۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات
4.8

۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات

  • استروئیدها
  • ۷ دی ۰۰
  • حسام رضائی
  • 14,660 بازدید
  • 3 دیدگاه

هشدار : ⛔مقاله پیش رو تنها برای اهداف آموزشی بوده و قصد ترویج استفاده از استروئید‌های غیر قانونی‌ را ندارد.⛔

اگر بدنی کم چرب اما بدون عضله داشته باشید – به شما “ لاغر“ می‌گویند.

اگر حجیم باشید، اما عضلات شش تکه شکم نداشته باشید – به شما “ چاق “ می‌گویند.

اما، اگر عضلات حجیمی داشته و شکمی شش تکه داشته باشید – رسما به شما “ خوش اندام “ می‌گویند.

تفکیک عضلانی کامل اوج کار بدنسازی می‌باشد، به طوری که تمرین کنندگان در باشگاه از فکر داشتن عضلاتی حجیم، خشک و با رگ‌های بیرون زده دهان‌شان آب می افتد.

همه لب ساحل همیشه به آن فردی که تفکیک شده‌ ترین عضلات را دارد مخفیانه نگاه میکنند، همچنین کم چرب‌ ترین بدنساز معمولا عنوان اولی‌ هر رقابتی را کسب می‌کند.

اگرچه ممکن است به طور طبیعی از طریق رژیم غذایی هوشمندانه به چنین سطح از تفکیک عضلانی رسید، اما فرایندی بسیار آهسته تر می‌باشد.

در این مقاله خواهید دانست که بدنسازان حرفه ای از چه نوع استروئید برای کات و رسیدن به نهایت تفکیک عضلانی استفاده میکنند.

استروئید‌های بسیاری برای افزایش حجم و سایز وجود دارد. اما، استروئید‌های معدودی هستند که توان چربی‌ سوزی و عضله سازی هم زمان را دارا میباشند.

در ادامه به معرفی 7 استروئید برای کات و تفکیک عضلانی کامل معرفی خواهیم نمود.

آناوار

آناوار (اکساندرولون) یک استروئید آنابولیک خوراکی و یک گزینه عالی به عنوان استروئید برای کات خواهد بود.

در مقام مقایسه با دیگر استروئید‌های قدرتمند، قدرت آناوار در زمینه عضله سازی کمی‌ کمتر از وینسترول می‌باشد، در حالی‌ که قدرت چربی‌ سوزی هر دو تقریبا یکسان است.

آناوار به عنوان استروئید برای کات از وینسترول محبوب تر می‌باشد، که دلیل آن را می‌توان ملایم تر بودن آن دانست که هم مردان و هم زنان میتوانند از آن استفاده کنند.

زنان نیز همچنین میتوانند از آناوار به عنوان استروئید برای کات استفاده کرده و کمترین عوارض جانبی را تجربه کنند، از جمله اینکه با مصرف این استروئید احتمال بروز صفات مردانه در زنان بسیار اندک است (در بسیاری از موارد).

بسیاری از مردانی که به دلیل عوارض جانبی بالقوه خطرناک، ترس از مصرف استروئید برای کات را دارند، در نهایت از یک دوره تکی‌ آناوار استفاده خواهند کرد (به دلیل ماهیت ملایم تر نسبت به دیگر استروئیدها).

یک برتری آناوار نسبت به وینسترول (به غیر از عوارض جانبی کمتر)، این است که آناوار باعث افزایش ذخایر گلیکوژن درون سلول‌های ماهیچه ای میشود. این امر باعث میشود تا عضلات حالتی پر و دم کرده پیدا کنند و ظاهری تهی و خالی‌ نداشته باشند.

آناوار به شکل همزمان دارای اثر ادرار آور نیز می‌باشد، که این امر باعث خروج مایعات خارج از عضلات شده و در عوض آن ها را به درون سلول‌های ماهیچه ای منتقل می‌کند.

آناوار علیرغم اینکه یک استروئید برای کات می‌باشد، اما برای افزایش قدرت عضلانی نیز بسیار کارامد است. بنابراین، تصور اینکه آناوار را یک استروئید کاملا “ دخترانه “ بدانیم ۱۰۰% صحیح نیست – زیرا بسیاری از مردان و حتی مردان آهنین سطح بالا قبل از رقابت از یک دوره آناوار ممکن است استفاده کنند.

اثر قدرت زایی آناوار شاید مرتبط با توانایی منحصر به فرد آن در انتقال آدنوزین تری فسفات (یک مولکول ضروری برای انرژی) به درون سلول‌های ماهیچه ای باشد.

steroids affect development
۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات

عوارض جانبی آناوار

اگرچه آناوار توسط بسیاری از مصرف کنندگان استروئید برای کات انتخابی “ ایمن “ در نظر گرفته میشود – اما بدون عارضه جانبی نیز نمیباشد.

دو عارضه جانبی اصلی‌ مرتبط با آناوار، سرکوب تستوسترون و افزایش سطح کلسترول می‌باشد.

اگرچه مصرف کنندگان آناوار شاهد کوچک شدن شدید بیضه‌های خود نخواهند بود، اما یک کاهش متوسط در سطح تستوسترون قابل انتظار است.

این کاهش سطح به محض خروج از دوره آناوار و پس از چند هفته روند معکوس به خود می‌گیرد.

همچنین سطح کلسترول نیز شیفت شده، به طوری که سطح (LDL) افزایش می یابد. این امر میتواند باعث یک افزایش سطح فشار خون بسیار خفیف شود، اگرچه این افزایش به هیچ وجه شدید نبوده و قابل مقایسه با اثر دیگر استروئید‌های خوراکی نظیر دیانابول یا آنادرول در این زمینه نیست.

با مصرف این استروئید برای کات، بروز آکنه و ریزش مو نیز محتمل است، اما رایج نیست. زنان ممکن است با مصرف آناوار متوجه بی‌ نظمی در دوره‌های قاعدگی خود شوند، مخصوصا با دوز‌های بالاتر و دوره‌های طولانی تر.

کاهش نشاط و تندرستی به میزان اندک نیز هم بین مردان و هم زنان قابل انتظار است، که دلیل آن کاهش سطح تستوسترون بدن می‌باشد. اگرچه سطح تستوسترون به شکل طبیعی ریکاوری خواهد شد، اما یک دوره پاکسازی میتواند در کاهش احساسات منفی‌ تجربه شده کمک کند.

ترنبولون

ترنبولون قدرتمند‌ترین استروئید تزریقی بوده و می‌توان آن را بهترین استروئید برای کات و تفکیک عضلانی دانست (صرفا از جنبه نتایج حاصل شده).

قدرت آنابولیک آن ۵۰۰ می‌باشد، که گوشه ای از قدرت آن در عضله سازی قابل توجه را نشان میدهد.

افراد از دوره اول ترنبولون خود میتوانند تا ۲۰ پوند عضله سازی خالص را انتظار داشته باشند.

قدرت آندروژنیک ترنبولون نیز ۵۰۰ می‌باشد، که آن را تبدیل به یک چربی‌ سوز قوی کرده، زیرا گیرنده‌های آندروژن در تحریک لیپولیز و کاهش توده چربی‌ کمک میکنند.

ترنبولون همچنین سریع عمل می‌کند، و میتواند در مدت زمان کوتاهی‌ بدن فرد را به شکل فوق‌العاده ای تغییر دهد. از این استروئید می‌توان هم در دوره حجم و هم دوره کات استفاده کرد.

ترنبولون همچنین خاصیت ادرار آور دارد، و می‌توان آب برون سلولی را خارج کند. این آبی‌ است که خارج ماهیچه‌ها جمع میشود و باعث ایجاد عضلاتی نرم و پف کرده میشود. بنابراین، با پاکسازی این آب، مصرف کننده گان ترنبولون به سرعت میتوانند به عضلاتی کاملا خشک و تفکیک شده برسند.

هنگامی که فرد از دوره ترنبولون خارج شود، آنها دوباره آب از دست رفته را به دست خواهند آورد، اما افزایش حجم و کاهش چربی‌ حاصل شده دائمی می‌باشد (به فرض اینکه فرد به انجام تمرینات سخت و رژیم هوشمندانه خود ادامه دهد).

عوارض جانبی ترنبولون

ترنبولون یک استروئید مناسب برای مبتدیان نمیباشد.

مصرف کنندگان استروئید برای کات به شما خواهند گفت که، اگر یک استروئید نتایج فوق‌العاده ای دارد، از آن طرف اثر منفی‌ شدیدی روی سلامتی‌ شما نیز خواهد داشت.

ترنبولون نیز به عنوان یک استروئید برای کات از این قاعده مستثنا نیست و به دلیل افزایش سطح کلسترول (LDL) میتواند فشار قابل توجهی‌ به سیستم قلبی عروقی وارد کند.

این استروئید برای کات به شکل قابل توجه برای کبد سمی نمیباشد (زیرا تزریقی می‌باشد)، که یک برتری آن محسوب میشود.

اما به هر حال، سرکوب تستوسترون پس از پایان دوره شدید خواهد بود، به این معنی‌ که بازگشت تستوسترون به سطح نرمال خود میتواند چندین ماه زمان ببرد. اما، یک دوره پاکسازی هوشمندانه میتواند این دوره ریکاوری طولانی را کوتاه کرده، و همزمان اثرات مخرب خروج از دوره ترنبولون را کاهش دهد، به طوری که بسیاری از مصرف کننده گان خروج از دوره ترنبولون را با افت بسیار شدید فیزیکی‌ و روحی‌ توصیف کرده‌اند.

ژینکوماستی با مصرف این استروئید برای کات یک نگرانی جدی نمیباشد، زیرا این استروئید تحت تاثیر آنزیم آروماتاز نبوده و بنابراین باعث افزایش بیش از حد سطح استروژن نمی‌شود (بر خلاف برخی‌ استروئید‌های حجم). اما به هر حال، بروز ژینکوماستی همچنان محتمل است، زیرا ترنبولون باعث افزایش سطح پروژسترون میشود.

بروز آکنه و ریزش مو نیز در مصرف این استروئید برای کات محتمل می‌باشد، زیرا ترنبولون دارای قدرت آندروژنیک بالایی می‌باشد. همچنین بروز مشکلات پروستات نیز رایج می‌باشد.

وینسترول

وینسترول یک استروئید برای کات است که خوراکی بوده و هم زمان با عضله سازی خالص، چربی‌ سوزی خوبی‌ نیز انجام میدهد.

وینسترول به اندازه ترنبولون عضله سازی نمیکند، اما قدرت چربی‌ سوزی آن برابری می‌کند.

بنابراین، اگر شما قرص را به تزریق ترجیح میدهید، و بیشتر خواهان چربی‌ سوزی هستید – پس این استروئید برای کات ممکن است مناسب شما باشد.

از لحاظ نتایج حاصل شده، یک دوره رایج وینسترول میتواند نتایجی نظیر تغییر فرم بدن زک افران در فیلم (Baywatch) را به همراه داشته باشد.

زک افران از بدنی کم چرب به بدنی کاملا تفکیک شده و خشک رسید، و عضله سازی قابل توجهی‌ نیز کرد.

وینسترول میتواند برای یک دوره حجم خشک یا یک دوره کات استفاده شود. مصرف کننده گان این استروئید برای کات میتوانند انتظار ۱۰ پوند عضله سازی و هم زمان کاهش چند درصد از چربی‌ بدن خود را داشته باشند.

به غیر از اینکه این استروئید برای کات خوراکی بوده و به اندازه ترنبولون آنابولیک نمیباشد – یک تفاوت مهم دیگر این است که وینسترول به آن اندازه باعث پری عضلات نمی‌شود. گاهی‌ اوقات مصرف کنندگان وینسترول میتوانند عضلاتی با ظاهر کمی‌ تو خالی‌ (علیرغم عضله سازی) داشته باشند، که دلیل آن تخلیه آب درون سلولی می‌باشد.

عوارض جانبی وینسترول

وینسترول را می‌توان به عنوان یک استروئید سمی نظیر ترنبولون طبقه بندی کرد و مناسب مبتدی‌ها نمیباشد.

این استروئید برای کات باعث افزایش سطح کلسترول (LDL) و افزایش قابل توجه فشار خون خواهد شد.

استروئید‌های خوراکی عموما برای قلب بدتر هستند، زیرا باعث تحریک آنزیم هپاتیک لیپاز میشوند، که دلیل آن پردازش این استروئید‌ها در کبد می‌باشد. این امر دارای تاثیر منفی‌ روی سطح کلسترول بوده که باعث کاهش جریان خون میشود.

وینسترول همچنین باعث افزایش سطح قابل توجه آنزیم‌های کبد میشود، بنابراین دوره‌های این استروئید برای کات میبایست در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شوند (حداکثر ۶-۸ هفته).

عوارض جانبی آندروژنیک با مصرف این استروئید برای کات محتمل هستند، بنابراین مقداری نازکی یا عقب رفتگی خط مو محتمل می‌باشد. همچنین در افراد مستعد از لحاظ ژنتیکی، بروز آکنه نیز ممکن می‌باشد.

همچنین معروف است که وینسترول گاهی‌ اوقات میتواند باعث درد مفصل شود. دلیل این امر میتواند این باشد که وینسترول باعث خشک شدن بدن میشود، که نتیجه آن محافظت کمتر از مفاصل است. بنابراین، اگر شما یک بدنساز سن بالا بوده و هم اکنون دچار درد مفاصل هستید – پس وینسترول ممکن است بهترین انتخاب شما نباشد.

SteroidsAnabolic
۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات

تستوسترون

بسیاری از مردم گمان میکنند که بهترین استروئید‌ها برای تفکیک عضلانی، استروئید‌های کات هستند. اما، تستوسترون تنها استثنا این قانون می‌باشد.

تستوسترون اولین استروئید آنابولیکی بود که تولید شد. این استروئید تزریقی عمدتا در دوره‌های حجم استفاده میشود، که دلیل آن قابلیت این استروئید در عضله سازی قابل توجه و افزایش قدرت می‌باشد.

اما، این استروئید برای کات همچنین یک چربی‌ سوز کارامد می‌باشد، که ممکن است برای برخی‌ افراد این قابلیت مشهود نباشد، زیرا باعث احتباس آب میشود (که معمولا دریافت کالری مازاد توسط افراد نیز در آن دخیل می‌باشد).

بدنسازان هنگام مصرف این استروئید برای کات در دوره کات متوجه خواهند شد که چربی‌ سوزی حتی بیش از پیش شده و در عین حال با دریافت کالری کمتر میتوانند به سایز عضلات خود اضافه کنند.

این امر باعث شده تا تستوسترون به یکی‌ از بهترین استروئید‌ برای کات تبدیل شود و هم زمان باعث افزایش حجم نیز شود.

تستوسترون به روش ترنبولون چربی‌ سوزی انجام میدهد، به طوری که قدرت آندروژنیک آن باعث تحریک لیپولیز میشود. اگرچه قدرت این استروئید برای کات در زمینه چربی‌ سوزی به اندازه ترنبولون نیست، اما در زمینه عضله سازی تقریبا برابری می‌کند – و البته گزینه بسیار ایمن تری نیز می‌باشد.

عوارض جانبی تستوسترون

اعتقاد بر این است که تستوسترون ایمن‌ترین استروئید موجود می‌باشد، و به همین دلیل است که تجویز تستوسترون امروزه به راحتی‌ برای عموم مردم انجام میشود. ۲.۹% از مردان بالای ۴۰ سال در حال حاضر مصرف کننده این استروئید برای کات هستند تا به علائم کمبود تستوسترون در آنها نظیر کمبود میل جنسی‌، نعوظ ضعیف، کمبود انرژی و کاهش نشاط و تندرستی آنها کمک کند.

تستوسترون دارای قابلیت افزایش سطح کلسترول می‌باشد، اما این اثر روی کلسترول و فشار خون در مقایسه با دیگر استروئید‌های آنابولیک خفیف می‌باشد – که این امر باعث شده تا تستوسترون کمترین فشار را روی قلب وارد کند.

اما به هر حال، هرچه دوز بالاتر برود، احتمال بروز فشار خون بالا نیز بیشتر میشود.

تستوسترون همچنین روی کبد تاثیری نداشته، زیرا تزریقی بوده و مستقیما به جریان خون وارد میشود.

از آنجایی که این استروئید برای کات به شکل قابل توجهی‌ برای قلب و کبد مضر نیست، عوارض جانبی آن را کمتر نگران کننده می‌توان در نظر گرفت.

بروز ژینکوماستی به دلیل آروماتیزاسیون بالا یک نگرانی محسوب میشود، به این معنی‌ که مقادیر قابل توجهی‌ از تستوسترون تزریقی به استروژن تبدیل خواهد شد. بزرگی‌ بافت سینه اگرچه خطرناک نیست، اما از لحاظ روانی‌ دارای تاثیر منفی‌ بوده و همچنین از لحاظ فیزیکی‌ نیز ناخوشایند است.

به منظور جلوگیری از بروز ژینکوماستی با مصرف این استروئید برای کات، از یک سرم نظیر نولوادکس می‌توان استفاده کرد.

همچنین ریزش مو به دلیل افزایش سطح قابل توجه دی هیدرو تستوسترون محتمل است، که میتواند منجر به کوچک شدن و آسیب به فولیکول‌های مو شود. بدنسازان معمولا خواهان مهار اثر دی هیدرو تستوسترون نیستند، زیرا یک هورمون آنابولیک بسیار قدرتمند بوده، بنابراین سرکوب آن ممکن است باعث کاهش رشد عضلات شود.

دوره‌های استروئید رایج ممکن است باعث ریزش یا عقب رفتگی زودرس خط مو شود، اما افراد با ژنتیک قوی ممکن است علیرغم مصرف انواع استروئید‌های آنابولیک دچار هیچگونه ریزش مویی نشوند.

بروز آکنه، پوست چرب و مشکلات پروستات نیز با مصرف این استروئید برای کات محتمل هستند.

پس از پایان دوره تولید داخلی‌ تستوسترون بدن نیز کاهش میابد، بنابراین یک دوره پاکسازی توصیه میشود.

یکی‌ از معایب مصرف بلند مدت تستوسترون مصنوعی‌ این است که سطح تستوسترون طبیعی بدن به شدت آسیب میبیند، و میتواند منجر به اتکا به تستوسترون شود.

کلوماید، اچ سی‌ جی و آناستروزول اثبات کرده‌اند برای پاکسازی پس از دوره تستوسترون کارامد هستند.

بولدنون

بولدنون که همچنین با نام “ استروئید اسب “ نیز شناخته میشود، توسط دامپزشکان برای تحریک اشتها و افزایش حجم اسب‌ها پس از کاهش وزن استفاده میشود.

بولدنون ورژن کمی‌ قوی تر دکا دورابولین می‌باشد (و ارزان تر).

بولدنون همچنین آندروژنیک تر از دکا دورابولین بوده، که در نتیجه میتواند باعث عضله سازی متوسط و مقداری چربی‌ سوزی شود.

بنابراین، بولدنون را می‌توان به عنوان بخشی از یک “ دوره حجم خشک “ یا یک “ دوره کات “ استفاده کرد، زیرا به ندرت باعث احتباس آب میشود (مگر اینکه در دوز‌های بسیار بالا مصرف شود).

همانند دکا دورابولین، این استروئید برای کات نیز باعث رشد آهسته و مستمر میشود، بنابراین دوره‌های آن میتوانند طولانی باشند (بیش از ۸ هفته).

بولدنون عموما میتواند برای اضافه شدن به هر استکی عالی‌ باشد، و میتواند اثر تقویتی داشته باشد، اما فردی که به دنبال نتایج قابل توجه می‌باشد، به ندرت از این استروئید به شکل تکی‌ استفاده خواهد کرد.

هنگام تلاش برای تفکیک عضلات، این استروئید برای کات میتواند با استروئید‌های غیر تبدیل شونده به استروژن، نظیر ترنبولون، آناوار یا وینسترول استک شود.

عوارض جانبی بولدنون

بولدنون یکی‌ از استروئید‌های بهتر برای سلامتی می‌باشد، زیرا فشار آن به روی قلب حداقلی می‌باشد.

بولدنون تبدیل به استروژن میشود، البته نه در سطوح بالا، بنابراین مقداری سطح کلسترول (HDL) را حفظ می‌کند و میتواند نسبتا سطح آن را بالا نگه دارد.

از آنجایی که این استروئید برای کات تزریقی بوده، بولدنون تقریبا هیچ خطری برای کبد نیز ندارد.

اما به هر حال، سرکوب تستوسترون پس از دوره قطعی‌ است و تعدادی عوارض جانبی آندروژنیک نیز ممکن است روی دهند، نظیر بزرگی‌ پروستات، پوست چرب و نازکی/ریزش مو. اما، بولدنون آنچنان آندروژنیک نمیباشد، بنابراین احتمال بروز این عوارض جانبی کمتر از استروئیدهایی نظیر تستوسترون می‌باشد.

بولدنون، در کنار آناوار و تستوسترون، میتواند به عنوان یکی‌ از ایمن‌ ترین استروئید‌ها برای تفکیک عضلات به حساب آید.

bigstock 126039818
۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات

پریموبولان

معروف است که آرنولد شوارتزنگر از پریموبولان برای دوره کات استفاده میکرده است تا به او برای رسیدن به بدنی کاملا تفکیک شده برای مسابقات کمک کند.

پریموبولان در فرم خوراکی و تزریقی موجود بوده و معمولا با استروئید‌های “ خشک “ دیگر نظیر ترنبولون به منظور افزایش تاثیر آن، استک میشود.

این استروئید برای کات آنچنان آنابولیک نمیباشد، بنابراین رشد عضلانی حاصل از آن احتمالا در حد متوسط است (تا ۱۰ پوند).

پریموبولان به خودی خود باعث تفکیک عضلانی نمی‌شود، اما به دلیل پروفایل ایمنی مناسب، میتواند یک گزینه خوب برای افزودن به هر دوره کاتی باشد.

پریموبولان آنچنان آندروژنیک نیز نیست، بنابراین چربی‌ سوزی حاصل از آن قرار نیست شدید باشد. بنابراین، این استروئید برای کات زمانی‌ بهتر است استفاده شود که بخواهید کمی‌ چربی‌ سوزی را سرعت بیشتری بخشیده و با دریافت کالری کمتر سعی‌ کنید عضلات و سطح قدرت خود را حفظ کنید.

عوارض جانبی پریموبولان

پریموبولان ایمن‌ ترین استروئید تزریقی موجود می‌باشد.

از جنبه عوارض جانبی، این استروئید برای کات بسیار شبیه آناوار می‌باشد (عوارض جانبی اندک).

چه در فرم خوراکی و چه تزریقی، پریموبولان سمیت کبد بسیار اندکی‌ ایجاد می‌کند و از آنجایی که فرم خوراکی آن در جایگاه (c-17 alpha) آلکیل دار نشده، از لحاظ ساختار دارویی منحصر به فرد می‌باشد.

پریموبولان به نوعی آندروژنیک (تقریبا نصف تستوسترون) می‌باشد، بنابراین بروز پوست چرب، آکنه و ریزش مو محتمل است – البته بعید است مشکل ساز باشد.

پریموبولان به استروژن تبدیل نمی‌شود، بنابراین جای نگرانی برای بروز ژینکوماستی و احتباس آب نیست.

ایناستروئید برای کات سطح کلسترول (LDL) را افزایش میدهد (همانند تمام استروئیدها)، اما به هر حال، این افزایش تقریبا خفیف خواهد بود و مشخصا بسیار کمتر از دیگر استروئید‌ها می‌باشد. معمولا، پریموبولان نسبت به تستوسترون و دکا دورابولین، کمی‌ بیشتر سطح کلسترول را تغییر میدهد.

پریموبولان را می‌توان ایمن‌ ترین استروئید در زمینه سرکوب تولید تستوسترون طبیعی دانست، به طوری که پس از پایان دوره آن باعث مهار تولید تستوسترون توسط بدن نمی‌شود. اما به هر حال، باز هم اندکی‌ ماهیت سرکوب کننده دارد، بنابراین بدنسازان شاید نیازمند دوره پاکسازی نیز باشند.

پروویرون

پروویرون (مسترولون) یک استروئید خوراکی قدرتمند مورد غفلت واقع شده در زمینه تفکیک عضلانی می‌باشد، و به سه دلیل مهم دارای اثر گذاری بالایی می‌باشد :

۱ . به شدت آندروژنیک می‌باشد

۲ . به استروژن تبدیل نمی‌شود

۳ . باعث بهبود “ قدرت “ دیگر استروئید‌ها میشود

قدرت آندروژنیک بسیار بالای پروویرون در دوره کات چربی‌ سوزی را افزایش داده و در عین حال میتواند در مدت زمان بسیار کوتاهی‌ ظاهری خشک و تفکیک شده ایجاد کند (به دلیل ضدیت بالا با آنزیم آروماتاز).

این استروئید برای کات میل پیوند بسیار بالایی با (SHBG) دارد، به این معنی‌ که میتواند به شکل کارامدی تستوسترون فعال بیشتری را آزاد کند، بنابراین هنگامی که با دیگر استروئید‌های آنابولیک استک شود – میتواند قدرت آنها را بهبود دهد.

به خاطر همین نقش حمایتی است که به پروویرون لقب استروئید “ وینگمن “ را داده اند. مصرف آن در دوره طلایی بدنسازی بسیار محبوب بود و به ساخت برخی‌ از فیزیک‌های افسانه ای کمک کرد که امروزه نیز همچنان از آنها یاد میشود.

عوارض جانبی پروویرون

بسیاری از استروئید‌های آنابولیک مرتبط با افزایش ریسک ناباروری هستند، اما پروویرون یک استثنا بوده – به طوری که دارای اثر مثبت روی کیفیت و کمیت اسپرم می‌باشد.

تحقیقات نشان داده اند که اگرچه پروویرون ممکن است باعث سرکوب تستوسترون کل در دوز‌های متوسط شود (۷۰ میلی‌ گرم در روز)، اما این کاهش اثر شدیدتری نسبت به دیگر ترکیبات استروئیدی دارد.

پروویرون، به دلیل خوراکی بودن و عدم تبدیل به استروژن، منجر به افزایش شدید سطح کلسترول میشود. بنابراین، این استروئید برای کات احتمالا باعث افزایش فشار خون به میزان قابل توجهی‌ میشود، بنابراین هنگام استک کردن آن با دیگر استروئید‌های خوراکی باید احتیاط‌های لازم انجام شود (که این امر معمولا احتمال بروز مشکلات بیشتر برای قلب را افزایش میدهد).

بهترین دوره‌های استروئید برای تفکیک عضلانی

دوره‌های استروئید زیر امروزه به بدنسازان کمک کرده تا به بدنی تفکیک شده برسند. ما آنها را بر اساس علایق مختلف مصرف کننده گان طراحی کرده‌اند و شامل ۴ دوره میشوند :

۱ . دوره استروئید‌های خوراکی

۲ . دوره افزایش حجم حداکثری

۳ . دوره با عوارض جانبی حداقلی

۴ . دوره مناسب بانوان

دوره استروئید‌های خوراکی

دوره‌های زیر برای فردی مناسب است که هم خواهان تفکیک عضلانی کاملی است و هم خواهان تزریق نمیباشد.

در این دوره‌ها از ۴ استروئید برای کات استفاده شده است : آناوار، وینسترول، پریموبولان و پروویرون

دوره آناوار و وینسترول

هفته ۱ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته 6 :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار و وینسترول فیزیکی‌ خشک و با رگ‌های برجسته ایجاد میکنند.

اما به هر حال، وینسترول باعث افزایش سطح کلسترول (LDL) شده که این امر باعث افزایش قابل توجه فشار خون میشود، و در عین حال روی کبد فشار وارد کرده و تولید تستوسترون را سرکوب می‌کند.

در این دوره اساسا یک استروئید ملایم و یک استروئید خشن با هم استک شده‌اند – اما به هر حال نتیجه حاصل شده فوق‌العاده خواهد بود.

unnamed
۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات

دوره پریموبولان و آناوار

هفته ۱ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸ :

پریموبولان : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

این یک دوره ملایم بوده، که نتیجه آن چربی‌ سوزی و عضله سازی متوسط است (اما با عوارض جانبی کم).

این ایمن‌ ترین استک استروئید برای کات و تفکیک عضلانی می‌باشد.

اما همچنان این دوره در حد متوسط باعث سرکوب تستوسترون و افزایش سطح کلسترول میشود. اما به هر حال، عوارض جانبی معمولا بسیار قابل تحمل می‌باشد (به همین دلیل از این استروئید‌ها برای زنان و کودکان در پزشکی‌ تجویز میشود).

عیب این دوره این است که – پریموبولان و آناوار استروئیدهایی گران قیمت هستند.

دوره پروویرون و وینسترول

هفته ۱ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸ :

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

این دوره به راحتی‌ قدرتمند‌ترین دوره استروئید‌ برای کات است که خوراکی نیز می‌باشند. پروویرون قدرت آنابولیک وینسترول را افزایش میدهد، و در عین حال قدرت آندروژنیک آن را نیز افزایش میدهد، که این امر به چربی‌ سوزی بیشتر کمک می‌کند.

هر دو استروئید برای کات سریع عمل میکنند، بنابراین افراد کم چرب در همان چند روز اول دوره، بدن‌شان به شکل قابل توجهی‌ بیشتری خشک و رگ‌هایشان بیشتر برجسته میشود.

عیب این دوره در این است که روی قلب فشار زیادی وارد خواهد کرد، زیرا فشار خون به طور اجتناب ناپذیری افزایش شدیدی خواهد داشت. بنابراین، افراد میبایست در برنامه خود، انجام تمرینات هوازی منظم را لحاظ کنند، تا با این افزایش شدید سطح فشار خون مقابله کنند.

۴ گرم روغن ماهی‌ در روز میتواند مصرف شود و همچنین برای حفظ سطح مطلوب کلسترول، رژیم غذایی نیز میبایست سرشار از چربی‌‌های غیر اشباع باشد و میزان چربی‌‌های اشباع باید به حداقل برسد.

دوره افزایش حجم حداکثری

این دوره فقط برای مصرف کنندگان استروئید برای کات با تجربه می‌باشد، که میتوانند استروئید‌های سنگین را تحمل کرده و شدیدا خواهان کاهش چربی‌ بدن و تفکیک عضلانی در سریع‌ ترین زمان ممکن هستند.

دوره وینسترول و ترنبولون

هفته ۱ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم در هفته

هفته ۲ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم در هفته

هفته ۳ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم در هفته

هفته ۴ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم در هفته

هفته ۵ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم در هفته

هفته ۶ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم در هفته

عوارض جانبی شدید در این دوره استروئید برای کات تقریبا قطعی‌ هستند، به طوری که سطح کلسترول و فشار خون به بالا‌ترین حد ممکن می‌رسد.

بزرگی‌ پروستات با این دوره رایج است، به طوری که ادرار با مشکل مواجه شده و سرکوب تستوسترون نیز قرار است بسیار شدید باشد (که نیازمند یک دوره پاکسازی کاملا هوشمندانه می‌باشد).

نکته : شما میتوانید همچنین به دوره بالا پروویرون با دوز ۵۰ میلی‌ گرم در روز را نیز اضافه کنید، که این امر ماهیت آنابولیکی دوره را افزایش داده و در عین حال چربی‌ سوزی را نیز بیشتر می‌کند. اما، پروویرون نیز فشار خون را افزایش داده، بنابراین دوره وینسترول/ترنبولون/پروویرون میبایست به عنوان یک دوره بسیار سنگین (مخصوصا برای قلب) تلقی‌ شود.

3
۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات

دوره با عوارض جانبی حداقلی

دوره تکی‌ آناوار

هفته ۱ :

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

این دوره استروئید برای کات برای یک مبتدی مناسب بوده، که با دوز محتاطانه ۱۵ میلی‌ گرم در روز شروع شده و تنها ۶ هفته می‌باشد. مصرف کننده گان استروئید با تجربه تر میتوانند ۲۰ میلی‌ گرم در روز به مدت ۸ هفته مصرف کنند.

تنها عارضه قابل توجه این دوره احتمالا سرکوب تستوسترون می‌باشد، که این امر آناوار را تبدیل به یکی‌ از بهترین استروئید‌ها برای تفکیک عضلانی کرده است.

دوره تکی‌ پریموبولان

هفته ۱ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

نکته : دوز‌ها در دوره بالا برای پریموبولان خوراکی (متنولون استات) تعیین شده است.

به همین ترتیب، از پریموبولان تزریقی (انانتات) نیز می‌توان استفاده کرد و دوز آن معمولا چیزی حدود ۳۰۰ میلی‌ گرم در هفته می‌باشد.

دوره مناسب بانوان

دوره تکی‌ آناوار (برای بانوان)

هفته ۱ :

آناوار : ۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

آناوار : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

آناوار : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

آناوار : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

آناوار : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

برای زنان از دوز‌های کمتر آناوار استفاده شده تا ریسک بروز صفات مردانه در آنها کاهش یابد. برای زنان با تجربه تر، دوره آناوار میتواند از ۱۰ میلی‌ گرم در روز شروع شده و تا ۶ هفته ادامه داشته باشد.

این دوره استروئید برای کات باعث چربی‌ سوزی فوق‌العاده و عضله سازی و افزایش قدرت خوبی‌ میشود.

دوره تکی‌ پریموبولان (برای بانوان)

هفته ۱ :

پریموبولان : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

پریموبولان : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

پریموبولان : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

پریموبولان : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

پریموبولان : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

پریموبولان : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

دوز‌ها برای زنان و برای پریموبولان خوراکی تعیین شده است.

دوره تکی‌ پریموبولان نتایجی‌ مشابه دوره تکی‌ آناوار به همراه دارد. عضله سازی متوسط و چربی‌ سوزی قابل توجه مورد انتظار است. برخی‌ زنان ممکن است از همان اول دوره وسوسه شوند از دوز ۷۵ میلی‌ گرم در روز استفاده کنند، اما به دلیل افزایش ریسک بروز صفات مردانه، انجام این کار توصیه نمی‌شود.

این یک دوره استروئید برای کات بسیار ایمن برای زنان در نظر گرفته میشود.

بانوان اگر خواهان حفظ ویژگی‌های زنانه خود هستند، نباید پریموبولان را با وینسترول یا ترنبولون استک کنند. پریموبولان و آناوار میتوانند با هم استک شوند، اما دوز‌ها میبایست با احتیاط کامل تعیین شود.

97658612 569fe66e3df78cafda9efe1e
۷ استروئید برای کات و تفکیک عضلات

استروئید برای کات : جمع بندی

بهترین استروئید‌ برای کات و تفکیک عضلانی آنهایی هستند که هم زمان عضله سازی و چربی‌ سوزی میکنند.

چندین استروئید برای کات وجود دارند که این کار را انجام میدهند، اما هر کدام دارای مزایا و عوارض جانبی مخصوص به خود است.

بنابراین، اگر خواهان تفکیک عضلانی بوده و به عوارض جانبی اهمیتی نمیدهید، بهترین گزینه‌ها میتوانند ترنبولون و وینسترول باشند.

اما اگر خواهان اجتناب از بروز عوارض جانبی هستید – آناوار و پریموبولان ایمن تر بوده، اما گران تر هستند. 

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.7/5 - (4 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات