50 دمنوش مفید برای بدن
5

50 دمنوش مفید برای بدن

  • سلامتی
  • ۱۲ تیر ۰۰
  • محمدرضا امیدی
  • 11,561 بازدید
  • بدون دیدگاه

دمنوش ها به چای‌های حاصل از گیاهان، دانه ها، گل ها، ریشه‌ها یا میوه تمام گیاهان به جز گونه کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) گفته میشود.

دمنوش ها به عنوان درمان خانگی هزاران سال است که استفاده میشود.

دمنوش ها بسیار خواص درمانی دارند .قبل از اکتشاف پزشکی‌ مدرن، از گیاهان و دانه‌های دارویی برای درمان هر چیزی از عفونت‌ها گرفته تا خارش و تب استفاده میشده است. اگرچه بسیاری از آنها صد‌ها سال، شاید هم هزاران سال، برای انسان شناخته شده هستند، اما برای شناسایی مزایای برخی‌ از آنها همچنان نیازمند تحقیقات بیشتری می‌باشد. اما به هر حال، یک چیز قطعیت دارد، آن هم اینکه دمنوش‌ها به شکل عمیقی در زندگی‌ ما ریشه دوانده اند، و در بیشتر موارد چیزی بسیار فراتر از یک درمان خانگی برای ما محسوب میشوند.

دمنوش ها در بدنسازی نیز میتوان بسیار کارآمد باشند و از آنها برای کاهش کورتیزول و افزایش سرعت ریکاوری و سلامت بدن استفاده کرد.

تنوع این نوع گیاها بسیار زیاد است ما در ادامه بهترین گزینه ها را برای خرید دمنوش آماده کرده ایم تا شما انتخاب راحتی را با توجه به خواص آنها داشته باشید.

جدول محتوا نمایش جدول

مزایای دمنوش های پر کاربرد

دمنوش های بسیار زیادی وحود دارد با توجه به این موضوغ ، هزاران طعم و مزیت مختلف نیز وجود دارد. برخی‌ دمنوش‌ها در ترکیب با هم ممکن است مزه بهتری داشته باشند، برخی‌ نیز به شکل تکی‌ بسیار دلپذیر هستند. برخی‌ از آنها دارای هیچگونه عوارض جانبی نیستند، اما برخی‌ دیگر حتما میبایست تحت نظارت حرفه ای مصرف شوند. اگر شما نیز قصد مصرف دمنوش‌ها برای درمان هر وضعیت سلامتی را دارید، حتی دمنوش‌های بی‌ خطر، همیشه با پزشک مشورت کنید. دمنوش هأیی که برای برخی‌ افراد کاملا بی‌ خطر هستند، ممکن است برای برخی‌ دیگر مشکلات جدی ایجاد کنند.
در ادامه ۵۰ مورد از محبوب‌ ترین دمنوش‌ ها در سراسر جهان برای شما معرفی‌ خواهد شد.

۱ . دمنوش بابونه

بابونه یک گیاه درمانی خانگی محبوب مردم سراسر جهان می‌باشد. این گیاه هزاران سال است که استفاده میشود، و عمدتا به دلیل خواص آرامش بخش آن مصرف میشود. بابونه ممکن است به کاهش التهابات، درمان دل درد، بهبود خواب و انبساط عضلات کمک کند.

دمنوش بابونه

۲. دمنوش نعنا

نعنا در سراسر جهان به دلیل خواص نشاط بخش و آرام کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. دمنوش نعنا دارای نوعی شیرینی‌ ملیح و نشاط بخش می‌باشد که ممکن است بتواند در رفع بوی بد دهان نیز کمک کند. از جمله مهم‌ ترین مزیت‌های این دمنوش عبارت است از کاهش استرس، کمک به هضم، تقویت سیستم ایمنی و بهبود علائم سرما خوردگی.

۳ . دمنوش رویبوس (چای سرخ)

در چند دهه اخیر، رویبوس در حال تسخیر قلب بسیاری از چای نوشان در سراسر جهان می‌باشد. این دمنوش، که منحصرا در آفریقای جنوبی رشد می‌کند، دارای طعمی‌ بسیار منحصر به فرد و شیرین می‌باشد، که این امر ترکیب آن با دیگر گیاهان، میوه‌ها یا گل ها را ایده آل کرده است. این دمنوش نه تنها به دلیل طعم آن، بلکه به دلیل فعالیت‌های آنتی اکسیدانی قدرتمند و بسیاری مزیت‌های بالقوه دیگر مصرف میشود، که از جمله آنها می‌توان به کاهش سطح کلسترل و فشار خون و درمان کولیک نوزادان و افزایش جریان هوا به ریه‌ها اشاره کرد.

۴ . دمنوش زنجبیل

دلیل اصلی‌ استفاده از دمنوش زنجبیل کمک به درمان دل درد و حالت تعوع و همچنین افزودن طعمی‌ تند به دیگر چای ها، مخصوصا چای سیاه می‌باشد. اما زنجبیل دارای بسیاری مزیت‌های بالقوه دیگر نیز می‌باشد، از حفاظت از مغز و قلب گرفته، یا کاهش قند خون و خواص ضد سرطانی.

۵ . دمنوش دارچین

تحقیقات نشان داده اند که دارچین، یکی‌ از محبوب‌ ترین ادویه‌های سراسر جهان، دارای آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی بوده و ممکن است به کاهش فشار خون و حفاظت از قلب کمک کند.

۶ . دمنوش علف لیمو

علف لیمو یک گیاه دارویی خوش طعم بوده که هم به عنوان ادویه و هم دمنوش استفاده میشود و ممکن است بتواند به کاهش درد و اضطراب، کاهش فشار خون، عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان و در مدیریت وزن کمک کند. تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش همچنین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی می‌باشد.

۷ . دمنوش ریحان مقدس

تولسی یا ریحان مقدس یک گیاه آداپتوژنیک بوده که به دلیل قابلیت اش در کاهش استرس و مزیت‌های آن برای سلامت عمومی‌ بدن استفاده میشود. گیاهان آداپتوژنیک اغلب برای مقابله با مشکلات مرتبط با سبک زندگی‌ استفاده میشوند، مخصوصا انواع استرس. ریحان مقدس دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد دیابتی، ضد سرطانی و ضد میکروبی می‌باشد.

۸ . دمنوش رزماری

اگر استفاده از رزماری برای پخت و پز را دوست دارید، پس از نوشیدن دمنوش آن نیز لذت خواهید برد. رزماری ممکن است دارای چندین مزیت برای شما باشد، از کمک به درمان آلزایمر گرفته تا درمان اضطراب.

دمنوش رزماری

۹ . دمنوش برگ زیتون

دمنوش برگ زیتون یکی‌ از گوهر‌های کشف نشده در دنیای دمنوش‌ها می‌باشد، البته به غیر از کشور‌های مدیترانه ای که از این دمنوش مدت هاست برای درمان چندین مشکل سلامتی استفاده میکنند. این دمنوش از برگ خشک شده درخت زیتون تهیه میشود. این دمنوش دارای طعمی‌ کمی‌ شیرین و گوارا می‌باشد. این دمنوش به طور بالقوه میتواند دارای مزیت هایی در جلوگیری از سرطان، کاهش سطح کلسترل و قند خون و کمک به کاهش وزن باشد.

۱۰ . دمنوش جو

دمنوش جو یا موجیکا یکی‌ از محبوب‌ ترین دمنوش‌ها در آسیای شرقی‌ می‌باشد. این دمنوش خوش طعم معمولا برای کمک به هضم و تسریع کاهش وزن استفاده میشود.

۱۱ . دمنوش شیرین بیان

دمنوش ریشه شیرین بیان یکی‌ از شیرین‌ ترین دمنوش‌ها در جهان می‌باشد. به شکل سنتی‌، از این دمنوش برای درمان مشکلات معده و سرفه استفاده میشده است.

۱۲ . دمنوش اکالیپتوس

به شکل سنتی، از اکالیپتوس برای خواص ضد عفونی‌ کننده و ضد باکتریایی آن و همچنین انواع مشکلات تنفسی و ریوی استفاده میشده است، از درمان سرما خوردگی و آنفولانزا گرفته تا گلو درد و سینه پهلو.

۱۳ . دمنوش فراخ برگ ایسلندی

فراخ برگ ایسلندی به شکل بالقوه یکی‌ از مفید‌ترین گیاهان برای درمان گلو درد و سرفه خشک می‌باشد، و ممکن است به شکل فوری باعث تسکین درد شود. یکی‌ دیگر از موارد جالب استفاده آن، کمک به درمان بی‌ اشتهایی می‌باشد.

۱۴ . دمنوش گینکو

به شکل سنتی، از گینکو برای درمان مشکلات مرتبط با مغز که عمدتا حاصل از افزایش سن می‌باشد، استفاده میشده است. جالب اینکه گینکو یکی‌ از کهن سال‌ترین درختان جهان می‌باشد. اگرچه هنوز شواهد علمی‌ کافی‌ برای تائید مزایای آن وجود ندارد، اما گینکو همچنان یکی‌ از محبوب‌ترین دمنوش‌های مورد استفاده برای مشکلات حافظه می‌باشد.

۱۵ . دمنوش جینسینگ هندی

مشابه تولسی، جینسینگ هندی نیز یک گیاه آداپتوژنیک می‌باشد. موارد مصرف آن شامل درمان استرس و اضطراب و مشکلات خواب می‌باشد. تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش ممکن است به حفاظت مغز و قلب، بهبود حافظه و حتی بهبود قدرت عضلات کمک کند.

۱۶ . دمنوش مریم گلی‌

از دمنوش مریم گلی‌ به شکل سنتی‌ در بسیاری از کشور‌ها برای کاهش درد و مبارزه با عفونت‌ها استفاده میشده است. تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش ممکن است برای افسردگی، زوال عقل، چاقی، دیابت، بیماری قلبی و سرطان نیز مفید باشد.

دمنوش مریم گلی‌

۱۷ . دمنوش برگ تمشک

دمنوش برگ تمشک عمدتا توسط زنان باردار برای کاهش درد زایمان استفاده میشود. اگرچه نوشیدن این دمنوش در بیشتر موارد ایمن در نظر گرفته میشود، اما تحقیقات بیشتری نیاز است تا بفهمیم که واقعا این دمنوش میتواند کمک کند و چه میزان ایمن می‌باشد.

۱۸ . دمنوش میوه گل رز

میوه گل رز یک منبع عالی‌ از ویتامین ث و آنتی اکسیدان‌ها می‌باشد. در واقع تحقیقات نشان میدهند که فعالیت‌های آنتی اکسیدانی این دمنوش ممکن است حتی بالاتر از انواع توت‌ها نظیر بلوبری یا انگور فرنگی‌ سیاه باشد. این دمنوش ممکن است به کاهش وزن، حفاظت از مغز و پوست در برابر افزایش سن کمک کند.

۱۹ . دمنوش ریشه سنبل طیب

ریشه سنبل طیب یکی‌ از رایج‌ ترین درمان‌ها برای بی‌ خوابی‌ می‌باشد. از این ریشه برای تهیه قرص و همچنین دمنوش استفاده میشود. دمنوش سنبل طیب یکی‌ از قوی‌ترین دمنوش‌ها برای درمان اختلالات خواب می‌باشد.

۲۰ . دمنوش بادیان رومی

از دانه بادیان رومی به شکل سنتی برای مشکلات مربوط به تنفس و هضم استفاده میشده است. به دلیل طعم شیرین، از آن به عنوان شیرین کننده در دیگر محصولات غذایی و شیرینی جات استفاده میشود.

۲۱ . دمنوش آقطی

دمنوش آقطی دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی می‌باشد. فلاوونوید‌های موجود در آقطی و انواع توت ممکن است در درمان آنفولانزا، برونشیت و کاهش درد کمک کننده باشند.

۲۲ . دمنوش نمدار

از دمنوش نمدار اغلب برای درمان سرما خوردگی، تب، سرفه و اضطراب استفاده میشود. این دمنوش دارای بافت غلیظی می‌باشد که به دلیل وجود موسیلاژ بوده که این امر ممکن است به راحتی‌ گلو کمک کند.

۲۳ . دمنوش زردچوبه

از زردچوبه اغلب به عنوان ادویه، به عنوان ماده ای در ترکیب انواع چای و برای تهیه شیر چای زردچوبه استفاده میشود. تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش ممکن است برای حفاظت از قلب بعد از انجام جراحی، کاهش تحریک پذیری پوست و درد مفید باشد.

دمنوش زردچوبه

۲۴ . دمنوش مورینگا

مورینگا یک “ سوپرفود “ بوده که ممکن است دارای مزایای بسیاری باشد. تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش مخصوصا برای بیماری قلبی، دیابت، سرطان و کبد چرب مفید است.

۲۵ . دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس عمدتا برای آرامش، کاهش اضطراب و بهبود حالات خلقی‌ استفاده میشود. اسطوخودوس با دیگر گیاهان آرام بخش نظیر بابونه به خوبی‌ ترکیب میشود.

۲۶ . دمنوش برگ کاج

دمنوش برگ کاج یکی‌ از منحصر به فرد‌ترین دمنوش‌ها می‌باشد. اگر بوی نشاط بخش جنگل کاج در تابستان را دوست دارید، پس بدون شک این دمنوش نیز لبخند را روی لبانتان خواهد آورد. دمنوش برگ کاج نیز میتواند دارای خواص ضد افسردگی و بهبود حالات خلقی‌ باشد.

۲۷ . دمنوش مخروط سانان

دلیل رایج استفاده از این دمنوش برای درمان علائم سرما خوردگی و درمان افسردگی می‌باشد.

۲۸ . دمنوش هانی بوش

هانی بوش، یک دمنوش لذیذ دیگر از قاره آفریقا، دارای ویژگی‌های مشترک زیادی با دمنوش رویبوس می‌باشد. از این دمنوش برای درمان سرفه و خواص آرام بخش آن استفاده میشود.

۲۹ . دمنوش ختمی

دمنوش گل ختمی یکی‌ از محبوب‌ ترین دمنوش‌های گل در جهان می‌باشد. تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش ممکن است به کاهش فشار خون و کلسترول کمک کند.

۳۰ . دمنوش اسمانتوس

گلهای زرد کوچک و زیبای درخت اسمانتوس ممکن است به تقویت سیستم ایمنی و کمک به مقابله با آلرژی کمک کنند. این دمنوش دارای طعم هلو مانند ملیحی می‌باشد که با چای سبز و سیاه به خوبی‌ میتواند مصرف شود.

۳۱ . دمنوش گل داوودی

دمنوش گل داوودی یکی‌ از محبوب‌ ترین دمنوش‌های گل در چین می‌باشد. تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی بوده و ممکن است به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک کند. از این دمنوش برای اثر خنک کنندگی آن مخصوصا در فصول گرم سال و برای اثر آرامش بخش و کاهش فشار خون استفاده میشود.

۳۲ . دمنوش رز

رز که ملکه دمنوش‌های گل می‌باشد، غنی از آنتی اکسیدان‌ها است و ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کرده و در مجموع برای سلامت عمومی‌ بدن مفید باشد.

۳۳ . دمنوش یاس

خواص دمنوش یاس شامل درمان افسردگی، تب، آفتاب سوختگی و زخم معده میشود. اگرچه، از یاس عمدتا در طب سنتی‌ استفاده میشده است و برای تائید مزایای آن نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم. به دلیل طعم و بوی آن، اغلب با چای سبز ترکیب میشود.

دمنوش یاس

۳۴ . دمنوش بومادران

از بومادران عمدتا در اروپا و آمریکای شمالی برای درمان زخم، کاهش ناراحتی‌ معده و کاهش گرفتگی و درد دوره قاعدگی استفاده میشود.

۳۵ . دمنوش گزنه

گزنه یک علف رایج بوده که به دلیل ایجاد حس گزندگی و سوزش در تماس با برگ‌های آن، محبوب نمیباشد. اما به هر حال ممکن است دارای مزیت‌های بالقوه زیادی باشد. دمنوش گزنه ممکن است به کاهش ابتلا به بیماری قلبی، سرطان و دیابت کمک کند و تاثیر مثبتی روی سطح فشار خون و حتی اختلالات روانی‌ داشته باشد.

۳۶ . دمنوش قاصدک

قاصدک نه تنها یک پیام آور زیبای بهاری می‌باشد، بلکه تحقیقات نشان داده اند که ریشه قاصدک ممکن است به نابودی برخی‌ سلول‌های سرطانی کمک کرده و در این زمینه این پتانسیل را دارد که جایگزین بخشی از روند درمانی شود.

۳۷ . دمنوش کرنبری

دلیل رایج استفاده از دمنوش کرنبری درمان برخی‌ عفونت‌های باکتریایی می‌باشد، عمدتا عفونت مجاری ادراری در نوزادان و بزرگسالان.

۳۸ . دمنوش گل راعی

گل راعی یکی‌ از پر استفاده‌ ترین درمان‌های خانگی برای افسردگی می‌باشد، هم نوع خفیف و هم متوسط آن. تحقیقات نشان میدهند که در برخی‌ موارد، کارایی این دمنوش برابر با دارو‌های استاندارد می‌باشد، اما در موارد دیگر ناکارامد بوده است.

۳۹ . دمنوش یربا ماته

یربا ماته یک نوشیدنی‌ ملی‌ در بسیاری از کشور‌های آمریکای جنوبی می‌باشد و در واقع یکی‌ از دمنوش‌های گیاهی کمیاب دارای کافئین می‌باشد. این دمنوش دارای آنتی اکسیدان بوده و ممکن است برای دیابت و کاهش وزن، کمک به هضم و حتی افسردگی مفید باشد.

۴۰ . دمنوش گواوا

در طب سنتی‌، از دمنوش برگ گواوا برای درمان دیابت، بیماری قلبی و عفونت‌های انگلی استفاده میشده است.

۴۱ . دمنوش قدح مریم

قدح مریم یا آب قاشقی یکی‌ دیگر از گیاهان آداپتوژنیک بوده که به شکل سنتی‌ برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی استفاده میشده است. در آیورودا اعتقاد بر این است که قدح مریم ممکن است تاثیر خوبی‌ روی مغز داشته باشد، مخصوصا در درمان اضطراب، افسردگی و تقویت حافظه.

۴۲ . دمنوش ریشه مارشمالو

از دمنوش ریشه مارشمالو اغلب برای درمان سرفه خشک و التهاب گلو و معده استفاده میشود.

۴۳ . دمنوش آویشن

آویشن یکی‌ از گیاهان ثابت مورد استفاده از غذاهای مدیترانه ای می‌باشد. به عنوان دمنوش، این گیاه ممکن است بتواند به مشکلات مرتبط با دستگاه تنفسی، اعصاب و سیستم قلب عروق کمک کند.

۴۴ . دمنوش کالاندولا

به دلیل خواص آرامش بخش، تسکین دهنده و درمانی، از کالاندولا به عنوان ماده ای در بسیاری از محصولات مراقبت پوست استفاده میشود. از دمنوش آن نیز برای درمان التهابات و غرغره کردن و همچنین تسکین ناراحتی‌ معده استفاده میشود.

۴۵ . دمنوش کودینگ

کودینگ یکی‌ از تلخ‌ ترین دمنوش‌ها در جهان می‌باشد و احتمالا یکی‌ از بهترین دمنوش‌ها برای پوست است. تحقیقات نشان میدهند که پلی فنول‌های موجود در دمنوش کودینگ ممکن است از پوست در برابر پرتو‌های فرا بنفش محافظت کنند. دومین مزیت بالقوه مهم این دمنوش کمک به کاهش وزن می‌باشد.

۴۶ . دمنوش ژیائوگولان

دمنوش ژیائوگولان یکی‌ از دمنوش‌های جدیدتر در درمان خانگی می‌باشد. این دمنوش قبلا مزیت‌های بالقوه زیادی را نشان داده است، اما تحقیقات نیز نشان میدهند که دمنوش ژیائوگولان ممکن است پتانسیل بالایی در درمان بسیاری از سرطان‌ها داشته باشد. اغلب از این دمنوش به عنوان بهبود دهنده سلامت عمومی‌ بدن یاد میشود.

۴۷ . دمنوش گل ساعتی‌

رایج‌ ترین دلیل استفاده از دمنوش گل ساعتی‌ به عنوان آرام بخش و کمک به خواب می‌باشد.

۴۸ . دمنوش کاوا

کاوا که یک دمنوش خواب آور و آرام بخش می‌باشد، اغلب برای درمان بی‌ خوابی‌، اضطراب و آرامش کلی‌ بدن استفاده میشود. اگرچه تحقیقات نشان میدهند که این دمنوش ممکن است در درمان آن مشکلات مفید باشد، اما ممکن است برای کبد نیز سمی باشد، مخصوصا زمانی‌ که با الکل ترکیب شود.

۴۹ . دمنوش لاپاچو

دمنوش لاپاچو هم دارای طعم و هم ظاهر منحصر به فردی می‌باشد. از پوسته‌های خشک درخت لاپاچو به شکل سنتی‌ برای کاهش التهابات، درمان سرطان و تقویت سیستم ایمنی استفاده میشود.

۵۰ . دمنوش فرنجمشک

فرنجمشک گیاهی بوده که عموما در اروپا، آمریکای شمالی‌ و برخی‌ کشور‌های آسیایی استفاده میشود. این دمنوش که طعم لیمو مانند نیز دارد برای مشکلات معده، آرام کردن بدن و ذهن و به عنوان ادرار آور استفاده میشود.

شما عزیزان میتوانید برای خرید دمنوش به وب سایت عطاری آنلاین نادعلی مراجعه فرماید.

 

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (2 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات