افدرین
4.8

افدرین

  • مقالات بدنسازی
  • ۱۸ آبان ۹۸
  • حسام رضائی
  • 1,478 بازدید
  • بدون دیدگاه

افدرین یک استروئید آنابولیک نیست، بلکه متعلق به دسته خاصی‌ از ترکیبات با نام مقلد‌های سمپاتیک (محرک ها) میباشند. آمین مقلد سمپاتیک افدرین میتواند روی گیرنده‌های آدرنرژیک آلفا و بتا کار کند. همین امر افدرین را تبدیل به یک آگونیست برای گیرنده‌های آدرنرژیک آلفا و بتا کرده است (آگونیست به یک ماده شیمیایی گفته میشود که در سلول با اتصال به گیرنده‌های آن باعث پاسخ و واکنش آن سلول میشود). در عوض کلنبوترول که یک مقلد سمپاتیک مشابه افدرین می‌باشد، بسیار گزینشی تر عمل می‌کند زیرا تقریبا تنها به طور انحصاری روی گیرنده‌های آدرنرژیک بتا ۲ عمل می‌کند.

افدرین یکی‌ از اعضای خانواده بزرگ این محرک های مقلد سمپاتیک می‌باشد که از جمله دیگر این ترکیبات می‌توان به کافئین، افدرین، دکستروآمفتامین، متامفتامین، کوکایین و بسیاری دیگر از ترکیبات اشاره کرد. در واقع ترکیبات این دسته بسیار زیاد می‌باشند. از میان تمام این ترکیبات که شامل کافیین، آلبوترول، کلنبوترول، افدرین، اپینفرین، نوراپینفرین و بسیاری دیگر میشود، تمام آنها به هم مرتبط هستند و در واقع تمام آنها را می‌توان فامیل هم دانست. زیرا بسیاری از آنها از بسیاری از جهات با هم شبیه هستند و مشابهت‌های بسیار زیادی دارند.

تمام ترکیبات ذکر شده در بالا (محرک ها/مقلد‌های سمپاتیک) روی سیستم عصبی کار میکنند و به خصوص باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی مرکزی میشوند. افدرین نیز باعث افزایش ترشح نوراپینفرین (نورآدرنالین) در بدن میشود که این امر نیز کار بر روی گیرنده‌های آلفا و بتا را در بدن تقویت می‌کند. این اثر افدرین روی گیرنده‌های آلفا و بتا چندین اثر روی سلول‌ها و بافت‌های مختلف در بدن می‌گذارد. برای مثال افدرین همانند کلنبوترول با عمل خود روی گیرنده‌های آلفا و بتا در دیواره نایژه ها باعث اتساع آنها میشود. این امر مخصوصا برای بیماران مبتلا به آسم بسیار مهم است و به همین دلیل برای صد‌ها سال است که از افدرین در طب سنتی‌ چینی‌ استفاده میشود.

هنگامی که افدرین روی گیرنده‌های آلفا و بتای سلول‌های چربی‌ عمل کند، باعث آغاز فرایند لیپولیز (تجزیه چربی‌) میشود که نتیجه آن آزاد سازی اسید‌های چرب از سلول‌های چربی‌ برای مصرف به عنوان سوخت میباشد. عمل افدرین روی سیستم عصبی مرکزی همچنین باعث افزایش توانایی تولید تکانه‌های عصبی با کارایی بیشتری میشود و در نتیجه مصرف کننده را قادر میسازد تا بتواند انقباضات عضلانی قوی تری را انجام دهد (بسیار مفید برای تمرینات با وزنه، پاورلیفتینگ و بدنسازی). همانطور که میتوانید به راحتی‌ ببینید، موارد مصرف افدرین بسیار بیشتر از اهداف چربی‌ سوزی می‌باشد.

به عنوان یک عامل چربی‌ سوز، افدرین شاید از لحاظ محبوبیت هم رده کلنبوترول باشد و شاید حتی شناخته شده تر از کلنبوترول باشد. افدرین به عنوان یک ترکیب و دارو هزاران سال است که توسط بشر شناخته شده و یک داروی بسیار قدیمی‌ در نظر گرفته میشود. از افدرین برای هزاران سال در طب سنتی‌ چینی‌ استفاده میشده است و تاریخ اولین موارد استفاده از آن به سلسله هان برمیگردد. در چین افدرین را با نام ما هوانگ میشناسند و از فرم طبیعی آن استخراج شده از گیاه افدرا سینیکا استفاده میکردند که دارای ترکیب فعال افدرین در خود می‌باشد. تولید افدرین در سال ۱۸۸۵ توسط شیمیدان ژاپنی به نام ناگی ناگایوشی صورت پذیرفت و تولید صنعتی آن در مقیاس زیاد در چین در دهه ۲۰ میلادی توسط کمپانی داروسازی مرک در چین انجام شد.

در آمریکای شمالی‌ و ایالات متحده آمریکا، از افدرین برای چندین دهه در موارد پزشکی‌ مختلف استفاده شده است از جمله به عنوان محرک، ضد احتقان، سرکوب کننده اشتها و چندین مورد استفاده دیگر. زمانی‌ در ایالات متحده افدرین بدون نسخه به فروش میرسید اما امروزه این دارو در بسیاری از ایالت‌ها در معرض دید عموم در داروخانه‌ها به فروش نمیرسد. بر خلاف تصور عموم، دلیل افزایش کنترل روی فروش افدرین از سال ۲۰۰۰ به بعد به این دلیل نبوده است که این ماده را به عنوان یک عامل چربی‌ سوز به فروش میرساندند، بلکه دلیل این افزایش کنترل این است که افدرین یک ماده کلیدی در تولید متامفتامین می‌باشد. برای مثال در سال ۲۰۰۶ قانونی‌ برای افدرین تصویب شد که به موجب آن هرگونه خرید و فروش افدرین در ایالات متحده به دلیل افزایش تولید و قاچاق متامفتامین میبایست ثبت گردد. علیرغم کنترل و محدودیت ها، افدرین همچنان برای خرید در اکثر ایالت‌های آمریکا موجود می‌باشد، اگرچه بسیاری از ایالت‌ها کنترل شدید تری را اعمال میکنند.

 

ویژگی‌های شیمیایی افدرین

افدرین متعلق به دارو‌های کلاس مقلد سمپاتیک می‌باشد و در واقع یک آمین مقلد سمپاتیک است، بسیار نزدیک به آمفتامین و متامفتامین می‌باشد و دارای اثرات مشابه روی فیزیولوژی حیوانات می‌باشد، البته با گستردگی کمتر در اکثر موارد.

 

خواص افدرین

افدرین به دلیل توانایی خود در ارتباط مستقیم با گیرنده‌های آلفا و بتا و همچنین افزایش ترشح نوراپینفرین میتواند چندین اثر در بدن داشته باشد. افدرین از طریق فعالیتش روی گیرنده‌های آلفا و بتا میتواند باعث شروع فرایند چربی‌ سوزی از سلول‌های چربی‌ در بدن شود. همچنین اثر آن روی گیرنده‌های مشابه دیگر سلول ها، نظیر سیستم عصبی مرکزی، میتواند باعث افزایش تولید نیرو در ماهیچه‌های اسکلتی و در نتیجه بهبود عملکرد شود.

 

اطلاعات دارو :

نام : افدرین

نام شیمیایی : R*,S*)-2-(methylamino)-1-phenylpropan-1-ol)

وزن مولکولی : 165.23 g/mol

فرمول : C10H15NO

تولید کننده اصلی‌ : مرک

نیمه عمر : ۳-۶ ساعت

زمان تشخیص در بدن : ۵ روز

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.8/5 - (24 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات