همه چیز در مورد الکل و تاثیرات آن
4.3

همه چیز در مورد الکل و تاثیرات آن

  • مقالات بدنسازی
  • ۳ بهمن ۹۸
  • حسام رضائی
  • 12,302 بازدید
  • بدون دیدگاه

جای شکی‌ نیست که مصرف بیش از حد و سنگین الکل میتواند منجر به مرگ زودرس شود.

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری حدود ۸۸۰۰۰ آمریکایی، سالیانه به دلایل مرتبط با الکل جان خود را از دست میدهند از جمله تصادفات رانندگی‌، سرطان و بیماری‌های کبدی.

عقیده بر این است که ۱۵ میلیون آمریکایی دارای اختلال وابستگی به الکل هستند و در این اواخر میزان مرگ ناشی‌ از مصرف الکل بیشتر از مواد مخدر بوده است.

همچنین اعتیاد به این ماده تاثیرات فاجعه باری روی کیفیت زندگی‌، سلامت ذهنی‌، میزان بازدهی و روابط دارد.

البته شما همه این موارد را قبلا شنیده اید و نیازی نیست که من به شما بگویم که مصرف بیش از حد الکل میتواند باعث نابودی و کوتاه شدن زندگی‌ شما شود.

با این بیان، احتمالا شنیده اید که مصرف مقادیر نرمال الکل برای شما خوب می‌باشد. این ادعایی است که پزشکان، دانشمندان و کمپانی‌های تولید کننده این نوشیدنی‌‌ها سال هاست که بر زبان دارند و می‌گویند که مصرف بیش از حد و سنگین الکل برای شما بد است، اما مصرف مقادیر متعادل مفید می‌باشد.

اما پس از بررسی یک سری تحقیقات مرتبط در این زمینه گویا این گفته آن چنان هم صحیح نمیباشد و اینطور به نظر می‌رسد که مصرف الکل در هر مقداری خطرناک می‌باشد.

برای مثال، (CNN) در رجوع به یکی‌ از این تحقیقات مقاله ای را با عنوان “ حتی مصرف یک نوشیدنی‌ در روز هم میتواند باعث کوتاهی‌ عمر شما شود “ چاپ کرده است. اکنون اگر بخواهیم یک نظر متداول بدهیم، باید گفت که الکل برای شما بد می‌باشد، مصرف آن را کاملا متوقف کنید و حتی مصرف متعادل آن میتواند شروع یک دوره بلند مدت از مشکلات سلامتی‌ باشد.

اما آیا این گفته صحیح است؟

آیا با مصرف یک یا دو گلس شراب یا آبجو در هر شب، عمر شما کوتاه تر میشود؟

جواب ساده این است که نه، احتمالا نه.

اما پاسخ پیچیده تر این است که هنوز در مورد اثرات بلند مدت الکل چیز‌های بسیار زیادی را نمیدانیم و نمی‌توان در زمینه میزان مصرف بی‌ خطر الکل یک فرمول کلی‌ برای همه تجویز کرد.

بنابراین، الکل دقیقا چه کاری در بدن شما انجام میدهد و میزان مصرف بی‌ خطر آن چه مقدار می‌باشد؟

به خواندن ادامه دهید تا پاسخ را دریابید.

reasons why alcohol is bad

 

هنگام مصرف الکل چه اتفاقی‌ در بدن شما رخ میدهد

الکل که با نام اتانول نیز شناخته میشود، یک ماده شیمیایی تولید شده از تخمیر غلات، میوه‌ها و دیگر مواد غذایی دارای کربوهیدرات می‌باشد.

هنگامی که مصرف شود، الکل در بدن دارای خواص شبه دارویی می‌باشد و میتواند به عنوان یک منبع انرژی در بدن استفاده شود.

مشهود‌ترین و سریع‌ترین اثرات الکل، روانی‌ هستند. الکل یک آرام کننده سیستم عصبی مرکزی می‌باشد و در مقادیر کم میتواند باعث کاهش اضطراب، افزایش میزان معاشرت و باعث ایجاد حس رضایت و خرسندی در فرد شود. اما در مقادیر بیشتر میتواند باعث اختلال در درک و قضاوت فرد، کاهش زمان واکنش و منجر به گیجی، عدم هوشیاری و در نهایت مرگ شود.

جدایی از اینکه الکل یک داروی قدرتمند می‌باشد، بلکه میتواند توسط بدن به عنوان یک منبع انرژی (کالری) نیز استفاده شود، اگرچه نحوه پردازش آن در بدن کاملا متفاوت از کربوهیدرات ها، چربی‌‌ها و پروتئین می‌باشد.

هنگام تجزیه در کبد، الکل باعث تولید ترکیبی‌ سمی به نام استالدهید میشود. خوشبختانه، استالدهید به سرعت تبدیل به ترکیبی‌ دیگر بنام استات میشود که آن هم تبدیل به کربن دی اکسید و آب میشود.

بدن به خوبی‌ میتواند مقادیر اندک استالدهید را از قبل از ایجاد هرگونه آسیبی‌ متابولیزه کند، اما بدن در هر ساعت تنها میزان محدودی را میتواند پردازش کند. به همین دلیل است که اکثر تاثیرات منفی‌ الکل به واسطه مصرف مکرر و بیش از حد الکل روی میدهد، که این امر باعث میشود تا بدن زمان کافی‌ برای پاکسازی استالدهید را از خون نداشته باشد.

بنابراین، گفتن اینکه الکل یک ماده سمی می‌باشد، کاملا دقیق نیست. در مقادیر بیش از حد الکل میتواند سمی باشد، همانطور که اکثر مواد غذایی ای که روزانه و منظم مصرف می‌کنید میتوانند در مقادیر بیش از حد برای بدن سمی باشند.

برای مثال سطح بالای قند خون نیز میتواند سمی باشد، همینطور سطح بالای سدیم، پتاسیم و آهن، که به همین دلیل است که بدن به سختی کار می‌کند تا سطح تمام این مواد همیشه در رنج نرمال و سالم باشد. همچنین، تا زمانی‌ که مصرف بیش از حد نوشیدنی‌‌های الکلی نداشته باشید، بدن به راحتی‌ توانایی کنترل سطح الکل و استالدهید در خون را دارا می‌باشد.

اما یکی‌ از تاثیرات مصرف الکل، کاهش قابلیت چربی‌ سوزی بدن می‌باشد.

زمانی‌ که بدن در حال تجزیه الکل و استالدهید می‌باشد، هضم دیگر مواد غذایی را تا زمانی‌ که الکل در خون موجود می‌باشد، متوقف می‌کند. بنابراین، هر میزان مصرف چربی‌ یا کربوهیدرات در این زمان به عنوان چربی‌ یا گلیکوژن ذخیره میشوند تا زمانی‌ که بدن الکل را از خون پاکسازی کند.

بنابراین، اگر در شرایط دریافت کالری مازاد هستید و مقادیر زیادی چربی‌ غذایی مصرف می‌کنید، مصرف الکل میتواند باعث افزایش ذخیره چربی‌ در بدن شود.

اما اگر میزان دریافت کالری به اندازه حفظ وزن بدن باشد یا اگر بدن در شرایط کمبود کالری باشد چه؟

در این حالت، الکل تاثیر بسیار اندک یا بدون تاثیر روی سطح چربی‌ بدن می‌باشد.

بدن در زمینه تبدیل استالدهید به چربی‌ به هیچ وجه عملکرد خوبی‌ ندارد، بنابراین الکل بسیار اندکی‌ به طور مستقیم تبدیل به چربی‌ در بدن میشود یا اصلا این اتفاق روی نمیدهد. مگر در زمان دریافت کالری مازاد و مصرف مقادیر زیاد چربی‌‌های غذایی و کربوهیدرات، خود الکل نمی‌تواند باعث افزایش چربی‌ بدن شود.

حتی برخی‌ شواهد وجود دارند که نشان میدهند مقادیر اندک الکل ممکن است تاثیرات مفیدی نیز روی ترکیب بدنی داشته باشد. برای مثال، تحقیقات نشان میدهند، افرادی که میزان متعادلی مصرف الکل دارند اغلب بدن‌های کم چرب تری نسبت به افرادی دارند که مصرف الکل ندارند.

چندین توضیح برای این رویداد وجود دارد.

اول اینکه، مصرف متعادل الکل ممکن است باعث کاهش میزان دریافت غذا در طولانی مدت شده و حساسیت سلول‌ها به انسولین را افزایش دهد.

الکل همچنین دارای اثر گرمایی بالایی در بدن می‌باشد و از این جهت منحصر به فرد می‌باشد، به طوری که ۲۰% الکل مصرفی در طول فرایند هضم سوزانده میشود.

اگرچه احتمالا خوانده اید که هر گرم الکل دارای ۷ کالری می‌باشد، اما با توجه به این اثر گرمایی، در واقع هر گرم الکل دارای ۵.۷ کالری می‌باشد. در نتیجه، هنگامی که افراد مقداری از کالری حاصل از کربوهیدرات‌های خود را با میزان معادل الکل تعویض میکنند، اغلب وزن کم میکنند.

در مبحث عضله سازی، تحقیقات نشان داده اند که مصرف متعادل الکل دارای تاثیر بسیار اندک یا بدون تاثیر در قابلیت بدن در عضله سازی و افزایش قدرت می‌باشد، در حالی‌ که مصرف مقادیر زیاد الکل میتواند باعث کاهش سطح تستوسترون و احتمالا اختلال در عضله سازی و ریکاوری بدن شود.

مشکلات اصلی‌ زمانی‌ بروز میکنند که شما در یک دوره طولانی، مقادیر بیش از حدی الکل را به طور مکرر مصرف کنید.

مصرف مقادیر بسیار زیاد و سنگین الکل میتواند مشکلات بسیار زیادی را ایجاد کند از جمله :

تجزیه عضلات

چاقی

افسردگی

تمایل به خودکشی‌

انواع سرطان‌های مختلف

و لیستی طولانی از بیماری‌های دیگر.

با توجه به تیتر اصلی‌ این مقاله، پس در مورد تاثیرات مصرف متعادل الکل چه می‌توان گفت؟

اگر بتوانیم خود را کنترل کنیم و تنها میزان معقولی‌ الکل مصرف کنیم، آیا همچنان سلامت ما در خطر می‌باشد؟

به خواندن ادامه دهید تا دریابید.

خلاصه : در کوتاه مدت، مصرف مقادیر متعادل الکل دارای تاثیرات منفی‌ اندکی‌ روی سلامتی‌ می‌باشد و احتمالا چندین مزیت مثبت هم دارد، در حالی‌ که مصرف مقادیر بیش از حد میتواند باعث ایجاد لیستی طویل از بیماری‌ها و مشکلات روانی‌ شود.

 

میزان متعادل الکل یعنی‌ چقدر؟

قبل از اینکه به خوب یا بد بودن مصرف متعادل الکل بپردازیم، لازم است که ما اینجا مفهوم “ میزان متعادل “ را شرح دهیم.

هیچ تفسیر رسمی‌ ای در زمینه مصرف متعادل الکل وجود ندارد.

اکثر کشور‌ها هر کدام توصیه‌های خود را در زمینه میزان حداکثری مصرف الکل دارند، و اگر شما با میزان الکل موجود در نوشیدنی‌‌های مختلف و سایز نرمال هر سروینگ آشنا نباشید، تفسیر این دست توصیه‌ها میتواند کار سختی باشد. به علاوه، کشور‌های مختلف اغلب هر کدام در زمینه میزان حداکثر مجاز مصرف الکل توصیه‌های مختلفی‌ دارند.

برای مثال، در ایالات متحده آمریکا توصیه این است که مردان در روز نباید بیشتر از یک یا دو نوشیدنی‌ مصرف کنند و زنان نیز نباید بیشتر از یک نوشیدنی‌ مصرف کنند، اما این راهنما آن چنان کمک کننده نمیباشد.

یک نوشیدنی‌ چقدر است؟

یک نوشیدنی‌ از کدام مدل؟

اگر یک نوشیدنی‌ دارای مقادیر بیشتر یا کمتر الکل باشد چه؟

اندازه سروینگ نوشیدنی‌‌های الکلی مختلف معمولا متفاوت می‌باشد و میزان الکل آنها نیز متفاوت می‌باشد. برای مثال، آبجو از اکثر کوکتل‌ها دارای الکل کمتری می‌باشد، اما اندازه هر سروینگ آبجو معمولا بزرگ تر است.

همچنین انواع مختلف یک نوشیدنی‌ مشابه نیز هر کدام میتوانند دارای مقادیر مختلفی‌ از الکل باشند. برای مثال، شراب سفید میتواند حداقل دارای ۵% الکل و حداکثر دارای ۱۴% باشد، در حالی‌ که میزان الکل در شراب قرمز میتواند چیزی بین ۱۲ تا ۱۸% باشد.

در تصویر زیر شما میتوانید ببینید که چگونه باید هر سروینگ خود برای شراب‌های مختلف را تغییر داده تا بتوانید در همه آنها حدودا ۱۴ گرم الکل (یک سروینگ) دریافت کنید :

همه چیز در مورد الکل و تاثیرات آن

 

با توجه به تعریف میزان متعادل الکل در ایالات متحده آمریکا، یک “ نوشیدنی “ دارای حدودا ۱۴ گرم الکل در خود می‌باشد و توصیه میشود که مردان بیش از ۲ نوشیدنی‌ در روز و زنان بیش از یک نوشیدنی‌ در روز مصرف نکنند. بنابراین، میزان مصرف متعادل الکل در ایالات متحده برای مردان چیزی حدود ۲۸ گرم در روز یا کمتر و برای زنان ۱۴ گرم یا کمتر در روز می‌باشد.

اما اگر بریتانیا را در نظر بگیرید، این محاسبات کمی‌ متفاوت میشود. در آنجا اینطور توصیه میشود که مردان نباید بیش از سه نوشیدنی‌ در روز و زنان نیز نباید بیش از دو نوشیدنی‌ در روز استفاده کنند و هر سروینگ الکل در بریتانیا ۱۰ گرم می‌باشد. بنابراین، میزان مصرف متعادل الکل در بریتانیا برای مردان چیزی حدود ۳۰ گرم در روز و برای زنان چیزی حدود ۲۰ گرم یا کمتر در روز می‌باشد.

در بسیاری دیگر از کشور‌های اروپایئ دیگر نظیر اسپانیا، فرانسه و لهستان محدودیتی در زمینه تعداد نوشیدنی‌ مصرفی شما وجود ندارد و در عوض یک رقم دقیق از میزان مصرف الکل ذکر شده است که شما میبایست به همان میزان گرم الکل در روز مصرف کنید.

برای مثال، در اسپانیا توصیه میشود که مردان نباید بیش از ۴۰ گرم الکل و زنان نباید بیش از ۲۵ گرم الکل در روز مصرف کنند. در لهستان نیز همین راهنمای مشابه وجود دارد، اما به جای تعیین محدودیت روزانه، آنها توصیه میکنند که مردان نباید در هفته بیش از ۲۸۰ گرم و زنان نباید در هفته بیش از ۱۴۰ گرم الکل مصرف کنند.

همانطور که میتوانید ببینید، بسته به جایی که زندگی‌ می‌کنید، تعریف میزان متعادل الکل دارای معانی متفاوتی می‌باشد، که این امر این راهنما‌ها را در زمینه تصمیم گیری در میزان مصرف ایمن الکل کاملا بی‌ فایده کرده است.

بنابراین، به جای اتکا به تعاریف مبهم و ناپایدار در زمینه میزان مصرف متعادل الکل، مهم است که شما میزان الکل مصرفی خود به گرم را محاسبه کرده و سپس بر اساس تحقیقات انجام شده ببینید میزان مصرف بی‌ خطر به شکل منظم چقدر می‌باشد (که در ادامه توضیح داده خواهد شد).

به منظور محاسبه میزان الکل موجود به گرم در هر نوشیدنی‌، شما تنها نیازمند ضرب کردن حجم آب نوشیدنی‌ (به انس یا میلی‌ لیتر) در درصد الکل هستید.

در تصویر زیر میتوانید میزان اندازه هر سروینگ و میزان متوسط درصد الکل نوشیدنی‌‌های الکلی مختلف را مشاهده کنید :

همه چیز در مورد الکل و تاثیرات آن

 

هنگامی که شما این دو رقم را به دست آوردید، میتوانید با ضرب کردن آنها در هم ببینید که چند گرم الکل خالص را دارید مصرف می‌کنید.

برای مثال، شراب قرمز عموما دارای ۱۲% الکل می‌باشد و یک گلس شراب حدودا ۵ انس حجم دارد.

بنابراین به شکل زیر این دو رقم را در هم ضرب می‌کنیم :

۱۲% * ۵ = ۰.۶

یک انس مایع، دارای حدودا ۳۰ گرم الکل می‌باشد، بنابراین …

۰.۶ انس ضرب در ۳۰ گرم برابر میشود با ۱۸ گرم الکل.

اگر بخواهید از واحد‌های اندازه گیری متریک نیز استفاده کند، این محاسبات یکسان میباشند، به استثنای اینکه نیازی نیست انس مایع را به گرم تبدیل کنید.

یک گلس شراب حدودا ۱۵۰ میلی‌ لیتر می‌باشد.

۱۲% * ۱۵۰ = ۱۸ گرم الکل

اما در مورد آبجو، یک سروینگ استاندارد این نوشیدنی‌ دارای حجم ۱۲ انس مایع (۳۵۰ میلی‌ لیتر) می‌باشد و بیشتر آبجو‌ها معمولا دارای ۵% الکل هستند.

بنابراین محاسبه میزان الکل موجود در آن به شکل زیر است :

۱۲ * ۰.۰۵ = ۰.۶

۰.۶ * ۳۰ = ۱۸ گرم الکل

اکنون که آموختید میزان دقیق مصرف الکل به گرم را در هر دفعه مصرف محاسبه کنید، زمان آن رسیده است که ببینیم مصرف چه میزان ایمن و بی‌ خطر می‌باشد.

خلاصه : تعریفی‌ ثابت در مورد مفهوم “ میزان متعادل مصرف الکل “ وجود ندارد، اما با این حال این میزان در اکثر کشور‌ها چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ گرم الکل در روز برای مردان (۱ تا ۲ سروینگ) و نصف آن برای زنان (۱ سروینگ) می‌باشد.

 

آیا مصرف متعادل الکل برای شما بد می‌باشد؟

با فرض اینکه شما پایبند به مصرف متعادل الکل بمانید (حدود ۳۰ تا ۴۰ گرم در روز برای مردان و نصف آن برای زنان)، آیا جای نگرانی وجود دارد؟

تحقیقات در این زمینه دو رو دارند.

از یک طرف، بسیاری از تحقیقات نشان میدهند که مصرف متعادل الکل دارای اندک مزایای سلامتی‌ یا در بدترین حالت خنثی می‌باشد.

برای مثال، در یک تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دپارتمان دارویی نوفیلد، آنها به بررسی عادات مصرف الکل و طول عمر روی ۱۲۰۰۰ مرد مسن بین سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۹۱ پرداختند.

آنها دریافتند که احتمال مرگ در بین مصرف کنندگان متعادل الکل کمترین میزان بوده است (کسانی‌ که حدود یک یا دو نوشیدنی‌ در روز به طور متوسط استفاده میکردند)، اما احتمال مرگ در بین افراد غیر مصرف کننده و افرادی که بیش از دو نوشیدنی‌ در روز استفاده میکردند، بیشتر بود.

محققان اینگونه جمع بندی کردند که “ مصرف متوسط یک یا دو واحد الکل در روز مرتبط با کاهش قابل توجه احتمال مرگ و میر نسبت به افراد غیر مصرف کننده یا افرادی که در مصرف زیاده روی دارند، می‌باشد. “ در اینجا، منظور از یک واحد حدود ۱۵ تا ۲۰ گرم الکل می‌باشد، به این معنی‌ که این افراد در محدوده نرمال توصیه شده در زمینه مصرف الکل قرار داشتند.

دیگر تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان در انجمن سرطان آمریکا، دانشگاه کپنهاگن و دانشگاه مونستر نیز همگی‌ کم و بیش به همین نتایج مشابه دست یافته اند : افرادی که روزانه یک یا دو نوشیدنی‌ در روز مصرف کرده بودند معمولا عمر بیشتری از افراد غیر مصرف کننده یا کسانی‌ که بیش از حد مصرف داشته اند، کرده بودند.

اما تمام این تحقیقات از یک مشکل جدی رنج میبرند.

از همه مهم تر، این تحقیقات همگی‌ تحقیقات مشاهده ای بوده‌اند، به این معنی‌ که آنها نمیتوانند ثابت کنند که الکل مسول ایجاد چنین اثرات سلامتی‌ مثبتی بوده است.

بر خلاف آزمایش‌های رندم کنترل شده، که محققان میتوانند به صورت ایزوله تاثیر یک رفتار خاص (نظیر مصرف الکل) را مطالعه کنند، اما تحقیقات مشاهده ای بر پایه متغیر‌های سردرگم کننده می‌باشد، فاکتورهایی که میتوانند نتیجه را در جهت یک نتیجه‌گیری خاص عوض کنند.

برخی‌ از این متغیر‌های گیج کننده میتوانند مصرف متعادل الکل را بیش از آنچه که هست خوب نشان دهند، و در موارد دیگر میتوانند آن را بدتر از آنچه که در واقعیت هست، نشان دهند.

برای مثال، در بسیاری از این تحقیقات ذکر شده، افراد مورد آزمایشی که مصرف متعادلی از الکل داشتند، افرادی ثروتمند تر و تحصیل کرده تر نسبت به افرادی بودند که بیشترین میزان مصرف الکل را داشتند. از آنجایی که افراد ثروتمندتر و تحصیل کرده تر، اغلب افراد سالم تری نیز در جامعه هستند، ممکن است که این افراد مصرف کننده متعادل الکل طول عمر بیشتری را داشته باشند، که این امر صرفا به دلیل مصرف الکل نیست.

یکی‌ دیگر از این متغیر‌های گیج کننده و عجیب مشکلی‌ با نام (sick quitter) می‌باشد.

بسیاری از افرادی که از مصرف الکل صرف نظر میکنند، دلیل آنها مقابله با مشکلات سلامتی‌ حاصل از مصرف آن می‌باشد، زیرا آنها قبلا فردی الکلی بوده‌اند، در حالی‌ که افراد سالم آزادند به اندازه معقول الکل مصرف کنند. بنابراین، اگر شما به مقایسه گروهی که الکل را ترک کرده‌اند با گروهی که مصرف کننده متعادل هستند بپردازید در مجموع می‌بینید که اغلب، افراد مصرف کننده متعادل الکل سالم تر به نظر میرسند.

به عبارت دیگر، گفتن اینکه افراد مصرف کننده الکل سالم تر از افرادی هستند که از آن استفاده نمیکنند، همانند این است که بگوییم احتمال مرگ افراد نابینا در تصادفات کمتر است. این امر به این معنی‌ نیست که نابینا بودن شما را راننده ای بهتر می‌کند، بلکه به این معنی‌ است که نابینا بودن باعث میشود تا شما اصلا واجد راننده شدن نباشید، بنابراین احتمال مرگ افراد نابینا در تصادفات با خودرو پایین تر است.

دیگر فاکتور‌های گیج کننده و پیچیده نیز هستند که میتوانند مصرف متعادل الکل را بدتر از آنچه که هست نشان دهند.

برای مثال، در اکثر تحقیقات مشاهده ای، اندازه گیری میزان مصرف الکل بر اساس متوسط مصرف در طول چندین دوره ماهانه یا سالانه می‌باشد. بنابراین، در این حالت یک فرد میتواند در ماه چندین بار با ۱۰ نوشیدنی‌ زیاده روی کند، اما همچنان یک مصرف کننده متعادل محسوب شود، زیرا میزان متوسط مصرف آنها در این حالت همچنان همان ۱ تا ۲ نوشیدنی‌ در روز محاسبه میشود.

زیاده روی‌های این چنینی که گاه به گاه روی میدهند بسیار بیشتر میتوانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی‌ شوند تا مصرف روزانه متعادل الکل، بنابراین اگر به اندازه کافی‌ در یک تحقیق از این دست افراد استفاده شود، نتیجه آن تحقیق میتواند نشان دهد که مصرف متعادل الکل بدتر از آن چیزی است که واقعا می‌باشد.

همچنین مشکل گزارش اشتباه نیز در اینجا وجود دارد. بسیاری از افراد از اقرار به مصرف بیش از حد الکل احساس شرمندگی میکنند و بسیاری از مصرف کنندگان الکل زیاد، ممکن است ادعا کنند که آنها مصرف کننده متعادل هستند، که این امر نیز نتایج را بیش از پیش شبهه ناک می‌کند.

در نظر قرار دادن تمام این فاکتور‌ها در یک تحقیق تقریبا غیر ممکن می‌باشد، اما هنگامی که دانشمندان در این زمینه حداکثر تلاش خود کردند، اغلب شاهد بی‌ پایه بودن آن مزایای سلامتی‌ ذکر شده در مصرف متعادل الکل بودند.

برای مثال، در یک تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه ماسی، آنها به بررسی عادات افراد مصرف کننده، میزان سلامتی‌ و وضعیت اقتصادی‌-اجتماعی ۳۰۰۰ مرد مسن (متوسط سن ۶۵ سال) پرداختند. آنها افراد را به دسته‌های افراد غیر مصرف کننده، مصرف کننده‌های متعادل و مصرف کننده‌های شدید الکل تقسیم کردند و طبق معمول، اینطور یافت شد که مصرف کنندگان متعادل سالم‌ترین گروه بودند.

اما هنگامی که آنها دو مورد از سردرگم کننده‌ترین متغیر‌ها را لحاظ کردند (میزان درامد و تحصیلات)، شاهد ناپدید شدن مزایای سلامتی‌ مصرف متعادل الکل بودند. با این بیان، اکثر مصرف کنندگان متعادل الکل همچنین ثروتمندتر و سالم تر بودند، که این دو فاکتور احتمالا تاثیر بیشتری نسبت به عادات مصرف الکل آنها در سلامتی‌ آنها داشته است.

در مجموع، احتمالا منصفانه است که بگوییم، در مورد مزایای مصرف متعادل الکل بیش از حد اغراق شده است.

با این بیان، اما آیا منصفانه است که بگوییم مصرف متعادل الکل برای شما بد می‌باشد؟

برای پاسخ به این سوال، دانشمندان دانشگاه کمبریج یکی‌ از بزرگ‌ترین تحقیقات مرتبط با تاثیرات الکل روی سلامتی‌ را تا به امروز انجام دادند.

آنها به بررسی تاثیر مصرف الکل روی طول عمر و سلامت قلب و عروق روی ۶۰۰۰۰۰ مصرف کننده الکل از ۸۳ تحقیق مختلف در ۱۹ کشور پرداختند. با نگاه به افراد مصرف کننده، دانشمندان از لحاظ کردن اطلاعات مربوط به افرادی که ترک کننده الکل بوده‌اند اجتناب کردند.

در این حالت، آنها دریافتند که مصرف متعادل الکل (کمتر از ۱۰۰ گرم در هفته یا ۱۴ گرم در روز یا حدود ۷ گلس شراب یا آبجو) کم و بیش هیچ تاثیری روی میزان طول عمر نداشته است. اما هنگامی که مردم بیش از این حد مصرف میکنند، احتمال مرگ آنها نیز افزایش پیدا می‌کند.

با استفاده از مدل‌های ریاضی، محققان تخمین زدند که افراد مصرف کننده ۷ تا ۱۴ نوشیدنی‌ در هفته، امید به زندگی‌ آنها در ۴۰ سالگی، شش ماه کمتر از مصرف کنندگان متعادل بوده است. در شرایط وخیم تر، افراد مصرف کننده ۱۴ تا ۲۴ نوشیدنی‌ در هفته، امید به زندگی‌ آنها در ۴۰ سالگی، یک تا دو سال کمتر و افراد مصرف کننده بیش از ۲۴ نوشیدنی‌ در هفته، امید به زندگی‌ آنها در ۴۰ سالگی، ۴ تا ۵ سال کمتر بوده است.

نتایج را میتوانید در تصویر زیر ببینید :

Alchohol-Charts

 

همانطور که میتوانید ببینید، هنگامی که مردم بسیار بیشتر از ۱۰۰ گرم الکل در هفته مصرف کنند، احتمال مرگ و بیماری قلبی در آنها افزایش پیدا می‌کند.

این همان تحقیقی است که (CNN) در مقاله منتشر شده خود با عنوان “ حتی یک نوشیدنی‌ در روز نیز میتواند عمر شما را کوتاه کند “ به آن رجوع کرده است.

اما در واقعیت، این چیزی نیست که این تحقیق نشان میدهد. این تحقیق نشان میدهد که اگر شما از قبل روزانه یک نوشیدنی‌ مصرف می‌کنید، اکنون دو برابر کردن میزان آن میتواند مرتبط با کاهش طول عمر باشد.

کمی‌ پس از بیرون آمدن این تحقیق، یک تحقیق بزرگ تر دیگر انجام شد که در آن خطرات مصرف الکل را بدتر از تحقیقات قبلی‌ نشان میداد.

در این تحقیق، دانشمندان از سراسر جهان به این موضوع پرداختند که مصرف الکل چگونه مرتبط با سلامتی‌ میلیون‌ها نفر از ۱۹۵ کشور در ۷۰۰ تحقیق مختلف بوده است.

همانطور که قابل انتظار بود، آنها دریافتند که مصرف شدید الکل مرتبط با انواع بسیار زیادی بیماری‌ها و مرگ زودرس می‌باشد. اما نکته مهم این است که در این تحقیق اینطور به نظر می‌رسد که حتی مقادیر اندک الکل نیز مرتبط با کاهش سلامتی‌ و طول عمر کوتاه تر می‌باشد.

زیرا دانشمندان در این تحقیق اینگونه جمع بندی کرده‌اند، “ ایمن‌ترین سطح مصرف الکل صفر می‌باشد. “

این تحقیق در اینترنت توجهات زیادی را جلب کرد، مقالات زیادی در مورد آن نوشته شد و موج عظیمی‌ در جامعه علمی‌ ایجاد کرد، زیرا اینطور به نظر میرسید که این تحقیق ثابت کرده است که مصرف متعادل الکل هم خطرناک می‌باشد.

اما این تحقیق تنها یک مشکل داشت : این تحقیق نتوانست ثابت کند که عدم مصرف الکل بهتر از مصرف متعادل آن می‌باشد.

در گراف زیر از این تحقیق میتوانید رابطه بین احتمال بروز مشکلات سلامتی‌ مرتبط با الکل و تعداد نوشیدنی‌‌های مصرفی در روز توسط مردم نشان داده شده است :

Drinks-n-Relative-Risk

 

همانطور که میتوانید ببینید، تفاوت بین عدم مصرف و مصرف یک نوشیدنی‌ در روز تقریبا هیچ است، و تا زمانی‌ که شروع به مصرف دو نوشیدنی‌ در روز نکنید، احتمال بروز خطرات افزایش پیدا نمیکند.

در این تحقیق اینطور یافت شد که مصرف یک نوشیدنی‌ در روز باعث افزایش ۰.۵ درصدی مشکلات سلامتی‌ مرتبط با الکل نسبت به افراد غیر مصرف کننده میشود. بر طبق گفته پروفسور آرون کارول، این یعنی‌ اگر ۱۰۰۰۰۰ غیر مصرف کننده الکل شروع به مصرف یک نوشیدنی‌ در روز کنند، چهار نفر از آنها با یک سری از مشکلات سلامتی‌ مرتبط با الکل مواجه خواهند شد.

اکنون شاید بگویید که این امر همچنان یک مدرک کافی‌ در زمینه قطع مصرف کامل الکل می‌باشد، اما حتی در این حالت هم نمیتوانید این نتایج را کاملا قطعی‌ و معتبر بدانید.

این تحقیق، همانند دیگر تحقیقاتی‌ که در بالا ذکر شد، یک تحقیق مشاهده ای بوده است، به این معنی‌ که نمی‌تواند علت و معلول را مشخص کند. این تحقیق میتواند به تعیین رابطه بین متغیر‌های مختلف به شما کمک کند، نظیر مصرف الکل و مشکلات سلامتی‌، اما این نتایج باید برجسته و قابل تکرار باشند، بنابراین در کل نتیجه این تحقیق را نیز باید با دیده شک نگاه کرد.

برای مثال، تقریبا تمام تحقیقات انجام شده روی مصرف سیگار هم مشاهده ای هستند، اما نتایج حاصل از آنها به شدت مشابه و نشان دهنده تاثیر مخرب سیگار هستند و با توجه به این نتایج تکرار شونده و مشابه، می‌توان بدون هیچ شک و تردیدی این واقعیت را پذیرفت که سیگار کشیدن برای شما بد می‌باشد. همچنین ما تحقیقات بسیار زیاد دیگری را نیز داریم که نشان میدهند مصرف تنباکو برای دیگر پستانداران نیز بد می‌باشد، بنابراین با اطمینان می‌توان نتیجه گرفت که تنباکو میتواند دارای همان تاثیرات مشابه روی انسان باشد.

اما در مورد مصرف متعادل الکل داستان از این قرار نیست.

در عوض، ما تعدادی تحقیق مشاهده ای داریم که میزان افزایش احتمال مشکلات سلامتی‌ از عدم مصرف تا مصرف متعادل الکل را بسیار ناچیز نشان میدهد، که آن هم به راحتی‌ میتواند نتیجه متغیر‌های گیج کننده دیگری باشد. اگرچه محققان سعی‌ کرده‌اند متغیر‌های مختلف نظیر میزان درامد و سطح تحصیلات را لحاظ کنند، اما آن قدر متغیر‌های تاثیر گذار دیگر زیاد هستند که محققان نمیتوانند همه آنها را لحاظ کنند.

برای مثال، در این تحقیق سطح فعالیت فیزیکی‌، سیگاری بودن افراد یا میزان (BMI) آنها لحاظ نشده است، که هر کدام به شکل قابل توجهی‌ میتوانند روی سطح سلامتی‌ و طول عمر افراد تاثیر گذار باشند و روی آن میزان ناچیز ۰.۵% افزایش احتمال بروز خطرات سلامتی‌ حاصل از مصرف متعادل الکل تاثیر بگذارد.

اگرچه در این تحقیق به طور شفاف رابطه بین مصرف شدید الکل و بدتر شدن سطح سلامت مشخص شد، اما ثابت نکرد که مصرف متعادل الکل میتواند برای شما بد باشد.

بنابراین، این امر برای ما به چه معنی‌ می‌باشد؟

از یک طرف، احتمالا در مورد مزایای سلامتی‌ الکل اغراق شده است و امروزه اکثر پزشکان و محققان توصیه میکنند که اگر شما در حال حاضر مصرف کننده الکل نیستید، پس دلیلی‌ ندارد برای بهبود سلامت خود شروع به مصرف آن کنید.

از طرف دیگر، اکثر تحقیقات نیز نشان میدهند که مصرف متعادل الکل (حدود یک یا دو نوشیدنی‌ در روز به طور متوسط) نیز احتمالا تاثیر خاصی‌ روی بدن ندارد و بعید است که به سلامت شما کمک کند یا به آن آسیبی‌ وارد کند.

خلاصه : اکثر تحقیقات نشان میدهند که مصرف یک یا دو سروینگ الکل در روز دارای ریسک سلامتی‌ اندک یا بدون خطر برای سلامتی‌ می‌باشد، اما همچنین بسیار بعید است که دارای مزیتی هم باشد.

 

چه میزان به شکل ایمن میتوانید بنوشید

همانطور که قبلا ذکر شد، تعریف مصرف متعادل الکل از لحاظ ذکر عددی تعداد نوشیدنی‌ در روز، گمراه کننده می‌باشد.

اندازه سروینگ‌ها در هر نوشیدنی‌ متفاوت می‌باشد، و تعریف یک “ نوشیدنی‌ “ در هر کشور متفاوت می‌باشد و هر مدل نوشیدنی‌ نیز دارای مقادیر متفاوتی الکل می‌باشد.

بنابراین، تنها راه واقع گرایانه برای اندازه میزان الکل مصرفی، این است که ببینید در حال مصرف چند گرم الکل خالص هستید. برخی‌ تحقیقات یک محدودیت ۱۰۰ گرمی‌ در هفته را برای مصرف الکل تعیین کرده‌اند، اما در اینجا یک مشکل وجود دارد :

افراد دارای بدن حجیم تر میتوانند به شکل ایمن الکل بیشتری را نسبت به افراد با حجم کمتر مصرف کنند. اگرچه ۴۰ گرم الکل ممکن است تاثیر خاصی‌ روی یک مرد ۳۰۰ پوندی نداشته باشد، اما کاملا میتواند یک خانم ۱۰۰ پوندی را گیج کند.

دلیل این امر این است که الکل تنها زمانی‌ تاثیرات مخرب خود را بروز میدهد که سطح آن در خون به یک میزان خاصی‌ برسد. اگر حجم بدن شما بیشتر باشد، خون بیشتری برای رقیق کردن الکل دارید، که این امر شما را قادر میسازد تا بتوانید میزان الکل بیشتری را قبل از بروز تاثیرات مخرب آن مصرف کنید.

بنابراین، اگر شما به دنبال یک هدف هستید و می‌خواهید به طور مستمر میزان مصرف الکل خود را زیر نظر بگیرید، بهترین راه این است که میزان مصرف الکل به گرم در هر واحد وزن از بدن خود را در روز زیر نظر داشته باشید.

بر اساس تمام تحقیقات ذکر شده در این مقاله و راهنما‌های ملی‌ ذکر شده در اکثر کشور ها، در این قسمت یک راهنمای عمومی‌ برای مصرف متعادل الکل برای شما ذکر خواهیم کرد :

 

بیش از یک گرم الکل به ازای هر پوند از وزن بدن در هفته مصرف نکنید

برای مثال، وزن من ۱۸۰ پوند می‌باشد، بنابراین تمرکز من باید مصرف کمتر از ۱۸۰ گرم الکل در هفته باشد.

این میزان به طور متوسط روزانه ۲۶ گرم الکل میشود.

 

بیش از ۰.۲۵ گرم الکل به ازای هر پوند از وزن بدن در روز مصرف نکنید

اگر ما ۱۸۰ پوند را ضربدر ۰.۲۵ کنیم، به رقم ۴۵ گرم الکل در روز میرسیم، که این میزان نزدیک به میزان توصیه شده برای مردان در اکثر کشور‌های اروپایی می‌باشد.

اگر به این مقدار مصرف کنید، میبایست در مابقی روز‌های هفته از میزان مصرف خود بکاهید تا بتوانید در مجموع میزان مصرف خود را کمتر از ۱ گرم به ازای هر پوند از وزن بدن خود در هفته حفظ کنید.

 

بیشتر از چند مرتبه در سال به حالت مستی نرسید

مراسم ازدواج، سالگرد ها، مهمانی‌ها و دیگر موقعیت‌های این چنینی در زمینه مصرف بیش از حد الکل میتوانند وسوسه کننده باشند و بدون در نظر گرفتن مشکلات سلامتی‌ طولانی مدت، بسیاری از مردم در این موقعیت‌ها این کار را انجام میدهند.

اگر شما نیز جز این دسته افراد هستید، پس بیشتر از چند نوبت محدود در سال نباید خود را به این درجه از مستی برسانید. اکثر تاثیرات منفی‌ مرتبط با مصرف الکل مرتبط با مصرف بیش از حد در موقعیت‌های خاص یا مصرف مقادیر زیاد به شکل روزانه و مستمر می‌باشد، که این امر زمان کافی‌ را به بدن در جهت ترمیم خود نمیدهد.

اینکه به شکل ایمن و بی‌ خطر با چه فواصل زمانی‌ میتوانید مست کنید مشخص نیست، اما تا زمانی‌ که بین هر نوبت مست کردن حداقل چندین ماه فاصله قرار داشته باشد میتوانید خطرات را به حداقل برسانید.

 

سعی‌ کنید تمرکز خود را روی مصرف کمتر از توصیه‌های ذکر شده قرار دهید

تمام راهنماها و توصیه‌های ذکر شده ای که تا کنون آموختید را باید میزان حداکثری در نظر بگیرید، و نه یک هدف برای مصرف.

اگرچه تحقیقات نشان میدهند که مصرف متعادل الکل احتمالا بی‌ خطر می‌باشد، اما یک گرایش عمومی‌ بیان میدارد که احتمالا بهتر است که از میزان حداقلی توصیه شده استفاده کنید تا میزان حداکثری توصیه شده.

همچنین یک سری شواهد ناقص و ناکافی نشان میدهند که مصرف الکل دارای مزایای سلامتی‌ قابل توجهی‌ می‌باشد، اما اینطور نیست و اگر از مصرف الکل لذت نمیبرید، دلیلی‌ ندارد که به دلایل سلامتی‌ مصرف آن را شروع کنید.

به جای اینکه سعی‌ کنید از بیشترین میزان مجاز توصیه شده در این مقاله استفاده کنید، سعی‌ کنید از کمترین حد ممکن استفاده کنید.

disadvantages of alcohol

 

اگر نمیتوانید به اندازه متعادل بنوشید، پس الکل مصرف نکنید

بزرگ‌ترین مشکل در زمینه مصرف متعادل الکل این است که بسیاری از مردم به اندازه متعادل مصرف نمیکنند.

این امر مخصوصا در مورد کسانی‌ صدق می‌کند که به قصد مست شدن مصرف میکنند، که در این حالت یک نوشیدنی‌ آنها تبدیل به دو نوشیدنی‌ میشود و سپس سه نوشیدنی‌ و در آخر فرد کل بطری را یک جا مصرف می‌کند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، یک نفر از هر شش نفر فرد بالغ در ایالات متحده آمریکا حداقل یک بار در هفته در مصرف الکل زیاده روی می‌کند، و این امکان وجود دارد که این رقم بیشتر هم باشد.

برخی‌ دیگر در روز تنها مقداری اندک زیاده روی میکنند و معمولا به اندازه ای مینوشند که کمی‌ گیج و سرخوش شوند، اما نه به مقداری که کاملا از تعادل خارج شوند.

به همین دلیل، اگر شما نمیتوانید به توصیه‌های ذکر شده در زمینه مصرف متعادل الکل پایبند بمانید، احتمالا بهتر است که اصلا مصرف نکنید. زیرا خطرات انجام این کار بسیار زیاد و لذت حاصل از آن اندک و زود گذر است.

 

جمع بندی در مورد میزان ایمن مصرف الکل

الکل هم یک دارو و هم یک منبع انرژی (کالری) می‌باشد، و قسمت‌های مختلفی‌ از بدن را تحت تاثیر قرار میدهد.

در زیر مهم‌ ترین مواردی که باید در مورد مصرف الکل و ترکیب بدنی بدانید ذکر شده است :

۱ : مصرف الکل هنگام دریافت کالری مازاد و مصرف مقادیر زیاد چربی‌‌های غذایی، میتواند منجر به افزایش چربی‌ بدن شود.

۲ : مصرف الکل هنگامی که بدن در شرایط کمبود کالری قرار دارد، تاثیری روی سطح چربی‌ بدن ندارد و حتی ممکن است در زمینه چربی‌ سوزی نیز اندکی‌ کمک کننده باشد.

۳ : مصرف میزان متعادل الکل باعث کاهش حجم عضلات نمی‌شود، اما مصرف بیش از حد الکل میتواند باعث کاهش سطح تستوسترون، کند کردن ریکاوری و احتمالا اختلال در رشد عضلات شود.

یک تعریف خوب از “ مصرف متعادل الکل “ ، ۳۰ تا ۴۰ گرم یا کمتر در روز برای مردان و حدودا نصف آن برای زنان می‌باشد. این مقدار معادل حدودا یک تا دو نوشیدنی‌ در روز برای مردان و یک نوشیدنی‌ برای زنان می‌باشد.

اگرچه اغلب گفته میشود که مصرف متعادل الکل برای شما خوب می‌باشد، اما در واقعیت احتمالا تاثیر خاصی‌ ندارد و خنثی است. با این بیان، در افراد سالم، مصرف متعادل الکل دارای هیچگونه مزیت سلامتی‌ یا خطر خاصی‌ را در پی ندارد.

تحقیقات به شکل مکرر نشان داده اند که مصرف بیش از حد الکل مرتبط با بسیاری از بیماری‌ها نظیر سرطان، حمله قلبی و بیماری‌های کبدی می‌باشد و همچنین میزان طول عمر را نیز به میزان قابل توجهی‌ کاهش میدهد.

هنگامی که بحث مصرف متعادل الکل باشد، چند راهنمای ساده و با پشتوانه علمی‌ وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید :

بیش از یک گرم الکل به ازای هر پوند از وزن بدن در هفته مصرف نکنید

بیش از ۰.۲۵ گرم الکل به ازای هر پوند از وزن بدن در روز مصرف نکنید

بیشتر از چند مرتبه در سال به حالت مستی نرسید

سعی‌ کنید تمرکز خود را روی مصرف کمتر از توصیه‌های ذکر شده قرار دهید (مقادیر ذکر شده را میزان حداکثر در نظر بگیرید و نه یک هدف برای مصرف)

اگر نمیتوانید به اندازه متعادل بنوشید، پس الکل مصرف نکنید

اگر این نکات را رعایت کنید، میتوانید بدون هیچ مشکلی‌ و بدون تاثیرات منفی‌ روی سلامتی‌ خود الکل مصرف کنید.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.3/5 - (6 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات