استروئید‌ها و ویاگرا : مصرف همزمان + ریسک ها
5

استروئید‌ها و ویاگرا : مصرف همزمان + ریسک ها

  • استروئیدها, پزشکی و سلامتی
  • ۱ مرداد ۹۹
  • حسام رضائی
  • 4,510 بازدید
  • بدون دیدگاه

چرا استروئید‌ها و ویاگرا با هم مصرف میشوند؟

استروئید‌های آنابولیک هورمون هایی مصنوعی هستند که باعث افزایش رشد عضلات و بهبود صفات جنسی‌ مردانه میشوند. آنها همچنین برای پسران نوجوانی که بلوغ آنها به تاخیر افتاده یا مردان مسنی که به دلیل برخی‌ بیماری‌ها با سرعت بیش از حدی در حال از دست دادن عضلات خود هستند، تجویز میشوند.

اما این هورمون‌های مصنویی بیشتر به دلیل استفاده بدنسازان و ورزشکاران به منظور ساخت عضلات و بهبود عملکرد ورزشی شناخته میشوند.

 

ویاگرا نیز دارویی می‌باشد که معمولا برای درمان اختلال نعوظ تجویز میشود. این دارو از طریق اتساع شریان‌ها برای جریان خون بیشتر عمل می‌کند. برخی‌ افراد از ویاگرا استفاده کرده تا گردش استروئید‌های آنابولیک در جریان خون آنها بیشتر شود که این عمل ممکن است باعث ایست قلبی و مرگ شود.

 

البته این تنها دلیلی‌ نیست که مردان استفاده کننده از استروئید، ویاگرا را نیز امتحان میکنند. یکی‌ از بسیار عوارض جانبی بالقوه استروئید‌ها اختلال در نعوظ می‌باشد. به این معنی‌ که مصرف کنندگان استروئید تنها به دلیل بهبود زندگی‌ جنسی‌ خود بخواهند از ویاگرا استفاده کنند.

 

[lwptoc numeration=”none” width=”full”]

 

آیا مصرف استروئید‌ها و ویاگرا با هم ایمن است؟

اول مهم است که بدانید که هم مصرف استروئید‌های آنابولیک و هم ویاگرا نیازمند تجویز پزشک می‌باشد.

مصرف آنها غیر قانونی‌ بوده و بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو‌ها میتواند غیر ایمن باشد. سو استفاده از استروئید‌ها و ویاگرا میتواند منجر به مشکلات سلامتی جدی و تداخلات دارویی شود.

با این بیان، اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مصرف هم زمان استروئید‌ها و ویاگرا با دستور پزشک، در صورت سالم بودن فرد، مضر باشد. مصرف کوتاه مدت استروئید ممکن است باعث بهبود میل جنسی‌ شده و ویاگرا نیز ممکن است باعث بهبود عملکرد جنسی‌ شود.

اما به هر حال، اگر دچار مشکلات سلامتی حاصل از سو مصرف استروئید‌ها نظیر بیماری قلبی یا کبدی هستید، نباید از ویاگرا استفاده کنید. این دارو میتواند روی سطح گردش و فشار خون اثر بگذارد، که این امر نیز میتواند روی عملکرد این ارگان‌ها تاثیر گذار باشد. همچنین ممکن است با دارو‌های قلب و کبد نیز تداخل داشته باشد.

استروئید‌های آنابولیک تجویز شده برای مقاصد پزشکی‌ میتوانند ایمن باشند، مخصوصا در کوتاه مدت. اما عوارض جانبی استفاده بلند مدت از استروئید‌ها همچنان نامشخص است، حتی زیر نظر دقیق پزشک.

 

عوارض جانبی احتمالی‌ سو استفاده از استروئید‌های آنابولیک به خوبی‌ شناخته شده است. چند مورد از جدی‌ترین نگرانی‌ها در مورد مصرف استروئید‌های آنابولیک این است که آنها میتوانند باعث افزایش سایز قلب، افزایش فشار خون و افزایش سطح کلسترول شوند. این تغییرات میتوانند باعث افزایش احتمال بروز سکته و حمله قلبی شوند. همچنین در مصرف کنندگان جوان تر نیز احتمال بروز مشکلات کبدی و کلیوی نیز وجود دارد.

 

استروئید‌ها چگونه عمل میکنند؟

استروئید‌های آنابولیک را می‌توان به چندین طریق مصرف کرد. تزریق، قرص، برچسب‌های پوستی‌، ژل و کرم‌های پوستی‌.

همانند هورمون‌های طبیعی در بدن، نظیر تستوسترون، استروئید‌های آنابولیک نیز هم دارای خواص آنابولیک و هم خواص آندروژنیک هستند. اثرات آندروژنیک اشاره به تغییر در ویژگی‌های جنسی‌ دارند، نظیر کلفتی‌ صدا. اثرات آنابولیک نیز اشاره مواردی نظیر رشد عضلات دارد.

استروئید‌های آنابولیک به منظور بهبود رشد عضلات طراحی شده‌اند. اما این کار را از طریق بروز چندین عارضه آندروژنیک ناخوشایند انجام میدهند، نظیر :

 

_بزرگی‌ بافت سینه

_کوچک شدن بیضه ها

_ریزش مو

_آکنه

_کاهش تعداد اسپرم ها

 

استفاده بلند مدت از استروئید‌های آنابولیک نیز میتواند منجر به مشکلات زیر شود :

 

_افزایش فشار خون

_لختگی خون

_بیماری قلبی و حمله قلبی

_نوسانات خلقی‌

_بیماری کبدی

_مشکلات کلیوی

_آسیب دیدگی تاندون ها

 

استروئید‌ها در واقع میتوانند اعتیاد آور نیز باشند.

ورزشکار ممکن است فکر کند که مصرفش تنها محدود به یک فصل میشود، یا برای دوره ای کوتاه به منظور تسریع فرایند ریکاوری از آسیب دیدگی ها. اما در نهایت ممکن است این افراد دریابند که ترک مصرف آنها آنچنان آسان هم نمیباشد. این امر ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی جدی و مشکلات سلامتی بلند مدت را افزایش دهد.

 

نحوه عملکرد ویاگرا چگونه می‌باشد؟

ویاگرا نام برند تجاری داروی درمان اختلال نعوظ به نام سیلدنافیل می‌باشد. ویاگرا با اتساع بیشتر شریان‌ها باعث میشود تا خون بیشتری به آلت تناسلی‌ منتقل شده که باعث نعوظ میشود.

اگرچه بیشتر مردان میتوانند بدون مشکلی‌ ویاگرا را مصرف کنند، اما این دارو میتواند چند عارضه جانبی محتمل داشته باشد، نظیر :

 

_قرمزی صورت

_مشکلات سینوسی

_سردرد

_سو هاضمه و سوزش معده

_کاهش فشار خون، که اگر از قبل دچار فشار خون پایین باشید میتواند مشکلی‌ جدی باشد

_نعوظ آلت به مدت بیشتر از ۴ ساعت

 

این مشکلات سلامتی و دیگر مشکلات مرتبط با ویاگرا زمانی‌ افزایش پیدا میکنند که شما از دارو سو استفاده کرده یا برای دفعات زیادی از آن استفاده کنید. بر اساس یک تحقیق منتشر شده در (American Journal of Medicine) در سال ۲۰۰۵، سو استفاده از ویاگرا میتواند احتمال اقدام به انجام عمل غیر ایمن حین رابطه جنسی‌ و انتقال بیماری‌های مقاربتی را بیشتر کند.

 

تداخلات دارویی استروئید‌ها و ویاگرا

ویاگرا و استروئید‌ها هنگام مصرف هم زمان با برخی‌ دارو‌های دیگر نیز میتوانند خطرات بیشتری را ایجاد کنند. این تداخلات میتوانند منجر به مشکلات بالقوه تهدید کننده جان فرد نیز شود.

داروهایی که ممکن است با ویاگرا تداخل داشته باشند، عبارتند از :

۱ . نیترات به منظور درمان فشار خون بالا یا درد سینه

۲ . دیگر دارو‌های اختلال نعوظ، نظیر تادالافیل (سیالیس) و واردنافیل (لویترا)

۳ . آلفا بلاکرها، که برای فشار خون بالا و بزرگی‌ پروستات تجویز میشوند.

۴ . مهار کننده‌های پروتئاز، که برای درمان اچ آی وی و هپاتیت سی‌ مورد استفاده قرار میگیرند.

رقیق کننده‌های خون، نظیر وارفارین (کومادین)، که برای کمک به جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون خطرناک تجویز میشود. و حتی آسپرین

 

اگر ویاگرا برایتان تجویز شده است، حتما لیست تمام داروهایی که در حال مصرف آنها هستید را به پزشک خود بدانید، از جمله دارو‌های بدون نیاز به نسخه و مکملها. در این حالت بنا به تشخیص پزشک ممکن است نیاز باشد به منظور افزودن ایمن ویاگرا به رژیم، دوز‌های برخی‌ دارو‌های دیگر تنظیم شود. یا شاید نیاز باشد که دنبال درمان‌های جایگزین به غیر از ویاگرا باشید.

اگر در حال مصرف استروئید‌های آنابولیک هستید، باید از مصرف وارفارین و دیگر رقیق کننده خون اجتناب کنید یا حداقل در مورد مصرف آنها با پزشک خود صحبت کنید. استروئید‌ها میتوانند اثرات رقیق کننده‌های خون را افزایش دهند، که این امر میتواند منجر به افزایش احتمال بروز خون ریزی‌های شدید شود.

 

جمع بندی

اگر در حال مصرف استروئید هستید، در مورد ایمنی افزودن ویاگرا و یا دیگر دارو‌ها به رژیم دارویی خود با پزشک صحبت کنید. مشکلات در میزان سلامتی شما ممکن است تعیین کننده این باشد که آیا ویاگرا برایتان مناسب است یا خیر.

به یاد داشته باشید که اگرچه ممکن است تداخل مستقیمی‌ بین استروئید‌ها و ویاگرا نباشد، اما آنها میتوانند عوارض جانبی مشابهی داشته باشند. هر دوی آنها میتوانند روی فشار خون اثر گذاشته و باعث ایجاد مشکلاتی در خواب شوند. اگر شاهد این عوارض یا هرگونه عارضه دیگر مرتبط با مصرف استروئید‌ها یا ویاگرا بودید، مصرف را قطع کرده و با پزشک خود صحبت کنید.

در آخر مصرف ویگرا همراه با دوره های استروئیدی بدنسازی واقعا میتواند شمارا با مشکلات بسیار زیادی رو به رو کند و حتی موجب مرگ شود. گزارش های زیادی مبنی بر این واقع وجود دارند که همگی آنها حاکی از آن هستند که مصرف دورهای استروئیدی بدنسازی با ویگرا میتواند شمارا به دام مرگ بکشاند.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (4 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات