، اما در زمینه عضله سازی نیز ضعیف نیست و یک مزیت آن این است که در بدن تبدیل به استروژن نمی‌شود بنابراین احتمال بروز عوارضی نظیر احتباس آب در بدن بسیار کاهش میابد.

با توجه به اصلاحات انجام شده روی دی هیدرو تستوسترون و تولید وینسترول مصنوعی، وینسترول دارای خواص آنابولیک بهبود یافته (افزایش عضله سازی و قدرت) و قدرت آندروژنیک کاهش یافته می‌باشد. وینسترول شناخته شده‌ ترین نام تجاری استانوزولول می‌باشد و هم به صورت خوراکی و هم تزریقی استفاده میشود.

 

دکا دورابولین (ناندرولون دکانوات)

ناندرولون دکانوات یکی‌ از پر استفاده‌ ترین استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک می‌باشد. تحقیقات نشان دادهند که ناندرولون در مردان بدنساز میتواند باعث عضله سازی بسیار قابل توجهی‌ شود.

دکا دورابولین شناخته شده‌ ترین نام تجاری ناندرولون دکانوات می‌باشد و نحوه مصرف آن به صورت تزریق درون ماهیچه ای می‌باشد.

دکا دورابولین دارای قدرت آندروژنیک نسبتا پایینی می‌باشد اما اثر آنابولیک آن بسیار قوی می‌باشد که این امر باعث شده است تا عوارض جانبی آن نسبت به برخی‌ استروئید‌های دیگر کمتر باشد.

 

آنادرول (اکسیمتولون)

از آنادرول در زمینه پزشکی‌ به منظور درمان پوکی استخوان، کم خونی و تحلیل عضلانی استفاده میشده است. همچنین بدنسازان از این استروئید به دلیل قابلیت آن در بهبود رشد عضلات و افزایش قدرت از طریق افزایش سطح تستوسترون و همچنین بهبود ریکاوری و استقامت از طریق کاهش یا تاخیر در خستگی‌ به واسطه افزایش تولید گلبول‌های قرمز و اکسیژن رسانی بیشتر به عضلات استفاده میکنند.

آنادرول شناخته شده‌ ترین نام تجاری اکسیمتولون می‌باشد و یک استروئید خوراکی محبوب به دلیل قابلیت اش در زمینه افزایش قدرت و عضله سازی در مدت زمانی‌ کوتاه می‌باشد.آنادرول همچنین به دلیل قدرت آنابولیک بسیار بالا و عوارض جانبی آندروژنیک کمتر، به عنوان یکی‌ از قوی‌ترین و کارامد‌ترین استروئید‌ها در نظر گرفته میشود.

 

کلنبوترول (کلن)

کلنبوترول یک محرک می‌باشد که دارای برخی‌ خواص مشابه استروئید‌های آنابولیک می‌باشد و در ابتدا به منظور درمان اختلالات تنفسی تولید شد، اما سپس به منظور کاهش چربی‌ بدن و رشد عضلات به دلیل داشتن تاثیرات مشابه داروهایی نظیر افدرین، در میان بدنسازان و ورزشکاران محبوب شد.

از کلنبوترول عمدتا به عنوان یک چربی‌ سوز و افزایش دهنده تفکیک عضلانی استفاده میشود که این امر به دلیل پتانسیل آن در افزایش ترموجنسیس و متابولیسم بدن می‌باشد. کلنبوترول به شکل رایجی در دوره‌های کات به منظور حداکثر چربی‌ سوزی استفاده میشود.

 

آناوار (اکساندرولون)

آناوار نام تجاری شناخته شده اکساندرولون می‌باشد و یک استروئید آنابولیک آندروژنیک می‌باشد که در پزشکی‌ از آن برای افزایش وزن افراد پس از بیماری یا آسیب دیدگی استفاده میشده است، همچنین از آن برای درمان شرایطی نظیر پوکی استخوان و کم خونی نیز استفاده میکردند.

در زمینه بدنسازی، اکساندرولون بسیار محبوب است، زیرا قدرت آنابولیک آن بالا و عوارض جانبی آندروژنیک آن حداقلی می‌باشد، بنابراین اغلب توسط افرادی انتخاب میشود که نمیخواهند از استروئید‌های قوی تر استفاده کنند، مثل خانم ها.

آناوار نیاز به تزریق ندارد و در فرم قرص و خوراکی مصرف میشود، که این هم یک ویژگی جذاب دیگر برای مبتدیان در زمینه مصرف استروئید می‌باشد.

 

پروویرون (مسترولون)

مسترولون که تحت نام تجاری پروویرون عرضه میشود در دهه ۳۰ میلادی توسط یک کمپانی داروسازی تولید شد. این استروئید آنابولیک آندروژنیک برای دوره کات میتواند مفید باشد و افرادی که نحوه استفاده آن را میدانند، میتوانند بیشترین مزیت‌های این ترکیب منحصر به فرد را دریافت کنند.

اگرچه از پروویرون می‌توان برای افزایش رشد عضلات نیز استفاده کرد، اما عمدتا از این استروئید در دوره کات استفاده میشود. پروویرون نیز از دی هیدرو تستوسترون مشتق شده است و یک استروئید خوراکی می‌باشد.

یکی‌ از دلایلی که از پروویرون نسبت به استروئید‌های خوراکی دیگر کمتر استفاده میشود، این است که این استروئید دارای جذب پایین تری در بدن می‌باشد. پروویرون دارای عوارض جانبی آندروژنیک و استروژنیک نسبتا ضعیفی در مقایسه با دیگر استروئید‌ها می‌باشد و در واقع میتواند حتی دارای برخی‌ مزیت‌های ضد استروژنی خفیفی نیز در بدن باشد.

مسترولون در هر دوره استروئیدی بعید است که نقش ستاره را بتواند ایفا کند، اما یک مزیت بزرگ آن حتی در دوره‌های حجم این است که میتواند مقدار هورمون‌های آزاد و در دسترس بدن از دیگر استروئید‌ها را افزایش دهد، زیرا پروویرون ترکیبی‌ است که میتواند به شدت به (SHGB) متصل شده و در نتیجه گردش تستوسترون‌های آزاد در بدن را افزایش دهد.

پروویرون برای دوره کات مفید باشد، زیرا نه تنها میتواند به سفت شدن عضلات کمک کند، همچنین میتواند باعث بهبود اثر دیگر استروئید‌های موجود نیز شود.

از آنجایی که پروویرون آنتی استروژنیک می‌باشد، میتواند احتباس آب در بدن را کاهش دهد. این استروئید دارای عوارض جانبی کمی‌ می‌باشد، اما برخی‌ تاثیرات آندروژنیک آن نظیر ایجاد آکنه و ریزش مو در برخی‌ افراد میتواند نگران کننده باشد. جدی‌ترین عارضه جانبی محتمل پروویرون مرتبط با کلسترول می‌باشد و کسانی‌ که هم اکنون دارای کلسترول بالا هستند، توصیه میشود که از مصرف این استروئید اجتناب کنند.

 

مسترون (دروستانولون)

مسترون در ابتدا به منظور درمان سرطان سینه ساخته و تولید شد. اما بدنسازان از استروئید دروستانولون به عنوان یک استروئید قدرتمند در دوره کات استفاده میکنند، مخصوصا افرادی که آماده شرکت در یک مسابقه میشود. مسترون مشتق شده از دی هیدرو تستوسترون می‌باشد، اما بر خلاف پروویرون، مسترون تزریقی می‌باشد.

دو نوع استر برای مسترون وجود دارد، که نوع پروپیونات آن بیشتر استفاده میشود و همچنین راحت تر نسبت به فرم انانتات یافت میشود. همونطور که از یک داروی درمان سرطان سینه می‌توان انتظار داشت، مسترون نیز دارای برخی‌ خواص ضد استروژنی می‌باشد، بنابراین با مصرف این استروئید جای نگرانی در مورد بروز عوارض جانبی استروژنیک وجود نخواهد داشت. بدون نگرانی از احتباس آب در بدن، مسترون یک گزینه فوق‌العاده در کات عضلات و سفت کردن ماهیچه‌ها می‌باشد.

اگرچه مسترون را یک استروئید برتر در زمینه رشد عضلات نمیدانند، اما این استروئید در زمینه افزایش قدرت بسیار عالی‌ عمل می‌کند و گزینه ای مناسب برای افرادی است که خواهان چربی‌ سوزی و افزایش قدرت بدون افزایش حجم عضلات خود هستند. مسترون برای افرادی است که از قبل در زمینه کاهش چربی‌ بدن خود اقدامات قابل توجهی‌ را انجام دادهند، همانند بدنسازان مسابقه ای که در فاز آخر آمادگی خود برای شرکت در مسابقه خواهان بیشترین چربی‌ سوزی و سفتی عضلات خود هستند.

عوارض جانبی آندروژنیک نظیر ریزش مو و آکنه با مصرف مسترون همچنان ممکن می‌باشد، اما این عوارض در مقایسه با دیگر استروئید‌ها خفیف در نظر گرفته میشوند. مسترون در صورت رعایت نکات ایمنی میتواند توسط خانم‌ها نیز مصرف شود. یک عیب مسترون نیز مرتبط با کلسترول می‌باشد، به این معنی‌ که در طول دوره مصرف همیشه باید مراقب سطح کلسترول باشید و آن را با رژیم غذایی و انجام تمرینات هوازی در محدوده نرمال حفظ کنید.

 

هالوتستین (فلوکسی مسترون)

هالوتستین یک استروئید منحصر به فرد مشتق شده از تستوسترون می‌باشد، به طوری که قدرت آنابولیک آن به طرز وحشتناکی بالا می‌باشد و در زمینه پزشکی‌ هم استفاده‌های زیادی از آن میشود از جمله درمان تحلیل عضلانی و سرطان سینه، اما بدنسازان و ورزشکاران به شکل گسترده ای از آن در دوره‌های حجم یا کات خود استفاده نمیکنند. هالوتستین عمدتا به دلیل قابلیت آن در افزایش بسیار شدید سطح قدرت شناخته میشود که این کار را از طریق افزایش سطح گلبول‌های قرمز انجام میدهد.

علیرغم قدرت بسیار بالای آنابولیک فلوکسی مسترون، تاثیر آنابولیک آن در عمل در بدن انسان قابل مشاهده و کارامد نیست و در نتیجه قدرت عضله سازی آن آن طوری نیست که قدرت آنابولیک آن روی کاغذ نشان میدهد. اما کاری که هالوتستین میتواند انجام دهد، چربی‌ سوزی و افزایش قابل توجه سطح عملکرد می‌باشد.

علیرغم اینکه هالوتستین به صورت بالقوه بسیار قدرتمند می‌باشد، اما از آن به طور گسترده ای استفاده نمی‌شود و دلیل عمده آن نیز عوارض جانبی بسیار زیاد آن می‌باشد. افزایش پرخاشگری یک مشکل جدی با مصرف این استروئید می‌باشد، بنابراین مردانی که در حالت عادی نیز اعصاب درست و حسابی‌ ندارند، به هیچ وجه نباید نزدیک هالوتستین شوند. اما مابقی مردان ممکن است که این افزایش پرخاشگری و انرژی را در تمرینات خود صرف کنند، اما در مجموع این یک عارضه جانبی بسیار جدی می‌باشد که باید آن را مد نظر قرار دهید.

با توجه به ویژگی‌های خاص هالوتستین، این استروئید عمدتا برای ورزشکاران قدرتی‌ و پاورلیفتر‌ها مفید می‌باشد. هیچ عارضه جانبی استروژنیک برای هالوتستین وجود ندارد اما عوارض جانبی آندروژنیک آن در مردان میتواند بسیار شدید باشد و با توجه به این ماهیت آندروژنیک شدید، مصرف هالوتستین برای زنان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

 

پریموبولان (متنولون)

متنولون یک استروئید مشتق شده از دی هیدرو تستوسترون می‌باشد که هم در فرم خوراکی و هم تزریقی وجود دارد، که فرم تزریقی آن با عنوان پریموبولان دپو شناخته میشود. فرم تزریقی پریموبولان بسیار قوی تر از فرم خوراکی آن در نظر گرفته میشود و به همین دلیل در بین بدنسازان و ورزشکاران از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

مفید‌ترین تاثیر پریموبولان قابلیت آن در بهبود احتباس نیتروژن در بدن و حفظ شرایط آنابولیک می‌باشد، اما علیرغم این موضوع هم پریموبولان یک استروئید مناسب عضله سازی در نظر گرفته نمی‌شود. پریموبولان در دوره کات بیشترین ارزش مصرف را دارد زیرا میتواند با توجه به بهبود احتباس نیتروژن، عضلات را حفظ کند و از طرفی‌ میتواند با تقویت فرایند لیپولیز، چربی‌ سوزی خوبی‌ را به همراه داشته باشد.

یکی‌ از چندین کاربرد پریموبولان در زمینه پزشکی‌، استفاده از آن برای درمان ایدز بود که این امر به دلیل تاثیر مثبت پریموبولان در بهبود وضعیت سیستم ایمنی می‌باشد که این امر این استروئید را در این زمینه منحصر به فرد کرده است.

یکی‌ دیگر از اثرات پریموبولان تقویت سطح قدرت می‌باشد، که این امر استفاده از آن را برای ورزشکاران غیر بدنساز نیز ایده آل کرده است. این امر میتواند به معنی‌ تقویت سطح سرعت و توان و همچنین افزایش استقامت و ریکاوری عضلات باشد. بسیاری از ورزشکاران بدون نگرانی از افزایش حجم بیش از حجم، میتوانند از اثرات مثبت پریموبولان بهره ببرند.

پریموبولان یکی‌ از معدود استروئید هایی است که بسیار توسط بانوان چه در فرم خوراکی و چه تزریقی استفاده میشود. اگرچه مردان نیز با مصرف این استروئید میتوانند شاهد افزایش حجم قابل توجه خود باشند، اما بانوان به اثرات آنابولیک پریموبولان حساسیت بیشتری دارند و میتوانند شاهد افزایش وزن بیشتری باشند.

هیچ عارضه جانبی استروژنی ای با مصرف متنولون وجود ندارد که این امر آن را برای دوره کات بدون ایجاد احتباس آب در بدن ایده آل کرده است. اما بروز عوارض جانبی آندروژنیک شدید محتمل می‌باشد و به بانوان توصیه میشود که دوز‌های مصرف را کم و طول دوره را کوتاه حفظ کنند.

 

بولدنون

بولدنون استروئیدی در دامپزشکی می‌باشد که از آن در اسب‌های ضعیف استفاده میشد تا اشتهای آنها را افزایش و وضعیت بدنی و عضلانی آنها را تقویت کنند. بولدنون یک استروئید تزریقی می‌باشد که عمل آن در بدن طولانی مدت است، دارای اثر آنابولیک فوق‌العاده ای بوده و فعالیت آندروژنیک آن در بدن نیز کم می‌باشد.

در زمینه بدنسازی، بولدنون استروئیدی از که میتواند در زمینه قدرت و افزایش حجم خالص عضلانی مزایای بسیار زیادی داشته باشد، اگرچه افزایش حجم با این استروئید کند می‌باشد و هم سطح استروئید‌های قوی تر افزایش دهنده حجم نمیباشد. کسانی‌ که به جای یک افزایش حجم شدید، خواهان افزایش حجمی نرمال هستند، بولدنون گزینه خوبی‌ برایشان می‌باشد.

برخی‌ از افراد مصرف کننده بولدنون گزارش افزایش اشتهای خود را داده اند، در حالی‌ که در دیگران تغییری در سطح اشتها مشاهده نشده است، که این امر نشان دهنده این است که تاثیر این استروئید در هر فردی ممکن است متفاوت باشد. بولدنون در دوره کات مناسب می‌باشد و در حفظ عضلات و بهبود تفکیک عضلات بدن میتواند فوق‌العاده عمل کند. بهبود قدرت نیز یکی‌ دیگر از مزیت‌های عالی‌ بولدنون می‌باشد، همچنین استقامت و ریکاوری عضلات.

اگرچه ویژگی‌های بولدنون برای ورزشکاران بسیار مفید می‌باشد، اما یک مشکل این استروئید این است که تا ۵ ماه در بدن قابل تشخیص است. از جمله عوارض جانبی محتمل این استروئید عبارت است از سرکوب تولید تستوسترون، تاثیر منفی‌ خفیف روی سطح کلسترول و عوارض جانبی نسبتا خفیف آندروژنیک در مردان نظیر ریزش مو و آکنه.

بولدنون فعالیت استروژنی کمی‌ در بدن دارد، بنابراین کنترل این عوارض جانبی باید آسان باشد، اما در دوز‌های بالا می‌توان انتظار افزایش احتباس آب در بدن و بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه را داشت. بولدنون در دوز‌های پایین توسط زنان نیز میتواند مصرف شود.

 

تورینابول

این استروئید از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به دیانابول دارد، زیرا تورینابول یک ترکیب شیمیایی حاصل از دیانابول و کلاستبول می‌باشد. اما تاثیرات آن روی بدن ضعیف تر از دیانابول می‌باشد. همچنین تورینابول دارای قدرت آندروژنیک پایینی بوده و در بدن به استروژن تبدیل نمی‌شود.

این استروئید در بین بدنسازان ارزش بالایی ندارد، اما به دلیل قابلیت بهبود استقامت عضلانی، افزایش قدرت و ریکاوری، مصرف آن در بین ورزشکاران بیشتر است.بهبود در سرعت و توان با مصرف این استروئید میتواند قابل توجه باشد، که این امر مصرف آن توسط ورزشکاران را ایده آل کرده است و به همین دلیل در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، ورزشکاران آلمان شرقی‌ در المپیک از این استروئید استفاده میکردند که به همین دلیل این استروئید شهرت بدی پیدا کرد.

تورینابول از طریق افزایش تعداد گلبول‌های قرمز و در نتیجه بهبود انتقال اکسیژن و مواد غذایی به ماهیچه‌ها میتواند باعث افزایش عملکرد ورزشکار شود.افزایش سنتز پروتئین و احتباس نیتروژن در بدن باعث افزایش فعالیت‌های آنابولیک در بدن میشود که نتیجه آن حفظ توده عضلانی بدن می‌باشد.

عوارض جانبی تورینابول شامل تاثیر منفی‌ روی سطح کلسترول و سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در بدن میشود. بروز عوارض جانبی آندروژنیک بعید است اما احتمال ایجاد آکنه و ریزش مو در افراد وجود دارد. احتباس آب و دیگر عوارض جانبی استروژنیک با مصرف این استروئید رخ نخواهند داد، که این امر استفاده از این استروئید در دوره کات را ایده آل کرده است.

 

نیمه عمر استروئید ها

نیمه عمر یک دارو یا هر ماده دیگری از جمله استروئید ها، اشاره به مدت زمانی‌ دارد که طی‌ آن ۵۰% از غلظت استروئید مورد نظر در خون یا بدن کاهش پیدا می‌کند. دانستن نیمه عمر استروئید هایی که قصد مصرف آنها را دارید، به برنامه ریزی دوره‌هایتان کمک می‌کند، زیرا خواهید دانست که از کدام استروئید و به چه مدت باید از آن استفاده کنید.

همچنین در صورت انجام تست دوپینگ شما قادر خواهید بود که بدانید دقیقا چه اتفاقی‌ در بدنتان در حال رخ دادن است. نیمه عمر یک استروئید همیشه ثابت است و مهم نیست که چه دوزی از آن استفاده کرده‌اید یا مدت زمان مصرف آن چقدر بوده است. در زیر لیست محبوب‌ترین استروئید‌های آنابولیک همراه نیمه عمر‌شان ذکر شده است :

 

نام ترکیب : آنادرول

نیمه عمر فعال : ۸-۹ ساعت

ماندگاری در بدن : ۸ هفته

نام ترکیب : سوستانون ۲۵۰

نیمه عمر فعال : ۱۵-۱۸ روز

ماندگاری در بدن : ۳ ماه

نام ترکیب : دکا دورابولین

نیمه عمر فعال : ۱۵ روز

ماندگاری در بدن : ۱۸ ماه

نام ترکیب : دیانابول

نیمه عمر فعال : ۴.۵ تا ۶ ساعت

ماندگاری در بدن : ۶ هفته

نام ترکیب : آناوار

نیمه عمر فعال : ۹ ساعت

ماندگاری در بدن : ۳ هفته

نام ترکیب : وینسترول خوراکی

نیمه عمر فعال : ۹ ساعت

ماندگاری در بدن : ۳ هفته

نام ترکیب : وینسترول تزریقی

نیمه عمر فعال : ۱ روز

ماندگاری در بدن : ۹ هفته

نام ترکیب : تستوسترون سیپیونات

نیمه عمر فعال : ۱۲ روز

ماندگاری در بدن : ۳ ماه

نام ترکیب : تستوسترون انانتات

نیمه عمر فعال : ۱۰.۵ روز

ماندگاری در بدن : ۳ ماه

نام ترکیب : تستوسترون پروپیونات

نیمه عمر فعال : ۳ تا ۴.۵ روز

ماندگاری در بدن : ۲ هفته

نام ترکیب : تستوسترون سوسپنشن

نیمه عمر فعال : ۱ روز

ماندگاری در بدن : ۱-۲ روز

نام ترکیب : ترنبولون استات

نیمه عمر فعال : ۳ روز

ماندگاری در بدن : ۵ ماه

نام ترکیب : ترنبولون انانتات

نیمه عمر فعال : ۸ روز

ماندگاری در بدن : ۵ ماه

نام ترکیب : کلنبوترول

نیمه عمر فعال : ۱.۵ روز

ماندگاری در بدن : ۴-۶ روز

نام ترکیب : پروویرون

نیمه عمر فعال : ۱۲ ساعت

ماندگاری در بدن : ۵-۶ هفته

نام ترکیب : مسترون

نیمه عمر فعال : ۳-۴ روز

ماندگاری در بدن : ۳ هفته

نام ترکیب : هالوتستین

نیمه عمر فعال : ۹.۵ ساعت

ماندگاری در بدن : ۲ ماه

نام ترکیب : پریموبولان خوراکی

نیمه عمر فعال : ۲-۳ روز

ماندگاری در بدن : ۴-۵ هفته

نام ترکیب : پریموبولان تزریقی

نیمه عمر فعال : ۱۰.۵ روز

ماندگاری در بدن : ۵ هفته

نام ترکیب : بولدنون

نیمه عمر فعال : ۱۴ روز

ماندگاری در بدن : ۴-۵ ماه

نام ترکیب : تورینابول

نیمه عمر فعال : ۱۶ ساعت

ماندگاری در بدن : ۱۱-۱۲ ماه

نام ترکیب : آریمیدکس

نیمه عمر فعال : ۲-۳ روز

ماندگاری در بدن : ۲ هفته

نام ترکیب : کلوماید

نیمه عمر فعال : ۵-۷ روز

ماندگاری در بدن : ۲ ماه

نام ترکیب : لتروزول

نیمه عمر فعال : ۲-۴ روز

ماندگاری در بدن : ۲ هفته

نام ترکیب : نولوادکس

نیمه عمر فعال : ۷-۱۴ روز

ماندگاری در بدن : ۲ ماه

 

نکته : کلوماید (کلومیفن سیترات)، نولوادکس (تاموکسیفن)، آریمیدکس (آناستروزول) و لتروزول (فمارا) دارو‌های کمکی‌ ای هستند که در طول دوره پاکسازی استفاده میشوند.

نیمه عمر هر استروئید با استروئید‌های دیگر میتواند تفاوت زیادی داشته باشد. برای مثال، دکا دورابولین دارای نیمه عمر طولانی ۱۵ روزه می‌باشد، در حالی‌ که وینسترول دارای نیمه عمر بسیار کوتاه ۹ ساعته می‌باشد. استروئید‌های با نیمه عمر طولانی تر، دیرتر هم از سیستم بدن خارج میشوند.

 

انواع روش‌های مصرف استروئید ها

۳ متد یا الگوی مصرف اصلی‌ در مورد مصرف استروئید‌ها وجود دارد. روشی‌ که شما می‌خواهید انتخاب کنید بستگی به اهدافتان دارد، زیرا بدنسازان و ورزشکاران هر کدام برای دریافت بیشترین نتیجه ممکن نیازمند روش‌های متفاوتی هستند.

 

استفاده دوره ای از استروئید ها

استفاده دوره ای از استروئید‌ها برای افرادی است که دقیقا میدانند چه موقع به دنبال چه نتایجی‌ باشند و همچنین میخواهند در زمان انجام تست دوپینگ بدن‌ شان عاری از هرگونه استروئید باشد.

یکی‌ از اصلی‌‌ترین دلایل استفاده دوره ای از استروئید‌ها به منظور جلوگیری از تاثیر رو به زوال آنها پس از مصرف مداوم حدود یک یا دو ماه می‌باشد، نقطه ای که رشد عضلات شروع به کند شدن می‌کند. استفاده دوره ای نیازمند برنامه ریزی می‌باشد، زیرا باید تعیین کنید که چه مدت می‌خواهید از استروئید استفاده کنید و هنگام قطع مصرف چه زمانی‌ را می‌خواهید به بدن استراحت دهید.

طول یک دوره میتواند چیزی بین چند هفته تا چند ماه باشد، و سپس بعد از آن دوره ای خواهد بود که شما یا مصرف استروئید را به کل قطع خواهید کرد یا میزان دوز‌ها را کاهش خواهید داد. طول دوره شما بر اساس میزان تجربه تان در مصرف استروئید ها، استروئیدی که مصرف می‌کنید و اهدافی که در سر دارید، تعیین میشود.

 

استفاده ترکیبی‌ یا استک کردن استروئید ها

مصرف کنندگان استروئید با تجربه تر ممکن است به صورت استک یا ترکیبی‌ از استروئید‌ها استفاده کنند و همانطور که از نام آن میتوانید حدس بزنید، این روش شامل مصرف بیش از یک نوع استروئید در طول دوره میشود. ترکیب کردن دو یا چند استروئید که عمل هر کدام در بدن متفاوت باشد ، یکی‌ از راه‌ها به منظور دستیابی به نتایج بسیار قابل توجه تر می‌باشد.

یکی‌ از اصلی‌‌ترین استراتژی‌ها در زمینه استک کردن استروئید‌ها مصرف یک استروئید با تاثیر سریع همراه با مصرف یک استروئید با تاثیر طولانی تر در بدن می‌باشد، یا میتوان از استروئید‌های خوراکی و تزریقی به صورت استک مصرف کرد.

 

مصرف هرمی‌ استروئید ها

در این متد شما با دوز‌های کم دوره خود را شروع می‌کنید و سپس به تدریج میزان دوز‌ها را افزایش میدهید، به صورتی‌ که در میانه دوره، دوز‌ها به حداکثر میزان خود میرسند. در اینجا در واقع به راس هرم میرسید، سپس بعد از این نقطه میزان دوز‌ها به تدریج کم میشود تا زمانی‌ که به صفر برسد.

بر خلاف استفاده دوره ای که شما مصرف استروئید‌ها را ناگهان در پایان دوره قطع می‌کنید، با روش هرمی‌ شما این اجازه را خواهید داشت تا کم کم مصرف را به صفر برسانید. یکی‌ از دلایل استفاده از سیستم هرمی‌ کمک به تطبیق با دوز‌های بالاتر بدون فشار بیش از حد به سیستم هورمونی بدن می‌باشد. سپس هنگامی که در بخش دوم میزان دوز‌ها کاهش پیدا می‌کند بدن دوباره فرصت تنظیم خود را پیدا خواهد کرد.

 

طول دوره

طول دوره شما باید چه میزان باشد؟ این موضوع بستگی به فاکتور‌های زیادی دارد، اما اصلی‌‌ترین فاکتور‌ها در تعیین این موضوع استروئید‌های مصرفی و اهداف کلی‌ شما می‌باشد (به علاوه اینکه آیا شما قرار است تست دوپینگ هم بدهید یا خیر).

 

دوره‌های کوتاه (۳-۴ هفته)

یک دوره کوتاه که میتواند چیزی بین ۲ تا ۳ هفته باشد، از دو جهت میتواند مفید باشد، یا برای یک افزایش حجم بسیار سریع با دوز‌های بسیار بالا از استروئید‌ها (برای مبتدی‌ها توصیه نمی‌شود)، یا یک پیشرفت مستمر اما کندتر بدون اینکه با مصرف بیش از حد استروئید‌ها فشار زیادی به بدن خود وارد کنید.

مزیت روش دوم این است که همراه با ۳ تا ۴ هفته قطع مصرف استروئید، یک دوره کوتاه و پایدار میتواند عوارض جانبی حاصل را به کمترین حد ممکن کاهش دهد.

 

دوره‌های متوسط (۶-۸ هفته)

یک دوره ۶ تا ۸ هفته ای برای عضله سازی خالص یا چربی‌ سوزی در یک بازه زمانی‌ نرمال همراه با رژیم و تمرینات جدی میتواند مفید باشد. در این حالت شما قادر خواهید بود که در سال ۳ دوره اجرا کنید و زمان کافی‌ برای استراحت بین دوره‌ها نیز وجود خواهد داشت.

این بازه زمانی‌ همچنین میتواند عوارض جانبی را نیز کاهش دهد، البته این امر به شدت بستگی به استروئید هایی دارد که شما استفاده می‌کنید. با توجه به مدت زمان دوره‌های متوسط شما در زمینه رشد عضلات با محدودیت مواجه هستید زیرا طول دوره نسبتا کم است، بنابراین مجبورید که از استروئید‌های زود بازده استفاده کنید. برای مثال تستوسترون پروپیونات استری است که در طول یک دوره متوسط ترجیح داده میشود.

 

دوره‌های استاندارد (۱۰-۱۲ هفته)

دوره‌های استاندارد که چیزی بین ۱۰ تا ۱۲ هفته به طول می انجامند، هم مناسب افراد مبتدی و هم افراد با تجربه تر میباشند، و بسته به استروئید‌های مصرفی، این دوره میتواند هم در زمینه افزایش حجم و هم کات عضلانی بسیار خوب باشد.

این بازه زمانی مطلوب در نظر گرفته میشود زیرا قادر خواهید بود که در طولانی‌ترین زمان ممکن به پیشرفت خود ادامه دهید. در این حالت اگر بدن تان قرار باشد که رشد بیشتری نکند، با این بازه زمانی‌ از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری خواهد شد، و به جای آن میتوانید از دوره خارج شوید و بدن خود را پاکسازی کنید تا آماده ورود به یک دوره جدید شوید.

 

دوره‌های طولانی (۳-۹ ماه)

این دوره‌ها تنها مناسب افراد بسیار با تجربه ای می‌باشد که سابقه مصرف زیادی دارند و یا سن آنها آن قدری بالا می‌باشد که نگرانی در مورد سطح طبیعی تستوسترون بدن خود ندارند. برخی‌ افراد عقیده دارند که دوره‌های بسیار طولانی که بین ۳ تا ۹ ماه می‌باشد، میتواند باعث ایجاد پیشرفت‌های دایمی در بدن شود.

تستوسترون انانتات یا سیپیونات رایج‌ ترین ترکیباتی هستند که در دوره‌های طولانی استفاده میشوند. همانطور که انتظار میرود، با توجه به طول دوره بسیار زیاد احتمال بروز عوارض جانبی جدی نیز بیشتر میشود، بنابراین استفاده از چنین دوره‌های طولانی ای را نباید به هیچ وجه دست کم بگیرید.

 

دوره‌های مبتدی استروئید

از کدام استروئید‌ها در دوره اولم میبایست استفاده کنم؟

برای بار اول انتخاب یک استروئید با نیمه عمر کوتاه تر گذر از عوارض جانبی احتمالی‌ را آسان تر می‌کند زیرا این دست استروئید‌ها زودتر از بدن پاکسازی میشوند. دستیابی به نتایج مطلوب و کاستن هرچه بیشتر عوارض جانبی، یک نکته مهم برای مبتدی‌ها می‌باشد. به این معنی‌ که شما باید از دوز‌های نرمال استفاده کنید و با دقت استروئید‌های مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

مهم‌ترین سوالی که ممکن است از خود داشته باشید این است که آیا باید از استروئید‌های خوراکی استفاده کنید یا تزریقی؟ بدون شک از لحاظ نوع مصرف، استروئید‌های خوراکی رضایت بخش تر از استروئید‌های تزریقی هستند، اما این امر تنوع انتخاب‌های شما را به شدت کاهش میدهد و همچنین طول دوره مصرف شما نیز تحت شعاع قرار می‌گیرد. اگرچه مصرف استروئید‌های خوراکی آسان تر است، اما آنها برای کبد سمی هستند.

پس از تعیین این موضوع، در گام بعدی باید تصمیم بگیرید که از چه استروئیدی می‌خواهید برای شروع دوره خود استفاده کنید.

نمونه هایی از دوره‌های مبتدی (مثال)

 

دوره تکی‌ تستوسترون انانتات

اگر قرار باشد در دوره خود از استروئید هایی استفاده کنید که سطح تستوسترون طبیعی بدن را کاهش دهد، با مصرف تستوسترون انانتات میتوانید از این مشکل جلوگیری کنید. هدف از مصرف تستوسترون انانتات حفظ حداکثری سطح تستوسترون در طول دوره می‌باشد، بنابراین دوز‌ها در طول دوره میتواند متغیر باشد، اما به عنوان یک مبتدی شما تا ۵۰۰ میلی‌ گرم در هفته میتوانید مصرف کنید. این استروئید میتواند باعث افزایش تولید گلبول‌های قرمز و به این ترتیب باعث رشد بیشتر عضلات و افزایش استقامت شود.

 

دوره تکی‌ دیانابول

دوره تکی‌ دیانابول یک دوره بسیار رایج است زیرا این استروئید خوراکی می‌باشد، بنابراین مصرف آن آسان است و نیازی به تزریق نیست. به منظور جلوگیری از سمیت کبد، طول دوره دیانابول میبایست تنها ۶ هفته باشد. همچنین باید حواس تان به عوارض جانبی آندروژنیک آن باشد و باید مصرف یک مهار کننده آروماتاز در طول دوره به منظور کاهش سطح استروژن را مد نظر قرار دهید. یکی‌ از مزیت‌های دیانابول برای شروع یک دوره مبتدی این است که این استروئید دارای نیمه عمر بسیار کوتاهی‌ می‌باشد، بنابراین اگر قصد ترک مصرف آن را بگیرید، این استروئید به سرعت از سیستم بدن شما خارج میشود.

 

دوره تکی‌ ناندرولون

دوره تکی‌ ناندرولون نیز یک دوره بسیار محبوب می‌باشد که نحوه مصرف آن به صورت تزریق درون ماهیچه ای می‌باشد. به عنوان یک مبتدی، شما میبایست در هفته اول از دو دوز ۱۰۰ میلی‌ گرمی‌ استفاده کنید، سپس برای مابقی هفته‌ها یک بار در هفته از یک دوز ۲۰۰ میلی‌ گرم استفاده کنید.

مبتدی‌ها باید به یاد داشته باشند که استروئید‌ها به خودی خود نمیتوانند باعث عضله سازی یا افزایش قابل توجه قدرت شما شوند. نتایج شما بستگی به جدیت تان در باشگاه و داشتن یک رژیم غذایی بسیار خوب دارد.

 

عوارض جانبی دوره اول استروئید

بسیار مهم است که پس از شروع مصرف استروئید ها، واکنش بدن خود را به دقت زیر نظر بگیرید.

در صورت بروز عوارض جانبی، شما خیلی‌ زود متوجه آن خواهید شد، و این عوارض جانبی لزوما آنهایی نیستند که یک فرد دیگر با مصرف همان استروئید به آن دچار شده است، زیرا هر فرد متفاوت از دیگران می‌باشد.

احتمالا شما تنها در مورد برخی‌ عوارض جانبی آندروژنیک برخی‌ استروئید‌ها چیزهایی را شنیده اید نظیر پوست چرب، آکنه و پرخاشگری. همه افراد این عوارض جانبی را تجربه نخواهند کرد، اما برخی‌ افراد در این زمینه استعداد بیشتری دارند.

اگر تا کنون در عمر تان آکنه نداشته اید، پس با مصرف استروئید ها، احتمال ایجاد آکنه در شما بسیار کمتر از آن فردی خواهد بود که در سنین بلوغ خود جوش‌های فراوانی‌ روی صورت یا بدن خود داشته است. در مورد ریزش مو هم همین گونه است، اگر از لحاظ ژنتیکی استعداد ریزش مو نداشته باشید، پس بسیار بعید است که با مصرف استروئید‌ها دچار تاسی‌ شوید.

 

دوره‌های حرفه ای استروئید

دوره‌های حرفه ای استروئید را تنها زمانی‌ باید مد نظر قرار دهید که زمان مناسبی را از قبل صرف دوره‌های با قدرت کمتری کرده باشید و بدانید که انواع استروئید‌ها چه تاثیری روی بدن شما دارند و این اعتماد را پیدا کرده باشید که اکنون زمان ارتقا سطح است و می‌خواهید از دوره‌های پیشرفته تر استفاده کنید.

یک دوره پیشرفته تر از استروئید‌ها ممکن است دارای چندین استروئید در خود باشد. یک نمونه از این دوره‌ها میتواند شامل استفاده ترکیبی‌ از تستوسترون (سیپیونات یا انانتات)، دکا، دیانابول و آناوار باشد. یک نمونه دیگر از یک دوره افزایش حجم حرفه ای به شرح زیر است :

یک دوره ۱۶ هفته ای شامل ۱۰۰۰ میلی‌ گرم تستوسترون در هفته، ۶۰۰ میلی‌ گرم دکا در هفته، ۷۰ میلی‌ گرم دیانابول در روز برای ۵ هفته اول، که سپس مصرف دیانابول قطع شده و از هفته ۵ تا ۱۶ آناوار جایگزین میشود که دوز آن روزانه ۱۰۰ میلی‌ گرم می‌باشد. همانند هر دوره دیگری، دوره پاکسازی پس از قطع مصرف ضروری می‌باشد.

 

نمونه هایی از استک کردن استروئید ها

دلایل اصلی‌ استفاده افراد از استروئید‌ها افزایش حجم، چربی‌ سوزی، افزایش قدرت و عملکرد ورزشی می‌باشد.

شما نیز ممکن است یکی‌ دو مورد از این اهداف را در ذهن داشته باشید، اما در نهایت آن هدفی‌ که شما از دوره استروئید خود توقع دارید، تعیین کننده نوع استروئید‌های مصرفی و نحوه مصرف آنها می‌باشد. افزایش حجم و کات عضلات در عین حفظ توده عضلانی دو موضوعی است که من در نمونه‌های زیر روی آن تمرکز خواهم کرد.

استک کردن استروئید‌ها به طور بالقوه میتواند نتایج بیشتری را برای شما به ارمغان آورد، اما احتمال بروز عوارض جانبی نیز بیشتر میشود و باید این نکته را مد نظر قرار دهید. دو نمونه زیر از استک کردن استروئید‌ها را مشاهده کنید :

دوره تستوسترون انانتات و دیانابول

هفته ۱-۴ :

تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌ گرم در هفته

دیانابول : ۳۰ میلی‌ گرم روزانه

هفته ۵-۱۰ :

تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌ گرم در هفته

دیانابول : قطع مصرف

هفته ۱۱-۱۲ :

تستوسترون انانتات : –

دیانابول : –

هفته ۱۳-۱۵ :

دوره پاکسازی (کلوماید، نولوادکس)

دوره تستوسترون انانتات و ناندرولون دکانات

هفته ۱-۱۰ :

تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌ گرم در هفته

ناندرولون دکانوات : ۴۰۰ میلی‌ گرم در هفته

هفته ۱۱-۱۳ :

تستوسترون انانتات : –

ناندرولون دکانوات : –

هفته ۱۴-۱۷ :

دوره پاکسازی (کلوماید، نولوادکس)

 

عوارض جانبی رایج مصرف استروئید ها

جای شکی‌ نیست که با مصرف هر استروئیدی امکان بروز برخی‌ عوارض جانبی وجود دارد. شما با استفاده از دوز‌های کمتر میتوانید عوارض جانبی ناخواسته را کاهش دهید، اما به هر حال هیچ راهی‌ برای اجتناب کامل چه از عوارض جانبی خفیف و چه عوارض شدید و جدی استروئید‌های آنابولیک وجود ندارد. برخی‌ از عوارض جانبی رایج مصرف استروئید در عبارت است از :

 

احتباس آب

به دلیل افزایش حجم سریع عضلات حاصل از مصرف استروئید‌های آنابولیک، ماهیچه‌ها به دلیل احتباس آب میتوانند ظاهری نرم و باد کرده پیدا کنند. احتباس آب همچنین میتواند صورت شما را نیز پف کرده نشان دهد.

 

آکنه و پوست چرب

اگر قبل از مصرف استروئید‌ها نیز مستعد بروز آکنه بودید، پس علاوه بر آکنه، ممکن است پوست و موهایتان نیز چرب شوند. آکنه در برخی‌ افراد میتواند وضعیت وخیم تری پیدا کند. در این حالت غده‌های چربی‌ پوست بیشتر مستعد عفونت و التهاب میشوند.

 

نوسانات خلقی‌، تحریک پذیری و خشم

مصرف شدید استروئید‌های آنابولیک احتمال ایجاد تغییرات رفتاری و احساسی‌ منفی‌ نظیر پرخاشگری و نوسانات خلقی‌ را افزایش میدهد. این تغییرات خلقی‌ و احساسی‌، میتواند نتایج فاجعه باری در زمینه روابط عاطفی، کاری یا دیگر روابط داشته باشد.

 

مشکلات خواب

تحقیقات نشان داده اند که بسیاری از مردم مصرف کننده استروئید‌های آنابولیک گزارش اختلالات خواب را دادهند و یک تحقیق نشان میدهد که مصرف کنندهگان استروئید بیشتر مستعد کاهش کیفیت خواب و تغییر الگوی خواب نرمال میباشند.

 

تاسی‌ زودرس

استفاده از استروئید‌های آندروژنیک میتواند باعث ایجاد ریزش مو در مردانی شود که دارای ژن آن هستند، بنابراین اگر خط موی پدرتان بالا رفته است، با مصرف استروئید‌ها در هر سنی‌ احتمال ریزش مو در شما بیشتر می‌باشد.

 

بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه

در این پدیده بافت سینه در مردان بزرگ میشود. یکی‌ از راه‌های جلوگیری یا کاهش این پدیده استفاده از دارو‌های ضد آروماتاز یا ضد استروژن می‌باشد. هنگامی که این بزرگی‌ بافت سینه بیش از حد پیشروی کند راهی‌ جز جراحی برای درمان آن باقی‌ نمیماند، بنابراین باید همیشه حواس تان جمع باشد تا در صورت مشاهده علائم اولیه اقدامات لازم را انجام دهید. از جمله علائم اولیه این پدیده حساسیت و خارش ناحیه سینه می‌باشد.

 

آتروفی بیضه ها

هیچ مردی خواهان داشتن بیضه‌های کوچک شده نمیباشد، اما این یک عارضه واقعی با مصرف برخی‌ استروئید‌ها می‌باشد. دلیل این امر ورود بیش از حد تستوسترون مصنوعی‌ به بدن می‌باشد که در این حالت بدن دیگر دلیلی‌ نمیبیند که به تولید طبیعی تستوسترون بپردازد، که نتیجه آن کوچک شدن بیضه‌ها می‌باشد. در این حالت تنها سایز بیضه‌ها کاهش نمیابد، بلکه تعداد اسپرم‌ها نیز کاهش میابد که نتیجه کاهش قدرت باروری فرد می‌باشد. این یکی‌ از بد‌ترین عارضه‌های جانبی مصرف استروئید‌ها می‌باشد.

از جمله شدید‌ترین عارضه‌های جانبی که نتیجه مصرف دوز‌های سنگین و طولانی مدت از استروئید‌ها می‌باشد عبارت است از آسیب کبدی، سرطان کلیه، سکته و حمله قلبی.

نام ترکیب : تستوسترون

عوارض جانبی : تورم، ریزش مو، بزرگی‌ سینه

میزان عضله سازی : متوسط‌-زیاد

نام ترکیب : سوستانون ۲۵۰

عوارض جانبی : آکنه، آسیب کبدی،  حالت تاوو، بزرگی‌ سینه

میزان عضله سازی : متوسط‌-زیاد

نام ترکیب : دیانابول

عوارض جانبی : ریزش مو، تورم، بزرگی‌ سینه، آسیب کبدی

میزان عضله سازی : متوسط

نام ترکیب : آنادرول ۵۰

عوارض جانبی : آسیب کبدی، تورم

میزان عضله سازی : متوسط‌-زیاد

نام ترکیب : دکا دورابولین

عوارض جانبی : تورم خفیف

میزان عضله سازی : متوسط‌-زیاد

نام ترکیب : ترنبولون

عوارض جانبی : پوست چرب، آکنه، ریزش مو

میزان عضله سازی : متوسط‌-زیاد

نام ترکیب : آناوار

عوارض جانبی : آسیب کبدی

میزان عضله سازی : متوسط

نام ترکیب : وینسترول

عوارض جانبی : آسیب کبدی

میزان عضله سازی : متوسط

نام ترکیب : کلنبوترول

عوارض جانبی : بی‌ خوابی‌، سر درد، حالت تعوع

میزان عضله سازی : متوسط

 

دوره پاکسازی پس از اولین دوره

مبتدی ها ممکن است که ضرورت دوره پاکسازی پس از مصرف استروئید‌ها را دست کم بگیرند، اما دوره پاکسازی اهمیتی برابر با خود دوره استروئید دارد. استروئید‌ها اختلالات زیادی در فرایند‌های طبیعی بدن ایجاد میکنند، از جمله تولید تستوسترون و دیگر هورمون ها، بنابراین پس از پایان دوره استروئید شما نیازمند تحریک بدنتان به منظور آغاز تولید طبیعی هورمون‌ها هستید، بدون اتکا به استروئید‌ها مصنوعی.

دوره پاکسازی هم برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی و هم برای کمک به حفظ عضلات ساخته شده در دوره استروئید بسیار مهم است. اما چه موقع باید پس از پایان دوره استروئید، دوره پاکسازی خود را شروع کنیم؟ در زیر میتوانید اطلاعات مربوط به این امر را مشاهده کنید :

نام ترکیب : تستوسترون انانتات

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۲ هفته

طول دوره پاکسازی : ۳ هفته

نام ترکیب : تستوسترون سیپیونات

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۲ هفته

طول دوره پاکسازی : ۳ هفته

نام ترکیب : تستوسترون پروپیونات

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۳ روز

طول دوره پاکسازی : ۳ هفته

نام ترکیب : تستوسترون سوسپنشن

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۶-۸ ساعت

طول دوره پاکسازی : ۳ هفته

نام ترکیب : سوستانون ۲۵۰

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۳ هفته

طول دوره پاکسازی : ۳ هفته

نام ترکیب : وینسترول

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۱۲ ساعت

طول دوره پاکسازی : ۲-۳ هفته

نام ترکیب : دیانابول

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۶-۸ ساعت

طول دوره پاکسازی : ۳ هفته

نام ترکیب : ترنبولون استات

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۳ روز

طول دوره پاکسازی : ۴ هفته

نام ترکیب : دکا دورابولین

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۳ هفته

طول دوره پاکسازی : ۴ هفته

نام ترکیب : آناوار

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۸-۱۰ ساعت

طول دوره پاکسازی : ۲ هفته

نام ترکیب : آنادرول

زمان شروع پاکسازی پس از آخرین دوز مصرفی : ۸-۱۰ ساعت

طول دوره پاکسازی : ۲ هفته

دوره پاکسازی معمولا چیزی بین ۳ تا ۶ هفته یا کمی‌ بیشتر طول میکشد. برخی‌ دارو‌های بسیار رایجی وجود دارند که در دوره پاکسازی استفاده میشوند :

روز ۱ : ۲۵۰ میلی‌ گرم کلوماید، ۶۰ میلی‌ گرم نولوادکس

۱۰ روز بعد : کلوماید روزانه ۱۰۰ میلی‌ گرم، نولوادکس ۶۰ میلی‌ گرم روزانه

۱۰ روز آخر : کلوماید روزانه ۵۰ میلی‌ گرم، نولوادکس روزانه ۲۰ میلی‌ گرم

 

کلوماید (کلومیفن سیترات)

کلوماید یک تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) می‌باشد که میتواند به بلاک کردن استروژن و عوارض جانبی مرتبط با آن کمک کند و همچنین سطح تستوسترون را افزایش دهد. کلوماید باعث تحریک بیضه‌ها به منظور شروع تولید مجدد طبیعی تستوسترون بدون کمک استروئید‌ها را میشود. کلوماید یکی‌ از دارو‌های قوی تر در دوره پاکسازی محسوب میشود و معمولا توسط افرادی استفاده میشود که از دوره‌های حرفه ای استروئید زیادی استفاده کرده‌اند.

 

نولوادکس (تاموکسیفن)

نولوادکس که اغلب در کنار کلوماید استفاده میشود، یک داروی ضد سرطان سینه برای خانم‌ها می‌باشد که باعث سرکوب استروژن میشود که این امر میتواند به بازگشت تستوسترون به سطح طبیعی کمک کند. عوارض جانبی نولوادکس نسبت به کلوماید کمتر می‌باشد که این امر مصرف آن را در دوره پاکسازی محبوب کرده است و اکثر آقایان حدود ۴ هفته از آن در دوره پاکسازی استفاده میکنند.

 

مهار کننده‌های آروماتاز، آریمیدکس (آناستروزول)

یک دسته داروی دیگر نیز وجود دارند که به منظور درمان سرطان سینه در خانم‌ها تولید شده‌اند، اما از آنها برای درمان بزرگی‌ سینه در مردان نیز استفاده میشود. این دارو‌ها در بین مصرف کنندگان استروئید نیز محبوب میباشند، زیرا میتوانند تولید استروژن در بدن را کاهش دهند. دو مورد از محبو‌ترین مهار کننده‌های آروماتاز در بین مصرف کنندگان استروئید، آریمیدکس و آرومازین هستند. به عنوان ضد استروژن، از آریمیدکس به منظور کاهش عوارض جانبی استروژنیک نظیر بزرگی‌ سینه ها، احتباس آب و کاهش تولید تستوسترون استفاده میشود. آریمیدکس از طریق بلاک آنزیم آروماتاز باعث کاهش سطح استروژن میشود.

پاکسازی بدن پس از هر دوره استروئید، کاری است که شما میبایست به آن عادت کنید، دقیقا از همان دوره اول. دارو‌های ذکر شده در اینجا و دیگر دارو‌های مورد استفاده در دوره پاکسازی نیز دارای عوارض جانبی مخصوص به خود هستند بنابراین همیشه قبل از اقدام به مصرف تحقیقات کاملی را انجام دهید.

 

سوال و جواب‌های رایج در مورد دوره‌های استروئید

هنگامی که در مبحث استروئید‌ها مبتدی باشید، احتمالا سوالات بسیار زیادی دارید. در زیر پر تکرار‌ترین سوالاتی که مردم در مورد استروئید‌ها دارند را برای شما همراه پاسخ آنها ذکر خواهم کرد.

 

استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک چه هستند؟

این استروئید‌ها از تستوسترون مشتق شده‌اند که به همین دلیل میتوانند اثرات آن را در بدن مردان تقلید کنند. از آنجایی که تستوسترون برای فرایند عضله سازی و افزایش قدرت حیاتی می‌باشد، مصرف استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک میتواند به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش عضله سازی و قدرت، چربی‌ سوزی و افزایش سرعت ریکاوری شود. بخش آندروژنیک استروئید‌ها مسول ایجاد عوارض قابل توجهی‌ هستند که مصرف کنندگان حرفه ای اغلب سعی‌ بر مصرف استروئید هایی دارند که دارای قدرت آنابولیک بیشتر و قدرت آندروژنیک کمتری باشند.

 

آیا تزریق استروئید‌ها ایمن است؟ آیا درد دارد؟

رعایت بهداشت عمومی‌ و تزریق صحیح شما را از عدم بروز هرگونه عفونت مطمئن خواهد کرد. هنگامی که بحث بهترین مکان برای تزریق در میان باشد، به مبتدیان توصیه میشود که با بزرگ‌ ترین عضلات شروع کنند، برای مثال باسن. سمت راست یا چپ قسمت بالایی سرینی بزرگ کمترین درد را خواهد داشت. به منظور کاهش درد و تحریک پذیری، مکان تزریق را به صورت چرخشی در هر نوبت عوض کنید و بدون ریکاوری شدن یک ناحیه خاص، دوباره تزریق را در آنجا انجام ندهید.

 

چگونه استروئید‌ها را تزریق کنیم؟

استروئید‌ها به درون ماهیچه تزریق میشوند و نه داخل رگ. به منظور استفاده صحیح از استروئید‌های تزریقی باید نحوه صحیح تزریق به شکل ایمن را بیاموزید.

همانند هر چیز جدیدی در زندگی‌، عادت کردن به تزریق استروئید‌ها نیز کمی‌ زمان میبرد. اما با رعایت نکات ایمنی پایه و اقدامات صحیح در جهت تزریق میتوانید به شکل قابل توجهی‌ از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنید و زیاد طول نخواهد کشید که در زمینه تزریق اعتماد به نفس کافی‌ را به دست خواهید آورد.

بهداشت بسیار اهمیت دارد. دست‌های خود را بشویید، تنها از سرنگ جدید و استریل شده استفاده کنید و محل تزریق را قبل و بعد از تزریق با پاک کننده‌های ضد باکتریال پاکسازی کنید و همانطور که میدانید، هیچگاه از سرنگ اشتراکی استفاده نکنید.

استروئید‌ها به طور مستقیم درون ماهیچه تزریق میشوند. در مورد انتخاب محل تزریق نیز باید به اندازه کافی‌ فکر کنید زیرا هر مکان تزریق دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می‌باشد.

ماهیچه‌های باسن بزرگ هستند و عصب کمتری دارند و برای مبتدی‌ها انتخاب خوبی‌ می‌باشد، البته اگر بخواهید خودتان به این ناحیه تزریق کنید نیازمند کمی‌ چرخش بالا تنه خود خواهید بود، اما پس از چند بار تزریق انجام این کار آسان تر خواهد شد. یک مکان دیگر برای تزریق ران‌ها میباشند که دسترسی‌ به آنها آسان می‌باشد، همچنین سرشانه ها، پشت بازو و جلو بازو نیز دیگر گزینه‌ها هستند. مکان‌های تزریق هر دفعه باید متفاوت باشد تا عضلات ریکاوری شوند.

در چند تزریق اول ممکن است در عضلات خود سفتی حس کنید، اما مهم است که آرامش خود را حفظ کنید و اجازه دهید ماهیچه ریلکس شود.

باید اطمینان حاصل کنید که تزریق درون رگ انجام نشود. بهترین راه برای اطمینان از این موضوع این است که سرنگ را وارد محل تزریق کنید و پیستون را به عقب کشیده و ببینید که آیا خونی استخراج میشود. اگر اینطور است، یک مکان دیگر را انتخاب کنید. هنگامی که از مکان تزریق خود مطمئن شدید، به آرامی تزریق را انجام دهید، نه با سرعت.

به محض خارج کردن سرنگ، مکان تزریق را به مدت یک دقیقه پاکسازی کنید. هرچه تکنیک شما در انجام تزریق بیشتر شود، احتمال کوفته شدن محل تزریق نیز کمتر میشود.

 

در چه سنی‌ باید شروع به مصرف استروئید کنم؟

بسیاری از مردم فکر میکنند که قبل از سن ۳۰ سالگی مصرف استروئید‌ها کاری بیهوده است، مخصوصا زیر ۲۵ سال، زیرا تولید طبیعی تستوسترون در این سنین بسیار بالا می‌باشد و شما میبایست بیشترین استفاده را از آن ببرید. افراد مسن تر که شاهد کاهش سطح تستوسترون خود هستند اغلب با استفاده از استروئید‌ها میتوانند اثرات مثبت تستوسترون را تجربه کنند، از جمله عضله سازی، اما همچنین آنها شاهد بهبود قابل توجه وضعیت فیزیکی‌ و ذهنی‌ خود نیز تا زمان مصرف معقول استروئید‌ها خواهند بود.

هنگام بودن در یک دوره استروئید، برنامه غذایی و تمرینی من باید چگونه باشد؟

هنگام اجرای یک دوره استروئید مصرف مقادیر زیادی پروتئین ضروری است، زیرا استروئید‌ها باعث افزایش سنتز پرین میشوند که نتیجه آن عضله سازی است. شما همیشه باید به سوخت رسانی عضلات خود ادامه دهید و هیچگاه اجازه ندهید آنها دچار کمبود شوند. هرچه تغذیه شما در طول دوره بهتر باشد، نتایج حاصل شده نیز بهتر خواهد بود. در مورد تمرینات هم همینطور است. هنگامی که در دوره استروئید هستید، بدن تان کاملا آمادگی‌ تحمل بیشترین فشار و بیشترین رشد را خواهد داشت. رشد شما در این حالت قابل توجه و سریع خواهد بود، اما این اتفاق تنها با کار با سنگین‌ ترین وزنه‌ها و انجام سخت‌ترین تکرار‌ها تا مرز ناتوانی عضلانی حاصل خواهد شد.

 

استر چیست؟

استر یک اصطلاح شیمی‌ می‌باشد که مرتبط با انجام اصلاحات در یک ترکیب می‌باشد. انجام این کار باعث ایجاد چندین فرم مختلف از یک استروئید مشابه میشود. برای مثال، انواع تستوسترون استر‌های متفاوتی وجود دارد که همگی‌ آنها از لحاظ ساختار شیمیایی بسیار شبیه هم هستند، اما ایجاد کمی‌ اصلاحات در آنها باعث شده است تا هر کدام از آنها تاثیر متفاوتی در بدن داشته باشد. تستوسترون استر‌های زیادی وجود دارند، اما تنها چند تای آنها در دنیای بدنسازی استفاده میشوند.

 

آیا می‌توانم دارو‌های آنتی استروژن را همراه با استروئید‌ها مصرف کنم؟

برخی‌ استروئید‌ها میتوانند باعث افزایش سطح هورمون زنانه استروژن در بدن آقایان شوند که این امر باعث ایجاد عدم تعادل هورمونی شده که نتیجه آن تبدیل بیش از حد تستوسترون به استروژن توسط آنزیم آروماتاز می‌باشد، که نتیجه آن ایجاد عوارض جانبی ناراحت کننده ای است. به همین دلیل، مصرف کنندگان استروئید که معمولا این عوارض در آنها بروز می‌کند از دارو‌های آنتی استروژن با عنوان مهار کننده‌های آروماتاز استفاده میکنند. بسیاری از این دارو‌ها برای درمان سرطان سینه در زنان ساخته شده‌اند و دستیابی به آنها همیشه آسان نیست.

 

آیا استروئید‌ها باعث ایجاد آکنه یا کچلی میشوند؟

الگوی ریزش موی مردانه و ایجاد آکنه یقیقا دو عارضه جانبی محتمل مصرف استروئید‌ها هستند. از بین این دو، آکنه عارضه جانبی رایج تری محسوب میشود، اما در مورد کچلی باید گفت که احتمال بروز آن زمانی‌ افزایش میابد که ژن مربوطه از والدین تان به شما به ارث رسیده باشد. به دلیل افزایش فعالیت‌های آندروژنیک حاصل از مصرف برخی‌ استروئید ها، فعالیت غدد چربی‌ پوست نیز افزایش میابد که نتیجه آن ایجاد آکنه می‌باشد. در یک تحقیق اینطور مشخص شد که بیش از ۴۰% مصرف کنندگان استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک تجربه آکنه را داشته اند، مخصوصا در ناحیه صورت و پشت. خبر خوب این است که با قطع مصرف استروئید، آکنه‌ها نیز ناپدید میشوند، اما ریزش مو حالت پایدارتری دارد.

 

آیا استروئید‌ها میتوانند میل جنسی‌ من را تحت تاثیر قرار دهند؟

تقویت سطح میل جنسی‌ در طول دوره و هنگام مصرف استروئید‌ها مشهود است. اما بسیاری از افراد هنگام قطع مصرف استروئید، با کاهش قابل توجه میل جنسی‌ خود مواجه میشوند که دلیل آن سرکوب قابل توجه تولید طبیعی تستوسترون در بدن می‌باشد و به همین دلیل است که اجرای یک دوره پاکسازی بسیار مهم می‌باشد تا بتوانید با حداکثر سرعت تولید تستوسترون را به حالت نرمال خود بازگردانید.

 

استروئید‌های آنابولیک با چه سرعتی عمل میکنند؟

در زمینه سرعت دیدن نتایج مورد انتظار باید گفت که هر استروئید متفاوت می‌باشد و همچنین رژیم غذایی و تمرینات شما نیز دارای نقشی‌ بسیار مهم در میزان سرعت افزایش حجم شما میباشند. استروئید‌های تزریقی به طور طبیعی بسیار سریع تر از استروئید‌های خوراکی نظیر دیانابول عمل میکنند. برای اکثر استروئید ها، به منظور دیدن نتایج مطلوب حداقل چند هفته زمان لازم است، و به همین دلیل شما باید طول دوره ذکر شده برای هر استروئید را به طور کامل رعایت کنید.

 

هنگام قطع مصرف استروئید‌ها چه اتفاقی‌ میافتد؟

اگرچه استروئید‌های آنابولیک از لحاظ فیزیکی‌ اعتیاد ایجاد نمیکنند، اما مصرف کننده گان آن بعد از قطع مصرف ناگهانی به دلیل ایجاد عدم تعادل هورمونی و کمبود سطح تستوسترون، با نوسانات خلقی‌، اضطراب، افسردگی و دیگر عوارض منفی‌ مواجه میشوند. استروئید‌های با نیمه عمر بیشتر، زمان بیشتری را برای خروج از بدن نیاز دارند. بنابراین پس از استفاده از استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک حیاتی است که در جهت بازیابی تولید طبیعی هورمون‌ها در بدن اقدام کنید.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.7/5 - (12 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

19 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات