5 نکته ی مهم که باعث کمبود آب بدن می شود!
5

5 نکته ی مهم که باعث کمبود آب بدن می شود!

  • سلامتی
  • ۱۹ آذر ۹۹
  • محمدرضا امیدی
  • 119 بازدید
  • بدون دیدگاه

آشامیدن آب کافی برای داشتن تناسب اندام یکی از نیاز های اولیه به حساب می آید. کمبودی آب بدن دشمن تمام بشریت است. اولین نکته ی مهمی که یک ورزشکار یا هر انسانی باید به آن توجه کند آشامیدن آب کافی میباشد. بدن انسان بالغ از %60 آب تشکیل شده است و اگر شما هنگام تمرین کردن یا ورزش کردن دچار کمبود آب شوید، ضرر های زیادی به بدن شما وارد می شود. پس قبل از ورزش کردن حتما آب کافی بنوشید.

 

به گزارش سایت مکمل ها : ورزشکارانی هستند که با این که آب کافی مصرف میکنند اما بازم هم احساس تشنگی دارند باید به یاد داشته باشید که غذا ها و یا حتی فعالیت هایی وجود دارندکه  باعث کمبودی آب بدن میشوند و شما از آن ها بی اطلاع هستید .

 

مصرف بیش از حد غذا هایی که دارای سدیم هستند

همه ما میدانیم که مصرف نمک یا همان سدیم در غذای های گوناگون باعث کمبودی آب بدن میشود. اما ایا میدانستید که سدیم در بیش از %80 از غذا هایی که مصرف میکنیم وجود دارد مانند مرغ، سوپ و پاستا و غیره با این وجود سعی کنید روزانه 8 لیوان آب مصرف کنید.

 

مصرف بیش از حد از نوشابه ها و نوشیدنی های الکلی

مصرف نوشابه ها و مشروبات الکلی قبل از خواب باعث اختلال در خواب شما میشود زیرا شما فکر  می کنید که با نوشیدن نوشابه یا مشروبات الکلی تشنگی خود را برطرف کرده اید اما در واقع شما شرایط را بدتر کرده اید. همیشه به یاد داشته باشید که بعد از مصرف نوشابه و یا هر نوشیدنی شکردار، نوشیدن آب فراموش نشود.

 

سفر های هوایی

بودن در ارتفاعات مانند کوه نوردی یا بودن در هواپیما نیز باعث کمبودی آب بدن میشود.

هرچه قدر ارتفاع زیاد باشد رطوبت نیز کمتر خواهد بود و دراصل آب بدن نیز کمتر میشود.

همیشه قبل، در حال و بعد از سوار شدن هواپیما آب مصرف کنید مخصوصا اگر قصد سفر شما شرکت در مسابقه ای یا ورزش کردن باشد.

 

رژیم غذایی با کربوهیدرات کم

کربوهیدرات باعث ذخیره مقدار زیادی مایعات در بدن ما میشود. کربوهیدرات ها در واقع همان قند، نشاسته و فیبر موجود در میوه ها، سبزیجات و لبنیات هستند. اگر رژیم غذایی شما شامل کربوهیدرات نمیشود سعی کنید مقدار زیادتر از معمول آب مصرف کنید.

 

استرس

اگر شما موارد بالا را رعایت کنید و روزی یک گالن آب هم مصرف کنید، اما اگر استرس داشته باشید تمام فعالیت و نظم بدن شما مختل میشود. سعی کنید قبل از هر کاری آمادگی لازم را داشته باشید تا از سطح استرس شما کاسته شود زیرا که استرس باعث کمبودی آب بدن و هزاران مشکل دیگر میشود.

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (2 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات