بهترین زمان وزن کشی + نکات مهم!
3.5

بهترین زمان وزن کشی + نکات مهم!

  • مقالات بدنسازی, پزشکی و سلامتی
  • 30 جولای 20
  • محمدرضا امیدی
  • 5,299 بازدید
  • بدون دیدگاه

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین دغدغه های اکثر مردم (هم ورزشکاران و هم مردم عادی) این است که در چه زمانی وزن واقعی خود را می بینند. وزن انسان می تواند گاهی ترسناک و یا خوشایند باشد و علاوه بر احساس رضایت به شما اعتماد به نفس این را می دهد تا فعالیت های روزانه خود را بهتر انجام دهید. در ادام این مطلب از مجله اینترنتی مکمل ها همراه ما باشید تا با بهترین زمان وزن کشی آشنا شوید.

 

وزن کردن بدن هم قوانین خودش را دارد باید گفت که فقط یک زمان است که ترازو وزن واقعی بدن شما را نشان می دهد آن هم در شرایط خاص.

 

[lwptoc numeration=”none” width=”full”]

وزن کشی هم قوانینی دارد؟!

بله؛ طبیعتا وزن کشی هم نکاتی دارد که رعایت کردن آنها الزامی است زیرا که در ساعات و شرایط مختلف وزن شما متفاوت است.

 

چه نکاتی را هنگام وزن کشی باید رعایت کنیم؟

 

1_ اول صبح خود را وزن کنید.

به صورت ناشتا و پس از رفتن به سرویس بهداشتی در صبح خود را وزن کنید تا به نتیجه عملکرد و تلاش یک هفته، خود پی ببرید.

اگر وزن کردن خود را صبح ها انجام دهید، وزن دقیقی در دست خواهید داشت؛ زیرا که هنوز چیزی نخورده اید و به دلیل رفتن به سرویس بهداشتی، غذا و مایعات اضافی در دستگاه گوارش شما وجود ندارد.

 

برای وزن کردن، زیاد لباس نپوشید؛ چون لباس زیاد نیز وزن شما را بیشتر نشان خواهد داد.

 

بهترین زمان وزن کشی

بهترین زمان وزن کشی

 

مرتبط بخوانید : کرونا و تغذیه

 

2_ از یک ترازو مشخص استفاده کنید و با دستگاه های مختلف خود را وزن نکنید!

برای به دست آوردن وزن دقیق خود بهتر است که از یک نوع دستگاه دیجیتالی که دقیق تر است، استفاده کنید .

برای بهترین زمان وزن کشی سفارش می شود که هر دوهفته یکبار خود را وزن کنید تا مقدار وزن کم شده مشخص شود. همچنین توصیه ویژه ای می شود که وزن کشی قبل از مصرف صبحانه و بعد از تخلیه مثانه یا حدود ۲ ساعت پس از صبحانه و یا عصر قبل از مصرف میان وعده باشد.
لازم است که همیشه از یک ترازو برای وزن کشی استفاده کنید.
بهترین زمان وزن کشی

بهترین زمان وزن کشی

 

3_ در یک ساعت مشابه خود را وزن کنید.

با وجود اینکه وزن کردن خود در صبح رایج تر است، اما اگر بتوانید در ساعت وزن کردن تان تدوام داشته باشید، زمان آن تقریبا دیگر اهمیتی نخواهد داشت. وزن کردن را می توان هرشب یا هر روز عصر نیز انجام دهید؛ به شرط اینکه رأس ساعت معینی انجام گیرد.

 

با نوشیدن یک لیوان آب حدوداً نیم کیلو وزنتان روی ترازو بالاتر خواهد رفت پس هیچگاه بلافاصله بعد از اینکه حجم زیادی آب نوشیده اید خود را وزن نکنید.

 

آیا حتما باید خودتان را وزن کنید؟

هیچ قانون ثبت شده ای وجود ندارد که بگوید خودتان را وزن کنید تا سالم بمانید. محققان فقط پیشنهاد می دهند که اگر می خواهید به وزن ثابت برسید، خودتان را مرتب وزن کنید تا از وضعیت خود در هر مرحله از کاهش وزن خود، با خبر باشید.

تعدادی از برنامه های کاهش وزن وجود دارند که پایه و اساسی مبنی بر موضوع وزن کشی ندارند و همچنین افراد بسیاری هستند که بدون وزن کشی، کاهش وزن مناسبی داشته اند. وزن کشی به دو دسته از افراد توصیه نمی شود؛ دسته ی اول افرادی که در مرحله ی مبارزه با وعده های غذایی نا منظم هستند و دسته ی دوم، افرادی که به وزن کردن خود حساس شده و روزی چندبار خودشان را وزن می کنند.

 

بهترین زمان وزن کشی

بهترین زمان وزن کشی

مرتبط بخوانید :تغذیه نوجوانان

بدترین زمان برای وزن کردن بدن چه موقعی است؟

درست قبل از رفتن به رختخواب

اگر قبل از رفتن به رختخواب خود را وزن می کنید تا ببینید چقدر در طول روز وزن کم کرده اید ، باید بدانید افزایش وزن به دلیل آخرین وعده غذایی، آخرین ورزش، آخرین آبی که نوشیدید یا حتی وزن لباسهای خوابتان خواهید داشت .

 

برای وزن کشی و به دست آوردن بهترین اندازه گیری و محاسبه هر هفته در یک روز خاص، در یک ساعت خاص و با یک لباس خاص روی ترازو بروید و خود را وزن کنید.

وزن کشی بلافاصله بعد از خوردن غذا

هنگامی که بعد از خوردن غذا بلافاصه روی ترازو می روید ترازو وزن شما را زیادتر از حد معمول نشان می دهد زیرا با خوردن غذا حجم خون داخل بدن افزایش می یابد همچنین سدیم موجود در غذا موجب احتباس آب در بدن می شود و نیز وزن غذای داخل شکم که در حال هضم می باشد بر اندازه وزن تاثیر گذاشته و همه این عوامل سبب نشان دادن عدد غیر واقعی ترازو می شود.

 

آیا بعد از ورزش زمان خوبی برای وزن کردن است؟

یکی دیگر از زمان هایی که ترازو عدد صحیحی را نشان نمی دهد ، وزن کردن بعد از ورزش کردن است . برخی از افراد به علت یک تصور اشتباه بعد از ورزش خود را وزن می کنند تا بفهمند چقدر چربی سوزی کرده اند اما باید بدانید چربی سوزی بلافاصله بعد از ورزش اتفاق نخواهد افتاد!

اگر بعد از ورزش کاهش وزن داشتید بدانید این عدد واقعی نخواهد بود زیرا آبی است که از طریق تعریق در حین ورزش از دست داده اید و بعد از نوشیدن آب دوباره وزنتان به حالت اولیه باز می گردد.

 

بهترین زمان وزن کشی

بهترین زمان وزن کشی

 

اگر هر روز صبح ورزش می کنید، وزن کردن را قبل از شروع ورزش انجام دهید؛ زیرا بعد از تمرین به دلیل تعریق بدن و آبی که بدن از دست داده است، وزن شما تغییر کرده و میزان این تعریق نیز در روزهای مختلف متفاوت است.

نکات مهمی در وزن کشی

 

  • در ساعت معینی وزن کشی کنید تا وزن دقیقی از خودتان به دست آورید.
  • اگر خودتان را وزن می کنید، این کار را با ترازوی مشخص و مشابه و به طور مداوم انجام دهید.
  • به گفته ی اکثر متخصصان تغذیه، در طول دوران رژیم خودتان را وزن کنید تا تثبیت وزن برای شما حاصل شود.
  • ترازو میزان سنجش سلامتی نیست.
  • تعادل میان سلامتی و وزن شما، چیزی بیش از عددی است که روی ترازو دیده می شود.

 

بهترین زمان وزن کشی

بهترین زمان وزن کشی

در طول دوره ی کاهش وزن یا حتی خارج از آن، باید به داشته باشید که وزن شما در طول روز تا ۵۰۰ گرم امکان نوسان دارد.

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
3.5/5 - (4 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات