مکمل کاهش وزن : بررسی ۱۲ مکمل و قرص کاهش وزن محبوب
5

مکمل کاهش وزن : بررسی ۱۲ مکمل و قرص کاهش وزن محبوب

  • مقالات بدنسازی
  • ۶ مرداد ۹۹
  • حسام رضائی
  • 721 بازدید
  • بدون دیدگاه

مکمل کاهش وزن واقعا تاثیر دارد؟!

راه حل‌های ارائه شده بسیار زیادی برای کاهش وزن وجود دارد. که از جمله آنها می‌توان به انواع قرص ها، دارو‌ها و مکمل‌های طبیعی اشاره کرد.

اینگونه روش‌ها مدعی این هستند که میتوانند به کاهش وزن شما کمک کنند، یا حداقل کاهش وزن در ترکیب با دیگر متدها را، برایتان آسان تر کند.

این مکملها معمولا از طریق مکانیزم‌های زیر عمل میکنند :

۱ . کاهش اشتها : باعث احساس سیری بیشتر در شما شده تا کالری کمتری دریافت کنید.

۲ . کاهش جذب : کاهش جذب مواد غذایی نظیر چربی‌ میتواند باعث کاهش دریافت کالری توسط بدن شود.

۳ . افزایش چربی‌ سوزی : باعث کالری سوزی بیشتر در شما میشوند.

در این مطلب از مجله اینترنتی مکمل ها به بررسی علمی‌ ۱۲ مکمل و قرص شناخته شده برای کاهش وزن خواهیم پرداخت. ممنون همراه ما هستید. 

 

[lwptoc numeration=”none” width=”full”]

 

۱ ) عصاره گارسینیا کامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا در زمان معرفی‌ در برنامه دکتر اوز در سال ۲۰۱۲ شهرتی جهانی‌ پیدا کرد.

گاسینیا یک میوه سبز و کوچک بوده که شکلی‌ همانند کدو دارد.

پوست این میوه دارای هیدروکسی سیتریک اسید می‌باشد که ماده فعال موجود در عصاره گارسینیا کمبوجیا است که به عنوان قرص کاهش وزن تبلیغ میشود.

نحوه عملکرد : تحقیقات حیوانی نشان میدهند که این مکمل میتواند باعث مهار آنزیم تولید کننده چربی‌ و افزایش سطح سروتونین شود که به طور بالقوه میتواند به کاهش هوس‌های غذایی کمک کند.

اثر گذاری : در یک تحقیق ۱۳۰ نفره، اثر گارسینیا در برابر دارونما مورد بررسی قرار گرفت. تفاوتی‌ از لحاظ وزنی یا درصد چربی‌ بدن بین دو گروه مشاهده نشد.

در یک مرور مجدد روی ۱۲ تحقیق با موضوع گارسینیا کامبوجیا یافت شد که به طور میانگین، این مکمل میتواند طی‌ چندین هفته حدود ۲ پوند (۰.۸۸ کیلوگرم) باعث کاهش وزن شود.

عوارض جانبی : گزارشی از عوارض جانبی شدید برای این مکمل داده نشده است، اما برخی‌ گزارش‌ها مبنی بر مشکلات خفیف گوارشی وجود دارد.

نتیجه گیری : اگرچه گارسینیا کامبوجیا ممکن است باعث کاهش وزن خفیف شود، اثر آن آنقدری اندک است که احتمالا افراد مصرف کننده متوجه آن نمیشوند.

 

۲ ) هیدروکسی کات

هیدروسی کات اکنون بیش از یک دهه است که به بازار عرضه شده و در حال حاضر یکی‌ از محبوب ‌ترین مکمل‌های کاهش وزن در جهان می‌باشد.

انواع متفاوتی از این مکمل وجود دارد، اما رایج ‌ترین آن تنها با نام هیدروکسی کات شناخته میشود.

نحوه عملکرد : این مکمل حاوی چندین ماده بوده که بنا به ادعای شرکت سازنده میتوانند به کاهش وزن کمک کنند، از جمله کافئین و عصاره چند گیاه دیگر.

اثر گذاری : یک تحقیق روی این مکمل نشان داده است که هیدروکسی کات میتواند در طول یک دوره ۳ ماه باعث کاهش وزن به میزان ۲۱ پوند (۹.۵ کیلوگرم) شود.

عوارض جانبی : اگر به کافئین حساسیت دارید، ممکن است تجربه اضطراب، بی‌ قراری، رعشه، حالت تعوع، اسهال و تحریک پذیری داشته باشید.

نتیجه گیری : متاسفانه، تنها یک تحقیق روی این مکمل انجام شده و اطلاعاتی‌ در مورد اثرات بلند مدت آن وجود ندارد. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز می‌باشد.

 

۳ ) کافئین

کافئین رایج‌ترین ماده سایکو اکتیو مصرفی در جهان می‌باشد.

این ماده را به طور طبیعی می‌توان در قهوه، چای سبز و شکلات سیاه دید و به بسیاری از غذا‌های فراوری شده و نوشیدنی‌‌ها نیز افزوده میشود.

کافئین یک تقویت کننده متابولیسم شناخته شده می‌باشد و اغلب در مکملهای کاهش وزن تجاری وجود دارد.

نحوه عملکرد : تحقیقات کوتاه مدت نشان داده اند که کافئین میتواند به میزان ۳-۱۱% باعث افزایش سرعت متابولیسم و تا ۲۹% چری سوزی را افزایش دهد.

اثر گذاری : همچنین تعدادی تحقیق وجود دارند که نشان میدهند کافئین میتواند به میزان اندکی‌ باعث کاهش وزن در انسان‌ها شود.

عوارض جانبی : در برخی‌ افراد، مقدار بالای کافئین میتواند باعث ایجاد اضطراب، بی‌ خوابی‌، بی‌ قراری، تحریک پذیری، حالت تعوع، اسهال و دیگر علائم شود. کافئین همچنین اعتیاد آور میباشد و میتواند کیفیت خواب شما را کاهش دهد.

واقعا نیازی نیست که از مکملها و یا قرص‌های حاوی کافئین استفاده کنید. بهترین منبع آن قهوه یا چای سبز با کیفیت می‌باشد که همچنین دارای آنتی اکسیدان‌ها و دیگر مزیت‌های سلامتی نیز هستند.

نتیجه گیری : کافئین در کوتاه مدت میتواند باعث تقویت متابولیسم و افزایش چربی‌ سوزی شود. اما، ممکن است بدن به سرعت نسبت به اثرات آن مقاوم شود.

 

۴ ) ارلیستات (Alli)

ارلیستات دارویی بوده که بدون نسخه نیز تحت نام (Alli) و با نسخه تحت نام زنیکال فروخته میشود.

نحوه عملکرد : این قرص کاهش وزن از طریق مهار تجزیه چربی‌‌ها در دستگاه گوارش عمل می‌کند که این امر کالری کمتری را از چربی‌‌ها به بدن شما می‌رساند.

اثر گذاری : بر اساس یک مرور بزرگ روی ۱۱ تحقیق، ارلیستات میتواند در مقابله با دارونما، به اندازه ۶ پوند (۲.۷ کیلوگرم) باعث کاهش وزن شود.

دیگر مزایا : ارلیستات نشان داده که میتواند مقداری باعث کاهش فشار خون شود و همچنین در یک تحقیق نشان داد که میتواند احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را ۳۷% کاهش دهد.

عوارض جانبی : این دارو دارای عارضه جانبی گوارشی می‌باشد از جمله مدفوع شل و روغنی، نفخ، حرکات روده متعدد که کنترل آن سخت می‌باشد و دیگر عوارض. این دارو همچنین ممکن است باعث ایجاد کمبود ویتامین‌های محلول در چربی‌ نظیر ویتامین آ، ویتامین دی و ویتامین ک شود.

هنگام مصرف ارلیستات معمولا پیشنهاد میشود که از یک رژیم غذایی کم چربی‌ پیروی شود که عوارض جانبی آن به حداقل برسد.

به شکل جالبی‌، یک رژیم کم کربوهیدرات (بدون دارو) نشان داده است که اثر آن مشابه اثر مصرف ارلیستات همراه یک رژیم کم چربی‌ می‌باشد.

نتیجه گیری : ارلیستات که همچنین با نام‌های (Alli) یا زنیکال نیز شناخته میشود، میتواند باعث کاهش جذب چربی‌‌های غذایی شده و به کاهش وزن کمک کند. این دارو دارای عوارض جانبی زیادی بوده که برخی‌ از آنها بسیار ناخوشایند هستند.

 

۵ ) رزبری کتون

رزبری کتون ماده ای یافت شده در تمشک می‌باشد که همچنین مسول ایجاد بوی متفاوت آن می‌باشد.

ورژن مصنوعی‌ رزبری کتون به عنوان مکمل کاهش وزن به فروش می‌رسد.

نحوه عملکرد : در سلول‌های چربی‌ ایزوله شده موش ها، رزبری کتون باعث افزایش تجزیه چربی‌‌ها و افزایش سطح هورمونی به نام آدیپونکتین شد که عقیده بر این است که مرتبط با کاهش وزن می‌باشد.

اثر گذاری : حتی یک تحقیق انسانی‌ در مورد رزبری کتون وجود ندارد، اما یک تحقیق روی موش‌ها با استفاده از دوز‌های بسیار بالا نشان داده که این ماده میتواند باعث کاهش وزن شود.

عوارض جانبی : این مکمل ممکن است باعث شود که آروق‌هایتان بوی تمشک دهد.

نتیجه گیری : مدرکی‌ مبنی اینکه رزبری کتون بتواند باعث کاهش وزن در انسان‌ها شود وجود ندارد، و در تحقیق روی موش‌ها نشان داده شد که این مکمل تنها در دوز‌های بسیار بالا موثر است.

 

مکمل کاهش وزن

مکمل کاهش وزن

 

۶ ) عصاره قهوه سبز

دانه قهوه سبز در واقع دانه قهوه نرمال بوده که هنوز بو داده نشده است.

آنها حاوی دو ماده بوده که عقیده بر این است میتوانند به کاهش وزن کمک کنند که این دو ماده عبارت است از کافئین و کلوروژنیک اسید.

نحوه عملکرد : کافئین میتواند باعث افزایش چربی‌ سوزی شود و کلوروژنیک اسید نیز میتواند باعث کاهش تجزیه کربوهیدرات‌ها در معده شود.

اثر گذاری : چندین تحقیق انسانی‌ نشان داده اند که عصاره دانه قهوه سبز میتواند به کاهش وزن افراد کمک کند.

یک مرور روی ۳ تحقیق نشان میدهد که این مکمل باعث شد افراد به اندازه ۵.۴ پوند (۲.۵ کیلوگرم) نسبت به مصرف دارونما، کاهش وزن بیشتری داشته باشند.

 

دیگر مزایا : عصاره دانه قهوه سبز ممکن است باعث کاهش سطح قند خون و همچنین کاهش فشار خون شود. همچنین سرشار از آنتی

اکسیدان‌ها می‌باشد.

عوارض جانبی : این مکمل نیز دارای همان عوارض جانبی مشابه کافئین می‌باشد. کلوروژنیک اسید موجود در این مکمل ممکن است باعث اسهال شود و برخی‌ افراد ممکن است به دانه قهوه سبز آلرژی داشته باشند.

نتیجه گیری : عصاره دانه قهوه سبز ممکن است باعث کاهش وزن خفیف شود، اما به یاد داشته باشید که اسپانسر بسیاری از تحقیقات انجام شده روی این ماده، کمپانی‌های مکمل سازی بوده‌اند.

 

۷ ) گلوکومانان

گلوکومانان نوعی فیبر بوده که در ریشه گیاهی به نام کونیاک یافت میشود.

