وانادیل سولفات و عوارض آن
4.2

وانادیل سولفات و عوارض آن

  • مکمل های بدنسازی
  • ۳۱ فروردین ۰۳
  • حسام رضائی
  • 125 بازدید
  • 2 دیدگاه

موارد استفاده و عوارض جانبی وانادیل سولفات (وانادیوم)

مزایای بسیاری برای این مکمل  وجود دارد که میتواند به شما در کنترل امراض و بهبود کیفیت زندگی‌ تان کمک کند .

وانادیل سولفات چیست ؟

وانادیل سولفات یک تریس مینرال بوده که عمدتا در روغن‌های گیاهی، دانه سویا، صدف، برنج، جو و قارچ یافت میشود. بدن شما برای حفظ قدرت دندان‌ها و استخوان‌ها به این ماده معدنی نیازمند می‌باشد. این ماده تحت نام وانادیوم به عنوان یک مکمل سلامتی تبلیغ میشود و اخیرا به عنوان مکملی مفید برای افراد دیابتی و بدنسازان محبوبیتی فزاینده پیدا کرده است .

موارد استفاده وانادیل سولفات

موارد استفاده مهمی‌ برای وانادیل سولفات وجود دارد از جمله کنترل انسولین، عضله سازی، کاهش کلسترول، سلامت استخوان، بهبود بیماری سل و پیشگیری از سرطان. بگذارید نگاهی‌ دقیق به هر کدام از این موارد در ادامه مقاله بیندازیم .

کنترل انسولین

وانادیل سولفات سلول‌های بدن را تحریک کرده تا گلوکز را سریعتر پردازش کنند و اساسا می‌توان گفت جای انسولین را می‌گیرد. بر اساس یک تحقیق منتشر شده در ژورنال Clinical Endocrinal Metabolism، از وانادیل سولفات به عنوان درمانی برای اختلالات متابولیکی یا برای افرادی که در کنترل سطح قند خون دچار مشکل هستند استفاده میشود و ممکن است بتواند از طریق تحریک سلول‌های پانکراس و تنظیم تولید انسولین آنها سطح گلوکز را بهبود دهد.

 

اما به هر حال، دیگر تحقیقات نشان میدهند که این ماده نمی‌تواند با مقاومت انسولینی مقابله کند. بر اساس یک تحقیق انجام شده توسط دکتر میر هالبرسترام و همکاران که در American Diabetes Association به چاپ رسیده است، این ماده فرم مناسبی برای کنترل انسولین در بیماران چاق نمیباشد. با این بیان، این تریس مینرال نشان داده است که میتواند درمانی مفید برای چربی‌ خون و فشار خون باشد .

وانادیل سولفات

 

عضله سازی

بدنسازان و ورزشکاران عقب از این ماده معدنی برای افزایش رشد عضلات استفاده میکنند. وانادیل سولفات به سلول‌های ماهیچه ای کمک کرده تا گلوکز بیشتری جذب کنند که این امر باعث ورود بیشتر پروتئین و آمینو اسید‌ها به درون ماهیچه میشود. از آنجایی که به جای سلول‌های چربی‌، سلول‌های ماهیچه ای گلوکز را جذب میکنند، این امر فرایند عضله سازی را تسریع کرده و میتواند از افزایش چربی‌ بدن جلوگیری کند .

کاهش کلسترول

مصرف وانادیوم نشان داده که از طریق بلاک آنزیم هایی در کبد میتواند منجر به کاهش تولید کلسترول و بهبود سلامت قالب عروق شود که این امر ریسک بروز حملات قلبی و سکته را کاهش میدهد .

سلامت استخوان

وانادیل سولفات نشان داده است که تریس مینرالی حیاتی‌ برای سلامت استخوان‌ها می‌باشد. در برخی‌ تحقیقات، این ماده نشان داده است که میتواند باعث بهبود رشد سلول‌های استخونی شود. حتی ممکن است بتواند از طریق تقویت استخوان‌ها و مینرالیزاسیون از شکستگی نیز جلوگیری کند .

 

وانادیل سولفات

بیماری سل

در گذشته، از این ماده قدرتمند به عنوان درمانی برای سل و سیفلیس به لطف خواص ضد میکروبیش استفاده میشده است .

قابلیت ضد سرطانی

در تحقیقات حیوانی، وانادیل سولفات نشان داده است که میتواند رشد سلول‌های تومور را مهار کرده و از رشد سلول‌های تومور جدید نیز جلوگیری کند. اگرچه مکانیزم دقیق ضد سرطانی آن هنوز دقیقا مشخص نیست، اما به این تریس مینرال به عنوان یک درمان نوید بخش سرطان مینگرند و در حال حاضر تحت تحقیقات پیش بالینی می‌باشد .

 

وانادیل سولفات

هشدار

وانادیل سولفات در دوز‌های روزانه کمتر از ۱.۸ میلی‌ گرم بی‌ خطر می‌باشد. اما دوز‌های بالاتر میتواند منجر به دل درد، حالت تعوع و استفراغ شود. همچنین میتواند باعث سستی و کسالت شود و این امکان نیز وجود دارد که باعث بروز مشکلات عصبی شود. افرادی که قند خون پایین آنها تشخیص داده شده یا در حال مصرف دارو برای دیابت هستند، باید در مصرف این ماده دقت کافی‌ را داشته باشند، زیرا ممکن است باعث کاهش قند خون شده و به شکل منفی‌ با دارو‌ها در تداخل باشد. مصرف طولانی مدت این مکمل  میتواند منجر به آسیب کلیوی شود .

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.2/5 - (5 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات