راهنمای جامع مکمل رودیولا روزیا
1.7

راهنمای جامع مکمل رودیولا روزیا

  • متقرقه
  • ۱۶ اردیبهشت ۰۱
  • حسام رضائی
  • 2,082 بازدید
  • 2 دیدگاه

رودیولا روزیا گیاهی است که در مناطق سردسیر و مرتفع اروپا و آسیا رشد می‌کند.

آن را به عنوان یک آداپتوژن میشناسند، به این معنی که با ایجاد کمی استرس به بدن کمک کرده تا در زمینه مقابله بهتر با استرس‌های احتمالی در آینده “ آموزش “ ببیند.

اما مزیت‌های رودیولا به همین جا ختم نمی‌شود.

تحقیقات جدید نشان میدهند که این گیاه به شما کمک کرده تا از لحاظ ذهنی قوی تر و شاد تر شوید و همچنین ممکن است به بهبود عملکرد ورزشی نیز کمک کند.

در این مقاله شما همه چیز در مورد رودیولا روزیا را خواهید آموخت، از جمله اینکه رودیولا چیست، مزیت‌های بالقوه آن چه می‌باشد، دوز مطلوب آن چقدر است، عوارض جانبی آن چیست و …

 رودیولا روزیا چیست؟

رودیولا روزیا، که همچنین با نام ریشه طلایی یا صرفا رودیولا نیز شناخته میشود، گیاهی است که در مناطق سرد جهان رشد می‌کند، از جمله مناطق قطبی اروپا، آسیا و آمریکای شمالی.

رودیوا به عنوان یک آداپتوژن شناخته میشود، که ماده ای بوده که باعث ایجاد سطح اندکی از استرس در بدن میشود و باعث میشود بدن در مقابله با استرس‌های آینده بهتر عمل کند – فرایندی که در متون علمی با عنوان  “ هورمسیس “ از آن یاد میشود.

اثر آداپتوژنیک رودیولا احتمالا مرتبط با محتوای روزاوین یا سالیدروسید آن می‌باشد، و به همین دلیل است که اکثر مکملهای غذایی از غلظت ۳% و ۱% برای روزاوین/سالیدروسید که چیزی بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ میلی گرم میشود، استفاده میکنند.

rhodiola rosea flowering herb on a board
راهنمای جامع مکمل رودیولا روزیا

مزیت‌های رودیولا روزیا

رودیولا و استرس

تحقیقات نشان میدهند که استفاده از رودیولا باعث کمک به تخفیف بسیاری از علائم رایج مرتبط با استرس حاد میشود، از جمله افسردگی، اضطراب، خواب آشفته، خستگی و تحریک پذیری.

برای مثال، در یک تحقیق انجام شده توسط دانشمندان در دانشگاه سوری، افراد شرکت کننده ای که روزانه ۴۰۰ میلی گرم رودیولا مصرف کرده بودند، سطح اضطراب، استرس، عصبانیت، سردرگمی و افسردگی آن تنها پس از ۱۴ روز مصرف به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود.

رودیولا و خستگی

خستگی حاصل از استرس اشاره به نوعی خستگی دارد که شما هنگام کار بسیار زیاد آن را تجربه می‌کنید. ویژگی‌های این خستگی معمولا شامل درد ماهیچه ای یا ضعف، بد خلقی، مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری و احساس فرسودگی میشود.

چندین تحقیق نشان میدهند که مصرف رودیولا به کاهش خستگی حاصل از استرس کمک می‌کند، به طوری که برخی تحقیقات نشان میدهند که رودیولا تنها پس از یک هفته مصرف، به شکل قابل توجهی این علائم را بهبود میدهد.

رودیولا و تمرکز

اغلب هنگامی که مردم دچار استرس میشوند، آنها تمرکز خود را در انجام کارهای ذهنی از دست میدهند.

اما به هر حال، تحقیقات نشان میدهند که حتی در میان افرادی که به طور مخصوصی تحت فشار هستند، نظیر دانشجویان نظامی و پزشکان شیفت شب، رودیولا باعث بهبود بازده اجتمایی و کاری، عملکرد شناختی و بینایی آنها میشود.

رودیولا و حالات خلقی

اکثر تحقیقاتی که نشان میدهند رودیولا دارای تاثیر مثبت روی خستگی و استرس می‌باشد همچنین نشان میدهند که این گیاه دارای قابلیت بهبود حالات خلقی و در مجموع تندرستی می‌باشد.

به علاوه، برخی تحقیقات همچنین نشان میدهند که رودیولا ممکن است باعث بهبود حالات خلقی افراد دچار افسردگی شود و همچنین ممکن است حتی در صورت تحت کنترل داشتن سطح استرس و خستگی نیز بتواند شما را شادتر کند.

رودیولا و عملکرد فیزیکی

اکثر تحقیقاتی که تاثیر رودیولا روی عملکرد فیزیکی را مورد تحقیق قرار داده‌اند، به نتایج ضد نقیضی رسیده اند، که این امر باعث شده تا با قطعیت و اطمینان نتوان گفت که رودیولا میتواند باعث بهبود عملکرد فیزیکی شود یا خیر.

با این بیان، در جدید‌ترین تحقیق انجام شده روی رودیولا ذکر شده که این گیاه ممکن است از چندین روش معنادار باعث بهبود عملکرد فیزیکی شود.

برای مثال، در یک تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه سمفورد، ۱۱ زنی که روزانه ۳ نوبت به میزان ۵۰۰ میلی گرم رودیولا به مدت ۳ روز مصرف کرده‌اند بودند، عملکرد‌شان در تست وینگیت (یک تست دوچرخه سواری سرعتی) به میزان ۴% تا ۸.۵% بهبود پیدا کرده بود، که این یعنی حداقل به اندازه کافئین تاثیر گذار بوده است.

در یک تحقیق مشابه دیگر که توسط همان تیم انجام شد نشان داده شد که مصرف رودیولا توانست باعث افزایش توان در حرکت پرس سینه شود، اما همچنین باعث کاهش تعداد تکرار‌های رسیدن به ناتوانی در ست‌ها هنگام انجام پرس سینه نیز شد.

health benefits of rhodiola 293540 1622681052999 main
راهنمای جامع مکمل رودیولا روزیا

دوز‌های رودیولا روزیا

در حال حاضر هیچ دوز کارامد بالینی برای رودیولا روزیا SHR-5 تعیین نشده است (SHR-5 اشاره به غلظت ۳% روزاوین و ۱% سالیدروسید دارد، که در اکثر تحقیقات از این نسبت استفاده شده و رایج‌ ترین نسبت موجود نیز همین است) .

در اکثر تحقیقات مشخص شد که مصرف دوزی بین ۵۰ تا ۷۰۰ میلی گرم مفید می‌باشد.

بنابراین در زیر دو توصیه معقول در این زمینه ذکر شده است :

۱ . اگر خواهان مصرف رودیولا به عنوان یک مکمل روزانه هستید، پس ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز کفایت می‌کند.

۲ . اگر خواهان مصرف رودیولا به شکل پراکنده هستید (تنها زمانی که احساس استرس، خستگی یا عدم تمرکز دارید)، میتوانید ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی گرم استفاده کنید.

من مصرف ریشه خام رودیولا را به جای مصرف SHR-5 توصیه نمیکنم، زیرا به خوبی روی آن تحقیق نشده است، اما اگر این متدی است که آن را ترجیح میدهید، میتوانید ۵ تا ۶ گرم در روز همراه یک وعده غذایی مصرف کنید.

عوارض جانبی رودیولا روزیا

تحقیقات نشان میدهند که رودیولا با آنزیم متابولیزه کننده دارو به نام CYP2C9 در کبد و روده‌ها تداخل دارد، که این امر ممکن است سمیت داروهایی نظیر فنی توئین و وارفارین را حتی در صورت مصرف دوز‌های کوچک، افزایش دهد.

جدایی از این مورد، رودیولا عوارض جانبی دیگری در بدن انسان ایجاد نمیکند.

با این بیان، با توجه به ذات آداپتوژن ها، این امکان وجود دارد که شاید برخی از عوارض جانبی غیر قابل پیشبینی مرتبط با خستگی و استرس را تجربه کنید (به طور نقلی، برخی افراد گزایش افزایش اضطراب پس از مصرف رودیولا را داده اند، که حداقل در یک تحقیق نیز نشان داده شده که این گیاه باعث افزایش خستگی شده). هر فردی متفاوت از دیگری است، بنابراین شما باید ببینید که بدنتان چه واکنشی پس از مصرف رودیولا نشان خواهد داد.

✅ اگر نگران این هستید که بدنتان چه واکنشی با مصرف رودیولا نشان خواهد داد، میتوانید به مدت ۲ هفته آن را مصرف کرده و ببینید واکنش بدنتان به چه صورت خواهد بود.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
1.7/5 - (3 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات