سارم (SARMs) چیست و در بدنسازی چه کاربردی دارد
4.2

سارم (SARMs) چیست و در بدنسازی چه کاربردی دارد

 • سارم ها
 • ۵ آذر ۹۷
 • حسام رضائی
 • 33,311 بازدید
 • 5 دیدگاه

سارم  چیست ؟: تعدیل کننده‌های انتخابی گیرنده آندروژن یا به اختصار سارم (SARMs) نوعی دارو میباشند که از لحاظ شیمیایی مشابه استروئید‌های آنابولیک میباشند. انواع مختلفی‌ از  (SARMs) را میتوانید برای خرید یافت کنید، برخی‌ از آنها قوی تر و همچنین دارای عوارض جانبی احتمالی‌ بیشتری نیز از انواع دیگر میباشند. از انواع محبوب این دارو‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

در حال بارگذاری پخش کننده...

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا نام این دارو‌ها به صورت عدد می‌باشد؟ باید گفت که سارم (SARMs)‌ تا کنون برای استفاده پزشکی‌ مورد تائید قرار نگرفته اند، بنابراین تولید کنندگان نیز هنوز نامی‌ برای آنها انتخاب نکرده اند. اکنون، برای درک نحوه چگونگی‌ کار این دارو ها، ما باید نگاهی‌ به فیزیولوژی هورمون‌ها بیاندازیم.

هورمون‌ها یک پیام رسان شیمیایی هستند که بدن از آنها برای برقراری ارتباط با سلول‌ها استفاده می‌کند. میتوانید هورمون‌ها را همانند یک نامه حاوی اطلاعات مهم فرض کنید و هنگامی که این هورمون‌ها به گیرنده‌های سلول‌ها میرسند، پیام خود را به سلول منتقل میکنند.

آندروژن‌ها نیز هورمون هایی هستند که عامل ایجاد صفات مردانه نظیر کلفتی‌ صدا، رویش موی صورت، عضله سازی بیشتر و چربی‌ کمتری میباشند. شناخته شده‌ ترین آندروژن تستوسترون می‌باشد، اما آندروژن‌های دیگری نیز وجود دارند. آندروژن‌ها تاثیر خود را در بدن به سه طریق اصلی‌ بروز میدهند :

 • اتصال به گیرنده‌های آندروژن سلول‌های بدن
 • تبدیل شدن به هورمون دی هیدرو تستوسترون، که میتواند به گیرنده‌های آندروژن متصل شود
 • تبدیل شدن به هورمون استرادیول (استروژن)، که میتواند به یک نوع گیرنده متفاوت دیگر متصل شود (گیرنده‌های استروژن)

در شرایط نرمال، بدن شما به دقت میزان تولید آندروژن‌ها را تنظیم می‌کند، و با اتکا به مکانیزم بازخورد بدن از به هم خوردن تعادل موجود جلوگیری می‌کند. هنگامی که شما استروید‌های آنابولیک را وارد بدن خود کنید، سلول‌هایتان سرشار از آندروژن‌ها میشوند، و حجم این آندروژن‌ها آنقدر زیاد است که تمام گیرنده‌های آندروژن موجود در بدن اشباع میشوند.

تستولون (RAD140)

این وضعیت باعث ارسال یک پیام به شدت قدرتمند، مخصوصا به سلول‌های ماهیچه ای، مبنی بر عضله سازی سریع میشود. این موضوع برای ما بدن سازان بسیار خوب به نظر می‌رسد، اما عواقبی هم دارد که باید آن را پرداخت کنید. تحقیقات نشان میدهند که برخی‌ از عوارض جانبی مصرف استروید‌ها برگشت پذیر هستند و برخی‌ از آنها هم خیر.

برای مثال از عوارض جانبی برگشت پذیر می‌توان به کوچک شدن بیضه ها، ایجاد آکنه، کیست، پوست و موی چرب، افزایش فشار خون و افزایش سطح کلسترول‌های بدن، افزایش پرخاشگری و کاهش تعداد اسپرم‌ها اشاره کرد. از عوارض جانبی برگشت ناپذیر می‌توان به ریزش مو با الگوی مردانه، اختلالات قلبی، بیماری‌های کبدی و بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه در مرحله حاد اشاره کرد.

یکی‌ دیگر از عوارض جانبی مهم استروید‌ها افزایش احتمال ایجاد اعتیاد بیولوژیکی و روانی‌ می‌باشد. در یک تحقیق اینطور یافت شد که حدود ۳۰% از مصرف کنندگان استروید دچار سندروم وابستگی میشوند، و اگر با چند فرد مصرف کننده این دارو‌ها صادقانه صحبت کنید، خواهید شنید که آنها نیز از خواص اعتیاد آور این دارو‌ها می‌گویند.

اکنون چندین سال است که دانشمندان در تلاش هستند استرویدهایی یا شبه استرویدهایی تولید کنند که دارای اثرات تخریبی‌ کمتری روی سلامت مردم باشند و تبلیغ کنندگان نیز در این زمینه اینطور ادعا میکنند که سارم (SARMs) دقیقا همین کار را انجم میدهند. باید گفت که هیچ داروی غیر استرویدی طراحی نشده است که بتواند گیرنده‌های آندروژن را تنها در عضلات و استخوان‌ها تحریک کند و تاثیری روی دیگر سلول‌های بدن یا سیستم غدد درون ریز در مجموع نداشته باشد.

مصرف استروید‌های آنابولیک رایج میتوانند بدن شما را با آندروژن‌ها بمباران کنند. این کار نتایج دلخواه شما را به خوبی‌ حاصل می‌کند، اما از طرف دیگر آسیب‌های جانبی زیادی نیز وجود خواهد داشت. اما مصرف سارم  (SARMs)، اینطور میباشند که شما بخواهید با استفاده از یک پهباد بدون سرنشین تنها یک منطقه خاص را بمباران کرده و خطر را خنثی کنید. به عبارت دیگر، (SARMs) میتوانند بدون ایجاد سر و صدا و خراب کاری حاصل از مصرف استروید‌های آنابولیک به سلول‌های ماهیچه ای دستور رشد دهند. از لحاظ فنی‌ سارم (SARMs) این کار را از دو طریق انجام میدهند :

 • آنها وابستگی خاصی‌ به برخی‌ بافت‌ها نظیر ماهیچه‌ها و استخوان‌ها دارند، و نه بافت‌های دیگر نظیر پروستات، کبد و مغز
 • آنها به مولکول‌های ناخواسته ای که عامل ایجاد عوارض جانبی هستند به سادگی تجزیه نمیشوند، نظیر دی هیدرو تستوسترون و استروژن

این نکته دوم موضوع مهمی‌ می‌باشد.

یکی‌ از ویژگی‌‌های کلیدی سارم (SARMs) این است که آنها به سادگی به آنزیمی به نام ۵-آ ردوکتاز تبدیل نمیشوند، که این آنزیم میتواند تستوسترون را به دی هیدرو تستوسترون تبدیل کند که عامل بسیاری از عوارض جانبی ناخواسته استروید‌ها می‌باشد. (SARMs) همچنین به آنزیم آروماتاز نیز مقاوم میباشند، که این آنزیم هم میتواند باعث تبدیل تستوسترون به استروژن شود. همچنین از آنجایی که (SARMs) دارای قدرت کمتری نسبت به استروید‌های رایج هستند، نمیتوانند به آن شدت باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در بدن شوند و به همین دلیل ریکاوری از آنها راحت تر می‌باشد.

لیگاندرول (LGD-4033)

چرا افراد از سارم سارم (SARMs) استفاده میکنند؟

(SARMs)سارم در ابتدا برای افرادی که دچار بیماری هایی نظیر تحلیل عضلات، پوکی استخوان، کم خونی و خستگی‌ مفرط بودند طراحی و ساخته شد. آنها قرار بود که جایگزینی سالم تر برای تستوسترون درمانی باشند. اینکه آنها چه میزان به این هدف جامع عمل پوشانده اند باید در آینده قضاوت شود.

اما اکنون، بدن سازان بر اساس یکی‌ از دو دلیل زیر از (SARMs) استفاده میکنند :

 • کسب آمادگی‌ در جهت استفاده از دارو‌های آنابولیک قبل از ورود به دوره‌های سنتی استروید
 • به منظور افزایش کارایی دوره استروید بدون ایجاد عوارض جانبی بیش از حد و به خطر افتادن سلامت فرد

بسیاری از بدن سازان معتقدند که سارم (SARMs) مخصوصا برای دوره کات بسیار مفید هستند زیرا آنها به حفظ حجم عضلانی خالص کمک کرده و اینطور به نظر می‌رسد که باعث افزایش احتباس آب بدن نیز نمیشوند.

اما این دارو‌ها چه میزان خوب عمل میکنند؟

باید گفت که تحقیقات نشان داده‌اند که (SARMs) به اندازه استروید‌های سنتی‌ در زمینه عضله سازی قدرتمند نیستند، اما قطعا از هر مکمل طبیعی که شما می‌خواهید در جهت عضله سازی استفاده کنید (نظیر کراتین) کارامدتر هستند. همچنین مصرف این دارو‌ها بین ورزشکاران نیز محبوب می‌باشد زیرا شناسایی آنها در تست دوپینگ سخت تر می‌باشد.

 

آیا سارم (SARMs) ایمن هستند؟

سارم  (SARMs) غیر استرویدی تنها چندین سال هستند که مورد استفاده قرار میگیرند و متاسفانه کمبود تحقیقات انسانی‌ نیز برای آنها وجود دارد. متاسفانه، ما هنوز به اندازه کافی‌ نمیدانیم که آنها چگونه عمل میکنند و عوارض جانبی بلند مدت آنها چه می‌باشد، و همین موضوع دلیل خوبی‌ برای نگرانی در مورد مصرف آنها می‌باشد. اما چیزهایی که از این دارو‌ها میدانیم به قرار زیر است :

yk 11

سارم  (SARMs) میتوانند تولید طبیعی تستوسترون بدن را سرکوب کنند

یکی‌ از ترفند‌های فروش برای این دارو‌ها این ادعا می‌باشد که آنها باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون نمیشوند. این یک دروغ است. آنها قطعا تولید تستوسترون را سرکوب میکنند.

برای مثال، در یک تحقیق، افراد مذکر مورد آزمایش ۳ میلی گرم استارین در روز به مدت ۸۶ روز مصرف کردند و شاهد کاهش ۲۳% از سطح تستوسترون‌های آزاد و ۴۳% کاهش در سطح تستوسترون کل بودند. همین تاثیر در یک تحقیق دیگر روی لیگاندرول مشاهده شد.

در واقع روی سارم (SARMs) به عنوان یک داروی عقیم کننده مردانه تحقیقاتی انجام شده است زیرا این دارو‌ها میتوانند باعث کاهش سطح هورمون‌های (LH) و (FSH) در مردان شوند که همین امر میتواند باعث کاهش تعداد اسپرم‌ها و کاهش سطح تستوسترون شود. البته هنگامی که اصول فیزیولوژی را مد نظر قرار دهید بروز این چنین عوارضی شگفت آور نمیباشد. هنگامی که شما آندروژن‌ها را وارد بدن خود می‌کنید، بدن این افزایش سطح ناگهانی را شناسایی کرده و تولید آندروژن‌های خود را کاهش میدهد.

 

هرچه از سارم  (SARMs) بیشتر استفاده کنید، شاهد عوارض جانبی بیشتری نیز خواهید بود

سارم  (SARMs) به شکل کامل بدون عارضه جانبی نیستند، بلکه تنها در دوز‌های کم دارای عوارض جانبی حداقلی هستند. اما بدن سازان معمولا از دوز‌های کم استفاده نمیکنند، و به همین دلیل است که اغلب شاهد بروز عوارض جانبی مرتبط با مصرف استروید‌ها میباشند نظیر ایجاد آکنه و ریزش مو.

آندارین

ریکاوری پس از پایان دوره مصرف سارم (SARMs) احتمالا راحت تر از دوره استروید می‌باشد

به یاد داریم که این دارو‌ها همانند استروید‌ها نمیتوانند به دی هیدرو تستوسترون و استروژن تبدیل شوند، که این موضوع یعنی‌ اینکه آنها همچنین نمیتوانند به اندازه استروید‌ها به سیستم بدنی شما آسیب وارد کنند.  سارم (SARMs) همچنین به اندازه تستوسترون خالص آنابولیک نیستند، به این معنی‌ که احتمالا نمیتوانند به آن میزان باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در بدن شوند (اگرچه در این زمینه هنوز تحقیقات کافی‌ در جهت اطمینان کامل وجود ندارد).

 

سارم  (SARMs) ممکن است ریسک ابتلا به سرطان را افزایش دهند

چندین تحقیق بزرگ روی کاردارین متوقف شده است، به این دلیل که این دارو باعث ایجاد غدد سرطانی در روده موش‌های آزمایشگاهی میشد. شاید این را شنیده باشید که دوز‌های مصرفی در این تحقیقات بسیار بالاتر از مقداری است که بدن سازان میتوانند مصرف کنند، اما این موضوع درست نیست.

جوندگان میتوانند بسیار سریع تر از ما انسان‌ها دارو‌ها را از بدن خود پاکسازی کنند، بنابراین برای دریافت نتایج مشابه در انسان‌ها باید به آنها دوز‌های سنگین تری را داد. در تحقیق ذکر شده در بالا به موش‌ها روزانه ۱۰ میلی‌ گرم کاردارین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن داده میشد که اگر بخواهیم این دوز را بر اساس متابولیسم انسان تنظیم کنید، چیزی حدود ۷۵ میلی‌ گرم در روز برای یک مرد با وزن ۲۰۰ پوند میشود.

کافی‌ است یک سر به انجمن‌های گفتگوی بدن سازی رفته و سریعا در خواهید یافت که بسیاری از بدن سازان از د‌وزهای بسیار بیشتری استفاده میکنند. با این بیان، اما نمی‌توان نتایج تحقیقات انجام شده روی جوندگان را با انسان‌ها مرتبط دانست (علیرغم اینکه حدود ۹۸% تشابه در دی ان‌ ای بین انسان‌ها و جوندگان وجود دارد، اما ما موش‌های عظیم جثه نیستیم)، بنابراین هنوز مشخص نیست که سارم (SARMs) واقعا میتوانند باعث افزایش احتمال ایجاد سرطان شوند یا خیر. از طرفی‌ برخی‌ شواهد وجود دارند که نشان میدهند (SARMs) ممکن است بتوانند از بروز برخی‌ سرطان‌ها جلوگیری کنند، بنابراین در این مورد هنوز مطمئن نیستیم.

 

آیا خرید  سارم  (SARMs) مجاز می‌باشد؟

بله، خرید سارم  (SARMs) در حال حاضر قانونی بوده و شما میتوانید آنها را از اینترنت یا بازار‌های دارویی تهیه کنید. دلیل این مجاز بودن تنها یک چیز است : این دارو‌ها به عنوان “ مواد شیمیایی آزمایشی “ فروخته میشوند که قرار نبوده است مورد استفاده انسان‌ها باشند. اگر شما یک ورزشکار هستید، باید بدانید که مصرف (SARMs) در بسیاری از ورزش‌ها ممنوع می‌باشد. سازمان جهانی‌ ضد دوپینگ از قبل مصرف آنها را ممنوع کرده است و کمیته بین المللی المپیک نیز خود را برای انجام تست‌های ضد دوپینگ آماده میکنند. با توجه به سابقه استروید ها، احتمالا در آینده ای نه چندان دور مصرف (SARMs) نیز به طور کل ممنوع اعلام خواهد شد.

 

سارم S23

جمع بندی در مورد (SARMs)

سارم (SARMs) داروهایی هستند که میتوانند برخی‌ از مزایای استروید‌های آنابولیک را به همراه داشته و همچنین دارای عوارض جانبی کوتاه مدت کمتری نیز هستند. آنها به اندازه استروید‌ها کارامد نیستند، اما قطعا میتوانند به رشد عضلات بیش از مکمل‌های طبیعی به شما کمک کنند. همچنین اینطور به نظر می‌رسد که این دارو‌ها از استروید‌ها ایمن تر هستند، اما اینطور گمان نکنید که کاملا ایمن و بی‌ خطر میباشند.

تحقیقات به وضوح نشان داده‌اند که این دارو‌ها میتوانند باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون شوند و همچنین تاثیر منفی‌ روی سیستم غدد درون ریز بدن داشته باشند، و همچنین شواهدی وجود دارند که نشان میدهند این دارو‌ها میتوانند احتمال بروز سرطان را نیز افزایش دهند.

به علاوه، مطمئن نیستیم که اثرات دراز مدت (SARMs) روی سلامت بدن چگونه می‌باشد، اما با توجه به ماهیت این دارو ها، احتمالا دارای عوارض جانبی در بلند مدت نیز خواهند بود.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.2/5 - (39 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

5 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات