مشکلات جنسی زنان + شایع ترین اختلال ها + عکس
5

مشکلات جنسی زنان + شایع ترین اختلال ها + عکس

  • مقالات بدنسازی, سلامتی
  • 28 جولای 20
  • محمدرضا امیدی
  • 264 بازدید
  • بدون دیدگاه

مشکلات جنسی زنان موارد متعددی هستند که می‌توانند کیفیت زندگی و روابط دو نفره را تحت تاثیر قرار دهند.
آمارها نشان می دهد چیزی حدود ۷۸ درصد طلاق ها بر اثر مسائل جنسی و مشکلات حل نشده مربوط به آن است.
این آمارها بسیار تکان دهنده است و می تواند نشان از عدم آگاهی افراد به این مسئله باشد.

در جامعه ما به دلیل بسیاری از مسائل از جمله تصورات غلطی که از کودکی توسط جامعه و اطرافیان به زنان القا شده است، مانع از این می شود که مشکلات خود را پیگیری کنند و بتوانند خیلی راحت درباره آن سخن بگویند.
همین عدم پیگیری می تواند نقطه شروع تنش های زندگی و افسردگی بعد از آن باشد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در کشورهای اروپایی که اتفاقاً دید بازتری نسبت به حل مشکلات جنسی دارند، هر 3 زن جوان 1 مورد و در هر 2 زن میانسال 1 نفر، دچار مشکلات جنسی هستند. این رقم در کشور ما می‌تواند بیش از این ها باشد.


برای مشخص کردن دلایل اختلال عملکرد جنسی عوامل مختلف روحی، روانی و جسمی باید بررسی شود.

در این مطلب از مکمل‌ها قصد داریم مشکلات جنسی رایج میان بانوان را به طور کامل بررسی کنیم، پس چه خانم هستید و چه آقا، شاید بد نباشد اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید. با ما همراه باشید.

 

[lwptoc numeration=”none” width=”full”]

 

علل کاهش میل جنسی

میل جنسی می تواند در طول زندگی هر مرد و زنی به صورت گذرا کم و زیاد شود. این مسائل در بین زنان به دلایل متعدد از جمله تغییرات مداوم هورمونی بیشتر اتفاق می‌افتد. برای مثال اغلب خانم‌ها در دوران بارداری و شیردهی و پس از آن ممکن است دچار این مشکل شوند.
اما بعضی از خانم‌ها هستند که به صورت مداوم و همیشگی این مشکلات را تجربه می‌کنند. همانطور که گفتیم مشکلاتلات جنسی بر اثر عوامل روحی و جسمی مختلفی اتفاق می‌افتد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.(غذاهای تقویت کننده جنسی 10 معجزه برای آقایان!!)

1. مشکلات در رابطه

یکی از علل اصلی کاهش میل جنسی زنان، مشکلات در روابط بین زن و مرد است.
روحیه زنان به گونه‌ای است که حتی کوچکترین مسائل زندگی و عدم توجه همسر و شریک جنسی می تواند روی میل او به رابطه تاثیرگذار باشد.
کاهش صمیمیت در زندگی، اختلافات خانوادگی، خیانت و عدم وفاداری، مشکلات مالی حل نشده از سوی شوهر، ارتباطات ضعیف در عشق ورزی، همگی بخشی از این مشکلات است که هر کدام در جایگاه خود می‌تواند علاقه زن به همسر را کم کرده و در طولانی مدت سردی جنسی را به همراه داشته باشد.

2.عادی شدن رابطه جنسی در طولانی مدت

زمانی که دو نفر طی سالیان دراز با یکدیگر زندگی می‌کنند، بعد از گذشت مدتی مسائل جنسی برایشان دیگر شور و شوق گذشته را نخواهد داشت.
این قبیل افراد به جای تزریق های هیجانات تازه در رابطه و تلاش برای کمرنگ کردن گذر زمان و تاثیر آن بر رابطه جنسی، اهمیت چندانی به این موضوع نمی دهند که می‌تواند عامل سردی طرفین نسبت به رابطه جنسی با یکدیگر باشد.

3.عدم رضایت از شکل بدن

یکی از مشکلات جنسی زنان که این روزها بسیار شایع شده است عدم رضایت از فرم بدن است. این مسئله می‌تواند از موضوعات گوناگون مثل تبلیغات ماهواره‌ای یا فضای مجازی و تاثیر از سخنان اطرافیان به خصوص همسر نشأت بگیرد.

یک زن از لحاظ روحی حساس است و می‌خواهد در نظر شریک جنسی خود بسیار جذاب به نظر برسد. اگر به این اطمینان از سوی شریک جنسی خود دست پیدا نکند نه تنها اعتماد به نفس خود را از دست می دهد، بلکه می‌تواند عاملی باشد برای فرار کردن از رابطه جنسی که به تبع آن کاهش میل جنسی را در پی خواهد داشت.(مواد غذایی چاق کننده!!! بانوان حتما بخوانند)

 

 

علل کاهش میل جنسی زنان

 

4.خستگی و کمبود خواب

یکی دیگر از مسائلی که عامل سردی جنسی زنان است و بسیاری از بانوان، مخصوصاً کسانی که شاغل هستند یا فرزند کوچک دارند را درگیر کرده خستگی است.

خستگی چه از طرف زن باشد و چه از طرف مرد می تواند منجر به سردی شود. زنانی که هم در بیرون از خانه مشغولند و هم مسئولیت کارهای منزل را به دوش می‌کشند، بیشتر از دیگران مستعد سردی در روابط جنسی هستند.
زیرا بدن زن طوری طراحی نشده است که توان به دوش کشیدن این همه کار را بر عهده داشته باشد.

از آن طرف زنانی که به تازگی بچه دار می‌شوند و یا کودکان فعال و بیش فعالی دارند که حتی خواب شبانه درستی ندارند به صورت مداوم خسته هستند و این خستگی عاملی می‌شود تا علاقه خود را به رابطه از دست بدهند.

5.ترس

زنانی که قبلاً یک یا چند بار رابطه جنسی دردناک داشته اند و یا در اولین رابطه جنسی خود با چنین مشکلی روبرو شدند که حتی تا مدت ها قابل درمان نبوده است، می توانند بیشتر از سایرین دچار مشکلات جنسی شوند.

6.مشکلات هورمونی

ورود به دوران یائسگی، باردار شدن و شیردهی به نوزاد می تواند هورمون های زنانه را دستخوش تغییرات کند. این کاهش تغییرات یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در ایجاد مشکلات جنسی در زنان است. یکی از مشکلاتی که در پی این تغییرات هورمونی رخ خواهد داد، خشکی واژن است.

7.خشکی واژن

زنان در مواقع مختلف می توانند دچار خشکی واژن شوند. این خشکی واژن می‌تواند باعث آمیزش دردناک شود که به صورت مستقیم بر کیفیت رابطه و بعد از آن بر میل جنسی زن اثر خواهد داشت.
خشکی واژن در مواقعی ممکن است باعث زخم در دستگاه تناسلی زن شود. عدم پیش نوازی درست می تواند یکی از علل خشکی باشد که در صورتی که توجهی به آن نشود، عواقب مشکل سازی را در پی خواهد داشت.

8.خجالت از رابطه

از دیگر مشکلات جنسی زنان که در بین تعداد کمی از افراد وجود دارد، خجالت از رابطه است.
تعدادی از زنان به خودی خود بر اثر تصورات غلط از اینکه خواسته های جنسی خود را مطرح کنند، خجالت می کشند.
این مسئله اگر رفع نشود می تواند به رابطه آسیب بزند. مردان نقش مهمی در برطرف کردن خجالت شریک جنسی خود دارند و البته خود نیز یکی از عواملی هستند که می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند.
این گونه مردان توجهی به نیازهای جنسی همسران خود ندارند و با رفتارهایشان باعث می‌شوند که زن نتواند مسائل و مشکلات رابطه را با آنان مطرح کند.

9.تجاوز جنسی و یا تجربه نزدیک به تجاوز 

متاسفانه یکی از مسائلی که می تواند روح و روان فرد و زندگی او را از کودکی تا بزرگسالی تحت تاثیر قرار دهد، تجاوز جنسی و یا تجربه های نزدیک به تجاوز است.
این مسئله جدای از اینکه عامل بسیاری از مشکلات بد زندگی فرد به صورت خواسته یا ناخواسته است، می تواند منجر به کاهش علاقه زن به جنس مخالف و رابطه جنسی در بخشی از زندگی و یا کل طول دوران آن شود.

10.عمل های های جراحی

برخی عمل‌های جراحی، مانند زیباسازی ناحیه تناسلی، کوچک و بزرگ کردن سینه ها و همچنین جراحی‌های واجب و ضروری مثل عمل برداشتن رحم، همگی می‌توانند باعث سردی جنسی زنان شوند.

11.صدمه بر اعصاب 

آسیب رسیدن به اعصاب دستگاه تناسلی زنان و صدمه دیدن رگ های انتقال خون در این قسمت که بر اثر جراحی مختلف و هیسترکتومی اتفاق می‌افتد، می تواند کاهش میل جنسی زنان را به دنبال داشته باشد.

12.استرس

از آخرین نکات تاثیر گذار بر مشکلات جنسی زنان، استرس و اضطراب مداوم است که می تواند به علت درگیری های ذهنی و مسائل مختلف زندگی رخ دهد.
همچنین وجود برخی بیماری‌ها، مثل دیابت، فشار خون و مشکلات قلبی نیز می‌توانند بر میل جنسی زنان اثرگذار باشند.

 

علایم کاهش میل جنسی

 

علائم کاهش میل جنسی

زمانی که یک یا چند مورد از عوامل زیر از سوی زن بروز پیدا کند می تواند نشانگر بروز مشکل در احساسات جنسی وی باشد.
1. عدم علاقه به داشتن روابط جنسی
2. پیش قدم نشدن برای رابطه
3. کاهش لذت بردن از هر نوع فعالیت جنسی
4. تحریک نشدن در ابتدا و در طول رابطه
5. نرسیدن به مرحله اوج لذت جنسی و ارگاسم
6. نداشتن تفکرات فانتزی جنسی
7. نگران بودن درباره برقراری رابطه جنسی و ترس از آن
8. سرد و بیروح بودن هنگام رابطه

البته لازم به ذکر است هر یک از مشکلات بالا در زمان های مختلف ممکن است برای خانم ها رخ دهد و حتی امری طبعی تلقی می شود، زیرا افراد همیشه آمادگی برقراری رابطه را ندارند و گهگاهی امکان دارد که میل جنسی آنان کم شود.

 

انواع مشکلات جنسی زنان

مراحل رابطه جنسی زن به چهار مرحله داشتن میل جنسی، برانگیختگی، لذت بردن از رابطه و رسیدن به ارگاسم تقسیم‌بندی می‌شود. اختلال در هر یک از این چهار مرحله می‌تواند منجر به بروز مشکلات زیر شود.

1. عدم میل جنسی

زمانی که زن علاقه به ایجاد ارتباط جنسی ندارد یا علاقه دارد اما تحریک نمی‌شود این عارضه رخ می‌دهد. این مشکل می‌تواند علل زیادی داشته باشد که اگر جدی گرفته نشود ممکن است به یک معضل بزرگ تبدیل شود.
در بعضی مواقع ممکن است اختلال سرد مزاجی زنان به صورت شدیدتر اتفاق بیافتد که به آن بیزاری جنسی می گویند.

2. واژینیموس یا منقبض شدن ناخواسته عضلات واژن

در حالتی که واژینیموس اتفاق می‌افتد نه تنها زن توانایی دخول ندارد، بلکه هنگام معاینه تحمل درد ناشی از ورود دستگاه معاینه پزشک به واژن خود را ندارد.
واژینیموس از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند سطح مختلفی از درد را برای افراد در پی داشته باشد. واژینیموس در برخی مواقع که شدید است، درمان آن بسیار سخت می شود.
در هر صورت باید با مشاهده اولین علائم این مشکل به پزشک مراجعه کرد.

3. نرسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی

این اختلال زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به ارگاسم نمی‌رسد.
در واقع حتی ممکن است رابطه برایش خوشایند باشد، اما اوج لذت جنسی که همراه با علائمی از آن سستی و لذت زیاد است را تجربه نکند.
برخی از زنان ممکن است در طول زندگی خود ارگاسم را تجربه نکنند.(روش های موثر در رسیدن به ارگاسم!!!)

4. آمیزش دردناک دیسپارونی

دیسپارونی زمانی اتفاق می‌افتد که زن در زمان رابطه جنسی دچار درد در ناحیه واژن و رحم می شود.
این درد امکان دارد، از همان ابتدا رابطه و یا در طی هر یک از مراحل ارتباط جنسی رخ دهد.


درجه درد آمیزشی دردناک در سطوح مختلف و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. حتی ممکن است در هر نقطه از رحم یا واژن رخ دهد.

 

همانطور که گفتیم خشکی واژن یکی از علل رابطه دردناک محسوب می‌شود برخی داروها هم می‌تواند در ایجاد دیسپارونی اثرگذار باشند سایر علل آموزش دردناک می تواند بر اثر عوامل زیر باشد.

 

1.بیماریهای آمیزشی مثل تبخال تناسلی
2.عفونت های رحم و واژن
3.سرطان رحم
4.عادات ماهانه
5.دوران بعد از زایمان
6.خشونت در رابطه جنسی از طرف شریک جنسی

البته گاهی اتفاق می افتد که دردهای گذرایی به صورت هر چند وقت یکبار رخ می دهند. برای مثال همزمانی برقراری رابطه جنسی با تخمک گذاری جزو این دردها است که نمی‌تواند نگران‌کننده باشد.

در نهایت برخی دیگر از اختلال ها نیز هستند که به ندرت اتفاق می‌افتند و یا شیوع چندانی ندارند. از جمله این اختلال‌ها سردرد و احساس اندوه و افسردگی بعد از رابطه است.

 

راههای درمان مشکلات جنسی

 

راههای درمان مشکلات جنسی زنان

برای تشخیص اختلال عملکرد جنسی در سریع ترین زمان به پزشک ماما و یا یک سکس تراپ مراجعه کنید.

پزشک ممکن است از شما بخواهد هر یک از کارهای زیر را انجام دهید.

1.درباره سابقه جنسی و پزشکی خود صحبت کنید.
ممکن است در مورد چنین موارد شخصی با پزشک خود صحبت نکنید ، اما تمایلات جنسی شما بخش مهمی از بهزیستی شماست.

هرچه در مورد تاریخ شروع مشکلات جنسی و مشکلات فعلی خود آگاهی بهتری داشته باشید ، شانس یافتن راهی مؤثر برای درمان مشکلات بهتر می شود.

2.معاینه لگن را انجام دهید.
در طول معاینه ، پزشک معاینات بدنی را بر اساس لذت جنسی شما انجام می دهد. مثلا ممکن است نازک شدن بافت های دستگاه تناسلی ، کاهش کشش پوستی ، زخم یا درد بررسی می کند.

 

3.آزمایش خون بدهید.

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی شرایط اساسی سلامتی که منجر به اختلال عملکرد جنسی می شود توصیه کند.

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات