بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی ها
5

بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی ها

 • مکمل های بدنسازی
 • ۳۰ مرداد ۰۰
 • حسام رضائی
 • 8,593 بازدید
 • 3 دیدگاه

بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی :اگر فرق بین پروتئین وی و پروتئین کازئین را نمیدانید، پس احتمالا برای اولین بار است که قصد مصرف مکمل را دارید. اگر در حال خواندن این مقاله هستید، پس احتمالا اولین بار است که می‌خواهید مکمل مصرف کنید.

نگران نباشید – اینکه تجربه زیادی در زمینه مکملها ندارید قرار نیست خجالت آور باشد. در واقع، ما خوشحالیم که شما در نهایت در مسیر رسیدن به اهداف فیتنسی خود، به مزایای مکملها نیز پی برده اید. بهترین مکملها برای افراد مبتدی کدام مکمل ها هستند؟در این مقاله از سایت بدنسازی مکمل ها به معرفی بهترین مکملها برای افراد مبتدی می‌پردازیم. هفت مکمل ذکر شده در ادامه مقاله تمام چیزی است که شما برای افزایش حجم، حفظ انرژی و حفظ سلامتی نیاز دارید.

اجازه دهید مفاهیم پایه مکملها و چگونگی‌ مصرف آنها را برای شما شرح دهیم تا بدانید چگونه اولین دوره خود را تشکیل دهید. به زودی زود خودتان یک متخصص خواهید شد، و با در اختیار داشتن علم کافی‌ همچنان که در مسیر پیشرفت و کسب تجربه پیشرفت گام بر میدارید، میتوانید دوره‌های پیشرفته تری را برای خود طراحی کنید.

1) آرژنین

مکمل آرژنین از بهترین مکملها برای افراد مبتدی است. آرژنین آمینو اسیدی است که به آسانی در بدن به نیتریک اکسید تبدیل می‌شود. نیتریک اکسید در بسیاری از فرایند‌های فیزیکی‌ دخیل می‌باشد، اما مهم‌ ترین آن برای شما اتساع عروق می‌باشد، که فرایندی است که طی‌ آن جریان خون به ماهیچه‌ها افزایش پیدا می‌کند، که این امر نیز باعث افزایش انتقال مواد مغذی و اکسیژن به آنها میشود. آرژنین همچنین میتواند سطح هورمون رشد را نیز افزایش دهد.

دوز مصرف: ۳-۵ گرم با معده خالی‌ در صبح، قبل از تمرین و قبل از خواب

بهترین مکملها برای افراد مبتدی
بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی – آرژنین

2) کراتین

کراتین آمینو اسیدی است که انرژی سریع مورد نیاز برای انقباض عضلانی قدرتمند را فراهم می‌کند، نظیر زمانی‌ که وزنه لیفت می‌کنید. کراتین همچنین عضلات را قادر می‌کند تا آب بیشتری نگه دارند، که این امر باعث پری و قوی تر شدن آنها شده و در نهایت باعث تحریک بیشتر عضلات به رشد می‌شود.

دوز مصرف: ۳-۵ گرم قبل و بعد از تمرین

بهترین مکملها برای افراد مبتدی - كراتين
بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی – كراتين

3) اچ ام بی (HMB)

یکی‌ از بهترین مکملها برای افراد مبتدی واقعی، بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات (HMB) می‌باشد. این ماده متابولیتی از لوسین می‌باشد، که خود مهم‌ ترین آمینو اسید شاخه دار (BCAAs) در نظر گرفته میشود. اما به هر حال، (HMB) فرم کارامد تر لوسین در نظر گرفته میشود.

مصرف (HMB) از تحلیل عضلانی جلوگیری کرده، باعث تحریک رشد عضلات شده و به فرایند‌های چربی‌ سوزی در بدن کمک می‌کند. تحقیقات نشان میدهند که این مکمل برای افزایش حجم و قدرت عضلات در مبتدیان بسیار کارامد است. اما در لیفتر‌های با تجربه تر ممکن است تاثیر کمتری داشته باشد.

دوز مصرف: ۱-۳ گرم همراه غذا در صبح، قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب.

بهترین مکملها برای افراد مبتدی - HMB
بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی – HMB

4) پروتئین وی

اگر تنها یک مکمل باشد که هر بدنسازی به آن نیاز داشته باشد – فارغ از سطح تجربه – آن پودر پروتئین وی است. این مکمل که قبل و بعد از تمرین مصرف می‌‌شود، یک پروتئین با هضم سریع بوده که می‌تواند در حیاتی‌ ترین زمان آمینو اسید‌های لازم برای رشد عضلات را مهیا کند. پروتئین وی یک منبع خوب از آمینو اسید‌های شاخه دار لوسین، ایزولوسین و والین می‌باشد و جزء بهترین مکملها برای افراد مبتدی به شمار می‌رود. لوسین – یک محرک کلیدی در سنتز پروتئین – شروع کننده فرایند‌های ساخت پروتئین در عضلات می‌باشد و از آمینو اسید‌های دیگر به عنوان واحد‌های سازنده برای تولید پروتئین بیشتر استفاده می‌کند.

دوز مصرف: ۲۰ گرم قبل از تمرین و مصرف ۲۰-۴۰ گرم دیگر بعد از تمرین.

بهترین مکملها برای افراد مبتدی - پروتئين وی
بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی – پروتئين وی

5) گلوتامین

گلوتامین یکی‌ از فراوان‌ ترین آمینو اسید‌های موجود در بدن انسان می‌باشد و نه تنها برای ریکاوری و رشد عضلات مهم است، بلکه همچنین مواد شیمیایی که عامل ایجاد خستگی‌ در طول ورزش‌های پر فشار هستند را نیز بافر می‌کند. با به تاخیر انداختن خستگی‌، شما می‌توانید تمرین بیشتری را انجام دهید. به علاوه، گلوتامین برای هضم و عملکرد نرمال سیستم ایمنی ضروری می‌باشد. مصرف مکمل آن از تجزیه عضلات حین تمرین برای تامین سوخت بدن جلوگیری می‌کند. گلوتامين با دارا بودن اين ويژگي ها از مناسب ترين و بهترین مکملها برای افراد مبتدی محسوب مي‌شود.

دوز مصرف: با ۲-۳ گرم شروع کرده و کم کم به ۵ گرم برسید. مصرف در صبح، قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب.

بهترین مکملها برای افراد مبتدی - گلوتامین
بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی – گلوتامین

6) مولتی ویتامین

یکی از بهترین مکملها برای افراد مبتدی مولتی ویتامین است. در هر سطحی از تمرینات که هستید، می‌بایست از یک مولتی ویتامین/مینرال استفاده کنید. اگرچه مصرف آن ممکن است جذاب نباشد، اما ساختن عضله نیازمند مقادیر کافی‌ ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. حتی اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنید، شما همچنان نیازمند مصرف مولتی ویتامین هستید، زیرا محتوای ویتامین و مواد معدنی بسیاری از مواد غذایی به دلیل روش‌های کشاورزی مدرن به شکل قابل توجهی‌ کاهش پیدا کرده است. به علاوه، تمرینات سخت نیز ذخایر برخی‌ از ویتامین‌ها و مواد معدنی را تخلیه می‌کند.

مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که دارای طیف کاملی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد و تامین کننده ۱۰۰% نیاز روزانه شما به اکثر این مواد باشد. همچنین شاید نیاز به مصرف مقادیر اضافه ویتامین‌های ب، نظیر ب-کمپلکس، و همچنین ویتامین‌های آنتی اکسیدانی نظیر ویتامین ث و ویتامین ای داشته باشید. ویتامین‌های ب برای متابولیسم مناسب پروتئین و چربی‌ مهم هستند، در حالی‌ که ویتامین ث و ویتامین ای رادیکال‌های آزاد را از بین میبرند، و از عضلات و مابقی بدن در برابر آسیب سلولی محافظت میکنند.

دوز مصرف: یک دوز همراه با غذا دو بار در روز. همچنین ب-کمپلکسی را امتحان کنید که تامین کننده ۵۰ میلی‌ گرم ب۱ و ب۶، و ۵۰ میکروگرم ب۱۲ باشد. ۵۰۰-۱۰۰۰ میلی‌ گرم ویتامین ث دو بار در روز، و ۴۰۰-۸۰۰ واحد ویتامین ای یک بار در روز، هر دو همراه با غذا.

7) روغن ماهی‌

مکملهای روغن ماهی‌ دارای اسید‌های چرب ضروری امگا ۳ (EPA) و (DHA) هستند که ریسک ابتلا به بیماری قلبی و سکته را کاهش داده، از تجزیه عضلات جلوگیری می‌کند، به بازسازی و رشد عضلات کمک می‌کند، بازسازی مفاصل را بهبود داده و چربی‌ سوزی را ارتقا می‌بخشد و از بهترین مکملها برای افراد مبتدی محسوب می‌شود.

بهترین مکملها برای افراد مبتدی - روغن ماهی
بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی – روغن ماهی

مصرف چند وعده ماهی‌‌های چرب نظیر سالمون در هفته ممکن است تمام نیاز شما به اسید‌های چرب امگا ۳ را تامین کند، اما نگرانی‌ها در مورد سطح جیوه و دیگر مواد شیمیایی موجود در ماهی‌‌ها که مرتبط با چندین مشکل سلامتی هستند، باعث شده تا بسیاری از مردم مصرف ماهی‌ خود را کاهش دهند. خبر خوب این است که در تحقیقات اخیر هیچ ردی از این مواد در بسیاری از برند‌های تولید کننده روغن ماهی‌ یافت نشده است.

دوز مصرف: ۲-۶ گرم در دو دوز مجزا همراه با غذا در روز

حال که بهترین مکملها برای افراد مبتدی را شناختیم می‌توانید با توجه به تجربه خود بدنسازی دوره مناسب برای مصرف این مکمل ها را در برنامه خود قرار دهید.

دوره‌ی مخصوص افراد با تجربه

اینکه چرا شما با چندین سال سابقه تمرینی اکنون تصمیم به مصرف مکملها گرفته اید به خودتان مربوط است، اما این دوره مخصوص افراد با سابقه تمرینی بالایی می‌باشد که در عین حال در زمینه مصرف مکملها مبتدی هستند. این دوره شامل پروتئین وی، مولتی ویتامین/مینرال، روغن ماهی‌، کراتین، گلوتامین و آرژنین می‌باشد.

تنها مکملی که در اینجا وجود ندارد (HMB) می‌باشد. اکثر تحقیقات حمایت کننده تاثیر (HMB) در لیفتر‌های مبتدی می‌باشد، اما اینطور به نظر می‌رسد که نتایج در لیفتر‌های با تجربه آن قدر‌ها تحسین برانگیز نیست. اما به هر حال، برخی‌ شواهد نقلی نشان میدهند که مصرف (HMB) در دوز‌های بالاتر (۳-۵ گرم در صبح، قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب) میتواند حتی برای لیفتر‌های با تجربه نیز بسیار کارامد باشد. توصیه می‌کنیم ابتدا دو ماه این دوره را ادامه داده و سپس (HMB) را اضافه کنید تا بهتر بتوانید کارایی آن را روی بدنتان ارزیابی کنید :

بهترین مکملها برای افراد مبتدی
بهترین دوره مکمل بدنسازی برای مبتدی
 • پروتئین وی : ۲۰ گرم قبل از تمرین، ۲۰-۴۰ گرم پس از تمرین
 • کراتین : ۳-۵ گرم قبل و بعد از تمرین
 • آرژنین : ۳-۵ گرم صبح، قبل از تمرین و قبل از خواب
 • گلوتامین : ۲-۳ گرم صبح، قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب (افزایش تدریجی‌ تا ۵ گرم در روز پس از چند هفته مصرف)
 • مولتی ویتامین/مینرال : ۱ دوز همراه صبحانه و شام
 • روغن ماهی‌ : ۱-۳ گرم همراه صبحانه و ناهار

دوره‌ی مخصوص افراد مبتدی

کسانی‌ که به تازگی برنامه تمرینی خود را شروع کرده‌اند و بلافاصله خواهان یک دوره مصرف مکمل نیز هستند، این دوره برای شما می‌باشد. این دوره شامل () نیز می‌باشد، مکملی که اینطور یافت شده برای لیفتر‌های مبتدی میتواند بسیار کارامد باشد. همچنین در این دوره مولتی ویتامین/مینرال، پروتئین وی و آرژنین نیز وجود دارد. تعجب برانگیز‌ترین بخش این دوره شاید چیزی باشد که در آن وجود ندارد : کراتین در این دوره وجود ندارد زیرا شما در ۶ ماه اول تمرینات خود بدون آن نیز رشد قابل توجهی‌ را تجربه خواهید کرد. زمانی‌ از آن استفاده کنید که رشدتان آهسته شده باشد و خواهان یک بهبود جدید در سایز و قدرت خود باشید.

همچنین در این دوره گلوتامین نیز وجود ندارد، زیرا احتمالا شدت تمرینات شما در این دوره آن قدری بالا نخواهد بود که ذخایر این آمینو اسید در عضلات تخلیه شود. همچنین در این دوره روغن ماهی‌ نیز وجود ندارد : اگرچه این مکمل از مفاصل محافظت کرده و ترمیم آنها را بهبود میبخشد و همچنین از تجزیه عضلات جلوگیری می‌کند، اما احتمالا شما آن قدری سنگین کار نخواهید کرد که در این مقطع مصرف آن توجیه پیدا کند :

 • پروتئین وی : ۲۰ گرم قبل از تمرین، ۲۰-۴۰ گرم پس از تمرین
 • آرژنین : ۳-۵ گرم صبح، قبل از تمرین و قبل از خواب
 • (HMB) : ۱-۳ گرم همراه غذا در صبح، قبل و بعد از تمرین و قبل از خواب
 • مولتی ویتامین/مینرال : ۱ دوز همراه صبحانه و شام
نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

3 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات