اریال یوگا : راهنمای مبتدیان!
2.3

اریال یوگا : راهنمای مبتدیان!

  • مقالات بدنسازی, پزشکی و سلامتی
  • ۷ فروردین ۰۰
  • حسام رضائی
  • 4,573 بازدید
  • بدون دیدگاه

یوگا امسال محبوب ‌ترین کلاس مجازی رزرو شده در اپلیکیشن (the Mindbody wellness) بوده است. به طوری که ۳۲% از کلاس‌های مجازی رزرو شده مربوط به یوگا و روزانه ۲۲۰۰۰ کلاس یوگا رزرو شده است. اما لازمه شرکت در همه این کلاس‌ها داشتن مت و تمرین روی آن نمیباشد. در واقع، اگر شما به مبحث فیتنس علاقه مند بوده باشید، احتمالا آن عکس‌های زیبا از نوع دیگری از یوگا را نیز مشاهده کرده‌اید که جاذبه را به چالش میکشد.

اریال یوگا در سراسر جهان در حال افزایش محبوبیت خود می‌باشد و همچنین دارای چندین مزیت فیزیکی و تندرستی است. در این مقاله ما توضیحاتی‌ از چندین مدرس برتر اریال یوگا برای شما قرار داده ایم تا قبل از شرکت در اولین جلسه تمرینی خود همه چیز را راجع به این ورزش بدانید. همراه سایت بدنسازی مکمل ها باشید.

 

اریال یوگا چیست؟

به جای انجام حرکات یوگا روی مت، در اریال یوگا پارچه ای ابریشمی را به شکل بانوج به سقف آویزان میکنند تا همان حرکات مشابه را اینبار به شکل معلق انجام دهید. هدف از به کارگیری این بانوج این است که هنگام انجام حرکات به شکل معلق از بدن حمایت شده و در عین حال باعث بهبودی انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتی‌ شود.

این بانوج همچنین فشار را از برخی‌ نقاط خاص بدن نظیر سر و سرشانه بر میدارد، و شما را قادر میسازد تا حرکات چالش برانگیزتری نظیر (headstands) را با آسانی بیشتری انجام دهید. اگرچه بیشتر عکس‌های مرتبط با اریال یوگا اینطور نشان میدهند که تمام حرکات در حالت کاملا معلق انجام میشوند، اما باید بدانید که در بسیاری از فیگور‌های اریال یوگا تنها لازم است یک بخشی از بدن نظیر پا از روی زمین برداشته شود.

 

اریال یوگا headstands

اریال یوگا headstands

 

نکات مربوط به اریال یوگا برای مبتدیان

اگر در زمینه انجام اریال یوگا مبتدی محسوب میشوید، میشل لی، یکی‌ از مالکان (AIR Los Angeles) و مدرس اریال یوگا، میگوید که با انجام اریال یوگا شما میتوانید انتظار تجربه ای مفرح و تغییر دهنده را داشته باشید. اما، انجام این نوع یوگا قطعا میتواند چالش برانگیز باشد و بدن تان برای تطابق پیدا کردن ممکن است نیازمند کمی‌ زمان باشد. لی همچنین میگوید که برای شرکت در کلاس‌های اریال یوگا، نیازی نیست که در زمینه یوگا تجربه ای داشته باشید، اما اگر از قبل در انجام یوگای روی زمین تبحر دارید، این امر قطعا میتواند برایتان مفید واقع شود. در این قسمت نکاتی‌ برایتان ذکر میشود که باید آنها را قبل از شرکت در اولین جلسه تمرینی تان به یاد داشته باشید :

۱ . به بانوج اعتماد کنید : دنی شنون مدرس اریال یوگا میگوید “ اریال یوگا بر مبنای کار با وزن بدن است، بنابراین بانوج‌های مورد استفاده میتوانند تا چندین هزار پوند وزن را تحمل کنند. مهم نیست که شکل، سایز یا توانایی بدن شما چه میزان می‌باشد، در هر حالتی میتوانید از انجام اریال یوگا لذت ببرید. “

۲ . پوشیدن لباس‌های مناسب : لیا واکر صاحب (Aeriform Arts) و مدرس این رشته میگوید “ برای کلاس‌های اریال یوگا، شما میبایست از شلوار‌های یوگا یا استرچ تنگ به جای شلوار‌ها یا شرت‌های گشاد استفاده کنید. یک سوتین ورزشی نیز نیاز است و همچنین اگر پوست حساسی دارید میبایست یک لباس تمرینی که ناحیه زیربغل را بپوشاند نیز داشته باشید، زیرا بانوج گاهی‌ اوقات میتواند ناحیه زیربغل را پوست مال کند. واکر همچنین پوشیدن رکابی و همراه داشتن یک لباس آستین بلند برای انجام برخی‌ حرکات را توصیه می‌کند.

۳ . قبل از کلاس خود از وعده غذایی بزرگ استفاده نکنید : حداقل یک ساعت قبل از شروع کلاس نباید از یک وعده غذایی بزرگ استفاده کنید، اما واکر همچنین متذکر میشود که با سطح قند خون پایین نیز نباید وارد کلاس شوید، بنابراین یک میان وعده کوچک نظیر موز قبل از شروع کلاس میتواند مفید باشد.

۴ . گذاشتن جواهرات در خانه : شنون میگوید که جواهر آلات به راحتی‌ میتوانند به بانوج گیر کنند، بنابراین هنگام تمرین بهتر است که هیچگونه جواهر آلاتی همراه خود نداشته باشید.

۵ . آرامش خود را حفظ کنید : واکر می افزاید که حرکات سخت تر میتوانند ترس بیشتری ایجاد کنند و مردم اغلب دچار اضطراب میشوند. در طول انجام فیگور‌ها نفس بکشید و با سرعت دلخواه خود آنها را انجام دهید.

۶ . درخواست کمک : اگر در مدیریت بانوج نیاز به کمک داشتید، یا در انجام فیگوری احساس ناراحتی‌ می‌کنید، شنون و واکر هر دو معتقدند که شما نباید از درخواست کمک بترسید و در این مواقع باید با مربی‌ خود صحبت کرده از او کمک بخواهید. آنها به همین دلیل در کلاس حضور دارند و میخواهند که شما از کلاس‌ها لذت ببرید.

۷ . اصلاح حرکات در صورت نیاز : واکر تاکید می‌کند که اگرچه یک حرکت ممکن است سخت به نظر برسد، اما مدل‌های اصلاحی‌ بسیار زیادی وجود دارند که باعث شده اریال یوگا در دسترس همگان قرار بگیرد. با ذهنی‌ باز به کلاس رفته و اطمینان حاصل کنید که بین شما و مربی‌ تان ارتباطی‌ باز و شفاف برقرار است.

 

مزیت‌های فیزیکی‌ اریال یوگا

۱ . افزایش انعطاف پذیری و قدرت کل بدن : شنون میگوید که اریال یوگا نوعی تمرین فول بادی می‌باشد، بنابراین میتواند باعث تقویت تمام عضلات بدن شود. خود بانوج شما را قادر میسازد تا کشش‌ها و فیگور‌های عمیق تری را انجام دهید، که این امر بیش از پیش انعطاف پذیری کل بدن را افزایش میدهد.

۲ . کاهش فشار در پشت و گردن : لی میگوید که نشستن یا ایستادن در طول روز، جاذبه را قادر میسازد تا به ستون فقرات فشار وارد کند، اما بر طبق گفته او وارونه شدن برای انجام برخی‌ حرکات اریال یوگا میتواند باعث کشیدگی و برداشتن فشار از ستون فقرات شود.

۳ . بهبود گردش خون : با توجه به ماهیت فیگور‌ها و مدل تنفس در طول انجام حرکات، لی میگوید که اریال یوگا برای بهبود گردش خون در بدن و همچنین فرایند هضم بسیار عالی‌ می‌باشد.

۴ . بهبود قدرت عضلات شکم : به منظور حفظ ثبات بدن در طول انجام فیگور‌های مختلف، لی میگوید که به کارگیری عضلات شکم در طول انجام حرکات بسیار مهم می‌باشد.

۵ . بهبود اعتماد به نفس و حالات خلقی‌ : علاوه بر فرصتی برای یادگیری چیزی جدید، شنون میگوید که اریال یوگا باعث شده تا مبتدیان به کمک بانوج بتوانند حرکات پیشرفته تر یوگا را اجرا کنند و اعتماد به نفس بیشتری در طول جلسات تمرینی داشته باشند و احساس پیروزی داشته باشند.

۶ . فشار حداقلی روی مفاصل : به دلیل ماهیت این مدل یوگا که فشار اندکی‌ روی مفاصل قرار میدهد، شنون میگوید که اریال یوگا گزینه ای فوق‌العاده برای کسانی‌ است که خواهان حرکت دادن بدن خود هستند، اما دارای مشکلات مفصلی نیز هستند. او میگوید “ با استفاده از نیروی جاذبه و معلق بودن در هوا، اریال یوگا شما را قادر میسازد تا بدون فشار آوردن روی مفاصل بتوانید بدن خود را تمرین دهید. حتی کلاس‌های اریال یوگای مخصوص با تمرکز روی بهبود مفاصل نیز وجود دارد که به طور تخصصی روی فشار مفاصل و درد کار میکنند. “

 

فیگور‌های اریال یوگا

برای انجام برخی‌ فیگور‌های اریال یوگا تنها اندکی‌ نیازمند حمایت از جانب بانوج برای حفظ تعادل خود هستید، اما برای انجام برخی‌ دیگر از حرکات ۱۰۰% وزن بدن خود را باید روی بانوج قرار دهید. یک کلاس مبتدی یا آموزشی به خوبی‌ میتواند شما را در انجام حرکت و فیگور‌های پایه متبحر کند. برخی‌ از فیگور‌های اریال یوگا مورد علاقه شنون عبارتند از :

 

(Vrksasana) : این فیگور برای افرادی که گرفتگی عضلات لگن و هر کسی‌ که در چرخش خارجی‌ مفصل لگن خود دچار مشکل می‌باشد بسیار عالی‌ می‌باشد. در این حرکت بدن شما به وسیله بانوج حمایت میشود که این امر باعث میشود تا این حرکت حالت سازنده تری نسبت به ورژن‌های دیگر این فیگور داشته باشد.

 

mo11225

 

(Matsyasana) : این حرکتی‌ قابل انجام برای افراد با سطح توانایی‌های مختلف میباشد، و میتواند باعث باز شدن سینه و افزایش پویایی ستون فقرات شود.

 

اریال یوگا

 

(Ardha Kapotasana) : در این حرکت پای خم شده شما روی زمین و پای صاف در بانوج قرار می‌گیرد. این حرکت به بهبود وضعیت فلکسور‌های مفصل لگن کمک می‌کند.

اریال یوگا

(Supta Konasana) : قرار گرفتن قلب در موقعیتی بالاتر از سر میتواند بسیار مفید باشد. انجام این کار ممکن است زیرا در این حرکت در حالتی وارونه قرار خواهید گرفت!

 

اریال یوگا

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
2.3/5 - (6 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات