سوماتروپین (HGH) چیست ؟
3.7

سوماتروپین (HGH) چیست ؟

 • پپتیدها و انواع آنها
 • 9 جولای 21
 • محمدرضا امیدی
 • 127,406 بازدید
 • 13 دیدگاه
سوماتروپین چیست ؟ تاثیرات این ماده بر بدن چیست؟ این محصول هورمون رشد انسانی‌ یا HGH می باشد، که به صورت تجاری به این نام معروف شده است. این ماده در دهه ۷۰ میلادی سرانجام در فرم خالص خود استخراج شد. این امر پس از تلاش‌های بسیار در جهت تهیه عصاره با کیفیت از غده هیپوفیز اجساد بالاخره به حقیقت پیوست.
سوماتروپین  داروی حاصل شده به شکل فعالی‌ برای کودکان دارای اختلال رشد تجویز می شد. سپس 10 سال بعد وارد جامعه ورزشی نیز شد و شهرت آن به دلیل قابلیت اش در افزایش قابل توجه حجم عضلات بود.
سوماتروپین سپس در سال ۱۹۸۹ ممنوع شد، اما به طور کامل از جامعه ورزشی خارج نشد. از آنجایی که هورمون رشد یا سوماتروپین قابل تشخیص در بدن نمی باشد، از آن در دنیای فیتنس و بدنسازی به شکل گسترده ای استفاده می شود.
سوماتروپین یکی از مکمل هایی است که امروزه به واسطه تاثیرات جادویی و فوق العاده اش در میان طرفداران بدنسازی باب شده است. بخصوص برای افرادی که خیلی علاقه مند نیستند که ورزش را به شیوه سنتی دنبال کنند. که درکلام عامیانه سوما نامیده میشود. هنگامی که از برخی مربی ها می پرسید که چگونه میتونم بدون تمرین زیاد و در زمان کم حجم عضلاتم رو زیاد کنم توصیه میکنند که برو سوما بزن!!!

سوماتروپین چه نوع هورمونی است؟

هورمون رشد یا سوماتروپین امروزه دارویی گران قیمت در لیست موارد مصرفی ورزشکاران می باشد، بنابراین بهتر است که با دقت بیشتر و مخصوصی مورد استعمال قرار گیرد یک هورمون پلی پپتیدی از دسته پپتیدها و شامل ۱۹۱ اسید آمینه است و به طور نرمال می باشد.

هورمون رشد انسانی  HGH بوسیله سوماتوتروپ در غده ای که به وسیله مغز انسان در بدن دستور داده می شود ساخته می شود. سوماتوتروپ تا ۵۰% یا بیشتر در ترشح غده مربوطه به رشد و ساخت هورمون رشد که جزء مهمترین هورمون های بدن هستند مربوط می شود.

سوماتروپین در غده هیپوفیز قدامی سنتز میشود. این هورمون تاثیر آنابولیکی روی سلول‌های ماهیچه ای دارد. هیپوتالاموس توسط هورمون آزادکننده GHRH (سوماتوکرینین) و هورمون مهار کننده SRLF (سوماتوستاتین) ترشحHGH   را از هیپوفیز قدامی کنترل می‌کند.

هیپوفیز طبیعی محتوی ۳تا ۵ میلی گرم هورمون رشد است و روزانه ۸۷۵-۵۰۰ میکروگرم GH ترشح می‌کند. رشد نرمال اسکلت انسان نیز به لطف همین امر است.

هنگام ورود به جریان خون، هورمون رشد باعث تحریک تولید پروتئین‌ها در بدن شده و روی بافت‌های چربی‌ اثر کاتابولیک دارد اما میزان ترشح آن را هیپوتالاموس معین میکند که تا حد زیادی به سطح سلامت کلی فرد و سن بستگی دارد.

اگر محرک های مناسبی مانند: تمرینهای ورزشی، خواب، استرس کم وپایین بودن سطح قند خون داشته باشد منتشر می شود.

سوماتروپین تاثیر تستوسترون در بدن را بهبود می دهد. این اثر مشترک نیز روی افزایش گلوکز در جریان خون تاثیر میگذارد. در این حالت پانکراس به دلیل افزایش تولید انسولین، دچار استرس بیشتر می شود.

به منظور حفظ تعادل نرمال بین هورمون رشد و انسولین، ضروری است که از عملکرد نرمال پانکراس اطمینان حاصل کنیم. به منظور اجتناب از بروز دیابت در طول دوره استفاده از سوماتروپین، تزریق مقادیر بیشتر انسولین به جریان خون ضروری می‌باشد.

ترشح هورمون رشد دقیقه به دقیقه تحت کنترل سیستم عصبی می‌باشد. ترشح این هورمون در سن بلوغ به فعال‌ترین حد می‌رسد و تا بسته شدن صفحات رشد استخوان‌ها در همان حد می‌ماند و ترشح آن به‌تدریج در مردها و زن‌ها بین سن‌های ۲۰ و ۴۰ کاهش می‌یابد.

در مجموع، عمل کامل هورمون رشد، از بدن در برابر فرایند‌های تخریبی‌ محافظت و مکانیزم‌های بازسازی را فعال می‌کند. بسیاری از تحقیقات بالینی نشان داده‌اند که عمل هورمونی سوماتروپین، می تواند فرد را به میزان ۱۰ تا ۲۰ سال جوان کند.

البته واضح است که برای تهیه این داروی هورمونی با ارزش، دیگر از اجساد استفاده نمی‌شود. سوماتروپین اکنون برای مصرف پزشکی‌ و ورزشی، به شکل مصنوعی‌ سنتز می شود.

سوماتروپین

سوماتروپین

بهترین زمان مصرف سوماتروپین برای عضله سازی

سوماتروپین یک نوع هورمون رشد انسانی (HGH) است که در بدن تولید می‌شود و نقش مهمی در رشد و تجدید سلول‌ها، افزایش عضلات و کنترل مواد متابولیکی دارد. استفاده از سوماتروپین به منظور افزایش عضلات و عملکرد ورزشی می‌تواند در برخی موارد مفید باشد، اما مصرف آن باید با دقت و تحت نظر پزشک انجام شود.

زمان مصرف سوماتروپین برای عضله سازی به موارد زیر وابسته است:

 1. زمان ورزش: بهترین زمان برای مصرف سوماتروپین در روز، زمانی است که تمرینات و ورزش‌های شما برنامه‌ریزی شده‌اند. معمولاً مصرف قبل از تمرین و یا پس از تمرین، و در برخی موارد هر دو، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. زمان خواب: دیگر زمان مهم برای مصرف سوماتروپین، زمان خواب است. این هورمون در طول فاز خواب عمیق ترشح می‌شود و تاثیراتش بر رشد و بازسازی سلولی در این مرحله بیشتر است. بنابراین، مصرف سوماتروپین قبل از خواب می‌تواند مفید باشد.
 3. صبح ناشتا: دیگر زمان مهم برای مصرف سوماتروپین، صبح ناشتا است

به هر حال، مهمترین نکته این است که هر گونه مصرف هورمون‌ها، از جمله سوماتروپین، باید تحت نظر پزشک تخصصی انجام شود. استفاده بدون نظارت مناسب ممکن است به عوارض جبران‌ناپذیر و مشکلات جدی منجر شود. همچنین، به علت محدودیت‌ها و مقررات قانونی در مورد استفاده از هورمون‌ها، حتماً قوانین محلی را مورد بررسی قرار دهید.

اثرات هورمون سوماتروپین بر بدن

سوما  روی صفحات رشد در استخوان‌ها، اثر می‌گذارد و موجب رشد آنها می‌شود و در واقع کودک ما قد می‌کشد. البته این هورمون، علاوه بر اثر مستقیم، به صورت غیرمستقیم هم سبب رشد اندام‌های بدن می‌شود که با تأثیر روی کبد، دستور ترشح هورمونی را به او می‌دهد که آن هورمون، وظیفه رشد اعضای بدن را بر عهده دارد.

کمبود هورمون رشد، حفظ پروتئین‌سازی در بدن را مختل می‌کند. هورمون رشد در همه مقاطع زندگی ما ترشح می‌شود، حتی در دوران جنینی و سبب رشد جنین می‌شود. البته در دوران جنینی، این هورمون از سلو‌ل‌های جفت ترشح می‌شود.

 مساله ی مهم، میزان ترشح هورمون رشد در دوران بلوغ است. اگر این ترشح مختل شود، بیماری‌هایی مثل کوتاهی قد یا کوتولگی و مشکلات دیگر پیش می آید.

سوماتروپین روی پخش چربی در بدن هم موثر است و کودکانی که دچار کمبود این هورمون هستند، چربی بدنشان بیش از حد معمول است. در ضمن صدایشان گاهی طبیعی نیست، چون هورمون رشد روی حنجره هم موثر است.

به طور خلاصه، HGH به شکل ساختاری سلول های بدن را افزایش می دهد و همچنین سلول های جدید را به منظور افزایش پاسخهای مطلوب سلولی تولید می کند.

علاوه بر این، HGH تا حد زیادی میزان اسیدهای آمینه قابل تبدیل را افزایش می دهد و در نتیجه از این طریق هم عملکرد بدن را افزایش میدهد. با این اثرات متابولیکی ویژه این هورمون با هدف بازی کردن یک نقش کلیدی در تعیین این که چگونه چربی بدن به صورت منبع انرژی استفاده شود, بوجود آمده است.

اثر سوماتروپین روی افزایش سایز عضلات میتواند به واسطه فعال شدن حافظه عضلانی، تا مدت زمان زیادی حفظ شود. این یک تفاوت کلیدی بین هورمون رشد و استروئید‌های آنابولیک می‌باشد. بسیاری از مردان و زنان از هورمون رشد استفاده میکنند، و نه فقط برای بهبود عملکرد ورزشی، بلکه برای حس بهتر، ظاهر بهتر و جوان ماندن (برای سال‌های پیش رو).

هورمون رشد حتی خیلی حساس است و می بایستی در دمای خنک و مشخص شده نگه داری شود و سریع مورد استفاده قرار بگیرد . دخالت دارد. به واسطه بالا رفتن عمر تا ۶۰ سال، اغلب مردم تقریباً ۸۰% هورمون رشد در سیستم بدنشان تنبل می شود و دیگر فعالیتی ندارد.

سنتز ناکافی هورمون رشد سوماتروپین

 سنتز نشدن هورمون رشد در بدن میتواند باعث ایجاد علائم منفی‌ زیر شود:

 •  تحلیل عضلانی
 • پوست خشک، ظهور آکنه
 • بروز پدیده چاقی بدون ایجاد تغییر در رژیم معمول فرد
 • شکندگی استخوان ها، ضعف تاندون‌ها و لیگمنت ها
 • طریق شدید و فراوان
 • کاهش فعالیت‌های جنسی‌
 • تغییر در وضعیت احساسی‌ (ظهور اضطراب و افسردگی)
 • اختلالات در حافظه و سطح توجه
 • عملکرد بد سیستم قلبی عروقی
 • حساسیت بالای پوست به نور آفتاب (فوتودرماتوز)
 • سندرم خستگی مزمن

سطح هورمون رشد در بدن از طریق تست خون در آزمایشگاه مشخص میشود. تست‌های خاصی‌ بر مبنای گلوکاکن، انسولین و سوماتولیبرین وجود دارند. ام آر آی از استخوان‌ها و رادیوگرافی، تعیین فعالیت مناطق رشد و تراکم استخوانی را ممکن کرده‌اند، که این امر نیز نشان دهنده سطح فعالیت سوماتروپین می‌باشد.

 

اثرات ترشح زیاد هورمون رشد سوماتروپین

ترشح بیش از حد این هورمون باعث رشد بیش از حد بدن می‌شود و وقتی می‌بینید فردی بیش از ۲۴۰ سانتی‌متر بلندی قامت دارد نتیجه‌ای از ترشح بیش از حد هورمون رشد می‌باشد.

ترشح بیش از حد این هورمون در بزرگسالان نتیجه‌ای است از تومور هیپوفیز، یا تزریق مصنوعی آنکه باعث بروز پدیده آکرومگالی می‌گردد. آکرومگالی با رشد فک و آرواره ضخیم شدن جمجمه، بزرگ شدن استخوان‌های دست و پاها قابل تشخیص است.

همچنین با مصرف مصنوعی این هورمون رشد غیرعادی در قفسه سینه، کبد و طحال دیده می‌شود و پوست بدن هم ضخیم‌ می‌گردد. اگر به ترشح طبیعی این هورمون در بدن متکی هستید هرگز نمی‌خواهد که نگران آکرومگالی باشید چرا که با سوءاستفاده از داروی مصنوعی آن است که آکرومگالی رخ می‌دهد.

سوماتروپین

نتایج مصرف سوماتروپین

اثرات سودمند سوماتروپین

در دوره ای که زیبایی ظاهری افراد از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار است.

بسیاری از ستارگان سینما برای جوان سازی بدن خود از دوره‌های هورمون رشد استفاده میکنند. در واقع، شاید این موضوع را در مجله‌های محلی یا مجله‌های فروخته شده در اقصی نقاط جهان نبینید. استفاده بیش از ۵۰% بازیگران مرد و زن شناخته شده و مشهور، از هورمون رشد استفاده کرده تا همیشه جوان بمانند! به همین دلیل است که برای سال‌ها به هورمون رشد لقب “ چشمه جوانی “ داده اند. اما به هر حال، به خوبی‌ شناخته شده است که مصرف هورمون رشد میتواند در مجموع نتایج بسیار با کیفیتی را به همراه داشته باشد :

بهبود فعالیت مغز و عملکرد آن

۱ . افزایش تراکم استخوانی

۲ . کاهش چربی‌ بدن و افزایش سلول‌های ماهیچه ای

۳ . فعال سازی فرایند‌های محافظتی بدن

۴ . کاهش سطح کلسترول در خون

۵ . افزایش فعالیت‌های ذهنی‌

۶ . افزایش میل جنسی‌

۷ . بازسازی و جوان سازی پوست و کاهش خمیدگی بدن

۸ . افزایش استفاده از بافت چربی‌ برای تامین انرژی مورد نیاز بدن

۹ . کاهش دوره ریکاوری پس از سوانح

۱۰ . بهبود پویایی و سلامت مفاصل

۱۱ . ترمیم بافت غضروف

۱۲ . کاهش زمان فرایند ترمیم بافت ها

۱۳ . بازگرداندن حجم و عملکرد ارگان‌های تحلیل یافته به واسطه افزایش سن

۱۴ . مشارکت در نرمال سازی فعالیت مجاری عروق خونی

۱۵ . تاثیر روی ترومبوز

۱۶ . تقویت ماهیچه قلب

۱۷ . بهبود وضعیت سیستم ادراری

۱۸ . در زنان، باعث ناپدیدی علائم سلولیت میشود.

افزایش وزن به طور باور نکردنی بدون اینکه صدمه ای به تکیه گاه اندازه ای داشته باشد.

چه کسی‌ از مصرف سوماتروپین سود میبرد؟

۱ . درمان کوتاه قامتی کودکان

۲ . درمان دیستروفی ماهیچه ای دوشن

۳ . درمان بیماری کلیوی مزمن

۴ . سندروم روده کوتاه

۵ . جلوگیری از گسترش آسیب‌های مرتبط با افزایش سن

۶ . کمبود هورمون رشد به واسطه تومور‌های هیپوفیز

۷ . دیستروفی عضلانی در بیماران مبتلا به اچ آی وی

سوماتروپین

مصرف هورمون سوماتروپین در بدنسازی

 هورمون رشد تأثیر اساسی روی حجم عضلات، متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و چربی‌ها دارد. اول از همه باید گفت که هورمون رشد حجم خالص عضلانی بدن را به‌واسطه تحرک سنتز پروتئین و افزایش احتباس نیتروژن اضافه می‌کند.

 بخشی از این تأثیر به خاطر این است که هورمون رشد انتقال آمینواسیدهای خاصی به داخل سلول‌های عضلانی بهبود می‌دهد. افرادی که این هورمون را در بدن خود کم دارند نسبتاً درصد چربی بدن‌شان بالا است. هورمون رشد به‌ واسطه افزایش پروتئین بدن و عمدتاً عضلات، میزان چربی بدن را کاهش می‌دهد.

گاهی اوقات به‌ویژه بعد از یک دوره فقدان گلوکز، هورمون رشد دارای تأثیری مثل هورمون انسولین می‌شود به‌طوری که جذب گلوکز و مصرف آن را افزایش می‌دهد. این تأثیر خیلی سریع از بین می‌رود و دلیل فیزیولوژیک آن هنوز نامشخص است. بعد از حدود دو ساعت متابولیسم گلوکز در عضله و بافت چربی متوقف می‌شود.

بدین‌ترتیب در استفاده گلوکز کاهش دیده می‌شود در نتیجه ذخایر گلیکوژن عضلات حفظ می‌شوند چرا که متابولیسم گلوکز متوقف می‌شود. هورمون رشد در بافت چربی تخریب تری‌گلیسیرید (چربی بدن) را بهبود داده، و سطح اسیدهای چرب آزاد خون را افزایش می‌دهد. از آنجائی‌که استفاده از گلوکز توسط هورمون رشد سرکوب می‌شود، سنتز چربی نیز سرکوب می‌گردد. این تأثیرات وقتی با هم ترکیب می‌شوند نتیجه‌اش می‌شود کاهش خالص چربی بدن.

 چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که هورمون رشد جذب و مصرف گلوکز را کاهش می‌دهد و گلیکوژن را حفظ می‌کند. در نتیجه مصرف چربی‌ها را با متابولیزه کردن ذخایر چربی افزایش می‌دهد و سنتز پروتئین را بیشتر می‌کند. تأثیر خالص آن می‌شود ساخته شدن بدن عضلانی‌تر و کم‌چربی‌تر.

ترشح هورمون رشد به‌واسطه خواب، استرس، پائین بودن سطح گلوکز خون، افزایش برخی آمینواسیدهای مشخص (به‌ویژه آرژنین، لیوسین، والین و ارنتتین) و ورزش تحریک می‌شود به‌طور طبیعی این هورمون در بیشترین مقادیر حین خواب عمیق ترشح می‌شود.

افزایش ترشح هورمون رشد در بدنسازی

چگونه ترشح هورمون رشد را در بدنسازی  را اضافه کنیم؟

شما به‌طور طبیعی می‌توانید به حد کافی میزان هورمون رشد بدن را بالا ببرید تا حجم عضلات‌تان اضافه و میزان چربی‌های بدن‌تان کم شود. چندین راه برای افزایش طبیعی هورمون رشد در بدن وجود دارد.

 1. اول از همه پیروی از رژیم غذائی که در آن به‌ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن ۲/۲ گرم پروتئین به بدن برسد. یک وعده پرپروتئین باعث افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود.

2. دومین روش این است که از مکمل‌های آزادکننده هورمون رشد استفاده کنید (آنهائی‌ که حاوی آرژنین پیروگلوتامیت و لیسین مونوهیدروکلراید هستند) از این مکمل‌ها قبل از خواب و قبل از تمرین استفاده کنید و همیشه آنها را با معده خالی مصرف کنید.

3.  راه سوم این است که خواب کافی داشته باشید حداکثر ترشح هورمون رشد طی خواب عمیق اتفاق می‌افتد. چنانچه مقدور است بعدازظهر هم چرتی بزنید.

4. زیرکانه تمرین کنید. تمرین سنگین با تکرارهای کم راهی مؤثر برای افزایش قدرت است. احتمالاً دلیلش این است که میزان تستوسترون در این نوع تمرین افزایش می‌یابد و تمرین روی سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد.

تمرین با تکرارهای زیاد و وزنه‌های متوسط بیشتر برای ترشح هورمون رشد مؤثر است. بنابراین کار اشتباهی است اگر تکرارهای زیاد را از برنامه‌های خود حذف کنید. ترشح هورمون رشد نتیجه‌ای است از تمرینات پرمقدار که همچنین باعث تحریک چربی‌سوزی هم می‌شود البته لازم است که برای داشتن پیشرفتی مداوم هم با تکرارهای کم و هم با تکرارهای زیاد تمرین کنید.

سوماتروپین

سوماتروپین

تاثیرات مثبت سوماتروپین در بدنسازی

 این دارو قابلیتش با تولید زیاد سلول های عضلانی بدون استروئید امکان پذیر است. سوماتروپین تقویت کننده بافتهای پیوندی، زردپیها و غضروفها می باشد، که می تواند دلیل اصلی برای افزایش قابل ملاحظه قدرت ورزشکاران باشد.

بعضی بدنسازها و پاورلیفتینگ کارها اعلام کرده اند که مصرف همزمان استروییدها و سوماتروپین نه تنها باعث افزایش قدرت ورزشکارمی شود، بلکه آنها را ازآسیب نیزحفظ می کند. کسوماتروپین اثر آنابولیک (بافت سازی) قوی دارد و سبب افزایش ساخت (سنتز) پروتئین می شود که خود را به صورت hypertrophy (گسترش سلولهای ماهیچه ای) و hyperplasia (افزایش سلولهای ماهیچه ای) نشان می دهد.

جالب اینجاست که این تغییرات با مصرف استروییدها بدست نمی آید. این شاید تنها دلیلی است که سوماتروپین به عنوان قویترین هورمون محسوب می شود.  بهبود بخشیدن به عملکرد ششها و افزایش درجه موادSaure در جریان خون، کمک به سیستم دفاعی بدن و عملکرد غده تیموس و شاید در اغلب موارد مؤثراً اختصاصی باشد.

در دنیای ورزشی، محبوبیت هورمون رشد به دلیل احتمال دستیابی به مزیت‌های مهم زیر می‌باشد:

1. تقویت سیستم استخوانی‌-مفصلی، که هنگام کار با وزنه و انجام ورزش‌های قدرتی‌ مهم می‌باشد.

2. هنگام کار با وزنه به فعال ماندن عضلات، انعطاف پذیری و پویایی آنها کمک کند.

3. سوزاندن ذخایر چربی‌ بدن

4. ارتقای فرایند‌های متابولیکی

5. تسریع ریکاوری از آسیب دیدگی ها

6. افزایش نشانگر‌های قدرت فیزیکی‌

7. افزایش حجم عضلات در خانه 

8. عبور از یک دوره شیمی‌ درمانی

9. بی‌ اشتهایی عصبی

10. افزایش تجزیه چربی‌ بدن

11. بالا بردن درجه انرژی و وضعیت واضح و روشن

دوره مصرف سوماتروپین – somatropin

نحوه مصرف و مزان دوزی مصرفی هورمون رشد

1- دوره مبتدی و تکی‌ هورمون رشد

طول دوره استفاده از هورمون رشد به منظور دیدن نتایج قابل توجه حداقل میبایست ۳ ماه باشد :

هفته ۱-۶: سوماتروپین ۵ واحد در روز، تقسیم به دو دوز

هفته ۷-۱۲: سوماتروپین ۵ واحد دو بار در روز

هنگام تقسیم دوز به دو بخش، اولین دوز در صبح تزریق میشود، قبل از وعده صبحانه، زمانی‌ که غلظت قند خون در پایین‌ترین حد خود می‌باشد. بهترین زمان دومین تزریق در طول تمرین ورزشی یا بلافاصله پس از آن می‌باشد. اگر در روز تزریق جلسه تمرینی نداشته باشید، تزریق میبایست ۳۰ دقیقه قبل از ناهار انجام شود.

(حتما بخوانید! دوره استروئید مبتدی را بخوانید.)

2- دوره هورمون رشد برای کات

طول دوره مصرف از ۲ ماه تا ۶ ماه می‌باشد :

هفته ۱: سوماتروپین ۵ واحد در روز

از هفته ۲: سوماتروپین دو نوبت در روز، ۵ واحد

در دوره‌های بیشتر از ۲ ماه، دیابتون نیز مصرف می شود، در دوره‌های بیشتر از ۴ ماه، برای اطمینان از حفظ سلامتی غده تیروئید، تیروکسین نیز می بایست افزوده شود.

هنگام انتخاب دوره هورمون رشد برای کات، قوانین کمی‌ تغییر میکنند.

۱. کاهش دریافت کالری

۲. کاهش مصرف کربوهیدرات‌های ساده و چربی‌

۳. مصرف حداقل ۲۵۰ گرم پروتئین در روز

3- دوره ترکیبی‌ با انسولین

طول دوره مصرف از ۸ هفته تا ۱۲ هفته

سوماتروپین : ۵ واحد دو بار در روز

تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌ گرم در هفته

اوکساندرولون : ۴۰ میلی‌ گرم در روز

انسولین : ۵ واحد دو بار در روز، یک ساعت پس از تزریق سوماتروپین

4- هنگام طراحی یک دوره برای افزایش حجم عضلات، میتوانید یک استروئید‌های آنابولیک را نیز به دوره تکی‌ اضافه کنید :

سوستانون ۲۵۰ : ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌ گرم در هفته

بولدنون : ۴۰۰ میلی‌ گرم در هفته

در این حالت، دوز سوماتروپین ۱۲ واحد در روز می‌باشد. طول دوره برای حجم، به عنوان قانون، نباید بیشتر از ۸ هفته شود.

سوماتروپین

بهترین دوره هورمون رشد سوماتروپین

قوانین مشخصی‌ برای استفاده از هورمون رشد در رسیدن به اهداف ورزشی تعیین نشده است. دلیل این امر این است که تحقیقات روی خواص ماده فعال در این زمینه همچنان در حال انجام میباشند. به منظور افزایش عملکرد ورزشی، استفاده از طرحی که شامل تمام آنالیز‌ها و مشاهدات علمی‌ باشد، غیر ممکن است.

دانش کنونی اجازه استفاده از هورمون رشد در اهداف پزشکی‌ را میدهد. برای استفاده از این هورمون در ورزش، مدنظر قرار دادن تجربیات کسب شده توسط بدنسازان و وزنه برداران نسل‌های گذشته مهم می‌باشد. پزشکان ورزشی مدرن توصیه میکنند که شما به منظور جلوگیری از بروز عوارض جانبی، پایبند به استفاده از دوز‌های اثبات شده بمانید.

شما همیشه باید دوز‌های خود را بر اساس سبک زندگی‌ و تمرینات تان تنظیم کنید. هورمون رشد همراه یک برنامه تمرینی منظم و رژیم غذایی مناسب موثرتر و کارامدتر می‌باشد.

نکات تزریق هورمون رشد

بهترین زمان تزریق سوماتروپین نیمه اول یا میانه روز است. برای عملکرد مناسب هورمون، بهتر است هورمون رشد قبل از وعده‌های غذایی تزریق شود، زیرا در این زمان سطح قند خون بسیار پایین می‌باشد. بهترین زمان صبح، قبل از صبحانه است. هورمون رشد بسیار تحت تاثیر غذا می‌باشد. بنابراین، بهترین زمان تزریق یک ساعت قبل از یک وعده غذایی یا دو ساعت پس از آن می‌باشد.

اگر انسولین در دوره حاضر باشد، بسیار مهم است که توالی تزریق را به درستی‌ انجام دهید. اولین تزریق سوماتروپین بوده، که پس از ۲۰ دقیقه، انسولین به همان منطقه تزریق میشود. اگر هدف از دوره افزایش حجم یا کات باشد، هورمون رشد نباید در زمان خواب تزریق شود.

بهترین منطقه برای تزریق هورمون رشد شکم می‌باشد. تزریقات به صورت زیر پوستی‌ انجام میشوند. البته ورزشکاران با تجربه تزریق درون ماهیچه ای را ترجیح میدهند. برای تزریق، همچنین عضلات سرشانه و پشت بازو نیز مناسب هستند.

هر مصرف کننده ای اثر تزریق هورمون رشد را به طریقی حس می‌کند، اما در هر صورت، شما خواهید فهمید که هورمون در حال تاثیر گذاری است. افزایش قابل توجه قدرت فیزیکی‌ شما را قادر میسازد تا میزان وزنه‌های خود در طول تمرین را افزایش دهید. درد آسیب دیدگی‌ها را دیگر حس نخواهید کرد. خشکی ظاهر شده در بدن نشانه چربی‌ سوزی در بدن است.

سوماتروپین

در اکثر موارد این دارو به صورت تزریقی و آمپول یا آمپول های خودکاری که سوما سر خود نامیده میشود, مصرف میشود و انواع مختلفی دارد.
اگر به منظور ضد پیری, سلامتی و درمان عمومی و یا چربی سوزی قصد مصرف دارو را دارید:
یک دوز روزی ۲-۳ (IU) برای اکثر افراد مفید خواهد بود.
برای عضله سازی و بهبود قابل توجه ترکیب بدن:
یک دوزروزی ۴-۸ (IU)  لازم میباشد.برای افزایش تاثیر دارو تا حد اکثر، توطیه میشود که همراه این مکمل , تستوسترون، انسولین، وتی ۳ (T3) با دوز پایین T3 مصرف گردد.
یک نمونه از برنامه مکمل گیری سوما به صورت زیر میباشد:
هفته ۱-۴ = HGH 2 IU هر تزریق
هفته ۵ = HGH 2.5 IU هر تزریق
هفته ۶= HGH 3.0 IU که تزریق به دو قسمت  ۱٫۵ IU تقسیم میگردد.
هفته ۷ =HGH 3.5 IU که تزریق به دو قسمت  ۱٫۷۵ IU تقسیم میگردد.
و به این ترتیب تا زمانی که به دوز مورد نظر برسد افزایش می یابد.

غذاهای مناسب هورمون سوماتروپین

توصیه‌های غذایی در طول دوره مصرف هورمون سوماتروپین

مصرف هورمون رشد بدون پیروی از یک رژیم غذایی مخصوص بیشترین نتایج را در پی نخواهد داشت. رژیم مناسب، راز اصلی‌ دستیابی به نتایج مطلوب می‌باشد. میزان کالری دریافتی، روی سرعت و کیفیت عضله سازی تاثیر گذار است.

اگر ورزشکار برای افزایش وزن خود، یک دوره هورمون رشد را انتخاب کرده است، پس قوانین مخصوص زیر میبایست دنبال شوند :

۱ . مصرف حداقل ۵ وعده غذایی در روز

۲ . مصرف مواد غذایی سرشار از کالری

۳ . هر وعده میبایست شامل مقادیر حداقلی چربی‌ و کربوهیدرات‌های ساده باشد

۴ . تغذیه یک ساعت قبل از تمرین

۵ . نظارت دقیق روی نسبت مصرف پروتئین، چربی‌ و کربوهیدرات

گزینه‌ها برای وعده‌های غذایی بی‌ پایان هستند. البته نباید به شکل ناگهانی مصرف مواد غذایی دلخواه (و بعضا با ارزش غذایی پایین نظیر فست فود ها) را قطع کنید. معمولا انجام این کار برای تغییر سبک زندگی‌، منجر به شکست فاجعه باری میشود.

از وعده‌های غذایی که از آن لذت می‌برید استفاده کنید و به دنبال دستور العمل تهیه آن به شکل سالم باشید. تغذیه سالم قرار نیست که کسالت آور باشد. وعده‌های غذایی خود را با انواع ادویه‌های طبیعی نظیر سیر، اورگانو، ریحان و … طعم دار کنید. مرغ، گوشت چرخ کرده کم چرب و ماهی‌ منابع فوق‌العاده پروتئین و چربی‌ هستند و باعث میشوند تا عضلات شما رشد کرده و سالم بمانند.

سوماتروپین

سوماتروپین و رژیم غذایی

ممنوعیت‌ها در استفاده از هورمون somatropin

صلاحیت مصرف سوماتروپین تنها توسط یک پزشک دارای تجربه کافی‌ در زمینه کار با دارو‌های هورمونی تعیین میشود. در زمان مشاوره، نشانه‌های مصرف و همچنین موارد منع مصرف شناسایی میشوند. سوماتروپین در موارد زیر نباید مصرف شود :

۱ . افراد زیر ۲۰ سال (بسته به فرد و سطح تمرین)

۲ . عدم تحمل یا حساسیت بسیار بالا به ماده فعال

۳ . آسیب‌های چند گانه در قسمت‌های مختلف بدن

۴ . بیماری تیروئید

۵ . دیابت

بخوانید: غذای دیابتی ها

به شکل جداگانه، باید ذکر شود که افراد مبتلا به سرطان، به هیچ عنوان نباید از هورمون رشد استفاده کنند. انجام این کار به شکل قابل توجهی‌ رشد سلول‌های سرطانی را افزایش داده، که این امر منجر به تشدید وضعیت بیمار میشود.

حتی در صورت عدم تشخیص و عدم وجود علائم مشهود سرطان، ضروری است که برای مصرف یا عدم مصرف چنین داروهایی، آزمایش خون برای تشخیص نشانگر‌های تومور تجویز شود. ما همیشه تاکید بسیار روی اهمیت مشاوره با پزشک داریم.

اگر دارای بیماری‌های زمینه ای هستید، در مورد مصرف هورمون رشد نیز باید این مشاوره را انجام دهید. سعی‌ نکنید وضعیت پزشکی‌ خود را نادیده گرفته و بدون نظارت حرفه ای پزشکی‌ هورمون رشد را مصرف کنید. در زندگی‌ خود هوشمند عمل کنید و فعال بمانید (حتی بدون استفاده از هورمون رشد).

عوارض جانبی سوماتروپین 

هورمون‌ها از هر گروهی، داروهایی جدی در نظر گرفته میشوند که میتوانند تاثیرات منفی‌ ای روی بدن انسان داشته باشند. تخطی از دوز‌های توصیه شده سوماتروپین میتواند دارای برخی‌ عوارض جانبی جدی و بعضا غیر قابل بازگشتی باشد.  عوارض جانبی این دارو اصولا همچون عوارض جانبی استروئیدهای آندروژنی و آنابولیکی نیستند

استفاده خودسرانه و بدون آگاهی سوماتروپین, مصرف آن بدون مشورت با پزشک و بدون نسخه میتواند عوارض جانبی بسیار خطرناکی به همراه داشته باشد. مصرف این دارو سطوح انسولین را افزایش می دهد و ممکن است باعث هیپوگلیسمی شود،  بدان معنی که بدن مشکل کمبود گلوکز دارد. عملکرد کوتاه مدت غده تیروئید را نیز سبب می شوند .

یکی دیگر از عوارض جانبی استعمال این دارو ژیانتیسم است که در بدن های نرمال انسانی ایجاد می شود . این مهم فقط زمانی صدق می کند که استعمال در حین و دوره رشدی یک زندگی صورت بگیرد، چرا که تناسب رشد را متلاشی می کند. این خیلی مهم است که شخصی کاملاً رشد کرده است  و بالغ شده است قبل از این که عوارض جانبی نادر دیگری به وسیله مصرف دارو ایجاد شود ، که شامل دیابت، آگراندیسمان داخلی، فشار خون بالا و آگراندیسمان (بزرگ نمایی ) کلیه نیز هستند.

 مشکل عمومی دیگری با تزریق و استعمال این دارو وجود ندارد اما مواظب ترکیب انسولین با آن باشید، چرا که ممکن است احتمال گرایش شما به سمت بیماری دیابت را افزایش دهد و تا آخر عمر می بایستی شما انسولین بزنید. تزریق سر خود انسولین می تواند مشکلات جدی را به دنبال داشته باشد.

هورمون رشد از ماده سوماتروپین گرفته می شود که علاوه بر این به صورت پودر نیز وجود دارد که می بایستی آن را با یک محلول حل کرد که معمولاً همراه همان پودر وجود دارد . در اینجا پیشنهاد می کنیم که محلول بدست آمده را سریع تزریق کنید:

1. درد شدید مفصل و سندروم تونل مچ دستی(carpal tunnel syndrome) میتواند از علایم استفاده نا درست دارو باشد.

2.  افزایش وزن ارگان‌های داخلی‌ بدن (برآمده شدن شکم)

3. رشد پاتولوژیک استخوان در اندام‌ها و صورت (در اغلب موارد در زنان دیده میشود).

4. افزایش حساسیت به انسولین

5. تورم شدید، مخصوصا در صورت  بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست ها، مچ دست یا انگشتان

6. درد عضلانی شدید

7. سفتی مفاصل

8. افزایش فشار خون داخل جمجمه

9. تراکم بافت‌های حنجره که مرتبط با گرفتگی صدا می‌باشد

10. تغییرات شکلی‌ در ستون فقرات

11. تغییر شکل سینه بیشتر به حالت محدب

12. بزرگی‌ ماهیچه قلب و ضربان قلب سریع

13. ناباروری مردان و زنان

14. سندروم تونل کارپال

15. حالت تهوع و استفراغ، تعریق، تب،

16. زردشدن پوست یا چشم ها (زردی) و درد ناگهانی شدید در پشت چشم ها یا تغییرات بینایی

17. افزایش تشنگی و تکرر ادرار

سوماتروپین

سوماتروپین در ورزش بدنسازی

تداخل داروئی هورمون رشد سوماتروپین

سوماتروپین مکملی گران است. اگر چه سودهای زیادی به همراه دارد اما دارای عوارض جانبی وخیمی است که از یک طرف بر روی مفاصل و از طرف دیگر بر روی غدد و کبد اثر مخرب می گذارد . به همراه چند ماده دیگر این دارو تأثیر سازنده زیادی دارد :

 ۱-انسولین

 ۲-سیتومل یا هورمون های غده تیروئید گروهL-T۳ دیگر.

 ۳-کورتیکواسترویید

 ۴- گنادوتروپین

 ۵- استروژن و البته با تعجب آندروژن و آنابولیکها

 این دارو می تواند به وسیله مکمل های داروهای آنتی کاتابولیکی دیگر همچون کلن بوترول یا افدرین مکمل های بنا کننده دیگر را افزایش دهد. دوزهای مصرفی می توانند درون عضلات و محدوده آنها تزریق بشوند البته  یک روش جالب و محبوب تزریق کردن زیر پوست و روی عضله می باشد با سرنگ انسولین در هر بار

 

هورمون رشد  سوماتروپین برای زنان

سوماتروپین میتواند توسط زنان برای رسیدن به عضلاتی پرتر و برجسته تر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. مهم است که زنان از دوز‌های پیشنهادی استفاده کنند، که معمولا ۱.۳ تا ۱.۵ برابر کمتر از دوز‌های مردان است.

معمولا، برای ورزشکاران زن هورمون رشد به میزان ۴-۸ واحد در روز، تقسیم به دو دوز، تجویز میشود. طول دوره نباید بیشتر از ۳-۴ ماه باشد. در نتیجه این دوره، چربی‌‌ها در ناحیه شکم، باسن و پا سوزانده میشوند.

سایز لگن نیز کاهش میابد. ظاهر پوست نیز به شکل قابل توجهی‌ بهبود میابد و چروک‌ها صاف میشوند. قابلیت ارتجاع پوست در سراسر بدن بهبود پیدا می‌کند. زنان نیز میبایست همچنین از یک برنامه ورزشی خوب و رژیم غذایی سالم پیروی کنند، وعده‌های شامل چربی‌‌های سالم، کربوهیدرات و پروتئین.

برای دریافت بهترین نتایج از دوره‌های ذکر شده در بالا، باید از موارد زیر اطمینان حاصل کنید :

۱ . خواب شبانه کامل، از ۸ تا ۱۰ ساعت

۲ . برنامه تمرینی اختصاصی برای اطمینان از انجام فعالیت فیزیکی‌ مطلوب

۳ . پیروی از یک برنامه غذایی ورزشی با پروتئین بالا

۴ . افزودن مکملهای آرژنین، گلوتامین و کراتین.

۵ . استفاده اجباری از ویتامین ث و ویتامین ای

سوماتروپین

سوماتروپین برای جوان سازی پوست

 عوامل مؤثر و بازدارنده در ترشح هورمون رشد  سوماتروپین

عوامل مؤثر(غیر داروئی):

 1- خواب

 2- فعالیت بدنی(ورزش)

 3- برخی از آمینو اسیدها بخصوص آرژنین (آرژنین آزادی GH را از طریق مهار آزادی سوماتوستاتین تحریک می‌کند.)

 4- قند خون پائین (هیپوگلیسمی)

 5- عوامل استرس‌زا.

 عوامل مؤثر داروئی:

 1- آگونیست‌های آلفا- آدرنرژیک، مانند گاتاپرس، آزادی GH را تا حدودی تحریک می‌کند.

 2- داروهای پیشی سازودوپامین مانند Levodopa و بروموکریپتین سطح ترشح هورمون رشد را افزایش می‌دهند.

 3- آگونیست‌های سروتونین نیز سطح ترشح GH را افزایش می‌دهند.

 ب) عوامل بازدارنده(غیر داروئی):

 1- قند خون بالا (هیپوگلیسمی)

 2- افزایش غلظت سری اسیدهای چرب آزاد، آزادی GH را کند می‌کند.

 3- چاقی آزادی GH را در پاسخ به بسیاری از محرک‌ها کم می‌کند که این مسئله با کاهش وزن حل‌شدنی است.

۴- ناراحتی روحی.

 عوامل بازدارنده داروئی:

 داروهای مسدد آلفا آدرنرژیک مانند Yohimbine آزادی GH را کاهش می‌دهد. همچنانکه احتمالا می‌دانید، افزایش بیش از حد هورمون رشد پیش از بسته شدن اپی فیزها (قسمت‌های قابل رشد استخوان‌ها) روی دهد، موجب رشد طولی بیش از اندازه استخوانها یا ژیگانتیسم gigantism می‌شود و چنانچه این افزایش GH بعد از بسته شدن اپی فیزها باشد (در نژاد ایرانی بین ۱۶ الی ۲۱ سال و در بعضی نژادها تا ۲۵ سال) موجب رشد عرضی بیش از حد استخوانها یا آکرومگالی(acromegaly) می‌شود.

هورمون رشد بر روی تمام بدن و بر روی اغلب نسوج تأثیرگذار است که البته تأثیر GH به طور مستقیم بر روی عملکرد بدن ناچیز بوده و در واقع GH با تحریک ساخت فاکتورهای رشد با نام سوماتومدین‌ها(Sm) یا فاکتورهای رشد شبه انسولین(IGF) توسط کبد عضلات و بعضی بافت‌های دیگر باعث تحریک رشد در اغلب بافت‌های بدن می‌شود

سخن پایانی:

توجه داشته باشید در اکثر موارد داروهای هورمونی و  مکمل های استروییدی میتوانند عوارض بسیار خطرناک و غیر قابل جبرانی از جمله: بیماری های کلیه و کبد, بیماریهای پوستی , کلفت شدن صدا, مشکلات جنسی, بزرگ شدن بیش از حد اندام و استخوان ها و حتی مرگ اشاره کرد.

مصرف اینگونه داروها در دوره های آغازین اندام زیبا و احساس اعتماد به نفس فراوانی را به ارمغان می آورد اما این اثرات حقیقی نیست. به محض قطع مصرف دارو , افسردگی و میل شدید به مصرف مجدد این داروها بوجود می آید و پس از گذشت چند سال این داروها رفته رفته سلامتی شما را از بین میبرند.

دوستان لطفا قبل از مصرف هرگونه مکمل در ورزش حتما به خوبی در مورد آن مطالعه بفرمایید و تا حد امکان با پزشکان یا افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید. زیبایی و اندام مناسب بسیار مطلوب خواهد بود, اگر با تمرین مداوم, تغذیه و استراحت مناسب و کافی بدست بیاید.

البته وقتی که این مورد را از بازار سیاه تهیه می کنید باید خیلی دقت کنید . از نظر کاربرد و استعمال یک شباهت هایی با   HCG دارد. انواع تولید شده تقلبی و خطرناک این دارو نیز وجود دارد که گزارش شده است.

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
3.7/5 - (31 امتیاز)
پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

13 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات