۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی
5

۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی

  • مقالات بدنسازی
  • ۱۲ خرداد ۹۹
  • حسام رضائی
  • 333 بازدید
  • بدون دیدگاه

۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی : ورزش جز آن چیزهایی است که هر کسی‌ میداند که باید آن را انجام دهد. اما در واقع، همه نمیدانند که واقعا چگونه باید آن را به شکل درستی‌ انجام داد. اطلاعات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد، که بخش زیادی از آنها متناقض بوده و آمیخته با تفکرات غلط باشگاهی می‌باشد، که این امر پیدا کردن یک برنامه ای که بتواند بهترین نتایج برای شما را داشته باشد، بسیار سخت کرده است.

در این مقاله از سایت بدنسازی مکملها  ما به ۷ مورد از این تفکرات غلط رایج خواهیم پرداخت. شما مرتکب آنها نشوید!

 

تفکر غلط ۱ از ۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی : تنها انجام تمرینات هوازی به کاهش وزن شما کمک می‌کند

تا کنون چند بار شنیده اید که برخی‌ مردم می‌گویند، تمرینات هوازی برای کاهش وزن و تمرینات با وزنه برای عضله سازی می‌باشد؟ این گفته صحیح نیست. تمرینات هوازی میتوانند باعث کالری سوزی بیشتری شوند و بیش از پیش میتوانند کمبود کالری برای بدن ایجاد کنند، اما پس از پایان این تمرینات، کالری سوزی بسیار اندکی‌ انجام خواهد شد. به طور خلاصه، مگر اینکه جلسه تمرین هوازی خود را ادامه دهید، نمیتوانید کاهش وزن داشته باشید.

اما از طرف دیگر، تمرینات قدرتی‌ باعث افزایش سرعت متابولیسم شما تا ساعت‌ها پس از پایان تمرین میشوند. به علاوه، تمرین با وزنه به شما کمک می‌کند که فیزیک بدنی خود را تغییر دهید، بنابراین این تمرینات گزینه ای بسیار بهتر برای کار کردن روی نقاط مشکل ساز بدن تان می‌باشد.

 

تفکر غلط ۲ از۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی : گرم کردن و سرد کردن خوب است، اما اختیاری است

فرایند گرم کردن و سرد کردن را جزئی اصلی‌ و اجباری از برنامه تمرینی خود قلمداد کنید. انجام این کار نه تنها به جلوگیری از آسیب دیدگی‌ها کمک می‌کند، بلکه باعث میشود تا شما چه از لحاظ فیزیکی‌ و چه از لحاظ ذهنی‌، وارد فاز تمرینی شوید. اگر قبل از تمرین بدن خود را گرم کنید، حتی به مدت ۵ دقیقه، در واقع بدن خود را آماده نبرد کرده‌اید. شما نمیتوانید با بدن سرد، وزنه‌های سنگین را لیفت کرده و از حداکثر فشار استفاده کنید.

سرد کردن بدن نیز جزئی مهم برای جلوگیری از کوفتگی عضلات می‌باشد و حتی میتواند پس از یک تمرین بسیار پر فشار، از غش کردن شما جلوگیری کند. هنگامی که به بدن خود فرصتی برای سرد شدن دهید، احساس خواهید کرد که تمرین کامل تری را انجام داده‌اید.

۵-۱۰ دقیقه بدن خود را قبل از تمرین گرم و ۵-۱۰ دقیقه نیز در پایان تمرین سرد کنید.

 

تفکر غلط ۳ از ۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی  : افراد ورزشکار عادی نیازی به مصرف مکمل ندارند

دو گروه از افراد را در باشگاه داریم، گروه اول که منظم تمرینات خود را انجام میدهند و گروه دوم که تنها آخر هفته‌ها به باشگاه مراجعه میکنند. گروه دوم افرادی هستند که روز‌های تمرینی کمتری دارند، و اگرچه مشتاق آمدن به باشگاه هستند، اما یا بیش از حد مشغله دارند یا اولویت‌های مهم تری نسبت به باشگاه آمدن در زندگی‌ خود دارند.

اما آیا این امر به این معنی‌ است که آنها نباید تغذیه خود را جدی بگیرند؟ اصلا اینطور نیست. اگر شما نیز یک تمرین کننده عادی هستید، از ترکیب مناسب مواد غذایی و مکملها سود خواهید برد. پودر پروتئین، که مکملی است که آن را مرتبط با عضله سازی میدانند، میتواند به شما در کاهش وزن نیز کمک کند. ماهیچه از لحاظ متابولیکی، فعال‌ ترین بافت در بدن انسان است، بنابراین ساختن عضله بیشتر میتواند به کاهش چربی‌ بدن نیز کمک کند، حتی وقتی‌ در خواب یا در حال استراحت هستید.

پروتئین کلاژن نیز میتواند مزیت‌های اضافی ای را داشته باشد، نظیر کاهش زمان ریکاوری پس از یک تمرین، همچنین حمایت از بافت‌های همبند، ماهیچه‌ها و مفاصل.

همچنین میتوانید از یک مکمل روغن ماهی‌ و یک مولتی ویتامین با کیفیت استفاده کنید. حتی کسانی‌ که ورزش نیز نمیکنند، میتوانند از مصرف این مکملها بهره مند شوند.

 

تفکر غلط ۴ از ۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی : هرچه دم عضلانی بهتر باشد، یعنی‌ تمرین بهتری انجام دادید

بسیار آسان است که مرتکب این اشتباه شده و کیفیت جلسه تمرینی خود را با میزان دم عضلانی حاصل شده رتبه بندی کنید. بله، دم عضلانی عالی‌ است، و میتواند باعث برجستگی رگ‌ها و پر شدن ماهیچه‌ها شود، اما اگر تنها تمرینات با وزنه‌های سبک و تکرار بالا انجام دهید، احتمالا مزیت‌های زیادی را از چنین جلسات تمرینی ای نخواهید دید.

برای مثال، هنگام انجام تمرین به منظور افزایش قدرت محض، انجام تکرار‌های پایین (۱-۳ تکرار) و حرکات چند مفصلی باعث ایجاد دم عضلانی در شما نمی‌شود. اما این سبک تمرین، یکی‌ از بهترین و مفید‌ترین تمریناتی است که شما میتوانید انجام دهید. گاهی‌ اوقات بهترین کار این است که دیگر به دنبال ایجاد دم عضلانی نباشید.

 

تفکر غلط ۵ از ۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی : همه باید اسکات، ددلیفت و پرس سینه را انجام دهند

یک تفکر غلط رایج دیگر این است که برخی‌ حرکات، بهترین حرکات هستند و همه باید آنها را انجام دهند. اما مشکل این است که هر فردی با دیگری متفاوت است و دارای بیومکانیک متفاوتی می‌باشد. بنابراین، اگرچه برخی‌ افراد با انجام اسکات کامل احساس خوبی‌ دارند، اما برخی‌ دیگر این احساس را ندارند. برای آنها، پرس پا بسیار گزینه بهتری می‌باشد.

اگر در مورد شما نیز اینگونه است و از قبل زمان زیادی را صرف انجام صحیح یک حرکت کرده‌اید و نتیجه خوبی‌ نگرفته اید، شاید زمان آن رسیده است که آن حرکت را فراموش کنید. شاید ویژگی‌های بدنی شما متناسب با انجام آن حرکت نمیباشد. همیشه یک حرکت جایگزین وجود دارد که با انجام آن نیز میتوانید نتایج مشابهی بگیرید.

 

تفکر غلط ۶ از ۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی : وزنه‌های آزاد از دستگاه‌ها بهتر هستند

یک مفهومی‌ در دنیای فیتنس شکل گرفته که بیان میدارد دستگاه‌ها تنها برای مبتدیان می‌باشد و وزنه‌های آزاد گزینه ای بهتر برای افراد با تجربه تر است. اگرچه بخشی از این گفته حقیقت دارد، اما صحیح نیست که بگوییم تمام دستگاه‌ها تنها برای افراد مبتدی هستند. در واقع، برخی‌ دستگاه‌ها میتوانند راهی‌ عالی‌ برای افزایش قدرت و عضله سازی بیشتری باشند. برای مثال، هنگامی که شما می‌خواهید تنها روی عضله کار کنید، یک دستگاه میتواند انجام این کار را بسیار آسان تر کند.

دستگاه‌ها همچنین با دارا بودن مکانیزم‌های ایمنی تعبیه شده در خود میتوانند از آسیب دیدگی نیز جلوگیری کنند که این امر میتواند آنها را گزینه ای ایده آل برای موارد توانبخشی کند. برای مثال، اگر آسیب دیدگی کمر دارید، شما به منظور تقویت عضلات چهارسر خود حرکت پرس پا دستگاه را انتخاب خواهید کرد تا اسکات.

به شکل ایده آل، برای نتیجه گیری مطلوب، برنامه شما باید به صورت ترکیبی‌ هم شامل وزنه‌های آزاد و هم کار با دستگاه‌ها شود.

 

تفکر غلط ۷ از ۷ تفکر رایج غلط در بدنسازی : اگر خواهان بهترین نتایج هستید، شما باید برنامه خود را مدام تغییر دهید

دوباره باید گفت که بخشی از این گفته صحیح است، اما تنها بخش کوچکی از آن. بله، شما باید بعد از مدتی‌، برنامه تمرینی خود را تغییر دهید، اما قطعا نباید اینطور باشد که هر دفعه که وارد باشگاه میشوید، یک برنامه کاملا جدید را انجام دهید. در حقیقت، انجام این روش میتواند نتایج دریافتی را کاهش دهد، زیرا هیچگاه قادر نخواهید بود اصل اضافه بار را در تمرینات خود محقق کنید.

به منظور اینکه از وضعیت قبلی‌ خود شرایط بهتری پیدا کنید، باید خود را تمرین دهید تا در دفعات بعدی بتوانید کار بیشتری را انجام دهید. اما اگر نتوانید کاری که قبلا انجام میدادید را مدام تکرار کنید، چگونه ممکن است در آن پیشرفت کنید؟

اما از طرف دیگر، یک برنامه را نیز نباید بیش از حد انجام دهید. شما نباید یک برنامه را ماه‌ها بدون تغییر انجام دهید، وگرنه با عدم پیشرفت مواجه خواهید شد، اما در همین حال، نباید به دلیل عدم دیدن نتایج دلخواه نیز، سریع برنامه خود را تغییر دهید.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات