قد بلند‌ترین بدنسازان تاریخ : با تایتان‌های غول پیکر آشنا شوید
4.3

قد بلند‌ترین بدنسازان تاریخ : با تایتان‌های غول پیکر آشنا شوید

  • اخبار بدنسازی
  • ۱۶ مهر ۰۲
  • حسام رضائی
  • 6,895 بازدید
  • بدون دیدگاه

مسابقات بدنسازی چیزی کمتر از نمایش عجیب الخلقه‌ها نیست. مردم بلیط یک رقابت بدنسازی را خریداری میکنند تا شاهد ورزشکارانی باشند که محدودیت‌های انسانی‌ را رد کرده و فرم بدنی فوق‌العاده ای پیدا کرده‌اند. به همین دلیل است که بخش pose-down در بزرگ‌ ترین رقابت بدنسازی یعنی‌ مستر المپیا محبوب‌ ترین بخش مسابقات در نظر گرفته میشود زیرا بدنسازان از استیج پایین آمده و بین حضار مشغول به فیگور گیری میشوند .

آیا احتمال پیروزی بدنسازان بلند قدتر بیشتر است؟

هیچ چیز همانند یک بدنساز قد بلند با پهنایی به اندازه یک خانه برای آدم عجیب نیست. هواداران تازه وارد بدنسازی ممکن است اینطور فکر کنند که قد بلند‌ترین و حجیم‌ترین بدنساز روی استیج میتواند فاتح هر رقابتی که به آن ورود می‌کند شود، اما به هر حال، داستان اینگونه نیست .

در بدنسازی رقابتی‌، مساله زیبایی بدن در اولویت قرار دارد. بدنسازی با کامل‌ ترین فیزیک به احتمال بیشتری نسبت به بدنسازی که شبیه فرانکشتاین بوده، به این معنی‌ که عضله بسیار زیادی دارد، در بعضی‌ نقاط هم تفکیک خوبی‌ دارد اما در بقیه جنبه‌ها عادی می‌باشد، پیروز مسابقه خواهد بود .

بدنسازان بر اساس سایز عضلات، تقارن، کیفیت، تفکیک و بالانس مورد قضاوت قرار میگیرند. امتیاز دهی‌ در بدنسازی نسبی‌ می‌باشد. تصویر بدن هر بدنساز حرفه ای که روی استیج حاضر میشود را می‌توان در صفحه اول مجلات معتبر قرار داد. اما به هر حال، برگزار کننده گان مسابقه نمیتوانند به هر ورزشکاری یک جام اهدا کنند، بنابراین بدنسازان بر اساس مقایسه با بدنسازان دیگر حاضر روی استیج قضاوت میشوند .

و اینجا، دوستان من، جایی است که بدنسازان قد بلند دچار مشکل میشوند. اگرچه این غول‌های بلند قامت روی استیج مسابقه از بقیه یک سر گردن بالاتر هستند، اما این مساله تضمین کننده رتبه اولی‌ آنها نیست .

بدنسازان قد بلندتر دچار این مشکل هستند که باید فضای بیشتری را در بدن خود با عضله پر کنند. اگرچه بسیاری از بدنسازان با پاهای کشیده دارای بالا تنه ای حجیم و با تفکیک خوب هستند، اما در زمینه ساخت پایین تنه خود با مشکل مواجه میشوند. این عدم تقارن و تناسب معمولا آنها را پشت رقبای قد کوتاه تر خود در رقابت‌های بدنسازی قرار میدهد .

قد بلند‌ترین بدنسازان تاریخ

برای این لیست، من تحقیقاتم را محدود به بدنسازان زن با قد ۱۸۲ سانتیمتر به بالا و بدنسازان مرد با قد ۱۹۳ سانتیمتر به بالا که در مسابقات بدنسازی شرکت کرده‌اند و خود را به عنوان بدنساز شناسانده اند، کرده ام. در زیر به ۱۵ مورد از قد بلند‌ترین بدنسازان تاریخ بدنسازی اشاره خواهد شد :

 قد بلند‌ترین بدنساز زن

تنها دو بدنساز حرفه ای زن بلندتر از ۱۸۲ سانتیمتر هستند. قابل ذکر است که یکی‌ از آنها در کتاب رکورد‌های گینس نیز حضور دارد .

ماریا واتل (۱۸۲.۷ سانتیمتر)

ماریا واتل قد بلند‌ترین بدنساز زن

ماریا واتل قد بلند‌ترین بدنساز زن

با ۱۸۲.۷ سانتیمتر قد، واتل در حال حاضر قد بلند‌ترین بدنساز زن لیگ حرفه ای IFBB می‌باشد. او همچنین به عنوان قد بلند‌ترین بدنساز حرفه ای زن در کتاب رکورد‌های گینس نیز نامش ثبت شده است. این بدنساز هلندی در دسته فیزیک زنان رقابت می‌کند .

بر اساس گفته‌های واتل، در ابتدای دوره بدنسازی اش به دلیل بلندی قد، داوران از امتیاز دادن به او اجتناب میکردند، زیرا نمیتوانستند تعیین کنند که چگونه باید به او در مقایسه با دیگر رقبا که بسیار قد کوتاه تر بودند، امتیاز دهند .

“ من در رقابت هایی شرکت کرده ام که واقعا به من امتیاز ندادند، آن هم به خاطر یک مساله ژنتیکی (قد) که روی آن کنترلی ندارم . “

واتل به منظور حفظ حجم عضلانی خود ۵ روز در هفته تمرین با وزنه قدرتی‌ انجام میدهد. به علاوه، او برای حفظ تفکیک عضلات در هفته ۵ جلسه هوازی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ای نیز انجام میدهد .

نیکول باس (۱۸۸ سانتیمتر)

نیکول باس  قد بلند‌ترین بدنساز زن

نیکول باس قد بلند‌ترین بدنساز زن

باس قد بلند‌ترین بدنساز حرفه ای زن تاریخ است. او با پیروزی در رقابت NPC Nationals در سال ۱۹۹۷ توانست حرفه ای شود و در همان سال با شرکت در رقابت المپیا توانست رتبه چهاردهم را کسب کند .

پس از حضور در المپیا، باس به سراغ کشتی‌ کج رفت. او در سال ۱۹۹۸ ابتدا به سازمان ECW و سپس در سال ۱۹۹۹ به WWF پیوست. باس در سال ۲۰۱۷ و در ۵۲ سالگی به دلیل حمله قلبی در گذشت .

 قد بلند‌ترین بدنساز مرد حرفه ای

برای این لیست، من آن را به بدنسازان حرفه ای مرد بلند تر از ۱۹۳ محدود کرده ام :

شان آلن (۱۹۳ سانتیمتر)

شان آلن

بر خلاف نیکول باس، آلن پس از کسب افتخارات در WWE، وارد لیگ حرفه ای IFBB شد. به سبک مسابقات کشتی‌ کج، آلن ملقب به “ بیگ‌ شان “ در یک کنفرانس خبری المپیا زمانی‌ که هنوز آماتور بود، برترین بدنسازان جهان را به چالش دعوت کرد .

آلن به دلیل ضعف در پایین تنه مورد انتقاد بود و نتوانست در ۱۶ رقابت اول خود جز پنج نفر اول قرار بگیرد. او سپس در سال ۲۰۱۱ توانست حرفه ای شود. بیگ‌ شان در مسترالمپیا در سال ۲۰۱۲ از بین ۳۵ نفر توانست عنوان پانزدهمی را کسب کند که در آن سال دکستر جکسون توانست عنوان قهرمانی این رویداد را کسب کند .

رولند کیکینگر (۱۹۳ سانتیمتر)

رولند کیکینگر قد بلند‌ترین بدنساز مرد

رولند کیکینگر قد بلند‌ترین بدنساز مرد

کیکینگر ورود پر شور و هیجانی به IFBB داشت. او در اولین رقابت خود یعنی‌ آیرون من پرو در سال ۱۹۹۶ عنوان هفتمی را کسب کرد. اما از آن به بعد اوضاع برای کیکینگر فقط بدتر شد. او در هشت مسابقه بعدی در رتبه آخر قرار گرفت .

این بدنساز اتریشی‌ نیز جا پای آرنولد شوارتزنگر گذاشت و روی به بازیگری آورد. کیکینگر نقش آرنولد جوان را در فیلم See Arnold Run در سال ۲۰۰۵ بازی کرد. او به دلیل بازی در یک سریال کمدی به نام Son of the Beach شناخته میشود .

گرگ کواکس (۱۹۳ سانتیمتر)

گرگ کواکس

با توجه به قد و وزن، کواکس را می‌توان حجیم‌ ترین بدنساز دانست. او در فصل خارج از مسابقات با قد ۱۹۳ سانتیمتر ۴۲۰ پوند وزن داشت و در فصل مسابقات نیز وزنش به ۳۳۰ پوند میرسید، سنگین تر از هر بدنسازی در تاریخ IFBB .

اگرچه این بدنساز کانادایی روی استیج از لحاظ قدی از همه حریفان برتر بود، اما این برتری قدی نتوانست باعث کسب عنوان‌های اولی‌ شود. برجسته‌ ترین عملکرد او در دوران ورزشی اش کسب عنوان سیزدهمی در آرنولد کلاسیک ۲۰۰۴ بود. محبوبیت کواکس بیشتر به دلیل حضور در تبلیغات مجلات بود تا حضور در رقابت‌های بدنسازی. او در ۴۴ سالگی در سال ۲۰۱۳ به دلیل حمله قلبی در گذشت .

کوینسی تیلور (۱۹۳ سانتیمتر)

کوینسی تیلور

کوینسی تیلور در سال ۲۰۰۱ با پیروزی در رقابت چمپیونشیپ الایات متحده توانست کارت حرفه ای خود را دریافت کند. تیلور در فصل خارج از مسابقات ۳۶۰ پوند وزن و هنگام حضور روی استیج ۳۰۰ پوند وزن داشت. در دوره ۸ ساله ورزشی، تیلور هیچگاه نتوانست در یک مسابقه حرفه ای پیروز شود. تیلور در المپیا ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ شرکت کرد اما در هر دو بار شکست خورد .

اگر بر اساس سوابق حضور در مسابقات بخواهیم بدنسازان را رتبه بندی کنیم، تیلور در جایگاه دوم این لیست پس از لو فریگنو قرار می‌گیرد .

لو فریگنو (۱۹۵.۶ سانتیمتر)

لو فریگنو

اکثر طرفداران بدنسازی فریگنو را از روی مستند معروف پامپینگ آیرون (۱۹۷۷) به یاد می آورند، که در آن او را بزرگ‌ ترین رقیب آرنولد معرفی‌ میکردند. او در سال ۱۹۷۳ توانست مستر آمریکا و مستر یونیورس را در ۲۱ سالگی فتح کند. می‌توان گفت که فریگنو موفق‌ترین بدنساز قد بلند تاریخ بدنسازی است .

فریگنو پس از المپیا ۱۹۷۵ از مسابقات بدنسازی فاصله گرفت تا شانس خود در هالیوود را امتحان کند. به لطف جثه بسیار حجیمش، از او در نقش هالک در سریال The Incredible Hulk قبل از ظهور جلوه‌های ویژه استفاده شد. پس از ۱۷ سال وقفه، او در سال ۱۹۹۲ به رقابت‌های بدنسازی بازگشت. اما به هر حال، این بار دیگر نتوانست داوران تحت تاثیر قرار دهد. او در سال ۱۹۹۴ در رقابت Masters Olympia شرکت کرد، و توانست عنوان دومی‌ را کسب کند .

جیمی کریستن (۱۹۵.۶ سانتیمتر)

جیمی کریستن

کریستین در دسته فیزیک کلاسیک توانست کارت حرفه ای خود را به دست آورد اما بعد آن وارد دسته آزاد شد. این بدنساز غول پیگر در مسابقات سطح بالایی نظیر آرنولد کلاسیک بریتانیا شرکت کرده است. او در جامعه بدنسازی محبوب می‌باشد و اغلب با بدنسازان و مردان آهنین سطح بالا تمرین می‌کند .

رالف مولر (۱۹۸ سانتیمتر)

رالف مولر یکی از قد بلند‌ترین بدنساز حرفه ای

رالف مولر یکی از قد بلند‌ترین بدنساز حرفه ای

دو ورزشکار بعدی این لیست در واقع قد بلند‌ترین بدنسازان حرفه ای IFBB تاریخ هستند. اما به هر حال، مولر برنده این رقابت است زیرا که او قد بلند‌ترین بدنسازی است که در مستر المپیا (۱۹۸۸) شرکت کرده است. او در سال ۱۹۸۳ عنوان اورال را در چمپیونشیپ آلمان و در سال ۱۹۸۶ قهرمانی جهان را کسب کرد. المپیا ۱۹۸۸ تنها مسابقه حرفه ای مولر محسوب میشود. او پس از مثبت شدن تست دوپینگ در سال ۱۹۹۰ از مسابقات آرنولد کلاسیک کنار گذاشته شد .

همانند بسیاری دیگر از بدنسازان این لیست، مولر نیز پس از یک دوره کوتاه در بدنسازی سر از هالیوود در آورد. او به دلیل ایفای نقش شخصیت هیگن در فیلم گلادیاتور (۲۰۰۰) شناخته میشود .

پاول سوتکووسکی (۲ متر)

پاول سوتکووسکی قد بلندترین بدنساز حرفه ای

پاول سوتکووسکی قد بلند‌ترین بدنساز حرفه ای

تا زمان نگارش این مقاله، سوتکووسکی قد بلند‌ترین بدنساز حرفه ای فعال لیگ حرفه ای IFBB محسوب میشود. او ۲ متر قد و ۳۳۰ پوند وزن دارد و در دسته فیزیک کلاسیک رقابت می‌کند. سوتکووسکی ژنتیک برتری دارد، زیرا علارغم اندام کشیده، او دارای فیزیک متقارن و متناسب فوق‌العاده ای می‌باشد. او در رقابت اروپا پرو در سال ۲۰۲۰ توانست عنوان چهارمی از بین ۳۰ نفر را کسب کند .

 قد بلند‌ترین بدنساز  مرد آماتور

حرفه ای شدن کار آسانی نیست. اگرچه اکثر بدنسازان مشتاق رقابت در المپیا هستند، اما تعداد کمی‌ آنقدر خوش شانس هستند که شانس حضور پیدا می‌کند. در این قسمت ۴ مورد از قد بلند‌ترین بدنسازان آماتور را معرفی‌ خواهم کرد :

نواه استیر (۱۹۸ سانتیمتر)

این بدنساز ۱۹۸ سانتی دارای ۳۰۰ پوند وزن روی استیج و ۳۵۰ پوند وزن در فصل خارج از مسابقات است و همچنین به دلیل داشتن دست‌های بسیار حجیم شناخته میشود. استیر در رقابت NPC Nationals سال ۲۰۰۱ بعد غلبه بر برخی‌ ورزشکاران مطرح توانست عنوان اولی‌ را کسب کند. اما به هر حال، او پس از اینکه نتوانست در جمع ۱۵ نفر برتر رقابت NPC Nationals سال ۲۰۰۲ قرار بگیرد، از بدنسازی رقابتی خداحافظی کرد .

آرون رید (۲۰۰.۶ سانتیمتر)

آرون رید قد بلند‌ترین بدنساز

آرون رید قد بلند‌ترین بدنساز

رید از سال ۲۰۰۱ در مسابقات بدنسازی رقابت می‌کند. او در اولین رقابت خود در سال ۲۰۰۱ یعنی‌ Mr. Teen Colorado توانست عنوان اولی‌ را کسب کند، اما در ۱۴ سال پس از آن عملکرد ضعیفی را ارائه داد. رید بالاخره در سال ۲۰۱۶ در دسته فیزیک کلاسیک توانست با کسب پیروزی به ناکامی‌های خود پایان دهد. رید از آن زمان به بازیگری روی آورده و در کنار بازیگرانی نظیر ریان رینولدز در فیلم فری گای (۲۰۲۱) دیده شده است .

مارتین فورد (۲۰۳ سانتیمتر)

مارتین فورد یکی از قد بلند‌ترین بدنساز آماتور

مارتین فورد یکی از قد بلند‌ترین بدنساز آماتور

فورد را می‌توان جایگزین هافتور بیورنسون کرد به طوری که کسی‌ متوجه تغییر این دو نشود. او همچنین با لقب “ کابوس “ به دلیل ظاهر هراس انگیز خود نیز شناخته میشود .

اگرچه فورد به عنوان یک بدنساز شناخته میشود، اما او هرگز در یک رقابت بدنسازی شرکت نکرده است. فورد در چندین سریال و فیلم بازی کرده است، معمولا هم در نقش‌های منفی‌ نظیر  F9: The Fast Saga .

لوکاس لاکوتسین (۲۰۸.۲۸ سانتیمتر)

لوکاس لاکوتسین یکی از قد بلند‌ترین بدنساز آماتور

لوکاس لاکوتسینیکی از قد بلند‌ترین بدنساز آماتور

لوکاس لاکوتسین از روسیه یک بدنساز آماتور است که برنده NPC San Diego Championships در دسته فیزیک مردان در سال ۲۰۲۲ شده است. لاکوتسین کار خود را در دسته آزاد مردان شروع کرد اما سپس به دسته فیزیک مردان رفت. وزن او حدودا ۳۳۰ پوند روی استیج است. با توجه به وزن و همچنین قد بسیار بلند، رقیبان او روی استیج بسیار کوچک به نظر میرسند. لاکوتسین بازیگر و مدل بوده و در یک فیلم روسی به نام The Scythian بازی کرده است .

اولیویر ریچترز (۲۰۸.۳ سانتیمتر)

اولیویر ریچترز قد بلند‌ترین بدنساز آماتور

اولیویر ریچترز قد بلند‌ترین بدنساز آماتور

از آنجایی که شروع لیست ما با یکی‌ از دارندگان رکورد در کتاب گینس شروع شد، پس منصفانه است که لیست را با معرفی‌ یکی‌ دیگر از رکورد داران کتاب گینس به اتمام برسانیم. به شکل جالبی‌، ریچترز با واتل دوست است و کسی‌ بود که واتل را تشویق کرده تا درخواستی را ثبت کند که به عنوان بلند قد‌ترین بدنساز حرفه ای زن شناخته شود .

اگرچه این بدنساز هلندی هیچگاه در رقابت‌های بدنسازی شرکت نکرده است، اما او سبک زندگی‌ بدنسازی را در پیش گرفته و به رژیم غذایی و تمرینات پایبند است. ریچترز به بدنسازی متحد بوده و دارای خط تولید مکمل خود به نام Dutch Giant Nutrition و یک کمپانی تولید وعده‌های غذایی به نام Muscle Meat می‌باشد .

قد ایده ال برای پیروزی در رقابت‌های بدنسازی

بسیاری از مردم این سوال را دارند که برای تبدیل شدن به یک بدنساز حرفه ای چه قدی ایده ال می‌باشد. این امر آنها را قادر میسازد تا آینده خود به عنوان بدنساز حرفه ای را آنالیز کنند. بهترین راه برای فهمیدن اینکه قد ایده ال برای یک بدنساز چقدر است این است که برندگان مستر المپیا را بررسی کنیم .

در تاریخ ۵۸ ساله رقابت‌های مستر المپیا، ۱۷ بدنساز این عنوان با ارزش را کسب کرده‌اند. متوسط قد قهرمانان مستر المپیا ۱۷۵.۵ سانتیمتر می‌باشد. فرانکو کلومبو کوتاه قد‌ترین بدنسازی است که مجسمه ساندو را کسب کرده است. اما از طرف دیگر، دوست او و همچنین اسطوره بدنسازی یعنی‌ آرنولد شوارتزنگر قد بلند‌ترین ورزشکاری است که عنوان اولی‌ المپیا را کسب کرده است. رونی کلمن و لی هنی که بیشترین عناوین المپیا را کسب کرده‌اند هر دو دارای قد ۱۸۰ سانتیمتر بوده‌اند .

اما از این اطلاعات چه نتیجه ای میگیریم؟ بدنسازانی با متوسط قد ۱۷۲.۵ سانتیمتر دارای بالا تنه ای مطلوب نسبت به پایین تنه هستند که میتوانند فیزیکی‌ متقارن و متناسب را بسازند .

با این بیان، بدنسازان با قد ۱۷۵ تا ۱۸۰ سانتیمتر دارای بیشترین عناوین المپیا به نام خود هستند. سرجیو الیوا، فرانک زین، دورین یتس، لی هنی، رونی کلمن، جی کاتلر، فیل هیث و‌ شان رودن همگی‌ در این دسته قرار میگیرند .

 

بلند قدترین بدنساز درمسترالمپیا 2023

در دسته آزاد مسترالمپیا 2023 

سوالات رایج

قد بلند‌ترین بدنسازی که مستر المپیا رو برده است چه کسی‌ است؟

دارنده هفت عنوان قهرمانی مستر المپیا، آرنولد شوارتزنگر (۱۸۸ سانتیمتر)، قد بلند‌ترین بدنسازی است که عنوان قهرمانی ارزشمند المپیا را کسب کرده است .

قد بلند‌ترین بدنساز تمام دوران کیست؟

آرون رید (۲۰۰.۶ سانتیمتر) قد بلند‌ترین بدنساز آماتور تمام دوران می‌باشد. اما از طرف دیگر پاول سوتکووسکی و رالف مولر (۱۹۸ سانتیمتر) قد بلند‌ترین بدنسازان حرفه ای IFBB تاریخ هستند. اگرچه مارتین فورد، لوکاس لاکوتسین و الیویه ریچترز بلندتر از رید هستند، اما آنها هیچگاه در رقابت‌های بدنسازی شرکت نکردند .

آیا بدنسازان قد بلند در رقابت‌های بدنسازی برتری دارند؟

بدنسازان قد بلند (بیشتر از ۱۸۳ سانتیمتر) در واقع در زمینه بدنسازی رقابتی شرایط سخت تری دارند، زیرا آنها نسبت به رقیبان کوتاه قدتر خود باید عضله سازی بیشتری کنند تا بدن‌ شان به شرایط خوبی‌ برسد. اکثر بدنسازان قد بلند معمولا در پایین تنه دچار مشکل هستند، زیرا عضله سازی در پاهای بلند و کشیده کار به شدت دشواری می‌باشد .

جمع بندی

اگرچه غول‌های این لیست شاید برنده رقابت بدنسازی بزرگی‌ نشده اند، اما آنها با افزودن فاکتور عجیب الخلقه بودن به این ورزش، هواداران را به هیجان آورده اند. این بدنسازان نیز همچنین هر دفعه که روی استیج میروند، حمایت جمعیت را پشت خود میبینند .

اگرچه آمار به نفع بدنسازان با قد بین ۱۷۲ تا ۱۸۰ سانتیمتر می‌باشد، اما جدی نگرفتن بدنسازان بلند قدتر کار اشتباهی است. بدنسازان حرفه ای IFBB نظیر اندرو جکد و مایکل کریزو هر دو بالای ۱۸۳ سانتیمتر هستند و امید کسب عنوان مستر المپیا برای آنها در آینده وجود دارد .

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.3/5 - (7 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات