آیا alpha-GPC ماده قدرتمند مخفی‌ در مکملهای قبل از تمرین می‌باشد؟!
3

آیا alpha-GPC ماده قدرتمند مخفی‌ در مکملهای قبل از تمرین می‌باشد؟!

  • مقالات بدنسازی
  • ۴ آذر ۹۹
  • حسام رضائی
  • 759 بازدید
  • بدون دیدگاه

کراتین، سیترولین، بیتین، بتا آلانین و آمینو اسید‌های شاخه دار زمانی‌ مکملهایی محسوب میشدند که ورزشکاران و لیفتر‌ها در صورت تمایل از آنها در کنار مکملهای ثابت نظیر پروتئین یا کافئین استفاده میکردند. سپس، با پیشرفت علم، این مکملها نیز خود به جز ثابتی از برنامه بدنسازان تبدیل شدند. مکمل ها در بدنسازی تاثیر فوق العاده ای دارند.

اکنون این اتفاق در مورد یک ترکیب نوتروپیک قدرتمند به نام آلفا گلیسریل فسفوریل با نام مخفف (alpha-GPC) نیز شناخته میشود در حال تکرار شدن است. اگر طرفدار بسیاری از مکملهای قبل از تمرین یا نوتروپیک موجود در بازار بوده باشید، پس احتمالا این ماده را نیز مصرف کرده‌اید، اما ممکن است متوجه آن نشده باشید. اکنون میخواهیم به رمز گشایی این ماده بپردازیم و در مورد مزیت‌های زیاد این ماده بهبود دهنده عملکرد بیشتر بیاموزیم.

 

[lwptoc]

 

(alpha-GPC) چیست؟

(alpha-GPC) یک واحد قدرتمند سازنده استیل کولین می‌باشد که یک انتقال دهنده عصبی بسیار مهم می‌باشد که هم در مغز و هم بافت ماهیچه ای حضور دارد. هنگامی که این ماده در فرم مکمل مصرف شود، (alpha-GPC) تبدیل به فسفریل کولین میشود، که فرم فعال متابولیکی کولین می‌باشد. فسفریل کولین سیس به انتهای اعصاب سیناپسی موجود در سراسر سیستم عصبی مرکزی منتقل شده و در نتیجه باعث افزایش سنتز و آزاد سازی استیل کولین میشود.

 

در مغز، استیل کولین تقریبا در تمام عملکرد‌های شناختی‌ دارای نقش کلیدی می‌باشد. در عضلات، این ماده دارای نقشی‌ بسیار مهم در انقباض عضلات می‌باشد، زیرا که انتقال دهنده اصلی‌ دخیل در تنظیم واکنش‌های فیزیولوژیکی به ورزش می‌باشد. افزایش توان، قدرت، تعادل، هماهنگی‌ دست-‌چشم و چابکی‌ همگی‌ مرتبط با بهبود “ استخر “ استیل کولین هستند، و (alpha-GPC) در حال حاضر بهترین اهدا کننده کولین شناخته شده می‌باشد.

 

کولین و استیل کولین دارای یک رابطه دیرینه با افزایش حافظه و پردازش ذهنی‌ هستند، اما اگر امیدوار هستید که تنها با مصرف یک مکمل کولین ساده به چنین مزیت هایی دست یابید، بهتر است زیاد امیدوار نباشید. مکملهای دارای کولین بیتارتات یا کولین کلوراید در برخی‌ تحقیقات نشان داده اند که در زمینه بهبود عملکرد‌های دخیل در پردازش مغزئ نظیر حافظه، یادآوری، یادگیری وظایف و تمرکز کارایی ندارند. اما از طرف دیگر (alpha-GPC) به شکل قابل اتکایی نشان داده است که میتواند باعث افزایش سطح استیل کولین مغز شده و پردازش شناختی‌ و ادراکی را تقویت کند.

mo10016

 

به طور فزاینده ای، فروشنده‌های مکمل زیرک اصرار بر استفاده از فرمول ثبت شده برای اکثر مکملهای در اختیار خود دارند و (alpha-GPC) نیز استثنا نمیباشد. دلیل این امر این است که (alpha-GPC) به دو طریق ساخته میشود : از طریق منابع طبیعی نظیر (AlphaSize) و فرم شیمیایی، نظیر اکثر (alpha-GPC)‌های ژنریک ساخت چین.

این مواد مصنوعی به کار رفته سوال‌های زیادی را به وجود می آورند. مخصوصا، شما نمیدانید که آنها از کجا آمده اند، تحت چه استاندارد تعیین خلوصی ساخته شده‌اند، و چه کسی‌ تصمیم گرفته که مصرف هر روزه این مواد توسط شما ایمن می‌باشد. اما (AlphaSize Alpha-GPC) توسط همان کمپانی تگزاسی از سال ۱۹۹۱ تولید میشود و توسط سازمان غذا و دارو “ ایمن “ تشخیص داده شده است و تا کنون تحت آزمایش‌های بالینی بسیار زیادی به منظور تعیین کارایی و ایمنی قرار گرفته است.

 

نوتروپیکی که شما را قوی تر می‌کند

در سال‌های اخیر، بسیاری از ورزشکاران طرفدار مکملهای بهبود دهنده ادراک شده‌اند که با نام نوتروپیک شناخته میشوند، اما بسیاری از آنها با تصور اینکه این نوتروپیک‌ها تنها توسط گیمر‌ها یا دانش آموزان همراه یک نوشیدنی‌ انرژی زا قبل از آزمون مصرف میشوند، کنار گذاشته شده‌اند.

اما در اینجا باید این طرز فکر به روز رسانی شود. با افزایش خستگی‌ حاصل از تمرینات متوالی‌، این امر فعالیت‌های نورون‌های حرکتی‌ در “ تماس عصبی‌-ماهیچه ای “ را به مخاطره می اندازد، ناحیه ای که در آن سیستم عصبی به یک فیبر ماهیچه ای متصل میشود. عقیده بر این است که نورون‌های حرکتی‌ نمی‌توانند استیل کولین را با سرعت کافی‌ سنتز و آزاد کنند تا باعث حفظ انتقال سیگنال‌های لازم از نورون‌های حرکتی‌ به ماهیچه‌ها شوند. اما اخیرا، این تئوری که این “ خستگی‌ سیگنالینگ محیطی‌ “ فاکتور اصلی‌ دخیل در خستگی‌ عضلانی و کاهش قدرت می‌باشد، در حال جلب توجه و حمایت بیشتر توسط جامعه علمی‌ می‌باشد.

 

(AlphaSize Alpha-GPC) اثبات کرده است که میتواند باعث بهبود عملکرد شناختی‌ شود که می‌توان به بهبود حافظه، یادگیری، یادآوری و وظایف تکرار شونده اشاره کرد و همچنین این مکمل دارای مزیت‌های فیزیکی‌ نیز می‌باشد که می‌توان به افزایش توان خروجی، قدرت، پرش و چابکی‌ اشاره کرد. و بله، این مکمل همچنین نشان داده است که میتواند به بهبود عملکرد در بازی‌های ویدئوای کمک کند.

از آنجایی که این ماده مرتبط با توان و استقامت ماهیچه ای می‌باشد، (Alpha-GPC) در بسیاری از تحقیقات دانشگاهی نشان داده است که میتواند باعث بهبود توان و قدرت انفجاری و چابکی‌ شود.

 

اما آیا ذکر این مزیت‌ها برایتان آشنا نیست؟ چون احتمالا به همین دلایل شاید در حال مصرف کافئین قبل از تمرین خود باشید. اما دیگر تحقیقات نشان میدهند که (Alpha-GPC) میتواند در برخی‌ پارامتر‌های عملکردی کارامدتر از کافئین باشد. این یک خبر بزرگ برای کسانی‌ است که خواهان کاهش مصرف کافئین خود هستند و همچنین برای کسانی‌ که خواهان تمرین در شب میباشند.

 

(Alpha-GPC) در کمتر از یک هفته میتواند شما قوی تر و نیرومندتر کند

بسیار بعید است که هیچ ماده غذایی بتواند در کمتر از یک هفته مزیت‌های خود را نشان دهد، اما هنگامی که شما سطح سروم کولین را به سرعت افزایش دهید چیزی قدرتمند و منحصر به فرد در بدن شما رخ میدهد. کولین به سرعت تبدیل به استیل کولین میشود، که انتقال دهنده عصبی اصلی‌ دخیل در فعال سازی واحد‌های حرکتی‌ در فیبر‌های ماهیچه ای منقبض شونده میباشند. انقباض سریع تر در عضلات برابر است با تولید نیروی زیاد و سریع در بافت ماهیچه ای که نتیجه آن افزایش توان، قدرت، چابکی‌ بیشتر و توانایی پرش بیشتر و طولانی تر می‌باشد.

 

در یک تحقیق متقاطع دو سو کور، رندوم، کنترل شده با دارونما که در دانشگاه لوئیزیانا در لافایت انجام شد محققان به گروهی از مردان جوان دوزی از (Alpha-GPC) را به مدت ۶ روز دادند. نتیجه این تحقیق نشان میدهد که (Alpha-GPC) در زمینه افزایش تولید نیرو در پایین تنه بعد از ۶ روز مصرف کارامد بوده است. مربیان ورزشی میتوانند افزودن (Alpha-GPC) را به رژیم غذایی ورزشکاران قدرتی‌ و سرعتی به منظور افزایش استقامت مدنظر قرار دهند.

 

هر مکملی که میدانیم کارامد است، نظیر کراتین و پروتئین، به این سرعت عمل نمیکنند!

 

(Alpha-GPC) از تولید هورمون رشد و افزایش اکسیداسیون چربی‌‌ها حمایت می‌کند.

مزیت‌های بالقوه (Alpha-GPC) تنها معطوف به عملکرد ادراکی یا تمرینی نمی‌شود. اثر این مکمل میتواند باعث بهبود ترکیب بدنی نیز شود.

در یک تحقیق متقاطع دو سو کور، رندوم، کنترل شده با دارونما که در دانشگاه ریتسومکان در کیوتو، ژاپن انجام شد، محققان به گروهی از مردان با میانگین ۲۵ سال، دوزی از (Alpha-GPC) را دادند و به بررسی تغییرات در سطح سروم کولین، هورمون رشد، نشانگر‌های اکسیداسیون چربی‌، اسید‌های چرب آزاد و اجسام کتون پرداختند.

جمع بندی آنها غافلگیر کننده بود : “ در واکنش به تنها یک دوز خوراکی (Alpha-GPC)، ما شاهد افزایش سطح کولین آزاد در پلاسما و همزمان شاهد افزایش ترشح هورمون رشد، افزایش سطح اسید‌های چرب آزاد و اجسام کتونی بودیم. این یافته‌ها نشان میدهند که یک دوز (Alpha-GPC) ممکن است باعث افزایش ترشح هورمون رشد در محدوده نرمال و اکسیداسیون چربی‌ در افراد بالغ جوان شود. “

 

دوز توصیه شده (Alpha-GPC)

اما چه میزان باید مصرف کنید؟ دوز استاندارد (Alpha-GPC) حدود ۱۵۰ تا ۶۰۰ میلی‌ گرم می‌باشد. در مکملهای قبل از تمرین معمولا از کمترین دوز ذکر شده استفاده میکنند و معمولا از (Alpha-GPC) در کنار یک نوتروپیک محبوب دیگر به نام هوپرزین استفاده میکنند، با این عقیده که این دو ماده (مخصوصا در کنار کافئین) در کنار هم اثر بیشتری خواهند داشت. اما در مکملهای نوتروپیک ترکیبی‌ معمولا دوز (Alpha-GPC) بالاتر می‌باشد، چه با کافئین و چه بدون آن.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
3/5 - (2 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات