میزان کالری موجود در انواع نوشیدنی‌‌های الکلی
4

میزان کالری موجود در انواع نوشیدنی‌‌های الکلی

  • مقالات بدنسازی
  • ۳۰ آذر ۹۸
  • حسام رضائی
  • 144,621 بازدید
  • 1 دیدگاه
جدول محتوا نمایش جدول

در مقاله پیش رو صرفا به بررسی کالری موجود در انواع نوشیدنی‌‌های الکلی پرداخته میشود و قصدی در زمینه ترویج مصرف اینگونه نوشیدنی‌‌ها وجود ندارد، اما به هر حال تعداد زیادی از افرادی که قصد مصرف دارند، نگران میزان کالری این دست از نوشیدنی‌‌ها هستند تا زحمات آنها در زمینه کاهش وزن و عضله سازی از دست نرود.  

 

نوشیدنی‌‌های الکلی در دنیای فیتنس دارای وجه بدی هستند.

بسیاری از مردم فکر میکنند که الکل به شکل منحصر به فردی چاق کننده می‌باشد و به منظور چربی‌ سوزی میبایست کلا از مصرف آن دست بکشند.

اگرچه برای محدود کردن مصرف الکل دلایل بسیار زیادی وجود دارد، اما کاهش چربی‌ بدن دلیل واقعا خوبی‌ نمیباشد.

کالری حاصل از مصرف الکل به طور ذاتی چاق کننده تر از کالری حاصل از مصرف مواد غذایی ای نظیر بروکلی، سینه مرغ یا شکلات نمیباشد.

الکل نیز همانند هر ماده غذایی دیگری به شکل مشابه میتواند باعث افزایش وزن شما شود، به این معنی‌ که با مصرف بیش از حد آن کالری مازاد به بدن برسانید.

الکل نسبتا دارای کالری بالایی می‌باشد و نوشیدنی‌‌های الکلی اغلب دارای دارای مواد ترکیبی‌ دیگر نظیر آبمیوه نیز در خود هستند.

بنابراین، اگر همچنان خواهان مصرف الکل و در عین حال حفظ تناسب اندام خود هستید، پس باید بدانید که در نوشیدنی‌‌های الکلی مورد علاقه تان چقدر کالری وجود دارد.

 

الکل چیست؟

الکل، که از نظر فنی‌ با نام‌های اتیل الکل یا اتانول شناخته میشود، ترکیبی‌ است که هنگام تخمیر شکر توسط باکتری‌های مخمر حاصل میشود.

الکل یک آرام بخش است، که دقیقا خلاف محرک‌ها عمل می‌کند. در مجموع این امر به این معنی‌ است که الکل میتواند باعث آرامش و کاهش اضطراب در شما شود، همچنین مصرف الکل سرکوب احساسات عاطفی را کاهش داده و باعث میشود شما در یک جمع اجتمایی تر شوید. دوز‌های بالای الکل میتواند باعث مستی شود که نشانه‌های آن عبارت است از عدم هماهنگی‌ بدن، لکنت زبان و کاهش قابلیت‌های شناختی‌.

نوشیدنی‌‌های الکلی یکی‌ از رایج‌ ترین دارو‌های تفریحی میباشند که معمولا در جشن ها، مهمانی‌ها و دورهمی‌‌ها مصرف میشوند.

از آنجایی که مردم زیادی مصرف کننده الکل هستند، افرادی که نگران سلامت خود هستند اغلب میخواهند بدانند که هنگام مصرف الکل، دقیقا چه مقدار کالری وارد بدن خود خواهند کرد.

اتانول در هر گرم حدودا ۷ کالری دارد، بنابراین این ماده از هر گرم کربوهیدرات و پروتئین پر کالری تر است، اما کالری آن در هر گرم کمی‌ کمتر از هر گرم چربی‌ (۹ کالری) می‌باشد. اما به هر حال، اکثر نوشیدنی‌‌های الکلی چیزهایی بیشتر از اتانول در خود دارند. به همین دلیل است که میزان کالری هر کدام از این نوشیدنی‌‌ها متفاوت می‌باشد، که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

اگرچه بسیاری از مردم گمان میکنند که الکل منحصرا چاق کننده می‌باشد، اما خلاف این ادعا صحیح است.

اتانول، بخش دارای کالری الکل، هرگز مستقیما تبدیل به چربی‌ در بدن نمی‌شود. به عبارت دیگر، کالری حاصل از مصرف اتانول نمی‌تواند مشابه کالری حاصل از دیگر مواد غذایی تبدیل به چربی‌ در بدن شود.

اما، الکل باعث سرکوب اکسیداسیون چربی‌ و تحریک فرایندی به نام ” د نوو لیپوجنسیس ” (DNL) میشود، در این فرایند کربوهیدرات‌های اضافه در بدن تبدیل به اسید‌های چرب میشوند. به این ترتیب، نوشیدنی‌‌های الکلی با افزایش سهم تبدیل چربی‌ و کربوهیدرات‌های غذایی به چربی‌ بدنی، میتوانند باعث افزایش وزن شما شوند.

خلاصه : الکل ترکیبی‌ است که در طول فرایند تخمیر تولید میشود و در هر گرم حدودا دارای ۷ کالری می‌باشد، و اگرچه به طور مستقیم به عنوان چربی‌ در بدن ذخیره نمی‌شود، اما میتواند با افزایش میزان تبدیل کربوهیدرات و چربی‌‌های غذایی به چربی‌ بدنی، باعث افزایش وزن شما شود.

 

در نوشیدنی‌‌های الکلی چه میزان چربی‌ وجود دارد؟

قبل از صحبت در مورد میزان کالری موجود در نوشیدنی‌‌های الکلی، شما باید بدانید که تعداد بسیار زیادی از این نوشیدنی‌‌ها وجود دارد.

نوشیدنی‌‌های تخمیر شده نظیر شراب و آبجو، نوشیدنی‌‌های تقطیر شده نظیر ودکا و ویسکی و نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌ که شامل الکل و مواد دیگر هستند.

نوشیدنی‌‌های تخمیر شده علاوه بر الکل دارای مقدار اندکی‌ از ماده ای که در ابتدای کار تخمیر شده است نیز در خود دارا هستند (نظیر انگور در شراب یا جو در آبجو).

اما از طرف دیگر، نوشیدنی‌‌های تقطیر شده هستند، به این معنی‌ که الکل طی‌ فرایند تخمیر استخراج شده است.

بسته به چیزی که مینوشید، تعداد دفعات نوشیدن و میزان نسبت دقیق مواد مصرفی در نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌، میزان کالری دریافتی شما نیز میتوانند کاملا متفاوت باشد.

در واقع، بیشتر کالری حاصل از نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌ از مواد افزودنی نظیر شکر حاصل میشود و نه خود الکل.

اکنون بیایید برخی‌ از محبوب‌ ترین نوشیدنی‌‌های الکلی را مورد بررسی قرار دهیم.

خلاصه : انواع مختلفی‌ از نوشیدنی‌‌های الکلی وجود دارد، نظیر نوشیدنی‌‌های تخمیر شده، نوشیدنی‌‌های تقطیر شده و نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌، که بسته به روش تولید الکل و دیگر مواد ترکیبی‌ در آنها، دارای میزان کالری‌های متفاوتی در خود هستند.

 

چه میزان کالری در آبجو وجود دارد؟

آبجو یک نوشیدنی‌ تخمیر شده از غلات (اغلب جو) می‌باشد که با رازک به آن طعم داده میشود.

از آنجایی که آبجو یک نوشیدنی‌ تخمیر شده می‌باشد (و نه تقطیر شده یا خالص)، نه تنها دارای الکل می‌باشد، بلکه به دلیل استفاده از غلات در فرایند تخمیر دارای کربوهیدرات نیز می‌باشد.

از آنجایی که آبجو محبوب‌ترین نوشیدنی‌ الکلی در سراسر جهان می‌باشد، جای تعجبی نیست وقتی‌ ببینیم که این نوشیدنی‌ دارای انواع بسیار زیادی می‌باشد. به طور طبیعی، محتوای غذایی آنها نیز با هم متفاوت می‌باشد.

اکثر آبجو‌ها دارای ۵% الکل در خود هستند، اما میزان الکل در آنها میتواند چیزی بین ۰ تا ۱۴% یا حتی بیشتر هم باشد.

آبجو‌های دارای درصد الکل و کربوهیدرات بیشتر، کالری بیشتری هم دارند.

یک قوطی آبجو معمولی‌ دارای ۱۲ انس حجم می‌باشد، بنابراین ما در اینجا این مقدار را یک سروینگ در نظر خواهیم گرفت.

اکثر آبجو‌های استاندارد نظیر بادویزر، کورونا اکسترا و هاینکن دارای حدودا ۱۵۰ کالری و ۱۰ تا ۱۵ گرم کربوهیدرات و ۵% الکل در هر سروینگ هستند.

آبجو‌های سنگین تر نظیر ” سم آدامز بوستون لاگر ” نیز تقریبا دارای ۵% الکل هستند، اما دارای کربوهیدرات بیشتری میباشند، بنابراین در هر سروینگ دارای ۱۷۵ کالری میباشند.

آجبو‌های سبک نظیر میلر لایت، باد لایت و کورز لایت نیز در هر سروینگ دارای ۱۰۰ کالری و کربوهیدرات کمتر و ۴% الکل هستند.

خلاصه : یک سروینگ ۱۲ انسی از اکثر آبجو‌های موجود دارای حدودا ۱۵۰ کالری می‌باشد، اگرچه برخی‌ از آبجو‌ها میتوانند دارای ۱۰۰ کالری و برخی‌ دیگر دارای تقریبا ۲۰۰ کالری در هر سروینگ باشند.

 

چه میزان کالری در شراب وجود دارد؟

شراب یک نوشیدنی‌ تخمیر شده حاصل از انگور می‌باشد. شراب را می‌توان از گونه‌های مختلف انگور و با روش‌های فراوری متفاوتی تولید کرد.

اکثر شراب‌ها تقریبا دارای ۱۴% الکل هستند، اما میزان الکل آنها میتواند چیزی بین ۷% تا بیش از ۱۶% باشد.

یک سروینگ نرمال شراب حدود ۵ انس می‌باشد. اکثر شراب‌ها در هر سروینگ خود دارای ۱۲۰ تا ۱۳۰ کالری هستند، اما این میزان کالری بسته به میزان الکل و کربوهیدرات آنها میتواند متفاوت باشد.

برای مثال، شراب‌های شیرین تر نظیر (Vin de Paille) معمولا دارای شکر بیشتری هستند و در نتیجه میزان کالری آنها نیز بیشتر است.

معمولا، شراب‌های قرمز نظیر (Cabernet Sauvignon) دارای کالری کمی‌ بیشتر نسبت به شراب‌های سفید هستند، اما در مجموع همه چیز بستگی به میزان الکل و کربوهیدرات موجود در آن شراب مورد نظر دارد.

اگر قصد مصرف شراب دارید، بهتر است نوع غیر شیرین آن را انتخاب کنید.

خلاصه : ۵ انس شراب دارای ۱۴% الکل حدودا دارای ۱۲۰ تا ۱۳۰ کالری در هر سروینگ می‌باشد، اما بسته به میزان الکل و کربوهیدرات، هر سروینگ میتواند دارای ۱۰۰ تا ۱۵۰ کالری باشد.

 

چه میزان کالری در ودکا وجود دارد؟

ودکا یک نوشیدنی‌ الکلی شفاف می‌باشد که از تقطیر غلات، سیب زمینی‌ یا گاهی‌ اوقات چغندر قند تخمیر شده تولید میشود و سپس مایع باقی‌ مانده را فیلتر میکنند. سپس معمولا این مایع را با آب رقیق کرده تا زمانی‌ که میزان الکل موجود در آن به ۴۰% برسد.

ودکا را می‌توان به صورت خالص مصرف کرد (بدون ترکیب با مواد دیگر یا افزودن طعم دهنده ها)، اما اغلب ودکا پایه بسیاری از نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌ و کوکتل‌ها نظیر (Screwdrivers) و (Cosmopolitans) می‌باشد.

یک شات ۱.۵ انسی ودکا دارای حدودا ۱۰۰ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در تکیلا وجود دارد؟

تکیلا یک نوشیدنی‌ تقطیر شده از گیاه (blue agave) می‌باشد، گیاهی که در مکزیک یافت میشود.

هسته‌های گیاه (blue agave) به صورت دستی‌ برداشت میشود، سپس پخته و ریز ریز شده و برای تخمیر وارد تانکر میشود.

سپس عصاره تخمیر شده بار‌ها تقطیر میشود تا درصد الکل آن به ۴۰% برسد، سپس در بطری یا جعبه‌های چوبی قرار می‌گیرد تا جا بیفتد.

تکیلا معمولا در بسیاری از نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌ استفاده میشود نظیر مارگاریتا و تکیلا سان رایز.

همانند دیگر نوشیدنی‌‌های تقطیر شده ۴۰%، هر شات ۱.۵ انسی تکیلا خالص دارای حدودا ۱۰۰ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در ویسکی‌ وجود دارد؟

ویسکی‌ یک نوشیدنی‌ تقطیر شده حاصل از غلات تخمیر شده نظیر جو و گندم می‌باشد. انواع بسیار مختلفی‌ از ویسکی‌ وجود دارد که دلیل این امر تفاوت در نوع فراوری و مکان تولید ویسکی‌ می‌باشد.

برای مثال، اسکاچ، ویسکی‌ تولید شده در اسکاتلند معمولا از عصاره مالت جو تهیه میشود و حداقل ۳ سال قبل از مصرف انبار میشود.

بوربون نیز یک نوع خاص از ویسکی‌ آمریکایی می‌باشد که عمدتا از ذرت تهیه شده و در بشکه‌های بلوط خزدار نگهداری میشود.

اکثر ویسکی‌‌ها دارای ۴۰% الکل میباشند و یک شات ۱.۵ انسی از این نوشیدنی‌ دارای ۱۰۰ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در جین وجود دارد؟

جین یک نوشیدنی‌ تقطیر شده حاصل از تخمیر غلاتی نظیر جو می‌باشد که با میوه ارس به آن طعم میدهند.

یک شات ۱.۵ انسی از جین دارای ۴۰% الکل، حدودا دارای ۱۱۰ کالری می‌باشد.

جین اغلب با آب تونیک ترکیب میشود، که آبی‌ تلخ و گازدار حاوی کینین می‌باشد و معمولا شیرین می‌باشد. ۱۲ انس از تونیک حدودا دارای ۱۳۰ کالری می‌باشد.

نسبت جین به تونیک میتواند متفاوت باشد، اما به فرض اینکه نسبت مصرف شما ۱ به ۱ باشد، ۴ انس جین و تونیک میتواند دارای ۱۷۰ کالری باشد.

 

چه میزان کالری در رام وجود دارد؟

رام یا عرق نیشکر یک نوشیدنی‌ تقطیر شده از عصاره نیشکر تخمیر شده می‌باشد. این ماده سپس در بشکه‌های چوبی یا ضد زنگ قبل از مصرف نگهداری میشود.

رام طعم دار بسته به موادی که به آن اضافه شده است میتواند دارای کالری بیشتری باشد.

رام سفید معمولا دارای طعم کمتری نسبت به رام سیاه می‌باشد، که معمولا مدت زمان بیشتری در بشکه نگهداری میشود.

اکثر رام‌ها دارای ۴۰% الکل هستند و هر شات ۱.۵ انسی آنها تقریبا دارای ۱۰۰ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در کنیاک وجود دارد؟

کنیاک نوع خاصی‌ از ” برندی ” می‌باشد که در منطقه کنیاک فرانسه تولید میشود. کنیاک از طریق تقطیر شراب سفید حاصل میشود و برای بهبود طعم آن دست کم ۲ سال در بشکه‌های بلوط نگهداری میشود.

کنیاک دارای ۴۰% الکل می‌باشد و هر شات ۱.۵ انسی کنیاک حدودا دارای ۱۰۰ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در (Old Fashioned) وجود دارد؟

(Old Fashioned) یکی‌ از شناخته شده‌ ترین کوکتل‌های موجود می‌باشد. تهیه آن نیز نسبتا آسان می‌باشد.

دستور العمل استاندارد آن شامل ۱.۵ انس بوربون یا ویسکی‌، ۲ خط (Angostura bitters) و یک حبه قند می‌باشد. بوربون دارای ۴۰% الکل در هر شات ۱.۵ انسی دارای حدودا ۱۰۰ کالری می‌باشد و قند افزوده شده نیز ۱۰ تا ۱۵ کالری دارد.

(Angostura bitters) نیز اغلب الکلی می‌باشد، اما افزودن ۲ خط از آن کالری محسوسی را به نوشیدنی‌ شما اضافه نخواهد کرد.

در مجموع، با این دستور العمل استاندارد برای (Old Fashioned) شما حدودا ۱۱۵ کالری دریافت خواهید کرد. مصرف بیشتر و همچنین استفاده از ویسکی‌ با درصد الکل بیشتر میتواند این میزان کالری را افزایش دهد.

 

چه میزان کالری در (piña colada) وجود دارد؟

(piña colada) یک نوشیدنی‌ ترکیبی‌ می‌باشد که از رام سفید، آب آناناس و آب نارگیل تولید میشود.

دستور العمل رایج آن شامل ۱ انس رام، ۱ انس آب نارگیل و ۳ انس آب آناناس می‌باشد که با یخ مخلوط میشود.

با توجه به این مقادیر، ۶۵ کالری برای آب نارگیل، ۶۵ کالری برای رام و ۴۵ کالری برای آب آناناس باید لحاظ کنید.

با افزودن ماراسکینو و مقداری آناناس برای تزیین، نوشیدنی‌ پیش روی شما دارای ۲۱۵ کالری خواهد شد.

 

چه میزان کالری در ویسکی‌ ترش وجود دارد؟

ویسکی‌ ترش دارای ۳ بخش بوربون، ۲ بخش آبلیمو و ۱ بخش شربت ساده می‌باشد.

۱.۵ انس بوربون دارای ۱۰۰ کالری، ۱ انس آبلیمو دارای ۷ کالری و ۰.۵ انس شربت ساده دارای ۴۵ کالری می‌باشد، بنابراین این نوشیدنی‌ دارای بیش از ۱۵۰ کالری می‌باشد.

ویسکی‌ ترش نسبتا یک نوشیدنی‌ کوچک می‌باشد، بنابراین به یاد داشته باشید که مصرف بیشتر آن دارای کالری بیشتری هم خواهد بود.

بنابراین، در مجموع یک ویسکی‌ ترش حدودا دارای ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در مارتینی وجود دارد؟

یک مارتینی کلاسیک تهیه شده از ۳ انس جین و ۰.۵ انس ورموت خشک و تزیین شده با زیتون سبز می‌باشد.

ورموت خشک یک شراب غنی شده (اساسا همان شراب همراه کمی‌ برندی افزوده شده به منظور افزایش درصد الکل) می‌باشد که با گیاهان و ادویه‌ها به آن طعم داده شده است.

ورموت خشک دارای حدودا ۱۸ کالری، جین دارای ۲۰۰ کالری و زیتون سبز نیز دارای ۴ کالری می‌باشد.

بنابراین، در مجموع یک مارتینی ۳.۵ انسی دارای حدودا ۲۲۰ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در (Long Island Iced Tea) وجود دارد؟

(Long Island Iced Tea) یک نوشیدنی‌ ترکیبی‌ محبوب می‌باشد که دارای انواع بسیار زیادی است. اما دستور العمل استاندارد و رایج آن شامل ۵ بخش مساوی از تکیلا، ودکا، رام سفید، تریپل سک (یک نوشیدنی‌ تقطیر شده با طعم پرتقال) و جین می‌باشد که میزان هر یک از این پنج نوشیدنی‌ باید ۰.۵ انس باشد.

سپس به آن آبلیمو، ۱ انس شربت ساده و یک خط کولا اضافه میشود.

میزان کالری تریپل سک چیزی بین ۳۰ تا ۶۰ کالری می‌باشد و برای هر کدام از چهار نوشیدنی‌ دیگر نیز باید حدودا ۱۳۰ کالری در نظر بگیرید، همچنین ۹۰ کالری برای شربت و ۵ کالری برای آبلیمو.

در مجموع، یک (Long Island Iced Tea) استاندارد دارای حدودا ۲۷۵ کالری می‌باشد.

 

چه میزان کالری در (Dark ‘N’ Stormy) وجود دارد؟

(Dark ‘N’ Stormy) یک نوشیدنی‌ ساده می‌باشد که از ۲ انس رام سیاه و کمی‌ بیشتر از ۳ انس آبجو زنجبیلی تهیه میشود.

آبجو زنجبیلی معمولا یک نوشیدنی‌ گازدار غیر الکلی سبک و دارای شکر می‌باشد.

کافی‌ است آن را در نسبت‌های مشخص شده با رام سیاه مخلوط کنید و نوشیدنی‌ حاصل شده ۱۸۵ کالری خواهد داشت.

یک نوشیدنی‌ معمولی‌ (Dark ‘N’ Stormy) دارای ۱۸۵ کالری می‌باشد، اگرچه با استفاده از آبجو زنجبیلی رژیمی‌ میتوانید میزان کالری آن را کاهش دهید.

 

کدام نوشیدنی‌ الکلی دارای کمترین میزان کالری می‌باشد؟

اگر که قصد مصرف الکل را دارید، در هر حالت مقداری کالری مصرف خواهید کرد و این امر اجتناب ناپذیر است.

اما به هر حال، اگر خواهان کاهش کالری دریافتی خود از این نوشیدنی‌‌ها هستید، از نوشیدنی‌‌های دارای کربوهیدرات و الکل کمتر استفاده کنید.

یا میتوانید از افزودنی هایی نظیر آب گازدار استفاده کنید.

برای مثال، یک شات رام دارای کالری کمتری از یک پینت آبجو می‌باشد. و یک گلس شراب دارای کالری کمتری از یک گلس کشیده حاوی (rum and coke) می‌باشد.

اما اگر واقعا خواهان مصرف (rum and coke) هستید، سعی‌ کنید رام را با کولا رژیمی‌ به منظور کاهش کالری دریافتی مصرف کنید.

یکی‌ از مشکلات مصرف الکل این است که میتواند واقعا وعده تقلبی شما را با مشکل مواجه کند.

وعده‌های تقلبی، وعده‌های غذایی از پیش طراحی شده ای هستند که میتوانید در آنها بیش از حد معمول کالری دریافت کنید، یا به عبارتی در این وعده‌ها از غذاهایی استفاده می‌کنید که معمولا جز ثابت رژیم غذایی شما نیستند.

مصرف الکل قدرت اراده شما را کاهش میدهد، که اغلب باعث میشود تا شما در برابر وسوسه‌های غذایی خود تسلیم شده و تغذیه بیش از حدی را داشته باشید.

در ابتدای مقاله آموختید که الکل باعث کاهش اکسیداسیون چربی‌ و تحریک فرایند (DNL) میشود، و هنگامی که این مشکل با پرخوری ترکیب شود، مخصوصا مصرف غذا‌های پر چربی‌ که اغلب افراد معمولا پس از مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی به آن تمایل بیشتری پیدا میکنند، این امر باعث حداکثر افزایش چربی‌ بدن شما میشود.

تنها مصرف یک یا دو وعده تقلبی به این شکل در هفته، میتواند تمام زحمات شما در مابقی روز‌های هفته را بر باد دهد.

بنابراین، اگر خواهان مصرف الکل بدون اختلال در چربی‌ سوزی یا افزایش سرعت چربی‌ سوزی خود هستید، از سه نکته زیر پیروی کنید :

۱ : بیشتر از یک مرتبه در هفته از نوشیدنی‌‌های الکلی استفاده نکنید.

۲ : در روز مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی، میزان مصرف کربوهیدرات و چربی‌ را کاهش دهید (مصرف بیشتر پروتئین نسبت به روز‌های دیگر).

۳ : سعی‌ کنید هنگام مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی، غذا مصرف نکنید و از مصرف نوشیدنی‌‌های با کربوهیدرات زیاد نظیر آبجو دوری کنید.

 

جمع بندی در مورد میزان کالری موجود در نوشیدنی‌‌های الکلی

الکل در هر گرم دارای ۷ کالری می‌باشد، بیشتر از هر گرم پروتئین و کربوهیدرات و کمی‌ کمتر از هر گرم چربی‌.

اگرچه الکل مستقیما در بدن به شکل چربی‌ ذخیره نمی‌شود، اما باعث سرکوب چربی‌ سوزی و افزایش ذخیره کربوهیدرات‌ها و چربی‌‌های غذایی در فرم چربی‌ بدنی میشود.

انواع مختلفی‌ از نوشیدنی‌‌های الکلی وجود دارد، نظیر نوشیدنی‌‌های تخمیر شده، نوشیدنی‌‌های تقطیر شده و نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌، که هر کدام از آنها بر اساس میزان درصد الکل، نوع فراوری و مواد افزوده شده به آنها دارای کالری متفاوتی میباشند.

برای مثال، یک سروینگ ۱۲ انسی از یک آبجو دارای ۵% الکل، حدودا دارای ۱۵۰ کالری می‌باشد.

یک گلس استاندارد ۵ انسی شراب دارای ۱۴% الکل حدودا ۱۲۰ تا ۱۳۰ کالری در هر سروینگ دارد، اما این میزان کالری بر اساس مقدار شیرینی‌ و کربوهیدرات میتواند متغیر باشد.

نوشیدنی‌‌های تقطیر شده دارای ۴۰% الکل حدودا در هر شات ۱.۵ انسی دارای ۱۰۰ کالری هستند.

نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌ بر اساس نوع مواد افزوده شده و سایز نوشیدنی‌، میتوانند دارای کالری‌های بسیار متفاوتی از هم باشند.

اگر در هر صورت قصد مصرف نوشیدنی‌‌های الکلی را دارید و از طرفی‌ هم می‌خواهید کمترین میزان کالری را دریافت کنید، میتوانید از ودکا، ویسکی‌ یا رام استفاده کنید.

نوشیدنی‌‌های تقطیر شده خالص دارای کالری کمتری نسبت به شراب و آبجو هستند، اما نوشیدنی‌‌های ترکیبی‌ معمولا دارای بیشترین میزان کالری هستند، زیرا اغلب آنها با شیرین کننده‌های دیگر ترکیب میشوند.

و اگر قرار است که چندین نوشیدنی‌ مصرف کنید، از مصرف هم زمان غذا‌های چرب با آنها خودداری کنید.

مهم‌ترین نکته این است که نباید با این فراوانی‌ نوشیدنی‌ الکلی مصرف کنید و سعی‌ کنید که میزان مصرف تان معقول باشد. اگر می‌خواهید در هر نوبت نوشیدنی‌ زیادی مصرف کنید، پس اطمینان حاصل کنید که دفعات انجام این کار در هفته زیاد نشود.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4/5 - (22 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات