یوهیمبین
3.7

یوهیمبین

  • مکمل های بدنسازی
  • ۴ خرداد ۰۲
  • محمدرضا امیدی
  • 1,442 بازدید
  • 3 دیدگاه

یوهمبین به دلیل اثرات چربی‌ سوزی و مزایای آن برای اختلال جنسی‌ مردان ترویج میشود. اگرچه یوهیمبین کارامد می‌باشد. اما عوارض جانبی آن میتواند شامل اضطراب، عصبی شدن و افزایش ضربان قلب باشد و همچنین دوز‌های گزارش شده از یوهیمبین در بسیاری از مکملها، با دوز واقعی‌ آن مطابقت ندارد.

یوهیمبین چیست؟

یوهیمبین

یوهیمبین یه آلکالوید طبیعی بوده که در درخت Pausinystalia yohimbe و گیاه رائوولفیا سرپنتینا یافت میشود. یوهیمبین یک ترکیب تحریک کننده بوده که عمدتا روی گیرنده‌های آلفا ۲ آدرنرژیک در بدن کار می‌کند. یوهیمبین بیشتر به دلیل تواناییش در افزایش چربی‌ سوزی (لیپولیز) و کمک به اختلال عملکرد جنسی‌ مردان شناخته میشود. از مکمل آن همچنین برا کاهش وزن، بهبود ترکیب بدنی، درمان فوبیاها و افت فشار خون اورتوستاتیک استفاده میشود، اما به هر حال شواهد کافی‌ که نشان دهند یوهیمبین واقعا میتواند در این وضعیت‌ها به فرد کمک کند، وجود ندارد.

مزیت‌های اصلی‌ یوهیمبین چه هستند؟

برخی‌ شواهد حمایت کننده استفاده از یوهیمبین به عنوان راهی‌ طبیعی برای بهبود علائم اختلال نعوظ (ٍED) در مردان هستند. اگرچه برخی‌ تحقیقات دیگر این ادعا را زیر سوال برده‌اند، اما دو متا آنالیز جمع بندی کرده‌اند که مصرف یوهیمبین به تنهایی یا همراه دیگر مکملها نظیر آرژنین و مهار کننده‌های PDE-5 ، باعث بهبود اختلال نعوظ در مقایسه با مصرف دارونما شده است، اگرچه تحقیقاتی‌ که در آن از یوهیمبین و مهار کننده‌های PDE-5 استفاده شده است، تنها روی حیوانات بوده است.

اصلی‌‌ترین مزایای یوهیمبین چیست؟

هنگام مصرف بر اساس دوز توصیه شده (۰.۲ میلی گرم یا کمتر به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن)، یوهیمبین ممکن است باعث ایجاد حالت تعوع، دل درد، گیجی، بر افروختگی و اضطراب شود.


دوز‌های بالاتر یوهیمبین ممکن است خطرناک باشد. بر اساس یک گزارش در سال ۲۰۰۵ اینطور یافت شد که یوهیمبین بیشترین اثر سمی را بین تمام محصولات گیاهی دارد. بر اساس گزارش‌های رسیده از مواردی که مقادیر بیش از حد یوهیمبین مصرف کرده‌اند نشان میدهد که اضطراب، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، آریتمی قلب و پریشانی از عوارض جانبی جدی تر این ترکیب هستند.


به علاوه، بسیاری از مکمل‌های حاوی یوهیمبین در ایالات متحده اطلاعات نادرستی را روی لیبل محصول خود ارائه داده اند – یوهیمبین موجود در مکمل آنها چیزی بین ۲۳% تا ۱۴۷% دوز ذکر شده روی لیبل بوده و به درستی‌ نتوانسته اند مقدار دقیق یوهیمبین موجود در محصول خود را ذکر کنند و یا در مورد خطرات مصرف مقادیر بیش از حد آن اطلاع رسانی کنند.

نحوه عملکرد یوهیمبین چگونه است؟

یوهیمبین یک آنتاگونیست انتخابی آلفا ۲ آدرنرژیک می‌باشد. به عبارت ساده تر، یوهیمبین دسته ای از گیرنده‌ها در سیستم عصبی را که نسبت به انتقال دهنده عصبی نور اپینفرین (نورادرنالین) حساس هستند را هدف قرار داده و آنها را غیر فعال می‌کند. آنتاگونیسم گیرنده آلفا ۲ باعث بهبود ترشح نور اپینفرین توسط سیستم عصبی سمپاتیک شده، که این امر باعث ایجاد اثرات تحریکی و “ هایپرادرنرژیک “ یوهیمبین میشود.


آنتاگونیسم گیرنده‌های آلفا ۲ همچنین باعث مهار انقباض ماهیچه صاف آلت تناسلی‌ شده و ممکن است باعث بهبود آرامش ماهیچه صاف از طریق افزایش سطح نیتریک اکسید شود، که اثر این دو باعث بهبود نعوظ شده و میتواند نشان دهد که چرا پس از مصرف یوهیمبین علائم اختلال نعوظ بهبود پیدا می‌کند. یوهیمبین همچنین فعالیت گیرنده‌های آلفا ۲ روی سلول‌های چربی‌ را مهار می‌کند – جایی که نور اپینفرین در حالت معمول از آزاد سازی چربی‌ جلوگیری می‌کند. با مهار اثر ضد لیپولیتیک نور اپینفرین بدن این اجازه را میاید تا چربی‌ سوزی بیشتری انجام دهد.

دوز مصرفی یوهمبین

دوز ۰.۲ میلی‌ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن برای چربی‌ سوزی به خوبی‌ مورد استفاده قرار گرفته است، بدون اینکه عوارض جانبی شدیدی روی پارامتر‌های قلبی عروقی نظیر ضربان قلب و فشار خون داشته باشد. بنابراین دوز‌ها به قرار زیر است :
۱۴ میلی‌ گرم برای فردی با وزن ۶۸ کیلوگرم
۱۸ میلی‌ گرم برای فردی با وزن ۹۰ کیلوگرم
۲۲ میلی‌ گرم برای فردی با وزن ۱۱۴ کیلوگرم

مصرف این مکمل بین وعده‌های غذایی یا در زمان‌های روزه داری کوتاه مدت بیشترین تاثیر گذاری را دارد.
افراد با وزن بالاتر باید احتیاط به خرج دهند، زیرا سیستم قلبی عروقی آنها شاید آمادگی‌ پردازش محرک هایی نظیر یوهیمبین را نداشته باشد. هنگام استفاده از یوهیمبین برای بار اول، همیشه با نصف دوز پیشنهادی شروع کنید و مقاومت بدن خود را قبل از افزایش بیشتر دوز بسنجید.


همچنین از جهت دیگری نیز باید مراقب باشید زیرا بسیاری از مکمل‌های حاوی یوهیمبین، یا روی لیبل آنها مقدار یوهیمبین درج نشده یا دوز واقعی موجود در آنها بین ۲۵% تا ۱۵۰% از دوز درج شده روی لیبل میتواند متفاوت باشد. از آنجایی که ممکن است دوز واقعی از دوز ذکر شده روی لیبل بیشتر باشد، پس این هم دلیلی‌ بیشتر برای شروع با دوز‌های پایین تر می‌باشد.


هنگام مصرف یوهیمبین با دیگر محرک ها، دوز هر دو را نصف کرده و کم کم به دوز‌های پیشنهادی آنها نزدیک شوید، زیرا این دو مکمل میتوانند با هم تداخل پیدا کنند.

ایا یوهیمبین برای افزاش سایز آلت مفید است؟

یوهیمبین بیشتر به دلیل تواناییش در افزایش چربی‌ سوزی (لیپولیز) و کمک به اختلال عملکرد جنسی‌ مردان شناخته میشود , تا به حال آزمایشاتی برای این کاربرد روی آن صورت نگرفته است

ایا یوهیمبین چربی سوز است ؟

یوهمبین به دلیل اثرات چربی‌ سوزی و مزایای آن برای اختلال جنسی‌ مردان ترویج میشود

نویسنده:
محمدرضا امیدی
امتیاز شما به این مطلب
3.7/5 - (3 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات