راهکار هایی برا جلوگیری از کمردرد
0.0

راهکار هایی برا جلوگیری از کمردرد

  • مقالات بدنسازی
  • 2 فوریه 15
  • محمدرضا امیدی
  • 1,063 بازدید
  • بدون دیدگاه

کمردرد :همواره همه کسانی که با ورزش بدنسازی سرو کاردارند با دردکمر مواجه هستند.برای این منظور امروز مقاله ای را گرد آوری کردیم که بشما ورزشکاران عزیز کمک میکنه تا مقدار قابل ملاحضه ای از این چالش را حل نمائید

به محض اینکه مراحل دردهای کمر به پایان می‌رسد، به بیمارانی که کمرشان آسیب پذیر است توصیه می‌شود که هر چه سریع تر فعالیت‌های روزمره‌ شان و ورزش کردن را از سر بگیرند.

درواقع، برای کمر هیچ چیزی بدتر از بی‌تحرکی نیست. هر چه کمترتان عضله‌ای تر باشد، خطر ابتلا به کمردرد کمتر خواهد بود!

به افرادی که کمرشان حساس و آسیب پذیر است، چه ورزش‌هایی توصیه می‌شود؟

عضله‌ای کردن کمر برای کاهش خطر ابتلا به کمردرد ضروری است. با این حال توجه داشته باشید که اگر برخی ورزش‌ها مفیدند، برخی دیگر ممکن است باعث درد و رنج در ناحیۀ کمر بشوند.

در صورت وجود کمردرد، از چه ورزش‌هایی باید اجتناب کرد؟
ورزش‌های خشن که لازمۀ انجام آنها داشتن برخورد خشن و پیچ و تاب در ناحیۀ کمر است و موجب بروز آسیب‌های کوچک می‌شوند، ممنوع اند.

همچنین افرادی که کمردرد دارند به شدت از انجام این ورزش‌ها منع می‌شوند:

جودو، کشتی، قایق رانی، کانو کایاک، تمام ورزش‌های راکتی (تنیس، پینگ پنگ، بدمینتون ….)، وزنه برداری  ، ترامپولین و …. .

به افرادی که کمرشان حساس و آسیب پذیر است، چه ورزش‌هایی توصیه می‌شود؟

سه ورزش به شدت توصیه می‌شوند: شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری.

شنا بهترین ورزش برای کسانی است که از کمردرد رنج می‌برند. شنا نوعی درمان کامل برای مشکلات کمر است. وقتی که بدن در آب است، در حالت بی‌وزنی است و از یک سری از قید و بندها رها می‌شود. در نتیجه ستون مهره‌‌ها تحت فشار و وزن بدن قرار ندارد… .

پیاده روی نیز یک فعالیت جسمی بسیار مناسب است. بسیار ساده می‌توان پیاده روی کرد؛ چه مسیر کوتاه باشد و چه طولانی، چه سرعت پیاده روی زیاد باشد و چه کم، فایده و تأثیر خود را خواهد داشت. اگر پیاده روی می‌کنید باید تعداد گام‌هایتان را افزایش دهید به جای اینکه اندازۀ گام‌هایتان را بیشتر کنید. در واقع هر چه طول گام بیشتر باشد، میزان پیچ خوردگی در ستون مهره‌ها بیشتر خواهد بود.

اگر پیاده به یک گردش طولانی می‌روید، گام‌هایتان باید مرتب باشند. ضمناً کوله پشتی تان هم باید سبک باشد.

چرا نباید بدوید؟
زمانی که می‌دوید، در هر گام ستون مهره‌ها 10 برابر وزن بدن را باید تحمل کند. به علاوه موج‌های سختی در راستای پاهای شما بالا می‌روند. در نتیجه، ستون مهره‌ها در معرض کمردرد قرار خواهد گرفت. اگر واقعاً اصرار دارید که بدوید، باید احتیاط کنید و کفش‌های مناسبی بپوشید که بتوانند از شدت شوک‌های وارده بر ستون مهره‌ها بکاهند.

و در نهایت دوچرخه سواری؛ این فعالیت به شرطی مناسب است که موقعیتی مناسب برای قرارگرفتن بر روی دوچرخه داشته باشید (تناسب بین اندازۀ دوچرخه و ارتفاع بدن) و هیچ مشکل خاصی برای سطح ستون مهره‌‌ها ایجاد نشود.

در این موارد حتماً با پزشک تان مشورت کنید، او می‌تواند تمرینات و حرکات مناسبی به شما پیشنهاد کند.

 

کمر درد بدنسازی

از هر ۱۰ نفر بزرگسال ۶ نفر آنها مبتلا به کمردرد می‌شوند. فردی که دچار کمردرد می‌شود نسبت به سایر بیماری‌ها ممکن است روزهای بیشتری از کار غیبت نماید. در خیلی از موارد، درد کمر تنها یک هفته طول می‌کشد اما در بسیاری از افراد مشکل درمان می‌شود. در تعداد کمی از افراد، درد کمر به طور دائم باعث ناتوانی طولانی‌مدت می‌شود. درد کمر معمولاً توسط تخریب کوچکی از لیگامان‌ها و عضلات کمر ایجاد می‌شود.
بخش تحتانی کمر معمولاً نسبت به این مشکلات آسیب‌پذیرتر می‌باشد. چون این بخش وزن بیشتر بدن را تحمل کرده و تحت فشار دائمی ناشی از حرکاتی مثل خم شدن و تحرک است. در موارد کم، درد کمر ممکن است ناشی از اختلالات زمینه‌ای مثل افتادگی و بیرون‌زدگی دیسک در نخاع باشد.
   پیشگیری از درد کمر
بسیاری از افراد درد کمر را گاهی در زندگی‌شان تجربه کرده‌اند. اما در خیلی از موارد می‌توان از آن اجتناب کرد. کمردرد ممکناست ناشی از وضعیت بد نشستن، ضعف عضلانی شکم یا کمر و کشیدگی ناگهانی عضلات باشد. شما می‌توانید وضعیت خود را با پوشیدن کفش راحت، نشستن و ایستادن صحیح و انتخاب صحیح تشک خواب خود، بهبود ببخشید.
ورزش منظم موجب کشش عضلات شکم و پشت شده و کاهش اضافه وزن فشار را از روی مفاصل و عضلات برمی‌دارد. دانستن این موضوع که چگونه فعالیت‌های فیزیکی خود را به طور صحیح انجام دهیم، شامل اینکه چگونه وسایل و اجسام را بلند و حمل کنیم می‌تواند به پیشگیری از کمردرد کمک کنند از پزشک خود و یا فیزیوتراپ بخواهید به شما یاد دهد که چه ورزش‌هایی انجام دهید و هنگام انجام این کارها چه وضعیتی داشته باشید و چه رژیم غذایی مصرف کنید.
   دلایل کمردرد چیست؟
کمر ممکن است ناگهان شروع شده و یا تدریجی باشد. کمردرد حاد، اغلب با صدمات فیزیکی به دنبال بلند کردن وسایل سنگین و یا فعالیت‌هایی مثل حفر چاه و یا کار کردن در باغ ایجاد می‌شود. درد معمولاً به علت کشیدگی عضلات و یا رباط‌ها ایجاد می شود. صدمات ممکن است با فعالیت کردن تشدید شوند. در خیلی از موارد، علایم طی ۲ تا ۱۴ روز برطرف می‌شوند.
درد کمری که پایدار باشد ممکن است با تغییر وضعیت بهتر شود. به عنوان مثال وقتی سوی میز و نشسته‌اید و کارها در حال رانندگی هستید. درد ممکن است با فشارهای عاطفی و تنش و استرس بیشتر شود. هنگام بارداری نیز ممکن است درد بیشتر شود. زیرا مادر باردار باید اضافه وزن ناشی از بارداری و جنین را تحمل کند همچنین به علت تأثیرات هورمونی رباط‌ها نرم‌تر می‌شوند دلیل دیگر کمردرد افتادگی و یا دیسک کمر است که به دلیل فشارهای اعصاب نخاعی و یا طناب نخاعی ایجاد می‌شود. درد کمر در این کمردردها ممکن است ناگهانی باشد و یا تدریجی شروع شود و همراه با سیاتیک می‌باشد که در این صورت درد در پشت یک یا هر دو پا احتمال می‌شود.
کمردرد دائمی ممکناست همراه با اختلالات مفصلی باشد. در افراد بالای ۴۵ سال شایع‌ترین علت کمردرد استئوآرتریت است، در حالیکه در افراد جوان‌تر ممکن است در اثر اسپوندیلت انکلوزان است که معاصل نخاعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
در موارد کمتر شایع، کمردرد ناشی از اختلالات استخوانی مثل بیماری پاژت استخوان و یا سرطان استخوان و یا سرطان‌هایی که به استخوان‌ها هم دست‌اندازی کرده‌اند و ممکن است ایجاد شود.
در بعضی موارد، اختلالاتی که ارگان‌های داخلی را تحت تأثیر قرار می‌دهند می‌توانند موجب ایجاد درد در کمر شوند. مثل اختلالات مربوط به دستگاه تناسلی زنان بیماری‌های التهابی و عفونت‌های سیستم ادراری مثل پروستاتیت.
   علایم کمردرد چیست؟
دردکمر می‌تواند به شکل‌های مختلف باشد. شما ممکن است احساس:
• درد تیز در یک ناحیه از کمر
• در بسیاری از موارد، درد شدید در ناحیه کمر و باسن که با نشستن شدید شده و با ایستادن بهتر می‌شود.
• Stiffness و درد هنگام خم شدن
• درد در ناحیه کمر که باسن و پاها کشیده شده و گاهی همراه با کرختی و سستی است.
درد کمر که همراه با کاهش وزن باشد و یا همراه با اشکال در کنترل روده و مثانه ممکن است به دنبال اختلالات جدی زمینه‌ای است. و در صورتی که این علایم پیشرفت کرد باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید.
   چه باید کرد؟
در بسیاری از موارد، شما می‌توانید با استفاده از داروهای از بین برنده درد، کمردرد خود را از بین ببرید. اگر درد از بین نرفت ممکن است توسط پدهایی که آن را توسط آب داغ گرم کرده‌اید ودر پشت خود قرار می‌دهید درد را تسکین بدهید.
اگر درد شدید است، ممکن است با استراحت در بستر راحت‌تر شوید. اما نباید بیش از ۲ روز در بستر استراحت کنید. حرکت کردن را به محض آمادگی آغاز و به تدریج به فعالیت‌های روزمره و طبیعی خود برگردید. اگر درد شدیدتر شد و یا هنوز باقی ماند و اجازه حرکت کردن به شما را نداد باید با پزشک خود مشورت کنید.
وقتی کمردردتان بهتر شد، باید به شیوه صحیح وضعیت خود توجه داشته باشید تا از برگشت مجدد آن جلوگیری کنید.
بیاموزید که چگونه اجسام را به طور صحیح بلند کنید. ورزش منظم انجام دهید و با کشش عضلات پشت، به نخاع کمرتان فشار وارد نشود و انعطاف‌پذیر شود.
   پزشک چه باید بکند؟
اگر به خاطر درد شدید و دائم در کمر به پزشک مراجعه کردید، او یکسری معاینه‌های فیزیکی را برای بررسی وضعیت شما، میزان حرکت در نخاع و احتمالاً حساسیت‌های ناحیه‌ای انجام خواهد داد. رفلکش‌های شما، کشش عضلات مختلف پا و حساسیت در پاها و همچنین ممکن است جهت جستجوی فشارهای احتمالی روی اعصاب نخاعی و یا طناب نخاعی مورد آزمایش قرار بگیرند.
معاینه رکتال و یا لگن ممکن است لازم باشد اگر علائمی که دارید مربوط به سیستم تناسلی زنان و یا روده‌ها باشد. ممکن است آزمایشات خونی مختلف و عکس رادیوگرافی جهت جستجوی علل‌های زمینه‌ای درد مثل التهاب مفاصل و یا سرطان استخوان انجام شود. اگر مدرکی دال بر فشار روی طناب نخاعی و یا اعصاب نخاعی باشد، MRI و یا CT اسکن برای بررسی موارد غیرطبیعی و دیسک‌ها و افتادگی و درمان‌های بیشتر صورت می‌گیرد. اگر یک علت زمینه ای جدی برای کمردرد وجود دارد، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که از داروهای از بین برنده درد استفاده کنید. ممکن است فیزیوتراپی برای حرکت دادن بخش‌هایی که از کار افتاده و مفاصل دردناک بین مهره‌ها انجام شود. در بعضی موارد، از یک ترکیب بی‌حس‌کننده موضعی همراه با کورتیکواستروئید استفاده می‌شود که به طور مستقیم به داخل سطحی که دچار حساسیت شده تزریق می‌شود.
   پیش‌آگهی بیماری چیست؟
بسیاری از موارد کمردرد بدون درمان برطرف می‌شود اما مشکلات باید درمان شوند. اصلاح وضعیت بدن و آموختن روش‌های بلند کردن اجسام خطرات را کاهش می‌دهد. در تعداد کمی از افراد، درد ناحیه کمر طولانی‌ مدت شده و موجب غیبت از کار و فعالیت‌های اجتماعی شده و ممکن است منجر به افسردگی شود. درمان مؤثر درد در این موارد ضروری است و ادامه دادن فعالیت‌های فیزیکی، ناتوانی را کاهش می‌دهد. افرادی که دچار افسردگی می‌شوند با داروهای ضدافسردگی درمان خواهند شد.
   پوزیشن صحیح بدن
برای ترک عادت بد نشستن باید از روش ایستادن و نشستن صحیح، حرکت و حتی خوابیدن آگاه باشید. تصاویر این صفحات نشان می‌دهد که چگونه فعالیت‌های روزمره خود را با حداثل فشار به نخاع و عضلات پشت انجام دهید.
   بلند کردن یک جسم
هنگام بلند کردن یک وسیله، و یا کشیدن یک جسم سنگین، وسیله را به بدن خود نزدیک کنید. در این صورت می‌توانید از همه قدرت خود را برای حرکت دادن آن استفاده کنید. برای بلند کردن یک وسیله، آن را از لبه‌های ته وسیله را گرفتن بنابراین شما می‌”وانید همه وزن آن جسم را تحمل کنید و تعادل بدن خود را بدون هیچ فشاری به نخاع خود حفظ کنید.
برنامه تمرینی عضلات جلو بازو و پشت بازو کریس بامستد
خواندن

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
امیتاز بدید

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات