متیل تستوسترون
4.4

متیل تستوسترون

  • استروئیدها
  • ۱۴ خرداد ۰۰
  • حسام رضائی
  • 39,126 بازدید
  • بدون دیدگاه

متیل تستوسترون را قطعا می‌توان یک استروئید آنابولیک کلاسیک به حساب آورد. این استروئید نه تنها از جنبه نتایج و تاثیراتش در زمینه عضله سازی و افزایش عملکرد کلاسیک می‌باشد، بلکه واقعا این استروئید یک ترکیب بسیار قدیمی‌ می‌باشد. متیل تستوسترون استروئیدی است که میتواند واقعا موثر باشد و از لحاظ تاثیر روی بدن انسان واقعا کارامد و موثر است. جدایی از اینکه متیل تستوسترون یکی‌ از قدیمی‌‌ترین استروئیدهای موجود می‌باشد، همچنین یکی‌ از مهم‌ترین آنها نیز می‌باشد. دلیل این امر این است که متیل تستوسترون در واقع اولین ورژن مصنوعی تستوسترون می‌باشد.

متیل تستوسترون در واقع اولین فرم واقعی و خالص از تستوسترون بود، هورمونی آندروژنیک که به طور طبیعی در بدن مردان تولید میشود. اولین نوع این استروئید تنها یک هورمون بدون استر متصل به آن بود، به عبارت دیگر چیزی بسیار شبیه تستوسترون سوسپنشن. در سال ۱۹۳۷، تستوسترون پروپیونات پا به عرصه گذاشت و در کنار فرم سوسپانشن وارد بازار فروش شد. تستوسترون پروپیونات منحصر به فرد بود زیرا اولین تستوسترون متصل به یک استر محسوب میشد.

برای کسانی‌ که نمیدانند باید گفت که استر در واقع اتصالی از اتم‌های کربن و هیدروژن می‌باشد که به یک مولکول متصل هستند که در اینجا این مولکول، تستوسترون می‌باشد. استر از طریق کاهش میزان حلالیت یک استروئید میتواند باعث کاهش سرعت جذب آن در بدن شود که این امر تاثیر آن استروئید را بسیار بیشتر کرده و باعث ایجاد تاخیر در آزاد سازی آن استروئید در بدن مصرف کننده میشود.

بنابراین تستوسترون پروپیونات تبدیل به اولین فرم تستوسترون متصل به استر شد که وارد بازار فروش میشد و از همین جهت این استروئید برای بسیاری سود آور و محبوب تلقی‌ میشد. با این بیان، متیل تستوسترون اما همچنان در زمینه افزایش سطح تستوسترون بدن بسیار محبوب و کارامد می‌باشد، اما این روز ها، عمده مصرف آن در زمینه پزشکی‌ و درمان جایگزینی هورمون‌ها می‌باشد تا دیگر زمینه‌های دیگر.

متیل تستوسترون استروئیدی است که به صورت خوراکی مصرف میشود. این یعنی‌ می‌توان آن را یک هورمون تستوسترون خوراکی حساب کرد. متیل تستوسترون اولین فرمول خوراکی تستوسترون می‌باشد و همچنین اولین استروئیدی است که با یک ملکول (C17-alpha) آلکیل دار شده ساخته شده است. این امر متیل تستوسترون را منحصر به فرد کرده است و از زمانی‌ که وارد بازار فروش شد، این ترکیب نام‌های بسیار زیادی را به خود دیده است. اما به هر حال، معروف‌ ترین نام تجاری متیل تستوسترون، متاندرن تولید شده توسط کمپانی سیبا می‌باشد. متیل تستوسترون تولید شده توسط سیبا یک فرم خوراکی بود، اما این کمپانی با تولید فرمولی و افزودن قابلیت مصرف زیر زبانی بازی را تغییر داد.

این یعنی‌ به جای اینکه فرد مصرف کننده قرص را به طور کامل ببلعد، اکنون میتوانست آن را در دهان خود و زیر زبان نگه داشته تا زمانی‌ که قرص کاملا جذب بدن شود. تهیه چنین فرمولی تحول زیادی را ایجاد کرد زیرا سازندگان آن متوجه شدند که میزان کارایی این محصول با این فرمول بسیار افزایش پیدا کرده بود. آنها دریافتند که میزان جذب متیل تستوسترون در این حالت تقریبا دو برابر قبل شده بود که بسیار تحسین برانگیز بود. در مقایسه با مدل قبلی‌، این رقم بسیار فراتر بود.

اگرچه متاندرن تولید شده توسط سیبا موفقیت خوبی‌ را داشت، اما امروزه دیگر نمی‌توان آن را در بازار یافت کرد، حداقل در مکان‌های فروش قانونی‌. اگر زمانی‌ با چنین محصولی روبرو شدید، به احتمال بسیار زیاد یک استروئید تقلبی می‌باشد. امروزه، شما مجبورید با فرمول‌های مشابه و استروئیدهای ناخالص تولید شده توسط آزمایشگاه‌های زیر زمینی‌ کنار بیایید. در حال حاضر، تنها یک آزمایشگاه وجود دارد که متیل تستوسترون تولیدی آن را می‌توان با آن محصول کمپانی سیبا مقایسه کرد و آن هم متیل تستوسترونی تولید شده با نام تستون در یونان می‌باشد.

امروزه متیل تستوسترون به هیچ وجه محبوبیت سابق را ندارد، اما در قسمت هایی از این کره خاکی هنوز هم از آن به عنوان استروئیدی موفق استفاده میشود. اما در ایالات متحده آمریکا، متیل تستوسترون را به طور رایجی نمیتوانید پیدا کنید. اما در زمینه درمانی از آن بسیار استفاده میشود. اغلب از این استروئید در درمان کمبود سطح تستوسترون در مردان استفاده میشود، همچنین از آن در درمان بیماری ای نادر به نام آدروپاز نیز استفاده میشود، که در آن بدن مرد تولید طبیعی تستوسترون را متوقف می‌کند. همچنین از این استروئید در درمان کریپتورکیدیسم، سرطان سینه، تولید بیش از حد شیر پس از زایمان و حتی پوکی‌ استخوان استفاده میشود.

از متیل تستوسترون همچنین در زمینه درمان زنان یائسه از طریق افزایش میل جنسی‌ آنها استفاده میشده است و امروزه نیز استفاده از آن همچنان یک راه کارامد برای درمان افرادی است که از علائم یائسگی رنج میبرند. بسیاری از زنان در این مقطع از زندگی‌ خود ممکن است ببینند که فرم‌های دیگری از تستوسترون برای درمان آنها تجویز شده است، اما به یاد داشته باشید که متیل تستوسترون نیز همچنان که گزینه برای شما محسوب میشود. جدایی از فرم خوراکی، هورمون تستوسترون را می‌توان از طریق کرم‌های ترکیبی‌ تستوسترون و پروژسترون و ژل‌های ترنسدرمال نیز دریافت کرد. جدایی از این روش ها، قرص‌های زیر جلدی نظیر تستوپل نیز روشی‌ محبوب در زمینه دریافت تستوسترون می‌باشد.

از آنجایی که متیل تستوسترون بسیار قدیمی‌ می‌باشد، اکثر مردم گمان میکنند که راه اصلی‌ و بهترین روش دریافت تستوسترون، مصرف این استروئید می‌باشد. اما در واقع امروزه تعداد بسیار کمی‌ از مردم با نیت قبلی‌ به سراغ مصرف متیل تستوسترون میروند. یکی‌ از دلایل آن این است که این استروئید بسیار استروژنیک می‌باشد، حتی بیشتر از دیگر فرم‌های تستوسترون. این یعنی‌ عوارض جانبی حاصل از آن بالا می‌باشد. جدایی از این موضوع، متیل تستوسترون بسیار برای کبد سمی می‌باشد. به این معنی‌ که با فشاری که به کبد شما وارد می‌کند میتواند خطرساز باشد.

این عارضه جانبی ای است که در دیگر فرم‌های تستوسترون دیده نمی‌شود، اما از آنجایی که متیل تستوسترون خوراکی می‌باشد و فرمول تولید آن نیز قدیمی‌ می‌باشد، پس دارای این قابلیت منحصر به فرد در سمی کردن کبد می‌باشد. با توجه به این عوارض جانبی و مشکلات، ورزشکاران و دیگر افراد قبل از مصرف متیل تستوسترون، میتوانند گزینه‌های بسیار زیاد دیگری را مد نظر خود قرار دهند.

 

خواص و ویژگی‌های متیل تستوسترون

متیل تستوسترون یک مشتق خالص از هورمون تستوسترون می‌باشد، اما چیزی که آن را متفاوت کرده است افزوده شدن یک گروه متیل به آن است که دلیل این امر قابل مصرف شدن آن از طریق دهان و جذب مناسب می‌باشد. گروه متیل اضافه شده به این مولکول باعث شده است تا تستوسترون به سلامت از فرایند هضم خارج شود. گروه متیل به جایگاه کربن ۱۷ افزوده شده است و این امر باعث شده است تا متیل تستوسترون با نام استروئید آندروژنیک (C-17-aa) مطرح شود. متیل تستوسترون نیز همانند تمام فرم‌های تستوسترون می‌باشد زیرا از لحاظ قدرت آنابولیک و آندروژنیک بسیار قوی می‌باشد و در واقع رتبه آنابولیک و آندروژنیک آن ۱۰۰ می‌باشد.

لازم به ذکر است که از آنجایی که در جایگاه (C17-aa) تغییراتی‌ اضافه صورت گرفته است، پس مصرف کنندگان متیل تستوسترون تاثیر آنابولیک به مراتب کمتری را حس خواهند کرد.

در زمینه عملکرد، متیل تستوسترون تنها از نظر تامین تستوسترون مورد نیاز بدن به واسطه عدم توانایی در تولید مقادیر مطلوب این هورمون عالی‌ عمل می‌کند. میزان جذب آن در بدن پایین می‌باشد و بسیار استروژنیک می‌باشد، بنابراین این موضوع به این معنی‌ است که استفاده از آن به منظور تامین تستوسترون راهی‌ ایده آل نمیباشد. علیرغم این جنبه‌های منفی‌ متیل تستوسترون که آن را انتخابی ضعیف بین بدنسازان و ورزشکاران تبدیل کرده است، اما یک مورد استثنایی منحصر به فرد در مورد متیل تستوسترون وجود دارد که در دیگر فرم‌های تستوسترون یافت نمی‌شود.

اگر بخواهیم تنها بر پایه بودن به عنوان یک هورمون تستوسترون آن را قضاوت کنیم، متیل تستوسترون بسیار عالی‌ می‌باشد زیرا مدل مصنوعی از هورمون تستوسترون می‌باشد که همه ما آن را دوست داریم. اما این استروئید، مصنوعی می‌باشد و به همین دلیل ممکن است برخی‌ افراد گمان کنند که بدن اجازه اتصال این استروئید به گیرنده‌های مرتبط را نمیدهد. اما این موضوع غلط است. در واقع، علیرغم اینکه این استروئید در آزمایشگاه ساخته شده است، بدن نمی‌تواند این موضوع را تشخیص دهد و متیل تستوسترون به طور موفقیت آمیزی میتواند به گیرنده‌های آندروژن متصل شود، دقیقا همانطور که تستوسترون طبیعی تولید شده در بدن به گیرنده‌های خود متصل میشود.

متیل تستوسترون

متیل تستوسترون

اگرچه ما به تستوسترون صرفا به عنوان یک هورمون مردانه نگاه می‌کنیم، اما زنان نیز میتوانند دچار کمبود تستوسترون شوند و در واقع در دوره هایی از زندگی‌ آنها و در طول تغییرات هورمونی بسیار حیاتی، آنها نیازمند این هورمون هستند. این امر مخصوصا در زمان شروع دوره یائسگی صدق پیدا می‌کند، زیرا در این مقطع تولید هورمون‌ها در تمام زنان کم میشود. اما در زمینه مقایسه بین نیاز مردان و زنان به تستوسترون، باید گفت که مردان بیش از ۱۰ برابر زنان نیازمند تستوسترون هستند، بنابراین نیاز مردان و زنان به تستوسترون را نمی‌توان با هم مقایسه کرد، اما همانند هر چیز دیگری، استثناعاتی نیز وجود دارد.

از آنجایی که متیل تستوسترون در واقع دارای همان فرم پایه و خالص تستوسترون می‌باشد، میتواند دقیقا به اندازه همان تستوسترون خالص کارامد باشد. به این معنی‌ که اگر شما فردی هستید که در زمینه عملکرد جنسی‌ و فیزیکی‌ خود بسیار نگران هستید، میتوانید مصرف متیل تستوسترون را در زمینه افزایش عملکرد خود در این زمینه‌ها مد نظر قرار دهید. جدایی از نیاز‌های بدیهی‌ فیزیکی‌، استفاده از تستوسترون صرفا به دلیل بهبود وضعیت ذهنی‌ و شناختی‌ نیز بسیار مهم می‌باشد.

اگر در این زمینه‌ها احساس کمبود می‌کنید، پس ممکن است نیازمند مصرف فوری تستوسترون باشید. اگرچه دانستن در مورد متیل تستوسترون خوب می‌باشد، اما ایده خوبی‌ است که در مورد دیگر فرم‌های تستوسترون نظیر تستوسترون سیپیونات، تستوسترون انانتات، تستوسترون پروپیونات و تستوسترون سوسپنشن نیز تحقیقاتی‌ را انجام دهید.

 

تاثیرات متیل تستوسترون

هنگامی که بحث تاثیرات متیل تستوسترون در میان باشد، مهم است که بدانید عامل اصلی‌ تعیین کننده در این زمینه میزان غلظت آندروژن‌های موجود در جریان خون می‌باشد. هنگامی که شما میزان سطح این استروئید را در بدن خود به میزان زیادی افزایش دهید، به سرعت متوجه تاثیرات آن خواهید شد. جدایی از دلیل استفاده شما از متیل تستوسترون، تاثیرات سریعی که با مصرف آن شاهد خواهید بود شامل افزایش میل جنسی‌ و همچنین احساس افزایش انگیزه و سطح انرژی می‌باشد. این احساسات با کاهش سطح تستوسترون کمتر میشود، اما اگر پس از مصرف متیل تستوسترون شاهد بهبود این احساسات در خود بودید، پس این دلیل خوبی‌ مبنی بر مصرف این استروئید می‌باشد. تاثیرات ذکر شده در واقع دلایلی هستند که افرادی که از یائسگی یا آندروپاز رنج میبرند، از مصرف متیل تستوسترون لذت میبرند و بدون شک، افرادی که دچار این چنین مشکلات هستند باید جز اولین افرادی باشند که مصرف این استروئید را میخواهند مد نظر قرار دهند.

 

جدایی از موارد استفاده پایه در زمینه پزشکی‌، واقعا دلایل زیاد دیگری مبنی بر استفاده افراد از این استروئید در زمینه بهبود عملکرد وجود ندارد. شاید بپرسید چرا؟ زیرا همانطور که قبلا ذکر شد، متیل تستوسترون بسیار سمی می‌باشد. همانند اکثر ترکیبات متیل دار شده، اگرچه آنها به راحتی‌ هضم میشوند، اما افزودن گروه متیل به این معنی‌ است که آن ترکیب بسیار سمی می‌باشد. این امر برای افرادی که به دنبال بهبود عملکرد ورزشی خود هستند به این معنی‌ است که نباید سراغ این دست دارو‌ها بروند، اما اگر فکر می‌کنید که با مصرف این استروئید  میتوانید به این اهداف خود دست یابید، پس باید در روش خود دوباره تجدید نظر کنید.

 

جدایی از سمی بودن این استروئید، به شکل قابل توجهی‌ هم استروژنیک می‌باشد، پس به جای استفاده از این ترکیب، فرد میتواند جایگزین‌های مناسب دیگری را به راحتی‌ پیدا کند که دقیقا همین مزایا را داشته باشند، البته بدون این عوارض جانبی. همچنین به منظور اثر بخشی متیل تستوسترون، شما میبایست دوز‌های بسیار بالا را در یک دوره طولانی مصرف کنید، بنابراین با توجه به عوارض جانبی و قدرت نسبتا ضعیف آن، متیل تستوسترون به هیچ وجه آن فرمی از تستوسترون نمیباشد که ترجیح داده شود.

 

در زمینه عملکرد ورزشی، یک ورزشکار بهبود چندانی را مشاهده نخواهد کرد، اما از لحاظ عضله سازی خالص، ورزشکار ممکن است بر اساس استدلال‌های معقول بخواهد مصرف متیل تستوسترون را مد نظر قرار دهد. همچنین، اثرات آندروژنیک متیل تستوسترون نیز بسیار قوی می‌باشد. شما به سرعت افزایش قابل توجه سطح پرخاشگری، تمرکز و دیگر ویژگی‌های مرتبط با عملکرد ورزشی را حس خواهید کرد، بنابراین اگر به فردی خجالتی متیل تستوسترون بدهید، او یک شبه تبدیل به فردی پر هیجان میشود.

 

این ویژگی در زمینه عملکرد ورزشی بسیار ارزشمند می‌باشد، زیرا بسیاری از ورزش‌های مبارزه ای به شدت متکی‌ به ذهنیت و سطح پرخاشگری مبارز میباشند. با مصرف دارویی که بتواند سطح تمرکز و پرخاشگری به میزان قابل توجهی‌ افزایش دهد، این همان برتری ای است که هر ورزشکاری خواهان داشتن آن می‌باشد. این امر همچنین برای ورزشکاران قدرتی‌ و مردان آهنین نیز مفید می‌باشد، زیرا انجام بسیاری از حرکات توسط آنها نیازمند تمرکز، پرخاشگری و فشار می‌باشد تا آنها بتوانند بالا‌ترین عملکرد خود را ارائه دهند.

 

اما به هر حال، باید یادآوری شود که تاثیرات ذکر شده در بالا به هیچ وجه به این معنی‌ نیست که فرد مصرف کننده واقعا میتواند رفتار‌های پرخاشگرنه مخرب از خود نشان دهد. منظور ما از پرخاشگری مورد نیاز در این ورزش‌ها بیشتر به محیط پر فشار آنها بر میگردد که فرد ورزشکار میبایست از لحاظ ذهنی‌ بسیار قوی و هجومی کار کند تا موفق شود. بنابراین در چنین محیطی‌ اگر فردی توانایی یا میل انجام حرکات مربوطه را نداشته باشد، مسلما نمی‌تواند نتیجه مطلوبی کسب کند.

 

متیل تستوسترون

متیل تستوسترون

مصرف این استروئید به این معنی‌ نیست که میتواند مغز یک فرد خوب را شستشو داده تا کارهای خوب بیشتری را انجام دهد یا باعث تشدید ویژگی‌های یک فرد بد شود. به جای اینکه به طور مطلق بگوییم پرخاشگری بد می‌باشد، باید در نظر بگیریم که چگونه از این افزایش پرخاشگری استفاده خواهیم کرد.

اگر در مسیر خوب از آن استفاده کنیم، که بسیار خوب است. اما اگر از آن در مسیر اهداف بد استفاده کنیم، مقصر تنها خود ما هستیم و نه هیچ فرد دیگر. به همین دلیل است که ما از لحاظ مزایای ذهنی‌ به متیل تستوسترون نمره بسیار عالی‌ میدهیم و مصرف آن توسط افرادی که میخواهند وارد یک محیط بسیار رقابتی شوند و خواهان این هستند که در بلند مدت بازدهی مطلوبی داشته باشد مفید می‌باشد.

اما با توجه به ماهیت بسیار استروژنیک متیل تستوسترون، شما در زمینه بهبود شرایط ذهنی‌ در یک محیط رقابتی میتوانید از گزینه‌های بهتری نیز استفاده کنید.

دوباره باید با تاکید زیادی ذکر شود که اگر شما فردی هستید که در حالت نرمال هم رفتار‌های پرخاشگرنه یا خشونت آمیز دارید، پس متیل تستوسترون چیزی نیست که بخواهید از آن استفاده کنید. مصرف این دارو در این حالت تنها میتواند آن رفتار‌های مخرب را به شدت تقویت کند. اما اگر فردی منطقی‌ هستید که میتوانید خود را کنترل کنید و این افزایش پرخاشگری را در جای مناسب استفاده کنید، پس قطعا میتوانید از مزایای متیل تستوسترون بهره مند شوید.

 

عوارض جانبی متیل تستوسترون

اگرچه تستوسترون در اکثر مردان مصرف کننده آن دارای عوارض جانبی بسیار کمی‌ می‌باشد، اما در مورد متیل تستوسترون یک سری عوارض جانبی اذیت کننده وجود دارد که همین باعث شده تا در مقایسه با دیگر فرم‌های تستوسترون کمتر به افراد توصیه شود.

 

عوارض جانبی انتروژنیک

در زمینه عوارض استروژنیک، شما با مصرف این استروئید میتوانید به احتمال زیاد پف کردگی بدن را متصور شوید. همانند اکثر فرم‌های تستوسترون، این استروئید نیز تبدیل به استروژن میشود، به این معنی‌ هنگام اتصال به گیرنده‌های آروماتاز، میتواند منجر به بروز برخی‌ عوارض جانبی احتمالی‌ نظیر بزرگی‌ نامتعارف بافت سینه و همچنین پف کردگی و اختلالات احساسی‌ شود. به خصوص با مصرف متیل تستوسترون، این استروئید به دلیل داشتن گروه متیل در خود میتواند تبدیل به متیل استرادیول شود و این امر به این معنی‌ است که تاثیرات منفی‌ آروماتیزاسیون میتواند بیش از پیش تقویت شود. به عبارت دیگر، باید بسیار مراقب این عارضه جانبی باشید و همیشه مصرف یک مهار کننده آروماتاز یا (SERM) را مد نظر داشته باشید.

همچنین باید مراقب سطح کلسترول خود نیز باشید و اگر سطح آن از کنترل خارج شد، شما نیازمند استفاده از یک مهار کننده آروماتاز خواهید بود تا سطح کلسترول دوباره به حالت نرمال خود باز گردد. به یاد داشته باشید که تمام فرم‌های تستوسترون احتمال ایجاد چنین مشکلات مشابهی را دارند، اما بروز این مشکلات با متیل تستوسترون بسیار بیشتر می‌باشد.

 

عوارض جانبی آندروژنیک

همانند اکثر فرم‌های تستوسترون، با مصرف متیل تستوسترون نیز احتمال بروز عوارض جانبی آندروژنیک وجود دارد. این یعنی‌ با تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون، شما میتوانید علایمی نظیر ایجاد آکنه و ریزش مو را شاهد باشید، اما به یاد داشته باشید که اگر شما از قبل به طور ژنتیکی دارای ژن ریزش مو باشید، مصرف این استروئید تنها سرعت این ریزش را افزایش میدهد و اینطور نیست که خود دلیل ریزش مو باشد. همانند عوارض جانبی استروژنیک، عوارض جانبی آندروژنیک ذکر شده با مصرف متیل تستوسترون قوی تر از فرم‌های دیگر می‌باشد.

شما به منظور ریزش مو میتوانید از مهار کننده‌های ۵-آلفا ردوکتاز نظیر فیناستراید استفاده کنید، اما هیچ تضمینی در زمینه قطع کامل ریزش مو وجود ندارد.

 

عوارض جانبی متیل تستوسترون در زنان

با توجه به عوارض آندروژنیک ذکر شده برای این استروئید زنان به هیچ وجه نباید فکر استفاده از متیل تستوسترون به سرشان خطور کند مگر در دوز‌های به شدت اندک و آن هم زیر نظر یک پزشک با تجربه. برای زنان دلیلی‌ مبنی بر استفاده از متیل تستوسترون در جهت افزایش عملکرد ورزشی وجود ندارد زیرا احتمال بروز ویژگی‌های مردانه در آنها بسیار زیاد است.

از جمله این ویژگی‌های مردانه می‌توان به افزایش سازی کلیتوریس، کلفتی‌ صدا، رویش موی بدن و اختلال در سطح استروژن اشاره کرد و هنگامی که علایم بروز کردند، مصرف دارو بلافاصله میبایست قطع شود.

 

عوارض جانبی قلبی عروقی

در زمینه کلسترول، همانند اکثر فرم‌های تستوسترون، مصرف این استروئید نیز ممکن است باعث افزایش سطح کلسترول بد شود. در اینجاست که مصرف یک مهار کننده آروماتاز میتواند کمک کند. شما همچنین باید مراقب افزایش سطح فشار خون نیز باشید، زیر هرگونه افزایش احتباس آب در بدن بدون هیچ شکی‌ به این معنی‌ است که فشار خون شما بیشتر شده است.

سطح (HDL) ممکن است دچار سرکوب خفیفی شود اما دوباره لازم به ذکر است که با مصرف یک مهار کننده آروماتاز و دستکاری در سطح استروژن میتواند این عارضه جانبی را بسیار کاهش داد. اگر فردی هستید که دارای رژیم غذایی و سبک زندگی‌ سالمی هستید، پس در زمینه کاهش قابل توجه عوارض جانبی قلبی و عروقی نباید مشکل خاصی‌ را داشته باشید، اما اگر این شرایط را ندارید، پس جای اشتباه زیادی برای شما باقی‌ نمیماند.

متیل تستوسترون

متیل تستوسترون

 

سرکوب تستوسترون

در صورت استفاده از یک استروئید قدرتمند نظیر متیل تستوسترون، امکان سرکوب کامل تولید داخلی‌ تستوسترون در بدن وجود دارد. این یعنی‌ شما باید همیشه دوره پاکسازی را مد نظر قرار دهید. در دوره پاکسازی شما با استفاده از چندین آیتم نه تنها میبایست سطح استروژن را به حالت نرمال باز گردانید، بلکه باید تا حدودی موفق به بازگرداندن سطح نرمال تستوسترون شوید. اگر مردی با سطح تستوسترون نرمال هستید که می‌خواهید از متیل تستوسترون استفاده کنید، احتمالا پس از پایان دوره نیازمند یک دوره پاکسازی هستید. برای زنان، دوره پاکسازی نیاز نمیباشد و برای مردانی که از کمبود سطح تستوسترون نیز رنج میبرند، نیازی به دوره پاکسازی نیست.

 

سمیت کبد

در پایان باید به شدت حواستان به تاثیرات مخرب متیل تستوسترون روی کبد باشد. همانطور که بار‌ها ذکر کردیم، متیل تستوسترون نسبت به فرم‌های دیگر، دارای سمیت به شدت بیشتری برای کبد می‌باشد. به همین دلیل، باید به شدت هشیار باشید و بدانید که این عارضه جانبی میتواند به ارگان‌های بدن شما صدمه جدی وارد کند و هنگامی که آنها دچار مشکل شوند، بهبودی آنها کار بسیار دشواری خواهد بود. سلول‌های کبدی جز کند‌ترین سلول‌های بدن در زمینه بازسازی خود هستند، بنابراین اطمینان از داشتن یک کبد سالم باید الویت اصلی‌ زندگی‌ شما باشد.

همیشه سطح آنزیم‌های کبدی خود را زیر نظر داشته باشید و به عنوان یک پیشگیری بیشتر، مصرف الکل را به حداقل ممکن برسانید. انجام این کار باعث میشود تا استرس بیشتری به کبد شما وارد نشود.

 

دوز‌ها و نحوه مصرف متیل تستوسترون

هنگام تعیین دوز‌های متیل تستوسترون، باید بدانید که این استروئید بسیار قدرتمند می‌باشد. اگر به دنبال مقداری افزایش پرخاش و بهبود عملکرد ورزشی خود هستید، میتوانید از دوز ۴۰-۵۰ میلی‌ گرم در یک دوره ۸ هفته ای یا کمتر استفاده کنید.

در زمینه درمانی، به منظور دریافت نتایج مفید استفاده از یک دوز ۱۰-۴۰ میلی‌ گرم میتواند کاملا کفایت کند. در اکثر موارد، معمولا از دوز‌های بیشتر استفاده شده و در گذر زمان دوز کاهش میابد تا به ۱۰ میلی‌ گرم برسد.

برای زنان مصرف کننده متیل تستوسترون، دوز‌ها باید به شدت اندک باشند. دوز‌ها نباید بیشتر از ۲.۵ میلی‌ گرم شوند. در اکثر موارد، به زنانی که مصرف متیل تستوسترون تجویز شده است، قرص استروژن نیز داده میشود تا در کنار تستوسترون استفاده کنند.

 

جمع بندی

در مجموع، متیل تستوسترون در زمینه مزایای درمانی و همچنین بهبود تیزهوشی، هوشیاری و پرخاشگری یک ترکیب بسیار عالی‌ می‌باشد. اما به هر حال، به دلیل ماهیت استروژنیک قوی و سمی بودن برای کبد، متیل تستوسترون بین انواع فرم‌های تستوسترون گزینه ایده‌ آلی محسوب نمی‌شود و جز پیشنهاد‌های ابتدایی نیست. اگر به دنبال فرمی عالی‌ از تستوسترون هستید، گزینه‌های بسیار بیشتر و بهتری از متیل تستوسترون وجود دارد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.4/5 - (8 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات