ادرار حین رابطه جنسی‌
4.3

ادرار حین رابطه جنسی‌

  • سلامتی
  • ۲۴ اسفند ۹۸
  • حسام رضائی
  • 53,327 بازدید
  • 6 دیدگاه

ادرار یا ارگاسم؟

ادرار حین انجام رابطه جنسی‌ یک نگرانی بسیار رایج است. این مشکل عمدتا مربوط به زنان است زیرا بدن مردان دارای یک مکانیزم طبیعی در خود می‌باشد که هنگام نعوظ آلت تناسلی باعث جلوگیری از ادرار میشود.

به گزارش سایت بدنسازی مکملها حدود ۶۰ درصد از زنان در سطوح مختلف تجربه بی‌ اختیاری ادرار حین انجام رابطه جنسی‌ را داشته اند. برخی‌ از زنان که نگران ادرار کردن خود حین رابطه جنسی‌ هستند، در واقع ممکن است واقعا در حال ادرار کردن نباشند و در عوض ممکن است تجربه انزال زنانه حین ارگاسم به آنها دست داده باشد.

در زمینه انزال زنانه، اینکه واقعا آن مایع چه می‌باشد، همیشه جای بحث بوده است. در طول انجام رابطه جنسی‌، برخی‌ زنان تجربه خروج مایعی حین ارگاسم را داشته اند. برخی‌ محققان مدعی هستند که این مایع تنها ادرار می‌باشد که خارج شده است. اما برخی‌ دیگر معتقدند که غدد شبه پروستاتی در زنان این مایع را که شبیه مایع منی‌ در مردان که توسط پروستات تولید میشود، میسازند.

این غدد در زنان به صورت دسته ای در قسمت بیرونی مجرای ادراری واقع شده‌اند و وظیفه تولید مایعی شفاف یا سفید مانند را بر عهده دارند. این مایع ممکن است هم در زمینه مرطوب سازی مجرای ادرار و هم بافت احاطه کننده واژن عمل کند.

بافت احاطه کننده غدد شبه پروستاتی در زنان مرتبط با واژن و کلیتوریس می‌باشد و این غدد میتوانند از طریق واژن نیز تحریک شوند. برخی‌ افراد معتقدند که این همان محل قرار گیری نقطه-جی (G-spot) می‌باشد، یا همان نقطه شهوانی که گفته میشود میتواند باعث ایجاد برانگیختگی و ارگاسم قوی تر شود.

 

چه چیزی باعث ادرار در طول رابطه جنسی‌ میشود

ادرار در طول رابطه جنسی‌ در اکثر موارد به دلیل بی‌ اختیاری می‌باشد. بی‌ اختیاری در واقع اشاره به همان عدم کنترل روی ادرار کردن دارد. بر اساس اعلام انجمن ملی‌ بی‌ اختیاری ادرار، تقریبا ۲۵ میلیون آمریکایی بالغ تجربه بی‌ اختیاری ادرار، چه کوتاه مدت و چه بلند مدت، را داشته اند، که تا ۸۰% این افراد را زنان تشکیل میدهند. در واقع، یک زن از هر چهار زن بالای ۱۸ سال، تجربه نشت ادرار را در مقطعی داشته است.

 

بی‌ اختیاری ادرار

زنان در طول رابطه جنسی‌، هنگام رسیدن به ارگاسم یا در هر دو حالت میتوانند نشتی ادرار داشته باشند. تحریک جنسی‌ میتواند باعث ایجاد فشار روی مثانه یا مجاری ادرار شود. هنگامی که این موضوع را در کنار ضعف ماهیچه دیافراگم لگن قرار دهیم، این فشار میتواند باعث ایجاد بی‌ اختیاری ادرار استرسی شود. اگر شما در حین ارگاسم دچار نشتی ادرار میشوید، این امر اغلب به دلیل اسپاسم ایجاد شده در عضلات مثانه می‌باشد. به این پدیده بی‌ اختیاری ادرار فوری گفته میشود.

بی‌ اختیاری فوری یک نشانه از بیش فعال بودن مثانه می‌باشد. مشخصه این پدیده نیاز فوری و ناگهانی به ادرار کردن و یک انقباض غیر ارادی در ماهیچه‌های مثانه می‌باشد که این امر منجر به خروج ادرار میشود.

 

بی‌ اختیاری ادرار استرسی

بی‌ اختیاری ادرار استرسی در طول فعالیت هایی نظیر رابطه جنسی‌ روی میدهد که میتواند باعث ایجاد فشار روی مثانه شود. بروز این پدیده در هر فردی متفاوت می‌باشد. از جمله عوامل ایجاد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

سرفه کردن

خندیدن

عطسه کردن

برداشتن چیز‌های سنگین

انجام فعالیت‌های فیزیکی‌ نظیر دویدن یا پریدن

رابطه جنسی‌

 

فاکتور‌های افزایش دهنده احتمال بروز بی‌ اختیاری ادرار

بروز بی‌ اختیاری ادرار در برخی‌ افراد حین انجام رابطه جنسی‌ محتمل تر است. فاکتور‌های ذکر شده در زیر احتمال بروز بی‌ اختیاری ادرار را بیشتر میکنند :

حاملگی و زایمان

یائسگی

بزرگی‌ پروستات یا عمل جراحی پروستات

سنگ مثانه

اضافه وزن

عفونت در دستگاه ادراری تحتانی، مثانه یا پروستات

یبوست

آسیب عصبی حاصل از شرایطی نظیر سکته و دیابت

مصرف برخی‌ دارو‌ها از جمله برخی‌ دارو‌های ضد افسردگی و فشار خون

مصرف مواد ادرار آور طبیعی یا محرک مثانه نظیر کافیین و الکل

عدم توانایی کافی‌ در حرکت آزادانه

اختلال در عملکرد ذهنی‌

سابقه انجام جراحی‌های زنانه یا جراحی مجاری ادراری

 

بی‌ اختیاری ادرار حین رابطه جنسی‌ در مردان

هنگامی که آلت تناسلی یک مرد در حالت نعوظ می‌باشد، اسفنکتر موجود در مثانه او بسته شده تا از ورود ادرار به مجاری ادراری جلوگیری کند. این امر به این معنی‌ است که اکثر مردان در طول رابطه جنسی‌ نمیتوانند ادرار کنند.

اما مردانی که به دلیل سرطان پروستات مجبور شده‌اند که پروستات خود را جراحی کنند و آن را بردارند، به شکل رایجی دچار بی‌ اختیاری ادرار میشوند که میتواند شامل بی‌ اختیاری ادرار در حین رابطه جنسی‌ نیز باشد. احتمال نشت ادرار در این افراد چه در مراحل اولیه فعالیت‌های جنسی‌ یا چه در مراحل پایانی آن، بسیار محتمل است.

 

تشخیص و درمان بی‌ اختیاری ادرار در طول رابطه جنسی‌

اگر فکر می‌کنید که در حین رابطه جنسی‌ ادرار می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها مشخص میکنند که این مایع ادرار است یا نتیجه رسیدن به ارگاسم. اگر مشخص شود که در طول رابطه جنسی‌ ادرار می‌کنید، پزشک تان به منظور کنترل این بی‌ اختیاری راه‌های درمانی مختلفی‌ را به شما ارائه خواهد کرد.

 

تقویت ماهیچه‌های دیافراگم لگن

اگر یک زن هستید، ممکن است پزشک تان توصیه کند که به دیدن یک فیزیوتراپ متخصص در ماهیچه‌های لگن زنان بروید. دستگاه مخروطی با وزنه و تکنیک‌های بیوفیدبک میتوانند به تقویت ماهیچه‌های دیافراگمی لگن شما کمک کنند. همچنین انجام تمرینات کگل نیز مفید هستند.

تمرینات کگل میتوانند باعث افزایش قدرت ماهیچه‌های دیافراگمی لگن، ماهیچه‌های حمایت کننده ارگان‌های موجود در لگن و ماهیچه‌های اسفنکتری که هنگام ادرار یا حرکات روده باز و بسته میشوند، شود. تمرینات کگل میتوانند دارای چندین مزیت باشند، از جمله :

بهبود کنترل مثانه

بهود بی‌ اختیاری مدفوع، که نتیجه حرکات غیر ارادی روده می‌باشد

افزایش جریان خون در ارگان‌های جنسی‌ و بهبود لذت جنسی‌

 

در مردان، انجام تمرینات کگل نه تنها ممکن است به بی‌ اختیاری ادرار آنها کمک کند، بلکه ممکن است باعث بهبود اختلال در نعوظ نیز شود. در یک تحقیق کوچک نشان داده شد که ۴۰% مردانی که بیش از شش ماه دچار اختلال در نعوظ بودند، توانستند این مشکل را با انجام فیزیوتراپی ماهیچه‌های لگن و تمرینات کگل در خانه به طور کامل حل کنند.

تمرینات کگل را میتواند در حالت ایستاده، نشسته یا دراز کش انجام داد و می‌توان در هر مکان یا زمانی‌ آنها را انجام داد. ایده خوبی‌ است که قبل از انجام این تمرینات مثانه خود را خالی‌ کنید.

در ابتدا ماهیچه‌های هدف را پیدا کنید. این کار را میبایست هنگام ادرار کردن و قطع جریان ادرار انجام دهید. ماهیچه های مورد استفاده برای قطع ادرار همان هایی هستند که باید روی آنها کار کنید.

هنگامی که این ماهیچه‌ها را شناسایی کردید، آنها را در زمانی‌ که در حال ادرار نیستید منقبض کنید و به مدت ۵ ثانیه نگه دارید، سپس به طور کامل آنها را منبسط و ریلکس کنید. در عضلات شکم، پا یا ماهیچه های باسن انقباض ایجاد نکنید. بخش ریلکس کردن نیز مهم است. ماهیچه‌ها از طریق انقباض و انبساط (ریلکس کردن) عمل میکنند.

پشت سر هم تا ۲۰ تکرار این کار را انجام دهید و در طول روز ۳-۴ بار این کار را انجام دهید و ماهیچه‌های دیافراگمی لگن خود را نیز به مدت ۵ ثانیه در هر نوبت منقبض نگه دارید.

 

آموزش مجدد مثانه

آموزش مثانه میتواند به شما کمک کرده تا کنترل بهتری روی آن داشته باشید. انجام این کار شما را قادر میسازد تا مدت زمان بین هر نوبت دفع ادرار را افزایش دهید. این کار را میتوانید در کنار انجام تمرینات کگل انجام دهید.

آموزش مثانه شامل استفاده از سرویس بهداشتی در زمان‌های مشخص شده می‌باشد، و فقط در همین زمان‌ها مجاز به استفاده از سرویس بهداشتی خواهید بود. اگر قبل از زمان مقرر نیاز فوری به استفاده از سرویس بهداشتی داشتید، میتوانید با استفاده از تکنیک‌های آرامش بخش این میل را سرکوب کنید. به تدریج، بازه‌های زمانی‌ بین هر نوبت دفع ادرار را میتوانید ۱۵ دقیقه دیگر افزایش دهید و در نهایت باید به نقطه ای برسید که زمان استراحت بین هر نوبت دفع ادرار به ۳-۴ ساعت برسد. ممکن است رسیدن به این هدف ۶ تا ۱۲ هفته به طول بی انجامد.

 

تغییرات در سبک زندگی‌

برای برخی‌ افراد، تغییرات در سبک زندگی‌ میتواند باعث جلوگیری از ادرار آنها در حین رابطه جنسی‌ شود :

۱ . در طول رابطه جنسی‌ از پوزیشن‌های مختلفی‌ استفاده کنید. در نهایت ممکن است حالتی را پیدا کنید که در آن فشاری به مثانه شما وارد نشود.

۲ . قبل از رابطه جنسی‌، مثانه خود را خالی‌ کنید.

۳ . اگر دارای اضافه وزن هستید، کاهش وزن میتواند کمک کننده باشد.

۴ . مصرف نوشیدنی‌‌ها و غذا‌های حاوی کافیین یا الکل را محدود کنید. کافیین و الکل به عنوان ادرار آور عمل میکنند و همچنین باعث تحریک مثانه میشوند، بنابراین مصرف آنها میتواند نیاز به دفع ادرار را بیشتر کند.

۵ . قبل از اقدام به انجام رابطه جنسی‌ از مصرف بیش از حد نوشیدنی‌‌ها اجتناب کنید. انجام این کار حجم ادرار موجود در مثانه را کاهش میدهد.

 

دارو‌ها و دیگر روش‌های درمانی

دارو‌ها زمانی‌ تجویز میشوند که تمرینات تقویت ماهیچه‌های لگن و تغییر در سبک زندگی‌ نتواند تاثیر خاصی‌ داشته باشد. از جمله داروهایی که اغلب در زمینه درمان بی‌ اختیاری ادرار تجویز میشوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ . دارو‌های کاهش دهنده اسپاسم مثانه از جمله داریفناسین (انابلکس)، سولیفناسین (وسیکیر) و اکسیبوتینین کلوراید (دیتروپان)

۲ . دارو‌های ضد اسپاسم و ضد لرزش نظیر هایوسیامین (سیستوسپاز، لوسین، آناسپاز)

۳ . تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های مثانه

۴ . تحریک الکتریکی

۵ . عمل جراحی به منظور افزایش سایز مثانه

قبل از رابطه زناشویی انجام این کار ممنوع

1. یکی از کارهایی که زنان قبل از روابط زناشویی برای جلوگیری از بیماری های عفونی ناحیه تناسلی انجام می دهند ادرار کردن و یا خالی کردن مثانه است . بسیاری از خانم ها تصور می کنند این کار قبل از رابطه جنسی ،از عفونت ناحیه تناسلی جلوگیری می کند اما تحقیقات اخیر ثابت نموده است که ادرار کردن پیش از رابطه جنسی یکی از بزرگترین اشتباهات رایج زنان است.

2. خانم ها قبل از رابطه جنسی برای حفظ سلامت جنسی و جلوگیری از عفونت تناسلی نباید مثانه خود را خالی نمایند زیرا این کار سبب می شود باکتری به راحتی از واژن به مجاری ادراری راه یابد .

3. به جای ادرار کردن قبل از رابطه جنسی بهتر است این کار را به بعد از رابطه موکول کنیم تا عفونت با ادرار از ناحیه تناسلی خارج گردد.

نویسنده:
حسام رضائی
امتیاز شما به این مطلب
4.3/5 - (12 امتیاز)

برچسب‌ها

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید
اشتراک
اطلاع از
guest

6 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین پر امتیازترین
بازخورد داخلی
مشاهده تمام نظرات