نحوه عملکرد : گلوکومانان آب را جذب کرده و حالتی ژله مانند پیدا می‌کند. سپس در معده شما جا خوش کرده و باعث افزایش احساس سیری میشود و به شما کمک خواهد کرد تا کالری کمتری دریافت کنید.

اثر گذاری : سه تحقیق انسانی‌ نشان داده اند که گلوکومانان همراه با یک رژیم غذایی سالم، میتواند به مردم کمک کند تا ۸-۱۰ پوند (۳.۶-۴.۵ کیلوگرم) در ۵ هفته وزن کم کنند.

 

دیگر مزایا : گلوکومانان نوعی فیبر بوده که میتواند باکتری‌های مفید درون روده را تغذیه کند. همچنین میتواند باعث کاهش قند خون، سطح کلسترول و تریگلیسیرید‌ها شده و همچنین در مقابله با یبوست نیز بسیار کارامد است.

 

عوارض جانبی : این فیبر میتواند باعث نفخ و مدفوع نرم شود و در صورت مصرف هم زمان با برخی‌ دارو‌های خوراکی میتواند اختلال ایجاد کند.

مهم است که گلوکومانان را حدود نیم تا یک ساعت قبل از وعده‌های غذایی همراه یک لیوان آب مصرف کنید.

نتیجه گیری : تحقیقات به طور مستمری نشان میدهند که فیبر گلوکومانان همراه استفاده با یک رژیم غذایی سالم، میتواند به کاهش وزن کمک کند. این فیبر همچنین میتواند بسیاری از نشانگر‌های سلامتی را بهبود دهد.

 

۸ ) مراتریم

مراتریم نسبتا یک قرص کاهش وزن جدید می‌باشد.

این قرص دارای ترکیبی‌ از دو عصاره گیاهی بوده که ممکن است باعث تغییر متابولیسم سلول‌های چربی‌ شود.

نحوه عملکرد : اینطور ادعا میشود که این مکمل میتواند باعث سخت تر شدن فرایند افزایش تعداد سلول‌های چربی‌ شده، میزان جذب چربی‌ از جریان خون توسط این سلول‌ها را کاهش داده و به سوزاندن چربی‌‌های ذخیره شده کمک کند.

اثر گذاری : تا کنون، تنها یک تحقیق روی مصرف مراتریم انجام شده است. در این تحقیق ۱۰۰ فرد چاق از یک رژیم حاوی ۲۰۰۰ کالری در روز استفاده میکردند که یک گروه میبایست از مراتریم و یک گروه از دارونما در کنار این رژیم استفاده میکرد.

پس از ۸ هفته، گروه مصرف کننده مراتریم به میزان ۱۱ پوند (۵.۲ کیلوگرم) کاهش وزن داشت و همچنین ۴.۷ اینچ (۱۱.۹ سانتیمتر) دور کمر آنها کاهش یافته بود. آنها همچنین شاهد بهبود کیفیت زندگی‌ خود بوده و سطح قند خون، کلسترول و تریگلیسیرید نیز در آنها کاهش پیدا کرده بود.

عوارض جانبی : تا کنون گزارشی برای عوارض جانبی این دارو داده نشده است.

نتیجه گیری : در یک تحقیق نشان داده شد که مراتریم میتواند باعث کاهش وزن شده و دارای چندین مزیت سلامتی دیگر نیز می‌باشد. اما به هر حال، اسپانسر این تحقیق کمپانی مکمل سازی بوده و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

مکمل کاهش وزن

مکمل کاهش وزن

 

۹ ) عصاره چای سبز

عصاره چای سبز یک ماده محبوب در بسیاری از مکملهای کاهش وزن می‌باشد.

دلیل این امر این است که تحقیقات بسیار زیادی نشان داده‌اند که آنتی اکسیدن اصلی‌ در آن یعنی‌ (EGCG) میتواند به چربی‌ سوزی کمک کند.

نحوه عملکرد : عقیده بر این است که عصاره چای سبز میتواند باعث افزایش فعالیت نوراپینفرین شود، هورمونی که میتواند به چربی‌ سوزی کمک کند.

اثر گذاری : بسیاری از تحقیقات انسانی‌ نشان داده اند که عصاره چای سبز میتواند باعث افزایش چربی‌ سوزی و در نتیجه کاهش وزن شود، مخصوصا در ناحیه شکم.

عوارض جانبی : عصاره چای سبز عموما در اکثر افراد مشکلی‌ ایجاد نمیکند. این عصاره دارای مقداری کافئین در خود بوده که ممکن است در افراد حساس به کافئین، یک سری علائم را نشان دهد.

به علاوه، تمام مزیت‌های سلامتی نوشیدن چای سبز را می‌توان به عصاره چای سبز نیز نسبت داد.

نتیجه گیری : چای سبز و عصاره آن میتوانند مقداری باعث افزایش چربی‌ سوزی شوند، و ممکن است در کاهش چربی‌ شکم به شما کمک کنند.

 

۱۰ ) سی‌ ال ای

سی ‌‌ال ای اکنون برای چندین سال است که یک مکمل کاهش وزن محبوب محسوب میشود.

سی‌ ال ‌ای در واقع یکی‌ از چربی‌‌های ترانس سالم تر بوده که به طور طبیعی در برخی‌ مواد غذایی حیوانی چرب نظیر پنیر و کره یافت میشود.

نحوه عملکرد : سی‌ ال ‌ای ممکن است به کاهش اشتها، تقویت متابولیسم و افزایش تجزیه چربی‌‌های بدن کمک کند.

اثر گذاری : در یک مرور بزرگ روی ۱۸ تحقیق مختلف، مشخص شد که سی‌ ال ‌ای توانسته حدودا ۰.۲ پوند (۰.۱ کیلوگرم) در هفته وزن کم کند.

بر اساس یک تحقیق مروری دیگر در سال ۲۰۱۲، سی‌ ال ‌ای در مقایسه با دارونما، میتواند حدودا باعث کاهش وزن به میزان ۳ پوند (۱.۳ کیلوگرم) شود.

عوارض جانبی : سی‌ ال ‌ای یک مکمل کاهش وزن کارامد می‌باشد، اما ممکن است در بلند مدت دارای عوارض جانبی مضری باشد. مقدار اندک کاهش وزن حاصل از آن ارزش ریسک کردن را ندارد.

 

۱۱ ) فورسکولین

فورسکولین عصاره گیاهی از خانواده نعنا می‌باشد و ادعا‌ها نشان میدهد که این مکمل میتواند در کاهش وزن موثر باشد.

نحوه عملکرد : عقیده بر این است که فورسکولین میتواند باعث افزایش سطح ترکیبی‌ درون سلول‌ها به نام (cAMP) شود، که ممکن است باعث افزایش چربی‌ سوزی شود.

اثر گذاری : یک تحقیق روی ۳۰ مرد دارای اضافه وزن و چاق نشان داد که فورسکولین میتواند باعث کاهش چربی‌ بدن و افزایش عضله سازی شود، و در عین حال تاثیری روی وزن بدن نداشت. اما در یک تحقیق دیگر انجام شده روی ۲۳ زن دارای اضافه وزن تاثیری دیده نشد.

عوارض جانبی : اطلاعات بسیار محدودی در زمینه ایمنی یا احتمال بروز عوارض جانبی برای این مکمل وجود دارد.

نتیجه گیری : دو تحقیق کوچک انجام شده روی فورسکولین نتایج متناقضی را نشان میدهند. بهتر است تا زمان انجام تحقیقات بیشتر، از مصرف این مکمل اجتناب کنید.

 

۱۲ ) نارنج/سینفرین

نارنج دارای ترکیبی‌ به نام سینفرین می‌باشد.

سینفرین مرتبط با افدرین می‌باشد، که در گذشته ماده ای محبوب در بسیاری از قرص‌های کاهش وزن بود.

اما به هر حال، مصرف افدرین به دلیل عوارض جانبی جدی، توسط سازمان غذا و دارو به عنوان ماده ای برای کاهش وزن ممنوع شده است.

نحوه عملکرد : سینفرین دارای مکانیزم عمل مشابهی با افدرین می‌باشد، اما قدرت کمتری دارد. این ماده میتواند باعث کاهش اشتها و به شکل قابل توجهی‌ چربی‌ سوزی را افزایش دهد.

اثر گذاری : تحقیقات بسیار اندکی‌ روی سینفرین انجام شده است، اما افدرین در تحقیقات زیادی نشان داده که در کوتاه مدت میتواند کاهش وزن قابل توجهی‌ را به ارمغان آورد.

نتیجه گیری : سینفرین نسبتا یک محرک قدرتمند می‌باشد و احتمالا در کوتاه مدت برای کاهش وزن میتواند موثر باشد. اما به هر حال، عوارض جانبی آن میتوانند جدی باشند، بنابراین از این مکمل با هوشیاری بالایی استفاده کنید.

 

مکمل کاهش وزن

مکمل کاهش وزن

 

مکمل کاهش وزن : دارو‌های تجویزی

بسیاری از قرص‌های کاهش وزن تجویزی نیز هستند که نشان داده اند میتوانند کارامد باشند.

از جمله رایج ‌ترین آنها می‌توان به فنترمین و (Contrave) اشاره کرد.

بر اساس یک تحقیق مروری انجام شده در سال ۲۰۱۴، حتی قرص‌های کاهش وزن تجویزی نیز نمیتوانند به اندازه انتظارات شما عمل کنند.

به طور میانگین، آنها در مقایسه با دارونما، ممکن است باعث کاهش ۳-۹% از وزن بدن شما شوند.

به یاد داشته باشید که این امر هم تنها برای زمانی‌ است که شما در کنار آن، از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. این قرص‌ها به خودی خود ناکارامد هستند و نمی‌توان آنها را راه حل چاقی دانست، جدایی از اینکه میتوانند عوارض جانبی زیادی هم داشته باشند.

 

ترک لورکاسرین (بلویک)

در فوریه ۲۰۲۰، سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا درخواست کرد که عرضه داروی لورکاسرین (بلویک) به بازار متوقف شود. دلیل این امر افزایش تعداد موارد بروز سرطان در افراد مصرف کننده این دارو بوده است. اگر شما نیز مصرف کننده بلویک هستید یا آن را برایتان تجویز کرده‌اند، مصرف آن را قطع کرده و با پزشک خود در مورد راه‌های جایگزین برای کنترل وزن تان مشورت کنید.

 

جمع بندی مکمل کاهش وزن و نحوه مصرف آن 

از میان این ۱۲ مکمل، مکملهای زیر با توجه به پشتوانه تحقیقات علمی‌ انجام شده روی آنها، برنده این رقابت هستند :

کاهش وزن : گلوکومانان، سی‌ ال ‌ای و ارلیستات

افزایش چربی‌ سوزی : کافئین و عصاره چای سبز

 

اما به هر حال، به دلیل عوارض جانبی ناخوشایند ارلیستات، نظر من عدم مصرف آن می‌باشد و همچنین سی‌ ال ای، به دلیل تاثیرات مخرب روی سلامت متابولیکی.

پس برایمان تنها گلوکومانان، عصاره چای سبز و کافئین باقی‌ میماند. این مکملها میتوانند مفید باشند، اما در بهترین حالت اثرات آنها خفیف می‌باشد.

 

متاسفانه، هیچ مکمل یا قرصی وجود ندارد که بتواند کاملا و به شکل قابل توجهی‌ باعث چربی‌ سوزی و کاهش وزن شما شود.

این مکملها تنها میتوانند کمی‌ سرعت متابولیسم شما را افزایش داده تا چند پوند بیشتر وزن کم کنید، و متاسفانه اثر آنها در همین حد می‌باشد.

 

کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف پروتئین همچنان بهترین راه برای کاهش وزن می‌باشد، که از تمام قرص‌های کاهش وزن با هم بهتر عمل می‌کند.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات