سیکلوفنیل
5

سیکلوفنیل

  • آنتی استروژن ها
  • 5 دسامبر 19
  • حسام رضائی
  • 25,698 بازدید
  • 3 دیدگاه

سیکلوفنیل با نام‌های تجاری نئوکلیم، رهیبین، آندوجین، سکسووید و فرتودور، در بسته‌های دارای ۱۶ تا ۳۰ قرص و در دوز‌های ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌ گرم برای هر قرص عرضه میشود که البته برند فرتودور از مکزیک دارای دوز ۲۰۰ میلی‌ گرم می‌باشد که این نسخه در واقع رایج‌ ترین فرم سیکلوفنیل در بازار می‌باشد.

سیکلوفنیل یک تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن (SERM) می‌باشد که با عمل خود میتواند باعث تقویت سطح تستوسترون و به عنوان یک آنتی استروژن عمل کند. به عنوان یک آنتی استروژن، سیکلوفنیل به گیرنده‌های استروژن متصل شده تا از اثر آنها روی بدن جلوگیری کند. از آنجایی که سیکلوفنیل میتواند به تولید تستوسترون کمک کند، عمل آن مشابه، کلوماید، اچ سی‌ جی و پروویرون می‌باشد.

تنها با مصرف ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز، این دارو میتواند تا دو برابر سطح نرمال باعث افزایش تولید تستوسترون شود. این دارو به خوبی‌ عمل می‌کند به طوری که برخی‌ افراد در دوره‌های استروییدی خود به منظور حفظ کاهش سطح استروژن از آن استفاده میکنند. این دارو میزان احتباس آب در بدن را پایین تر از حد نرمال نگه میدارد که این امر باعث افزایش کیفیت ظاهری فیزیک بدنی فرد میشود، بنابراین می‌توان این دارو را برای دوره آمادگی پیش از مسابقات نیز مد نظر قرار داد.

سیکلوفنیل همچنین میتواند کمی‌ باعث افزایش قدرت و افزایش وزن و همچنین افزایش سطح انرژی و تسریع سرعت ریکاوری پس از تمرین شود. از این دارو می‌توان در دوره پاکسازی پس از دوره استروئید به منظور افزایش سطح تستوسترون استفاده کرد. عوارض جانبی این دارو نیز بسیار کم می‌باشد. از جمله عوارض آن می‌توان به ایجاد آکنه یا نعوظ بیش از حد آلت تناسلی‌ اشاره کرد.

 

دوز کارامد

دوز رایج سیکلوفنیل چیزی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌ گرم در روز است. دوز‌های کمتر از این مقدار معمولا دوز‌های کارامدی در نظر گرفته نمیشوند. در این دوز‌های کمتر احتمالا شما متوجه تاثیر این دارو نخواهید شد.

 

مصرف با دیگر دارو ها

سیکلوفنیل را برای دوره پیش از مسابقه می‌توان داروی خوبی در نظر گرفت و در زمینه افزایش سطح تستوسترون در پایان دوره میتواند کارامد باشد. سیکلوفنیل در بین ۳ تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن کمتر شناخته شده می‌باشد و کمتر توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد. (SERM)‌ها میتوانند باعث تخمک گذاری در زنان و افزایش سطح تستوسترون و همچنین دیگر هورمون‌های مفید شوند.

این دارو میتواند از طریق جلوگیری از ایجاد چرخه بازخورد منفی‌ استروژن حاصل از افزایش سطح استروژن، باعث تحریک تولید بیشتر تستوسترون شود. نتیجه این امر، افزایش سطح هورمون آزاد کننده گونادوتروپین که این امر نیز خود باعث افزایش (SERM) میشود که نتیجه نهایی این امر نیز افزایش تولید تستوسترون در بیضه‌ها می‌باشد.

از آنجایی که سیکلوفنیل یک (SERM) می‌باشد، میتواند با اتصال به گیرنده‌های استروژن در بافت سینه، از بزرگ شدن نامتعارف آنها در مردان جلوگیری کند، که این امر در نهایت از اتصال استرژن‌های قوی تر به گیرنده‌های سینه جلوگیری می‌کند. اینطور به نظر می‌رسد که عمل سیکلوفنیل بسیار مشابه نولوادکس و کلوماید می‌باشد.

نتایج نشان میدهند که سیکلوفنیل روی محور هیپوفیسیل‌-هیپوتالامیک دارای دو اثر متضاد هم می‌باشد، یک اثر آن شبه-استروژنی می‌باشد که نیجه آن کاهش سطح سروم (FSH) و در نتیجه برقراری اتصال قوی با بافت سینه می‌باشد که این امر خوب در نظر گرفته میشود، در حالی‌ که اثر دیگر سیکلوفنیل روی این محور شبه آنتی استروژنی می‌باشد، که این امر باعث کاهش سطح سروم (PRL) و همچنین افزایش سطح (LH) میشود. تولید بیش از حد پرولاکتین میتواند باعث سرکوب تستوسترون شود و میتواند باعث شود تا در سینه مردان شیر تولید شود.

یک دوز ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌ گرمی‌ در روز یک دوز کافی‌ برای دوره پاکسازی و حتی در طول دوره استروید می‌باشد. از آنجایی که سیکلوفنیل نسبتا کمیاب و گران قیمت است، در مقایسه با دیگر (SERM)‌ها نظیر کلوماید و نولوادکس، پیدا کردن برنامه‌های سیستماتیک بیشتر در مورد مصرف شخصی‌ سخت تر می‌باشد.

اگر از سیکلوفنیل پس از دوره استرویید به منظور افزایش تولید طبیعی سطح تستوسترون استفاده شود، این دارو میتواند کارامد باشد. یک دوز ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌ گرم در روز رایج‌ ترین دوز می‌باشد که طول دوره مصرف آن نیز پس از دوره استرویید میتواند تا ۴-۵ هفته ادامه یابد. برای دیدن نتایج حاصل از سیکلوفنیل ممکن است چند هفته زمان لازم باشد، بنابراین معمولا از اچ سی‌ جی در کنار آن در طول یک یا دو هفته ابتدایی نیز استفاده میشود.

اچ سی‌ جی همچنین میتواند باعث افزایش ظرفیت بیضه‌ها در واکنش به گنادوتروپین‌ها شود. این ظرفیت پس از یک دوره استرویید طولانی مدت میتواند به شدت کاهش یابد. پس از دوره مصرف اچ سی‌ جی، مصرف سیکلوفنیل به تنهایی‌ باید ادامه یابد تا ۵-۶ هفته مذکور تکمیل شود. همچنین لازم به ذکر است که برخی‌ ورزشکاران از سیکلوفنیل به عنوان یک دارو در دوره پاکسازی استفاده نمیکنند، بلکه آن را به عنوان یک داروی آنابولیک استفاده میکنند.

این ورزشکاران امید دارند که این روش باعث افزایش قابل توجه سطح تستوسترون و در نتیجه افزایش عضله سازی در آنها شود. برخی‌‌ها گزارش داده اند که این روش در واقع ممکن است کار کند، اما نتایج حاصل شده آن چنان قابل توجه نبوده است. هر کسی‌ که با دارو‌های آنابولیک آشنا باشد احتمالا با مصرف سیکلوفنیل به عنوان یک داروی آنابولیک ناامید خواهد شد.

عوارض جانبی مرتبط با این دارو معمولا حداقلی می‌باشد و اغلب در مصرف کنندگان خانم بروز می‌کند. مهم‌ترین عارضه جانبی تجربه شده در بانوان احساس گرمای ناگهانی به دلیل تغییرات هورمونی می‌باشد. در مردان به دلیل اثرات این دارو روی تقویت سطح تستوسترون ممکن است عوارض جانبی آندروژنیکی نظیر آکنه، افزایش میل جنسی‌، پرخاشگری و پوست چرب را تجربه کنند.

این عوارض جانبی شدید نیستند، زیرا افزایش سطح آندروژن‌ها با مصرف سیکلوفنیل به هیچ وجه قابل مقایسه با اکثر استرویید‌ها نمیباشد. در ایالات متحده آمریکا، سیکلوفنیل به عنوان یک داروی شناخته شده در نظر گرفته نمی‌شود. گاهی‌ اوقات می‌توان این دارو را از دلال‌ها تهیه کرد، اما در مجموع کلوماید و نولوادکس در آمریکا بسیار رایج تر هستند. در آمریکا معمولا فرم فرتودور عرضه میشود که تولید کننده آن کمپانی شرینگ در مکزیک و سابقا اروپا می‌باشد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات