رفع ترک پوستی : چگونه از شر ترک‌های پوستی‌ خلاص شویم؟!
4

رفع ترک پوستی : چگونه از شر ترک‌های پوستی‌ خلاص شویم؟!

  • مقالات بدنسازی, پزشکی و سلامتی
  • 23 آوریل 21
  • حسام رضائی
  • 7,712 بازدید
  • 1 دیدگاه

رفع ترک پوستی واقعا امکانپذیر است؟! اگر دارای ترک پوستی‌ هستید و خواهان رهایی از شر آنها هستید، برایتان هم خبر خوب دارم و هم خبر بد.

خبر خوب این است که ترک‌های پوستی‌ در گذر زمان کم رنگ تر شده و کمتر به چشم می آیند و احتمالا شما در جهت جلوگیری از پدیدار شدن آنها کاری نمیتوانسته اید انجام دهید. در واقع، اگر ترک‌های پوستی‌ شما حاصل تمرین کردن باشد، احتمالا این امر نشان دهنده این است که مقدار قابل توجهی‌ عضله سازی کرده‌اید، که بسیار عالی‌ است!

اما خبر بد این است که ترک‌های پوستی‌ حالتی‌ نیمه دائمی دارند. شما کاملا نمیتوانید از شر آنها خلاص شوید و مهم نیست که چقدر کرم، لیزر درمانی یا روش‌های دیگر را امتحان کنید.

با این بیان، اما یک سری کارها هست که با انجام آنها میتوانید اطمینان حاصل کنید که وضعیت این ترک‌ها بدتر نشود، و همچنین برخی‌ درمان‌ها نیز وجود دارد که احتمالا میتوانند کمی‌ این ترک‌های پوستی‌ موجود را کم رنگ تر کنند.

در این مقاله، خواهید آموخت که ترک‌های پوستی‌ چیست، چگونه این ترک‌ها به واسطه رشد عضلانی ایجاد میشوند، چرا برخی‌ افراد آنها را دارند و برخی‌ خیر و برای اینکه کمتر به چشم بیایند چه کارهایی را می‌توان ( یا نمی‌توان) انجام داد.

 

رفع ترک پوستی : اصولا ترک‌های پوستی‌ چه هستند؟

1 1bhp 111111

ترک‌های پوستی‌ زخم هایی خطی‌ و صاف هستند که به وسیله آسیب یا تخریب درم ایجاد میشوند.

بسته به رنگ پوست، این ترک‌ها میتوانند قرمز یا بنفش باشند و در گذر زمان کم رنگ تر شده و به حالتی نقره ای رنگ در می آیند.

ترک‌های پوستی‌ به وسیله افزایش سایز ماهیچه‌های زیر بافت پوست ایجاد میشوند و معمولا در نواحی جلو بازو، سرشانه و باسن ایجاد میشوند. آنها معمولا به شکل یک سری خط برجسته، کم رنگ و موازی هم درست در ناحیه بالای زیربغل پدیدار میشوند :

1 3m37 222222

در زیر یک تصویر دیگر از وجود ترک‌های پوستی‌ روی سرشانه نشان داده شده است :

1 1hov 333333

و ترک‌های پوستی‌ روی جلو بازو معمولا به این شکل است :

رفع ترک پوستی

ترک‌های پوستی‌ همچنین در ناحیه پشت، شکم، سینه و ران نیز ایجاد میشود و معمولا زنان بیشتر از مردان با این پدیده مواجه میشوند.

 

چه عواملی باعث ایجاد ترک‌های پوستی‌ روی جلو بازو و سرشانه میشوند؟

هر چیزی که بتواند به سرعت باعث بسط پیدا کردن پوست شود میتواند ترک پوستی‌ ایجاد کند، و برخی‌ از رایج‌ ترین این عوامل عبارت است از …

۱ . افزایش یا کاهش وزن قابل توجه

۲ . بلوغ

۳ . بارداری

 

با اختلاف زیاد، رایج‌ ترین دلیل ایجاد ترک‌های پوستی‌ افزایش بیش از حد چربی‌ بدن است، که باعث کشیدگی بیش از حد پوست فراتر از توانایی طبیعی اش میشود. همچنان که پوست کشیده میشود، این امر باعث ایجاد زخم‌های میکروسکوپی روی آن شده تا بدن بتواند این افزایش ذخایر چربی‌ را مدیریت کند. (مقالات بخش چربی سوزی سایت بدنسازی مکمل ها را از دست ندهید!)

 

شما میتوانید پوست را همانند یک پوشش پلاستیکی فرض کنید که روی عضلات را پوشانده است. اگرچه میتوانید این پوشش را کمی‌ بسط دهید و دوباره آن را به حالت اولیه بازگردانید، اما اگر این کشیدگی بیش از حد باشد، باعث ایجاد نقاط ضعف دائمی روی آن میشود.

همین امر زمانی‌ که عضله سازی زیادی انجام میدهید صدق می‌کند. همچنان که در حال عضله سازی هستید، آنها به پوستی که روی آنها را پوشانده فشار وارد میکنند و گاهی‌ اوقات این فشار آن قدری است که میتواند باعث ایجاد ترک‌های پوستی‌ شود.

ترک‌های پوستی‌ همچنین میتوانند در نتیجه بلوغ به شکل طبیعی پدیدار شوند. همچنان که استخوان ها، عضلات و ارگان‌های بدن شما بزرگ تر میشوند، پوست شما ممکن است با آن سرعت رشد نکند تا بتواند این حجم افزایش یافته را کنترل کند، که این امر نیز میتواند باعث ایجاد ترک‌های پوستی‌ شود.

بنابراین، اما چرا ترک‌های پوستی‌ اغلب در ناحیه جلو بازو و سرشانه ایجاد میشوند؟

کسی‌ به طور قطعی‌ این را نمیداند، اما پاسخ احتمالا این است که پوست این نواحی به طور مخصوصی مستعد کشیدگی و پارگی هستند.

یک توضیح محتمل دیگر این است که بسیاری از افراد در بسیاری از مناطق بدن خود دارای ترک‌های پوستی‌ هستند، اما ترک‌های پوستی‌ جلو بازو و سرشانه بیشتر در چشم هستند. با این بیان، ایجاد ترک‌های پوستی‌ روی جلو بازو و سرشانه ممکن است رایج تر از دیگر نقاط بدن نباشند، بلکه تنها بیشتر در چشم باشند.

 

رفع ترک پوستی : چگونه از ایجاد ترک‌های پوستی‌ حاصل از تمرین جلوگیری کنیم

برخی‌ افراد مدعی این هستند که آهسته کردن عمدی فرایند عضله سازی یا حتی تمرین ندادن عضلات زیر پوست که باعث ایجاد ترک‌های پوستی‌ میشوند، می‌توان از پدیدار شدن این ترک‌ها جلوگیری کرد.

اگرچه چنین گفته هایی در نگاه اول منطقی‌ به نظر میرسند، اما بنا به چند دلیل این گفته غلط می‌باشد.

اول اینکه، مشخص نیست که آیا سرعت و مقدار افزایش وزن در ایجاد ترک‌های پوستی‌ تاثیر گذار هستند یا خیر. با این بیان، کاملا محتمل است که وقتی‌ شما به یک حجم خاصی‌ از عضلات برسید ترک‌های پوستی‌ به هر حال پدیدار شوند، جدایی از اینکه آهسته یا سریع عضله سازی کرده باشید. پس اگر حقیقت این باشد، تنها راهی‌ که می‌توان از ایجاد ترک‌های پوستی‌ اجتناب کرد این است که عضله سازی نکنید، که این معامله ای نیست که اکثر افراد خواهان انجام آن باشند.

حتی اگر فرض کنیم که افزایش وزن سریع واقعا ریسک ایجاد ترک‌های پوستی‌ را افزایش میدهد، در این حالت هم اینکه بخواهیم عمدا سرعت عضله سازی را کاهش دهیم عقلانی نمیباشد.

دلیل این موضوع این است که در حالت عادی (مگر زمان مصرف استروئیدها) عضله سازی فرایندی کند و فرسایشی می‌باشد و برای اکثر مردان بین سه تا پنج سال زمان نیاز است تا آنها واقعا ظرفیت ژنتیکی بالقوه خود در زمینه عضله سازی را دریابند. به طور خلاصه، به عنوان یک بدنساز طبیعی، رشد عضلانی جدایی از مقدار تغذیه و تمرین همیشه فرایندی کند خواهد بود.

به طور دقیق تر، اکثر مردان میتوانند در سال اول تمرینات صحیح خود حدود ۲۰ پوند عضله سازی کنند (حدودا ۱.۵ پوند در هر ماه)، سپس ۱۰ پوند در سال دوم، حدود ۵ پوند در سال سوم، و از این نقطه به بعد اگر خیلی‌ خوش شانس باشند سالی‌ ۱ یا ۲ پوند میتوانند عضله سازی کنند.

حتی در طول سال اول تمرین که نسبت به هر زمان دیگری سریع تر میتوانید عضله سازی کنید، باز هم در هر ماه تنها حدود ۱.۵ پوند میتوانید عضله سازی کنید. و اگر این مقدار عضله بتواند باعث ایجاد ترک‌های پوستی‌ شود، پس احتمالا از لحاظ ژنتیکی مستعد بروز این ترک‌ها بوده اید.

مگر در صورت مصرف استروئید، در حالت عادی عضله سازی قابل توجه همیشه نیازمند چندین ماه یا چندین سال زمان می‌باشد، و این زمان کافی‌ برای پوست برای تطابق پذیری را مهیا می‌کند. واقعیت این است هنگامی که یک میزان خاصی‌ عضله سازی کردید، احتمالا ترک‌های پوستی‌ پدیدار خواهند شد، جدایی از اینکه چقدر آهسته عضله سازی کرده باشید.

یک توضیح دیگر مبنی بر اینکه چرا برخی‌ افراد دچار ترک پوستی‌ میشوند و برخی‌ دیگر خیر وجود دارد، آن هم مرتبط با میزان افزایش چربی‌ بدن در طول دوره حجم می‌باشد.

به واسطه انتظارات غیر واقع بینانه، عادات بد یا توصیه‌های ناصحیح برخی‌ افراد به اصطلاح کارشناس، بسیاری از افرادی که به شکل ناصحیح دوره حجم را انجام میدهند معمولا به ازای هر پوند عضله سازی، ۲ تا ۳ پوند نیز چربی‌ به بدن خود اضافه میکنند. برای مثال، یک فرد در دوره حجم ممکن است ۲۰ پوند عضله سازی کرده اما از آن طرف ۴۰ پوند نیز چربی‌ به بدن خود اضافه کند، که در این حالت تنها در عرض چند ماه این فرد ۶۰ پوند به وزن خود اضافه کرده است. این یک مثال عجیب است، اما چنین افرادی را دیده ا‌م که این کار را انجام داده اند.

به عبارت دیگر، این افراد بسیار بیشتر از آنچه که نیاز دارند افزایش وزن پیدا میکنند، و بنابراین پوست آنها برای اینکه خود را تطابق دهد میبایست کشیده شود.

در بسیاری موارد، ترک‌های پوستی‌ بلافاصله قابل رویت نیستند و بسیاری از افراد متوجه ظهور آنها نمیشوند مگر زمانی‌ که پس از دوره حجم ناصحیح خود اقدام به کاهش وزن خود میکنند. سپس در این زمان هنگامی که وزن قابل توجهی‌ کم کردند، برخی‌ مردم گمان میکنند که ترک‌های پوستی‌ حاصل عضله سازی آنها بوده است، در حالی‌ که این ترک‌ها به دلیل افزایش بیش از حد چربی‌ بدن بوده است.

اما در مورد افرادی که هرگز اضافه وزن نداشته اند یا از دوره‌های حجم بی‌ قاعده استفاده نکردند، اما ترک پوستی‌ دارند چطور؟

در این موارد، مقصر احتمالا ژنتیک آنها می‌باشد. این افراد یا در دوره بلوغ یک رشد شدید و ناگهانی را تجربه کرده اند که باعث ایجاد ترک‌های پوستی‌ شده یا پوست آنها در دوره بزرگسالی‌ بیشتر مستعد بروز این ترک‌ها شده است.

رفع ترک پوستی و جلوگیری از آن

بنابراین، چه کاری می‌توان در جهت اجتناب از بروز این ترک‌ها انجام داد؟ در اینجا ۳ مورد ذکر میشود که ممکن است به شما کمک کنند.

 

۱ . حفظ وزن بدن در محدوده سلامت

بهترین راه برای اجتناب از بروز ترک‌های پوستی‌ این است که درصد چربی‌ بدن خود را در محدوده سالم حفظ کنید. برای مردان، درصد چربی‌ سالم میتواند چیزی بین ۸% تا ۱۷% و برای زنان چیزی بین ۱۵% تا ۲۵% باشد.

اگر این کار را انجام دهید احتمال بروز ترک‌های پوستی‌ در شما به شکل قابل توجهی‌ کاهش میابد.

 

۲ . اجتناب از افزایش یا کاهش وزن سریع

عضله سازی سریع احتمالا ریسک بروز ترک‌های پوستی‌ را افزایش نمیدهد، اما عضله سازی به همراه اضافه کردن مقدار زیادی چربی‌ به بدن احتمالا این ریسک را افزایش میدهد.

اگر به مدت یک سال یا کمتر در حال تمرین هستید و در هر ماه بیش از ۱.۵% وزن بدن خود افزایش وزن دارید، پس احتمالا بیش از حد چربی‌ بدن شما در حال افزایش است، که این امر به شکل قابل توجهی‌ احتمال بروز ترک‌های پوستی‌ را افزایش میدهد. اگر بیش از یک سال سابقه تمرین دارید، پس در هر ماه نباید بیشتر از ۰.۵ تا ۱% وزن بدن خود افزایش وزن پیدا کنید.

 

۳ . استفاده از یک رژیم غذایی غنی

دریافت مقادیر کافی‌ ویتامین آ و ویتامین ث، روی و سیلیکون به طور مخصوصی برای سلامتی پوست مهم هستند.

 

آیا میتوانید از شر ترک‌های پوستی‌ حاصل از انجام تمرینات نجات یابید؟

واقعا نه.

متاسفانه، از بین بردن کامل ترک‌های پوستی‌ امری غیر ممکن است. اگرچه افراد بسیار زیادی را میتوانید پیدا کنید که توصیه به مصرف انواع کرم، پماد یا دیگر ترکیبات موضعی برای از بین بردن ترک‌های پوستی‌ میکنند، اما شواهد بسیار اندکی‌ مبنی بر کارامد بودن چنین روش هایی وجود دارد.

دلیل این امر این است که ترک‌های پوستی‌ متشکل از زخم‌های عمیقی است که چندین لایه پوست را تحت تاثیر قرار میدهند. بنابراین، مالیدن کرم روی خارجی‌‌ ترین لایه پوست نمی‌تواند باعث از بین بردن این زخم‌ها در لایه‌های زیرین شود.

با این بیان، تحقیقات نشان میدهند که برخی‌ روش‌های درمانی هستند که ممکن است کمی‌ برجستگی این ترک‌های پوستی‌ را کاهش دهند، بنابراین بیایید خیلی‌ سریع و خلاصه آنها را مرور کنیم.

 

کرم‌های مخصوص ترک‌های پوستی‌

کرم‌ها میتواند در زمینه خشکی پوست و کاهش خارش کمک کننده باشند، اما تحقیقات نشان میدهند که آنها عموما در زمینه کاهش یا جلوگیری از ترک‌های پوستی و رفع ترک پوستی ‌ ناکارامد هستند. شواهد بسیار ضعیفی وجود دارند که نشان دهند هیالورونیک اسید، که در برخی‌ کرم‌های ترک پوست یافت میشود، بتواند از بروز ترک‌های پوستی‌ جلوگیری کند، بنابراین روی آن حساب نکنید.

 

کره کاکائو

کره کاکائو یک ماده چرب بوده که از دانه کاکائو حاصل میشود، که خود مدت زمان زیادی است که در زمینه جلوگیری از بروز ترک‌های پوستی‌ استفاده میشود. اما متاسفانه این روش هم جواب نمیدهد. تحقیقات نشان میدهند که این ماده هم باعث کاهش احتمال گسترش ترک‌های پوستی‌ نمی‌شود.

 

روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ روغنی بوده که از بادام تلخ تهیه میشود. در یک تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه اینونو ترکیه اینطور یافت شد زنان بارداری که با روغن بادام تلخ ماساژ دریافت کرده بودند شاهد گسترش کمتری از ترک‌های پوستی‌ نسبت به زنانی بودند که از ماساژ معمولی‌ استفاده کرده بودند یا زنانی که این روغن تنها به آنها مالیده شده بود اما ماساژی دریافت نکردند.

با این بیان، این نتایج در تحقیقات دیگر نیز باید تکرار شود و کاملا قابل اطمینان نیست (چرا خود روغن بدون انجام ماساژ نتوانسته کمکی‌ کند؟)

 

ژل سیلیکون

در یک تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه منچستر اینطور یافت شد افرادی که با ژل سیلیکون به مدت ۶ هفته روزانه شکم خود را ماساژ داده بودند شاهد کاهش رنگدانه‌ها در ترک‌های پوستی‌ در این ناحیه بودند، بنابراین ممکن است امتحان کردن این ژل دارای مزایایی برای شما باشد.

رفع ترک پوستی

رفع ترک پوستی

روغن زیتون

تحقیقات نشان میدهند که اعمال روغن زیتون در مناطق تحت تاثیر بدن باعث کاهش احتمال گسترش ترک‌های پوستی‌ نمی‌شود. با این بیان، اما در یک تحقیق اینطور یافت شد که مصرف موضعی روغن زیتون دو بار در روز میتواند باعث کاهش احتمال ترک‌های پوستی‌ شدید شود، بنابراین ارزش امتحان کردن را دارد.

 

گیاه آب قاشقی

آب قاشقی یک گیاه درمانی بوده که صد‌ها سال است که از آن برای  رفع ترک پوستی استفاده میشود. تحقیقات نشان میدهند که مصرف موضعی منظم گیاه آب قاشقی ممکن است باعث بهبود بسیاری از شرایط پوستی‌، از جمله ترک ها، سلولیت و در مجموع زخم‌ها شود.

 

رتینوئیک اسید

رتینوئیک اسید ترکیبی‌ مشتق شده از ویتامین آ می‌باشد و در کرم هایی نظیر ترتینوین برای بازسازی کلاژن پوست استفاده میشود و بنابراین میتواند باعث بهود ظاهر ترک‌های پوستی‌ تازه (خط‌های صورتی‌ رنگ در مراحل اولیه تشکیل) و آکنه شود. تحقیقات نشان میدهند که این ماده ممکن است به کاهش شدت ترک‌های پوستی‌ کمک کند، اما زنان باردار یا شیرده نباید از این ماده استفاده کنند زیرا میتواند به جنین صدمه بزند.

 

میکرودرم ابرژن

در فرایند میکرودرم ابرژن کریستال هایی به سطح پوست اسپری شده و سپس مکیده میشوند و به این شکل سطح پوست به اصطلاح پولیش میشود. در این روش برای رفع ترک پوستی سطح بالایی  از پوست به آرامی حذف میشود، که این امر باعث تحریک رشد پوستی‌ جدید و صاف میشود. تحقیقات نشان میدهند که این روش ممکن است قادر باشد باعث بهبود ظاهر ترک‌های پوستی‌ تازه شود.

 

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از طول موج‌های مختلف نور به منظور تحریک تولید کلاژن، الاستین یا ملانین در پوست استفاده میشود. تحقیقات نشان میدهند که لیزر درمانی روشی‌ ایمن و کارامد برای بهبود ظاهر ترک‌های پوستی‌ تازه (قرمز رنگ) و کهنه (سفید رنگ) می‌باشد.

انواع مختلفی‌ از لیزر‌ها وجود دارند که میتوانند به شکل کارآمدی استفاده شوند که از جمله آنها می‌توان از (1,064-nm Nd:YAG laser) و (1550-nm fractional nonablative laser) نام برد، بنابراین میبایست با پزشک خود صحبت کرده تا ببینید کدام مناسب وضعیت شما می‌باشد. به یاد داشته باشید که همچنان مدرکی‌ وجود ندارد که نشان دهد لیزر درمانی میتواند کاملا ترک‌های پوستی‌ را از بین ببرد، بلکه تنها آنها را کمتر قابل رویت می‌کند.

رفع ترک پوستی

رفع ترک پوستی

(IPL)

(IPL) یک روش درمانی پوست بوده که شامل تاباندن نور پر قدرت به پوست برای رفع ترک پوستی میشود.

مشابه لیزر درمانی، در این روش نیز از نور و گرما برای نابودی ساختار خاصی‌ در پوست استفاده میشود تا دوباره آنها بتوانند بازسازی شوند.

در لیزر درمانی تنها از یک طول موج نور استفاده میشود، اما در (IPL) از فیلتر‌ها برای تغییر بین طیف وسیعی از طول موج‌ها استفاده میشود. چندین تحقیق نشان میدهند که (IPL) درمانی ایمن و کارامد برای کاهش اثر ترک‌های پوستی‌ می‌باشد.

 

روش صحیح تفکر در مورد ترک‌های پوستی‌

افراد بسیار بسیار زیادی دارای ترک‌های پوستی‌ هستند.

حتی می‌تونم بگویم که اکثر افرادی که آنها را میشناسم که عضله سازی قابل توجهی‌ کرده‌اند، حداقل در چند جای بدن خود این ترک‌های نقره ای رنگ را دارند و ایرادی هم ندارد.

اگر ترک‌های پوستی‌ شما حاصل کاهش وزن است، پس آنها را نمادی از دستاوردی که با بدن خودتان کسب کرده‌اید در نظر بگیرید. آنها به شما یادآور میشوند که چه مسیری را طی‌ کرده‌اید.

اگر ترک‌های شما حاصل عضله سازی می‌باشد، آنها را همانند زخم نبرد در نظر بگیرید و اینکه چگونه بدنی ساخته اید که به آن افتخار می‌کنید، غنائمی از تغییر عظیمی‌ که در بدن خود ایجاد کرده‌اید. و اگر چنین چیزی را نمیتوانید متصور شوید، پس آنها را یک بهای کوچک برای ساختن بدنی زیبا در نظر بگیرید.

و اگر ترک‌های پوستی‌ شما حاصل بلوغ یا ژنتیک بوده است، پس آنها را جز آن مواردی در نظر بگیرید که از کنترل شما خارج بوده و در مجموع از اهمیت زیادی برخوردار نیستند. روی چیزایی تمرکز کنید که میتوانید آنها را کنترل و بهبود دهید، نه چیزهای تغییر ناپذیری نظیر رفع ترک پوستی ‌.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4/5 - (10 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات