TUDCA چیست و چه کاربردی دارد؟
4.6

TUDCA چیست و چه کاربردی دارد؟

  • مکملهای ضروری بدنسازی
  • ۱۰ شهریور ۹۷
  • حسام رضائی
  • 5,916 بازدید
  • 2 دیدگاه

TUDCA چیست و چه کاربردی دارد؟

تنها بدن سازان بسیار متعهد و جدی در مورد (TUDCA) شنیده اند. این افراد برای حفظ سلامت کبد خود در دوره‌های استرویید خوراکی از این مکمل استفاده میکنند. از آنجایی که بدن سازان این ماده را در پاکسازی ارگان‌های بدن در دوره‌های استروئید یا دوره پاکسازی مفید یافته اند، می‌توان (TUDCA) را در برخی‌ مکمل‌های بدن سازی دیگر نیز یافت. اگر شما نیز در حال خواندن این مقاله میباشید پس احتمالا یکی‌ از همان بدن سازان جدی و مصرف کننده استرویید‌ها هستید و اکنون برایتان سوال است که (TUDCA) چگونه عمل می‌کند.

 

تاریخچه

(TUDCA) مخفف (tauroursodeoxycholic acid) می‌باشد. همانطور که می‌بینید اسم دهان پر کنی‌ دارد. این ترکیب یک اسید آمبیفیلیک صفرا می‌باشد که به طور طبیعی در مقادیر اندک در بدن یافت میشود. سابقه مصرف (TUDCA) به زمان طب باستانی آسیایی بر میگردد جایی که در آن از این ماده به منظور مزایای بسیار زیاد آن استفاده میشد، نظیر بهبود ارگان‌های بیمار بدن. در حقیقت، به دلیل اهمیت (TUDCA) اجداد ما مجبور بودند راهی‌ برای تهیه آن در مقیاس زیاد پیدا کنند تا بتوانند افراد بیمار را به سرعت درمان کنند. سپس آنها دریافتند که صفرای خرس میتواند تامین کننده مقادیر زیادی از آن باشد. پس در واقع در آن زمان گاهی‌ اوقات کشتن یک خرس عصبانی‌ لازمه دریافت مقادیر کافی‌ (TUDCA) برای درمان یک عضو مریض خانواده یا هم قبیله ای بوده است.

اما در دوره مدرن امروزی، ما راه‌های بهتری برای تهیه (TUDCA) و عرضه آن به بازار پیدا کرده ایم و دیگر نیازی به کشتن یک خرس عصبانی‌ با دستان خالی‌ نمیباشد. در نتیجه، اکنون از آن در سراسر جهان برای درمان چندین بیماری نظیر سنگ کیسه صفرا و سیروز صفراوی یا کبدی استفاده میشود. به علاوه نتایج تحقیقات در حال انجام نشان میدهد که (TUDCA) دارای مزایای زیادی برای چشم، قلب و سلامت ارگان‌های بدن دارد. همچنین (TUDCA) نشان داده است که میتواند به درمان بیماری پارکینسون کمک کند.

 

مصرف استرویید

برای مصرف کنندگان استرویید، جای دادن (TUDCA) در دوره خود کلید حفظ سلامت بدن از عوارض جانبی بد می‌باشد. در گذر زمان، فردی که از دوز‌های متوسط استرویید‌های خوراکی استفاده می‌کند میتواند استرس زیادی را به کبد خود وارد آورد. همچنان که استرویید‌ها از کبد عبور کرده و متابولیزه میشوند، میتوانند باعث آسیب سلولی نیز شوند. آسیب وارد شده به سلول‌های کبد حاصل از مصرف استرویید‌ها میتواند منجر به زردی و بیماری‌های جدی کبدی شود. به علاوه استرویید‌ها میتوانند مستقیما باعث سرکوب تولید و جریان صفرا از کبد شوند. (TUDCA) میتواند به جریان صفرا کمک و باعث پاکسازی کبد شود.

(تودکا) تنها برای مصرف در دوره استرویید نمیباشد. میتوانید از آن در دوره پاکسازی نیز استفاده کنید. هنگامی که شما وارد یک دوره استرویید میشوید، قلب و کبد متحمل فشار زیادی میشوند. ادامه پاکسازی بدن در طول دوره پاکسازی، هنگامی که خارج از دوره مصرف استرویید هستید، میتواند از تولید سموم در بدن جلوگیری کند. این امر میتواند به حس بهتر شما کمک کند و میتواند شما را به شرایط سلامتی‌ نرمال خود پیش از شروع دوره برساند.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی (TUDCA) بسیار نادر می‌باشد زیرا به طور طبیعی در بدن یافت میشود. اما به هر حال، توصیه نمی‌شود بانوان باردار و کودکان از این مکمل استفاده کنند. مزیت (TUDCA) در مقایسه با دیگر مکمل‌های سلامتی‌ نظیر عصاره خار مریم، این است که عصاره خار مریم تنها به سلامت کبد شما کمک می‌کند، در حالی‌ که (TUDCA) میتواند کار‌های زیادی در حفظ جریان صفرا انجام دهد. به همین دلیل (TUDCA) را می‌توان برترین مکمل در این دسته نامید.

 

دیابت و کاهش وزن

تحقیقات نشان داده است که (TUDCA) میتواند به حفظ سطح قند خون و انسولین کمک کند و این موضوع نشان میدهد که چرا محبوبیت این مکمل در میان افراد دیابتی در حال افزایش است. همچنین در یک تحقیق دیگر نشان داده است که این مکمل میتواند در چربی‌ سوزی و کمک به حفظ وزن مناسب در مردان و زنان نیز کمک کند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که اگر دچار اضافه وزن هستید (TUDCA) میتواند به کاهش وزن شما کمک کند و اگر هم دچار کمبود وزن هستید این مکمل میتواند در رسیدن شما به وزن نرمال کمک کند.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.6/5 - (5 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات